Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-04-23, 10:37   #1
namr1305
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-04
Wiadomości: 3

Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia


Czy ktoś wie jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia? Mam kilka ale nie wiem jak się za nie zabrać:/ Znalazłam tylko firmę, która to robi ale chciałabym spróbować sama.
namr1305 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-23, 13:57   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia

W sumie to bardzo proste:
- musisz mieć dobrej klasy skaner do filmów
- musisz mieć dużo doświadczenia
- przydadzą się specjalizowane programy do skanowania
- przyda się dużo wolnego czasu, bo skanowanie jednej klatki dobrym skanerem może trwać długo


Inna opcja:
- specjalna przystawka do reprodukowania slajdów (albo nakręcana na obiektyw aparatu, albo montowana zamiast obiektywu w Twojej lustrzance czy bezlusterkowcu)
- stabilne (jasność, natężenie), dobrej klasy (o wysokiej wierności odtwarzania kolorów) źródło światła, świecące przez slajd w obiektyw
- trochę czasu, trochę umiejętności

Opcja "poglądowa", najszybsza, o najgorszej jakości: mały, tani skaner do slajdów (chyba poniżej 500zł). Niektóre podłącza się do komputera, inne mają gniazdo karty SD, i skanują bezpośrednio na kartę. Tylko rozdzielczość tych urządzeń jest niska, a jakość obrazu słaba, źle sobie radzą z mocno ciemnymi miejscami na filmie (jak oglądasz slajdy normalnie widzisz szczegóły w najciemniejszych miejscach, na skanach z takiego czegoś jest duża szansa, że zamiast szczegółów zobaczysz tylko czarną plamę).

Duży problem ze skanami filmów to kurz. Dostaniesz mnóstwo pyłków i śmieci na zeskanowanej klatce (są skanery, które potrafią samoczynnie usuwać znaczną część takich problemów, w opisie się chwalą, że mają "Digital ICE"). Jak skaner tego nie ma, można spędzić długie minuty na usuwaniu tego z każdego zdjęcia.

Oddanie do skanowania jest dobrym albo złym pomysłem, zależy gdzie, na jakim skanerze, z jakimi parametrami itd, ceny bywają różne, od kilkunastu zł za cały film do podobnej kwoty (lub wyższej) za jedną klatkę.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-25, 21:41   #3
namr1305
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-04
Wiadomości: 3
Dot.: Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia

Dzięki za informację. Zorientowałam się jak sprawa wygląda z zakupem dobrej jakości skanera i zdecydowałam, że chyba zlecę to firmie.

Co myślisz o firmie:
https://www.evhs.pl/skanowanie-slajdow.html
namr1305 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-26, 10:52   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia

A jak dziś wygląda zakup dobrego skanera do filmów? Dawno nie sprawdzałem
Podrzuć jeszcze linki do innych firm, żebyśmy wiedzieli co z czym porównujemy (i żeby nie było podejrzeń o reklamę, bo to kończy się banem i usunięciem linku).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-11-10, 12:35   #5
LadyMidday
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 5
GG do LadyMidday
Dot.: Jak zeskanować slajdy lub stare zdjęcia

Przepraszam, jeśli odkopuję start wątek, ale jestem ciekawa: na co się ostatecznie zdecydowałaś?
U fotografa w Szczecinie wywołanie ze skanowaniem to koszt kilkudziesięciu złotych, zależnie od rozdzielczości skanu (za wyższą się dopłaca)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Hey, I'm the one with no soul
One above and one below
LadyMidday jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-11-10 12:35:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:38.