Witam na forum eksperckim - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów.

Notka

Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów. Masz pupila lub planujesz go mieć? Zadaj pytanie ekspertowi Pedigree o to jak powinien odżywiać się Twój zwierzak.

 
 
Narzędzia
Stary 2015-06-02, 14:51   #1
LittleAnne
Raczkowanie
 
Avatar LittleAnne
 
Zarejestrowany: 2013-11
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Wiadomości: 139

Witam na forum eksperckim


Cytat:
Napisane przez aniolek-tasmanski Pokaż wiadomość


Witaj na forum z ekspertem Pedigree®.

Michał Ceregrzyn doktor nauk weterynaryjnych, ekspert Pedigree®
bardzo chętnie odpowie na wasze pytania z zakresu:


* Żywienia psów zdrowych
* Chorób przewodu pokarmowego psów
* Żywienia psów chorych
* Karm dla psów

Wszystkich odpowiedzi będzie się starał udzielać jak najszybciej.
W zależności od waszej aktywności ekspert Pedigree® odpowie w przeciągu maksymalnie 3 dni od zadania pytania.

zapraszamy
Mam w domu dwa psy. Atos ma 16 miesięcy, a Aria jest z nami od niedawna i ma 3 miesiące. Moje pytanie: jaką karmę mogę podawać im obojgu. bo kupowanie dla nich dwóch z osobna się nie sprawdziło, ponieważ Aria i tak podjada Atosowi jego jedzenie z miski, a nie chce żeby jej zaszkodziło? Pozdrawiam.
__________________
"Świat jest pełen mężczyzn...szczególnie tych nic nie wartych." J. Austen

Florence and The Machine - Ceremonials (deluxe edition)
LittleAnne jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 16:04   #2
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Witam na forum eksperckim

Chciałbym serdecznie przywitać wszystkich użytkowników forum wizaz.pl.

Jest mi niezmiernie miło, że będę mógł przez miesiąc odpowiadać na Państwa pytania w zakresie żywienia psów zdrowych, chorych, jak i chorób układu pokarmowego naszych pupili. Postaram się również pomóc w doborze optymalnego sposobu żywienia dla każdego z psów.

Chciałbym przy tym zaznaczyć, że taka konsultacja, szczególnie w przypadku chorób i leczenia psów, nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii, który widząc psa będzie miał pełniejszy obraz sytuacji, a co za tym idzie, będzie mógł celniej określić powody choroby i sposób jej leczenia.

Pozdrawiam serdecznie,
MC



Doktor nauk weterynaryjnych Michał Ceregrzyn, ekspert marki Pedigree. Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W 1999 roku obronił tam swoja pracę doktorską. Pracował jako adiunkt w University of Shizuoka w Japonii oraz w Technische Universitat Munchen w Niemczech prowadząc badania nad neurofizjologią przewodu pokarmowego. Jest autorem szeregu prac naukowych dotyczących patofizjologii przewodu pokarmowego. Specjalizuje się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz w dietetyce psów i kotów. Posiada szczególne doświadczenie w leczeniu problemów przewlekłych. Zajmuje się także doradztwem żywieniowym u psów i kotów z nadwagą i otyłością oraz innymi schorzeniami wymagającymi specjalistycznego żywienia.
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 16:35   #3
201604191001
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 16 646
Dot.: Witam na forum eksperckim

Dzien dobry,
Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad wzieciem szczeniaka i chcialabym sie do tego wczesniej przygotowac. Jesli chodzi o zywienie to zastanawia mnie jak wczesnie mozna wprowadzac do diety surowe mieso. Obecnie mam doroslego psa, ktorego karmie surowym miesem, podrobami oraz warzywami i owocami i tak samo chcialabym od poczatku karmic nowego malucha.

Sent from my mind using the Force.
201604191001 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 16:37   #4
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Witam na forum eksperckim

Witam,

Ile % mięsa, według weterynarzy, powinna zawierać zbilansowana psia karma sucha?
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 19:02   #5
YOxD
Raczkowanie
 
Avatar YOxD
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 158
Dot.: Witam na forum eksperckim

Bardzo cieszę się, że powstał ten temat

Mam już starego 16 letniego małego kundelka. Ma chore serce, bierze na stałe Furosemid i Enarenal. Weterynarz zaleciła nam abyśmy gotowali mu potrawy bez soli lub zakupili karmę dla "sercowych" psów. Marka, którą nam poleciła sprzedaje karmę tylko w dużych pakach, co wychodzi bardzo drogo, a nie wiadomo czy nasz Kajtek będzie chciał ją jeść.
Chciałabym dowiedzieć się, czy karmy dla seniorów powinny też mieć mniejszą zawartość soli? Czy może pośród karm Pedigree (swoją drogą zawsze najbardziej lubił ) znajdzie się jakaś o mniejszej zawartości soli? Czym kierować się w wyborze gotowej suchej karmy?
Może mógłby Pan zaproponować jakieś posiłki, które można łatwo mu przygotować na kilka dni i szybko odgrzać?
YOxD jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 19:54   #6
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

A ja bym chciała wiedzieć czym suplementować dietę psu, który ma przewlekłe zapalenie dróg oddechowych?
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.

Edytowane przez zakonna
Czas edycji: 2015-06-08 o 20:09
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-08, 22:12   #7
Patrycjak_12
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 30
Dot.: Witam na forum eksperckim

Witam
Mam psy rasy AlaskanMalamute. Jedna z suczek ma juz 9 lat i zastanawia mnie czy powinna dostawac jakąś specjalną karmę do psów starszych czy wystarczy do dorosłych ?
Pozdrawiam
Patrycjak_12 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-09, 00:03   #8
slaaave13
Zadomowienie
 
Avatar slaaave13
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 265
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Witam,

Ile % mięsa, według weterynarzy, powinna zawierać zbilansowana psia karma sucha?
Na pewno nie 4% jak pedigree :P
__________________
slaaave13 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-09, 16:40   #9
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witaj na forum z ekspertem Pedigree.

Cytat:
Napisane przez LittleAnne Pokaż wiadomość
Mam w domu dwa psy. Atos ma 16 miesięcy, a Aria jest z nami od niedawna i ma 3 miesiące. Moje pytanie: jaką karmę mogę podawać im obojgu. bo kupowanie dla nich dwóch z osobna się nie sprawdziło, ponieważ Aria i tak podjada Atosowi jego jedzenie z miski, a nie chce żeby jej zaszkodziło? Pozdrawiam.
Oba psy są dość młode, jednak, by odpowiednio doradzić dobór karmy, przydałaby mi się jeszcze informacja odnośnie ich rasy, lub chociaż wielkości, jaką mają osiągnąć jako psy dorosłe. Inaczej przedstawia się schemat podziału karm dla psów ras małych, które szybciej osiągają dorosłość, a inaczej dla psów ras dużych, które dojrzewają i rosną dłużej.


Psów ras małych (do 10 kg masy ciała) powinny ok. 12 miesiąca życia zostać przestawione z karmy dla szczeniąt (junior) na karmy dla psów dorosłych, podczas gdy dla psów ras dużych, wiek zmiany karmy może przesunąć się aż do ok. 18 miesiąca życia. Przy zmianie karmy warto pamiętać o stopniowej zmianie karmy, by uniknąć potencjalnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. W tym celu zaleca się stosowanie przez kilka dni mieszanki starej i nowej karmy w proporcji 3:1, następnie 2:2, po czym 1:3, by w końcu po okresie około 1-2 tygodni móc całkowicie przejść na nową karmę.


Jeżeli oba psy docelowo będą psami dużymi można jeszcze karmić je wspólnie karmą Pedigree Junior dla dużych ras. Jeżeli jednak są to psy ras małych lub jeden z nich jest mały, a drugi będzie dużym psem, polecałbym jednak spróbować karmić je oddzielnie, np. dawać karmę w różnych pokojach w tym samym czasie. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę to skłaniałbym się do podawania dłużej karmy dla szczeniąt psu dorosłemu niż odwrotnie. Psy młode są bardziej wymagające, z racji tego, że nadal rosną i podawanie im karmy dla psów dorosłych może spowodować niedobory składników mineralnych.
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-09, 16:54   #10
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez _Judith_ Pokaż wiadomość
Dzien dobry,
Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad wzieciem szczeniaka i chcialabym sie do tego wczesniej przygotowac. Jesli chodzi o zywienie to zastanawia mnie jak wczesnie mozna wprowadzac do diety surowe mieso. Obecnie mam doroslego psa, ktorego karmie surowym miesem, podrobami oraz warzywami i owocami i tak samo chcialabym od poczatku karmic nowego malucha.
Nie jestem fanem diety opartej na surowym mięsie. Poza kłopotami ze zbilansowaniem tej diety [1] niesie ona za sobą sporo ryzyka dla zdrowia naszych pupili i w konsekwencji dla nas. Gotowanie pokarmów, w tym mięsa, zabija bakterie i zmniejsza ilość infekcji pokarmowych. Istnieje szereg badań na temat zagrożeń mikrobiologicznych związanych z żywieniem psów surowym mięsem [2-7]. W jednym z nich wykazano obecność bakterii z rodzaju Salmonella, aż w 80% próbek surowego mięsa kurczaka i w 30% próbek kału psów żywionych takim mięsem [7]. Dodatkowo, poza Salmonellą, stwierdzono także zwiększoną obecność bakterii Campylobacter jejuni i Escherichia coli w kale tak żywionych psów. Żadnej z tych bakterii nie wykryto w kale psów na diecie opartej na jedzeniu gotowanym lub karmionych karmami gotowymi. Zwierzęta - tak jak ludzie - są narażone na zatrucia pokarmowe związane z obecnością w jedzeniu bakterii chorobotwórczych, takich jak: Salmonella i Listeria [6, 8].

W teorii zrobienie pełnowartościowego i zdrowego jedzenia dla psów z surowców dostępnych w sklepach jest możliwe, jednak z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że niestety udaje się to bardzo rzadko. Czy rozważałaś podawanie psom karmy gotowej? Na pewno wśród obecnego szerokiego spektrum karm gotowych, można znaleźć karmę, która odpowiadałaby zarówno Twoim psom, jak i Tobie.

Odpowiadając na Twoje pytanie. Pokarmy stałe można wprowadzać psom od 4-5 tygodnia życia. Dotyczy to także mięsa. Należy pamiętać, że mięso jest tylko źródłem białka i tłuszczu, więc nie może stanowić jedynego pożywienia rosnących szczeniąt, szczególnie dotyczy to psów szybko rosnących dużych ras. Wynika to z niskiej zawartości wapnia i niewłaściwego stosunku zawartości wapnia do fosforu obecnych w mięsie, szczególnie dotyczy to mięsa drobiowego. Nawet krótkie niezbilansowanie diety pod tym względem u psa, powoduje długotrwałe zaburzenia w gospodarce wapniowej i potencjalnie może grozić wystąpieniem chorób wzrostowych. Diety domowe oparte na surowych składnikach mięsnych muszą być uzupełniane właściwymi suplementami mineralnymi (np. mielonymi i wyprażonymi skorupkami jaj, mielonymi kośćmi), ale należy bardzo uważać, ponieważ nadmiar wapnia także może być szkodliwy. W diecie rosnącego psa powinno znajdować się od 1 do 1.8 g wapnia na 100g suchej masy pokarmu. Dane dotyczące zawartości składników odżywczych można znaleźć an stronie http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list

Piśmiennictwo:
1. Dillitzer, N., N. Becker, and E. Kienzle, Intake of minerals, trace elements and vitamins in bone and raw food rations in adult dogs. The British journal of nutrition, 2011. 106 Suppl 1: p. S53-6.
2. Chengappa, M.M., et al., Prevalence of Salmonella in raw meat used in diets of racing greyhounds. Journal of veterinary diagnostic investigation : official publication of the American Association of Veterinary Laboratory Diagnosticians, Inc, 1993. 5(3): p. 372-7.
3. Finley, R., et al., The occurrence and antimicrobial susceptibility of salmonellae isolated from commercially available canine raw food diets in three Canadian cities. Zoonoses and public health, 2008. 55(8-10): p. 462-9.
4. Finley, R., et al., The occurrence and anti-microbial susceptibility of Salmonellae isolated from commercially available pig ear pet treats. Zoonoses and public health, 2008. 55(8-10): p. 455-61.
5. Finley, R., et al., The risk of salmonellae shedding by dogs fed Salmonella-contaminated commercial raw food diets. The Canadian veterinary journal. La revue veterinaire canadienne, 2007. 48(1): p. 69-75.
6. Nemser, S.M., et al., Investigation of Listeria, Salmonella, and toxigenic Escherichia coli in various pet foods. Foodborne pathogens and disease, 2014. 11(9): p. 706-9.
7. Joffe, D.J. and D.P. Schlesinger, Preliminary assessment of the risk of Salmonella infection in dogs fed raw chicken diets. The Canadian veterinary journal. La revue veterinaire canadienne, 2002. 43(6): p. 441-2.
8. Industry, P. FDA warns against feeding pets raw diets. 2014.

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Witam,

Ile % mięsa, według weterynarzy, powinna zawierać zbilansowana psia karma sucha?
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu. To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko, które oczywiście najlepiej dostarczyc w postaci mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wytyczne o zalacanej zawartości niezbędnych składników poakrmowych w karmie dla psów (m. in. białka) można znaleźć np. w przewodniku żywieniowym FEDIAF (FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/).


Dla dorosłych psów o niskiej aktywności fizycznej zawartość białka powinna wynosić przynajmniej 21% suchej masy pokarmu. Karmy zwykle zawierają więcej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego niż zalecana zawartość. Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy suche dla szczeniąt mają minimum 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. W karmach mokrych te zawartości są większe, ponieważ technologia produkcji nie stawia takich ograniczeń jak w karmach suchych.




Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Bardzo cieszę się, że powstał ten temat

Mam już starego 16 letniego małego kundelka. Ma chore serce, bierze na stałe Furosemid i Enarenal. Weterynarz zaleciła nam abyśmy gotowali mu potrawy bez soli lub zakupili karmę dla "sercowych" psów. Marka, którą nam poleciła sprzedaje karmę tylko w dużych pakach, co wychodzi bardzo drogo, a nie wiadomo czy nasz Kajtek będzie chciał ją jeść.
Chciałabym dowiedzieć się, czy karmy dla seniorów powinny też mieć mniejszą zawartość soli? Czy może pośród karm Pedigree (swoją drogą zawsze najbardziej lubił ) znajdzie się jakaś o mniejszej zawartości soli? Czym kierować się w wyborze gotowej suchej karmy?
Może mógłby Pan zaproponować jakieś posiłki, które można łatwo mu przygotować na kilka dni i szybko odgrzać?


Żywienie psów z chorobami serca nie jest tematem łatwym. Bardzo wiele zależy od stanu klinicznego i zaawansowania choroby. Moje porady tutaj muszą być zatem koniecznie zweryfikowane zgodnie z aktualnym stanem pacjenta.



Współcześnie nie ma danych, które by wskazywały, że obniżenie zawartości sodu w diecie powoduje spowolnienie rozwoju niewydolności krążenia [1]. Zatem należy psom podawać pożywienie zawierające ilości sodu i chloru zaspokające ich potrzeby. Zalecenia mówią o tym, by zawartość sodu i chloru nie przekraczała odpowiednio 0,15% i 0,25% [1]. W karmach bytowych (np. Pedigree) zawartość sodu i chloru wynosi odpowiednio 0,12% i 0,17% [2], czyli poniżej górnych zalecanych wartości. Zatem, jeśli pies nie ma objawów niewydolności krążenia (kaszel, duszność, obrzęki, osłabienie, wyniszczenie) nie ma powodu, by w jakiś radykalny sposób wprowadzać dietę ograniczająca dostęp sodu. Ważne jest by zaspokoić zapotrzebowanie na energię i białko, ponieważ w przebiegu subklinicznych niewydolności krążenia może pojawiać się postępujące wychudzenie zwierzęcia. Zatem należy także dopasować dietę w zależności od kondycji. Psy chude powinny otrzymywać dietę wysokoenergetyczną, a psy otyłe powinny mieć zredukowaną ilość energii w pokarmie. Karmy dla seniorów mają zawartości sodu i chloru w granicach zalecanych normami, zatem niższe od tych górnych granicznych wyznaczonych dla psów z niewydolnością krążenia. Zwykle są także nieco mniej energetyczne. Nie widzę problemu by spróbować podać psu karmę dla psów starszych. Warto wybrać taką, gdzie będzie podana zawartość sodu tak żeby być pewnym, że nie przekracza się zalecanego minimum. Bezwzględnie zakazane jest podawanie psu wędlin, serów twardych, solonych mięs i warzyw, jednym słowem ludzkiego jedzenia, które zawiera kilkakrotnie więcej soli niż potrzebują psy. Utrzymanie stabilnej, zbilansowanej diety, zaspokajającej potrzeby pokarmowe psa, wraz z odpowiednim leczeniem powinno dać odpowiednie efekty.


Piśmiennictwo:
1. Hand, M.S., et al., Small Animal Clinical Nutrition. 5th ed2010, Topeka, Kansas: Mark Morris Institute.
2. FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; Available from: http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.


Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
A ja bym chciała wiedzieć czym suplementować dietę psu, który ma przewlekłe zapalenie dróg oddechowych?



Choroby dróg oddechowych to jedno z niewielu przypadków, kiedy nie ma wskazań do zmiany pokarmu. Jedyne, co trzeba robić, to pilnować by był on pełnowartościowy i dopasowany do kondycji zwierzęcia.


Cytat:
Napisane przez Patrycjak_12 Pokaż wiadomość
Witam
Mam psy rasy AlaskanMalamute. Jedna z suczek ma juz 9 lat i zastanawia mnie czy powinna dostawac jakąś specjalną karmę do psów starszych czy wystarczy do dorosłych ?
Pozdrawiam


Dla psów nie ma szczególnych wskazań, by koniecznie zmieniać pokarm na karmę dla psów starszych, która zwykle ma nieco mniej kalorii i zmienione niektóre parametry żywieniowe (różne dla różnych produktów). Kluczowym parametrem jest zawartość energii pokarmowej. Psy starsze, ze względu na nieco mniejszą aktywność, mają tendencję do tycia, zatem ilość i energetyczność karmy musi być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Oczywiście wszystko zależy od aktualnej kondycji zwierzęcia. Jeśli nie jest otyłe, nie ma powodu zmieniać sposobu żywienia. Należy także pamiętać by ograniczać ilość fosforu w pokarmie psów starszych. Jego nadmiar lub niezbilansowanie z wapniem może być przyczyną pogłębiania się uszkodzenia nerek, które jest częstym problemem psów starszych. Głównym źródłem fosforu są kości i mięso, których ilość musi być dostosowana do potrzeb psa. Karmy gotowe gwarantują odpowiednie ilości wapnia i fosforu oraz ich prawidłowe wzajemne proporcje oraz zrównoważenie z energią pokarmową.



Psy ras dużych (powyżej 45kg) uznaje się za starsze w wieku ok 7-8 lat. Alaskan Malamute jest psem na granicy tej wielkości, więc nie jest niezbędna zmiana na karmę dla psów seniorów w wieku 9 lat, ale oczywiście nie ma przeciwwskazań, by tego nie robić.

Edytowane przez Ekspert Pedigree
Czas edycji: 2015-06-09 o 16:57
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-10, 10:09   #11
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Witam na forum eksperckim

Witam na forum

Mam Terierkę Szkocką - lat 9 z podniesionymi - co u Szkota może być normą - wskaźnikami wątroby. http://avmajournals.avma.org/doi/abs...nalCode=javma&
Jeśli Pan pozwoli - mogę podać te wartości.

Mamy też informacje - po kilkakrotnym USG o lekkim przewężeniu dróg żółciowych i - co związane z wiekiem - o lekkiej niedomykalności zastawki sercowej.

Jaka powinna być dieta mojej psiej przyjaciółki? Na co zwracać uwagę?



Od lat spokoju nie daje mi kwestia testowania karm - czy raczej ich składników na psach...

Czy Pedigree jest karmą "cruelty free"?

Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia.
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA

Edytowane przez carolinascotties
Czas edycji: 2015-06-10 o 10:20
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-10, 13:12   #12
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Witam na forum eksperckim

Witam na forum .
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-10, 13:22   #13
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu. To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko, które oczywiście najlepiej dostarczyc w postaci mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wytyczne o zalacanej zawartości niezbędnych składników poakrmowych w karmie dla psów (m. in. białka) można znaleźć np. w przewodniku żywieniowym FEDIAF (FEDIAF.
Cytat:
Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/).


Dla dorosłych psów o niskiej aktywności fizycznej zawartość białka powinna wynosić przynajmniej 21% suchej masy pokarmu. Karmy zwykle zawierają więcej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego niż zalecana zawartość. Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy suche dla szczeniąt mają minimum 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. W karmach mokrych te zawartości są większe, ponieważ technologia produkcji nie stawia takich ograniczeń jak w karmach suchych.

Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu.


Nie rozumiem, dlaczego nie ma sensu, skoro później pisze Pan, że

Cytat:
To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko


?

Skoro mięso jest źródłem białka, a pies potrzebuje białka, to dlaczego pytanie o jego zawartość nie ma sensu?

Cytat:
Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego


Czym dokładnie są "surowce pochodzenia zwierzęcego"? Jaka jest w nich zawartość białka? I jaki jest w takim razie podział procentowy na mięso i enigmatyczne "surowce pochodzenia zwierzęcego"?
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-12, 10:46   #14
whip
psy-chopatka
 
Avatar whip
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 636
Dot.: Witam na forum eksperckim

Jaki według Pana powinien być rozkład węglowodanów, tłuszczy i białka w diecie psa i jak się ma do tego skład promowanej przez Pana karmy Pedigree?
__________________
"Love it, change it or leave it "
whip jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-12, 14:40   #15
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez slaaave13 Pokaż wiadomość
Na pewno nie 4% jak pedigree :P
4% mięsa w karmie suchej Pedigree to niestety często powtarzany mit. Bierze się on z uproszczonej formy opisu składu karmy na etykiecie oraz częstego braku zrozumienia zasad opisywania i procesu powstawania karm gotowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek podawania procentowej analizy składu (białko, tłuszcz, włókno surowe, popiół i woda) oraz listy komponentów karmy, którą można podać według nazwy kategorii surowców (zastosowane w przypadku Pedigree), albo jako nazwy poszczególnych surowców (np. tak jak w Royal Canin). Podawanie opisu składu karmy w postaci kategorii nie oznacza, że taka karma jest gorsza pod względem zawartości składników odżywczych, strawności smaku itd.
Karmy suche Pedigree Junior zawierają w swoim składzie ponad 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy Pedigree Adult ponad 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wynika to faktu, że są to karmy kompletne (pełnoporcjowe) zgodne z najnowszymi normami żywieniowymi (np. FEDIAF), więc muszą zawierać odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, być właściwie strawne i bezpieczne.
Polecam zapoznanie się z normami żywieniowymi FEDIAF i NRC oraz przewodnikami etykietowania karm. Mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości dotyczące składu i jakości karm wynikające z niepełnego odczytywania informacji zawartych na etykiecie. W razie pytań oczywiście chętnie odpowiem.

Cytat:
Napisane przez CarolinaScotties

Mam Terierkę Szkocką - lat 9 z podniesionymi - co u Szkota może być normą - wskaźnikami wątroby. [url
http://avmajournals.avma.org/doi/abs...nalCode=javma&[/url]
Jeśli Pan pozwoli - mogę podać te wartości.

Mamy też informacje - po kilkakrotnym USG o lekkim przewężeniu dróg żółciowych i - co związane z wiekiem - o lekkiej niedomykalności zastawki sercowej.

Jaka powinna być dieta mojej psiej przyjaciółki? Na co zwracać uwagę?

Od lat spokoju nie daje mi kwestia testowania karm - czy raczej ich składników na psach...

Czy Pedigree jest karmą "cruelty free"?

Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia.

Niestety bez zbadania pacjenta i oceny całego badania USG oraz pełnego badania krwi nie jestem w stanie wydać miarodajnej opinii. Generalnie przy podejrzeniach chorób wątroby dieta powinna zawierać średnią ilość tłuszczu, średnia ilość białka, wyższą zawartość łatwostrawnych węglowodanów i obniżoną zawartość miedzi i średnio wysoką zawartość cynku. Dietą specjalnie przeznaczoną do wspomagania leczenia chorób wątroby jest np. Royal Canin Hepatic. U psów z podejrzeniem uszkodzenia wątroby i dróg żółciowych należy regularnie wykonywać badanie USG i krwi w celu określenia stanu i włączenia odpowiedniego leczenia – oczywiście wszystko musi być robione zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii.
Firma Mars Inc., do której należy marka Pedigree, ma bardzo restrykcyjną politykę z zakresie badań na zwierzętach. Przy pracy nad rozwojem i kontrolą naszych karm nie podejmujemy, nie wspieramy ani nie sponsorujemy badań, w wyniku których zwierzętom wyrządza się krzywdę. W 2007 roku w firmie Mars powołano do życia Komisję ds. Etyki Badań Na Zwierzętach (ang. Mars Animal Research Review Board), która jest organem międzynarodowym zrzeszającym specjalistów z i spoza firmy, gwarantującym, że badania nasze, jak również naszych partnerów, są zgodne z polityką oraz, że przy przeprowadzaniu badań na zwierzętach zachowujemy najwyższe standardy etyki. Komisja ds. Etyki Badań Na Zwierzętach stoi na straży byśmy wspierali jedynie te akademickie inicjatywy dydaktyczne, które są w pełni zgodne z naszą polityką. Komisja ds. Etyki Badań Na Zwierzętach może dopuścić odstępstwa od tej polityki w obliczu konieczności podjęcia właściwych i odpowiedzialnych kroków w przypadku zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa.
Możemy zatem zapewnić, że przy powstawaniu Pedigree wszystkie zwierzęta pracujące z nami są szczęśliwe i zadbane i żadnym razie nie dzieje im się krzywda.


Cytat:
Napisane przez CholernaRejestracja

Dot.: Witam na forum eksperckim
_________________________ _______________
Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu. To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko, które oczywiście najlepiej dostarczyc w postaci mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wytyczne o zalacanej zawartości niezbędnych składników poakrmowych w karmie dla psów (m. in. białka) można znaleźć np. w przewodniku żywieniowym FEDIAF (FEDIAF.
Cytat:
Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; [url
http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/[/url]).


Dla dorosłych psów o niskiej aktywności fizycznej zawartość białka powinna wynosić przynajmniej 21% suchej masy pokarmu. Karmy zwykle zawierają więcej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego niż zalecana zawartość. Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy suche dla szczeniąt mają minimum 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. W karmach mokrych te zawartości są większe, ponieważ technologia produkcji nie stawia takich ograniczeń jak w karmach suchych.

Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu.

Nie rozumiem, dlaczego nie ma sensu, skoro później pisze Pan, że
Cytat:
To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko

?

Skoro mięso jest źródłem białka, a pies potrzebuje białka, to dlaczego pytanie o jego zawartość nie ma sensu?
Cytat:
Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego

Czym dokładnie są "surowce pochodzenia zwierzęcego"? Jaka jest w nich zawartość białka? I jaki jest w takim razie podział procentowy na mięso i enigmatyczne "surowce pochodzenia zwierzęcego"?

Pytanie było o procentowy udział mięsa w składzie karmy. Z punktu widzenia wiedzy o żywieniu ważnym pytaniem jest pytanie o to, jakie jest zapotrzebowanie psa na białko i ile procent białka powinno znajdować się w prawidłowo zbilansowanej karmie dla psa. Mięso (w powszechnym rozumieniu jako mięśnie szkieletowe zwierząt rzeźnych) nie jest jedynym źródłem białka ani tłuszczów przyswajalnym przez organizm psa. Bardzo ważne są inne źródła białka – m. in. z innych surowców pochodzenia zwierzęcego (korpusy drobiowe, wątroba, nerki, płuca, podgardla, wymiona, skóra, jelita, śledziony, kurze łapy, głowy itp., które mięsem (w naszym kuchennym rozumieniu) nie są, a zawierają wiele ważnych składników pokarmowych). Psy również dobrze przyswajają białko i tłuszcze pochodzenia roślinnego. Oczywiście dobrym źródłem białka jest mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, ale nie jest to źródło jedyne.
O ile udział białka w diecie psa jest jasno określony przez np. zalecenia FEDIAF, które przywołałem w poprzednim poście, o tyle udział procentowy mięsa jest nie do określenia. Mięsa mają bardzo różne proporcje tłuszczu, białka, wody, mają różne proporcje tkankowe (tkanki łącznej do mięśniowej), a co za tym idzie dla każdego rodzaju mięsa będzie potrzebna inna jego ilość w zbilansowanej diecie psa i dlatego pytanie o ilość mięsa jest bez znaczenia.
Surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji karm to, zgodnie z rozporządzeniem UE 1069/2009 art. 10 lit a, surowce kategorii 3, czyli głównie „tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi lub, w przypadku zwierząt łownych, całe zabite zwierzęta lub ich części, które nadają się do spożycia przez ludzi zgodnie z przepisami wspólnotowymi, lecz nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi z powodów handlowych”. Rozporządzenie to jest aktem prawnym regulującym wykorzystanie surowców pochodzenia zwierzęcego do produkcji pasz dla wszystkich zwierząt, nie tylko psów. W produkcji karm wykorzystywane są głownie korpusy drobiowe, wątroby, nerki, płuca, podgardła, wymiona, skóra, jelita, śledziony, kurze łapy, głowy. Inne surowce wymienione w rozporządzeniu mogą raczej tylko teoretycznie albo w niewielkich ilościach znaleźć się w karmie, ale w praktyce się tego nie spotyka ze względów jakościowych i odżywczych.
Zawartość mięsa i jego podział na mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego zależy od producenta i konkretnego wariantu karmy. Nie ma, więc możliwości by ogólnie odpowiedzieć ta tak postawione pytanie. Jest to praktycznie niemożliwe, bo jak rozdzielić zawartość mięsa, od innych elementów w korpusie drobiowym czy w podgardlu wołowym. Zresztą tak jak tłumaczyłem na początku nie ma to znaczenia, ponieważ to, co się liczy to zawartość białka i jego strawność oraz jego kompletność. W karmie dla psów dorosłych pełnowartościowe białko musi być w odpowiedniej ilości – co najmniej 18% w suchej masie [1]. Musi zawierać wszystkie niezbędne aminokwasy - argininę, histydynę, izoleucynę, leucyna, lizynę, metioninę, cysteinę, fenyloalaninę, tyrozynę, treoninę, tryptofan i walinę, które muszą być dostarczone we właściwych proporcjach z energią. Białko musi być strawne przynajmniej w 70%, a optymalnie w 80%, a strawności powyżej 80% są uznawane za wysokie. To wszystko jest w karmach gotowych pełnoporcjowych zbadane, przygotowane i kontrolowane tak, aby zapewnić właściwe odżywienie psa.
1. FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; Available from: http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.

---------- Dopisano o 14:40 ---------- Poprzedni post napisano o 14:39 ----------

Witam
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-12, 14:55   #16
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

Czyli sugerujesz ze psy równie dobrze mogłyby zrec soczewice i soje jako źródła białka? Czyli ich całą budowa szczęk i przewodu pokarmowego, dostosowana do jedzenia mięsa i kości, jest takim sobie kaprysem ewolucji?
35 procent mięsa dla mięsozercy to ma wystarczyc?
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-12, 21:59   #17
whip
psy-chopatka
 
Avatar whip
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 636
Dot.: Witam na forum eksperckim

To w takim razie ile procent tego białka w karmie stanowi białko pochodzenia zwierzęcego a ile roślinnego?
__________________
"Love it, change it or leave it "
whip jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-12, 23:46   #18
blablabla9
dupa
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 51
Question Sznaucer miniaturka- karmienie?

Dorosły pies prawie 6-letni, sznaucer jak w pytaniu (trochę wyrośnięty), waży ok.13 kg. Dostaje jedzenie 3 razy dziennie, przy czym jeden posiłek to ok. 2 garści osoby dorosłej. I moje pytanie brzmi: czy jest to ogólnie prawidłowe żywienie? czy ilość jedzenia jest odpowiednia? Od weterynarza usłyszałam kiedyś, że to za dużo i powinien jeść raz dziennie. Jednak po ogólnym sprawdzeniu wyszło na to że nie jest on otyły, nie ma kłopotów z wagą, żadnego przeciążenia itd. więc czy zatem jest sens zmieniać dietę czy można pozostać przy tej? dodam że pies nie ma dużo ruchu, rzadko biega po dworze, jedynie wychodzi na krótkie spacery. I nie zawsze są to równe 2 garści, bywa że mniej, też nie każdy posiłek jest taki sam. Na ogół jada mieszanie: karma, jakieś mięso, czasami odrobinę warzyw do tego itp.
blablabla9 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-13, 09:03   #19
YOxD
Raczkowanie
 
Avatar YOxD
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 158
Dot.: Witam na forum eksperckim

Podobno psy nie mogą jeść czosnku i cebuli. Czy za to por jest bezpieczny?
YOxD jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-14, 06:34   #20
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Sznaucer miniaturka- karmienie?

Póki nie powiesz jaka karmę je to nie powiemy czy to za dużo czy jak. Każda karma ma swoje dawkowanie- np. w tej która karmie ja 2 garści to jak na jeden z 2 posiłków dorosłego bernenczyka (45-50kg).
3 posilki dziennie to za dużo. 2 maksymalnie, a jako ze to niewielka rasa to i 1 będzie ok.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-14, 06:42   #21
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Karmy suche Pedigree Junior zawierają w swoim składzie ponad 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy Pedigree Adult ponad 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego.
W suchej masie? no Wybacz, nie wierze i ni uwierze. Czemu? Bo karma która tyle kosztuje nie może mieć takiej zawartości mięsa i tyle.
No i jaki jest procent produktow pochodzenia zwierzęcego w tych 40%? Domyslam sie ze znaczny, a wszyscy wiemy czym są produkty pochodzenia zwierzęcego.


---------- Dopisano o 06:42 ---------- Poprzedni post napisano o 06:41 ----------

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Czyli sugerujesz ze psy równie dobrze mogłyby zrec soczewice i soje jako źródła białka? Czyli ich całą budowa szczęk i przewodu pokarmowego, dostosowana do jedzenia mięsa i kości, jest takim sobie kaprysem ewolucji?
35 procent mięsa dla mięsozercy to ma wystarczyc?
Tak, i to jeszcze zapewne w formie morkej. Skoro 75% mięsa to woda (usredniam) to łatwo policzyć ile tych "zwierzecych" składników jest w suchej karmie.
No i surowe mięso jest szkodliwe
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-14, 11:45   #22
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Witam na forum eksperckim

Ekspercie - na innym wątku pisałeś, że psy potrzebują zbilansowanej diety, zadałam tam pytanie, ale nie uzyskałam odpowiedzi - czy te kawałeczki marchewki w puszce to jest właśnie to zbilansowanie?
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-14, 15:44   #23
blablabla9
dupa
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 51
Dot.: Sznaucer miniaturka- karmienie?

On nie je regularnie tej samej karmy np. 1 posiłek karma, drugi już mięso itd. Ale ogólnie ile mniej więcej powinien jeść
blablabla9 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-14, 17:53   #24
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Sznaucer miniaturka- karmienie?

No ale jakiej firmy ta karma i jaki konkretnie rodzaj? Bez tego Ci nie pomoge.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-15, 10:18   #25
YOxD
Raczkowanie
 
Avatar YOxD
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 158
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Ekspercie - na innym wątku pisałeś, że psy potrzebują zbilansowanej diety, zadałam tam pytanie, ale nie uzyskałam odpowiedzi - czy te kawałeczki marchewki w puszce to jest właśnie to zbilansowanie?
Wydaje mi się, że te kawałki "mięsa" to to owe "zbilansowanie". W tej masie znajdują się produkty pochodzenia roślinnego + zwierzęcego. Proszę o poprawę jeżeli się mylę
YOxD jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-15, 10:23   #26
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że te kawałki "mięsa" to to owe "zbilansowanie". W tej masie znajdują się produkty pochodzenia roślinnego + zwierzęcego. Proszę o poprawę jeżeli się mylę
roslinnego, czyli soja? i po co psu galareta?
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-15, 10:27   #27
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Ano właśnie: jakie źródła białka roślinnego występują w tej "cudownej" karmie?


Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Dodatkowo, poza Salmonellą, stwierdzono także zwiększoną obecność bakterii Campylobacter jejuni i Escherichia coli w kale tak żywionych psów. Żadnej z tych bakterii nie wykryto w kale psów na diecie opartej na jedzeniu gotowanym lub karmionych karmami gotowymi.

Czy chce pan zasugerować, że E.coli nie występuje w kale zdrowego psa?
Z tego co ja wiem, jest to naturalna i w pełni fizjologiczna bakteria flory jelitowej, wiec zmartwię pana - tak samo, jak jest w kale każdego psa, tak samo w kale każdego człowieka. Niezależnie od tego, co je.
Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Karmy suche Pedigree Junior zawierają w swoim składzie ponad 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy Pedigree Adult ponad 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego.
Czemu wiec na państwa stronie mowa o 20%?
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy



Edytowane przez klempaa
Czas edycji: 2015-06-15 o 10:43
klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-15, 10:37   #28
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez whip Pokaż wiadomość
Jaki według Pana powinien być rozkład węglowodanów, tłuszczy i białka w diecie psa i jak się ma do tego skład promowanej przez Pana karmy Pedigree?
Wymagana zawartość białka i tłuszczu jest dokładnie opisana w normach żywieniowych. Ze względu na różny skład karm, szczególnie na zróżnicowaną zawartość wody, która waha się od 8 do 80% normy żywieniowe są przedstawiane w przeliczeniu na suchą masę lub na kalorie. Najbardziej aktualna i wykorzystywana w Europie norma do przewodnik FEDIAF, w którym zawartość białka w karmach dla psów dorosłych wyznaczono zalecane minimum na 52,1 g/1000 kcal, a tłuszczu na 13,75 g/1000 kcal (FEDIAF 2014). Trzeba podkreślić, że zalecane minimalne zawartości to ilości składnika pokarmowego, które zapewniają pełne zaspokojenie potrzeb i są istotnie wyższe niż minimum biologiczne podane w innej publikacji (NRC 2006). Pedigree w wariantach suchych i mokrych spełnia ww. wymienione normy odpowiednio 56,5 g/1000 kcal i 88,7 g/1000 kcal. Karmy mokre zwykle zawierają więcej białka i tłuszczu niż karmy suche, co wynika z ograniczeń technologicznych karm suchych, które muszą zawierać relatywnie większą ilość węglowodanów.


Warto podkreślić, że nie ma potrzeby podawania większych ilości białka niż to jest zapisane w normach. Oczywiście u psów pracujących, w czasie rozrodu czy mających specjalne wymagania pokarmowe należy podawać pokarmy zawierające więcej białka lub tłuszczu, ale to są przypadki, które należy rozważać indywidualne i dla takich psów możemy znaleźć odpowiednie karmy. Dla zdrowego psa bez specjalnych wymagań (czyli dla ok 85% populacji) Pedigree całkowicie wystarcza.


Co do zawartości węglowodanów, to nie ma wyznaczonych norm ich zawartości dla psów. W wielu badaniach nie udało się wyznaczyć ani minimalnego ani maksymalnego poziomu węglowodanów w diecie psów. Wynika to z genetycznego przystosowania psów do trawienia skrobi, co zostało ostatnio potwierdzone w badaniach (Axelsson, Ratnakumar et al. 2013). Zatem zawartość węglowodanów w pełnoporcjowej karmie dla psów jest do pewnego stopnia dowolna.


W karmach suchych Pedigree dla dorosłych psów jest to 48% (129 g/1000 kcal), a w karmach mokrych to 3% (34,4 g/1000 kcal) węglowodanów.


Odpowiadając na pytanie, zatem proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów są opisane w normach żywieniowych, a Pedigree (i zdecydowana większość innych karm na rynku) spełnia te normy.


Piśmiennnictwo:
Axelsson, E., A. Ratnakumar, et al. (2013). "The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet." Nature 495(7441): 360-364.
FEDIAF. (2014). "Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs." from http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.
NRC (2006). Nutrient requirements of dogs and cats. Washington, National Academies Press.


Bardzo proszę o cierpliwość, odpowiem na wszystkie pytania i wątpliwości



Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Czyli sugerujesz ze psy równie dobrze mogłyby zrec soczewice i soje jako źródła białka? Czyli ich całą budowa szczęk i przewodu pokarmowego, dostosowana do jedzenia mięsa i kości, jest takim sobie kaprysem ewolucji?
35 procent mięsa dla mięsozercy to ma wystarczyc?
Badania na potrzebami żywieniowymi psów trwają już od wielu dziesięcioleci. Obecny stan wiedzy bardzo jasno dowodzi, że dostarczenie psu kompletnego, strawnego białka jest wystarczające do tego, by właściwie go odżywić. Nie musi to być białko zwierzęce. Oczywiście jest łatwiej i wygodniej zrobić to mięsem, ale nie jest to niezbędne. Wynika do z głębokich, ewolucyjnych zmian, jakie nastąpiły w metabolizmie i fizjologii psa w trakcie jego udomawiania. Według badań podsumowanych w Nutrient Requirements for Dogs and Cats [1], minimalne biologiczne zapotrzebowanie na białko psa to 80 g/kg suchej masy pokarmu. Czyli poniżej 10%. Zalecana minimalna zawartość białka to 25% suchej masy. Można oczywiście uważać, że pies powinien dostawać więcej, ale współczesna wiedza naukowa pokazuje takie wartości. Można w to nie wierzyć, ale tak samo można nie wierzyć w to, że Ziemia jest okrągła.


Współczesne psy to zwierzęta do pewnego stopnia wszystkożerne i oportunistyczni mięsożercy Bardzo dawno temu, jeszcze przed zamieszkaniem z człowiekiem, owszem wilki były (i są) drapieżnikami i stuprocentowymi mięsożercami, a ich szczęki dostosowane są do polowania i rozszarpywania swoich zdobyczy. Udowodniono, że w trakcie udomowienia psa doszło do daleko idących zmian w jego genotypie pod względem zdolności przyswajania składników roślinnych, co znacznie odróżnia go od dzikich przodków [2]. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są oczywiście najlepszym źródłem białka dla psa, jednak jego organizm jest w pełni przystosowany do przyswajania także roślinnych źródeł białka. Zresztą takie źródła są wykorzystywane np. w karmach hipoalergicznych dla psów z alergią na białko zwierzęce.


Porównywanie psów z dzikimi przodkami i zakładanie, że żywienie sprzed 12 tysięcy lat jest właściwe jest bezpodstawnym upraszczaniem (czasem też szkodliwym). Na tej samej zasadzie można polecać ludziom powrót to diety neandertalczyków: nieumyte surowe mięso, korzonki i brudne warzywa – pycha i samo zdrowie polecam.



Piśmiennictwo
1. NRC, Nutrient requirements of dogs and cats2006, Washington: National Academies Press.
2. Axelsson, E., et al., The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet. Nature, 2013. 495(7441): p. 360-4.


Cytat:
Napisane przez whip Pokaż wiadomość
To w takim razie ile procent tego białka w karmie stanowi białko pochodzenia zwierzęcego a ile roślinnego?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ procentowy rozkład źródeł białka zależy zarówno od producenta, jak i rodzaju karmy. W Pedigree białko jest właściwie jedynie pochodzenia zwierzęcego, zarówno w suchej jak i mokrej karmie. Niewielka ilość białka jest w zbożach, ale receptura jest bilansowana w oparciu o mączki mięsne (w karmach suchych) i surowe lub mrożone mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego (karmy mokre). Ponieważ nie ma metod, które pozwalają analitycznie rozróżnić pochodzenia białka trudno jest definitywnie określić jakie są procentowe udziały. Szacując udział białka z surowców można powiedzieć, ze w karmach suchych Pedigree białko zwierzęce stanowi ponad 90%, a w karmach mokrych praktycznie 100%.


Nie ma możliwości zbilansowania karmy dla psów w oparciu o nieprzetworzone białka roślinne. To częsty mit opowiadany przez ludzi, którzy nigdy nie robili receptur karm dla zwierząt. Jedyną możliwością zastąpienia białka z mączki jest zastosowanie różnego rodzaju glutenów (pszennego, lub kukurydzianego), co dostarcza dobrej jakości białka, ale niestety nie jest zbyt smaczne i wcale nie jest tańsze, więc w karmach, które dbają o jakość i smakowitość, gluten nie jest używany.


Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Podobno psy nie mogą jeść czosnku i cebuli. Czy za to por jest bezpieczny?
Cebula i czosnek to jedne z produktów, które są zdrowe dla ludzi, a szkodliwe dla psów. W przypadku surowych warzyw to nie problem, bo ich zapach najczęściej odstrasza większość psów, ale po obróbce cieplnej zagrożenie spożycia ich przez naszego czworonoga rośnie.


Związki zawarte w cebuli niszczą czerwone krwinki u psa i mogą prowadzić do anemii. Zabójcza może być już dawka odpowiadająca 30 g/kg masy psa [1]. Regularne podawanie psu mniejszej ilości cebuli i czosnku może nie doprowadzić do jego zgonu natychmiast po spożyciu, ale może spowodować poważne zaburzenia. Por jest warzywem czosnkowatym (podobnie jak cebula czy szczypiorek) i nie powinien być podawany psu [2].


Innymi pokarmami, które nam nie szkodzą, a dla naszych psów mogę być śmiertelne to: czekolada (dawka śmiertelna to 20-250 mg teobrominy na kilogram masy ciała psa, tabliczka czekolady zawiera od 150 do 1600 mg w zależności od zawartości kakao), czy winogrona i rodzynki (2 winogrona lub 6 rodzynek na kilogram masy ciała).

Piśmiennictwo:
1. Tang, X., Z. Xia, and J. Yu, An experimental study of hemolysis induced by onion (Allium cepa) poisoning in dogs. Journal of veterinary pharmacology and therapeutics, 2008. 31(2): p. 143-9.
2. Salgado, B.S., L.N. Monteiro, and N.S. Rocha, Allium species poisoning in dogs and cats. The Journal of Venomous Animals and Toxins including Tropical Diseases, 2011. 17(1): p. 4-11.

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość
W suchej masie? no Wybacz, nie wierze i ni uwierze. Czemu? Bo karma która tyle kosztuje nie może mieć takiej zawartości mięsa i tyle.
No i jaki jest procent produktow pochodzenia zwierzęcego w tych 40%? Domyslam sie ze znaczny, a wszyscy wiemy czym są produkty pochodzenia zwierzęcego.


---------- Dopisano o 06:42 ---------- Poprzedni post napisano o 06:41 ----------



Tak, i to jeszcze zapewne w formie morkej. Skoro 75% mięsa to woda (usredniam) to łatwo policzyć ile tych "zwierzecych" składników jest w suchej karmie.
No i surowe mięso jest szkodliwe
Skład pełnoporcjowych karm gotowych to nie kwestia wiary, a właściwego bilansowania. W Europie odpowiednie zbilansowanie tych karm regulują normy żywieniowe sformułowane przez FEDIAF, natomiast ich implementację w proces produkcji karm przez firmy sprawdza w Polsce Inspekcja Weterynaryjna.


Czy możesz mi podać sposób w jaki mogę Cię przekonać do prawdziwości danych, które prezentuję? Na jakiej podstawie wyciągasz wniosek, że „karma która tyle kosztuje nie może mieć takiej zawartości mięsa i tyle”? By wyciągać takie wnioski trzeba zdawać sobie sprawę ile kosztują surowce oraz ile kosztuje przetworzenie. Mam wrażenie, że większość z ludzi nigdy nie kupowała surowców do produkcji karm w ilościach większych niż tona.


Na szczęście miliony ludzi na całym świecie nie mają problemów z zaufaniem do karm gotowych (w tym do Pedigree). Tutaj bardziej dotykamy kwestii zaufania do siebie nawzajem. Bez tego, żadna dyskusja nie ma sensu.


Gdyby jednak ktoś nie wiedział, to surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji karm to, zgodnie z rozporządzeniem UE 1069/2009 art. 10 lit a, surowce kategorii 3, czyli głównie „tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi lub, w przypadku zwierząt łownych, całe zabite zwierzęta lub ich części, które nadają się do spożycia przez ludzi zgodnie z przepisami wspólnotowymi, lecz nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi z powodów handlowych”. Najczęściej do produkcji karm wykorzystywane są korpusy drobiowe, wątroby, płuca, nerki, skóra, łby i nogi kurze, podgardła, wymiona, mięso uszkodzone w procesie rozbioru itp. Mity o rogach i innych rzeczach są najczęściej wymyślane przez tych, którzy nigdy nie byli w fabryce karmy.


Surowe mięso jest nie tyle szkodliwe, co niesie ryzyko dla zdrowia (zarówno psów, jak i ludzi) przez zanieczyszczające je bakterie, o czym zresztą pisałem na samym początku wątku. Samo mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego są właściwym źródłem pokarmu i dlatego jest ich odpowiednia ilość w karmach gotowych. Czy wy jecie surowe mięso? Większość zakażeń toksoplazmą u kobiet w ciąży jest wynikiem jedzenia surowej wołowiny. Warto to mieć na uwadze.

Edytowane przez Ekspert Pedigree
Czas edycji: 2015-06-15 o 17:14
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-15, 15:21   #29
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Sznaucer miniaturka- karmienie?

Cytat:
Napisane przez blablabla9 Pokaż wiadomość
Dorosły pies prawie 6-letni, sznaucer jak w pytaniu (trochę wyrośnięty), waży ok.13 kg. Dostaje jedzenie 3 razy dziennie, przy czym jeden posiłek to ok. 2 garści osoby dorosłej. I moje pytanie brzmi: czy jest to ogólnie prawidłowe żywienie? czy ilość jedzenia jest odpowiednia? Od weterynarza usłyszałam kiedyś, że to za dużo i powinien jeść raz dziennie. Jednak po ogólnym sprawdzeniu wyszło na to że nie jest on otyły, nie ma kłopotów z wagą, żadnego przeciążenia itd. więc czy zatem jest sens zmieniać dietę czy można pozostać przy tej? dodam że pies nie ma dużo ruchu, rzadko biega po dworze, jedynie wychodzi na krótkie spacery. I nie zawsze są to równe 2 garści, bywa że mniej, też nie każdy posiłek jest taki sam. Na ogół jada mieszanie: karma, jakieś mięso, czasami odrobinę warzyw do tego itp.
Standardowo uważa się, że psy dorosłe powinny jeść raz, góra dwa razy dziennie. Nie ma jednak wielkiego błędu, podawania pokarmu częściej, jeżeli nie prowadzi to do przekarmienia zwierzęcia i jest przez psa dobrze tolerowane. Jeżeli Twój pies jest tylko wyrośnięty, a nie otyły (samce sznaucerów miniaturowych zwykle mają do 36cm w kłębie i mogą ważyć minimalnie ponad 9kg), a karmisz, go tak samo od dłuższego kresu czasu to nie ma podstaw by twierdzić, że możesz psu podawać zbyt dużo pożywienia. Przy małej ilości ruchu byłoby to od razu widoczne.


Oczywiście każda karma gotowa ma odpowiednie porcjowanie podane na opakowaniu i będzie ono różne dla każdej z receptur karmy. Warto tutaj zapoznać się z etykietą i podawać zalecane ilości karmy. Wtedy będziemy mieć pewność, że pies dostaje wszystkie niezbędne dla jego zdrowia składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Warto ważyć karmę na wadze, by wiedzieć dokładnie ile podajemy – garście mogą być bardzo różne. Warto też regularnie (raz na dwa tygodnie) zważyć psa by stwierdzić czy utrzymuje stałą wagę ciała i w zależności od tego można modyfikować ilość podawanego pokarmu.


Bardziej jednak niepokojące jest podawanie psu często zmieniającej się diety. Karmienie psa jedzeniem domowym lub gwałtowne zmiany diety (np. rano serek biały, a wieczorem kasza z mięsem) zwiększają częstotliwość biegunek (w odniesieniu do stałego żywienia karmą gotową) o odpowiednio 30% (jedzenie domowe) i o 100%, czyli dwukrotnie (nagłe zmiany pokarmu) (Stavisky i wsp., 2011). Nawet przy zmianie jednej karmy suchej na inną należy robić to powoli i stopniowo. W tym celu zaleca się stosowanie przez kilka dni mieszanki starej i nowej karmy w proporcji 3:1, następnie 2:2, po czym 1:3, by w końcu po okresie około 1-2 tygodni móc całkowicie przejść na nową karmę. Pozwoli to układowi trawiennemu psa, niezależnie od jego wieku, przyzwyczaić się do nowej karmy i unikniemy problemów żołądkowych czy biegunek.


Piśmiennictwo:
Stavisky, J., A. D. Radford, et al. (2011). "A case-control study of pathogen and lifestyle risk factors for diarrhoea in dogs." Preventive veterinary medicine 99(2-4): 185-192.
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-16, 09:32   #30
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Ekspercie - na innym wątku pisałeś, że psy potrzebują zbilansowanej diety, zadałam tam pytanie, ale nie uzyskałam odpowiedzi - czy te kawałeczki marchewki w puszce to jest właśnie to zbilansowanie?
Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że te kawałki "mięsa" to to owe "zbilansowanie". W tej masie znajdują się produkty pochodzenia roślinnego + zwierzęcego. Proszę o poprawę jeżeli się mylę
Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
roslinnego, czyli soja? i po co psu galareta?
Zbilansowanie w diecie to dostarczenie wszystkich niezbędnych dla zdrowia psa składników w odpowiednich proporcjach. W tym kontekście nie można mówić o pojedynczych składnikach karmy (czy to o „kawałeczkach marchewki” czy „kawałkach mięsa”), a o całości, którą one tworzą.

We wcześniejszych swoich wpisach powoływałem się na normy żywieniowe FEDIAF, to tam właśnie wymienione są procentowe wartości składników odżywczych, które powinna spełniać karma gotowa, by można ją było nazwać pełnoporcjową, a więc odpowiednio zbilansowaną.

Karma w pełni zbilansowana będzie w swoim składzie posiadała zarówno mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, warzywa, owoce, witaminy i minerały, czy zboża. Są one odpowiednio dobrane i przetworzone. Do niektórych karm dodawana jest marchewka, ale ona nie decyduje o kompletności karmy, tylko właściwy skład samej karmy. Między nami mówiąc, marchewka jest dla właściciela, a ponieważ psu może smakować to ją dodajemy. Jestem pewien, że psy jedzące Pedigree doceniają ją nie z powodu marchewki, ale całego składu i smaku.

W karmach mokrych produkty pochodzenia roślinnego to najczęściej składniki zagęszczające i źródło włókna pokarmowego. Jeśli chodzi o „mięsność” to karmy mokre w swoich kawałkach zawierają od 60 do 100% mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego (zależy od producenta i receptury). W Pedigree białko stanowi 40% suchej masy, a tłuszcz 27% - wszystkie pochodzą z mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego.

O galarecie i jej roli w karmach mokrych już odpisałem w innym wątku.
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów.


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-07-06 16:55:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:32.