Zawód księgowa/księgowy - Strona 12 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-05, 07:36   #331
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
"Wartośc sprzedanych towarów" to wg mnie jest koszt własnych towarów a nie żadna sprzedaż Sprzedaz twarow jest "oznaczana" jako "sprzedaz towarow" (wzglednie materiałow)
Nie napisałam o wartości sprzedanych towarów tylko o wartości sprzedaży w znaczeniu jednostki miary. W poście przed tym pisałam że: wartość sprzedaży- czyli kwota netto faktur sprzedaży.
Dziewczyna robiła rachunek zysków i strat więc kwestia sposobu księgowania sprzedaży nie ma tu znaczenia, tylko z jakiego konta przepisać kwotę.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-06, 17:47   #332
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Nie napisałam o wartości sprzedanych towarów tylko o wartości sprzedaży w znaczeniu jednostki miary. W poście przed tym pisałam że: wartość sprzedaży- czyli kwota netto faktur sprzedaży.
Dziewczyna robiła rachunek zysków i strat więc kwestia sposobu księgowania sprzedaży nie ma tu znaczenia, tylko z jakiego konta przepisać kwotę.
no wlasnie a Wizazanka pytała sie o wartość sprzedanych towarów własnie.
Wiec wyjasnilam że:
a/ wartosc ta istnieje tylko w powizaniu z przychodami
b/ w jej firmie nie powinna na dobra spraw wystepowac

nie rozumiem po co mialabym odpowiadac o sprzedazy skoro pyta o co innego?
pozdr
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.

Edytowane przez palomino
Czas edycji: 2008-09-06 o 18:12
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-09, 22:31   #333
sylenka
Przyczajenie
 
Avatar sylenka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 25
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Hej dziewczyny, jak zaczynałyście karierę w księgowości? ta praca to jedno z moich marzeń, wiem że na staż ciężko jest się dostać, ale w lutym planuję podzwonić po biurach i mam nadzieję że to przyniesie jakis pozytywny efekt. Od października zaczynam już ostatni rok finanse i bankowość i chyba pora żebym zaczęła się za czymś rozglądać.
Mam jeszcze jedno pytanko- czy w dostaniu pracy pomagają kursy, np księga przychodów i rozchodów itp.?
sylenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-11, 08:35   #334
mirka75
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 320
GG do mirka75
Jaki kierunek wybrać?

Z księgowością i kadrami mam do czynienia już prawie 10 lat - nawet mogę rzec że wyssałam to z mlekiem matki - księgowej. Tato też księgowy Teraz dopiero zdecydowałam się na studia - lepiej późno niż wcale podobno - i mam mały dylemat: audyt czy rachunkowość? Mówię tu o licencjacie - audyt nie sięga wyżej a rachunkowość - owszem. Więc może licencjat - audyt i magisterka - rachunkowość? Nie wiem czy kierunek "audytowy" to nie taki wabik na studentów?
Obecnie zaczęłam nową pracę w biurze rachunkowym, przy pełnej księgowości. Doświadczenie, które mam, przydaje się ale dużo jeszcze muszę się nauczyć - do tej pory robiłam KPiR i dużo kadrowo - płacowych rzeczy. Audyt też wymaga co najmniej podstaw rachunkowości i na pewno nie bruździł by mi w pracy. Sama nie wiem... doradźcie! Czasu mało bo nabór na audyt lada moment się skończy a ja się waham...
Usłyszałam że po audycie nie mogłabym robić np. PITów dla ludności ;-) czy usługowo prowadzić księgowość ale przecież do tego i tak wymagany jest inny dokument, prawda?
Reasumując - audyt, potem rachunkowość czy tylko rachunkowość?
<pytam tutaj bo przecież prawie-m koleżanka po fachu >
mirka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-11, 17:51   #335
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Jaki kierunek wybrać?

Cytat:
Napisane przez mirka75 Pokaż wiadomość
Reasumując - audyt, potem rachunkowość czy tylko rachunkowość?
Rzuć linka do programu tych studiow licencjackich z audytu to wtedy bedzie mozna ocenic czy to jest cokolwiek warte. Generalnie ja jestem zdania że audytu nie jest sie czlowiek nauczyć na studiach (tym bardziej, że teraz ma się dużo zmienic - patrz nowy projekt ustawy o bieglych), natomiast jeśli zdobędziesz solidne podstawy z rachunkowości to bedziesz mogla isc w każdym z tych kierunków.
cmoczki
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-11, 18:49   #336
mirka75
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 320
GG do mirka75
Dot.: Jaki kierunek wybrać?

Doczytałam że kierunek audytowy uruchamiany jest po III semestrze rachunkowości i tylko jeśli zbierze się min. 50 studentów. Odpada - jednak rachunkowość - jeśli dalej będę chciałą pójść w audyt - mogę zrobić uzupełniające mag. Od lutego zaczynam więc - a na razie w celu usystematyzowania wiedzy/utrwalenia podstaw rachunkowości - od października idę na kurs pięciomiesięczny - akurat do lutego Większość rzeczy z kursu znam z praktyki ale chcę się zmierzyć z takim kursem właśnie bo na studiach może być za późno na naprawianie wyuczonych błędów ;-) No i w pracy będzie trochę lżej - pani opiekująca się mną ma niemiły zwyczaj mówienia: masz, rozpisałam Ci jak to zaksięgować a Ty wpisz to do komputera. Stawiam się co prawda że w ten sposób nic się nie nauczę i że chcę sama spróbować a ona na to - szkoda mi czasu na sprawdzanie Cię...

Cieszę się że mnie zrozumiano bo nagminnie używam skrótów myślowych i czasem nawet mój TŻ musi chwilę pomyśleć o co mi chodziło
mirka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-11, 19:00   #337
mirka75
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 320
GG do mirka75
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez sylenka Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, jak zaczynałyście karierę w księgowości? ta praca to jedno z moich marzeń, wiem że na staż ciężko jest się dostać, ale w lutym planuję podzwonić po biurach i mam nadzieję że to przyniesie jakis pozytywny efekt. Od października zaczynam już ostatni rok finanse i bankowość i chyba pora żebym zaczęła się za czymś rozglądać.
Mam jeszcze jedno pytanko- czy w dostaniu pracy pomagają kursy, np księga przychodów i rozchodów itp.?
Skoro już jestem przy komuterze to napiszę swoją historię ;-) Zaczęłam po szkole średniej (technikum odzieżowe ) w firmie znajomego - książka i kadry/płace. Na początku pomagał Tato, potem zostały mu tylko poważne sprawy a ja robiłam resztę. Potem była druga firma i teraz jest już trzecia - pełna księgowość. Moim zdaniem - studia ok ale praktyka też jest ważna. Nawet czasem warto zacisnąć zęby, przemęczyć się jakiś czas za małe pieniądze i oswoić się z papierami. Znajomość KPiR pomaga, na pewno - ale jak nie ma praktyki to ciężko jest. Ja zaczynałam z tyłka strony )) - od praktyki a teraz dopiero zamierzam iść na kierunkowe studia
Co do biur - ja wybierałabym większe firmy. Często szukają pomocy księgowej - na początek można się pomęczyć Powodzenia

Edytowane przez mirka75
Czas edycji: 2008-09-11 o 19:03 Powód: Zapomniałam o "cytuj" :-)
mirka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-09-12, 07:38   #338
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

dziewczyny, zrobiłam sprawozadnia finansowe czyli rachunek zysków i strat metoda porównawczą od stycznia do lipca i wyszło mi, że firma osiągnęła zyks. I jeśli firma osiągnęła zysk to musze wpisać podatek dochodowy. No i własnie? Gdzie ja go moge znaleźć?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 09:14   #339
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
no wlasnie a Wizazanka pytała sie o wartość sprzedanych towarów własnie.
Wiec wyjasnilam że:
a/ wartosc ta istnieje tylko w powizaniu z przychodami
b/ w jej firmie nie powinna na dobra spraw wystepowac

nie rozumiem po co mialabym odpowiadac o sprzedazy skoro pyta o co innego?
pozdr
Faktycznie, masz racje, musiałam mieć chwilowe zaćmienie umysłu.
Rzeczywiście w firmie usługowej w zasadzie ta wartość nie występuje.


Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
dziewczyny, zrobiłam sprawozadnia finansowe czyli rachunek zysków i strat metoda porównawczą od stycznia do lipca i wyszło mi, że firma osiągnęła zyks. I jeśli firma osiągnęła zysk to musze wpisać podatek dochodowy. No i własnie? Gdzie ja go moge znaleźć?
Nie za bardzo rozumiem pytania.
W sprawozdaniu finansowym zysk podaje się w kwocie po odjęciu kwoty podatku czyli zyska netto.
A jeżeli chodzi Ci o zaksięgowanie kwoty podatku do zapłaty tak na bieżąco w ciągu roku obrachunkowego to po stronie WN 870 podatek dochodowy; po stronie MA 220 rozrachunki publicznoprawne- trzeba tylko znaleźć konto dla podatku CIT
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 10:10   #340
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

wiem, ale narazie wyszedł mi zysk brutto i chce obliczyc zysk netto. Aby to zrobić musze wpisać podatek dochodowy. z tego co zdążyłam się zorientowac, to musze dodac wyniki finansowe z poprzednich miesięcy i obliczyc 19 % podatku? I wtedy od zysku brutto odejmuje ten podatek i wychodzi mi zysk netto.
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 10:29   #341
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

A robisz jakąś pracę teoretyczną czy dla firmy?
Jeżeli dla istniejącej firmy to co miesiąc powinniście odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Wtedy bierzesz kwotę z konta 870 za ten okres (od stycznia do lipca), zakładam oczywiście ze podatek został prawidłowo naliczony.

Jeżeli chodzi o obliczanie podatku to nie jest to takie proste, bo musisz wziąć pod uwagę tylko podatkowe koszty i przychody w związku z tym prawdopodobnie zysk brutto księgowy nie będzie taki sam jak podatkowy. Np. składki ZUS stanowią koszt księgowy w miesiącu wypłaty wynagrodzenia, a podatkowy dopiero gdy zostaną zapłacone, czyli zazwyczaj w następnym.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-12, 10:50   #342
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

chodzi ci o to, że zysk podtakowy czyli Cit2 nie bedzie taki sam jak zysk brutto?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 11:02   #343
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
chodzi ci o to, że zysk podtakowy czyli Cit2 nie bedzie taki sam jak zysk brutto?
dokładnie tak
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 11:11   #344
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
dokładnie tak
dlaczego? Mi zawsze wychodzi taki sam. Przecież obliczasz te same składniki?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 11:25   #345
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

U mnie w zeszłym roku nie brałam pod uwagę kosztów z tytułu składek ZUS, odsetek za nieterminową spłatę, koszty reprezentacji nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (cukierki i kawa dla klientów). Za to do przychodów nie wliczałam należności zapłaconych przez dłużników które w poprzednim roku nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu (chodzi tu o vat od należności które zostały w latach poprzednich wpisane w koszty gdyż komornik umorzył dochodzenie, a jednak udało się je obecnie ściągnąć).
Na dwóch firmach w których pracuję od 4 lat nie zdarzyło się jeszcze żeby zysk podatkowy i księgowy był taki sam.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 11:45   #346
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

hmm.. ja mam tak co miesiąc. Ja wliczam składki ZUS, koszty reprezentacyjne, oraz odsteki.
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 12:12   #347
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

ustawą z 16 listopada 2006 roku wchodzącą w życie 01.01.2007 zmieniono art 16 ust 1 pkt 28
Art. 16.
1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
28) kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne,
zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych,

ponadto ten sam artykuł
21) odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i
innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej,
57a) nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o
systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika
składek,
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 12:31   #348
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

składki ZUS (konto 407) wpisuje w B) koszty działalnosci operacyjnej- VI. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
koszty reprezentacyjne (410) w B) koszty działanosci operacyjnej- VII. Pozostałe koszty rodzajowe
odsetki (750) w H) Koszty finansowe- I.odsteki
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 19:19   #349
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
składki ZUS (konto 407) wpisuje w B) koszty działalnosci operacyjnej- VI. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
koszty reprezentacyjne (410) w B) koszty działanosci operacyjnej- VII. Pozostałe koszty rodzajowe
odsetki (750) w H) Koszty finansowe- I.odsteki



Proponuję żebys się zwróciła do osoby która jest ci to w stanie wytłumaczyc na liczbach, bo widac że nie masz pojęcia o czym piszesz (jesteś jedyną ksiegową w firmie?) Nie chodzi o to żeby cie zdołować, ale swoją niewiedzą narażasz Spólke na ryzyko podatkowe.
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-12, 19:27   #350
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość


Proponuję żebys się zwróciła do osoby która jest ci to w stanie wytłumaczyc na liczbach, bo widac że nie masz pojęcia o czym piszesz (jesteś jedyną ksiegową w firmie?) Nie chodzi o to żeby cie zdołować, ale swoją niewiedzą narażasz Spólke na ryzyko podatkowe.
Nie, pracuje ze mną główny księgowy, który jest odpowiedzialny finansowo za swoją pracę. Pracuje w firmie od 12 lat i z tego co mi wiadomo jest w tym bardzo dobry. To on mnie uczy.

Rachunek zysków i strat WARIANT PORÓWNAWCZY
A. przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi
I. Przychody ze sprzedaży produktów
II. Zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia; zmniejszenia - wartość ujemna)
III. Przychód ze sprzedaży towarów i materiałów
IV. koszty wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki
B. koszty działalności operacyjnej
I. Wartość sprzedanych towarów i materiałów
II. Zużycie materiałów i energii
III. Usługi obce
IV. podatki i opłaty
V. wynagrodzenia
VI. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia składki ZUS (konto 407)
VII. Amortyzacja
VIII. Pozostałe koszty koszty reprezentacyjne (410)
C. Zysk/strata (A-B)
D. Pozostałe przychody operacyjne

I. Przychody ze sprzedaży składników majątku trwałego
II. Dotacje
III. Pozostałe przychody operacyjne
E. Pozostałe koszty operacyjne
I. Wartość sprzedanych składników majątku trwałego
II. Pozostałe koszty operacyjne
F. Zysk/ strata na działalności operacyjnej (C+D-E)
G. Przychody finansowe

I. Dywidendy z tytułu działalności - w tym od jednostek zależnych i stowarzyszonych
II. Odsetki uzyskane
III. Pozostałe
H. Koszty finansowe.
I. Odpisy aktualizujące wartość finansowego majątku trwałego oraz krótkoterminowych papierów wartościowych
II. Odsetki do zapłacenia - w tym dla jednostek zależnych i stowarzyszonych odsetki (750)
III. Pozostałe
I. Zysk/strata brutto na działalności gospodarczej (F+G-H)
J. Zyski nadzwyczajne
K. Straty nadzwyczajne
L. Zysk/strata brutto (I+J-K)
M. Obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego

I. Podatek dochodowy od osób prawnych lub osób fizycznych
II. Pozostałe obowiązkowe obciążenia
N. Zysk/strata netto (L-M)
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 19:36   #351
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Nie, pracuje ze mną główny księgowy, który jest odpowiedzialny finansowo za swoją pracę. Pracuje w firmie od 12 lat i z tego co mi wiadomo jest w tym bardzo dobry. To on mnie uczy.
To to jest własciwy moment żeby sie do niego zwrocic zeby ci wytlumaczyl róznice pomiedzy wynikiem bilansowym a podstawą opodatkowania i rozliczenia podatku dochodowego w zaleznosci czy placicie go zaliczkowo, czy obliczacie co m-c (wybor Spolki).
Poza tym nie ma juz (z tego co kojarze) obowiazku sporzadzania CIT-2.
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 19:47   #352
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
To to jest własciwy moment żeby sie do niego zwrocic zeby ci wytlumaczyl róznice pomiedzy wynikiem bilansowym a podstawą opodatkowania i rozliczenia podatku dochodowego w zaleznosci czy placicie go zaliczkowo, czy obliczacie co m-c (wybor Spolki).
Poza tym nie ma juz (z tego co kojarze) obowiazku sporzadzania CIT-2.
Obliczamy co miesiąc, jak również co miesiąc sporządzamy CIT-2.
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 19:54   #353
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Obliczamy co miesiąc, jak również co miesiąc sporządzamy CIT-2.
No to jesli jest tak jak mowisz (chodzi o wyliczanie podatku) to na podstawie tego tylko co zdazylas napisać robicie to źle (jestem w szoku ze Głowny Ksiegowy, ktory jak piszesz odpowiada majątkiem nie kontroluje tego co robisz).
Generalnie rada podstawowa - wal do niego jak w dym żeby to wszystko poprawił.
Powod: ZUS, reprezentacja i niezaplacone odsetki to nie jedyne koszty NKUP - klania sie Ustawa o CIt.
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 20:04   #354
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
No to jesli jest tak jak mowisz (chodzi o wyliczanie podatku) to na podstawie tego tylko co zdazylas napisać robicie to źle (jestem w szoku ze Głowny Ksiegowy, ktory jak piszesz odpowiada majątkiem nie kontroluje tego co robisz).
Generalnie rada podstawowa - wal do niego jak w dym żeby to wszystko poprawił.
Powod: ZUS, reprezentacja i niezaplacone odsetki to nie jedyne koszty NKUP - klania sie Ustawa o CIt.
Poprawka! To on to robi!!! Ja tylko chciałam wiedzieć, skąd wziął kwote podatku dochodowego do sprawozdania!

Podatek dochodowy wyliczany jest na podstawie Cit2!
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 20:10   #355
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Poprawka! To on to robi!!! Ja tylko chciałam wiedzieć, skąd wziął kwote podatku dochodowego do sprawozdania!

Podatek dochodowy wyliczany jest na podstawie Cit2!
to skad wiesz ze podstawa brutto nei rozni sie od podstawy opodatkowania?

Poza tym podatek dochodowy nie moze byc wyliczany na podstawie CIT-2 gdyz CIT-2 jest tylko wzorem m-cznej deklaracji (ktorego juz nawet chyba nie trzeba skladac - tylko CIT-8 na koniec roku) ktory uzupelniasz na podstawie wyliczenia - cyfry w CIT-2 czy CIT-8 nie pojawiaja sie w magiczny sposob.

Trzecia sprawa jest ze trudno jest powiedziec ktore konto masz wziac do RZIS skoro nie znamy waszego planu kont (a te sa rozne) !!!

A po ostatnie to nie musi byc jedno konto bo gdy Spólka liczy odroczony to do pozycji RZIS wchodzi kilka kont (ale wtedy to co w RZIS rozni sie od wartosci podatku biezacego do zaplaty za dany okres)
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 20:20   #356
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
to skad wiesz ze podstawa brutto nei rozni sie od podstawy opodatkowania?
Po prostu to zauważyłam, w rachunku zysków i strat bierzemy pod uwage wszystkie koszty oraz przychody jakie ponosi firma.
Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
Poza tym podatek dochodowy nie moze byc wyliczany na podstawie CIT-2 gdyz CIT-2 jest tylko wzorem m-cznej deklaracji (ktorego juz nawet chyba nie trzeba skladac - tylko CIT-8 na koniec roku) ktory uzupelniasz na podstawie wyliczenia - cyfry w CIT-2 czy CIT-8 nie pojawiaja sie w magiczny sposob.
Wiem, że się nie pojawiaja w magiczny sposób. Deklaracje również robie z głównym księgowym!!!

Cytat:
Napisane przez palomino Pokaż wiadomość
Trzecia sprawa jest ze trudno jest powiedziec ktore konto masz wziac do RZIS skoro nie znamy waszego planu kont (a te sa rozne) !!!

A po ostatnie to nie musi byc jedno konto bo gdy Spólka liczy odroczony to do pozycji RZIS wchodzi kilka kont (ale wtedy to co w RZIS rozni sie od wartosci podatku biezacego do zaplaty za dany okres)
Domyślałam się, jednak asiulka sama zaczęła pisać numery kont
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 20:49   #357
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Po prostu to zauważyłam, w rachunku zysków i strat bierzemy pod uwage wszystkie koszty oraz przychody jakie ponosi firma.
To całkiem słusznie zauważyłas - jednak nijak ma sie to do wyliczenia podstawy opodatkowania. Przychody i koszty w RZIS są przych i kosztami KSIEGOWYMI i róznia sie (czasami) od PODATKOWYCH. Stad do wyliczenia podatku potrzebna jest OSOBNA KALKULACJA (patrz w sprawozdaniach finansowych na note "roznice pomiedzy wynikiem ksiegowym brutto a podstawa opodatkowania - taka nota jest obowiazkowa w spolkach kapitalowych - patrz http://www.bankier.pl/static/att/emi...0000053273.doc nota 23)

Cytat:
Wiem, że się nie pojawiaja w magiczny sposób. Deklaracje również robie z głównym księgowym!!!
To ja już nic nie kumam - to je robisz czy nie?

Cytat:
Domyślałam się, jednak asiulka sama zaczęła pisać numery kont
Powinnas to wiedziec (to, o co sie pytasz bo to sa podstawy) zajmując sie podatkiem - to raz, po drugie asiulka napisala ci dobre konto w standardowym planie kont - to dwa. A poza tym podała ci podstawowa prawde - jesli to, co wsadzasz do CIT i do RZIS jako podatek jest rowne: wynik ksiegowy brutto x 19% to podatek jest źle chocbys skisła. Bo ja widzialam duzo wiecej niz 2 społki i wierz mi - w ZADNEJ wynik ksiegowy nie rowna sie podatkowy.
Tylko odroczonym mozna "dopchac" w ten sposob RZIS (ze podatek pozornie sie rowna jak wyzej) ale to tylko przy samych roznicach przejsciowych w Spolce i prawdopodobienstwie zrealizowania podatku (ale wtedy jest roznica RZIS z CIT) bo to nie to samo.
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 21:10   #358
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Robiąc RZiS od stycznia do lipca, korzystam z Cit2- czyli każde konto np. usługi obce musze zsumować w miesiącach od stycznia do lipca, po czym wpisuje je do RZiS.

Palomino, jestem początkującą księgową. Uczy mnie główny księgowy, który pracuje w tej firmie od 12 lat, odpowiada finansowo za swoja prace, pracuje on również w innej dużo większej firmie. Jest to bardzo wykształcony człowiek z dużym doswiadczeniem i jestem pewna, że nie popełnia podstawowych błędów!!!
Może ja po prostu kiepsko tłumacze...
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-12, 21:31   #359
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Robiąc RZiS od stycznia do lipca, korzystam z Cit2- czyli każde konto np. usługi obce musze zsumować w miesiącach od stycznia do lipca, po czym wpisuje je do RZiS.
we wzorze CIt nie ma miesjac na wpisywanie i sumowanie kont
Nie łatwiej ci po prostu wydrukowac zestawienie obrotow i sald - tam masz wszystko posumowane z systemu.

Cytat:
Palomino, jestem początkującą księgową. Uczy mnie główny księgowy, który pracuje w tej firmie od 12 lat, odpowiada finansowo za swoja prace, pracuje on również w innej dużo większej firmie. Jest to bardzo wykształcony człowiek z dużym doswiadczeniem i jestem pewna, że nie popełnia podstawowych błędów!!!
To widac, że nie masz wielkiego doświadczenia (to nie zarzut - kazdy kiedys zaczynal). Nie mam tez podstaw żeby podejrzewac twojego Gl KS o podstawowe błedy. Niemniej jednak (moim zdaniem) zamiast sie wielu rzeczy domyslac (bo widze że wiele rzeczy kojarzysz dość dziwnie ) pytaj i męcz swojego ksiegowego pytaniami. I nie wierz na slowo - to co uslyszysz sama sprawdzaj w przepisach i dopytuj sie o wyjasnienei watpliwosci. Wierz mi - nawet ksiegowi z 20 i 30-letnim doswiadczeniem popełniaja podstawowe błędy. I widzialam to na wlasne oczy nie jeden raz - ksiegowy to też człowiek a ludzie popełniaja bledy.

Cytat:
Może ja po prostu kiepsko tłumacze...
też być może - powodzenia.
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-13, 07:47   #360
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Zawód księgowa/księgowy

Faktycznie numery kont które podałam są z książki "plan kont", no bo wiadomo że w każdej firmie numeracja szczegółowa się różni, chodziło mi o to żeby mniej więcej wiedzieć gdzie szukać.
CIT2 faktycznie już się nie składa, nawet nie przyjmą go w kancelarii tak jak PIT4, ale wiele osób wypełnia druk dla siebie, ja akurat mam tabelkę w arkuszu kalkulacyjnym.

Zgadzam się z palomino najwygodniej jest wydrukować zestawienie obrotów i sald na dzień dla którego robisz RZiS, bo jak będziesz ręcznie liczyć to jak nic gdzieś się w końcu pomylisz.

No i faktycznie pytaj księgowego jemu łatwiej będzie Tobie wytłumaczyć na przykładzie firmy której księgowość robicie, niż nam wirtualnie.

Koszty ZUS, reprezentacji i odsetek dobrze wpisałaś do RZiS
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-02-18 22:55:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:59.