Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57 - Strona 28 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2019-09-18, 20:32   #811
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Kala713 Pokaż wiadomość
Tak serio,niestety.
W Niemczech płaci się to automatycznie mając meldunek,nie ważne,że nie masz radia ,ani telewizora masz płacić i nie masz nic do gadania,co jest dla mnie chore bo rozumiem płacić i używać ale płacić i nie używać to jawne naciągania,mało tego ja i maż mamy płacić osobno bo pani w urzędzie nie rozumiem,że jesteśmy małżeństwem i wymaga ode mnie aktu małżeństwa

Jak by tego mało opłata za abonament jest na gospodarstwo nie na poszczególną osobę ale pani w urzędzie stwierdziła,że nazywamy się inaczej i mamy płacić osobno

Gdyby nie to,że dotyczy mnie osobiście to chyba bym nie uwierzyła w takie jaja
A, myślałam,że to u nas

No to faktycznie problem
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-18, 20:36   #812
Gwennifer
Raczkowanie
 
Avatar Gwennifer
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 117
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Kala713 Pokaż wiadomość
Dziwi mnie ,że nie mając telewizora ani radia jestem zmuszona płacić abonament radiowo telewizyjny.
Dlaczego? Ja nie mam odbiornika, nigdy nie miałam, nie rejestrowałam i nikt mi nigdy nie kazał płacić...

Sorry, dopiero teraz mi wyskoczył Twój post, że to nie u nas
Gwennifer jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-18, 20:42   #813
Kala713
Zakorzenienie
 
Avatar Kala713
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 5 337
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
A, myślałam,że to u nas

No to faktycznie problem
Uwierz mi ,że problem to mało powiedziane bo muszę brać specjalnie dzień wolnego w pracy żeby to wyjaśniać i prosić się żeby mi anulowali drugi rachunek ,który naliczyli
Cytat:
Napisane przez Gwennifer Pokaż wiadomość
Dlaczego? Ja nie mam odbiornika, nigdy nie miałam, nie rejestrowałam i nikt mi nigdy nie kazał płacić...

Sorry, dopiero teraz mi wyskoczył Twój post, że to nie u nas
Niemcy-kraj absurdów
__________________
Niereformowalna, zmienna, niestabilna,
W nerwach łatwopalna, chwilę potem zimna
Momentalna przemiana totalna, w chwilę inna
Chwilę normalna, za chwilę niekompatybilna
Kala713 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-18, 22:16   #814
Mahdab
Zakorzenienie
 
Avatar Mahdab
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 5 009
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Zauważyłam, że na poprzedniej stronie wpisałam, że zażenował mnie przyjazd kuzynki i na tym zakończyłam wypowiedź. I na wątku zdziwieniowym nikogo to nie zdziwiło
Kuzynka, fajna, wykształcona dziewczyna, była za granicą kilka miesięcy, ma w pracy Polaków, też z Polakami się spotyka. Przyjechała do nas w odwiedziny i zapomniala już języka polskiego! Wtrąca angielskie słówka i to czasami takie spolszczone typu Zjedzmy sobie egsy na śniadanie... Albo Ale smaczny peach, oh, jak się to
nazywa.. hmmm a, brzoskwinia! Mina mojego męża bezcenna.
Czasami musiała mi powtarzać niektóre słowa kilka razy, bo nie łapałam o co jej chodzi.
Nie mam pojecia co ma na celu takie zachowanie, gdyby to był jakiś chiński to bym pomyślała, że szpanuje, że ogarnęła, ale angielski? Rili?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Mahdab jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-18, 22:26   #815
_Sliwka_6
Zadomowienie
 
Avatar _Sliwka_6
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 1 060
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Mahdab Pokaż wiadomość
Zauważyłam, że na poprzedniej stronie wpisałam, że zażenował mnie przyjazd kuzynki i na tym zakończyłam wypowiedź. I na wątku zdziwieniowym nikogo to nie zdziwiło
Kuzynka, fajna, wykształcona dziewczyna, była za granicą kilka miesięcy, ma w pracy Polaków, też z Polakami się spotyka. Przyjechała do nas w odwiedziny i zapomniala już języka polskiego! Wtrąca angielskie słówka i to czasami takie spolszczone typu Zjedzmy sobie egsy na śniadanie... Albo Ale smaczny peach, oh, jak się to
nazywa.. hmmm a, brzoskwinia! Mina mojego męża bezcenna.
Czasami musiała mi powtarzać niektóre słowa kilka razy, bo nie łapałam o co jej chodzi.
Nie mam pojecia co ma na celu takie zachowanie, gdyby to był jakiś chiński to bym pomyślała, że szpanuje, że ogarnęła, ale angielski? Rili?

Zupełnie jak kandydatka jednego z rolników w "Rolnik szuka żony". I Michał Szpak xD Też tego nie znoszę. Przypomniała mi się śmieszna sytuacja z moim wujkiem. Mieszkał w Anglii 10 lat, ale mową ojczystą włada równie dobrze jak dawniej, pewnego razu tak się złożyło, że rozmawiał z facetem, który właśnie tak samo się wysławiał. Okazało się, że mieszkał tam rok xD
_Sliwka_6 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-18, 22:50   #816
patrycjapatib
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 2 935
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Mahdab Pokaż wiadomość
Zauważyłam, że na poprzedniej stronie wpisałam, że zażenował mnie przyjazd kuzynki i na tym zakończyłam wypowiedź. I na wątku zdziwieniowym nikogo to nie zdziwiło
Kuzynka, fajna, wykształcona dziewczyna, była za granicą kilka miesięcy, ma w pracy Polaków, też z Polakami się spotyka. Przyjechała do nas w odwiedziny i zapomniala już języka polskiego! Wtrąca angielskie słówka i to czasami takie spolszczone typu Zjedzmy sobie egsy na śniadanie... Albo Ale smaczny peach, oh, jak się to
nazywa.. hmmm a, brzoskwinia! Mina mojego męża bezcenna.
Czasami musiała mi powtarzać niektóre słowa kilka razy, bo nie łapałam o co jej chodzi.
Nie mam pojecia co ma na celu takie zachowanie, gdyby to był jakiś chiński to bym pomyślała, że szpanuje, że ogarnęła, ale angielski? Rili?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mi sie to zawsze kojarzylo z taka pretensjonalnoscia, czyms na sile. Rozumiem, ze jak sie duzo czyta i otacza danym jezykiem, to czasami jakies slowko wyleci po polsku i nie mozna przywolac wlasnie go w jezyku ojczystym, tylko w ang np. I spoko, ale kiedy ktos co drugie slowko wymienia na angielskie to nic nie poradze, dla mnie to sztuczne. Tak samo jak takie kwiatki jak 'poczulam konekszyn'. Rozumiem slowa zapozyczone typu 'keczup', 'mikser' czy 'weekend', ale jak ktos rzuca 'iwentami', 'joke'ami' czy 'poczulem konekszyn' to dla mnie to jest absurdalne i smieszne, bo przeciez te wyrazenia maja oczywiste odpowiedniki w jezyku polskim. I tez nie rozumiem wrzucania co kilka zdan calego zdania po angielsku typu 'Say what?' czy 'Fight me'. Nie wiem, dla mnie to zawsze bedzie wymuszone i smieszne.

Nie zebym miala problem, to jest glupota i osobiscie to mnie malo kiedy obchodzi jak kto wyglada, co je, co kladzie na twarz, czy pisze poprawnie itd., ale to zjawisko mnie strasznie dziwi i smieszy przez swoja sztucznosc. I czesto utrudnia komunikacje, a przeciez to jest jakas esencjonalna cecha jezyka i w ogole mowy.

Rozumiem jak ktos w wieku 5 lat pojechal do Stanow i przez kolejne 20 po polsku gadal tylko z babcia przez Skype'a czy czytal pojedyncze artykuly po polsku, ale zwykle to zjawisko dotyczy osob, ktore nigdy nie przebywaly przez dluzszy czas w panstwie anglojezycznym
__________________
Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz
patrycjapatib jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 00:23   #817
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Mahdab Pokaż wiadomość
Zauważyłam, że na poprzedniej stronie wpisałam, że zażenował mnie przyjazd kuzynki i na tym zakończyłam wypowiedź. I na wątku zdziwieniowym nikogo to nie zdziwiło
Kuzynka, fajna, wykształcona dziewczyna, była za granicą kilka miesięcy, ma w pracy Polaków, też z Polakami się spotyka. Przyjechała do nas w odwiedziny i zapomniala już języka polskiego! Wtrąca angielskie słówka i to czasami takie spolszczone typu Zjedzmy sobie egsy na śniadanie... Albo Ale smaczny peach, oh, jak się to
nazywa.. hmmm a, brzoskwinia! Mina mojego męża bezcenna.
Czasami musiała mi powtarzać niektóre słowa kilka razy, bo nie łapałam o co jej chodzi.
Nie mam pojecia co ma na celu takie zachowanie, gdyby to był jakiś chiński to bym pomyślała, że szpanuje, że ogarnęła, ale angielski? Rili?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Masakra, tym bardziej, ze nie przebywa w towarzystwie rozmawiajacym po angielsku
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-09-19, 01:04   #818
tave
Raczkowanie
 
Avatar tave
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 119
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Mahdab Pokaż wiadomość
Zauważyłam, że na poprzedniej stronie wpisałam, że zażenował mnie przyjazd kuzynki i na tym zakończyłam wypowiedź. I na wątku zdziwieniowym nikogo to nie zdziwiło
Kuzynka, fajna, wykształcona dziewczyna, była za granicą kilka miesięcy, ma w pracy Polaków, też z Polakami się spotyka. Przyjechała do nas w odwiedziny i zapomniala już języka polskiego! Wtrąca angielskie słówka i to czasami takie spolszczone typu Zjedzmy sobie egsy na śniadanie... Albo Ale smaczny peach, oh, jak się to
nazywa.. hmmm a, brzoskwinia! Mina mojego męża bezcenna.
Czasami musiała mi powtarzać niektóre słowa kilka razy, bo nie łapałam o co jej chodzi.
Nie mam pojecia co ma na celu takie zachowanie, gdyby to był jakiś chiński to bym pomyślała, że szpanuje, że ogarnęła, ale angielski? Rili?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja tam jestem w stanie w części ją zrozumieć.

Przez pierwszy rok na emigracji miałam problem z szybkim przestawianiem się z angielskiego na polski (odwrotnie szło o wiele łatwiej) i za cholerę nie mogłam sobie przypomnieć niektórych polskich słów. No nie i kropka. Czarna dziura. Im prostsze słowo, tym bywało gorzej. Okno, bułka, owoce czy warzywa. Czasem rozmowa z mężem brzmiała "dziś trzeba kupić... szlag... carrots, carrots... MARCHEWKI!"
I wtedy, gdy byłam na urlopie w Polsce, miewałam takie "jak to jest po naszemu?". Na szczęście nikt się nie naśmiewał i dawali sobie wytłumaczyć, że mam taki mały błąd w systemie. Teraz, po kilku latach, mózg się przyzwyczaił i rzadko mi się to zdarza.

Jednak z tymi spolszczonymi słowami to już przesada.
tave jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 01:57   #819
patrycjapatib
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 2 935
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Ja nie krytykuje osob, ktorym jakies slowko wypadnie. Moim zdaniem dosc latwo stwierdzic kiedy ktos faktycznie zapomni, a kiedy nie wiadomo po co wciska do kazdego zdania angielskie wyrazy. Albo co gorsza te dziwolagi typu ‚iwent’, ‚poczulam konekszyn’

I o dziwo zauwazylam to szczegolnie u osob, ktore nie sa bardzo zaawansowane jesli chodzi o poziom jezyka obcego, nie wyemigrowaly, ani nic. Nikt mi nie wmowi, ze osoba zyjaca w Polsce, majaca kontakt w zdecydowanej wiekszosci z Polakami, ktora kontakt z ang ma ogladajac filmy, YT i czytajac artykuly (nawet kilkakrotnie w ciagu dnia), co chwile zapomina jakiegos polskiego slowka, ktore zna po ang. Jak ktos wyemigrowal, studiuje filologie angielska - ok. Nie lubie tez gdy ktos wprowadza do zwyklej dyskusji jakas ang nazwe, ktora ma normalny polski odpowiednik. Np. ‚bullying’, jakby serio nie mozna bylo powiedziec po polsku. I to udawanie ‚jak to powiedziec po polsku..., emm...’ I niby od razu wie, ale mowi, ze to w sumie nie to samo. Tak samo jak fenomen ‚iwentu’, nie wiem po co, jak i dlaczego - bo tego jednak uzywasz swiadomie, zastepujac polskie slowo ang. Nie wiadomo po co
__________________
Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz
patrycjapatib jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 06:23   #820
Mahdab
Zakorzenienie
 
Avatar Mahdab
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 5 009
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez _Sliwka_6 Pokaż wiadomość
Zupełnie jak kandydatka jednego z rolników w "Rolnik szuka żony". I Michał Szpak xD Też tego nie znoszę. Przypomniała mi się śmieszna sytuacja z moim wujkiem. Mieszkał w Anglii 10 lat, ale mową ojczystą włada równie dobrze jak dawniej, pewnego razu tak się złożyło, że rozmawiał z facetem, który właśnie tak samo się wysławiał. Okazało się, że mieszkał tam rok xD
Na miejscu tego mężczyzny bym się spaliła ze wstydu.
Ja mam przyjaciółkę za granicą od lat, kontakt z Polakami ma tylko na odległość i ona tak się nigdy nie wypowiada.

PatrycjaPati
Oglądam tvop i zwróciłam na to uwagę, że jurorzy bardzo często mówią po angielsku słowa lub zdania. Szczególnie Margaret. Ma brzmieć chyba światowo, dla mnie brzmi głupio.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Mahdab jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 07:58   #821
falniemafal
Raczkowanie
 
Avatar falniemafal
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 66
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Ogólnie są pewnie osoby, które "szpanują" angielskim, ale generalnie wstrzymałabym się z takim jechaniem i darciem łacha, bo nigdy nie wiadomo jakie kto ma zdolności językowe i predyspozycje.
Mnie zawsze trudno przestawiać się między językami, nawet czasem z polskim mam problem, bo zacinam się i umykają mi słowa, w ogóle nie umiem ładnie mówić. Zawsze mi wstyd za siebie, a takie podśmiechujki nie pomagają.
A event myślałam, że normalnie się już "u nas" używa
Dla mnie to przydatne słowo
falniemafal jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-19, 08:04   #822
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Ja nigdzie nie wyjeżdżałam ale często zapominam polskich słów ale nie zastępuje ich też innymi
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 08:06   #823
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Ja nie za bardzo lubię wtrącania angielskich słów, gdy są odpowiednimi polskie, ale z drugiej strony ten event ma taki drobny niuans, którego nie ma ani wydarzenie, ani impreza.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 08:45   #824
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez patrycjapatib Pokaż wiadomość
I o dziwo zauwazylam to szczegolnie u osob, ktore nie sa bardzo zaawansowane jesli chodzi o poziom jezyka obcego, nie wyemigrowaly, ani nic.
sama sobie odpowiedziałaś, to osoby, które jeszcze się uczą,
muszą kilka razy słówko powtórzyć, żeby mózg zapamiętał


miałam krótki epizod z hiszpańskim, cinco manzanas cały czas przypomina się w markecie, więc dobrze że tam samoobsługa [tak się marketowo zakodowało]
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 09:13   #825
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ja nigdzie nie wyjeżdżałam ale często zapominam polskich słów ale nie zastępuje ich też innymi


Ja czasem w ogóle nie znam polskich słów
Jestem Ślązaczką, z rodziną mówię po śląsku i mam braki w polskim słownictwie w kategoriach kuchnia i narzędzia.
Z kuchnią to czasem sobie czytam jakiś przepis i nie do końca wiem, co powinnam zrobić.
Z narzędziami w drugą stronę. Tzn znam nazwy śląskie/niemieckie, ale nie mam pojęcia, jak coś się nazywa po polsku. Przeważnie zastanawiam się, jak by się to pisało po niemiecku, a potem wpisuję w translator Google
Na dodatek w pracy mam bardzo dużo imigrantów z byłych republik radzieckich i mówię do nich tak, żeby nie zrozumieli, a nie żeby było poprawnie, przez co złapałam się na tym, że coraz gorzej mówię po polsku, coraz bardziej niepoprawnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 09:16   #826
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Bardzo dziwią mnie panny młode, które piszą posty, że ueee, pogoda taka sobie, tylko 15 stopni, jak to będzie zimno na ślubie, deszcz pada...
I mam takie "yyyy" bo w Polsce już praktycznie nie ma złotej jesieni, w większości jest szaruga i deszcz. No ale one są zdziwione, że no, deszcz i chłodno.

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 09:22   #827
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 50 575
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Bardzo dziwią mnie panny młode, które piszą posty, że ueee, pogoda taka sobie, tylko 15 stopni, jak to będzie zimno na ślubie, deszcz pada...
I mam takie "yyyy" bo w Polsce już praktycznie nie ma złotej jesieni, w większości jest szaruga i deszcz. No ale one są zdziwione, że no, deszcz i chłodno.

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
No w ostatnich latach to we wrześniu bywało i po 30 stopni. W październiku po 26 się zdarzało

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 09:48   #828
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Z tym mieszaniem jezykow to sie bardziej skomplikowane niz sie na pierwszy rzut oka moze wydawac. Roznie okablowanie w mozgu moze dzialac, to raz.

Jezyk ewoluje caly czas i jesli ktos mieszka za granica uzywajac tego innego jezyka na codzien, znajduje ten jezyk bardziej precyzyjny w oddaniu mysli. Rozne powiedzonka, frazy, slang ktorego nie da sie przetlumaczyc (glupi przyklad, ale chociazby “cash me outside”) itd. Nie raz jade do Polski i staram sie unikac angielskich wstawek, bo wiadomo jak sa one odbierane, opisuje slowa obrazowo i sie produkuje, a tu kolezanka ‘o, chodzi ci o event?’. Wyglada na to, ze moi znajomi w Polsce wrzucaja wiecej angielskiego w wypowiedzi niz ja. Olalam i teraz mowie tak, jak mi jest najwygodniej.

Taki ekstremalny przyklad to znajomy Litwin, z domu Polak, ktory w Pl nigdy nie byl, ale rodzice rozmawiali z nim po polsku, takim nieupdatowanym jezykiem z lat ‘60. Mowi ‘odziac’ zamiast ubrac, ‘rzemien’ zamiast pasek do spodni itd. Brzmi jak przybysz z innej epoki.
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 09:57   #829
Mahdab
Zakorzenienie
 
Avatar Mahdab
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 5 009
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Akurat osoba o której pisałam znała język, bywają w tym kraju wcześniej na dłuższe pobyty, a z momentem przeprowadzki ma nagłe zaniki pamięci. Czy jakiś taki dziwny slang, angielskie słowa przerabianie na nasze. Ja też używam czasami słów, które się u nas przyjęły, np. jak pracowałam w korpo, ale nie mówię tak do osób, które mnie nie zrozumieją.
[1=b3e038722b79d57d9174818 9c48a0d4b42934a7c_612ac00 51d267;87183403]No w ostatnich latach to we wrześniu bywało i po 30 stopni. W październiku po 26 się zdarzało

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]To racja, jak ktoś chce mieć większe prawdopodobieństwo pogody to musi wybierać lipiec-sierpień.
Ale mnie ogólnie dziwią panny młode

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 10:57 ---------- Poprzedni post napisano o 10:56 ----------

[1=b3e038722b79d57d9174818 9c48a0d4b42934a7c_612ac00 51d267;87183403]No w ostatnich latach to we wrześniu bywało i po 30 stopni. W październiku po 26 się zdarzało

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Akurat osoba o której pisałam znała język, bywają w tym kraju wcześniej na dłuższe pobyty, a z momentem przeprowadzki ma nagłe zaniki pamięci. Czy jakiś taki dziwny slang, angielskie słowa przerabianie na nasze. Ja też używam czasami słów, które się u nas przyjęły, np. jak pracowałam w korpo, ale nie mówię tak do osób, które mnie nie zrozumieją.

To racja, jak ktoś chce mieć większe prawdopodobieństwo pogody to musi wybierać lipiec-sierpień.
Ale mnie ogólnie dziwią panny młode

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Mahdab jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-19, 11:50   #830
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez tave Pokaż wiadomość
Ja tam jestem w stanie w części ją zrozumieć.

Przez pierwszy rok na emigracji miałam problem z szybkim przestawianiem się z angielskiego na polski (odwrotnie szło o wiele łatwiej) i za cholerę nie mogłam sobie przypomnieć niektórych polskich słów. No nie i kropka. Czarna dziura. Im prostsze słowo, tym bywało gorzej. Okno, bułka, owoce czy warzywa. Czasem rozmowa z mężem brzmiała "dziś trzeba kupić... szlag... carrots, carrots... MARCHEWKI!"
I wtedy, gdy byłam na urlopie w Polsce, miewałam takie "jak to jest po naszemu?". Na szczęście nikt się nie naśmiewał i dawali sobie wytłumaczyć, że mam taki mały błąd w systemie. Teraz, po kilku latach, mózg się przyzwyczaił i rzadko mi się to zdarza.

Jednak z tymi spolszczonymi słowami to już przesada.
miałam tak samo. Jezu jak mi czasem wstyd było.... pamietam jak miałam problem ze słowem "payslip" - do dzisiaj nie wiem jak to zgrabnie po polsku się nazywa
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 11:53   #831
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
miałam tak samo. Jezu jak mi czasem wstyd było.... pamietam jak miałam problem ze słowem "payslip" - do dzisiaj nie wiem jak to zgrabnie po polsku się nazywa
Pasek?
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 12:07   #832
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87184035]Pasek?[/QUOTE]

i jak powiem np "Nie przyszedł mi jeszcze pasek z pracy" to będziesz wiedzieć o co chodzi? ja bym nie wiedziała
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 12:34   #833
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
i jak powiem np "Nie przyszedł mi jeszcze pasek z pracy" to będziesz wiedzieć o co chodzi? ja bym nie wiedziała
Szczegółowe rozliczenie pensji ze wszystkimi składowymi?
Jeśli to jest to, to u mnie się tak mówi.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 12:39   #834
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
i jak powiem np "Nie przyszedł mi jeszcze pasek z pracy" to będziesz wiedzieć o co chodzi? ja bym nie wiedziała
Prędzej pasek z wypłaty. Ale nawet jakbyś powiedziała tak, to bym zrozumiała.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 12:48   #835
martaakow
Zakorzenienie
 
Avatar martaakow
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 9 549
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Jakbym znała kontekst, że mowa o wypłacie czy czymś z nią związanym, to samo słowo pasek jest wystarczające, żeby wiedzieć, o co chodzi.
Jeszcze chyba słyszałam określenie "pasek płacowy".
martaakow jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 13:04   #836
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Szczegółowe rozliczenie pensji ze wszystkimi składowymi?
Jeśli to jest to, to u mnie się tak mówi.
to jest to, ale dla mnie to jest raczej opis tego niż nazwa

Cytat:
Napisane przez martaakow Pokaż wiadomość
Jakbym znała kontekst, że mowa o wypłacie czy czymś z nią związanym, to samo słowo pasek jest wystarczające, żeby wiedzieć, o co chodzi.
Jeszcze chyba słyszałam określenie "pasek płacowy".
sam pasek nie jest dla mnie wystarczające. pasek płacowy już bardziej, ale nie znałam tego określenia wcześniej.


generalnie nie próbuję przekonać, że nie istnieje polski odpowiednik. na pewno istnieje. ale czasem wtrącanie słów po angielsku może oznaczać, ze ktoś po prostu nie zna sensownego tłumaczenia na polski a nie że szpanuje językiem
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 13:18   #837
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
i jak powiem np "Nie przyszedł mi jeszcze pasek z pracy" to będziesz wiedzieć o co chodzi? ja bym nie wiedziała
Ale tak na to się potocznie mówi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 13:20   #838
martaakow
Zakorzenienie
 
Avatar martaakow
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 9 549
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
sam pasek nie jest dla mnie wystarczające. pasek płacowy już bardziej, ale nie znałam tego określenia wcześniej.
Z kimkolwiek bym nie rozmawiała, to jak powiem "przyszła mi za niska pensja, muszę sprawdzić pasek", to każdy wie, że mówię o pasku płacowym, a nie od spodni
Jak teraz sobie myślę, to nigdy nie używam więcej niż "pasek".
martaakow jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 13:23   #839
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

U nas to się zwie różowym paskiem.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-09-19, 13:24   #840
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 57

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
U nas to się zwie różowym paskiem.
Różowe paski to z kolei używane na Wykopie określenie na kobiety. Dość żenujące, ale wiele osób tak to rozumie, więc u mnie by się nie sprawdziło.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-26 12:31:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:43.