Pewność siebie w biznesie i karierze - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-08-31, 14:06   #1
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020

Pewność siebie w biznesie i karierze


Żeby rozwijać karierę trzeba wielu rzeczy. Jedną z nich wydaje mi się pewność siebie. No więc - skąd ją brać? Jak to ogarnąć na poziomie biznesowym?
Z jednej strony wiem, że jestem dobra w tym, co robię i że mam duży potencjał rozwoju. Z drugiej ciągle się waham. Słyszę gdzieś w głowie głos, że można lepiej, że jeszcze daleko mi do ideału, że odważne decyzje to kiedyś... Trudno mi do końca uwierzyć w siebie i ruszyć do przodu.

Jak to jest u Was? Jeśli udało Wam się osiągnąć sukces (własna firma, awanse na etacie, zmiana firmy na lepszą itd.) - czy czułyście się pewne swoich umiejętności? Jak sądzicie, czemu Wam się udało? Albo czemu nie udało?

Zapraszam do dyskusji.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 15:17   #2
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 263
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Jeśli czujesz się dobrze i pewnie w tym co robisz to warto ryzykować.

Ja dość długo szukałam swojej ścieżki kariery, skończyłam studia, po których można robić różne rzeczy no i tak próbowałam trochę tu, trochę tam aż w końcu trafiłam do branży, w której poczułam się dobrze i wtedy moja kariera nabrała rozpędu, z mojej perspektywy ważne jest (pracuję na etacie):

- nie bać się mówić o swoich oczekiwaniach przełożonym
- nie ulegać emocjom, opierać się na faktach, danych, liczbach
- pytać się otwarcie o podwyżki, awanse (oczywiście trzeba się dobrze przygotować do takiej rozmowy merytorycznie) a nie czekać aż ktoś cię sam zauważy
- umieć wykorzystywać okazje (u mnie np była zmiana właściciela firmy na kapitał zagraniczny i wykorzystałam swoją znajomość języka)
pempek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 15:23   #3
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Jest takie powiedzenie fake it till you make it, według mnie bardzo trafne nie ma ludzi, którzy wiedzeliby wszystko i pozjadali wszystkie rozumy, nawet jeśli są uznawani za ekspertów w swojej dziedzinie.
Pewność siebie to coś zupełnie odrębnego. Poczytaj sobie o imposter syndrome i jak z nim walczyć.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 15:42   #4
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Jeśli czujesz się dobrze i pewnie w tym co robisz to warto ryzykować.

Ja dość długo szukałam swojej ścieżki kariery, skończyłam studia, po których można robić różne rzeczy no i tak próbowałam trochę tu, trochę tam aż w końcu trafiłam do branży, w której poczułam się dobrze i wtedy moja kariera nabrała rozpędu, z mojej perspektywy ważne jest (pracuję na etacie):

- nie bać się mówić o swoich oczekiwaniach przełożonym
- nie ulegać emocjom, opierać się na faktach, danych, liczbach
- pytać się otwarcie o podwyżki, awanse (oczywiście trzeba się dobrze przygotować do takiej rozmowy merytorycznie) a nie czekać aż ktoś cię sam zauważy
- umieć wykorzystywać okazje (u mnie np była zmiana właściciela firmy na kapitał zagraniczny i wykorzystałam swoją znajomość języka)
Chciałabym założyć własną działalność, ale trochę się boję tej odpowiedzialności i kontaktów z klientami. W przyszłym roku miałabym dobre warunki, by chociaż spróbować. Mimo wszystko wciąż zastanawiam się czy jestem wystarczająco dobra.
Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Jest takie powiedzenie fake it till you make it, według mnie bardzo trafne nie ma ludzi, którzy wiedzeliby wszystko i pozjadali wszystkie rozumy, nawet jeśli są uznawani za ekspertów w swojej dziedzinie.
Pewność siebie to coś zupełnie odrębnego. Poczytaj sobie o imposter syndrome i jak z nim walczyć.
Właśnie jak patrzę trzeźwo to widzę, że wiele osób nie robi pewnych rzeczy idealnie, a mimo to kariera idzie. Problem polega na tym, że wobec siebie wymagam ideału. Mam gdzieś wpojone, że jeśli chcę więcej zarabiać itd. to muszę mieć naprawdę coś WOW do zaoferowania.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 16:16   #5
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 263
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez MiamiGlow Pokaż wiadomość
Chciałabym założyć własną działalność, ale trochę się boję tej odpowiedzialności i kontaktów z klientami. W przyszłym roku miałabym dobre warunki, by chociaż spróbować. Mimo wszystko wciąż zastanawiam się czy jestem wystarczająco dobra. Właśnie jak patrzę trzeźwo to widzę, że wiele osób nie robi pewnych rzeczy idealnie, a mimo to kariera idzie. Problem polega na tym, że wobec siebie wymagam ideału. Mam gdzieś wpojone, że jeśli chcę więcej zarabiać itd. to muszę mieć naprawdę coś WOW do zaoferowania.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja bym na Twoim miejscu przeanalizowała najgorszy możliwy scenariusz i jeśli ewentualne fiasko nie spowoduje, że wylądujesz pod mostem to bym po prostu spróbowała nikt nie jest i nie będzie idealny
pempek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 16:23   #6
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Jest takie powiedzenie fake it till you make it, według mnie bardzo trafne nie ma ludzi, którzy wiedzeliby wszystko i pozjadali wszystkie rozumy, nawet jeśli są uznawani za ekspertów w swojej dziedzinie.
Pewność siebie to coś zupełnie odrębnego. Poczytaj sobie o imposter syndrome i jak z nim walczyć.
No właśnie miałam napisać o tym syndromie oszusta. Ja to notorycznie czuję w każdej pracy i przy każdym dużym projekcie, co fatalnie wpływa na pewność siebie. Muszę z tym mocniej powalczyć.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 16:30   #7
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
No właśnie miałam napisać o tym syndromie oszusta. Ja to notorycznie czuję w każdej pracy i przy każdym dużym projekcie, co fatalnie wpływa na pewność siebie. Muszę z tym mocniej powalczyć.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja również z tym walczę, ale dużo dało mi zrozumienie, że większość ludzi tak ma (szczególnie w niektórych branżach) a pewność siebie wcale nie musi wynikać z posiadanej wiedzy czy doświadczenia. Imho, można być pewnym siebie i przy tym otwarcie umieć przyznać się do słabości czy niewiedzy. I być lepiej postrzeganym niż ktoś na pozór zdolniejszy, ale niepewny i zbyt skromny.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-08-31, 18:25   #8
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 263
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Ja również z tym walczę, ale dużo dało mi zrozumienie, że większość ludzi tak ma (szczególnie w niektórych branżach) a pewność siebie wcale nie musi wynikać z posiadanej wiedzy czy doświadczenia. Imho, można być pewnym siebie i przy tym otwarcie umieć przyznać się do słabości czy niewiedzy. I być lepiej postrzeganym niż ktoś na pozór zdolniejszy, ale niepewny i zbyt skromny.

Pewność siebie (ale taka zdrowa, tak jak napisałaś ludzie, którzy przyznają się do swoich słabości) jest charyzmatyczna i seksi ludzie na to idą, na szczęście można się tego nauczyć

Ja np za dzieciaka byłam bardzo pewna siebie, nie miałam tremy przed publicznością, nie stresowałam się na konkursach, później jakoś się to zmieniło, zaczęłam się bardzo stresować, w każdej decyzji czułam się niepewnie, bardzo mi było z tym zle. Zaczęłam nad sobą pracować, później jeszcze byłam na jakichś szkoleniach i teraz nadal się stresuje, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne, ale jak jestem dobrze przygotowana to umiem nad tym zapanować i wydaje mi się ze wypadam niezle.
No i jestem na tyle świadoma swojej wiedzy (ale i intuicji) ze nie stresują mnie jakoś bardzo nawet sytuacje „bez wyjścia”, oczywiście ja to wszystko mowie przy zdrowej atmosferze w pracy.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
pempek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-31, 19:41   #9
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Ja bym na Twoim miejscu przeanalizowała najgorszy możliwy scenariusz i jeśli ewentualne fiasko nie spowoduje, że wylądujesz pod mostem to bym po prostu spróbowała nikt nie jest i nie będzie idealny
Mogę dać sobie szansę, bo nawet gdyby nie wypaliło to nie wyląduję pod mostem. Najgorszy możliwy scenariusz jest taki, że się zbłaźnię, nie dam rady i będzie mi głupio.
Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
No właśnie miałam napisać o tym syndromie oszusta. Ja to notorycznie czuję w każdej pracy i przy każdym dużym projekcie, co fatalnie wpływa na pewność siebie. Muszę z tym mocniej powalczyć.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Też muszę z tym powalczyć.
Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Ja również z tym walczę, ale dużo dało mi zrozumienie, że większość ludzi tak ma (szczególnie w niektórych branżach) a pewność siebie wcale nie musi wynikać z posiadanej wiedzy czy doświadczenia. Imho, można być pewnym siebie i przy tym otwarcie umieć przyznać się do słabości czy niewiedzy. I być lepiej postrzeganym niż ktoś na pozór zdolniejszy, ale niepewny i zbyt skromny.
Chyba najbardziej krępuje mnie rozmawianie o pieniądzach. Jak wycenić swoją pracę. W mojej branży to jest bardzo subiektywne. Tyle, ile się cenisz, tyle zarabiasz. Są ludzie bardzo przeciętni, którzy ustalają wysokie stawki i znajdują klientów. Są też tacy, co pracują na wyższym poziomie, ale wyceniają się dużo gorzej i zarabiają mniej. Mój mózg wariuje. Boję się być zbyt droga i zbyt tania.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-08, 20:36   #10
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 070
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Ja jestem dobra i droga. Mam swoje zasady, których się trzymam, nie tracę czas na współpracę z klientem szukającym u kogo taniej. Oferuję usługę na wysokim poziomie i nie zamierzam udowadniać nikomu swojej wartości. Mnie po drodze z klientami, którzy chcą zapłacić więcej za rzetelną robotę.
Oczywiście bywają momenty zwątpienia w siebie, we własną strategię itp. Ale to mija dość szybko, bo plan finansowy i jego realizacja dodają mi wiary. Koło 50-tki mam zamiar żyć z wynajmów i ograniczyć pracę zawodową. Kilka mieszkań już mamy, kolejne w planach. Warto być drogą i dobrą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-15, 21:17   #11
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Pewność siebie w biznesie i karierze

Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
Ja jestem dobra i droga. Mam swoje zasady, których się trzymam, nie tracę czas na współpracę z klientem szukającym u kogo taniej. Oferuję usługę na wysokim poziomie i nie zamierzam udowadniać nikomu swojej wartości. Mnie po drodze z klientami, którzy chcą zapłacić więcej za rzetelną robotę.
Oczywiście bywają momenty zwątpienia w siebie, we własną strategię itp. Ale to mija dość szybko, bo plan finansowy i jego realizacja dodają mi wiary. Koło 50-tki mam zamiar żyć z wynajmów i ograniczyć pracę zawodową. Kilka mieszkań już mamy, kolejne w planach. Warto być drogą i dobrą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mam dokładnie tak samo. Mam swoją działalność. Jestem dobra i droga. Nie zależy mi na tym żeby pracować kilkanaście godzin na dobę za jakieś tam stawki. Wolę pracować krócej za lepsze stawki.
Zdarzało mi się wątpić w tą strategię, ale teraz mam już pewność że to dobra droga.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-09-15 22:17:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:17.