Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-01-25, 10:02   #1
cockatoo1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 13
Cool

Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.


Dzień dobry,

Przeglądałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na mój problem, więc proszę Was o pomoc, porady. Być może jest tu jakaś osoba, której "sytuacja życiowa" jest podobna do mojej

Razem z narzeczonym kupujemy mieszkanie na kredyt. Jedynym właścicielem mieszkania (i kredytu) będzie mój TŻ. Zdecydowaliśmy się nie brać kredytu we dwoje, ponieważ nie jesteśmy jeszcze małżeństwem oraz w przyszłości jeśli chcielibyśmy wziąć kolejny kredyt to chcielibyśmy by jedno z nas (w tym przypadku ja) było wolne od jakichkolwiek zobowiązań kredytowych.
Bierzemy kredyt na pewną sumę, a reszta to wkład własny, który uzbieraliśmy razem (+reszta na wykończenie mieszkania).
Pieniądze, które wkładam ja to wysokość ok. 20% całkowitego kosztu mieszkania, które chcemy przeznaczyć na koszty związane z załatwieniem ksiąg wieczystych, notariusza oraz remont. Jednakże nigdzie "na papierze" nie ma mojego nazwiska.
Tworzymy stały związek, wiążemy ze sobą przyszłość, ale chciałabym się zabezpieczyć, w ten sposób, że w razie byśmy się rozstali to chciałabym odzyskać swoje pieniądze. Rozmawialiśmy o tym z partnerem i wyraża on zgodę na podpisanie umowy, czy coś w tym rodzaju.

I tutaj pojawia się moje zapytanie do Was: czy umowa cywilna pomiędzy mną a moim partnerem o "pożyczenie" pieniędzy wystarczy? Czy taka umowa powinna być spisana u notariusza?

Chodzi o to, że ja nie chcę żeby mój partner oddawał mi te pieniądze w ratach na bieżąco, tylko żeby ten mój wkład był zabezpieczeniem, że mogę tu mieszkać, że to mieszkanie po części jest moje, a w razie rozstania mój partner będzie zobowiązany oddać mi tę kwotę.

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź!


Pozdrawiam

Edytowane przez cockatoo1
Czas edycji: 2019-01-25 o 10:12
cockatoo1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-03, 23:42   #2
AsmodeaKati
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 79
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

Zapytajcie notariusza o możliwość wpisu "prawa osobistego lub roszczenia" na Twoją rzecz bezpośrednio w Księdze Wieczystej - nie musisz być wówczas współwłaścicielką, a Twoje prawa będą zabezpieczone. Musicie jednak po rozmowie z notariuszem o formie jaką ma przybrać wpis porozmawiać również z bankiem czy taki wpis zaaprobuje, bo nie przy każdym wpisie dodatkowym do KW udzielą kredytu.
AsmodeaKati jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-06, 08:04   #3
gramma
Zadomowienie
 
Avatar gramma
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 197
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

I pamiętaj, że jeśli zdecydujecie się na umowę pożyczki, to trzeba to zgłosić w Urzędzie Skarbowym, a TŻ musi zapłacić podatek.
gramma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-24, 08:10   #4
serek wiejski
Raczkowanie
 
Avatar serek wiejski
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 50
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

Pożyczka to jedno a własność to drugie. To, że dasz część pieniędzy na mieszkanie nie oznacza, że jesteś współwłaścicielką. Umów się z prawnikiem i dowiedz się, jak najlepiej to rozwiązać, zebys była wpisana jako współwłaścicielka (np 1/4 mieszkania) w akcie notarialnym. W przypadku śmierci chłopaka (odpukać) nic ci się obecnie nie należy.

Mój przykład: rodzice przepisali mi mieszkanie, pol roku później mieliśmy slub, kolejne pol roku później braliśmy wspólnie kredyt na remont mieszkania. ALE mieszkanie nadal jest tylko moje. Nikogo nie obchodzi czy pomagają mi w remoncie finansowo rodzice czy sąsiad Jeśli bym umarła dom dziedziczy mąż (chyba, ze wskazałabym kogoś innego w testamencie) i nadal spłacałby kredyt.

Powodzenia!
__________________
________

Od 10.2017 r. szczęśliwa żona
serek wiejski jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-16, 13:54   #5
Moniika123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 13
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

Podłączam się do pytania, jestem w takiej samej sytuacji
Moniika123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-16, 20:54   #6
orion_lady
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 841
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

Osobiście nie rozumiem, dlaczego nie chcecie wziąć kredytu razem i być oficjalnie współwłaścicielami? To najprostsza opcja, a w razie rozstania można kredyt przepisać na jedną osobę. Nie trzeba być małżeństwem do kredytu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
orion_lady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-05-31, 17:11   #7
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Związek i jeden właściciel mieszkania na kredyt.

Jezeli tylko on jest wlascicielem, to wlasciwie po co mu cokolwiek dokladasz? Niech na siebie wezmie wszystkie kredyty i a Ty zostaw sobie na koncie oszczednosci. A jak go nie stac, to niech nie kupuje mieszkania.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-05-31 18:11:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:26.