Jak prawidłowo dbać o zęby? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa

Notka

Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa Na Wasze pytania odpowiada Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

 
 
Narzędzia
Stary 2013-02-15, 15:39   #1
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275

Jak prawidłowo dbać o zęby?


Kochani, ponieważ sporo osób zadaje pytania odnośnie Tego jak dbać prawidłowo o zęby postanowiłam napisać kilka słów. Z doświadczenia wiem, ze najlepszy ząb to ten nietknięty przez próchnicę. Każdy ubytek to potencjalne zagrożenie dla zęba. Wiertło w ręku nieodpowiedzialnego stomatologa to katastrofa. Tak było w moim wypadku. Ząb siódemka z początkową próchnicą widoczna w postaci białej plamy. Opracowany, włożona plomba. Po kilku miesiącach ząb zaczął boleć. Próbowałam wyjaśnić lekarzowi, ze ząb boli. Uparcie twierdził, ze jest ok. Trafiłam do mojego obecnego stomatologa, niestety po usunięciu wypełnienia okazało, się, że ząb nie został wyczyszczony dokładnie. Rozwinęła się próchnica wtórna. Ząb był w środku czarny. Niestety nie dało się go uratować. Za leczenie kanałowe zapłaciłam 1500zł. Miałam ochotę strzelać. zdrowego zęba dentysta doprowadził do leczenia kanałowego. Bo niedokładnie opracował ubytek!!!! Co zrobić aby jak najmniej stomatolodzy ingerowali w tkani twarde zęba? Bo z doświadczenia wiem, ze nie wszyscy to potrafią. Odpowiedz jest prosta. Trzeba maksymalnie dbać o zęby. jak? Odpowiedz za chwilę.

Pierwszą bardzo ważna sprawą jest dobór szczoteczki. Nie może być ona za twarda ani za miękka. Są szczoteczki szwajcarskiej firmy które zawierają włoski curen nie niszczące szkliwa. Są one idealne, i tak samo idealnie usuwają płytkę nazębną. Mój partner który musiał kiedyś skorzystać ze zwykłej szczoteczki ze sklepu stwierdził, ze to szczotki z drutu. Sami zobaczycie, jaka różnica pomiędzy zwykłą niezwykła
Ważna jest technika mycia zębów. Nie kręcimytzw. Kółek w wieku dorosłym!!!!to metoda dla dzieci!które uczą się dopiero myć zęby. Dla dorosłych najlepsza jest metoda typu ROLL połączona z metodą pionową i poziomą. Na czym polega metoda roll sprawdzicie w internecie.
Dobór pasty do zębów. Z tego co wiem najlepszą pastą przeciw próchnicę są te z aminofluorkami, oraz hydroksyapatytem - płynne szkliwo. Nie podaję nazwy pasty, by nie robić reklamy.podam na priv'a
Płukanki do zębów bez alkoholu bo ten wysusza śluzówkę powodując szereg problemów. Najlepsza płukanka z aminofluorkiem. Znowu nie mogę podać nazwy. Mogę wszystko podać na priv
Nici dentystyczne, oraz wyciorki międzyzębowe. Koniecznie przynajmniej raz dziennie, wieczorem
Irygator jakikolwiek, idealnie masuje dziąsła wypłukuje resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych.
Skrobaczki do języka, jednak ja używam do tego celu zwykłej szczoteczki.
I najważniejsze, odpowiednia dieta. Bogata w warzywa, owoce z ograniczeniem tych cytrusowych, ograniczenie wina czerwonego, papierosów, i alkoholu.
Myć zęby należy po każdym posiłku, trzeba odczekać 30 min aby szkliwa nie uszkodzić. Po posiłku staje się delikatne i łatwo o uszkodzenia.
Raz na pól roku chodzimy na usunięcie kamienia i osadu, chyba, ze są tacy szczęśliwy jak ja którzy mogą to robić raz na kilka lat- dosłownie. Nie mam nic po 5 latach od oczyszczania - piaskownia, bo skaling nigdy nie był mi potrzebny.
Ale wiem, zę są osoby które potrzebują częściej tak jak mój partner także dziewczyny do dzieła bo paradontoza i choroby przyzębia gwarantowane, a rozchwianego zęba trudno ustabilizować.
Mam nadzieję, że usystematyzowałam po części wiedzę na temat higienizacji. Jeżeli o czymś zapomniałam. Poprawcie. Dopiszcie. może sama dowiem się czegoś wartościowego. Dbajmy o zęby bo są bezcenne
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-18, 08:20   #2
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Wyczytałam, że warto zafundować sobie fluoryzację w domowym zaciszu. Żel do kupienia w aptece. Droższy kosztuje ok 30 zł. Tańszy, polski, dwa razy większy o połowę mniej, a skład podobny.
Wiele osób utrzymuje, że próchnica nie postępuje, a jeśli już, to na pewno w mniejszym stopniu. Żel ma leczyć nadwrażliwość. Jestem po trzeciej kuracji z 10 i chyba już zaczął działać, bo mogę jeść kwaśne.
Pytałam dwóch dentystów co myślą na temat żelu, polecali.
Czytać uważnie ulotkę!
Raz na dwa tygodnie miękką szczoteczką wcierać żel przez trzy minuty. Najlepiej przed snem.
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-19, 11:46   #3
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 10 573
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

a ja używam past bezfluorowych i teraz mam zdrowe zęby. a wcześniej każdy przegląd kończył się leczeniem.
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-19, 17:53   #4
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

gratuluję
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-22, 17:37   #5
Wampierz
Zakorzenienie
 
Avatar Wampierz
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 4 470
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Skrobaczki do języka są wygodniejsze niż szczoteczki i warto kupić bo takie bez włosia się nie niszczą jak szczoteczka i łatwo je umyć. Ja mam zestaw dwóch - taka codzienna, gładka i "na specjalne okazje", mocniej czyszcząca.
Szczególnie fajne jak kogoś męczy nieprzyjemny smak czy zapach z ust, albo jak kogoś irytuje utrzymujący się długo po jedzeniu smak aromatycznych potraw.
__________________
Blog o analizie kolorystycznej
Wampierz jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-28, 09:15   #6
MarcinPiotrek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 6
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Mam dentystkę w rodzinie, kiedyś się ją zapytałem o te wszystkie techniki mycia zębów, odpowiednie pasty, szczoteczki... Oto co powiedziała:
Myj zęby nawet palcem posypanym piaskiem, ale rób to 3 razy dziennie.

Czyli krótko mówiąc: pasta jest nieważna, szczoteczka jest nieważna, technika nie ma znaczenia - ważne, żeby myć i myć dokładnie. Nigdy nie miałem żadnych problemów z zębami.
__________________
<ciach_reklama>
MarcinPiotrek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-28, 16:08   #7
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Cytat:
Napisane przez Iza9999 Pokaż wiadomość
Potwierdzam - to chyba nie jest najlepszy moment na sugerowanie fluoryzacji. Kiedyś to tak, rozumiem, ale teraz?
Pewnie grono osób, które korzystają z past bez fluoru rośnie w szokującym tempie. Widać coraz więcej publikacji na ten temat...
Pewnie tak. Autorka tegoż posta na pewno prowadziła jakies badania na ten temat?

Ajona to pasta nie dla wszystkich, a piaskiem porysujesz sobie szkliwo. Gdzie też Ci wszyscy dentyści się uczą tych głupot?....i jeszcze je przekazują dalej. Chroń mnie Panie Boże przed takimi jełopami na serio.
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-28, 16:29   #8
L_ka
Rozeznanie
 
Avatar L_ka
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 653
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

A mi jeden dent powiedział ostatnio, że mycie nawet raz na dobę by wystarczyło - ale porządnie. A że porządnie nie jest tak łatwo (i często się nie chce) to zaleca się 2-3 razy.

eee, to są 2 wątki o myciu...
__________________
Lekarstwem na przyzwyczajenie jest inne przyzwyczajenie (Epiktet)

Edytowane przez L_ka
Czas edycji: 2013-02-28 o 16:33
L_ka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-28, 21:53   #9
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Cytat:
Napisane przez MarcinPiotrek Pokaż wiadomość
Mam dentystkę w rodzinie, kiedyś się ją zapytałem o te wszystkie techniki mycia zębów, odpowiednie pasty, szczoteczki... Oto co powiedziała:
Myj zęby nawet palcem posypanym piaskiem, ale rób to 3 razy dziennie.

Czyli krótko mówiąc: pasta jest nieważna, szczoteczka jest nieważna, technika nie ma znaczenia - ważne, żeby myć i myć dokładnie. Nigdy nie miałem żadnych problemów z zębami.

ale odpowiednia technika i szczoteczka są własnie po to by uzyskac dokładnosc mycia, to chyba oczywiste

a to ze nie miales problemow z zebami kompletnie o niczym nie swiadczy, moze o tym ze jestes szczesciarzem


teraz ogolnie:
uwielbiam jak sie wymądrzaja osoby które nigdy nie miały problemów z zębami, dodatkowo ton tych wypowiedzi jest przewaznie taki ze ci co muszą chodzic do dentysty i wydawac fortune to fleje,lub nie posiedli jedynej słysznej wiedzy o jedynie słusznej pascie-oczywiscie tej której uzywa wypowiadajacy sie mędrca.

niestety nie jest to takie proste, nie ma jednej uniwersalnej szczotki,pasty,i techniki dla wszystkich, ani uniwersalnego schematu higieny, są tacy co zębów nie myją a mają wszystkie i zdrowe, są tez tacy ktorzy mają ogromne problemy z zębami pomimo hiperrygorystycznej higieny
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-03-02, 01:34   #10
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Cytat:
Napisane przez kadriga Pokaż wiadomość
karmeloo - ja specjalistą nie jestem, ale czytam internet. Zobacz ile tekstów pojawiło się na temat szkodliwości fluoru.

Raz dziennie myć zęby? Nie jest realne, żeby jedno poranne mycie zębów utrzymało świeży oddech. Wierzycie w coś takiego? Bo ja nie ;-)
Ja nie wierze absolutnie...potem cala noc z nieumytymi zebami?a bakterie grasuja
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-03-02, 13:53   #11
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Jak prawidłowo dbać o zęby?

Cytat:
Napisane przez Polly_ Pokaż wiadomość
ale odpowiednia technika i szczoteczka są własnie po to by uzyskac dokładnosc mycia, to chyba oczywiste

a to ze nie miales problemow z zebami kompletnie o niczym nie swiadczy, moze o tym ze jestes szczesciarzem


teraz ogolnie:
uwielbiam jak sie wymądrzaja osoby które nigdy nie miały problemów z zębami, dodatkowo ton tych wypowiedzi jest przewaznie taki ze ci co muszą chodzic do dentysty i wydawac fortune to fleje,lub nie posiedli jedynej słysznej wiedzy o jedynie słusznej pascie-oczywiscie tej której uzywa wypowiadajacy sie mędrca.

niestety nie jest to takie proste, nie ma jednej uniwersalnej szczotki,pasty,i techniki dla wszystkich, ani uniwersalnego schematu higieny, są tacy co zębów nie myją a mają wszystkie i zdrowe, są tez tacy ktorzy mają ogromne problemy z zębami pomimo hiperrygorystycznej higieny
w końcu jakaś mądra osoba się na forum pojawiła! POPIERAM!
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:16.