Kosmetyczka a kosmetolog - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Pielęgnacja - pytania do kosmetyczki

Notka

Pielęgnacja - pytania do kosmetyczki Miejsce, w którym rozmawiamy o pielęgnacji twarzy i ciała oraz sprawdzonych kosmetykach. Masz pytanie? Zadaj je kosmetyczce.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-10-12, 18:47   #1
sweet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 26

Kosmetyczka a kosmetolog


Czym się zajmuje kosmetolog? To znaczy czym jego praca różni się od pracy kosmetyczki? Gdzie, oprócz salonów kosmetycznych może znalezć zatrudnienie? Słyszałam że np. kosmetyczka nie powinna w swojej pracy przerywać ciągłości naskórka tzn. niczym go nie nakłuwać itd. A jak to jest z kosmetologiem? I jeszcze jedno: czy kosmetolog- magister ma większe uprawnienia tzn. czy więcej rzeczy może wykonywać niż kosmetolog z tytułem licencjata? Czy kosmetolog może zajmować się chorobami dermatologicznymi, wykonywać zabiegi np. typu wypełnianie zmarszczek itp.? Bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.
sweet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-12, 19:05   #2
sweet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 26
Re: kosmetyczka a kosmetolog

up
sweet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-13, 14:42   #3
tomek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 14
Re: kosmetyczka a kosmetolog

Terminu kosmetyczki nie bede rozwijac, chociaz pod tym pojeciem rozumiemy wszystko, od absolwentek kursow do policealnych studiow i tytulu technik uslug kosmetyczych, ktory miejmy nadzieje stanie sie swoistym minmum.
Kosmetolog, do niedawna tytuł dostepny tylkod dla lekarzy dermatologow-kosmetologow, jest na dzie dzisiejszy rownoznaczny z ukonczeniem wyzszych studiow zawodowych i zdobyciem tytulu 'licencjat kosmetolog'. Dopiero od niedawna pojawily sie magisterskie studia uzypelniajace (UM w Lodzi).
Jezeli chodzi o roznice to zapewne wystepuja one w zakresie i rodzaju zdobywanej wiedzy.
Jezeli chodzi o uprawnienia jakie daja oba zawody to na dzien dzisiejszy sa identyczne zarowno jezeli chodzi o wykonywanie zabiegow jak i zakaz ich wykonywania.

Tomek
http://kosmetyczki.net
serwis polskich kosmetyczek i kosmetologów
tomek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-13, 20:21   #4
redia
Raczkowanie
 
Avatar redia
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 101
GG do redia
Re: kosmetyczka a kosmetolog

ja studiuje kosmetologie, i bede miec tytul kosmetologa. kosmetolog moze wykonywac zadania kosmetyczki lecz procz tego moze pracowac w salonach odnowy biologicznej, moze pracowac w firmach produkujacych kosmetyki, w laboratoriach przy produkcji, moze zalozyc wlasna firme z kosmetykami, moze wydawac gazety kosmetyczne, rozpoznaje duzo zmian demratolgicznych, leczyc dermatologicznie nie moze, od tego jest lekarz dermatolog, ma wieksze wyksztalcenie co tu duzo mowic..
redia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-14, 08:19   #5
tomek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 14
Re: kosmetyczka a kosmetolog

Redia: to samo moze wykonywac rowniez technik uslug kosmetycznych (nie wiem co masz na mysli piszac o zalozeniu wlasnej firmy z kosmetykami). Poza zakresem wysksztalcenia i samym prestizem nie ma zadnych roznic w uprawnieniach.
Jezeli chodzi o umiejetnosci praktyczne to duzo zalezy od konkretnej szkoly, jej zaplecza, kadry oraz od praktyk zawodowych.

Tomek
http://kosmetyczki.net
serwis polskich kosmetyczek i kosmetologów
tomek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-14, 19:02   #6
sweet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 26
Re: kosmetyczka a kosmetolog-co o tym myślicie?

A jak myślicie czy to się kiedyś zmieni- tzn. te różnice w pracy kosmetyczki i kosmetologa? Bo przecież różnica w wiedzy jaką posiadają jest dosyć duża, w końcu kosmetologia to wyższe studia i naprawdę nie wymagają tam wcale mało. No i przecież można ją studiować nawet na akademii medycznej np. w Łodzi. Jest to praktycznie dziedzina dermatologii, więc myślę że kosmetolog powinien mieć jednak większe uprawnienia niż kosmetyczka z tytułem technika. No chociażby zajmować się (oprócz tradycyjnej kosmetyki) wypełnianiem zmarszczek, usuwaniem pewnych niegrożnych, zdiagnozowanych przez dermatologa zmian czy głebokim złuszczaniem. Bo przecież te zawody- kosmetyczka i kosmetolog są chcąc nie chcąc innymi zawodami, trzeba skończyć inne szkoły, zdobyć trochę inną wiedzę. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam.
sweet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-14, 19:33   #7
sweet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 26
Re: kosmetyczka a kosmetolog-co o tym myślicie?

up
sweet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-10-14, 21:04   #8
sweet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 26
Re: kosmetyczka a kosmetolog-co o tym myślicie?

proszę , niech się ktoś wypowie, ten temat mnie bardzo interesuje, czy nie ma tu nikogo kto wiedziałby coś na ten temat???
Pozdrawiam.
sweet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-15, 08:21   #9
tomek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 14
Re: kosmetyczka a kosmetolog-co o tym myślicie?

Byly prowadzone prace w ramach jakiejs ustawy nad statusem zawodu kosmetologa, ale zostaly przerwane. Jest o tym wzmianka chyba w ostatniej "Kosmetyce i Kosmetologii".
Nie bedzie latwo zwiekszyc kosmetologowi uprawnienia, nie dopuszcza do tego lekarze- wracamy do dyskusji, sprzed kilku lat na temat "lekarze dermatolodzy a kosmetyczki", ktora toczyla sie rowniez na lamach tego forum, do ktorej chyba nie ma sensu wracac.

Tomek
http://kosmetyczki.net
serwis polskich kosmetyczek i kosmetologów
tomek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 15:38   #10
Martika
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 71
Kosmetyczka a kosmetolog ???

Witam serdecznie! No właśnie, pytanko jak wyżej : na czym polega różnica, bo przyznam, że niestety tak DOKŁADNIE to nie wiem ...
Martika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 18:06   #11
szymeen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8
Smile Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Kosmetyczka zajmuje się pielegnacją twarzy, a kosmetolog bada kosmetyki, pracuje w laboratorium kosmetycznym, jest też znawcą kosmetyków i rynku kosmetycznego.
szymeen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-08-04, 21:56   #12
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

kosmetolog ma wyższe wyklształcenie. kosmetyczka niekoniecznie- wystarczy kurs.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 22:26   #13
ZielonookaJ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 49
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Kosmetologia to specjalizacja medyczna...czyli kosmetologiem jest lekarz / najcześciej dermatolog / ze specjalizacją..chociaż jest ich bardzo znikoma ilość / ciężko się dostać na specjalizację /
ZielonookaJ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 22:34   #14
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

kosmetologiem może być każdy-> kto skończy odpowiednie studia (licencjat 3lata, ewentualnie licencjat 3 lata+magisterka 2lata).
żeby zostać kosmetologiem, nie trzeba być lekarzem. Kosmetologię można studiować w szkołach nie bedących Akademiami Medycznym.
w niektórych szkołach osoby z tytułem kosmetyczki (technika uslug kosmetycznych) mogą uzyskać tytuł kosmetologa w przyspieszonym trybie- np. w ramach kształcenia podyplomowego.

jeśli chodzi o lekarzy, to dermatolog może dodatkowo zostać dermatologiem estetycznym- stowarzyszenie dermatologów estetycznych ma swoją www: http://www.dermatologia-estetyczna.pl/.
nie jest to specjalizacja, tak jak np. onkolog- wystarczy być dermatologiem, chodzić na seminaria i płacić składki...
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 22:57   #15
ZielonookaJ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 49
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Ok..zapewne faktycznie osoby, które kończą szkoły kosmetyczne mają tytuł kosmetologa..ale żeby mieć specjalizację z kosmetologii jako lekarz nie wystarczy chodzić na seminaria i opłacać składki ..to normalna specjalizacja / podobnie jak dermatologia / , która kończy się ciężkim egzaminem
ZielonookaJ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 23:35   #16
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

pomijając fakt, że teraz specjalizacje wygladają inaczej niż kiedyś (LEP; nie ma II stopnia,...), Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (np. Dz.U. 1999 nr 31 poz. 302 czy Dz.U Nr 83 poz. 905) nie zawierają specjalności kosmetologia. tylko dermatologia i wenerologia. ewentualnie chirurgia plastyczna, ale to już nie dla dermatologów.

co nie przeszkadza dermatologowi zapisać się na studia z kosmetologii i ukończyć je z tytułem licencjata lub mgr, zapewne w przyspieszonym trybie.

Edytowane przez Justy
Czas edycji: 2005-08-05 o 00:13
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-05, 11:37   #17
agnieszka_mirek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 89
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Wyjaśniam roznice pomiedzy zawodem kosmetyczki a kosmetologa. Tytul kosmetyczki dyplomowanej lub technika uslug kosmetycznych uzyskuje sie po skonczeniu 2-letniego pomaturalnego studium kosmetycznego.Tytul ten uprawnia do praktycznego wykonywania zawodu kosmetyczki w gabinetach kosmetycznych.

Tytul kosmetologa mozna zdobyc konczac 3-letnie studia licencjackie uzyskujac tytul kosmetologa licencjonowanego. Studia te mozna uzupelnic uzyskujac tytul magistra kosmetologii, co trwa 2-2,5 roku.
W Polsce mamy kosmetologie pedagogiczna, ktorej ukonczenie daje tylko i wylacznie uprawnienia do uczenia w szkolach kosmetycznych, prowadzenia szkolen oraz kosmetologie praktyczna, ktora uprawnia do wykonywania zabiegow malej chirurgii kosmetycznej(czego nie posiada kosmetyczka) lub do pracy w laboratoriach kosmetycznych- a to juz w zaleznosci jaka specjalizacje wybierzecie.
__________________
pozdrawiam aga
agnieszka_mirek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-22, 12:08   #18
Storm
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 1
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Cześć!
Mam ukonczone 2 letnie studium kosmetyczne i tytuł technika kosmetyka, czyli jak rozumiem moge wykonywac zabiegi przewidywane programem szkoły. Czy może mi ktoś konkretnie podać jakiego rodzaju zabiegi może wykonywać kosmetyczka z moimi uprawnieniami lub akty prawne, zarządzenia itp, ktore to regulują.
pozdrufka
Storm
Storm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-23, 11:02   #19
agnieszka_mirek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 89
Dot.: Kosmetyczka a kosmetolog ???

Napewno nie powinnas wykonywac zabiegow, ktore moga przerwac ciaglosc skory i taknek, czyli zabiegow z malej chirurgii kosmetycznej naleza one do dermatologow i kosmetologow (chociaz temat jest do dyskusji, poniewaz kosmetyczki np. zamykaja naczynka krwionosne). Mozesz wykonywac wszelkie zabiegi pielegnacyjne twarzy, szyi, dekoltu, ciala. Zabiegi z kwasami do 40% stezenia-powyzej tylko lekarz dermatolog. Manicure i pedicure leczniczy ale po ukonczeniu odpowiedniego kursu, poniewaz szkola 2 letnia nie przygotowuje do tego. Przekluwanie uszu i ciala(do tego drugiego przydaloby sie odpowiednie przeszkolenie).
Ja osobiscie nie znam zadnych konkretnych ustaw regulujacych ten temat.
Uwazam, ze nalezy kierowac sie zdrowym rozsadkiem i nie wychodzic poza swoje kompetencje.
__________________
pozdrawiam aga
agnieszka_mirek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-10-24, 15:39   #20
AONA
Raczkowanie
 
Avatar AONA
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Wiadomości: 445
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

kosmetolog działa bardziej inwazyjnie w stosunku do skóry (jeśli chodzi o zabiegi upiększające i lecznicze) niż kosmetyczka. Kosmetolog podejmuje różnego rodzaju zabiegi, do których niejednokrotnie stosuje znieczulenia. Kosmetologia to wyższa szkoła jazdy i dłuższa nauka
__________________
odpowiadaj proszę w moim watku DZIĘKI

misz masz- kosmetyki itd...
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post19507933

moja szafa
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...8#post21714138


AONA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-24, 17:02   #21
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

kosmetolog moze wykłądac w studium policealnym , głównie chodzi o wykształcenie wyzsze , bo własciwie kosmetolog moze robic to samo co kosmetyczka, z tym ze mozna dostac miejsce w jakims osrodku laboratoryjnym , a to nie prawda ze tylko kosmetolg moze pracowac w zakładzie odnowy biologicznej , bo kosmetyczka tez moze
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-24, 19:02   #22
maga-...
Raczkowanie
 
Avatar maga-...
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 114
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

a w Poznaniu na A.M. nie ma uzupelniajacych magisterskich z kosmetologii ?? Tylko w Lodzi ???
maga-... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-24, 23:34   #23
AONA
Raczkowanie
 
Avatar AONA
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Wiadomości: 445
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

kosmetyczka też może wykladać w studium policealnym- miałam prowadzącą wykłady- która wcześniej skończyła studium (zresztą chyba nawet to samo w którym wykładała), a potem zrobiła magistra z innego kierunku- zupełnie odległego od kosmetyki i kosmetologii (zresztą zupełnie jak ja )
__________________
odpowiadaj proszę w moim watku DZIĘKI

misz masz- kosmetyki itd...
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post19507933

moja szafa
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...8#post21714138


AONA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 09:07   #24
kaczorka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 2 375
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

a jak skończe policealną szkołe kosmetyczną (4 razy w tygodniu przez 2 semestry Akademie Prenier) to też mogę np.otorzyć swój salon ??
Emilia1 a Ty do jakiej szkoły chodzisz i jaki będziesz miała później tytuł (jeśli to nie tajemnica) bo musze przyznać że jestem pod wrażenie twojej wiedzy z tego zakresu
kaczorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 09:59   #25
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

Cytat:
Napisane przez maga-... Pokaż wiadomość
a w Poznaniu na A.M. nie ma uzupelniajacych magisterskich z kosmetologii ?? Tylko w Lodzi ???
Dziewczyny patrzcie na daty w tym wątku Przecież to jest wątek sprzed 2 lat-w tym czasie te informacje, tu zawarte, mogły ulec zmianie


Kosmetologię na AM można w Polsce studiować na 3 akademiach medycznych-w Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.

Studia magisterskie z zakresu kosmetologii można studiować w Łodzi, najprawdopodobniej w Poznaniu (tutaj nie jestem pewna, ponieważ przy warunkach rekrutacji nie ma tego kierunku, za to w innym miejscu można znaleźć spis wykładowców z kosmetologii na studiach II stopnia), za to w Bydgoszczy nie ma takiej możliwości.
__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 11:15   #26
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: kosmetyczka a kosmetolog

Cytat:
--------------------------------------------------------------------------------

kosmetyczka też może wykladać w studium policealnym- miałam prowadzącą wykłady- która wcześniej skończyła studium (zresztą chyba nawet to samo w którym wykładała), a potem zrobiła magistra z innego kierunku- zupełnie odległego od kosmetyki i kosmetologii (zresztą zupełnie jak ja )
a kiedy studiowałas? bo teraz sie zmienilo i osoba ktora ma wykladac musi miec przynajmniej licencjat


Cytat:
--------------------------------------------------------------------------------

a jak skończe policealną szkołe kosmetyczną (4 razy w tygodniu przez 2 semestry Akademie Prenier) to też mogę np.otorzyć swój salon ??
tak mozesz , szkola zawsze chwali sie ze po tym mozesz otworzyc własna dzialalnosc gospodarcza



Cytat:
Emilia1 a Ty do jakiej szkoły chodzisz i jaki będziesz miała później tytuł (jeśli to nie tajemnica) bo musze przyznać że jestem pod wrażenie twojej wiedzy z tego zakresu
dzieuje Ci serdecznie, ja jestem kosmetyczka, w tym roku zaczełam studia kosmetologiczne w Gdyni , bede miala tytul licencjata na 3 lata ta szkola jjest, chcialabym potem magistr
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 12:33   #27
nemesisx
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 12
Czym Się Różni?

kosmetyka od kosmetologii?
Proszę niech któraś z was mi to wytłumaczy
pozdrawiam
nemesisx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 13:46   #28
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Dot.: Czym Się Różni?

Za Słownikiem języka polskiego:

Kosmetyka
1. «stosowanie preparatów kosmetycznych i zabiegów w celu upiększania i pielęgnacji ciała»
2. «sztuka upiększania i pielęgnowania ciała i włosów»
3. «nadawanie czemuś estetycznego wyglądu»

Kosmetyka lekarska zob. kosmetologia

Kosmetologia-dział dermatologii zajmujący się zachowywaniem i przywracaniem urody ciała

__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 14:30   #29
taniacos
Rozeznanie
 
Avatar taniacos
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 772
Dot.: Czym Się Różni?

wyszukiwarka
taniacos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 17:35   #30
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: Czym Się Różni?

no to wlasciewie niewiele sie rozwni, chodzi glowienie o wykształcenie wyzsze i o to ze kosmetolog moze pracowac w laboratoriach, poza tym przed wczoraj byl identyczny watek
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Pielęgnacja - pytania do kosmetyczki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-08-24 01:03:21


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:14.