Wegetarianizm - plusy i minusy - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-19, 00:08   #31
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Skoro sie dyskusja toczy, to odpowiem na pytanie sprzed 3 lat Mocnych stron nie ma zadnych, slabe biora sie z niezdrowych i niepotrzebnych ograniczen w diecie.



To jest dieta suboptymalna, wiec sila rzeczy moze miec tylko slabe strony.

Suma sumarum - taka dieta to jedna wielka slaba strona.
Czesciowo sie z toba zgadzam, jednak z obserwacji mojej wynika, ze jest to tez kwestia i indywidualna i wczesniejszej diety. Mam 2 kolegow wege. Jeden jest wege od urodzenia, bo rodzice sa wege iw tej chwili nie wolno mu w ogole jesc miesa, bo jego organizm jest nieprzyzwyczajony. Ale tez jego organizm mial szanse przystosowac sie do takiej diwty i czerpac z niej 100% tego, czego potrzebuje. Drugi kolega jest wege ze wzgledow religijnych i tez od lat. Ale ten drugi jest tez Hindusem, a oni w ogole sa chyba genetycznie bardziej przystosowani do zarcia trawy .
Natomiast zgadzam sie, ze przechodzenie na wegetarianizm tak ot sobie to kretynizm, chociaz sa tacy ludzie, ktorym to akurat wychodzi na zdrowie.

Aha i jeszcze chcialabym sie odniesc do zalosnego argumentu, ze kon je trawe, a miesnie ma. Ma tez inny uklad pokarmowy. Panda na ten przyklad ma uklad pokarmowy miesozercy, a zre bambus i musi sie go nawpieprzac takie ilosci, ze szok, zeby cos z niego przyswoic
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 02:43   #32
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
Wyrak - oj, jakieś głupoty piszesz.
Nie, pisze fakty - wegetarianizm z dietetycznego punktu widzenia nie ma sensu, bo to odbieranie ogranizmowi bialek pochodzenia zwierzecego, ktorych roslinne nie zastepuja, witamin z grupy B i wielu skladnikow odzywczych.

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
Ja jestem wege (jem ryby i nabiał) od 8 lat - przestałam jeść ze zwykłego współczucia. Długo się do tego zbierałam - za długo. Wcale ciężko nie było także jak ktoś wie że chce to niech się nie boi że sobie nie poradzi. Jak wszystko może mieć ta dieta słabe i mocne strony - dla mnie najmocniejszą jest to że choć w pewnym calu nie przyczyniam się do cierpienia zwierząt.
Powiedz jakiemu wege, ze jesz ryby i nabial i jestes wege

Sorry, ale jesz mieso, mieso ryb, wiec dostarczasz organizmowi to wszystko, co mieso dostarcza. Wiec piszesz, ze ja pisze glupoty, a jednoczesnie sama stosujesz diete, ktora ja okreslam jako optymalna

To przykre, ze Twoje wspolczucie jest takie wybiorcze i rybek juz nie obejmuje. Ja tam takich problemow nie mam, ale "ciekawe" dla mnie to jest Poza tym - trzymaj sie tematu, nie interesuje mnie, jakie przekonania czego do kogo doprowadzily, tylko jak to wyglada z punktu widzenia dietetyki.

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
Nie rozumiem jak ktoś mówi że jest wege i je ryby, posługujmy sie trafnymi terminami, jarosz to nie wegetarianin Ja tam za rybami nigdy nie przepadałam...
Bzdura. Jarosz to polskie slowo o takim samym znaczeniu jak wegetarianin. Pescatarian, czy semivegetarian to nie sa jarosze!

Santos - tak, istnieje cos takiego jak biologiczny indywidualizm A propos, to teraz juz Indusi to Hindusi? Bo swojego czasu sie mocno o to spieralas
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 09:26   #33
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Santos - tak, istnieje cos takiego jak biologiczny indywidualizm A propos, to teraz juz Indusi to Hindusi? Bo swojego czasu sie mocno o to spieralas
w jego przypadku to akurat wsio ryba, bo on i genetycznie i wyznaniowo wiec jak bys nie rozumial "Hindus" to on nim jest
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 14:47   #34
gothika
Zakorzenienie
 
Avatar gothika
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 9 553
GG do gothika
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Skoro sie dyskusja toczy, to odpowiem na pytanie sprzed 3 lat Mocnych stron nie ma zadnych, slabe biora sie z niezdrowych i niepotrzebnych ograniczen w diecie.



To jest dieta suboptymalna, wiec sila rzeczy moze miec tylko slabe strony.

Suma sumarum - taka dieta to jedna wielka slaba strona.
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nie, pisze fakty - wegetarianizm z dietetycznego punktu widzenia nie ma sensu, bo to odbieranie ogranizmowi bialek pochodzenia zwierzecego, ktorych roslinne nie zastepuja, witamin z grupy B i wielu skladnikow odzywczych.


Sorry, ale jesz mieso, mieso ryb, wiec dostarczasz organizmowi to wszystko, co mieso dostarcza. Wiec piszesz, ze ja pisze glupoty, a jednoczesnie sama stosujesz diete, ktora ja okreslam jako optymalna
spójrz się na swoją wcześniejszą wypowiedź i powiedz gdzie tam jest jakas mądrość? Żadnych faktów (jak to ująłeś)
Niezdrowe i niepotrzebne ograniczenia - niezdrowe? - jakoś jest mnóstwo wegan (nie mówiąc o wegetarianach czy semiw.) i są zdrowi. Trzeba wiedzieć jakie składniki są w jakim pożywieniu i właściwie komponować posiłki.


Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
To przykre, ze Twoje wspolczucie jest takie wybiorcze i rybek juz nie obejmuje. Ja tam takich problemow nie mam, ale "ciekawe" dla mnie to jest Poza tym - trzymaj sie tematu, nie interesuje mnie, jakie przekonania czego do kogo doprowadzily, tylko jak to wyglada z punktu widzenia dietetyki.
Pisałam o plusach tej diety - dla mnie plusem jest to że mam świadomość że nie jem np kurczaków które się gniotły na jednym metrze w kilkanaście sztuk, że zostały zabite przez poderżnięcie gardła a czasem na żywca obdzierane skóry.




Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Powiedz jakiemu wege, ze jesz ryby i nabial i jestes wege
jakbym nie jadła ryb i nabiału to bym była weganką a nie wege gwoli twojego wymądrzania się na temat wege
gothika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 20:32   #35
Amens
Raczkowanie
 
Avatar Amens
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 113
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Podsumowując, jakiś argumentów byście nie używali, jestem weganką i czuje sie z tym świetnie! Nie mam problemów zdrowotnych ani z nadwagą...
Amens jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 21:02   #36
shockwaves
Wtajemniczenie
 
Avatar shockwaves
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 698
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
jakbym nie jadła ryb i nabiału to bym była weganką a nie wege gwoli twojego wymądrzania się na temat wege
WEGETARIANIE NIE JEDZĄ ZWIERZĄT! więc wybacz, ale w tym momencie jesteś zwykłym mięsożercą i w dodatku hipokrytką, jeśli nazywasz siebie wegetarianką
__________________
"Każdy myślący człowiek jest ateistą"
Ernest Hemingway
shockwaves jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-19, 23:52   #37
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
spójrz się na swoją wcześniejszą wypowiedź i powiedz gdzie tam jest jakas mądrość? Żadnych faktów (jak to ująłeś)
Za to pozniej bylo mowione o bialkach, witaminach (szczegolnie B12), zelazie, tluszczach itd. Bez obrazy, jesli ktos nie zna takich podstaw, to jak sie moze wypowiadac o plusach czy minusach diety

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
Niezdrowe i niepotrzebne ograniczenia - niezdrowe? - jakoś jest mnóstwo wegan (nie mówiąc o wegetarianach czy semiw.) i są zdrowi. Trzeba wiedzieć jakie składniki są w jakim pożywieniu i właściwie komponować posiłki.
Wiesz, z semiwege w ocenie wielu samych wegetarian tacy wege, jak z koziej pupy trabka.

Jesli ktos ma dobrze zbliansowana diete, ktora uwzglednia mieso i nabial, to dlaczego mialby byc niezdrowy ?

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
Pisałam o plusach tej diety - dla mnie plusem jest to że mam świadomość że nie jem np kurczaków które się gniotły na jednym metrze w kilkanaście sztuk, że zostały zabite przez poderżnięcie gardła a czasem na żywca obdzierane skóry.
To wyjasnij jeszcze, w czym takie kurczaki sa lepsze od duszacych sie na malej przestrzeni i zabijanych przez x uderzen tempym narzedziem rybek

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
jakbym nie jadła ryb i nabiału to bym była weganką a nie wege gwoli twojego wymądrzania się na temat wege
Dziewczyno, nie masz pojecia o czym piszesz, a komus zarzucasz wymadrzanie sie.

Semiwegetarianizm, okresla diete osob, ktore jak najbardziej jedza mieso, tylko unikaja niektorych rodzajow miesa (czerwonego miesa). Semiwegetarianie jedza wiec drob, ryby, owoce morza. Z dietetycznego punktu widzenia to nie jest dieta wegetarianska Zreszta sami zainteresowani (czyli wege) semi wegetarian nie uwazaja za wegetarian wbrew nazwie.

W nastepnej kolejnosci jest pescetarianism - czyli tak jak Ty jesz, z uwzglednieniem ryb. Roznica polega na tym, ze pescetarianism nie dopuszcza jedzenia miesa ssakow i ptactwa, a semi-w juz tak. Nawet nie wiesz do ktorej grupy nalezysz

Pozniej jest to cale lacto-ovo, czyli nie jedzenie miesa a jedzenie nabialu i to ludzie zwykle maja na mysli mowiac o wege. No i pozniej sa weganie.

Naprawde, zapoznaj sie chociaz z podstawowymi pojeciami, zanim sie bedziesze spierac

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
Podsumowując, jakiś argumentów byście nie używali, jestem weganką i czuje sie z tym świetnie! Nie mam problemów zdrowotnych ani z nadwagą...
A sie czuj Ja mam optymalna diete, bez narzucania sobie jakichkolwiek nieuzasadnionych ograniczen. Jesli ktos ma mrzonki, ze dieta weganska jest zdrowa, niech dalej ma
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-20, 08:08   #38
gothika
Zakorzenienie
 
Avatar gothika
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 9 553
GG do gothika
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Za to pozniej bylo mowione o bialkach, witaminach (szczegolnie B12), zelazie, tluszczach itd. Bez obrazy, jesli ktos nie zna takich podstaw, to jak sie moze wypowiadac o plusach czy minusach diety

To wyjasnij jeszcze, w czym takie kurczaki sa lepsze od duszacych sie na malej przestrzeni i zabijanych przez x uderzen tempym narzedziem rybek



Dziewczyno, nie masz pojecia o czym piszesz, a komus zarzucasz wymadrzanie sie.


Naprawde, zapoznaj sie chociaz z podstawowymi pojeciami, zanim sie bedziesze spierac

]
wypraszam sobie mowienie mi że nie znam się na popdstawach czy to diety czy wegetaraianizmu, mało który zwyczajnie jedzący człowiek wie o czymś takim jak laktoowowegetaraiznizm wiec nie wspominałam o dalszych odłamach, nie wiedziałam że ty jesteś oświecony w tym temacie

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Za to pozniej bylo mowione o bialkach, witaminach (szczegolnie B12), zelazie, tluszczach itd. Bez obrazy, jesli ktos nie zna takich podstaw, to jak sie moze wypowiadac o plusach czy minusach diety
a mnie nie interesuje to co później pisałałeś, ja się odniosłam do twojej wypowiedzi (znowu mam ją przytaczać?) która mówiła o niczym.

Edytowane przez gothika
Czas edycji: 2009-07-20 o 13:38
gothika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 10:54   #39
shockwaves
Wtajemniczenie
 
Avatar shockwaves
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 698
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
wypraszam sobie mowienie mi że nie znam się na popdstawach czy to diety czy wegetaraianizmu, mało który zwyczajnie jedzący człowiek wie o czymś takim jak laktoowowegetaraiznizm wiec nie wspominałam o dalszych odłamach, nie wiedziałam że ty jesteś oświecony w tym temacie
Nie ma takiego odłamu wege, który zezwalałby na jedzenie ryb. Semiwegetarianizm nie ma nic wspólnego z wegetarianizmem, już laktoowo - tak.
__________________
"Każdy myślący człowiek jest ateistą"
Ernest Hemingway
shockwaves jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 14:26   #40
paulinka1919
Raczkowanie
 
Avatar paulinka1919
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 305
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

"Istnieje wegetarianizm, ktory diete rozszezrza o rybę, a takze nabiał jaja, ale istnieje rowniez taki ktory jej nie rozszerza." Nie chce sie sprzeczac, ale takie sa fakty. Semiwegetarianie jedza drob, owoce morza, wegetarianie tego nie jedza , ale niektorzy rybe owszem. Mysle, ze to jest kwestia przekonan. ja ryb nie jadam i nazywam sie wegetarianka, ale tych, ktorzy je jedza rowniez za nich uwazam, poniewaz tak sie przyjeło i tak jest napisane w ksiazkach. Nie ma co sie sprzeczac, lepiej wrocic do tematu jakim jest "plusy i minusy".

pozdrawiam was wszystkich )
paulinka1919 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 14:38   #41
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
wypraszam sobie mowienie mi że nie znam się na popdstawach czy to diety czy wegetaraianizmu
Przepraszam, mownie, ze sie nie znasz, byloby nie na miejscu. Wg mnie Ty po prostu nie masz o tym najmniejszego pojecia skoro nie wiesz, ze jestes pescatarian a nie semi-vege.

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
mało który zwyczajnie jedzący człowiek wie o czymś takim jak laktoowowegetaraiznizm wiec nie wspominałam o dalszych odłamach, nie wiedziałam że ty jesteś oświecony w tym temacie
To zamiast oswiecic tych zwyczajnie jedzacych, Ty sie wstrzymujesz...

Taa, nie wspomnialas; najpierw to trzeba wiedziec, zeby o czyms wspominac.

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
a mnie nie interesuje to co później pisałałeś, ja się odniosłam do twojej wypowiedzi (znowu mam ją przytaczać?) która mówiła o niczym.
Nie sadzilem, ze bede musial tlumaczyc podstawowe rzeczy

Cytat:
Napisane przez paulinka1919 Pokaż wiadomość
"Istnieje wegetarianizm, ktory diete rozszezrza o rybę, a takze nabiał jaja, ale istnieje rowniez taki ktory jej nie rozszerza." Nie chce sie sprzeczac, ale takie sa fakty. Semiwegetarianie jedza drob, owoce morza, wegetarianie tego nie jedza , ale niektorzy rybe owszem. Mysle, ze to jest kwestia przekonan. ja ryb nie jadam i nazywam sie wegetarianka, ale tych, ktorzy je jedza rowniez za nich uwazam, poniewaz tak sie przyjeło i tak jest napisane w ksiazkach.
Jak dla mnie, to jest dosyc obojetne. Tyle, ze dziwne, zeby ktokolwiek okreslal osobe jedzaca mieso jako cos tam vegetarian

Cytat:
Napisane przez paulinka1919 Pokaż wiadomość
Nie ma co sie sprzeczac, lepiej wrocic do tematu jakim jest "plusy i minusy".

pozdrawiam was wszystkich )
Wiec:
+ brak
- pozbawianie sie miesa z diety
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.

Edytowane przez Wyrak
Czas edycji: 2009-07-20 o 14:39
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-20, 14:39   #42
shockwaves
Wtajemniczenie
 
Avatar shockwaves
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 698
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez paulinka1919 Pokaż wiadomość
"Istnieje wegetarianizm, ktory diete rozszezrza o rybę, a takze nabiał jaja, ale istnieje rowniez taki ktory jej nie rozszerza." Nie chce sie sprzeczac, ale takie sa fakty. Semiwegetarianie jedza drob, owoce morza, wegetarianie tego nie jedza , ale niektorzy rybe owszem. Mysle, ze to jest kwestia przekonan. ja ryb nie jadam i nazywam sie wegetarianka, ale tych, ktorzy je jedza rowniez za nich uwazam, poniewaz tak sie przyjeło i tak jest napisane w ksiazkach. Nie ma co sie sprzeczac, lepiej wrocic do tematu jakim jest "plusy i minusy".

pozdrawiam was wszystkich )
Nazywać siebie wege i jeść ryby to czysta hipokryzja i nie pisz bzdur, że to jest kwestia przekonań. To jest kwestia naginania zasad. A zasady są proste : wyłączenie z diety mięsa zwierząt.

http://vegie.pl/portal.htm?article=0&s=31

Skąd masz niby to zdanie o rozszerzeniu wege o ryby?
I wytłumacz mi jaki jest sens biadolenia, że się kocha zwierzęta, wcinając smażonego dorsza na obiad? to niedorzeczne.

Widzę, że teraz sporo osób jest wege, ale chyba tylko dla lansu, skoro nie znają podstawowych faktów na temat diety.
__________________
"Każdy myślący człowiek jest ateistą"
Ernest Hemingway
shockwaves jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 16:15   #43
gothika
Zakorzenienie
 
Avatar gothika
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 9 553
GG do gothika
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Przepraszam, mownie, ze sie nie znasz, byloby nie na miejscu. Wg mnie Ty po prostu nie masz o tym najmniejszego pojecia skoro nie wiesz, ze jestes pescatarian a nie semi-vege.

Wiec:
+ brak
- pozbawianie sie miesa z diety
Po raz kolejny przywołuje cię i upraszam - nie mów mi co wiem a co nie skoro mnie nie znasz a to że nie pisałam o pollowegetarianizmie nie znaczy że nie znam znaczenia tego pojęcia.

Edytowane przez gothika
Czas edycji: 2009-07-20 o 16:22
gothika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 16:50   #44
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez gothika Pokaż wiadomość
Po raz kolejny przywołuje cię i upraszam - nie mów mi co wiem a co nie skoro mnie nie znasz a to że nie pisałam o pollowegetarianizmie nie znaczy że nie znam znaczenia tego pojęcia.
Mowie na podstawie tego co piszesz, wystarczy mi do wyciagania wnioskow i widze, ze sa prawdziwe Co nie zmienia faktu, ze to naprawde nieistotne jesli o mnie chodzi Nie rusza mnie, ze uwazasz ze jestes wegetarianka (co najwyzej moze smieszyc, szczegolnie biorac pod uwage motywacje ku temu ), tak jak mnie nie rusza, ze ktos twierdzi, ze dieta weganska jest zdrowa Takze eot z mojej strony.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 18:02   #45
Amens
Raczkowanie
 
Avatar Amens
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 113
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

nie kłóćcie sie o nazwy... jak już to o to, że niby wege jest niezdrową dietą- co jest totalną bzdurą...Bo odrzucając mięso odrzuca się niezdrowe tłuszcze...i inne niepotrzebne składniki...
Amens jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 18:31   #46
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
nie kłóćcie sie o nazwy... jak już to o to, że niby wege jest niezdrową dietą- co jest totalną bzdurą...Bo odrzucając mięso odrzuca się niezdrowe tłuszcze...i inne niepotrzebne składniki...


Tluszcze sa Tobie jak najbardziej potrzbne

Ciekawe co to za niepotrzebne skladniki? Wysokiej wartosci bialko, tluszcze, witamina B12, niacyna, ryboflawina, zelazo, wystepujacy w duzych ilosciach fosfor?
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 19:20   #47
Amens
Raczkowanie
 
Avatar Amens
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 113
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość


Tluszcze sa Tobie jak najbardziej potrzbne

Ciekawe co to za niepotrzebne skladniki? Wysokiej wartosci bialko, tluszcze, witamina B12, niacyna, ryboflawina, zelazo, wystepujacy w duzych ilosciach fosfor?
Ja tu nie widze składników których brakowałoby dobrze ułożonej diecie wegetariańskiej...
Więc nie rozumiem po co truć się niezdrowym tłuszczem i chemią podawaną w mięsie/mleku... Polecam zobaczyć:
http://www.youtube.com/watch?v=ttQLNryp3JQ
szkoda że nie moge jakoś wygrzebać podobnego programu o mięsie na youtube...
Amens jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 19:24   #48
gothika
Zakorzenienie
 
Avatar gothika
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 9 553
GG do gothika
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Mowie na podstawie tego co piszesz, wystarczy mi do wyciagania wnioskow i widze, ze sa prawdziwe Co nie zmienia faktu, ze to naprawde nieistotne jesli o mnie chodzi Nie rusza mnie, ze uwazasz ze jestes wegetarianka (co najwyzej moze smieszyc, szczegolnie biorac pod uwage motywacje ku temu ), tak jak mnie nie rusza, ze ktos twierdzi, ze dieta weganska jest zdrowa Takze eot z mojej strony.
Z mojej strony też chociaż prosisz się o jeszcze, ale argumentów ci już brak i tylko się powtarzasz. Ja już nie będę.
gothika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-20, 20:16   #49
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
Ja tu nie widze składników których brakowałoby dobrze ułożonej diecie wegetariańskiej...
Ciekawe gdzie znajdziesz bialka pochodzenia zwierzecego (ktorych sie roslinnymi nie da zastapic) i witamine B12 w roslinkach

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
Więc nie rozumiem po co truć się niezdrowym tłuszczem
Co Ty za bzdury wypisujesz Wbij sobie do glowy, ze tluszcz jest niezbednym skladnikiem diety; kwestia jaki tluszcz.

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
i chemią podawaną w mięsie/mleku...
Tak, jedz zamiast tego genetycznie modyfikowana, wychodowana na nawozach sztucznych i opryskiwana pestycydami zywnosc roslinna

Cytat:
Napisane przez Amens Pokaż wiadomość
Polecam zobaczyć:
A ja polecam poczytac:
https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...52&postcount=2

Szczegolnie punkty 2 i 5.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-27, 14:03   #50
onabez
Przyczajenie
 
Avatar onabez
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Ciekawe gdzie znajdziesz bialka pochodzenia zwierzecego .
Jeśli ktoś nie jest weganinem, a wegetarianinem, to takie same białka znajdzie w mleku czy jajach. Więc teoretycznie nie ma problemu.
Natomiast jeśli idzie o wegan - białko zwierzęce da się zastąpić, tylko sprawa jest taka, że w białku zwierzęcym mamy wszystkie aminokwasy egzogenne, natomiast różne białka roślinne zawierają różne aminokwasy egzogenne, więc nie wystarczy zjeść tylko np. białka sojowego by zaspokoić potrzeby organizmu, jednak wybierać taki zestaw białek roślinnych, który jest kompozycją wszystkich aminokwasów egzogennych. - O tym w drugiej klasie liceum już teraz uczą.
Podsumowanie: Wystarczy zjeść białko zwierzęce i zaspokajamy wszystkie aminokwasy, różne białka zwierzęce - różne zestawy aminokwasów, trzeba wiedzieć jak łączyć by zaspokoić wszystkie.
onabez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 14:24   #51
kalyna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 38
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Onabez ma całkowitą rację. Dodam tylko, że w jajkach, które wegetarianie jedzą, znajduje się pełnowartościowe białko (czyli wszystkie 9 aminokwasów egzogennych). Ponadto są dwa aminokwasy potrzebne szczególnie dzieciom w okresie wzrostu i jak na złość mięsożercom, znajdują się one wyłącznie w roślinach. Argument o rzekomym przypływie siły po zjedzeniu mięsa także łatwo obalić - energia bierze się z węglowodanów i tłuszczu. Węglowodany znajdują się niemal wyłącznie w roślinach, a tłuszcze roślinne (oprócz sztucznie utrwalonych tłuszczów trans) są zdrowsze.
kalyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 14:24   #52
lachryma
Zakorzenienie
 
Avatar lachryma
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 6 025
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

jestem wege od 10 lat.
i przeszlam na wege nie ze wzgledu na chec zrzucenia kg, bo nie smakowalo i inne takie. tylko i wyłącznie ze wzgledów psychicznych- stricte światopogląd.

nie slyszalam o wege, ktory DBA O SIEBIE i swoją dietę i chodzi jednoczesnie oslabiony, ma od razu anemie i takie rzeczy. trzeba po prostu troche poczytac i wiedziec w jaki sposób trzeba zastąpić organizmowi mięso. przeciez ile slawnym sportowców jest wege. na pewno odlozenie miesa i nie robienie z tym nic wiecej nie jest dobrą drogą do zdrowia. no ale każdy ma swój rozum...

NIGDY nie odczulam jakiejkolwiek dolegliwości zdrowotnej, która miała by podłoże mojego wege. a morfologia zawsze jest ok. nie narzekam.
__________________
"nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"
lachryma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 16:33   #53
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez onabez Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś nie jest weganinem, a wegetarianinem, to takie same białka znajdzie w mleku czy jajach. Więc teoretycznie nie ma problemu.
Mleko nie ma pelnowartosciowego bialka. Jajka, owszem, sa jego swietnym zrodlem

Cytat:
Napisane przez onabez Pokaż wiadomość
Natomiast jeśli idzie o wegan - białko zwierzęce da się zastąpić, tylko sprawa jest taka, że w białku zwierzęcym mamy wszystkie aminokwasy egzogenne, natomiast różne białka roślinne zawierają różne aminokwasy egzogenne, więc nie wystarczy zjeść tylko np. białka sojowego by zaspokoić potrzeby organizmu, jednak wybierać taki zestaw białek roślinnych, który jest kompozycją wszystkich aminokwasów egzogennych. - O tym w drugiej klasie liceum już teraz uczą.
Innymi slowy, przez suboptymalna diete trzeba sie nagminatykowac

Cytat:
Napisane przez kalyna Pokaż wiadomość
Onabez ma całkowitą rację. Dodam tylko, że w jajkach, które wegetarianie jedzą, znajduje się pełnowartościowe białko (czyli wszystkie 9 aminokwasów egzogennych). Ponadto są dwa aminokwasy potrzebne szczególnie dzieciom w okresie wzrostu i jak na złość mięsożercom, znajdują się one wyłącznie w roślinach. Argument o rzekomym przypływie siły po zjedzeniu mięsa także łatwo obalić - energia bierze się z węglowodanów i tłuszczu. Węglowodany znajdują się niemal wyłącznie w roślinach, a tłuszcze roślinne (oprócz sztucznie utrwalonych tłuszczów trans) są zdrowsze.
Jakim miesozercom Kto to taki? Bo ja nie znam zadnego miesozernego czlowieka Znam "trawozernych" - weganie, ale miesozenego zadnego. Czlowiek jest z natury wszystkozerny, to ze ktos ze wzgledow swiatopogladowych nie je miesa, nie usprawiedliwia bzdurnego okreslania innych miesozernymi.

Co do reszty, to niestety placzesz sie. Energie wytwarzaja miesnie, pelnowartosciowe bialka sa ich najlepszym budulcem. Energia bierze sie z pracy miesni, a nie ze skladnikow odzywczych. Skladniki odzywcze sa "paliwem" w tym przypadku. Co ciekawsze, bialka tez mozna uzywac jako "paliwa"

Co do tluszczy, to gadasz bzdury - np. najlepszym zrodlem Omega 3, nalezacych do NNKT sa ryby. NNKT ogolnie wystepuja zarowno w zrodlach roslinnych i zwierzecych. Uogolnianie, ze tluszcze roslinne sa zdrowsze jest nieprawdziwe.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 17:30   #54
kalyna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 38
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

"Mięsożerca" to skrót myślowy - trochę dystansu do samego siebie. Omega 3, 6 i 9 znajdujemy w siemieniu lnianym i w tym przypadku są one pozbawione związków rtęci, obecnych w organizmach ryb.
Mięso nie jest konieczne do zaspokojenia zapotrzebowania na niezbędne aminokwasy, z których powstaje białko - to już wiemy.
Nie zauważyłam, abym się zaplątała. Węglowodany występują niemal wyłącznie w pokarmach roślinnych. Niezależnie od tego, czy jemy mięso, czy z niego rezygnujemy, to z nich powinna pochodzić większość dostarczanych organizmowi kalorii. Kalorie określają ilość energii, jaką organizm przyswoi po spożyciu konkretnego produktu. Najzdrowsze dla organizmu i sycące na dłużej są węglowodany złożone, czyli te, które występują np. w pełnoziarnistym chlebie, ciemnym ryżu, kaszach. Niedobór węglowodanów w diecie powoduje problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, mniejszą wytrzymałość i zwolniony czas reakcji.
kalyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 20:11   #55
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez kalyna Pokaż wiadomość
"Mięsożerca" to skrót myślowy - trochę dystansu do samego siebie.
Nie, miesozerca to bezsensowne i absurdalne okreslenie stosowane przez wege na innych

Cytat:
Napisane przez kalyna Pokaż wiadomość
Omega 3, 6 i 9 znajdujemy w siemieniu lnianym i w tym przypadku są one pozbawione związków rtęci, obecnych w organizmach ryb.
Mięso nie jest konieczne do zaspokojenia zapotrzebowania na niezbędne aminokwasy, z których powstaje białko - to już wiemy.
Nie zauważyłam, abym się zaplątała. Węglowodany występują niemal wyłącznie w pokarmach roślinnych. Niezależnie od tego, czy jemy mięso, czy z niego rezygnujemy, to z nich powinna pochodzić większość dostarczanych organizmowi kalorii. Kalorie określają ilość energii, jaką organizm przyswoi po spożyciu konkretnego produktu. Najzdrowsze dla organizmu i sycące na dłużej są węglowodany złożone, czyli te, które występują np. w pełnoziarnistym chlebie, ciemnym ryżu, kaszach. Niedobór węglowodanów w diecie powoduje problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, mniejszą wytrzymałość i zwolniony czas reakcji.
1. 10 PZ wyraznie mowi - przy kazdym posilku pelnowartosciowe bialko. Wegetarianskie (weganskie) sposoby dostarczenia ogranizmowi bialek sa uposledzone wzgledem jedzenia miesa - jest to suboptymalna droga ich uzyskania.
2. Nie ma co demonizowac rteci zawartej w rybach
http://www.zdrowie.med.pl/nowosc.phtml?nr=4&slowo=spala
http://wyborcza.pl/1,75248,1648105.html
3. Najwieksza ilosc kalorii wcale nie musi pochodzic z weglowodanow, skadze znowu, poczytaj sobie:
https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...0&postcount=10
http://www.nature.com/ejcn/journal/v.../1601353a.html

Ogolnie rzecz biorac, to jakby nie patrzec, z punktu widzenia dietetyki wykluczanie danych pokarmow ze wzgledu na mniej lub bardziej uzasadnione przeslanki ideologiczne prowadzi do suboptymalnej diety.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 21:39   #56
kalyna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 38
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

z tych dwóch linków w pierwszym nie znalazłam nic o kaloriach. Najzdrowsze i najlepsze są kalorie pochodzące z węglowodanów. Uczą o tym już dzieci w podstawówce. Drugi link prowadzi do tekstu w języku, którego biegle nie znam.
Cytat:
Nie, miesozerca to bezsensowne i absurdalne okreslenie stosowane przez wege na innych
Doskonale wiem, co miałam na myśli pisząc "mięsożerca", a był to w tym przypadku skrót myślowy, mający też na celu podkreślenie mojej myśli, mówiącej o tym, że wbrew powszechnemu poglądowi, dwa aminokwasy niezbędne podczas wzrostu są zawarte wyłącznie w pokarmach roślinnych.
kalyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 22:07   #57
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez kalyna Pokaż wiadomość
z tych dwóch linków w pierwszym nie znalazłam nic o kaloriach. Najzdrowsze i najlepsze są kalorie pochodzące z węglowodanów. Uczą o tym już dzieci w podstawówce. Drugi link prowadzi do tekstu w języku, którego biegle nie znam.
Ten pierwszy link, to post gdzie jest zamieszczony ten drugi. Chodzi mi o fragment:
Cytat:
Method and Results: In this review we have analyzed the 13 known quantitative dietary studies of HG and demonstrate that animal food actually provided the dominant (65%) energy source, while gathered plant foods comprised the remainder (35%). This data is consistent with a more recent, comprehensive review of the entire ethnographic data (n=229 HG societies) that showed the mean subsistence dependence upon gathered plant foods was 32%, whereas it was 68% for animal foods. Other evidence, including isotopic analyses of Paleolithic hominid collagen tissue, reductions in hominid gut size, low activity levels of certain enzymes, and optimal foraging data all point toward a long history of meat-based diets in our species. Because increasing meat consumption in Western diets is frequently associated with increased risk for CVD mortality, it is seemingly paradoxical that HG societies, who consume the majority of their energy from animal food, have been shown to be relatively free of the signs and symptoms of CVD.
Conclusion: The high reliance upon animal-based foods would not have necessarily elicited unfavorable blood lipid profiles because of the hypolipidemic effects of high dietary protein (19-35% energy) and the relatively low level of dietary carbohydrate (22-40% energy). Although fat intake (28-58% energy) would have been similar to or higher than that found in Western diets, it is likely that important qualitative differences in fat intake, including relatively high levels of MUFA and PUFA and a lower -6/-3 fatty acid ratio, would have served to inhibit the development of CVD. Other dietary characteristics including high intakes of antioxidants, fiber, vitamins and phytochemicals along with a low salt intake may have operated synergistically with lifestyle characteristics (more exercise, less stress and no smoking) to further deter the development of CVD.
W skrocie - badania ktore udowadniaja, ze to pokarmy pochodzenia zwierzecego moga przewazac jako zrodlo energii.

Najzdrowsze kalorie z weglodowanow ? Ze co ? Nie najzdrowsze, tylko maja swoje okreslone wlasciwosci. To wlasnie nadmiar weglowodanow (slodycze, slodzone napoje, biale pieczywo, makarony) jest jedna z przyczyn masowej otylosci

Swoja droga, to pominelas najwazniejsza rzecz - pokarmy roslinne sa duzo ubozsze w bialka niz zwierzece i po prostu nie sa w stanie zaspokoic zapotrzebowania na bialko. Jedynie rosliny straczkowe maja duza zawartosc bialka, tyle ze gorszego niz zwierzece.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-27, 22:38   #58
alex24112
Zadomowienie
 
Avatar alex24112
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 1 135
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

a które mięso ma tych białek najwięcej?
ja np. ze względu na smak nie jem czerwonego mięsa. po prostu go nie lubię.
kocham za to ryby..
ehh.. pycha
__________________
4 rok logopedii UW

Walczę z pcos, nt i io. Walczę o siebie!
alex24112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-28, 02:06   #59
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

Cytat:
Napisane przez alex24112 Pokaż wiadomość
a które mięso ma tych białek najwięcej?
ja np. ze względu na smak nie jem czerwonego mięsa. po prostu go nie lubię.
kocham za to ryby..
ehh.. pycha
To jedz rybki Ryby maja podobna zawartosc bialka w miesie jak inne jego rodzaje. U mnie w diecie staly skladnik Np. dzis wcinalem dorsza, a bede jeszcze na kolacje wcinal tunczyka. A drob jesz? Bo jako czerwone mieso zwykle okresla sie wolowine i wieprzewine, drob juz nie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-28, 09:01   #60
alex24112
Zadomowienie
 
Avatar alex24112
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 1 135
Dot.: Wegetarianizm - plusy i minusy

drób jem. nabiał też, nie jem tylko wieprzowiny i bo nie lubię.
__________________
4 rok logopedii UW

Walczę z pcos, nt i io. Walczę o siebie!
alex24112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-04-07 16:14:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:55.