Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4. - Strona 89 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-04-12, 22:14   #2641
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Artykuł o umyslowości Polaków. Niezbyt optymistyczny. Co o tym myślicie?

https://www.kongresobywatelski.pl/id...k-jak-myslimy/

Fragment -
Cytat:
Z pewnością od wieków zwracano u nas uwagę na dość niską skłonność do pogłębionej, racjonalnej analizy. Już Norwid pisał, że nie wojujemy myślą. Juliusz Kaliszewski dodawał, że Polacy głębsze rozważania wolą przerzucać na kogoś innego – „chłop księdzu, lub jak dawniej dziedzicowi, mieszczanin rządowi, a ludzie więcej wykształceni – zagranicy”. Po dziś dzień mamy problemy z abstrakcją, z uogólnieniami, z wyciąganiem wniosków z zebranych faktów. Trudno nam ogarnąć złożoność wielu zjawisk, które chcielibyśmy zrozumieć. Dochodzi do tego brak krytycyzmu w myśleniu – uogólniamy na podstawie pojedynczych obserwacji, stereotypów, niesprawdzonych informacji. W konsekwencji często wyprowadzamy pochopne wnioski. Można to zauważyć, obserwując dziś przekazy medialne czy wypowiedzi polityków w rodzaju: „w służbie zdrowia jest źle, bo lekarz niedobrze potraktował pacjenta”.

Wielu z nas bazuje na myśleniu odruchowym, niepogłębionym, opartym na skojarzeniach, a nie logicznych ciągach. Nie koncentrujemy się na odczytywaniu głębszych mechanizmów przyczynowo☠‑skutkowych. Często szukamy zrozumienia złożonych zjawisk, wskazując na jedną przyczynę, która ma wszystko wyjaśniać. Mamy też problem z poziomem meta – ze spojrzeniem holistycznym, z planowaniem oraz rozumieniem szerokich procesów.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-12, 23:05   #2642
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Artykuł o umyslowości Polaków. Niezbyt optymistyczny. Co o tym myślicie?

https://www.kongresobywatelski.pl/id...k-jak-myslimy/

Fragment -
Nie do końca, to problem ogólnoludzki, a nie tylko Polski. Ludzki umysł, dzieli się na 2 części jedna jest starsza, prymitywna, a druga ewolucyjnie młodsza. Te dwie części są nazywane system 1 i system 2. Gdzie system 1 jest prymitywny, szybki, odpowiedzialny za odruchowe reakcje, szybkie decyzje, a system 2 jest powolny, analityczny. To jego ludzie używają, kiedy rozwiązują np. zadanie z matematyki. Jest też wolniejszy niż system 1. Żeby go użyć, trzeba na chwilę zwolnić i zastanowić się, czy odpowiedź podpowiadana przez system 1 jest ta właściwa. Stąd zresztą bierze się zresztą wiele pułapek myślenia.

Sporo można się o tym dowiedzieć między innymi w tej książce:
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman

Polska szkoła, w której trzeba wkuwać, a nie myśleć na pewno nie pomaga. Tutaj można wiele zrobić, jeśli za edukację wziąłby się ktoś sensowny.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2022-04-12 o 23:10
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-12, 23:15   #2643
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Sporo można się o tym dowiedzieć między innymi w tej książce:
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman
O, dzięki
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 06:46   #2644
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Nie do końca, to problem ogólnoludzki, a nie tylko Polski. Ludzki umysł, dzieli się na 2 części jedna jest starsza, prymitywna, a druga ewolucyjnie młodsza. Te dwie części są nazywane system 1 i system 2. Gdzie system 1 jest prymitywny, szybki, odpowiedzialny za odruchowe reakcje, szybkie decyzje, a system 2 jest powolny, analityczny. To jego ludzie używają, kiedy rozwiązują np. zadanie z matematyki. Jest też wolniejszy niż system 1. Żeby go użyć, trzeba na chwilę zwolnić i zastanowić się, czy odpowiedź podpowiadana przez system 1 jest ta właściwa. Stąd zresztą bierze się zresztą wiele pułapek myślenia.

Sporo można się o tym dowiedzieć między innymi w tej książce:
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman

Polska szkoła, w której trzeba wkuwać, a nie myśleć na pewno nie pomaga. Tutaj można wiele zrobić, jeśli za edukację wziąłby się ktoś sensowny.

Tak, to ogólnoludzki system myślenia.
Tylko u nas dodatkowo to szkolnictwo oparte na przedpotopowych schematach odurzających nawyk a potem to już zdolność krytycznego i syntetyzującego myślenia.

Bardzo mi się podoba amerykański system praktykowany w ich nauczaniu wyższym, ze każdy problem/zagadnienie jest opracowywany przez grupy które maja udowodnić jego prawdziwość lub fałsz i następuje dyskusja pomiędzy tymi 2 stronnictwami.
To uczy myśleć i weryfikować informacje z założenia podchodzić do nich krytycznie, nieufnie, zakładać ze zawsze jest jakaś druga strona.


No i nie ma co ukrywać, swoje robią zaszłości historyczne. Inteligencję nam w pewnym momencie ostro wymordowano, a potem masa wykształconych ludzi wyjechała z własnej woli i nadal wyjeżdża.
Takie zaszłości pozostawiają negatywne skutki w potencjałach umysłowych tak dotkniętych narodów.


No i tragiczny dla nas jako narodu narów: pogardzajmy fachowcami. Nie słuchamy fachowców bo: a co on się zna, a gada gada przynudza, bo atrakcyjniejsze jest popatrzeć jak krzykacz polityk jeden z drugiego drwi, kpi i mu mordę dokleja i wtedy jest zabawniej a nie słuchać co fachowiec przez godzinę tłumaczy.

Politycy to w ogóle powinni zniknąć z mediów, bo tylko ferment i kłamstwa sieją. Powinni się zajmować robotą a nie pozowaniem po ekranach i zdjęciach, a co wypracowali, powinni omawiać i ludziom długofalowe skutki omawiać specjaliści od tego.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2022-04-13 o 06:48
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 07:21   #2645
e36b38c1b02253f65e484b4d30ebb09d9d5f8578_646d4571ebe9e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2 892
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Tak a propos stanu edukacji. Ostatnio odkryłam na yt kanał Krzysztof M. Maj. Bardzo mądry facet (nie wiem czy doktor, czy profesor, w każdym razie wykłada na uczelni). Mówi bardzo dużo w bardzo ciekawy sposób o stanie edukacji w Polsce. Mnie ten temat średnio interesował, ale wszystkie filmy wciągnęłam na raz. Może kogoś zainteresuje.

Ogólnie nasze szkolnictwo jest skostniałe, archaiczne, niedofinansowane, co będzie miało bardzo niedobre skutki na przyszłość.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
e36b38c1b02253f65e484b4d30ebb09d9d5f8578_646d4571ebe9e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 07:37   #2646
71253839b04673f7804766e160d807ea33c37805_6578f4849ccb9
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 10 371
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez madzil Pokaż wiadomość
Chyba nadal są te zdjęcia bo widziałam je. Kaczyński zmasakrowany czerwony jedna ręka ucięta owinęta w worek na śmieci dwie nogi to kolan ucięte również uwinięte w worki na śmieci.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
rany boskie i te wszystkie zdjęcia puscili tak do mediów - do publicznego oglądu? to wg Macierowicza miało coś udowadniać?

cava, myślę, że te zaszłości historyczne (wymordowanie i emigracja) juz w duzym stopniu się przedawniły tzn. tkana inteligencji społeczeństwo poskiemu odrosła, co prawda część znów emigrowała.
Szkoda, że się edukacja polska tak hmmm zdewaluowała, bo ja z lat 80-90tych niemal zero testów, za to sporo własnie jakichś rozprawek na przedmiotach humanistycznych (gdzie sie tezy udowadniało) no i rozwiazywanie multum zadań na matmie, chemii, fizyce.

spielmitmir - dzieki za namiar na kanał na YT, mnie zainteresuje (chociaz ja tak nie lubie sluchać gadania... )
71253839b04673f7804766e160d807ea33c37805_6578f4849ccb9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 07:58   #2647
robcia
Zakorzenienie
 
Avatar robcia
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 591
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Czemu się dziwicie? Latami byliśmy indoktrynizowani przez prase ,radio i tv . Fachowcy wypowiadali sie pod z góry ustaloną tezę dlatego społeczeństwo wytworzyło w sobie procesy obronne , to sie nie zmieni od pstryknięcia palcami . To jest długotrwały proces. Tak jak dlugo trwalo wyrobienie i nie wiem czy się udało do końca , pojęcia własności intelektualnej np , czy publicznej . Kiedys uważano ,ze cos jest państwowe czyli niczyje ,znaczy ,mozna nieszanować i kraść ( wynosić z fabryki) .Teraz bardziej ludzie mysla ,to moje podatki na to poszly ,to nasze ,wspólne.
I powiedzmy sobie szczerze ,nadal jesteśmy karmieni papką i trzeba sobie zadać trud ,zeby z tego cos wyłowić. Naukowcy ( nie wszyscy , wiadomo ale granty i tak sa) sa oplacani przez koncerny i to w jaki sposob wypowiadaja sie publicznie nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym lub podaje sie tylko część prawdy.Są lobbysci ,ktorzy maja ogromny wpływ na polityke .


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez robcia
Czas edycji: 2022-04-13 o 08:00
robcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-04-13, 08:37   #2648
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Edukacja w Polsce to zawsze była istna padaka. A będzie tym gorzej, im dłużej łapę nad tą dziedziną będzie trzymał Czarnek mocowany w swoim intelektualnym bandytyźmie przez PiS.

A jak dłużej będziemy pozwalać żeby publiczne instytucje były też obsadzane przez klechów siejących wstecznictwo, zabobony, podziały i nienawiść, tak długo przeciętny Polak będzie robiony w bambuko przez dowolnie wybraną władzę wspieraną przez tychże klechów. Za jego własne pieniądze.
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 11:45   #2649
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Jeśli ta rozmowa rosyjskiego żołnierza z żoną, i jej tekst do niego "idź tam, gwałć Ukrainki i nic mi nie mów. Zrozumiano? Najważniejsze tylko, uważaj tam" jest prawdziwy, to nie mam pytań.
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 12:31   #2650
_Sliwka_6
Zadomowienie
 
Avatar _Sliwka_6
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 1 060
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

French President Emmanuel Macron declined to refer to Russian actions in Ukraine as "genocide," however, saying: “I would be careful with such terms today because these two peoples [Russians and Ukrainians] are brothers.”

Swieżynka
_Sliwka_6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 12:58   #2651
KathyLeonia
Kathy Leonia
 
Avatar KathyLeonia
 
Zarejestrowany: 2016-06
Lokalizacja: Polska Centralna
Wiadomości: 1 291
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

[1=e36b38c1b02253f65e484b4 d30ebb09d9d5f8578_646d457 1ebe9e;89184037]Tak a propos stanu edukacji. Ostatnio odkryłam na yt kanał Krzysztof M. Maj. Bardzo mądry facet (nie wiem czy doktor, czy profesor, w każdym razie wykłada na uczelni). Mówi bardzo dużo w bardzo ciekawy sposób o stanie edukacji w Polsce. Mnie ten temat średnio interesował, ale wszystkie filmy wciągnęłam na raz. Może kogoś zainteresuje.

Ogólnie nasze szkolnictwo jest skostniałe, archaiczne, niedofinansowane, co będzie miało bardzo niedobre skutki na przyszłość.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]



bo uczą u nas pierdół a nie prawdziwego życia.
jak napisać cv, jak znaleźć pracę, jak ogarniać zachowania między ludzkie...
__________________
Kathy Leonia - wejdź do świata magii kosmetyków!

http://kathyleonia88.blogspot.com
KathyLeonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-04-13, 13:47   #2652
madzil
Rozeznanie
 
Avatar madzil
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 949
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

[1=71253839b04673f7804766e 160d807ea33c37805_6578f48 49ccb9;89184050]rany boskie i te wszystkie zdjęcia puscili tak do mediów - do publicznego oglądu? to wg Macierowicza miało coś udowadniać?

cava, myślę, że te zaszłości historyczne (wymordowanie i emigracja) juz w duzym stopniu się przedawniły tzn. tkana inteligencji społeczeństwo poskiemu odrosła, co prawda część znów emigrowała.
Szkoda, że się edukacja polska tak hmmm zdewaluowała, bo ja z lat 80-90tych niemal zero testów, za to sporo własnie jakichś rozprawek na przedmiotach humanistycznych (gdzie sie tezy udowadniało) no i rozwiazywanie multum zadań na matmie, chemii, fizyce.

spielmitmir - dzieki za namiar na kanał na YT, mnie zainteresuje (chociaz ja tak nie lubie sluchać gadania... )[/QUOTE]Są dwa zdjęcia jedno jest w trumnie te mniej drastyczne a jedno jest na stole seksyjnym i te jest drastyczne. Tak jak chce się poszukać to się znajdzie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
madzil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 13:58   #2653
niemanicka
Wtajemniczenie
 
Avatar niemanicka
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 2 283
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Nie do końca, to problem ogólnoludzki, a nie tylko Polski. Ludzki umysł, dzieli się na 2 części jedna jest starsza, prymitywna, a druga ewolucyjnie młodsza. Te dwie części są nazywane system 1 i system 2. Gdzie system 1 jest prymitywny, szybki, odpowiedzialny za odruchowe reakcje, szybkie decyzje, a system 2 jest powolny, analityczny. To jego ludzie używają, kiedy rozwiązują np. zadanie z matematyki. Jest też wolniejszy niż system 1. Żeby go użyć, trzeba na chwilę zwolnić i zastanowić się, czy odpowiedź podpowiadana przez system 1 jest ta właściwa. Stąd zresztą bierze się zresztą wiele pułapek myślenia.

Sporo można się o tym dowiedzieć między innymi w tej książce:
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman

Polska szkoła, w której trzeba wkuwać, a nie myśleć na pewno nie pomaga. Tutaj można wiele zrobić, jeśli za edukację wziąłby się ktoś sensowny.

Problem jest taki, że nikt sensowny nie chce tykać się edukacji, która jest tak marnie opłacana. Co bogatszy człowiek, to wyśle dziecko na dodatkowe lekcje, zabierze na wycieczki zagraniczne, pokaże trochę świata, kultury, historii, języków. Na państwową edukację nie ma co liczyć za bardzo. Niestety.
niemanicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 15:16   #2654
4d032753774d1a68efa6ccfc57dfedd4115cfe72_6584d22253d76
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-02
Wiadomości: 1 931
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Rosja zbroi sie na granicy z Finlandia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
4d032753774d1a68efa6ccfc57dfedd4115cfe72_6584d22253d76 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 15:51   #2655
Elliott_2020
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 438
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

[1=4d032753774d1a68efa6ccf c57dfedd4115cfe72_6584d22 253d76;89184583]Rosja zbroi sie na granicy z Finlandia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]


No cóż, zastraszania ciąg dalszy. Putin myśli, że jak pogrozi paluszkiem to Finlandia się przerazi i porzuci zamiar wstąpienia do NATO.
Elliott_2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 16:26   #2656
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez niemanicka Pokaż wiadomość
Problem jest taki, że nikt sensowny nie chce tykać się edukacji, która jest tak marnie opłacana. Co bogatszy człowiek, to wyśle dziecko na dodatkowe lekcje, zabierze na wycieczki zagraniczne, pokaże trochę świata, kultury, historii, języków. Na państwową edukację nie ma co liczyć za bardzo. Niestety.
Teraz to przynajmniej jest Internet i można filmiki oglądać, gdzie ktoś tłumaczy zagadnienie i jak robić zadania z matematyki albo uczyć się języka. To, chociaż jak te biedniejsze dzieciaki mają dostęp to mogą się podciągnąć.

Na pewno nie zaszkodziłoby podpatrzeć jakieś kraje typu Finlandia, których system edukacji jest wysoko oceniany, sobie to urządziły.

Coś słyszałam od koleżanki, że rząd podniósł wymagania nauczycielom, ale nie pensje i miał nadzieję, że przyjdzie więcej sensownych ludzi. Koleżanka ironizowała, że niespodziewanie okazało się, że tak to nie działa.
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 16:48   #2657
_bog
Raczkowanie
 
Avatar _bog
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 113
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez KathyLeonia Pokaż wiadomość
bo uczą u nas pierdół a nie prawdziwego życia.
jak napisać cv, jak znaleźć pracę, jak ogarniać zachowania między ludzkie...
Moim zdaniem edukacja powinna służyć do przekazywania wiedzy, a nie "prawdziwego życia". Uważam, że zbytnie skupienie się przez szkołę na kwestiach "prawdziwego życia" kosztem wiedzy o świecie, znacząco przysłuży się produkcji debili, którym np. z matematyki wystarczy, że sobie resztę w sklepie policzą
_bog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 19:01   #2658
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

[1=4d032753774d1a68efa6ccf c57dfedd4115cfe72_6584d22 253d76;89184583]Rosja zbroi sie na granicy z Finlandia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]
Tak sobie właśnie myślałam, że niepotrzebnie zamiary Finlandii są publicznie ogłaszane, bo Rosja może chcieć zdążyć z atakiem przed czerwcem.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 19:30   #2659
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Tak sobie właśnie myślałam, że niepotrzebnie zamiary Finlandii są publicznie ogłaszane, bo Rosja może chcieć zdążyć z atakiem przed czerwcem.
Mało prawdopodobne, że zaatakują. Jak zwykle straszą.

Po pierwsze Finlandia jest w UE, więc zaatakowanie Finlandii jest zupełnie innego kalibru niż Ukrainy.

Po drugie, patrząc na to jak im idzie na Ukrainie i jak się tam wykrwawiają, to wątpię, że mają siły, żeby uderzyć na Finlandie.

Po trzecie, ciekawe, czy wyciągnęli wnioski z wojny zimowej 1939-1940. Może chcieliby utopić więcej czołgów na tamtejszych bagnach i torfowiskach. Finowie będą potem mogli wyciągać nowe czołgi do swoich muzeów. No i do walk w Finlandii trzeba wysłać ludzi umiejących poruszać się w śniegu, a w czasie wojny zimowej Związek Radziecki wysyłał żołnierzy z cieplejszych rejonów, którzy nie umieli jeździć na nartach i się okazywało potem, że tak słabo nie umieć jeździć na nartach jak walczysz w Finlandii.

Wojna zimowa to w ogóle ciekawy temat jak mała Finlandia wygrała ze Związkiem Radzieckim.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2022-04-13 o 19:33
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-04-13, 19:45   #2660
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Mało prawdopodobne, że zaatakują. Jak zwykle straszą.

Po pierwsze Finlandia jest w UE, więc zaatakowanie Finlandii jest zupełnie innego kalibru niż Ukrainy.

Po drugie, patrząc na to jak im idzie na Ukrainie i jak się tam wykrwawiają, to wątpię, że mają siły, żeby uderzyć na Finlandie.

Po trzecie, ciekawe, czy wyciągnęli wnioski z wojny zimowej 1939-1940. Może chcieliby utopić więcej czołgów na tamtejszych bagnach i torfowiskach. Finowie będą potem mogli wyciągać nowe czołgi do swoich muzeów. No i do walk w Finlandii trzeba wysłać ludzi umiejących poruszać się w śniegu, a w czasie wojny zimowej Związek Radziecki wysyłał żołnierzy z cieplejszych rejonów, którzy nie umieli jeździć na nartach i się okazywało potem, że tak słabo nie umieć jeździć na nartach jak walczysz w Finlandii.

Wojna zimowa to w ogóle ciekawy temat jak mała Finlandia wygrała ze Związkiem Radzieckim.
O Ukrainie też tak wszyscy mówili, że malo prawdopodobne, że Rosjanie zaatakują.
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 19:49   #2661
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Mało prawdopodobne, że zaatakują. Jak zwykle straszą.
Ahaaaa, w skali prawdopodobieństwa 1-10 tak mało jak fakt, że Rosją zaatakuje Ukrainę, czy mniej?
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 19:56   #2662
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
O Ukrainie też tak wszyscy mówili, że malo prawdopodobne, że Rosjanie zaatakują.
Ukraina to ma inne położenie. Nie jest w UE, Finlandia jest. W dodatku teraz Rosja ma front na Ukrainie, otwieranie sobie kolejnego frontu i to w państwie należącym do UE, nie jest najlepszym pomysłem. To głupszy pomysł niż próba zajęcia Kijowa.

Weź też pod uwagę, że Rosja najechała Ukrainę, która nie jest ani w UE ani w NATO nie bez powodu. Wiedzieli, że tam sobie mogą pozwolić. Nie najechali za to, żadnego małego kraiku typu Łotwa, Estonia, z którym teoretycznie powinno pójść dużo szybciej, tylko problem w tym, że te kraje należą do UE i NATO.


Cytat:
Ahaaaa, w skali prawdopodobieństwa 1-10 tak mało jak fakt, że Rosją zaatakuje Ukrainę, czy mniej?
Z geopolitycznego punktu widzenia atakowanie Finlandii teraz to totalny debilizm w obecnej sytuacji. Nie da się tego całkowicie wykluczyć, no ale prawdopodobieństwo jest bardzo niskie. Być może Putin już całkiem zmysły postradał, ale raczej jeszcze nie. Na Ukrainie skupili się na mniejszym obszarze, który mają siły i szanse przejąć.


Więc odpowiedź jest dużo mniej.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2022-04-13 o 20:08
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 20:08   #2663
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Le Pen się chce wymiksować z NATO? Dobrze mi się nagłówek w oczy rzucił?
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 20:10   #2664
stotek
Zakorzenienie
 
Avatar stotek
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: zewsząd
Wiadomości: 11 012
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
Le Pen się chce wymiksować z NATO? Dobrze mi się nagłówek w oczy rzucił?
Nie do końca Screenshot_2022-04-13-21-10-03-230_com.instagram.android.jpg

Źródło: KiKŚ

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
__________________
. . .
stotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 20:10   #2665
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
Le Pen się chce wymiksować z NATO? Dobrze mi się nagłówek w oczy rzucił?

tak. i z UE.


Cytat:
Napisane przez stotek Pokaż wiadomość
Nie do końca Załącznik 7770547

Źródło: KiKŚ

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

o, to ja co innego czytałam.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 20:45   #2666
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez stotek Pokaż wiadomość
Nie do końca Załącznik 7770547
Ostatni punkt najlepszy.

Ech, ci przyjaciele pisu...co oni mają w głowach. To samo siano.

---------- Dopisano o 20:45 ---------- Poprzedni post napisano o 20:42 ----------

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Z geopolitycznego punktu widzenia atakowanie Finlandii teraz to totalny debilizm w obecnej sytuacji. Nie da się tego całkowicie wykluczyć, no ale prawdopodobieństwo jest bardzo niskie. Być może Putin już całkiem zmysły postradał, ale raczej jeszcze nie. Na Ukrainie skupili się na mniejszym obszarze, który mają siły i szanse przejąć.

Też tak myślę.
Kaputin dalej straszy.
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-13, 23:34   #2667
michal100
Zadomowienie
 
Avatar michal100
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Zamość
Wiadomości: 1 825
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Mało prawdopodobne, że zaatakują. Jak zwykle straszą.

Po pierwsze Finlandia jest w UE, więc zaatakowanie Finlandii jest zupełnie innego kalibru niż Ukrainy.

Po drugie, patrząc na to jak im idzie na Ukrainie i jak się tam wykrwawiają, to wątpię, że mają siły, żeby uderzyć na Finlandie.

Po trzecie, ciekawe, czy wyciągnęli wnioski z wojny zimowej 1939-1940. Może chcieliby utopić więcej czołgów na tamtejszych bagnach i torfowiskach. Finowie będą potem mogli wyciągać nowe czołgi do swoich muzeów. No i do walk w Finlandii trzeba wysłać ludzi umiejących poruszać się w śniegu, a w czasie wojny zimowej Związek Radziecki wysyłał żołnierzy z cieplejszych rejonów, którzy nie umieli jeździć na nartach i się okazywało potem, że tak słabo nie umieć jeździć na nartach jak walczysz w Finlandii.

Wojna zimowa to w ogóle ciekawy temat jak mała Finlandia wygrała ze Związkiem Radzieckim.
No i co z tego,że jest w UE?
Putina nie powstrzymuje przed atakiem na inne kraje UE a NATO.
__________________
Utrzymuję w domu bałagan aby w razie włamania złodziej potknął się o coś i umarł
michal100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-14, 07:07   #2668
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
Le Pen się chce wymiksować z NATO? Dobrze mi się nagłówek w oczy rzucił?
Tak, to od początku podstawa jej kampanii wyborczej, dlatego tak wszyscy srają ogniem ze może jednak wygrać w wyborach.

Francja ma własną broń atomowa i bardzo silna i nowoczesna armię, może żyć w przekonaniu ze to wystarczające do odstraszania. Natomiast dla nas to bardzo niedobrze, bo jesteśmy pod ich parasolem atomowym i jak oni wyjdą z NATO, to te parasole atomowe trzeba będzie od nowa ustalać.


Finowie to pewnie obecnie sami nie wiedza czy się bać czy liczyć ze Rosja wykona jakiś ruch. Wojna zimowa wcale nie była dla nich aż taka korzystna i wcale w niej aż tak nie wygrali jak się potocznie opowiada. Duża legenda się z tego zrobiła , ale mało przystającą do rzeczywistości.
No to maja pare rachunków, zadawnionych krzywd i plam na honorze do ewentualnego wyrównania z ruskimi.


Nie ogarniam Rosji, bo przecież zaraz im się mogą otworzyć nowe fronty w tych małych pieskach, co się zaczęły szczerzyć ze może to dobra okazja do pokąsania rosyjskich kostek. Gruzja coś kipi, niby nie, ale jakby coś, w Górnym Karabachu ferment.



BTW, okręt flagowy sił morskich rosyjskich „Rosja” płonie.
Jakim cudem jak niby taka potęga?
Na razie Ukraińcy się nie przyznają. Może i faktycznie sam się zapalił od tego ruskiego bardaku. No chyba bym padła ze śmiechu jakby jednak sam się zapalił.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-14, 07:16   #2669
4d032753774d1a68efa6ccfc57dfedd4115cfe72_6584d22253d76
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-02
Wiadomości: 1 931
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

Cytat:
Napisane przez stotek Pokaż wiadomość
Nie do końca Załącznik 7770547

Źródło: KiKŚ

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
Tak moze i teraz mowi, ale od lat jej agenda bylo calkowite wymiksowanie sie z Unii i Nato. Teraz probuje troche sie zlagodzic zeby przekonac do siebie wyborcow Macrona, ale po wyborach gwarantuje wam, ze powroci do swojej starej narracji.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 07:16 ---------- Poprzedni post napisano o 07:13 ----------

Ja jestem osobiscie zazenowana tym, ze Putin probuje nastraszyc Finlandie. To sa kurcze kraje Unii, Finlandia i Szwecja, jakis czlowiek im bedzie mowil co moga a czego nie moga robic.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez 4d032753774d1a68efa6ccfc57dfedd4115cfe72_6584d22253d76
Czas edycji: 2022-04-14 o 07:20
4d032753774d1a68efa6ccfc57dfedd4115cfe72_6584d22253d76 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-14, 07:23   #2670
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - luźne wnioski, część 4.

[1=4d032753774d1a68efa6ccf c57dfedd4115cfe72_6584d22 253d76;89185225]Tak moze i teraz mowi, ale od lat jej agenda bylo calkowite wymiksowanie sie z Unii i Nato. Teraz probuje troche sie zlagodzic zeby przekonac do siebie wyborcow Macrona, ale po wyborach gwarantuje wam, ze powroci do swojej starej narracji.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 07:16 ---------- Poprzedni post napisano o 07:13 ----------

Ja jestem osobiscie zazenowana tym, ze Putin probuje nastraszyc Finlandie. To sa kurcze kraje Unii, Finlandia i Szwecja, jakis czlowiek im bedzie mowil co moga a czego nie moga robic.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Ale przecież cały czas mieli (i maja) taka sytuacje, pod tym warunkiem wynegocjowali wyjście z pod zaboru Rosji. Przecież nawet jest ukute określenie na taki stan od ich sytuacji : finlandyzacja , bycia niezależnym krajem pod określonymi warunkami, np. oni mają warunek pozostawania bezstronnymi, nie przystępowania do NATO.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-09-03 16:58:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:51.