Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-07-31, 12:07   #1
stokrotka233
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 21

Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?


Witajcie. W jakim wieku zostawialiście dziecko samo w domu? Syn ma prawie 10 lat i czasem sam zostaje na godzine,bratowa jest oburzona. Jak jest u Was?
stokrotka233 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-31, 14:46   #2
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

10 lat to spokojnie może zostać dziecko samo na trochę.
Moja ponad 8latka zostaje na chwilę gdy muszę lecieć bo brakło mlekq czy jajek, za to boi się sama do sklepu iść.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-31, 19:57   #3
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez stokrotka233 Pokaż wiadomość
Witajcie. W jakim wieku zostawialiście dziecko samo w domu? Syn ma prawie 10 lat i czasem sam zostaje na godzine,bratowa jest oburzona. Jak jest u Was?
Dużo wcześniej
Ale generalnie to zależy od konkretnego dziecka, jego odpowiedzialności za siebie, dojrzalosci i okoliczności. Nie zostawię w domu samego dziecka jak ma zły humor czy glupawke. Ale jak bardzo wkręci się w zabawe, nie chce się odrywac i błaga, żeby zostać w domu zamiast iść ze mną na zakupy, to nie waham się czy zostawiać czy nie.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 07:35   #4
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Nie zostawiam dzieci samych w domu.

Wiek tutaj jest kwestiá drugorzędną. Ważna jest dojrzałość dziecka, jego niezależność i to na ile jest ono zostawione samo.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 07:52   #5
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

w wieku 6 lat już zostawiałam młodą samą na ok pół godzinki jak np. zawoziłam starszą do koleżanki czy po nią jechałam, sama chciała zostawać starsza jak miała 10 lat i była np. sytuacja, ze była przeziębiona i nie szła do szkoły to zostawała sama w domu podczas gdy ja szłam do pracy. 10-latek to już naprawdę duże dziecko
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 08:05   #6
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez kotek81 Pokaż wiadomość
w wieku 6 lat już zostawiałam młodą samą na ok pół godzinki jak np. zawoziłam starszą do koleżanki czy po nią jechałam, sama chciała zostawać starsza jak miała 10 lat i była np. sytuacja, ze była przeziębiona i nie szła do szkoły to zostawała sama w domu podczas gdy ja szłam do pracy. 10-latek to już naprawdę duże dziecko
Nie zostawiłabym chorego dziecka bez opieki przez wiele godzin.
A lekkie przeziębienie to nie powód, by dziecko do szkoły nie poszło.

Mieszkam poza Polską, gdzie przepisy co do powyższego tematu są jasne.
Tj. nie ma opcji, by zostawiać sześciolatka czy nawet dziesięciolatka bez opieki. Widzę w tym sens.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 10:07   #7
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez ajah Pokaż wiadomość
Nie zostawiłabym chorego dziecka bez opieki przez wiele godzin.
A lekkie przeziębienie to nie powód, by dziecko do szkoły nie poszło.

Mieszkam poza Polską, gdzie przepisy co do powyższego tematu są jasne.
Tj. nie ma opcji, by zostawiać sześciolatka czy nawet dziesięciolatka bez opieki. Widzę w tym sens.
Owszem ale żyjemy w kraju gdzie wysmarkanie nosa przez dziecko w przedszkolu lub w szkole skutkuje od razu krzywymi spojrzeniami i głupimi komentarzami, że chore dziecko przyprowadzają, zaraz zarazi całą grupę/klasę więc przy większym katarze czy bardziej nasilonym kaszlu zostawała sama w domu i wierz mi, że naprawdę nie widzę w tym nic złego (oczywiście gdyby to faktycznie była poważna choroba z nie wiem gorączką rzędu 39 stopni czy nasiloną biegunką lub wymiotami to samej bym nie zostawiła ) dziesięciolatek jest już na tyle ogarnięty, ze robi sobie kanapkę albo przynajmniej zje te przygotowane wcześniej przez rodzica - no i ja z pracy wracam na ogół ok godziny 12 więc też nie wiadomo ile sama nie siedziała biorąc pod uwagę fakt, ze na ogół spała do 9 lub 10
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-08-01, 10:18   #8
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Starsza zaczęła zostawać od ok. 8 lat, młodsza razem z siostrą od ok. 5 lat a sama od 6. Od tego wieku chodzą też same do sklepu osiedlowego i starsza zaczęła wracać sama do domu ze szkoły.
Od września jako 9-latka będzie po szkole sama w domu jakieś 4 godziny.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 14:56   #9
sanetka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 6 373
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

7,5 latek od niedawna zostaje sam tak max do godziny.
__________________


Edytowane przez sanetka
Czas edycji: 2018-08-01 o 15:03
sanetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-11, 20:57   #10
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez stokrotka233 Pokaż wiadomość
Witajcie. W jakim wieku zostawialiście dziecko samo w domu? Syn ma prawie 10 lat i czasem sam zostaje na godzine,bratowa jest oburzona. Jak jest u Was?
wiadomo, ze to zalezy od dziecka, ale teraz ludzie sa chyba jacys nadopiekunczy. Ja jak mialam 10 lat to bylam zostawiana w domu na kilka godzin (nie potrafie sprecyzowac, ale 2-3 spokojnie), zwykle ogladalam bajki, mysle ze takie zostawianie raczej zrobi dziecku dobrze na samodzielnosc. Napraawde w jakims panstwie sa przepisy,ze takie dziecko jest za male,zeby je samemu zostawiac?
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-14, 20:53   #11
Czarina
Wtajemniczenie
 
Avatar Czarina
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Lublin/Norwich
Wiadomości: 2 925
GG do Czarina
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
wiadomo, ze to zalezy od dziecka, ale teraz ludzie sa chyba jacys nadopiekunczy. Ja jak mialam 10 lat to bylam zostawiana w domu na kilka godzin (nie potrafie sprecyzowac, ale 2-3 spokojnie), zwykle ogladalam bajki, mysle ze takie zostawianie raczej zrobi dziecku dobrze na samodzielnosc. Napraawde w jakims panstwie sa przepisy,ze takie dziecko jest za male,zeby je samemu zostawiac?
Byly- do 14 roku zycia dzieci oficjalnie nie mogly zostawac same. Kilka lat temu to sie zmienilo- nie ma przedzialu wiekowego, zalezy od dojrzalosci dziecka.
Nie pamietam kiedy moje po raz pierwszy zostale same. Od roku same sie ogarniaja rano- wstawaja do szkoly, ubieraja, jedza sniadanie, pakuja plecaki, zamykaja drzwi i ida do szkoly. Jesli jestem w pracy na druga zmiane to po powrocie wychodza z psem, odgrzewaja obiad w mikrofalii, robia lekcje, przygotowuja kolacje, kapia sie i czekaja na moj powrot. Corka dodatkowo zawsze robi herbate dla mnie, takze po przyjsciu z pracy czeka mnie goracy napoj.
Corka zaraz bedzie miala lat 13, syn ma 11.
Dodatkowo robia male zakupy jak mnie nie ma, corka czesto piecze ciasteczka/mufiny. Mam bardzo samodzielne dzieci, duzo mi pomagaja, moge w wielu sprawach na nich polegac. Ale zajelo to troche czasu i doszlismy do wszystkiego malymi krokami.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-09-15, 03:39   #12
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 3 474
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez sanetka Pokaż wiadomość
7,5 latek od niedawna zostaje sam tak max do godziny.
U nas podobnie, z tym, że raczej pół godziny, i rodzic wychodzi w pobliże domu (np. zebranie lokatorów w sąsiedniej klatce).

Córka ma telefon stacjonarny (specjalnie dla niej, bo za mała na własną komórkę) i zapisane obok numery naszych komórek.
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-10, 12:35   #13
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

7 latka zostaje sama na chwilę, na max 15 min. Zawsze wtedy ogląda bajkę, odejście od laptopa jest wtedy mało prawdopodobne.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-10, 18:04   #14
Margosia__
Zakorzenienie
 
Avatar Margosia__
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kraków zazwyczaj :)
Wiadomości: 11 827
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

W Polsce rodzic może wziąć opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8. Wiec na moje rozumowanie powyżej 8rz może zostać samo

Nasz 6 latek zostaje na chwile sam ale zawsze jestem gdzieś w bliskiej okolicy, np osiedlowa piekarnia czy z psem pod blokiem

Od dawna jest uczony jak się zachować w razie w.

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka
__________________
Duży

Mały
Margosia__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-10, 18:58   #15
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Teraz 8latka zostaje na godzinę sama w domu, na placu zabaw do ok 40 min sama ( z tym że przychodzę po nią bo to jednak kilka bloków dalej)


Wychowawczyni na zebraniu stwierdziła że "nie widzi"naszych dzieci wracających samotnie do domu niewiele dzieci mieszka obok szkoły, my mamy około kilometra, dwie ulice, też tego nie widzę
__________________

żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 09:20   #16
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Moja juz od pierwszej klasy sama wracala gimbusem, tylko po nią wychodzilam, a mam zaraz za domem prawie przystanek. Teraz w drugiej sama idzie na autobus i wraca, tylko musialam pismo napisac, ze wyrazam zgode.
W domu tez zostanie bez problemu, ale wolimy jednak mieć na oku, to najwyzej na chwilę.
Do świetlicy wiejskiej tez sama idzie, z 10 minut trzeba isc, ale albo rowerem albo sobie spaceruje.
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 09:32   #17
boguskaw
Przyczajenie
 
Avatar boguskaw
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 5
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Mój starszy ma 7 lat, na razie mam obawy przed zostawieniem go na dłużej samego w domu, ale już na plac który mamy niedaleko chodzi sam.
boguskaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 13:21   #18
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Ja akurat spokojniej zostawilabym córkę samą w domu niż wypuściła gdziekolwiek na zewnątrz. Do domu wiem, że nie wypuści nikogo. Znam ją i wiem. A na zewnątrz na innych ludzi nie mam wpływu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Linka25
Czas edycji: 2019-09-11 o 13:26
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 13:39   #19
Margosia__
Zakorzenienie
 
Avatar Margosia__
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kraków zazwyczaj :)
Wiadomości: 11 827
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez Linka25 Pokaż wiadomość
Ja akurat spokojniej zostawilabym córkę samą w domu niż wypuściła gdziekolwiek na zewnątrz. Do domu wiem, że nie wypuści nikogo. Znam ją i wiem. A na zewnątrz na innych ludzi nie mam wpływu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
O ja mam tak samo

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka
__________________
Duży

Mały
Margosia__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-13, 20:55   #20
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez Margosia__ Pokaż wiadomość
W Polsce rodzic może wziąć opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8. Wiec na moje rozumowanie powyżej 8rz może zostać samo

Nasz 6 latek zostaje na chwile sam ale zawsze jestem gdzieś w bliskiej okolicy, np osiedlowa piekarnia czy z psem pod blokiem

Od dawna jest uczony jak się zachować w razie w.

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

A jak go uczysz? I w jakim wieku zaczęłaś?
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-22, 11:10   #21
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Córka na chwilę zostawała już jak miała ok 6,5 roku, kiedy musiałam po coś skoczyć na dół do sklepu, ale ona zawsze była spokojna, dojrzała.

Syn ma 5 lat, ale chyba jeszcze długo go nie zostawię-całkiem inny temperament i charakter
10 latek to już bardzo duże dziecko i w większości przypadków może samo zostawać na kilka godzin.
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA

Edytowane przez golgie
Czas edycji: 2019-09-22 o 11:14
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 13:12   #22
Syllova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 92
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Nie mam jeszcze dzieci, to się wypowiem :P

Ja zostawałam sama w domu, gdy miałam około 6-7 lat. Rodzice pracowali, opiekowała się mną babcia, która czasami musiała wyjść do lekarza, pojechać po zakupy (wychowywałam się na wsi), czasami zrobić coś w gospodarstwie. Dzisiaj pewnie ktoś by ją posądził za lekkomyślność, jednak myślę, że dzięki takim właśnie chwilom nauczyłam się odpowiedzialności i samodzielności.

Oczywiście wszystko zależy od dojrzałości i temperamentu dziecka (mój brat, który zostawał podczas nieobecności babci pod moją opieką nieraz doprowadzał mnie do szału, gdy np. wspinał się na drzewo i zaczepiał się o jakiś konar, więc nie mógł zejść...), także trzeba obserwować swoje dziecko.
Jednak w pracy (pracuję w SP) mam do czynienia z przypadkami, w których rodzice nie zostawią dziecka samego do 13 roku życia, co dla mnie jest już dużą przesadą. Ale z drugiej strony często widuję sytuacje, w których uczeń klasy III lub IV nie potrafi wiązać butów ani odczytać godziny z tradycyjnego zegara, więc może tylko ja mam z tym problem.
Syllova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:14   #23
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: Od kiedy dziecko zostawialiście samo w domu?

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
wiadomo, ze to zalezy od dziecka, ale teraz ludzie sa chyba jacys nadopiekunczy. Ja jak mialam 10 lat to bylam zostawiana w domu na kilka godzin (nie potrafie sprecyzowac, ale 2-3 spokojnie), zwykle ogladalam bajki, mysle ze takie zostawianie raczej zrobi dziecku dobrze na samodzielnosc. Napraawde w jakims panstwie sa przepisy,ze takie dziecko jest za male,zeby je samemu zostawiac?
Tak, u nas. Do 7 r.z. bodajże wg przepisów dziecko ma mieć zapewnioną opiekę zawsze i wszędzie.

Mój mały ma 5lat, w najbliższym czasie nie widzę tego, bym miała go zostawić. Ale jakby miał 10lat i byłby na tyle rozumny i odpowiedzialny to ok. Ja w 1 kl podstawówki sama wracałam ze szkoły do domu, sama chodziłam do szkoły, do sklepu, na podwórko się bawić. Tyle że u nas to podwórko to było podwórko z prawdziwego zdarzenia z tzw "monitoringiem osiedlowym". Teraz często nawet normalnych podwórek nie ma, ludzie są też inni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-01-29 11:14:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:11.