Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci - Strona 87 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-02, 22:58   #2581
Wojowniczka_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 606
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

brak słów http://www.youtube.com/watch?feature...&v=ovmrNvQJTX4
Wojowniczka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-02, 23:19   #2582
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

To nie jest żaden kruczek prawny, wszystkie umowy międzynarodowe są tak interpretowane. Przede wszystkim odwołując się do konwencji należałoby do niej sięgnąć:
Cytat:
Artykuł 31 - Ogólna reguła interpretacji
1. Traktat należy interpretować w dobrej wierze, zgodnie ze zwykłym znaczeniem, jakie należy przypisywać użytym w
nim wyrazom w ich kontekście, oraz w świetle jego przedmiotu i celu.

2. Dla celów interpretacji traktatu kontekst obejmuje, oprócz tekstu, łącznie z jego wstępem i załącznikami:
a) każde porozumienie dotyczące traktatu, osiągnięte między wszystkimi stronami w związku z zawarciem traktatu; w
związku z zawarciem traktatu,
b)każdy dokument sporządzony przez jedną lub więcej stron przyjęty przez inne strony jako dokument odnoszący się
do traktatu.
3. Łącznie z kontekstem należy brać pod uwagę:
a) każde późniejsze porozumienie między stronami, dotyczące interpretacji traktatu lub stosowania jego postanowień;
b) każdą późniejszą praktykę stosowania traktatu, ustanawiającą porozumienie stron co do jego interpretacji;
c) wszelkie odpowiednie normy prawa międzynarodowego, mające zastosowanie w stosunkach między stronami.
4. Specjalne znaczenie należy przypisywać wyrazowi wówczas, gdy ustalono, że taki był zamiar stron.

Artykuł 32 -
Uzupełniające środki interpretacji
Można
odwoływać się do uzupełniających środków interpretacji, łącznie z pracami przygotowawczymi do traktatu
oraz okolicznościami jego zawarcia, aby potwierdzić znaczenie wynikające z zastosowania artykułu 31 lub aby ustalić
znaczenie, gdy interpretacja oparta na artykule 31:
a) pozostawia znaczenie dwuznacznym lub niejasnym albo
b) prowadzi do rezultatu wyraźnie absurdalnego lub nierozsądnego.
Cytat:
Napisane przez Candy_lips Pokaż wiadomość
Hej, mam pytanie, oglądać filmy na Youtube czy np zalukaj nadal można jeżeli nic się nie ściąga, prawda?
Można, a niby na jakiej podstawie prawnej miałoby to być zabronione?

Umowa międzynarodowa jaką jest ACTA po pierwsze raczej nie zawiera regulacji, których nie zawierałby nasz system prawny, a na pewno nie zmienia tak podstawowych. Jako porozumienie między państwami ustanawia pewien standard minimum ochrony własności intelektualnej (oznacza to, że nie możemy z tego standardu zrezygnować nie łamiąc naszych zobowiązań międzynarodowych). Poza tym ta umowa nie skutkuje w polskim prawie bezpośrednio - oznacza to, że ewentualne rozbieżności albo braki wprowadzane są do polskiego prawa ustawą - taką jak każda inna, w tym samym trybie.

Jednym z podstawowych aktów normatywnych regulujących kwestię ochrony własności intelektualnej jest ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odpowiedzi na Twoje pytanie należy dokonać w oparciu o nią. Zgodnie z u.p.a.p.p.:

Cytat:
Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego
utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (...)
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności
pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Zatem można korzystać z cudzego utworu, który został wcześniej rozpowszechniony na własny użytek w rozumieniu tej ustawy. W praktyce oznacza to, że można oglądać filmy/słuchać muzyki itd., można je pobierać - natomiast nie wolno ich rozpowszechniać - czyli zamieszczać do obejrzenia, pobrania (czyli korzystanie z programów p2p, które udostępniają pliki innym użytkownikom narusza prawa autorskie twórców). Kwestia dozwolonego użytku jest oczywiście bardziej skomplikowana, szczególnie w odniesieniu do internetu, nie mniej jednak w zarysie właśnie tak się przedstawia.

______________

Zachęcam do przeczytania analizy umowy dokonanej przez kancelarię MARUTA (http://www.inpris.pl/fileadmin/user_upload/documents/ACTA/120130_ACTA_Analiza.pdf), która w jasny sposób, przy pomocy tabeli przybliża poszczególne postanowienia i zestawia je z prawem polskim. Cytując posumowanie publikacji :

Cytat:
Podsumowując, ogromna większość przepisów ACTA ma już swoje „odpowiedniki” w polskim i unijnym systemie prawa. Oznacza to, że ACTA nie wprowadzi rewolucyjnych zmian i dla osiągnięcia zgodności prawa polskiego z tą umową raczej nie będzie konieczna znacząca modyfikacja obecnego stanu prawnego. Niektóre regulacje prawa polskiego już teraz są bardziej rygorystyczne, niż wymaga tego ACTA. Oczywiście, nie mniej ważna od samego tekstu będzie praktyka, czyli interpretacja ACTA przez Państwa-strony i przez sądy. W tej chwili nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć wpływu tej praktyki na nasze wstępne wnioski.
Istotnym skutkiem wejścia w życie ACTA będzie natomiast utrudnienie wprowadzania potencjalnych zmian w obecnie obowiązującym systemie ochrony praw własności intelektualnej. Po wejściu w życie ACTA, modyfikacja tego systemu będzie wymagała nie tylko osiągnięcia porozumienia w ramach samej Unii Europejskiej, ale również zgody innych Państw-stron ACTA, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Australia.
Poza tym tutaj diagram z terminami:
http://www.inpris.pl/fileadmin/user_...nfografika.jpg


Mam wrażenie, że trwa jakieś społeczne nakręcanie się, bez opierania się o fakty i mechanizmy prawne, za to na podstawie pogłosek i tego, co ktoś komuś powiedział, napisał na forum itd.
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 00:01   #2583
dawidowskasia
Zakorzenienie
 
Avatar dawidowskasia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdzie indziej jestem
Wiadomości: 8 397
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
To nie jest żaden kruczek prawny, wszystkie umowy międzynarodowe są tak interpretowane. Przede wszystkim odwołując się do konwencji należałoby do niej sięgnąć:


Można, a niby na jakiej podstawie prawnej miałoby to być zabronione?

Umowa międzynarodowa jaką jest ACTA po pierwsze raczej nie zawiera regulacji, których nie zawierałby nasz system prawny, a na pewno nie zmienia tak podstawowych. Jako porozumienie między państwami ustanawia pewien standard minimum ochrony własności intelektualnej (oznacza to, że nie możemy z tego standardu zrezygnować nie łamiąc naszych zobowiązań międzynarodowych). Poza tym ta umowa nie skutkuje w polskim prawie bezpośrednio - oznacza to, że ewentualne rozbieżności albo braki wprowadzane są do polskiego prawa ustawą - taką jak każda inna, w tym samym trybie.

Jednym z podstawowych aktów normatywnych regulujących kwestię ochrony własności intelektualnej jest ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odpowiedzi na Twoje pytanie należy dokonać w oparciu o nią. Zgodnie z u.p.a.p.p.:

Zatem można korzystać z cudzego utworu, który został wcześniej rozpowszechniony na własny użytek w rozumieniu tej ustawy. W praktyce oznacza to, że można oglądać filmy/słuchać muzyki itd., można je pobierać - natomiast nie wolno ich rozpowszechniać - czyli zamieszczać do obejrzenia, pobrania (czyli korzystanie z programów p2p, które udostępniają pliki innym użytkownikom narusza prawa autorskie twórców). Kwestia dozwolonego użytku jest oczywiście bardziej skomplikowana, szczególnie w odniesieniu do internetu, nie mniej jednak w zarysie właśnie tak się przedstawia.

______________

Zachęcam do przeczytania analizy umowy dokonanej przez kancelarię MARUTA (http://www.inpris.pl/fileadmin/user_upload/documents/ACTA/120130_ACTA_Analiza.pdf), która w jasny sposób, przy pomocy tabeli przybliża poszczególne postanowienia i zestawia je z prawem polskim. Cytując posumowanie publikacji :

Poza tym tutaj diagram z terminami:
http://www.inpris.pl/fileadmin/user_...nfografika.jpg


Mam wrażenie, że trwa jakieś społeczne nakręcanie się, bez opierania się o fakty i mechanizmy prawne, za to na podstawie pogłosek i tego, co ktoś komuś powiedział, napisał na forum itd.
a ja tak nie uważam.
Wiele światlych osób się na ten temat wypowiadało i ja im wierzę.
Acta jest niejasna, pozostawia duże pole do interpretacji - i to jest złe

PS Co z patentami? Co z tym o czym mówił Glaca u Lisa?
__________________
Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
a dla mnie liczą się intencje. facet, który nie zdradzi tylko dlatego, że nie ma z kim jest dla mnie taką samą szmatą jak facet zdradzający
dawidowskasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 00:31   #2584
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Aha, to spoko, bo ja absolutnie nie pobieram, tylko oglądam, np filmy na Internecie .
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 12:31   #2585
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Tak dla rozluźnienia (nie wiem czy było, jak było, to przepraszam):
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/395775_295899743793092_11 5735731809495_699589_1532 466179_n.jpg
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 12:39   #2586
Kreskaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Kreskaaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 4 076
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

"Cyrk" Palikota przykrywką dla ACTA, ACTA przykrywką dla podpisania pakietu fiskalnego?? (patrz rysunek).

Strach grzebać głębiej.... a można znaleźć ciekawe rzeczy, np. NDAA unieważniające Bill of rights - czyli 10 poprawek do amerykańskiej konstytucji, podpisane ochoczo przez Obamę 1.01.2012...
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 427012_313127575405560_292183257499992_932404_2088917512_n.jpg (104,1 KB, 67 załadowań)
Kreskaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 14:20   #2587
lone bird
Rozeznanie
 
Avatar lone bird
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Far Far Away
Wiadomości: 705
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Właśnie na konferencji premier powiedział, że "zawiesza" proces ratyfikacyjny ACTA i nie wyklucza możliwości nie podpisania tej umowy Jest nadzieja A w poniedziałek ma się odbyć debata wszystkich zainteresowanych wraz z premierem.
__________________


lone bird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-03, 14:46   #2588
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

http://wiadomosci.wp.pl/title,Intern...wiadomosc.html
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 15:06   #2589
siska81
Wtajemniczenie
 
Avatar siska81
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 2 625
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Od słów do czynów daleka droga .Pożyjemy zobaczymy
siska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 15:40   #2590
dawidowskasia
Zakorzenienie
 
Avatar dawidowskasia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdzie indziej jestem
Wiadomości: 8 397
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
słupki zaczęły spadać to się przeraził

Kukły i tyle
__________________
Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
a dla mnie liczą się intencje. facet, który nie zdradzi tylko dlatego, że nie ma z kim jest dla mnie taką samą szmatą jak facet zdradzający
dawidowskasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 15:45   #2591
malagaw
Zakorzenienie
 
Avatar malagaw
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 402
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Liczą, że sprawa nieco przycichnie, a wtedy temat ratyfikacji się magicznie "odwiesi".
__________________
Procrastinate now and panic later.
malagaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-02-03, 15:46   #2592
dawidowskasia
Zakorzenienie
 
Avatar dawidowskasia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdzie indziej jestem
Wiadomości: 8 397
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez malagaw Pokaż wiadomość
Liczą, że sprawa nieco przycichnie, a wtedy temat ratyfikacji się magicznie "odwiesi".
oczywiście
__________________
Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
a dla mnie liczą się intencje. facet, który nie zdradzi tylko dlatego, że nie ma z kim jest dla mnie taką samą szmatą jak facet zdradzający
dawidowskasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 15:48   #2593
malagaw
Zakorzenienie
 
Avatar malagaw
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 402
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Warto też przeczytać http://www.alert24.pl/alert24/1,8488...noptykon_.html
__________________
Procrastinate now and panic later.
malagaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 15:55   #2594
siska81
Wtajemniczenie
 
Avatar siska81
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 2 625
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez dawidowskasia Pokaż wiadomość
słupki zaczęły spadać to się przeraził

Kukły i tyle
Cytat:
Napisane przez malagaw Pokaż wiadomość
Liczą, że sprawa nieco przycichnie, a wtedy temat ratyfikacji się magicznie "odwiesi".
Dokładnie . Internałci piszą ,że premier łże
siska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 16:12   #2595
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cala ta Tuskologia funta klakow nie jest warta. Ja nie wiem kto mu doradza i czemu nikt w Sejmie na te idiotyzmy nie reaguje. Najpierw Tusk wymyslil nieistniejaca droge ratyfkacji a teraz zawiesza ja, choc nikt nigdy o zawieszeniu ratyfikacji nie slyszal .
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 16:24   #2596
dawidowskasia
Zakorzenienie
 
Avatar dawidowskasia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdzie indziej jestem
Wiadomości: 8 397
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;32042995]Cala ta Tuskologia funta klakow nie jest warta. Ja nie wiem kto mu doradza i czemu nikt w Sejmie na te idiotyzmy nie reaguje. Najpierw Tusk wymyslil nieistniejaca droge ratyfkacji a teraz zawiesza ja, choc nikt nigdy o zawieszeniu ratyfikacji nie slyszal .[/QUOTE]
nie ma o czym mówic, facet jest niepoważny
__________________
Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
a dla mnie liczą się intencje. facet, który nie zdradzi tylko dlatego, że nie ma z kim jest dla mnie taką samą szmatą jak facet zdradzający
dawidowskasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 17:33   #2597
neuilly.
Rozeznanie
 
Avatar neuilly.
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 796
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Rambo - ale jak się społecznie nie nakręcać, jeżeli umowa ta "powstaje pod stołem", w tajemnicy, ambasada USA dzwoni i pyta się o przebieg głosowania a sami europosłowie skłaniają się do skierowania ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak można w cywilizowanym kraju zaaprobować kultowy już np. 12 ust. 2 ACTA „postępowanie prowadzone bez wysłuchania drugiej strony”

Postępowania karne i sankcje być może będą stosowane w przypadku naruszeń o znikomej społecznej szkodliwości czynu - tego ACTA nie precyzuje.

Dopuszcza się monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez użytkowników, pomimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem ... itd itp

Może zwykły Kowalski ma to gdzieś, ale myślę też o ludziach zajmujących wysokie stanowiska (nie tylko politycy ale również przedsiębiorcy itd.)
Na każdego coś się znajdzie, nie wierzę, że nie - od tego będzie tzw. policja w sieci. Bo ktoś będzie musiał to filtrować.
I niekoniecznie będzie szukać plików muzyki albo filmów jak znam życie
__________________
'' Szczęście jest jak motyl . Gdy gonisz go - odlatuje . Gdy zajmujesz się czymś innym - niespodziewanie siada Ci na ramieniu '' .
neuilly. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 17:45   #2598
dawidowskasia
Zakorzenienie
 
Avatar dawidowskasia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdzie indziej jestem
Wiadomości: 8 397
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez neuilly. Pokaż wiadomość
Rambo - ale jak się społecznie nie nakręcać, jeżeli umowa ta "powstaje pod stołem", w tajemnicy, ambasada USA dzwoni i pyta się o przebieg głosowania a sami europosłowie skłaniają się do skierowania ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak można w cywilizowanym kraju zaaprobować kultowy już np. 12 ust. 2 ACTA „postępowanie prowadzone bez wysłuchania drugiej strony”

Postępowania karne i sankcje być może będą stosowane w przypadku naruszeń o znikomej społecznej szkodliwości czynu - tego ACTA nie precyzuje.

Dopuszcza się monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez użytkowników, pomimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem ... itd itp

Może zwykły Kowalski ma to gdzieś, ale myślę też o ludziach zajmujących wysokie stanowiska (nie tylko politycy ale również przedsiębiorcy itd.)
Na każdego coś się znajdzie, nie wierzę, że nie - od tego będzie tzw. policja w sieci. Bo ktoś będzie musiał to filtrować.
I niekoniecznie będzie szukać plików muzyki albo filmów jak znam życie
__________________
Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
a dla mnie liczą się intencje. facet, który nie zdradzi tylko dlatego, że nie ma z kim jest dla mnie taką samą szmatą jak facet zdradzający
dawidowskasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-03, 23:29   #2599
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez neuilly. Pokaż wiadomość
Rambo - ale jak się społecznie nie nakręcać, jeżeli umowa ta "powstaje pod stołem", w tajemnicy, ambasada USA dzwoni i pyta się o przebieg głosowania a sami europosłowie skłaniają się do skierowania ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
I pewnie nie jest to pierwsza umowa, która ma w jakimś politycznym celu utajniony proces negocjacji.
Cytat:
Jak można w cywilizowanym kraju zaaprobować kultowy już np. 12 ust. 2 ACTA „postępowanie prowadzone bez wysłuchania drugiej strony”
No może i mogłoby być to szokujące, gdyby nie fakt, że ten artykuł nic nie zmienia w polskim prawie, które już przewiduje taką możliwość, niezależnie od tego czy jakąś umowę międzynarodową ratyfikujemy czy nie - na podstawie art. 730-757 kodeksu postępowania cywilnego sąd może zabezpieczyć roszczenie bez wiedzy drugiej strony , podobną ochronę przewiduje już także sama ustawa o prawie autorskim i prawo własności przemysłowej. Co więcej, jest to jedna z podstawowych instytucji postępowania cywilnego, która chroni interes wierzyciela i nikomu do tej pory krzywda się nie działa, nikt nie był oburzony.

Cytat:
Napisane przez kodeks postępowania cywilnego
Art. 735.§ 1.Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym(=bez wysłuchania drugiej strony), chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
To nie są sytuacje na porządku dziennym, kiedy roszczenie się zabezpiecza, a przede wszystkim robi to sąd w uzasadnionych przypadkach, a ochrona prawna udzielana w takim wypadku ma charakter tymczasowy = prowizoryczny.

Poza tym, jeżeli mamy się trzymać samej umowy to ust. 5 tego samego artykułu stanowi o tym, że w przypadku, gdy środki tymczasowe podjęte zostały bezzasadnie, osoba wobec której zostały podjęte ma prawo domagać się naprawienia wynikłej stąd szkody.

Cytat:
Postępowania karne i sankcje być może będą stosowane w przypadku naruszeń o znikomej społecznej szkodliwości czynu - tego ACTA nie precyzuje. Dopuszcza się monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez użytkowników, pomimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem ... itd itp
Podasz mi konkretne przepisy, z których to wynika?

Cytat:
Może zwykły Kowalski ma to gdzieś, ale myślę też o ludziach zajmujących wysokie stanowiska (nie tylko politycy ale również przedsiębiorcy itd.)
Na każdego coś się znajdzie, nie wierzę, że nie - od tego będzie tzw. policja w sieci. Bo ktoś będzie musiał to filtrować.
I niekoniecznie będzie szukać plików muzyki albo filmów jak znam życie
Naprawdę wierzycie w coś takiego? Że nie ma gwarancji zapewniających ochronę podstawowych praw jak np. wolność słowa?

Ja nie jestem ani pro-ACTA ani contra jakoś specjalnie, prawdopodobnie można by z tej umowy na upartego wyinterpretować wiele rzeczy (jak z dużej części umów międzynarodowych, które pisane są mało precyzyjnym językiem, po to, żeby łatwo było przystosować je do ustawodawstwa poszczególnych państw-stron). Dziwi mnie skala protestu i to w jaki sposób nawarstwiają się podejrzenia, a w konsekwencji jakie głupoty ludzie wygadują. Wydaje mi się, że mamy poważniejsze zobowiązania międzynarodowe niż ta umowa, które w dużo większej skali ograniczają/mogą ograniczyć naszą suwerenność.

Z drugiej strony to może i lepiej, może to pobudzi społeczeństwo do dyskusji na temat własności intelektualnej. Gdzie się kończy w internecie nasza wolność, a zaczyna naruszenie praw innej osoby?
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-02-04, 12:44   #2600
Kreskaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Kreskaaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 4 076
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

W to, że nie ma zabezpieczeń np. wolności słowa nie jest żadną abstrakcją, wystarczy poczytać np. NDAA które przy bliżej nieokreslonym stanie "wyższego zagrożenia" anuluje Bill of Rights!

A co do Tuska, to wyjątkowo zgadzam się z JKMem:
Donald Tusk ogłosił, że "Rząd zawiesza prace nad ratyfikacjąACTA".
Szczerze pisząc: nie bardzo wiadomo, co p.Premier przez to rozumie. Przecież tekst konwencji został już parafowany i podpisany - więc "Rząd" nie ma już nic do roboty. Teraz Senat i Sejm mogą tę ACTA ratyfikować - albo nie; a Pan Prezydent może ją podpisać - albo nie; nad czym "Rząd" jeszcze pracuje?
Niewątpliwie chodzi o to, by uspokoić ludzi, by zaniechali protestów. A gdy już się uspokoją – po cichu i znienacka ONI ACTA ratyfikują...
Kreskaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-04, 16:20   #2601
Wojowniczka_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 606
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez malagaw Pokaż wiadomość
Liczą, że sprawa nieco przycichnie, a wtedy temat ratyfikacji się magicznie "odwiesi".
też się tego niestety obawiam
Wojowniczka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-04, 16:41   #2602
Fela Von Helvete
Zakorzenienie
 
Avatar Fela Von Helvete
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 4 955
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Ja polecam przeczytanie i przekazanie dalej informacji na temat tego jak nasz rząd zabiera się do organizacji ważnej publicznej debaty:

http://niebezpiecznik.pl/post/odmowi...-w-internecie/

http://minakowski.tek24.pl/1123,nie-...adam-na-pismie

http://www.kominek.tv/2012/02/premie...a-ja-sprobuje/

http://paweltkaczyk.midea.pl/moje-na...e-do-premiera/

Efekt jest łatwy do przewidzenia i nieszczególnie ciekawy.
__________________
Fela Von Helvete jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 17:17   #2603
neuilly.
Rozeznanie
 
Avatar neuilly.
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 796
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
I pewnie nie jest to pierwsza umowa, która ma w jakimś politycznym celu utajniony proces negocjacji.


Zgadzam się, że ta umowa nie jest pierwsza i (niestety) nie ostatnia.

Jeżeli pomysłodawcy tego dokumentu czyli przedstawiciele USA, podpisali ACTA bez zgody senatu i kraj ten proponował utajnienie negocjacji, po czym po podpisaniu go przez europejskie państwa sam nie wie czy u nich wejdzie w życie ... (kłócą się o zgodę kongresu) to niech nikt nie dziwi się, że mam mieszane uczucia

Jeżeli ACTA dotyczy tylko tzw. "walki z podróbkami" (wiemy, że chodzi o prawa autorskie itp.) dlaczego wzbudza takie kontrowersje nawet w Stanach ?


Wiele kancelarii prawnych ma różne opinie, ponieważ treść ACTA ma bardzo ogólny charakter, niejasny, daje prawo do różnych interpretacji.
Dlatego zarówno ja jak i Ty oraz inne użytkowniczki wątku mamy różne zdania i nie znajdziemy jednoznaczych odpowiedzi - bo ten dokument na nie pozwala
Sam Prezydent RP, przyznał, że nie wie czy ACTA nie naruszy wolności obywatelskich.




Rambo - zgadzam się z Tobą, odnośnie kodeksu cywilnego. Ale ACTA to również dochodzenie i egzekwowanie praw w postępowaniu karnym. I ogólność tego dokumentu wzbudza moją nieufność.

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Podasz mi konkretne przepisy, z których to wynika? chodzi o bezpodstwne monitorowanie uczestników sieci o którym pisałam przyp. neuilly.


Przepisy te zawarte są głównie w sekcji 5 umowy (art. 27 paragrafy 1-8). Dotyczą one ochrony praw własności w internecie zwiększając uprawnienia posiadaczy praw własności, a na organy państwowe i podmioty zarabiające i administrujące zasobami w sieci nakładając dodatkowe zobowiązania. I o te paragrafy jest taki szum wśród polityków i internautów. Korzystając z internetu wysyłamy dane, na przykład maile. I teraz, jeśli dostawca internetu będzie odpowiadał za to co my wysyłamy, to będzie musiał skanować treści. W konsekwencji, dostawcy internetowi będą to monitorować i zapisywać je. A to jest już wchodzenie z butami w naszą prywatność. Jak miałoby to wyglądać ? Nie pytaj bo nie jestem w stanie sobie wyobrazić

A prawnicy piszą również o tym, że (art. 27 będzie to ułatwiał):
"niebezpieczny może być przepis art. 26, który wprowadza możliwość ścigania spraw o naruszenie praw autorskich z urzędu. - Art. 26 ACTA nakłada obowiązek wprowadzenia do prawodawstwa zasady ścigania z urzędu naruszeń praw autorskich i znaków towarowych. Oznacza to w praktyce, iż zastępy policjantów będą przeczesywać internet w poszukiwaniu naruszeń, choćby najdrobniejszych, a po znalezieniu tych naruszeń będą obowiązani wszcząć i prowadzić postępowanie. Takie unormowanie jest nieracjonalne, ponieważ z uwagi na wielość naruszeń prawa system ścigania może doznać zapaści – będzie zajmował się tylko naruszeniami własności intelektualnej. Dotychczasowy model ścigania, moim zdaniem, jest wystarczający, bowiem to właściciel praw sam wskazuje, kogo i za co chce ścigać - mówił w komentarzu dla Onetu mec. Adam Baworowski z kancelarii Bird&Bird Maciej Gawroński sp. k."

Brzmi irracjonalnie ? Rzesze firm, organów szpiegujących w sieci? Dla mnie tak. Ja rozumiem, że J.Lopez chce sprzedać w sklepie jak najwięcej płyt ale walka z piractwem takim kosztem wzbudza mój zdecydowany sprzeciw. Będzie polem do nadużyć. W naszym kraju na pewno - przepraszam za pesymizm

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Naprawdę wierzycie w coś takiego? Że nie ma gwarancji zapewniających ochronę podstawowych praw jak np. wolność słowa?



Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale odpowiem tak: nie wierzę w to, że z takim zaangażowaniem przez tyle lat i w tajemnicy tyle państw w czasach kryzysów negocjuje dokument, który dotyczy praw autorskich i „nic nie zmienia” ...
__________________
'' Szczęście jest jak motyl . Gdy gonisz go - odlatuje . Gdy zajmujesz się czymś innym - niespodziewanie siada Ci na ramieniu '' .

Edytowane przez neuilly.
Czas edycji: 2012-02-05 o 18:30
neuilly. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 18:26   #2604
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Nie bijcie, ale zejdę nieco z tematu. Pamiętacie jak mówiłyśmy, że głupim niewyedukowanym społeczeństwem łatwiej manipulować? Ładna reforma edukacji się wykroiła, tu jest o tym wątek https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=591109
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 18:29   #2605
neuilly.
Rozeznanie
 
Avatar neuilly.
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 796
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

w myśl powiedzenia "ciemny lud to kupi"
__________________
'' Szczęście jest jak motyl . Gdy gonisz go - odlatuje . Gdy zajmujesz się czymś innym - niespodziewanie siada Ci na ramieniu '' .

Edytowane przez neuilly.
Czas edycji: 2012-02-05 o 18:33
neuilly. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 19:56   #2606
ta_iwona
Rozeznanie
 
Avatar ta_iwona
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 858
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Tak z ciekawości - zgłaszała się któraś z Was do udziału w tej otwartej debacie na temat ACTA?
ta_iwona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:01   #2607
Wojowniczka_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 606
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Nie bijcie, ale zejdę nieco z tematu. Pamiętacie jak mówiłyśmy, że głupim niewyedukowanym społeczeństwem łatwiej manipulować? Ładna reforma edukacji się wykroiła, tu jest o tym wątek https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=591109
aż żal patrzeć co to się dzieje, chwilami wolałabym tego wszystkiego nie wiedzieć
Wojowniczka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 14:01   #2608
misior920127
Zakorzenienie
 
Avatar misior920127
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Honolulu Beaches
Wiadomości: 3 879
Send a message via Skype™ to misior920127
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

nie mogę sluchac jak Tusk teraz zwala wine na innych za podpisanie ACTA..
misior920127 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 14:19   #2609
Madziulek_90
Zadomowienie
 
Avatar Madziulek_90
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 1 441
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Ja nie mogę słuchać jak przeinacza fakty. Że niby nie doszły do niego głosy sprzeciwu przed podpisaniem umowy? To już jest przegięcie
Madziulek_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 16:27   #2610
alkaxy
biegam dla Zabawy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 5 181
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez neuilly. Pokaż wiadomość
w myśl powiedzenia "ciemny lud to kupi"
To akurat głosiła partia opozycyjna do PO.
alkaxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:31.