Zespół jelita drażliwego - Strona 145 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-10-15, 10:10   #4321
Anonimka1988
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 2 698
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Czy ktoś z chorujących na zespół jelita drażliwego ma pogorszenie objawów po wypróżnieniu? Ja właśnie tak odczuwam, zatem nie wiem czy faktycznie mam IBS, u mnie oddanie stolca wywołuje jeszcze większy ból. Dodatkowym objawem, który dosyć mocno męczy jest brak apetytu i nudności. Ogólnie badania mam dobre, jednak nie robiłam na pasożyty, ale słyszałam, że wówczas mogłyby być podwyższone przeciwciała?
Anonimka1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-16, 15:17   #4322
zwinka055
Raczkowanie
 
Avatar zwinka055
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 49
Dot.: Zespół jelita drażliwego

osobiście jestem na diecie keto i zdecydowanie na mnie dobrze działa, choć wiem, że ta dieta ma i zwolenników i przeciwników tak więc mi służy, a czy innym pomoże w taki samym stopniu - trudno powiedzieć
zwinka055 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-12, 19:59   #4323
soniakami
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 1
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cześć,
choruję na IBS postać biegunkowa od gimnazjum a to juz kilkanaście lat, nie będę tłumaczyć jaki to ma wielki wpływ na życie, bo sami na pewno wiecie. Jeździłam po poradę do najlepszych gastroenterologów zajmujących się tematem i brałam wszystkie możliwe leki. Dalej miałam objawy, ale nie poddawałam się w szukaniu i po tylu latach znalazłam sposób, który u mnie zadziałał i chce się z Wami podzielić. Zaznaczam,że jest wiele przyczyn IBS i na wstępie wyklucza się je po kolei w diagnostyce, dlatego niestety ale trzeba być cierpliwym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozrost bakteryjny, który leczony jest ryfaksyminą( antybiotyk działajacy TYLKO w jelicie, który sie nie wchłania z p. pok.) . Na probiotyki też trzeba uważać bo większość to suplementy diety a one nie mają potwierdzonej skuteczności chociaż reklamy to sugerują. Moge podpowiedzieć ,że na oddziałach gastro chorzy na choroby zapalne jelit biora VSL3.

Przejdźmy do rzeczy- 1/3 osób chorujących na IBS postac biegunkową ma BAM( Bile Acid Malabsorption)- odsyłam tu do artykułu "Rola kwasów żółciowych w patogenezie chorób jelit" dr Magdaleny Panek-Jeziornej. Leczy się to niedostępnymi w Polsce (ale na świecie tak:p )żywicami jonowymiennymi z czego najmniej skutków ubocznych ma kolesewelam(nazwy handlowe Welchol, Cholestagel). Za granica można to nawet diagnozować ponieważ sa odpowiednie testy(równiez w artykule). W Polsce lekarze przepisuja leki na receptach transgranicznych jeśli wiedzą,że u nas leku nie ma a pacjent powinien podjąć terapię. Ja przedstawiłam mojemu gastroenterologowi ten artykuł plus artykuły zagraniczne. Zgodził sie przepisac mi kolesewelam. Przepisał mi Cholestagel 180 tabletek, bo taki mozna kupic w aptekach niemieckich. Biorę jedną dziennie rano. Koszt jest duży bo to ok. 200 euro, ale u mnie w przeliczeniu na pół roku nie wychodzi tak źle a przywrócenie komfortu życia jest bezcenne.

Myślę,że próba podjęcia leczenia cholestagelem jest warta rozwagi szczególnie dla osób takich jak ja, czyli nic nie pomagało.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim cierpiącym na IBS powrotu do zdrowia i możliwości czerpania z życia pełnymi garściami
soniakami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-02-16, 16:40   #4324
Nicramik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-02
Wiadomości: 1
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Witam. Potwierdzam dieta optymalna bardzo podobna do keto niesamowicie działa na ZJD. Widać poprawę w ciągu kilku dni a naprawdę było kiepsko oj kiepsko
Nicramik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-02-17, 09:56   #4325
pawel875
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 5
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Mi na skłonność do biegunek dużo pomaga stosowanie tzw. okna żywieniowego czyli intermittent fasting gdzie je się np. w oknie żywieniowym 8 godzinnym a przez pozostałe 16 godzin doby wliczając w to sen nie je się nic tylko można pić. Np. jemy między 9 a 17 a od 17 do 9 następnego dnia nie jemy nic.
pawel875 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-07, 18:02   #4326
izkaaa_walizkaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 1
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Dziewczyny, piszę pracę magisterską na temat zespołu jelita drażliwego, jestem mocno związana z tym tematem. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Wyniki badania podam wszystkim zainteresowanym za pośrednictwem maila, którego dobrowolnie można podać na końcu ankiety. Z góry dziękuję

https://docs.google.com/forms/d/e/1F...rm?usp=sf_link
izkaaa_walizkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-07, 18:08   #4327
ZosJA22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 10
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Niestety chyba również mnie dotyczy ten problem. Jakie badania należy wykonać do potwierdzenia lub wykluczenia IBS?
ZosJA22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-07-04, 10:13   #4328
JanekPrzedSnem
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 1
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cześć,

Macie jakieś nowe opinie odnośnie olejków cbd? Chodzi o olejki tego typu. Te informacje o cbd, które znalazłem są dość stare, a chyba przepisy też się teraz zmieniły.

Chciałbym spróbować czegoś nowego. Raczej nie trafiam na informację, żeby te olejki cbd pomagały na drażliwe jelito poza właśnie tym wątkiem.

Ktoś coś?
JanekPrzedSnem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-18, 10:39   #4329
Sapphiere_Alice
Raczkowanie
 
Avatar Sapphiere_Alice
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 353
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez Sapphiere_Alice Pokaż wiadomość
Drodzy jelitowcy! To znowu ja, po czasie się odzywam. Nie wiem ,czy ktoś z Was słyszał, czy ktoś z Was robił...ale polecam wykonać badanie, które kosztuje 150 zł, lub mniej w zależności od laboratorium i jest ono bezinwazyjne ,warto je zrobić nawet przed kolonoskopią i jest to kalprotektyna w kale- wskaźnik stanu zapalnego w jelitach. Często crp, czy ob nie jest podwyższone, a w jelitach coś się dzieje. Piszę z własnego doświadczenia, bo 8-prawie 9 lat byłam zbywana ,że to jelito drażliwe. Zrobiłam 2x w życiu kolonoskopię, która nie wykazała zmian makro, ale w histpacie już wyszły nacieki zapalne, mimo to większość gastrologów uznała ten fakt za nic takiego. I zrobiłam to badanie, kalprotektyna jest badaniem różnicującym IBS a inne choroby zapalne jelit, jeśli jest poniżej ,lub do 50 jest ok i można uznać jelito drażliwe (ale i tak bym dokonała pełnej diagnostyki dla pewności! ) No więc zrobiłam kalprotektynę ,wynik? 349 i w końcu lekarze nie traktują mnie jak chorą psychicznie, co symuluje i przesadza z objawami. Okazało się, że mam aktywny stan zapalny jelit i moja lekarka stwierdziła, że teraz to już krótka piłka, albo mikroskopowe zapalenie jelit, albo Crohn. Pozostaje zrobić rezonans jelita cienkiego, żeby mieć cały układ pokarmowy przebadany. Zanim stwierdzicie u siebie IBS ,zanim lekarze bez badań Wam to wmówią, zbadajcie się! Kał na bakterie tlenowe, na bakterie beztlenowe, grzyby ,na clostridum difficile, kał na yersinie, posiewy, kał na kalprotektynę, gastroskopia, oraz kolonoskopia koniecznie z wycinkami ,a jeśli sytuacja jak u mnie niejasna, to i enterografia jelita cienkiego Tak ,by mieć na milion procent pewność, że to jest tylko jelito drażliwe, a nie stan zapalny jak u mnie. Na mnie żadne leki na jelito drażliwe na dłuższą sprawę nie pomagały. Teraz jestem na asamaxie 500 -6 tabletek dziennie w trzech dawkach podzielonych ,jest minimalnie lepiej, no i biorę stoperan jak gdzieś wychodzę, bo innej opcji nie ma. W grudniu 14 jeden gastrolog, 9 stycznia drugi gastrolog, możliwe ,że włączą miejscowe sterydy i dadzą na enterografię. Nie poddawajcie sie w szukaniu przyczyn dolegliwosci i nie dawajcie zbywac ,nie wierze w jelito drazliwe. Za tym zawsze stoi cos innego... bakterie, wirusy, grzyby, nietolerancje, alergie pokarmowe, stany zapalne jelita cienkiego ,grubego etc.. Zdrowia wszystkim!
Moja ostatnia wiadomość tutaj brzmiała tak jak wyżej. Robię aktualizację w razie jakby ktoś kiedyś przeglądał wątki. Bardzo dużo tu kiedyś pisałam, szukając przyczyn swoich dolegliwości. Po latach zostałam zdiagnozowana z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Za sobą mam już 5 kolonoskopii i 6, kontrolna przede mną. Pierwsze 2 kolonoskopie na przełomie 6 lat niestety nie pokazały choroby, ponieważ mój przypadek nie był typowy i schematyczny. Do dziś ob, crp, a nawet kalprotektynę o której pisałam powyżej miewam w normie przy zapalonym jelicie w endoskopii. Dopiero w 3 kolonoskopii po 8 latach dolegliwości pokazały się endoskopowo małe zmiany zapalne w odbytnicy, które po czasie objęły całe jelito grube i kręte. Ogólnie później już, po 11 latach dolegliwości moje jelita były całe we krwi i wrzodach, gdzie te pierwsze endoskopie dawały mylny obraz 'zdrowia' ,czytaj jelita drażliwego. Nadal jestem aktywna w internecie mówiąc na ten temat. Można mnie znaleźć na instagramie i tik toku jako alicja_martinique - niedawno stałam się współautorką książki, którą napisaliśmy o jelitach i problemach z jelitami razem z Fundacją Teraz Wy. Książka nazywa się ''W kupie siła. Detabuizacja nieswoistych zapaleń jelit'. Pisaliśmy ją z psychologiem, dietetykiem, oraz innymi pacjentami, ponieważ mimo, że zmagamy się z tymi samymi chorobami, to każdy z nas przechodził chorobę inaczej.

Tym samym chcę jedynie powiedzieć to samo co wcześniej. Szukajcie przyczyn i nie dawajcie się zwodzić, że zawsze wszystko jest w głowie, ponieważ na grupach wsparcia związanych z nieswoistymi zapaleniami jelit,jest bardzo dużo osób, które diagnozy dostały po wielu latach męczarni, czy ''jelita drażliwego''. Nie neguje istnienia zespołu jelita drażliwego, ponieważ wiem, że to zaburzenie czynnościowe istnieje nawet razem z Crohnem, czy WZJG, aczkolwiek kiedy ktoś stawia Wam diagnozę jelito drażliwe, a objawy coraz bardziej z roku na rok przybierają na sile, to badajcie się ponownie tyle razy ile trzeba będzie. Po 1 dobrej kolonoskopii lekarz powiedział, że następna za 10 lat. Chodziłam ,prosiłam o skierowania częściej ,bo z biegiem lat było coraz gorzej. Diety, suple - nic nie pomagało. Dopiero wraz z diagnozą i włączonym leczeniem kierunkowym odczułam jakąkolwiek poprawę, choćby minimalną (bo choroba niestety paskudna )
__________________
''Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. Czas i tak upłynie''

Zapuszczam naturalne włosy ;p

Wprowadzam wiele zmian!
Sapphiere_Alice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-02-18 11:39:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:23.