Literatura obozowa - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-06-14, 12:30   #31
golden_eye
Wtajemniczenie
 
Avatar golden_eye
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: własne 4 kąty :-)
Wiadomości: 2 044
Dot.: Literatura obozowa

ja od siebie do tej listy dołożę "Malowany ptak" Kosińskiego. nie o gettach, ale tematyka wojenna, zbiór opowiadań, wojna okiem dziecka, a raczej to, co robiła z ludźmi. maleńka książka ale bardzo ją przeżyłam, zresztą jak i pozostałe o których piszecie.
golden_eye jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 20:17   #32
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Literatura obozowa

A propos Kosinskiego i jego ksiazki ``Malowany ptak``. Siedlecka napisala o tym ksiazke -``Czarny ptasior``. Kosinski jest dosc kontrowersyjna postacia. Nie wiadomo, co w ``Malowanym ptaku``bylo fikcja, a co rzeczywistoscia.

Zapomnialam o bardzo waznej ksiazce, ktora chyba nie byla jeszcze tutaj wymieniona-``Ochotnik do Auschwitz: Witold Pilecki 1901-1948``autorstwa Adama Cyry. Pilecki byl dobrowolnym wiezniem Auschwitz, z ktorego zreszta udalo mu sie uciec. Tworca obozowej organizacji ruchu oporu. Ogolnie bardzo ciekawa postac, przez wiele lat zapomniana.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 20:38   #33
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Literatura obozowa

Hvid - a możesz mi powiedzieć, dlaczego Pilecki był dobrowolnym więźniem?
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 20:53   #34
wanitatywna
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Hvid - a możesz mi powiedzieć, dlaczego Pilecki był dobrowolnym więźniem?
Podejrzewam, że chodziło o działania konspiracyjne np. udokumentowanie zbrodni albo coś w tym stylu.
wanitatywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 21:12   #35
seduction
Zakorzenienie
 
Avatar seduction
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 15 793
Dot.: Literatura obozowa

I ja kiedyś czytałam bardzo dużo literatury obozowej, teraz już troszkę mniej, ale nadal

Oprócz wymienionych już tutaj tytułów dopiszę kilka, mam nadzieję, że się nie powtórzą:
- 'Kto ratuje jedno życie' Jerzy Bielecki
- Człowiek i zbrodnia' Jan Musioł
- 'Moje zycie' Marcel Reich-Ranicki
- 'Listy miłości' Maria Nurowska
- 'Byłem numerem' Kazimierz Piechowski
__________________


Daj dwójaka i nakarm zwierzaka

Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca.

seduction jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 21:17   #36
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Hvid - a możesz mi powiedzieć, dlaczego Pilecki był dobrowolnym więźniem?
W roku 1940 KL Auschwitz nie budzil jeszcze takiej grozy, poniewaz niewiele bylo o tym obozie wiadomo. Pilecki chcial sprawdzic, jakie rzeczywiscie istnieja tam warunki i jaka jest sytuacja.

Jan Karski mial podobny pomysl, tyle, ze on wszedl do obozu zaglady w Belzcu przebrany za niemieckiego oficera. Wczesniej dwukrotnie wszedl do getta warszawskiego. Oczywiscie w tajemnicy. To wlasnie on apelowal o ratunek dla Zydow do przedstawicieli najwyzszych wladz alianckich.

No i przypomniala mi sie jeszcze jedna, cieniutka, ale bardzo wymowna ksiazka, a wlasciwie album z fotografiami. Nie pamietam tytulu, jak znajde ten album to podam. W skrocie chodzi o to, ze pewien Niemiec wszedl w swoje urodziny na teren getta warszawskiego. To, co tam zobaczyl, przeszlo jego wyobrazenia. Zrobil sporo zdjec, ktore na szczescie sie zachowaly i zostaly wydane wiele lat pozniej w formie niewielkiego albumu. Ten niemiecki fotograf stal sie mimowolnym swiadkiem ludzkiej tragedii. Uwiecznil to na kliszy.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 21:37   #37
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez Hvid Pokaż wiadomość
W roku 1940 KL Auschwitz nie budzil jeszcze takiej grozy, poniewaz niewiele bylo o tym obozie wiadomo. Pilecki chcial sprawdzic, jakie rzeczywiscie istnieja tam warunki i jaka jest sytuacja.

Jan Karski mial podobny pomysl, tyle, ze on wszedl do obozu zaglady w Belzcu przebrany za niemieckiego oficera. Wczesniej dwukrotnie wszedl do getta warszawskiego. Oczywiscie w tajemnicy. To wlasnie on apelowal o ratunek dla Zydow do przedstawicieli najwyzszych wladz alianckich.

No i przypomniala mi sie jeszcze jedna, cieniutka, ale bardzo wymowna ksiazka, a wlasciwie album z fotografiami. Nie pamietam tytulu, jak znajde ten album to podam. W skrocie chodzi o to, ze pewien Niemiec wszedl w swoje urodziny na teren getta warszawskiego. To, co tam zobaczyl, przeszlo jego wyobrazenia. Zrobil sporo zdjec, ktore na szczescie sie zachowaly i zostaly wydane wiele lat pozniej w formie niewielkiego albumu. Ten niemiecki fotograf stal sie mimowolnym swiadkiem ludzkiej tragedii. Uwiecznil to na kliszy.
Jak sobie przypomnisz tytuł tego albumu to koniecznie podaj
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-06-14, 21:52   #38
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Literatura obozowa

Poszukam. Ten Niemiec nazywal sie Willi Georg. Spedzil w getcie tylko 1 dzien, wlasnie swoje urodziny. Zrobil ok 100 zdjec.

W razie czego mozna sie rowniez o ten album zapytac w Zydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w skrocie ZIH. Na pewno beda wiedziec, o ktory album chodzi i byc moze maja go w bibliotece lub w sprzedazy w swojej ksiegarni. ZIH swoja droga to jest kopalnia wiedzy i trudno dostepnych materialow. Niektorych ksiazek nie chca wypozyczyc, trzeba je czytac w bibliotece.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 21:53   #39
Goshia
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 946
Dot.: Literatura obozowa

Tramwaj z alei Szucha
Kainowe dzieci
Malowany ptak
Raport rotmistrza Pileckiego

Cytat:
Napisane przez golden_eye Pokaż wiadomość
ja od siebie do tej listy dołożę "Malowany ptak" Kosińskiego. nie o gettach, ale tematyka wojenna, zbiór opowiadań, wojna okiem dziecka, a raczej to, co robiła z ludźmi. maleńka książka ale bardzo ją przeżyłam, zresztą jak i pozostałe o których piszecie.
Świetna ksiązka, szkoda tylko, ze duża część okazała się być fikcją
Cytat:
Napisane przez Hvid Pokaż wiadomość
A propos Kosinskiego i jego ksiazki ``Malowany ptak``. Siedlecka napisala o tym ksiazke -``Czarny ptasior``. Kosinski jest dosc kontrowersyjna postacia. Nie wiadomo, co w ``Malowanym ptaku``bylo fikcja, a co rzeczywistoscia.

Zapomnialam o bardzo waznej ksiazce, ktora chyba nie byla jeszcze tutaj wymieniona-``Ochotnik do Auschwitz: Witold Pilecki 1901-1948``autorstwa Adama Cyry. Pilecki byl dobrowolnym wiezniem Auschwitz, z ktorego zreszta udalo mu sie uciec. Tworca obozowej organizacji ruchu oporu. Ogolnie bardzo ciekawa postac, przez wiele lat zapomniana.
Zgadzam sie z powyższym. Co do Pileckiego - niesamowita postać. Szkoda, ze tak mało się o niej mówi...
Cytat:
Napisane przez wanitatywna Pokaż wiadomość
Podejrzewam, że chodziło o działania konspiracyjne np. udokumentowanie zbrodni albo coś w tym stylu.
Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Hvid - a możesz mi powiedzieć, dlaczego Pilecki był dobrowolnym więźniem?
Pilecki sam zgłosił się do Oświęcimia...
Jeszcze raz polecam jego raport, mozna znalezc go w internecie, pamietam ze tak mnie to wciągnęło, ze czytałam całą niedzielę od rana do pózno w nocy... Potem nie mogłam spać...
Goshia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 22:17   #40
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Literatura obozowa

Sonderkommando
Autor: Shlomo Venezia


http://www.iik.pl/fragmenty.php/430

Kupiłam właśnie tą książkę na allegro.

---------- Dopisano o 21:17 ---------- Poprzedni post napisano o 21:13 ----------

Przypomniał mi się jeszcze jeden film - "Życie jest piękne". Piekny film.
Nie należy się jednak spodziewać drastycznych scen, dużo w tym filmie wydaje sie być nierealne, ale mimo to film naprawdę godny polecenia. Mnie wzruszył, szczególnie końcówka.
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 23:49   #41
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Literatura obozowa

Hvid - dziękuję bardzo za wyczerpujące info
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-15, 07:04   #42
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Literatura obozowa

Znalazlam ten album.
Skleroza. To nie Willy Georg, tylko Heinz Jost spedzil urodziny w getcie i nielegalnie zrobil tam zdjecia. Jego album jest zatytulowany ``A day in the Warsaw Ghetto: A birthday Trip in Hell``.

Tutaj jest duzo na ten temat:

http://www.nytimes.com/1990/08/20/ar...pagewanted=all

Willli Georg tez robil zdjecia w getcie, obnazajace tragedie tego miejsca, a nie dla celow propagandy, dlatego mi sie panowie pomylili.
Niemcy robili takze mnostwo zdjec propagandowych, czyli ukazujacych rzekomo dobre warunki w getcie.
Podobna propagande uprawiali takze w przypadku Auschwitz, pisze o obozie familijnym Zydow z obozu-getta Theresienstadt (Terezin w Czechach). W stosunku do Zydow z Theresienstadt skazanych w planach hitlerowskich od poczatku na zaglade, wladze obozowe ze wzgledow propagandowych (m.in. podtrzymywanie fikcji, iz przywozeni do KL Auschwitz Zydzi nie sa poddawani eksterminacji) zastosowaly czasowo odmienna taktyke, anizeli w stosunku do pozostalych wiezniow zydowskich. Transporty nie podlegaly selekcjom, przywozeni nimi Zydzi mogli na ogol zatrzymac swoj bagaz, w obozie nosili ubrania cywilne, nie strzyzono im wlosow, zezwalano na pisanie listow do rodzin, a takze na otrzymywanie paczek. W jednym z barakow urzadzono dla dzieci szkole i przedszkole.
Oboz Zydow z getta w Theresienstadt zlikwidowany zostal w dwoch etapach - w marcu i lipcu 1944 roku. Juz po smierci tych ludzi nadeszly do ich zamieszkalych w roznych krajach rodzin kartki pocztowe, ktore musieli napisac na poczatku marca i pod pretekstem, ze musze przejsc przez cenzure w Berlinie-zaopatrzyc data 25-27 marca.

Jeszcze raz przepraszam za pomylke.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 12:29   #43
mademoiselle jeanne
Zakorzenienie
 
Avatar mademoiselle jeanne
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 018
Dot.: Literatura obozowa

Przyłączam się do wątku.
Przez kilka lat tematyka obozowa towarzyszyła mi na co dzień, najpierw w ramach zainteresowań, następnie pisania prac na olimpiady w liceum
Dołująca, to fakt, ale dająca dużo do myślenia i kształtująca charakter.

Z niewymienionych tytułów na szybko dopiszę Ucieczkę z zesłania o kobiecie wywiezionej z małym synkiem do Związku Sowieckiego oraz Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. Obydwie na długo zapadły mi w pamięć.

Bardzo polecam wspomniany już Gułag Anny Applebaum - rewelacyjna, a jednocześnie przerażająca obrazowością opisów funkcjonowania obozów na terenie Związku Sowieckiego.

W wolnej chwili postaram się dopisać coś więcej od siebie.
__________________
♥♥♥

Każdy szuka swojego miejsca na świecie,
gdzie czułby się tak dobrze, jak u Tiffany'ego



mademoiselle jeanne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 12:57   #44
asia27100
Zakorzenienie
 
Avatar asia27100
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 771
Dot.: Literatura obozowa

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku.- jest autorstwa romy ligockiej.

tez oglądałam film "zycie jest piekne" ale mimo ze mnie poruszył, to nie oddaje tak bardzo obozowej rzeczywistości.
__________________



asia27100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 13:03   #45
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez asia27100 Pokaż wiadomość
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku.- jest autorstwa romy ligockiej.

tez oglądałam film "zycie jest piekne" ale mimo ze mnie poruszył, to nie oddaje tak bardzo obozowej rzeczywistości.
Dokładnie, jak napisałam - wiele rzeczy jest nierealnych, ale ten film to komediodramat, mozna powiedzieć, że jest groteską, karykaturą zbrodniczego systemu nazistowskiego, a inna teoria jest taka, że to bardziej świat widziany oczami tego dziecka.
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 13:42   #46
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Literatura obozowa

a widziałyście film "Zapamiętaj imię swoje" ??Stary film bo z lat 70, ale moim zdaniem warty obejrzenia. Kobieta z dzieckiem trafiła do obozu, rozdzielono ich. Pewnego wieczora matka wydostaje się ze swojego baraku i podchodzi pod barak z dziećmi, podaje swojemu synkowi ziemniaka i każe zapamiętać jego imię. Po wojnie chłopiec zostaje zaadoptowany, a po kilkudziesięciu latach matka widzi w tv program o dzieciach obozowych i postanawia odszukać swojego synka.
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 16:23   #47
andune
Rozeznanie
 
Avatar andune
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 817
Dot.: Literatura obozowa

nikt jeszcze nie wspomniał:
"Powrót zza rzeki Styks" Mikołaja Cabana
nie tylko o obozie, bo generalnie o całej 2 wojnie z perspektywy jednego człowieka, który przeżył m.in. obóz...

czytał ktoś?
__________________
cierpienie jest prowokacją
andune jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-17, 12:15   #48
Funieczka
Zakorzenienie
 
Avatar Funieczka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 6 286
GG do Funieczka
Dot.: Literatura obozowa

A ja nieoglądałam jeszcze filmu z tej tematyki, który by mnie naprawde zaszokował. Wszystko jest bardzo ograniczane. Brak mi takiego już bardzo skrajnego obrazu. Moze mnie weźmiecie za osobe chorą, ale po tych wszystkich książkach, które przeczytałam, filmy wydają mi się odarte z jakiegoś bardzo waznego elementu. Z czegoś, co przydaje im takiej grozy, jakiej doświadczam czytając o tym wszystkim.

---------- Dopisano o 13:15 ---------- Poprzedni post napisano o 13:11 ----------

Moje dziecko śpi, wiec ja idę sobie poczytac "Brzezinkę" Alfreda Fiderkiewicza.
Niezła rozrywka na letni dzien... Mój Tż nie potrafi zrozumieć, co mnie tak ciągnie do tej tematyki, chociaż też zaczął czytać. Ja też nie bardzo wiem. Faktem jest, że pierwszą książkę przeczytałam w kl podstawówki i tak się zaczęło. To było "Dzieciństwo w pasiakach" Bohdana Bartnikowskiego.
__________________
wymiana
Funieczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-17, 14:59   #49
sylwicka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 37
Dot.: Literatura obozowa

Ja mogę polecić opowiadania Idy Fink, dotyczą one w szczególności Holokaustu. Nikt nie wspomniał jeszcze chyba o książce Anny Mieszkowskiej pt"Dzieci Ireny Sendlerowej", był też film pod tym samym tytułem.
sylwicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-17, 15:11   #50
vilya
Zadomowienie
 
Avatar vilya
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 214
Dot.: Literatura obozowa

Jakieś 10 lat temu czytałam książkę - autora nie pamiętam i nie wiem też czy dobrze zapamiętałam tytuł książki, bo w google nie znajduję " Oczami dziecka". Napisana językiem jakby małej dziewczynki i na pewno było tam getto krakowskie i obóz w płaszowie. Może ktos czytał i skojarzy.
vilya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-17, 23:40   #51
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Literatura obozowa

czytam jedno z opowiadań Borowskiego
Cytat:
Porozrzucane po kątach wśród kału ludzkiego i pogubionych zegarków leżą poduszone, podeptane niemowlęta, nagie potworki o ogromnych głowach i wydętych brzuchach. Wynosi się je jak kurczaki, trzymając po parę w jednej garści.
to nie na moje nerwy...
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 08:36   #52
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez Funieczka Pokaż wiadomość
A ja nieoglądałam jeszcze filmu z tej tematyki, który by mnie naprawde zaszokował. Wszystko jest bardzo ograniczane. Brak mi takiego już bardzo skrajnego obrazu. Moze mnie weźmiecie za osobe chorą, ale po tych wszystkich książkach, które przeczytałam, filmy wydają mi się odarte z jakiegoś bardzo waznego elementu. Z czegoś, co przydaje im takiej grozy, jakiej doświadczam czytając o tym wszystkim.

---------- Dopisano o 13:15 ---------- Poprzedni post napisano o 13:11 ----------

Moje dziecko śpi, wiec ja idę sobie poczytac "Brzezinkę" Alfreda Fiderkiewicza.
Niezła rozrywka na letni dzien... Mój Tż nie potrafi zrozumieć, co mnie tak ciągnie do tej tematyki, chociaż też zaczął czytać. Ja też nie bardzo wiem. Faktem jest, że pierwszą książkę przeczytałam w kl podstawówki i tak się zaczęło. To było "Dzieciństwo w pasiakach" Bohdana Bartnikowskiego.
Mam takie samo wrażenie oglądając filmy. Oglądałam ostatnio film "kornblumenblau" na podstawie ksiązki Tymińskiego "uspokoic sen". Nawet dobry. "pasażerka" też mi sie podobała, a teraz zdobyłam film "ostatni etap" z 1947 roku kręcony na terenie obozu Auschwizt-Birkenau.

---------- Dopisano o 07:36 ---------- Poprzedni post napisano o 07:34 ----------

Cytat:
Napisane przez muszynianka Pokaż wiadomość
czytam jedno z opowiadań Borowskiego

to nie na moje nerwy...
Ja opowiadania Borowskiego czytałam już dawno i nawet nie pamiętam ich zbytnio, na pewno nie pamiętałam tego fragmentu. To na pewno jeden z najbardziej makabrycznych opisów jaki znajdziesz w książkach o obozach...
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 10:58   #53
mademoiselle jeanne
Zakorzenienie
 
Avatar mademoiselle jeanne
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 018
Dot.: Literatura obozowa

Jeśli kogoś interesuje tematyka dzieci i młodzieży w ZSRS, to polecam też książkę "Tułacze dzieci" Hanki Ordonównej.
__________________
♥♥♥

Każdy szuka swojego miejsca na świecie,
gdzie czułby się tak dobrze, jak u Tiffany'ego



mademoiselle jeanne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 12:21   #54
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Ja opowiadania Borowskiego czytałam już dawno i nawet nie pamiętam ich zbytnio, na pewno nie pamiętałam tego fragmentu. To na pewno jeden z najbardziej makabrycznych opisów jaki znajdziesz w książkach o obozach...
coś strasznego. krótkie opowiadanie a ledwo dotrwałam do końca... jakby któraś chciała:
Proszę państwa do gazu
http://precyl.pl/lektury-online/1673...a-do-gazu.html

na prawdę, powiem jak dres "to ryje dziure w bani"
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-25, 22:14   #55
201604200942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 19 651
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez asia27100 Pokaż wiadomość

tez oglądałam film "zycie jest piekne" ale mimo ze mnie poruszył, to nie oddaje tak bardzo obozowej rzeczywistości.
Ale to nie chodzi o to, by film miał oddawać rzeczywistość. Zresztą w tym filmie wojna jest ukazana oczami dziecka...


Nikt jeszcze nie polecił książki "Uciekinier" autorstwa Williama Asha. Są to wspomnienia amerykańskiego pilota samolotu, zestrzelonego nad Francją. Mężczyzna zasłynął z największej liczby ucieczek z obozów jenieckich.

Ash wraca do wspomnień obozowych wiele lat po wojnie i może dlatego historia jest pozbawiona patosu.
William opowiada o czasie niewoli z humorem, potrafi śmiać się ze swoich niepowodzeń i nawet będąc katowanym przez gestapo, jest wciąż osobą, która potrafi żartować ze swojego położenia.
201604200942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-25, 22:42   #56
sylwia.gda
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Scandi
Wiadomości: 2 472
Dot.: Literatura obozowa

Z książek polecam "Oratorium Oświęcimskie" (autora nie pamiętam) - opowiada o miejscu, gdzie odbierano porody w obozie...


---------- Dopisano o 23:42 ---------- Poprzedni post napisano o 23:42 ----------

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=76330 a to wątek o podobnej tematyce.
sylwia.gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 14:19   #57
sahlma
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 702
Dot.: Literatura obozowa

ja polecam film Lista Schindlera, długi i czarno biały, ale mi się bardzo spodobał i książka Romy Ligockiej Dziewczynka w czerwonym płaszczyku (ta dziewczynka występuje w w/w filmie, jako jedyna postać jest kolorowa)
__________________

sahlma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 14:13   #58
noelia007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 468
Dot.: Literatura obozowa

Cytat:
Napisane przez Goshia Pokaż wiadomość
Tramwaj z alei Szucha
Kainowe dzieci
Malowany ptak
Raport rotmistrza Pileckiego


Świetna ksiązka, szkoda tylko, ze duża część okazała się być fikcją

Zgadzam sie z powyższym. Co do Pileckiego - niesamowita postać. Szkoda, ze tak mało się o niej mówi...




Pilecki sam zgłosił się do Oświęcimia...
Jeszcze raz polecam jego raport, mozna znalezc go w internecie, pamietam ze tak mnie to wciągnęło, ze czytałam całą niedzielę od rana do pózno w nocy... Potem nie mogłam spać...
Szukałam tego raportu w internecie, ale znaleźć nie mogę.Pamiętasz może stronę, albo to, co wpisywałaś w google?

Można takie książki w internecie przeczytać?
Bo nie wiem jak to szukać, żeby znaleźć.A strasznie chciałabym coś przeczytać.

Na razie czytałam "obozowe wspomnienia"Jana Szembka.
Można znaleźć je w internecie, polecam, bo naprawdę warto przeczytać.
Nie wiem czemu, ale później nie mogłam przestać o Nim myśleć.
Nie wiem czy do tej pory żyje i jak potoczyły się Jego dalsze losy.
Jesli ktoś ma o nim wiedzę, bardzo prosiłabym aby mi napisał.
__________________
Jak zrobię błąd w pisowni, popraw mnie, jeśli możesz.
noelia007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 14:53   #59
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Literatura obozowa

Ja ostatnio przeczytałam " byłem asystentem doktora mengele" i obejrzałam film na podstawie wspomnień autora tej książki "szara strefa" i polecam. To chyba moim zdaniem najlepszy film o obozie jaki widziałam. Choć w filmie wiele sie różni od wydarzeń w książce to podobał mi się.

Przeczytałam w jakimś czasopiśmie, że ma powstać niemiecki film o ucieczce z niemieckiego obozu (nie było napisane, że z koncentracyjnego, ale o jaki inny może chodzić?). Młody Damięcki ma grać główną rolę i już schudł 14 kg do niej...

Edytowane przez iwona200
Czas edycji: 2010-08-27 o 14:54
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-02, 14:11   #60
Eliss11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Warszawa/Otwock
Wiadomości: 5
Dot.: Literatura obozowa

Oprócz wymienionych powyżej polecam:

- Ucisk i strapienie : pamiętnik więźnia 1939-1945. abp Adam Kozłowiecki SJ
- Pamiętniki nauczycieli z obozów i więzień hitlerowskich 1939-1945. [wybór i red.: Kazimierz Bidakowski, Tadeusz Wójcik ; przedm. napisała Seweryna Szmaglewska]
- Mauthausen-Gusen : w obronie życia i ludzkiej godności. Stanisław Dobosiewicz
- Gusen, przedsionek piekła. Jerzy Osuchowski

Szczególnie pamiętniki nauczycieli według mnie są warte przeczytania. Jest to zbiór chyba czternastu relacji z różnych obozów koncentracyjnych. W kilku przypadkach autorzy opisują ten sam obóz mniej więcej w tym samym czasie. Pozwala to spojrzeć na ten sam obóz z różnych perspektyw.
Eliss11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-28 18:10:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:11.