Studia w USA - rozeznanie :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-09, 14:29   #1
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9

Studia w USA - rozeznanie :)


Witam Wszystkich

Na początku chciałbym prosić o wyrozumiałość, gdyż jestem tutaj "świeży". Wiem, że ten temat pewnie był wałkowany już kilka razy, lecz prosiłbym o jakieś wskazówki

Chciałbym studiować w USA (Los Angeles/NY), więc ostatnio stwierdziłem że warto zrobić rozeznanie w tym temacie. Tak trafiłem na Wasze forum Niestety nie mam nikogo w Ameryce. I tutaj praktycznie zaczynają się schody. Zdobycie wizy studenckiej raczej nie powinno być problemem. Gorzej ze szkołą. Myślałem o jakimś University, lecz patrząc na ceny jakich żądają (40-50 tyś. $) to raczej bliżej mi do Community college. Czy university oferują jakąś pomoc finansową dla studentów międzynarodowych (Financial Aid)?
Nie mam złych ocen w liceum. W szczególności jakbym się podciągnął to tak na 4 i 5. No może czasami jakieś 3 Jak wygląda poziom nauczania na takim college? Czy przy opłatach drugiego roku będę traktowany już jako "miejscowy" i koszty będą niższe niż za pierwszy rok (czy tutaj rozchodzi się o obywatelstwo?)?. Może ktoś z Was polecić dobre Community college w LA/NY? Słyszałem też że niektórzy na początek wybierają Community college a potem przenoszą się na university...
A może nie warto się "męczyć" z wyrwaniem do USA i zostać w Polsce? Co o tym sądzicie?

PS Proszę wszystkich odwiedzających ten wątek o pomoc. Z góry dziękuję

Edytowane przez Borys29
Czas edycji: 2011-02-09 o 15:13
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 16:03   #2
nobodygirl91
Zadomowienie
 
Avatar nobodygirl91
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Gołdap / Gdańsk
Wiadomości: 1 128
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

obejrzyj sobie ten filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=drLTOlehyQQ
dziewczyna opowiada o wizie i o studiach
mam nadzieje, że choć trochę Ci to pomoże
__________________
nobodygirl91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 16:15   #3
always be yourself
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: ze wsi :>
Wiadomości: 948
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Sama interesuje się studiami w USA ze względu na świetne uniwersytety, więc być może będę mogła Ci pomóc.
Szukając informacji znalazłam stronę o stypendium, które umożliwiłoby studiowanie w którymś z najlepszych uniwersytetów w USA (podkreślam, że najlepsze!). Było jednak parę warunków do spełnienia:
- w drugiej klasie liceum zdajesz (z dobrym wynikiem, oczywiście) amerykańską maturę - SAT, który jest mniej więcej odpowiednikiem naszego poziomu proficiency, by w trzeciej móc zająć się na spokojnie pisaniem listów motywacyjnych;
- ponadto wszystkie przedmioty wybrane na maturę muszą zostać zaliczone co najmniej na 75%
Uczelnie amerykańskie udzielają stypendiów naukowych za bardzo dobre wyniki w nauce, zwalniają częściowo lub całkowicie z czesnego, przyznają ulgi w opłatach za akademik, stypendia naukowe za wyniki w nauce i zapomogi oraz stypendia socjalne. Jednak o taką zapomogę ubiega się wiele osób, więc to nie takie hop-siup by ją zdobyć.
Często jednak studenci spoza stanu, w którym znajduje się dana uczelnia, muszą płacić... podwójnie!

Najlepiej jednak zrobisz siadając z dużą dozą cierpliwości przed komputerem i szukając odpowiedzi na swoje pytania w google.
__________________
nie przyzwyczajaj się do mnie,
nie zapamiętuj mojej twarzy,
nie pamiętaj ile łyżeczek
cukru wsypuję do herbaty,
zapomnij jak się ruszam,
jak się ubieram, jak pachnę.
nie przywiązuj się do mnie
- mam w zwyczaju uciekać.

always be yourself jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 16:56   #4
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Dzięki nobodygirl91 za podesłanie filmiku Pomogło i to dużo więcej niż "trochę"...

always be yourself bierzesz pod uwagę tylko uniwersytety czy też może Community college?
Prawdopodobnie na college nawet nie wymagają SAT, wystarczy TOEFL. Na początek będą mniejsze koszty szkoły, ale potem, po przeniesieniu się na uniwersytet i tak trzeba będzie zapłacić (sumując wszystko to wyjdzie więcej).
Do mnie przemawia Community college pod względem podciągnięcia języka. Czytałem też, że dosyć łatwo można też się przenieść z college na uniwersytet.
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 17:31   #5
aniahoneybunny1982
Raczkowanie
 
Avatar aniahoneybunny1982
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 471
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Kazdy student zagraniczny musi placic wiecej kasy niz obywatel czy rezydent plus dochodza koszta utrzymania. Poczytajcie sobie http://www.usa.info.pl/board/index.php?showforum=45
__________________
bcbg
aniahoneybunny1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 17:53   #6
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

zeby ubiegac sie o wize studencka najpierw musza cie przyjac na uczelnie.
stypendia dla najlepszych sa wysokie ale wsrod moich znajomych nie slyszalam zeby bylo finansowanie 100%.
zanim zdobedziesz stypendium i tak bedziesz musial zaplacic. stypendia srodowiskowe sa dla rezydentow.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 18:09   #7
always be yourself
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: ze wsi :>
Wiadomości: 948
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Borys29
always be yourself bierzesz pod uwagę tylko uniwersytety czy też może Community college?
Prawdopodobnie na college nawet nie wymagają SAT, wystarczy TOEFL. Na początek będą mniejsze koszty szkoły, ale potem, po przeniesieniu się na uniwersytet i tak trzeba będzie zapłacić (sumując wszystko to wyjdzie więcej).
Do mnie przemawia Community college pod względem podciągnięcia języka. Czytałem też, że dosyć łatwo można też się przenieść z college na uniwersytet.
Nie, nie brałam pod uwagę community college. Głównie myślałam o Yale ot, takie marzenie głupiej gąski.
Stypendium, o którym wspomniałam, dotyczy prawdopodobnie tylko Ivy League, jednak może inne stypendia mają podobne wymagania.

Zapomniałabym... Wolontariat i różne zbiórki charytatywne są bardzo dobrze postrzegane. Warto się zaangażować, oczywiście nie tylko w celu podwyższenia swoich szans.
__________________
nie przyzwyczajaj się do mnie,
nie zapamiętuj mojej twarzy,
nie pamiętaj ile łyżeczek
cukru wsypuję do herbaty,
zapomnij jak się ruszam,
jak się ubieram, jak pachnę.
nie przywiązuj się do mnie
- mam w zwyczaju uciekać.

always be yourself jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-09, 19:11   #8
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez always be yourself Pokaż wiadomość
Nie, nie brałam pod uwagę community college. Głównie myślałam o Yale ot, takie marzenie głupiej gąski.
Stypendium, o którym wspomniałam, dotyczy prawdopodobnie tylko Ivy League, jednak może inne stypendia mają podobne wymagania.

Zapomniałabym... Wolontariat i różne zbiórki charytatywne są bardzo dobrze postrzegane. Warto się zaangażować, oczywiście nie tylko w celu podwyższenia swoich szans.

Rozumiem, że będziesz próbować dostać się na Yale?
Mogłabyś napisać na jakiej stronce znalazłaś wymagania dostania takowego stypendium? Ciekawe od jakiej średniej ocen można zacząć w ogóle myśleć o studiach na Ivy League? 6.1?
Czytałem, że jeżeli dochód rodziny nie przekracza 50 tyś. $ /rok to uczelnia (przynajmniej Harvard i Yale) pokrywają koszt studiów.
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 23:07   #9
whoaboa
Zadomowienie
 
Avatar whoaboa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 486
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Borys29 Pokaż wiadomość
Ciekawe od jakiej średniej ocen można zacząć w ogóle myśleć o studiach na Ivy League? 6.1?
Nie chodzi o średnią ocen, a wyniki SAT-ów, listy i rozmowę na miejscu.

Cytat:
Napisane przez Borys29 Pokaż wiadomość
Czytałem, że jeżeli dochód rodziny nie przekracza 50 tyś. $ /rok to uczelnia (przynajmniej Harvard i Yale) pokrywają koszt studiów.
Weź poprawkę na to, iż w większości takie przywileje (o którym swoją drogą radziłabym poczytać ciut więcej, bo to takie hop siup do końca nie jest) przysługują obywatelom USA, ew. rezydentom.

Co więcej, był już wątek o studiach w USA. Skorzystaj z wyszukiwarki, coś tam zawsze dodatkowo wygrzebiesz, jeśli chodzi o informacje.

Edytowane przez whoaboa
Czas edycji: 2011-02-09 o 23:10
whoaboa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-12, 11:54   #10
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Borys29 Pokaż wiadomość
Witam Wszystkich

Na początku chciałbym prosić o wyrozumiałość, gdyż jestem tutaj "świeży". Wiem, że ten temat pewnie był wałkowany już kilka razy, lecz prosiłbym o jakieś wskazówki

Chciałbym studiować w USA (Los Angeles/NY), więc ostatnio stwierdziłem że warto zrobić rozeznanie w tym temacie. Tak trafiłem na Wasze forum Niestety nie mam nikogo w Ameryce. I tutaj praktycznie zaczynają się schody. Zdobycie wizy studenckiej raczej nie powinno być problemem. Gorzej ze szkołą. Myślałem o jakimś University, lecz patrząc na ceny jakich żądają (40-50 tyś. $) to raczej bliżej mi do Community college. Czy university oferują jakąś pomoc finansową dla studentów międzynarodowych (Financial Aid)?
Nie mam złych ocen w liceum. W szczególności jakbym się podciągnął to tak na 4 i 5. No może czasami jakieś 3 Jak wygląda poziom nauczania na takim college? Czy przy opłatach drugiego roku będę traktowany już jako "miejscowy" i koszty będą niższe niż za pierwszy rok (czy tutaj rozchodzi się o obywatelstwo?)?. Może ktoś z Was polecić dobre Community college w LA/NY? Słyszałem też że niektórzy na początek wybierają Community college a potem przenoszą się na university...
A może nie warto się "męczyć" z wyrwaniem do USA i zostać w Polsce? Co o tym sądzicie?

PS Proszę wszystkich odwiedzających ten wątek o pomoc. Z góry dziękuję
Primo - LA i NY to akurat bardzo srednie miejsca na poznanie Stanow, ale co kto lubi, stereotypy wiecznie zywe

Co do studiow - na undergrad trzeba SAT, TOEFL, nie wiem jak jest na community; community daja Ci tylko 2 letnie kierunki, cos jak studium w Polsce.

Pomoc finansowa jest mozliwa - za wyniki w nauce, wyniki z SAT, socjalna, przez prace na kampusie, duzo zalezy od szkoly. Zanim bys mogl dostac wize, jakas szkola musi Cie przyjac i jednym z krokow, ktore musisz podjac, jest min. wykazanie odpowiednich finansow.

Nie bedziesz w ogole traktowany jako miejscowy.

Owszem, ludzie robia rok - dwa na community i sie dalej przenosza.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-13, 10:22   #11
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Primo - LA i NY to akurat bardzo srednie miejsca na poznanie Stanow, ale co kto lubi, stereotypy wiecznie zywe
Możesz napisać właśnie te "dobre" miejsca na poznanie USA? Miałeś może z tym styczność? Możesz polecić jakieś dobre uniwersytety w tych "dobrych miejscach"? Wiadomo że Ivy League, ale coś poza tym.
W internecie można znaleźć wiele ofert edukacji... lecz wiadomo, że każda szkoła zachwala siebie
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-13, 19:32   #12
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Na Twoim miejscu po prostu poszukałabym rankingów, wypowiedzi użytkowników na różnych forach....Sam musisz zdecydować, na czym Ci zależy, prawda?
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-15, 17:37   #13
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Na Twoim miejscu po prostu poszukałabym rankingów, wypowiedzi użytkowników na różnych forach....Sam musisz zdecydować, na czym Ci zależy, prawda?
Pewnie, że prawda Tylko czasem czyjeś doświadczenia mogą się przydać jako dobra rada
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 20:45   #14
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Borys29 Pokaż wiadomość
Możesz napisać właśnie te "dobre" miejsca na poznanie USA? Miałeś może z tym styczność? Możesz polecić jakieś dobre uniwersytety w tych "dobrych miejscach"? Wiadomo że Ivy League, ale coś poza tym.
W internecie można znaleźć wiele ofert edukacji... lecz wiadomo, że każda szkoła zachwala siebie
Wiekszosc pozostalych praktycznie Szczegolnie obydwa wybrzeza; zalezy tez, co kto lubi.

W Stanach sa setki niezlych/dobrych uniwerkow. Ivy League to raczej marzenie scietej glowy, szukalbym czegos pod swoje mozliwosci - tj. szkoly, na ktora by Cie w miare bylo stac, ktora ma doswiadczenie ze studentami z za granicy itd. itp.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 15:42   #15
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Wyrak, dlaczego uważasz, że Ivy League to marzenie ściętej głowy?

Borys29, wybrałeś już jakieś uniwerki? Zacząłeś przygotowania do egzaminów?
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 18:03   #16
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Wyrak, dlaczego uważasz, że Ivy League to marzenie ściętej głowy?
Bo bardzo ciezko sie dostac, a nawet jesli osoba z PL by sie dostala, to by ja odrzucili ze wzgledu na finanse. Przy czym uwazam, ze latwiej spelnic wymagania od strony akademickiej niz finansowej.

Oczywiscie, nie mowie, ze to niemozliwosc.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 19:06   #17
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Akurat Ivy League daje stypendia finansowe need-based, czyli jak Cię przyjmą, to dają tyle, ile potrzebujesz, w dodatku cztery spośród nich jest need-blind czyli w procesie rekrutacji nie patrzą na dane finansowe, a potem pokrywają tak dużo, jak potrzebujesz, więc z tymi finansami to nie bardzo prawda

Myślę, że to właśnie akademicka strona jest trudniejsza, a dokładniej ichniejsza "matura"...
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 19:49   #18
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Akurat Ivy League daje stypendia finansowe need-based, czyli jak Cię przyjmą, to dają tyle, ile potrzebujesz, w dodatku cztery spośród nich jest need-blind czyli w procesie rekrutacji nie patrzą na dane finansowe, a potem pokrywają tak dużo, jak potrzebujesz, więc z tymi finansami to nie bardzo prawda
Powyzsze dotyczy obywateli/residents, czy F-1 tez?

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Myślę, że to właśnie akademicka strona jest trudniejsza, a dokładniej ichniejsza "matura"...
No widzisz, ja uwazam, ze z pozycji osoby bez stalych amerykanskich papierow to jednak strona finansowa.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 20:06   #19
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Powyzsze dotyczy obywateli/residents, czy F-1 tez?



No widzisz, ja uwazam, ze z pozycji osoby bez stalych amerykanskich papierow to jednak strona finansowa.
Dotyczą F1 oczywiście.

Nie będę się spierała, co jest trudniejsze, pozostańmy przy tym, że jest po prostu trudne i to i to
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-20, 20:26   #20
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Dotyczą F1 oczywiście.

Nie będę się spierała, co jest trudniejsze, pozostańmy przy tym, że jest po prostu trudne i to i to
Moge jakas podkladke na ta informacje? Bo autentycznie bylem przekonany o czyms innym.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-20, 20:54   #21
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

To jest info wprost ze stron uniwersytetów
Z Ivy League Harvard, Yale, Princeton i Dartmouth są need blind dla international students
http://www.admissions.college.ha rvard.edu/apply/international/international_aid.html http://www.dartmouth.edu/~finaid/docs/financial_aid_handbook.pd f
http://www.princeton.edu/admission/financialaid/financial_aid_faqs/
http://admissions.yale.edu/international

dodatkowo są jeszcze tylko dwie uczelnie w Stanach tego typu, nie należy do Ivy League, tylko do tzw. Liitle Ivies, jest to Amherst College i MIT
https://www.amherst.edu/admission/financial_aid
http://web.mit.edu/sfs/financial_aid...hmen_Intl.html
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."

Edytowane przez greenaurie
Czas edycji: 2011-02-20 o 21:01
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-21, 14:20   #22
yousuck
Rozeznanie
 
Avatar yousuck
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 636
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Mimo wszystko nie jest to american dream, jakiego byśmy chcieli. Uczelnie owszem, są skłonne wspomagać finansowo swoich studentów, co nie oznacza bynajmniej finansowania całego toku nauczania. Wszak są to wyjątkowo bogate instytucje . Można jednak podjąć pracę w małym wymiarze godzin (7-10 tygodniowo) albo wziąć studencki kredyt (tak zrobił mój znajomy).
__________________
there is a light that never goes out
yousuck jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-21, 21:04   #23
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
Borys29, wybrałeś już jakieś uniwerki? Zacząłeś przygotowania do egzaminów?
Co do uniwerków... to zależy jak napiszę SAT-y. Jak będę czuł że OK, to spróbuję na Ivy League. Może się uda. Wiadomo proces aplikacji to nie jest pstryknięcie palcem (pisanie eseju itp.). Na pewno nie złożę papierów tylko na jeden uniwerek, lecz na kilka. Muszę przysiąść na spokojnie i poszukać ofert edukacji poza Ivy League.
Obecnie przygotowuję się do SAT. Na prestiżowych uczelniach mile widziany jest też SAT II. Zamierzam do niego podejść.

Uważam, że kwestię finansową każdy powinien sam rozpatrzeć. Dla kogoś "Tyle" jest dużo a dla kogoś innego "tyle".

Edytowane przez Borys29
Czas edycji: 2011-02-21 o 21:05
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-21, 21:09   #24
yousuck
Rozeznanie
 
Avatar yousuck
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 636
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Mogę zapytać, jakie przedmioty na sat2?
Ja bym na Twoim miejscu najpierw zdała TOEFL (chyba, że masz - wtedy połowa problemu z głowy )
Mój znajomy chcąc zdawać na prawo zdawał matmę na sat2 i jego zdaniem - poziom dużo niższy, nawet 2 level - od tego, jaki jest w polskich szkołach na rozszerzeniu. A uczelnie przychylnie patrzyły na humanistę o dobrych wynikach z matmy właśnie
__________________
there is a light that never goes out
yousuck jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-22, 05:29   #25
schoolcraft
Wtajemniczenie
 
Avatar schoolcraft
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 2 356
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Borys29, hej! Ja jestem w Stanach na wizie F1 i sprobuje odpowiedziec na Twoje pytania korzystajac z mojego doswiadczenia w tym calym byciu studentem zagranicznym. A wiec jak juz wiesz, nie jest to taka latwa sprawa. Z tego co mi wiadomo, to zeby dostac wize F1 musisz miec sponsora i w czasie interview musisz pokazac wszystkie potrzebne dokumenty ktore udowodnia, ze w USA jest ktos, kto bedzie mogl Ciebie utrzymywac i placic za Twoja nauke. Bo pamietaj, ze bedac na wizie F1 nie mozesz pracowac legalnie. Jedynie na campus'ie, ale z tego raczej nie ma wielkich pieniedzy. Wiec automatycznie rowna sie to temu, ze nie dasz rady sam siebie utrzymac, wiec bez sponsora nie da rady.

Z mojego doswiadczenia wynika, ze za bardzo nie pomoga Ci oceny ktore masz z Polski w tym, zeby dostac financial aid. Musisz tutaj zdobyc GPA nie nizszy niz 3.5 (ale byc moze to zalezy od uczelni). No i glowna przeszkoda bedzie Twoj social security number, bez ktorego zadnej pomocy finansowej sie nie dostaje... nawet jesli bylbys najlepszym studentem, to bez ss# po prostu nie da rady. Sama mam z tym problem, poniewaz we wrzesniu zaczynam pielegniarstwo i chcialabym sie postarac o federal loan, ale narazie nici z tego. Musze czekac na moj ss#.

Co do placenia za nauke, to studenci na wizie F1 placa o wiele wiecej niz rezydenci. Zeby byc rezydentem niestety nie wystarczy tylko tego, zeby mieszkac w danym stanie przez jakis okres czasu. Trzeba miec albo zielona karte albo obywatelstwo. Juz to przerabialam w mojej sytuacji i mimo ze w danym stanie mieszkam 4 lata, to nie uwazaja mnie za rezydenta.

Co do Community College, to tak jak juz ktos napisal, studiujesz tam tylko 2-letnie kierunki. Zdobywasz tak zwany associate degree. Zeby isc dalej, trzeba sie przeniesc na Uniwersytet.

Ogolnie z mojego doswiadczenia moge powiedziec tylko tyle, ze bardzo ciezko jest utrzymac wize F1. Trzeba miec naprawde baaaaardzo bogatego sponsora

Pozdrawiam

EDIT: Tutaj dla przykladu znalazlam ile sie placi w moim college'u za jedna godzine kredytowa. Zeby utrzymac wize F1 trzeba brac 12 godzin kredytowych w ciagu jesiennego i zimowego semestrow. Prawdopodobnie ceny sie roznia w niektorych stanach, ale tu masz co ja znalazlam:

Resident:$80 per credit hour
Non-Resident:$118 per credit hour
Out-of-State & International:$176 per credit hour

A resident student is one whose legal residence is within the College District.
A non-resident student is one who resides outside of the College District.
An out-of-state student is one whose legal residence is beyond the boundaries of the State.
Foreign nationals who are admitted to the College are considered out-of-state residents for tuition rates, regardless of length of residency within the district or state.
__________________
I treat my patients with compassion,
Wearing scrubs is my fashion;
I fight sickness with aggression -
NURSING is my profession!

Edytowane przez schoolcraft
Czas edycji: 2011-02-22 o 05:36
schoolcraft jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-22, 12:42   #26
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

yousuck zamierzam zdawać Sat II z fizyki i/lub matematyki(level 1 i 2). Na uczelniach na pewno podoba im się, że uczeń jest wszechstronnie uzdolniony, więc zapewne to też dużo podnosi aplikację

schoolcraft, jak to jest z tymi kredytami? Organizację ich znam. Powiedzmy, że uniwerek X podaje na stronie, że koszt rocznych studiów dla international oszacowany przez nich to 40 tyś $. W tym wliczają książki, jedzenie, transport, ... oraz jakąś kwotę podstawową (dajmy na to 30 tyś.) Nigdzie w podawanych kwotach nie wspominają o tych kredytach. Mam rozumieć, że oni wrzucili już je w te 30 tyś.$ czy mam je osobno doliczać?

Co do financial aid to ciekawe z tym ss#. Wiem, że jak ktoś startuje do Ivy League to nie musi się tym martwić. Oni są otwarci na pomoc finansową.
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-22, 17:24   #27
schoolcraft
Wtajemniczenie
 
Avatar schoolcraft
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 2 356
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Borys29, jak patrze na strone mojego college'u, to tam gdzie jest "cena" za godziny kredytowe pisze "tuition". To jest wlasnie kwota za godziny kredytowe. Ale moze byc wiecej tego, jesli bedziesz potrzebowal jakies kursy angielskiego naprzyklad albo podciagnac matme czy cos takiego - to wtedy wiadomo, ze bedzie dodatkowy kurs i dodatkowa oplata za to.
Pozdrawiam
__________________
I treat my patients with compassion,
Wearing scrubs is my fashion;
I fight sickness with aggression -
NURSING is my profession!
schoolcraft jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-23, 06:33   #28
greenaurie
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 966
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez Borys29 Pokaż wiadomość
zamierzam zdawać Sat II z fizyki i/lub matematyki(level 1 i 2). Na uczelniach na pewno podoba im się, że uczeń jest wszechstronnie uzdolniony, więc zapewne to też dużo podnosi aplikację

na Ivy potrzebne są dwa i nie mogą to być obie matematyki
Ja zdaję historię światową i matme, tylko ciągle nie moge zdecydować, który poziom, tj. nie wiem, czy poradziłabym sobie z 2, skoro jestem na podstawie.
__________________

"Żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy."
greenaurie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-23, 13:28   #29
Borys29
Przyczajenie
 
Avatar Borys29
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 9
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Dzięki Ci wielkie schoolcraft za obszerne info. Można powiedzieć, że bardziej opłacalne jest rozumienie wszystkiego na studiach

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
na Ivy potrzebne są dwa i nie mogą to być obie matematyki
Ja zdaję historię światową i matme, tylko ciągle nie moge zdecydować, który poziom, tj. nie wiem, czy poradziłabym sobie z 2, skoro jestem na podstawie.
Masz rację greenaurie. Mój błąd

Widzę, że jesteś bardzo w temacie SAT-ów Możliwe, że już to widziałaś, ale nie zaszkodzi http://www.collegeboard.com/prod_dow...subj-tests.pdf
Taki przewodnik po SAT II - wszystkich.
Podali w nim zakres materiału do każdego levelu, oraz przykładowe zadania.
Mam nadzieję, że chociaż trochę ułatwi decyzję

Mogę wiedzieć na jakie uczelnie się wybierasz?

Edytowane przez Borys29
Czas edycji: 2011-02-23 o 13:34
Borys29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-23, 22:23   #30
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Studia w USA - rozeznanie :)

Cytat:
Napisane przez greenaurie Pokaż wiadomość
To jest info wprost ze stron uniwersytetów
Z Ivy League Harvard, Yale, Princeton i Dartmouth są need blind dla international students
http://www.admissions.college.ha rvard.edu/apply/international/international_aid.html http://www.dartmouth.edu/~finaid/docs/financial_aid_handbook.pd f
http://www.princeton.edu/admission/financialaid/financial_aid_faqs/
http://admissions.yale.edu/international

dodatkowo są jeszcze tylko dwie uczelnie w Stanach tego typu, nie należy do Ivy League, tylko do tzw. Liitle Ivies, jest to Amherst College i MIT
https://www.amherst.edu/admission/financial_aid
http://web.mit.edu/sfs/financial_aid...hmen_Intl.html
Cos te pierwsze 3 linki nie dzialaja Yalowski juz tak. Dzieki za info.

Cytat:
Napisane przez yousuck Pokaż wiadomość
Mimo wszystko nie jest to american dream, jakiego byśmy chcieli. Uczelnie owszem, są skłonne wspomagać finansowo swoich studentów, co nie oznacza bynajmniej finansowania całego toku nauczania.
To zalezy, rzadkosc, ale sie zdarza.

Cytat:
Napisane przez yousuck Pokaż wiadomość
Wszak są to wyjątkowo bogate instytucje . Można jednak podjąć pracę w małym wymiarze godzin (7-10 tygodniowo) albo wziąć studencki kredyt (tak zrobił mój znajomy).
Na F-1 mozna pracowac do 20godzin tyg na kampusie (poza wyjatkowymi przypadkami); po ukonczeniu roku edukacji mozna pracowac na F-1 poza kampusem w ramach CPT albo OPT.

Dostanie kredytu studenckiego bez stalych papierow/konkretnego zyranta graniczy niemal z cudem.

Cytat:
Napisane przez schoolcraft Pokaż wiadomość
Bo pamietaj, ze bedac na wizie F1 nie mozesz pracowac legalnie. Jedynie na campus'ie, ale z tego raczej nie ma wielkich pieniedzy. Wiec automatycznie rowna sie to temu, ze nie dasz rady sam siebie utrzymac, wiec bez sponsora nie da rady.
Z ta praca to j.w. - wbrew pozorom, zaleznie od tego jak sie na uczelni wyladuje, jest mozliwe utrzymanie sie. Co nie zmienia faktu, ze owszem, nie jest to hop siup.

Cytat:
Napisane przez schoolcraft Pokaż wiadomość
No i glowna przeszkoda bedzie Twoj social security number, bez ktorego zadnej pomocy finansowej sie nie dostaje... nawet jesli bylbys najlepszym studentem, to bez ss# po prostu nie da rady. Sama mam z tym problem, poniewaz we wrzesniu zaczynam pielegniarstwo i chcialabym sie postarac o federal loan, ale narazie nici z tego. Musze czekac na moj ss#.
Juz majac F-1 jest bardzo latwo dostac ssn - wystarczy pracowac gdziekolwiek na kampusie i mozna tam po krotkim czasie wystapic od ssn.

Cytat:
Napisane przez schoolcraft Pokaż wiadomość
Co do placenia za nauke, to studenci na wizie F1 placa o wiele wiecej niz rezydenci. Zeby byc rezydentem niestety nie wystarczy tylko tego, zeby mieszkac w danym stanie przez jakis okres czasu. Trzeba miec albo zielona karte albo obywatelstwo. Juz to przerabialam w mojej sytuacji i mimo ze w danym stanie mieszkam 4 lata, to nie uwazaja mnie za rezydenta.
Zgadza sie, tylko, ze - to roznoznienie wystepuje glownie na szkolach stanowych; szkoly prywatne maja zwykle jedna stawke czesnego dla residents i non residents.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-27 13:21:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:32.