Olimpiada Języka Polskiego i Literatury - Strona 33 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-07, 16:35   #961
0o0lla
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 23
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Mnie również w tym roku się nie udało. Zostaje jeszcze 3 klasa
0o0lla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-07, 18:10   #962
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

O matko, wzięli mnie, nie wiem jakim cudem!
Pytania, które dostałam poniżej dla potomnych. Miałam temat teatrologiczny "Tekst-obraz-dźwięk. Wzajemne relacje we współczesnym teatrze".
1. Teatr współczesny jako przestrzeń dla eksperymentów artystycznych
2. Omów językowo dramaty, o których wspominasz w swojej pracy
3. Dramaty romantyczne inscenizowane współcześnie. Wymień i scharakteryzuj.
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-07, 18:32   #963
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej,jak wam poszło? Stresowałam się, ale nie było tak źle. Komisja była miła, pytanie nawet mi podeszły i udało mi się znaleźć w gronie osób zaproponowanych do finału. Teraz trzeba czekać do czwartku na oficjalne potwierdzenie Komitetu Głównego.
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-07, 19:01   #964
gosiamm2023
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 5
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Poległam, ale mówi się trudno może spróbuję za rok...
gosiamm2023 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-09, 18:16   #965
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Jakie tematy językoznawcze planujecie?
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO

Edytowane przez Palga
Czas edycji: 2015-03-09 o 18:41
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-09, 21:16   #966
stephanielorenz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Witajcie, pierwszy raz zdecydowałam się zalogować na jakimkolwiek forum.
Obliczyłam próg punktowy, który w tym roku trzeba przekroczyć, by zostać zakwalifikowanym do III etapu OLIJP. Możliwe, że Was to zainteresuje.
Wg. moich obliczeń wynosi on dokładnie 101,5 pkt.
Wszystkim mającym tyle właśnie punktów lub więcej - gratuluję!
Widzimy się 16 kwietnia

---------- Dopisano o 22:16 ---------- Poprzedni post napisano o 21:31 ----------

Cytat:
Napisane przez Palga Pokaż wiadomość
Jakie tematy językoznawcze planujecie?
Są ciekawe tematy z imionami i nazwiskami... Co o tym myślicie?
A ty co bierzesz, Palga?
stephanielorenz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 13:55   #967
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja własnie jestem troszkę w kropce, ponieważ tematy językoznawcze zupełnie nie leżą w kręgu moich zainteresowań. Na pewno nie ma takiego, o którym mogłabym opowiadać godzinami z pasją w oczach. Podobno "gwary młodzieżowe" są bardzo popularne.
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-12, 13:40   #968
BlekitnaButla
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej dziewczyny! Czy ktoś z was wie gdzie mogę znaleźć ankietę do etapu centralnego? Wydaje mi sie, że przeszukałam już cała stronę i nic tam nie ma.
BlekitnaButla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 14:45   #969
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dostaliście już ankietę?
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 17:38   #970
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Palga Pokaż wiadomość
Dostaliście już ankietę?
Nie, ale chyba będą wysyłać dopiero w przyszłym tygodniu. Na stronie głównej olimpiady jest taki komunikat:
Szanowni Państwo! Pod koniec nadchodzącego tygodnia otrzymają Państwo drogą mailową zaproszenie do udziału w zawodach finałowych oraz link do ankiety uczestnika.
http://www.olijp.pl/?q=node/3992
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-14, 09:02   #971
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

No popatrz nie doczytałam, że "nadchodzącego" :P No to w takim razie czekamy
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-22, 11:51   #972
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej, dostał ktoś z was w końcu tą ankietę?
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-22, 18:26   #973
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Nie, ale podobno nie trzeba się przejmować. Dostałam info od Pani, która koordynuje OLiJP w moim województwie i podobno opóźnienia są normą.
Czy ktoś z Was planuje się przygotowywać do tematu konkursowego? Opublikowali go w piątek w nocy.
http://www.olijp.pl/?q=node/3996
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-24, 11:45   #974
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Podobno już wysłano ankiety, a do mnie wciąż nie doszła.. hm...
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-24, 13:47   #975
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Palga Pokaż wiadomość
Podobno już wysłano ankiety, a do mnie wciąż nie doszła.. hm...
Ja też nie dostałam.Pisałam wczoraj do kierownika organizacyjnego OLiJP, ale nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 20:24   #976
Palga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Czy wiecie może czy teatrolodzy mogą wybierać do odpowiedzi ustnej temat konkursowy? Pani z OLiJP mi nie odpisała.... :<
__________________
Teatrololo trololo trololo TROLOLOLOLO
Palga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-01, 19:50   #977
Soliloquium
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cześć, Dziewczyny! (Domyślam się bowiem, że chłopaków raczej trudno tu spotkać.)

Od kilku miesięcy przygotowuję się do Olimpiady, ponieważ chciałbym wziąć w niej udział w drugiej klasie. Dosyć długo szukałem w internecie miejsca, w którym mógłbym porozmawiać z innymi uczestnikami, ale "nasza" Olimpiada chyba nie cieszy się tak dużą popularnością jak chociażby te językowe czy historyczno-ekonomiczne. Dopiero po jakimś czasie trafiłem tutaj. Zastanawia mnie to, że większość olimpiad, a w zasadzie ich uczestników, organizuje się w grupy na portalach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku, a my nie. Nie sądzicie, że takie miejsce mogłoby być przydatne?
Soliloquium jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-06, 19:15   #978
Rothai
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Soliloquium Pokaż wiadomość
Cześć, Dziewczyny! (Domyślam się bowiem, że chłopaków raczej trudno tu spotkać.)

Od kilku miesięcy przygotowuję się do Olimpiady, ponieważ chciałbym wziąć w niej udział w drugiej klasie. Dosyć długo szukałem w internecie miejsca, w którym mógłbym porozmawiać z innymi uczestnikami, ale "nasza" Olimpiada chyba nie cieszy się tak dużą popularnością jak chociażby te językowe czy historyczno-ekonomiczne. Dopiero po jakimś czasie trafiłem tutaj. Zastanawia mnie to, że większość olimpiad, a w zasadzie ich uczestników, organizuje się w grupy na portalach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku, a my nie. Nie sądzicie, że takie miejsce mogłoby być przydatne?
Cześć! Dzięki za tego posta, już od jakiegoś czasu też mi to chodziło po głowie.
Otóż śledzę ten wątek bardzo długo i przyznaję - naprawdę mi on pomógł, gdy brałam udział w olimpiadzie. Do tej pory wystarczało mi tylko czytanie go - ale chyba czas jednak założyć konto na wizażu W celu następującym: uczestnicy olimpiady! Przybywajcie na facebooka!

UWAGA,
nieoficjalna, ale z pewnymi ambicjami grupka nosi nazwę "Olimpiada Literatury i Języka Polskiego" (a to zaskoczenie!) i znajduje się tu: www.facebook.com/groups/olijp
Zapraszam do dodawania się - zarówno obecnych, jak i byłych uczestników OLiJP. Nie zrażajcie się małą ilością członków, dopiero zaczynamy. Wspólnie stawimy czoła wypracowaniom, lekturom i komisjom Wizażowy wątek jest wręcz kopalnią wiedzy w tej kwestii, ale wydaje mi się, że na grupce obecni uczestnicy będą mogli z większą łatwością komunikować się na temat bieżących spraw (terminy, tematy...). Poza tym byłoby wspaniale, gdyby dołączyli tu też olimpiadowi weterani, którzy służyliby przygotowującym się do zawodów pomocą i doświadczeniem. Na coś w rodzaju "spotted: OLiJP" też się znajdzie miejsce

Edytowane przez Rothai
Czas edycji: 2015-06-23 o 21:23
Rothai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-25, 14:51   #979
young_dreamer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: okolice Kielc
Wiadomości: 53
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

W zeszłym roku tematy na pierwszy etap pojawiły się pod koniec maja. Myślicie, że już niedługo możemy spodziewać się spisu tematów na edycję 2015/16? Ja się nie mogę już doczekać, żeby je poznać. Planuję podejść do olimpiady jeszcze raz - w klasie maturalnej to może być ciężkie zadanie, ale nie chcę odpuszczać.
Pozdrowionka!
young_dreamer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-01, 11:31   #980
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez young_dreamer Pokaż wiadomość
W zeszłym roku tematy na pierwszy etap pojawiły się pod koniec maja. Myślicie, że już niedługo możemy spodziewać się spisu tematów na edycję 2015/16? Ja się nie mogę już doczekać, żeby je poznać. Planuję podejść do olimpiady jeszcze raz - w klasie maturalnej to może być ciężkie zadanie, ale nie chcę odpuszczać.
Pozdrowionka!
Myślę, że mogą się już za jakiś czas pojawić. A jeśli nie teraz to na pewno opublikują je w wakacje.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że olimpiada w klasie maturalnej zajmuje dużo czasu, ale da się ją pogodzić z bieżącą nauką. Wszystko też zależy od tego, jakie kto ma priorytety, czy ważniejsza jest dla niego olimpiada czy woli przygotować się do matury i ją dobrze zdać. Olimpiada to też trochę loteria i wiele zależy od szczęścia.
Myślę także, że teraz będzie to już dla ciebie łatwiejsze, bo masz doświadczenie. Ja podchodziłam do olimpiady dwa razy, w drugiej i trzeciej klasie liceum. Za pierwszym razem mi się nie udało, natomiast w tym roku dotarłam do finału i udało mi się zdobyć tytuł finalisty.

Edytowane przez ronnie23
Czas edycji: 2015-06-01 o 11:37
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-13, 16:10   #981
young_dreamer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: okolice Kielc
Wiadomości: 53
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Na stronie Olimpiady opublikowano już tematy na przyszłoroczną edycję konkursu. Ja już mam swojego faworyta
young_dreamer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-13, 22:07   #982
Julishka
Dancing in the moonlight
 
Avatar Julishka
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 338
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez young_dreamer Pokaż wiadomość
Na stronie Olimpiady opublikowano już tematy na przyszłoroczną edycję konkursu. Ja już mam swojego faworyta
A zdradzisz który? Ja się jeszcze waham. W tamtym roku tematy wydawały się takie, hm, przyjemniejsze? W każdym razie żaden z tegorocznych mnie nie porywa.
Julishka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-14, 08:32   #983
young_dreamer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: okolice Kielc
Wiadomości: 53
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Julishka Pokaż wiadomość
A zdradzisz który? Ja się jeszcze waham. W tamtym roku tematy wydawały się takie, hm, przyjemniejsze? W każdym razie żaden z tegorocznych mnie nie porywa.
Faktycznie, trochę nudne te tematy i większość wydaje się być ciężka do pisania. Mi spodobał się "Pociąg jako symbol (w lit. XIX-XX w.)". W tamtym roku pisałam o motywie ulicy w lit. XXw. Lubię skupiać się na jednym motywie i szukać różnych sposobów jego interpretacji i przedstawienia - dlatego pociąg wydaje mi się najciekawszym tematem. Poza tym lubię literaturę XX wieku
A Tobie które wydają się najsensowniejsze?
young_dreamer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-14, 11:44   #984
Julishka
Dancing in the moonlight
 
Avatar Julishka
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 338
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

W tamtym roku też pisałam o ulicy. W tym wybiorę chyba: "Plebejusz - jako obcy polskiej kultury", chociaż muszę to jeszcze uzgodnić z moją nauczycielką. Szczerze mówiąc, liczyłam na tematy związane z literaturą współczesną, a nie na Mickiewicza, Norwida i poezję staropolską . Dlatego zastanawia mnie jeszcze "Świat rozstrzelany Andrzeja Trzebińskiego", ale nie wiem, czy będę w stanie coś sensownego o nim napisać. Na razie czekam na wytyczne do pozostałych tematów.
Julishka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-31, 14:08   #985
pawra
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cześć wszystkim! Zdecydowaliście się już co do tematu pracy? Mnie szczerze mówiąc bardzo kusi Norwid, ale, kurczę, nie wiem, czy jestem na to wystarczająco odważna. " Bądź co bądź ryzyko jest duże. Zwłaszcza, jeśli jakimś cudem dostanę się na etap ustny.

Ale może ujawnię prawdziwy powód, dla którego postanowiłam w końcu założyć konto po niemalże roku obserwowania tego wątku. Mianowicie - co zamierzacie studiować? Albo jeszcze lepiej. Finaliści i laureaci (o ile jeszcze tu zaglądacie) - gdzie się dostaliście? Co zamierzacie później z tym zrobić?

Sama jestem w klasie ścisłej, a myślę o komparatystyce także... Bardzo, bardzo niecierpliwie czekam na jakikolwiek odzew od innych niepraktycznych, którym reszta świata grozi bezrobociem lub życiem pod mostem. c;

Edytowane przez pawra
Czas edycji: 2016-01-14 o 22:14
pawra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-31, 17:33   #986
ronnie23
Przyczajenie
 
Avatar ronnie23
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez pawra Pokaż wiadomość
Cześć wszystkim! Zdecydowaliście się już co do tematu pracy? Mnie szczerze mówiąc bardzo kusi Norwid, ale, kurczę, nie wiem, czy jestem na to wystarczająco odważna. " Bądź co bądź ryzyko jest duże. Zwłaszcza, jeśli jakimś cudem dostanę się na etap ustny.

Ale może ujawnię prawdziwy powód, dla którego postanowiłam w końcu założyć konto po niemalże roku obserwowania tego wątku. Mianowicie - co zamierzacie studiować? Albo jeszcze lepiej. Finaliści i laureaci (o ile jeszcze tu zaglądacie) - gdzie się dostaliście? Co zamierzacie później z tym zrobić?

Sama jestem w klasie IT, a myślę o komparatystyce także... Bardzo, bardzo niecierpliwie czekam na jakikolwiek odzew od innych niepraktycznych, którym reszta świata grozi bezrobociem lub życiem pod mostem. c;
Mi tytuł finalisty pozwolił dostać się na filologię hiszpańską na UJ. W przyszłości chciałabym zostać tłumaczem. Myślę też, aby za jakiś czas rozpocząć drugi kierunek - polonistykę-komparatystykę.
Tytuł laureata i finalisty otwiera drogę na większość kierunków humanistycznych.

Co do wyboru tematu to z własnego doświadczenia powiem, że lepiej wybrać taki temat, który nam się podoba i związany jest z epoką/okresem, którym się interesujemy. To potem ułatwia przygotowania. I najlepiej już na etapie pisania pracy na I etap szukać kontekstów. Polecam też zdobycie pozycji z literatury przedmiotu podanej przy wytycznych, ale także poszerzenie tej listy o inne teksty/książki.

Wszystkim startującym w tym roku w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego życzę powodzenia .
ronnie23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-03, 16:46   #987
young_dreamer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: okolice Kielc
Wiadomości: 53
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dziewczyny, czy któraś z Was posiada Vademecum Języka Polskiego Matura 2015 z wydawnictwa Operon? Chodzi mi o to zeszłoroczne, białe. Miałam okazję przejrzeć nowe wydanie, na 2016 rok, i to kompendium to taka mega piguła jeśli chodzi o literaturę i gramatykę. Tylko, że wydawnictwo z 2015 jest o wiele tańsze obecnie - jeśli która z Was je ma, to podacie fotki spisu treści? Będę wdzięczna
young_dreamer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-03, 18:47   #988
Julishka
Dancing in the moonlight
 
Avatar Julishka
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 338
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja już wiem, że piszę o plebejuszach
Julishka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-27, 16:40   #989
pawra
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Do dziewczyn, które są już z Olimpiadą na ty: mogłybyście wysłać mi swoje stare prace na PW? Mój zeszłoroczny udział w tym szczególnym konkursie był, delikatnie mówiąc, kompletną partyzantką, która zaowocowała dość nietypową pracą z zerem przypisów i baaardzo skąpą bibliografią... Chciałabym zobaczyć, jak to powinno wyglądać. Głównie chodzi mi właśnie o przypisy etc., bo nie mam zbyt dużego doświadczenia, jeśli chodzi o pisanie tego typu prac

Edytowane przez pawra
Czas edycji: 2015-10-07 o 00:20
pawra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-23, 23:36   #990
kacperk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cześć! Kopiuję to, co napisałem na facebookowej grupie olimpiady:

Cześć!

Chodzę dopiero do trzeciej gimnazjum. :P Jestem laureatem I miejsca w ogólnopolskim konkursie gramatycznym (zeszły rok). Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi – tak jest!: mimo że mam 15 lat, pracuję. Jako korektor. Do prac przyjmowały mnie osoby zawodowo związane z polonistyką, doświadczeni redaktorzy czy korektorzy. Wśród nich jest doktorantka językoznawstwa i wykładowczyni właśnie takich przedmiotów (UŁ). Usłyszałem wiele cudownych słów. Jakie to motywujące! Na przykład, że – w końcu trzeciogimnazjalista i OLiJP to rzadkość, a może nawet absurd – moja wiedza z zakresu poprawności językowej, współczesnej gramatyki jest większa od tej, którą mają absolwenci filologii polskiej. W tym stwierdzeniu chodziło o to, że wielokrotnie (oczywiście nie zawsze!) studia są tylko papierkiem. Umiejętności zaś – zupełnie czymś innym…

Na razie udało mi się przejść do rejonu z konkursu kuratoryjnego (Mazowsze). Ten etap mam ok. 20 listopada. Testy naszego kuratorium… – nie wiem nawet, jak to określić. Proszę bardzo, pierwszy etap, szkolny: ok. 30 zadań otwartych na 60 minut. Poziom ogółem w porządku, ale żeby zrobić to wszystko, trzeba było myśleć jak jakaś maszyna. Polecenia były często dziwacznie sformułowane; przecież trzeba się chwilę zastanowić, pomyśleć, jak sformułować… Oczywiście do tego (tak, na 60 minut) wypracowanie. I to nie byle jakie. Niekonwencjonalność układających wzięła górę. :P Co jest ostatnio normąâ€Ś Nie zrobiłem kilku zadań, bo nie zdążyłem, a wszystko i tak w biegu. Jednak się udało. Zobaczymy, co dalej – zazwyczaj, paradoksalnie, im dalej, tym łatwiej (właśnie to cechuje MKO).

Teraz meritum: postanowiłem, że wezmę udział w tej olimpiadzie. Uczniowie trzeciej klasy mogą brać udział za zgodą przewodniczącego komisji (jakoś tak, dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że mogę). Przyznaję – za historią literatury, ogółem za literaturoznawstwem, nie przepadam. Jeśli już, zdecydowanie wolę teorię. Chodzi też o to, że z tej dziedziny moja wiedza jest mniejsza, bo aż tak się nią nie fascynuję. Dlatego test językowy na II etapie to dla mnie coś wspaniałego! <3
No ale dobrze… Mam w zasadzie troszkę ponad miesiąc, a jestem w… Oczywiście, próbuję, startuję pierwszy raz, to tylko sprawdzenie. Ale… a nuż! Trzeba próbować.
Wybrałem temat językoznawczy – o przestrzeniach dialogu. Zerknijcie, są tam trzy propozycje (A, B, C). Wybrałem C. Jednak po dokładnym przeczytaniu regulaminu i tematu na wizaz.pl doszedłem do wniosku, że nie dam sobie rady. Ta forma C obejmuje dwie powieści (niby wybrałem „Wojnę polsko-ruską (…)” Masłowskiej i „Madame” Libery), więc rozległą wiedzę dotyczącą literatury. A że jeszcze pytają o różne rzeczy, nawet szczególiki, dziwadła nieco… Poza tym muszę dokończyć czytać te książki, a nie ukrywam, że za czytaniem literatury nienaukowej nie przepadam. Tę naukową chłonę kilogramami. Wiem, kuriozalne to, no ale tak jest.
Znajduje się tam jeszcze temat B. Literatury co prawda mniej, ale przecież jedno pytanie musi być z nią związane. :P

I nie wiem, co mam robić. :< Pogubiłem się. Pomożecie?

PS Korzystam z pomocy kilku polonistów, (niestety… a może nie niestety…) nie nauczycieli – to znaczy pomagają mi i oni, ale wiedza jest mizerna…

Proszę o jak najszybsze odpowiedzi!

———
I, proszę, nie odbierajcie fragmentu, w którym mówię, że nie przepadam za czytaniem, hmm… źle. Powiedzmy, że to hiperbola. Po prostu wolę troszkę inną stronę polszczyzny. Ale czytam, czytam.

Edytowane przez kacperk
Czas edycji: 2015-10-24 o 00:00
kacperk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-06 11:49:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:50.