Pnjn - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-27, 20:45   #1
dam90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 18

Pnjn


Witam,
od czego(materiał) na studiach zaczyna się PNJN? Rozumiem, że w wakacje należałoby coś powtórzyć z niemieckiego? Zaczynam Germanistykę na UŁ teraz prawdopodobnie i chciałbym wiedzieć na co się szykować.
Pozdrawiam
dam90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-27, 21:55   #2
niemniej_jednak
Raczkowanie
 
Avatar niemniej_jednak
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 84
Dot.: Pnjn

Rozumiem, że chodzi Ci o PZJN- Praktyczną Znajomość Języka Niemieckiego

U mnie 1 rok to 5 przedmiotów składających się właśnie na te praktyczne: KP (kurs podręcznikowy), gramatyka praktyczna, fonetyka, leksyka, konwersacje. W sumie wszędzie jest coś nowego, przede wszystkim na dobry start najlepiej poćwiczyć gramatykę (końcówki! oraz szyki, co niestety też jest często u niektórych problemem- absolutna podstawa) i poprawne pisanie. Reszta przyjdzie z czasem

Egzamin na koniec roku składa się z części gramatycznej (pytania zamknięte), leksykalnej (uzupełnianie zdań, przysłów itp), wypracowania (list do redakcji) i ustnej (coś jak matura).
niemniej_jednak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 07:58   #3
dam90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 18
Dot.: Pnjn

Nie nie...chodziło mi o początkowe zajęcia z PNJN-u na filologii germańskiej, bo zaczynam ten kierunek w październiku a w wakacje mam trochę wolnego czasu i warto byłoby coś zrobić
dam90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 09:54   #4
vicky7
Zadomowienie
 
Avatar vicky7
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 329
Dot.: Pnjn

Tak jak Niemniej jednak pisze, najlepiej powtórz, doucz się:
- końcówek przymiotników
- jak się tworzy Passiv (Vorgangs- i Zustandspassiv)
- szyki w zdaniu po spójnikach (weil, dass itp itd)
- rekcję przymiotnika i czasownika też możesz trochę odświeżyć
- jak się buduje czasy i co one wyrażają, ale to podstawa
- tworzenia trybu pytającego, rozkazującego, Konjunktivu
- dobrze też by było coś poczytać, posłuchać po niemiecku, żeby się obyć z językiem i nie być w szoku w październiku
- dużo by tego wymieniać, ale najlepiej skup się na tym co Ci kiepsko idzie, nie do końca rozumiesz, masz wątpliwości.

Na mojej uczelni wyglądało to troszkę inaczej niż u Niemniej, nie wiem jak jest w Łodzi ale na pewno przypomnienie takich podstaw Ci nie zaszkodzi
vicky7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 10:16   #5
dam90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 18
Dot.: Pnjn

Dziękuję bardzo za te podpowiedzi
Jest chyba taki podręcznik Bęzy do gramatyki - podobno świetny, więc go poczytam. A dużo jest konwersacji między nami a prowadzącym na zajęciach? Poza tym chyba poczytam też po polsku o samej historii Niemiec...na pewno się przyda.
Pozdrawiam
dam90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 12:54   #6
vicky7
Zadomowienie
 
Avatar vicky7
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 329
Dot.: Pnjn

Gramatyka Bęzy jest bardzo fajna. Sama z niej korzystałam i myślę, że wszystko jest tam zrozumiale wyjaśnione i do tego można poćwiczyć rozwiązując zadania

Co do konwersacji to większość przedmiotów na tym się opiera. Wykładowca coś mówi, pyta co Ty sądzisz na dany temat. Dyskutuje się również w grupach, mówi się swoje zdanie. Opowiada się też czy to lektury, czy przeczytane teksty. Umiejętność swobodnego mówienia jest bardzo ważna

O hisotrii też możesz poczytać i koniecznie o kulturze. O poszczególnych landach, o świętach, które się tam obchodzi, ważniejszych zabytkach czy znanych osobistościach, o ukształtowaniu terenu Niemec, Austrii i Szwajcarii. Jest przedmiot, na którym się dość szczegółowo omawia wszystkie te 3 kraje
vicky7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 20:02   #7
niemniej_jednak
Raczkowanie
 
Avatar niemniej_jednak
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 84
Dot.: Pnjn

Czyli co oznacza ten skrót- PNJN? Jest to w formie intensywnych początkowych zajęć z praktycznej wiedzy o języku, czy po prostu blok przedmiotów praktycznych o tym samym natężeniu godzin? Jeśli to drugie, to u nas po prostu nazywa się "przedmioty praktyczne" kończące się egzaminem PZJN

Właśnie, jest bardzo duży nacisk na Passiv i jego rozróżnienie na Zustands- i Vorgangspassiv!

Bęza jest super, polecam też Dreyera i Schmitta (trochę bardziej zaawansowany)

I najważniejsze, co do konwersacji- nie wstydzić się mówić, bo nie zrobi się żadnych postępów. A błędy są oczywiste, na początku nikt nie jest perfekcyjny
niemniej_jednak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-30, 14:05   #8
vicky7
Zadomowienie
 
Avatar vicky7
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 329
Dot.: Pnjn

U mnie PNJN to była Praktyczna Nauka Języka Niemieckiego. Blok w którego skład wchodziło: gramatyka praktyczna, czytanie, pisanie, słuchanie, fonetyka, praca z podręcznikiem, konwersacje. Oczywiście zajęcia z każdego z przedmiotów odbywały się oddzielnie, przez cały licencjat. Liczba godzin się zmieniała. Ale te wszystkie przedmioty byly traktowane jako całość. Egzamin też był osobny z każdej części, w jeden dzień, trwało to ok 6 godzin (). Ale każdą częśc trzeba było mieć napisaną na min. 60%. Jeśli tak już miałaś to podchodziłaś do egzaminu ustnego. A najlepsze - jeśli nie zdałaś tego ustnego to we wrześniu musiałaś pisać od nowa wszystkie te części, no i po zaliczeniu pisemnie zdawałaś ustnie . Komedia. Cieszę się, że mam to już za sobą.

A jak chodzi o konwersacje to właśnie najważniejsze się nie bać! Mówić co się myśli, nie stresować się, że zrobisz błąd, bo po to jest wykładowca żeby Ci powiedzieć na co powinnaś zwrócić uwagę . Chociaż wiem, że ciężko się przełamać. U mnie np była grupka osób, która się wyśmiewała i robiła glupie komentarze jak ktoś się pomylił w czymś. W efekcie większość osób wstydziła się w ogóle odzywać
vicky7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:21.