Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-16, 18:05   #1
_lena20
Przyczajenie
 
Avatar _lena20
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 17

Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...


Pytanie jak w tytule czyli jak być asertywnym, nauczyć się odmawiać ludziom i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, bo ktoś się obrazi?

Jestem osobą otwartą, wesołą i zauważyłam że przez to znajomi wchodzą mi na głowę.

Ciągle ktoś chce się do mnie wpraszać nawet jeśli ja tej osoby nie zapraszałam.

Przykład: znajomy chce ze mną porozmawiać bo ma problem, proponuje spotkanie i pyta o której ma u mnie być. Podczas gdy ja niczego takiego nie proponowałam.

Nie pomagają żadne wymówki czyli jestem zmęczona ("Nie zajmę ci dużo czasu"), muszę sprzątać, więc u mnie nie da rady się spotkać ("Pomogę ci posprzątać"), chcę wyjść z domu i umówić się w miejscu publicznym ("Wolę spotkać się u ciebie, bo jest lepsza atmosfera").

Może miałyście podobną sytuację z natrętnymi osobami i sobie kulturalnie z tym poradziłyście, bo ja już nie mam pomysłu co mam mówić.

Ps. Jestem osobą gościnną i chętnie zapraszam do siebie przyjaciół, nie ma problemu także, by ktoś u mnie nocował, z tym że muszę sama tego chcieć. A nienawidzę, gdy ZNAJOMY proponuje spotkanie, ja się zgadzam a za chwilę słyszę pytanie o której ma u mnie być. Generalnie ze zwykłymi znajomymi od piwa czy ze szkoły wolę spotykać się na neutralnym gruncie, a potem niech każdy wraca w swoją stronę.

Nie wiem, jak z tego wybrnąć, a podejrzewam, że wyżej wspomniany kolega się na mnie obrazi, bo po godzinnej smsowej wymianie zdań, że nie spotkamy się u mnie, bo wolę wyjść z domu i po jego naciskach, że u mnie jest lepsza atmosfera, po prostu wyłączyłam telefon.

Pomożecie?
_lena20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 18:30   #2
PaulaCooper
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 303
Odp: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Po prostu powiedz ze nie masz ochoty i nie lubisz sie spotykac caly czas u siebie.
Ja bym mu napisala "nie mam ochoty na spotkanie u mnie. Jesli Ci to nie odpowiada to mozemy sie spotkac w inny dzien albo dzjsiaj ale w miejscu publicznym" i juz

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez PaulaCooper
Czas edycji: 2013-07-16 o 18:32
PaulaCooper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 18:34   #3
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez _lena20 Pokaż wiadomość
Pytanie jak w tytule czyli jak być asertywnym, nauczyć się odmawiać ludziom i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, bo ktoś się obrazi?

Jestem osobą otwartą, wesołą i zauważyłam że przez to znajomi wchodzą mi na głowę.

Ciągle ktoś chce się do mnie wpraszać nawet jeśli ja tej osoby nie zapraszałam.

Przykład: znajomy chce ze mną porozmawiać bo ma problem, proponuje spotkanie i pyta o której ma u mnie być. Podczas gdy ja niczego takiego nie proponowałam.

Nie pomagają żadne wymówki czyli jestem zmęczona ("Nie zajmę ci dużo czasu"), muszę sprzątać, więc u mnie nie da rady się spotkać ("Pomogę ci posprzątać"), chcę wyjść z domu i umówić się w miejscu publicznym ("Wolę spotkać się u ciebie, bo jest lepsza atmosfera").

Może miałyście podobną sytuację z natrętnymi osobami i sobie kulturalnie z tym poradziłyście, bo ja już nie mam pomysłu co mam mówić.

Ps. Jestem osobą gościnną i chętnie zapraszam do siebie przyjaciół, nie ma problemu także, by ktoś u mnie nocował, z tym że muszę sama tego chcieć. A nienawidzę, gdy ZNAJOMY proponuje spotkanie, ja się zgadzam a za chwilę słyszę pytanie o której ma u mnie być. Generalnie ze zwykłymi znajomymi od piwa czy ze szkoły wolę spotykać się na neutralnym gruncie, a potem niech każdy wraca w swoją stronę.

Nie wiem, jak z tego wybrnąć, a podejrzewam, że wyżej wspomniany kolega się na mnie obrazi, bo po godzinnej smsowej wymianie zdań, że nie spotkamy się u mnie, bo wolę wyjść z domu i po jego naciskach, że u mnie jest lepsza atmosfera, po prostu wyłączyłam telefon.

Pomożecie?
Strasznie sie tlumaczysz i w tychze tlumaczeniach rozwlekasz. Przez to inni wchodza Ci na glowe bez zadnego poczucia obciachu.
Nastepnym razem jak jednorazowa odmowa nie pomoze, to powiedz cos w stylu: "Nie licytuj sie ze mna, bo w tej kwestii mam wiecej do powiedzenia. Spierac sie mozemy w kwestii wyboru knajpy a nie tego, czy sie spotkamy u mnie czy nie. To moj dom i ja Ci mowie, ze nie.". Jak sie obrazi to trudno, nie rozumiem jak mozna sie do kogos wpraszac i powtarzac "ale ja wole". Nie ma "wole", albo kogos zapraszasz albo nie, nie znaczy nie. Dziwie sie, ze uwazasz, ze musisz sie komus tlumaczyc dlaczego nie moze przyjsc do Twojego domu.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.

Edytowane przez mary_poppins
Czas edycji: 2013-07-16 o 18:35
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 18:43   #4
ulicznica
Zakorzenienie
 
Avatar ulicznica
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 071
Send a message via Skype™ to ulicznica
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Jesteś zmęczona, marzysz o kąpieli i wieczorze tylko dla siebie - ja mówię wprost, że nie mam siły dzisiaj gadać i porozmawiamy jutro. Ta osoba się z tym problemem przesypia i jutro rano zwykle już nie ma problemu, chyba że chodzi o coś większego kalibru niż zwykła kłótnia.
Jeśli stracisz znajomych spławiając ich ten sposób, poznaj kogoś nowego, kto oprócz siebie uszanuje też Twoją osobę i Twoje zmęczenie.
__________________
CZERWCOWE NOWOŚCI KOSMETYCZNE

KSIĄŻKOWE NOWOŚCI W WĄTKU - KLIK!

Biżu i ciuchy M, L, XL

"Bo gdy Bóg zamyka drzwi, otwiera okno..."
ulicznica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 18:44   #5
Pani Zemsta
Raczkowanie
 
Avatar Pani Zemsta
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 81
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

przede wszystkim musisz być konsekwentna. Z takimi natrętnymi osobami, jak opisałaś w poście, najlepiej działa metoda zdartej płyty - albo jak koleżanka wyżej radzi powiedz szczerze, że nie masz ochoty kogoś gościć w domu, albo jeśli nie czujesz się na siłach to wymówka, że masz remont/brak wody/prądu itd. jakiś kataklizm, który uniemożliwia wizytę i powtarzaj to w kółko do znudzenia. I nie tłumacz się, bo jak sama widzisz, jak zaczynasz się tłumaczyć, to dany osobnik wyczuwa, że możesz się w końcu ugiąć i nie odpuszcza. Bycia asertywnym nie nauczysz się w jeden dzień, ale od czegoś trzeba zacząć
a swoją drogą, jak ktoś jest niekulturalny wobec mnie (a takie wbijanie się na chatę jak mówię, że jestem zmęczona to dla mnie brak kultury), to czuję się automatycznie zwolniona z obowiązku bycia również kulturalną i pogoniłabym takiego znajomego na drzewo
Pani Zemsta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 20:12   #6
kisielova
ReklaMO(D)żerca.
 
Avatar kisielova
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 9 889
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

albo zacznij otwarcie mówić "nie", bez podawania przyczyny, albo kiedy znajomy przychodzi bądź gotowa do wyjścia i powiedz, że idziecie do miejsca X, nie wpuszczając go nawet do domu.
kisielova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 20:13   #7
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez Pani Zemsta Pokaż wiadomość
przede wszystkim musisz być konsekwentna. Z takimi natrętnymi osobami, jak opisałaś w poście, najlepiej działa metoda zdartej płyty - albo jak koleżanka wyżej radzi powiedz szczerze, że nie masz ochoty kogoś gościć w domu, albo jeśli nie czujesz się na siłach to wymówka, że masz remont/brak wody/prądu itd. jakiś kataklizm, który uniemożliwia wizytę i powtarzaj to w kółko do znudzenia. I nie tłumacz się, bo jak sama widzisz, jak zaczynasz się tłumaczyć, to dany osobnik wyczuwa, że możesz się w końcu ugiąć i nie odpuszcza. Bycia asertywnym nie nauczysz się w jeden dzień, ale od czegoś trzeba zacząć
a swoją drogą, jak ktoś jest niekulturalny wobec mnie (a takie wbijanie się na chatę jak mówię, że jestem zmęczona to dla mnie brak kultury), to czuję się automatycznie zwolniona z obowiązku bycia również kulturalną i pogoniłabym takiego znajomego na drzewo
Święte słowa.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-16, 21:06   #8
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Po co się tak tłumaczysz? Podajesz argument, więc ktoś może go zbijać Powiedz po prostu "u mnie nie da rady, ale możemy iść na kawę". Jak ktoś się upiera, powiedz jeszcze raz, że niestety, u Ciebie się nie spotkacie i zamilknij, niech sam coś zaproponuje, zareaguje jakoś. Trzymaj się swojego "nie" Albo powiedz szczerze i wprost, że nie masz ochoty na spotkanie w domu, więc albo miasto, albo idziesz oglądać serial
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 21:19   #9
ARAKSJEL
Hrodebert
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 4 441
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez _lena20 Pokaż wiadomość
Nie wiem, jak z tego wybrnąć, a podejrzewam, że wyżej wspomniany kolega się na mnie obrazi, bo po godzinnej smsowej wymianie zdań, że nie spotkamy się u mnie, bo wolę wyjść z domu i po jego naciskach, że u mnie jest lepsza atmosfera, po prostu wyłączyłam telefon.

Pomożecie?
Niech się obrazi ,inteligenta osoba w lot załapie o co chodzi ,jemu tej cechy brakuje tudzież kultury .Nie masz problemu z asertywnością tylko musisz być bardziej konkretna w przekazie ,bo jak widać nie każdy jest lotny i łopatologia w takich wypadkach jest wskazana.
ARAKSJEL jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 22:07   #10
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

To trochę jest tak, że jak sobie wychowasz znajomych, tak masz. Jeśli wszyscy przyzwyczaili się do tego, że u ciebie jest baza wypadowa, ciepły kąt i pocieszalnia, to korzystają z tego bez oporów. Gdybyś od początku umawiała się z nimi na neutralnym gruncie, to miałabyś spokój z nachodzeniem w domu.
Teraz pozostaje ci konsekwentnie umawiać się z ludźmi na mieście wtedy, kiedy nie masz ochoty na spotkanie w domu. Możesz po prostu mówić wprost znajomym, że miło, że chcą pogadać, ale ty masz ogromną ochotę wyrwać się z domu, czy nie masz ochoty spędzać w domu nawet minuty, kiedy jest taka ładna pogoda itd., więc jeśli ten ktoś ma ochotę na rozmowę, to może podczas spaceru czy na kawie w ogródku przy jakiejś kawiarni.
Jeśli to nie pomoże to po prostu oświadczaj, że trudno, ale ty już zaplanowałaś to wyjście, więc albo ktoś dołączy, albo pocałuje klamkę.
Albo znajomi zrozumieją, że ty też masz swoje życie i dostosują się do tego, że czasem twój dom, to twoja strefa prywatna, albo nie byli warci twojego zainteresowania. Obrażanie się o to, że ktoś nie ma ochoty prowadzić domu otwartego jest nie na miejscu i źle świadczy o osobie, która się obraża.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 09:56   #11
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Nie tłumacz się. Powiedz tylko coś w stylu "ostatnio ciągle siedzimy u mnie, proponuję spotkać się u Ciebie albo na mieście". Rozumiem Cię, bo mam podobny problem- znajomych, którzy zapraszają mnie raz na rok albo w ogóle, za to nie mają skrupułów wpraszać się do mnie pod każdym pretekstem Kiedyś chyba po prostu powiem, że mam tego dość, takim ludziom brak kultury.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-17, 11:47   #12
simsa22
Zadomowienie
 
Avatar simsa22
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 452
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
To trochę jest tak, że jak sobie wychowasz znajomych, tak masz. Jeśli wszyscy przyzwyczaili się do tego, że u ciebie jest baza wypadowa, ciepły kąt i pocieszalnia, to korzystają z tego bez oporów. Gdybyś od początku umawiała się z nimi na neutralnym gruncie, to miałabyś spokój z nachodzeniem w domu.
Dokładnie
__________________
KALI PISAĆ LEPSZE POSTY
Cytat:
Napisane przez kasieńka:) Pokaż wiadomość
większość wizażowej elity studiuje na renomowanych uczelniach,rozwijają swoje ambitne hobby, spędzają aktywnie czas, mają swoich idealnych TŻ, i przyjaciół- więc skąd do cholery macie jeszcze czas na codzienne kilkugodzinne przesiadywanie na wizażu?
simsa22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 12:16   #13
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Odp: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Za dużo się tłumaczysz. Do każdego powodu można znaleźć jakieś 'ale'. Znajomy chce się spotkać? Okej, chodźmy tu i tu. On woli u ciebie? Dzisiaj nie da rady u ciebie. Czemu? Bo wolisz dzisiaj gdzieś wyjść na miasto. On woli u ciebie? TY wolisz na miasto. I zamilknij na chwile, niech zdecyduje czy chce na miasto, czy w ogole. Ewentualnie jakby nalegał to znowu powiedz 'ale x, już ci powiedziałam, że ja wolę dzisiaj wyjść'. I znowu zamilknij. I metodą zdartej płyty.


Gorsze od tego, że niektórzy dają sobie wchodzić na głowę jest to, że są tacy co mocno to wykorzystują
Czasami aż przykro patrzeć, ale nie jestem niczyim adwokatem żeby go bronić, zwłaszcza, że krzywda się tej osobie nie dzieje.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 13:19   #14
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 123
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
Za dużo się tłumaczysz. Do każdego powodu można znaleźć jakieś 'ale'. Znajomy chce się spotkać? Okej, chodźmy tu i tu. On woli u ciebie? Dzisiaj nie da rady u ciebie. Czemu? Bo wolisz dzisiaj gdzieś wyjść na miasto. On woli u ciebie? TY wolisz na miasto. I zamilknij na chwile, niech zdecyduje czy chce na miasto, czy w ogole. Ewentualnie jakby nalegał to znowu powiedz 'ale x, już ci powiedziałam, że ja wolę dzisiaj wyjść'. I znowu zamilknij. I metodą zdartej płyty.


Gorsze od tego, że niektórzy dają sobie wchodzić na głowę jest to, że są tacy co mocno to wykorzystują
Czasami aż przykro patrzeć, ale nie jestem niczyim adwokatem żeby go bronić, zwłaszcza, że krzywda się tej osobie nie dzieje.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Jak powie, że dziś woli na mieście, to usłyszy: no dobra, w takim razie jutro u ciebie.
DariaKom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 13:27   #15
ariadn_a
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 324
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

twoim problemem jest chyba to, że chcesz być przez wszystkich lubiana..
ariadn_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 15:27   #16
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Odp: Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez DariaKom Pokaż wiadomość
Jak powie, że dziś woli na mieście, to usłyszy: no dobra, w takim razie jutro u ciebie.
'To co, nie widzimy się jednak dzisiaj?'
Ogólnie ciężko mi doradzać tak teoretycznie. Nie wiem jak można się tak przerzucać zdaniami, co to w ogóle za teksty, że on woli u niej

Ja bym się po prostu nie tłumaczyła, moim zdaniem to jest główny problem w rozmowach.

I też mi się wydaje, że autorka za wszelką cenę chce być lubiana.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 15:38   #17
201604191001
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 16 646
Dot.: Odp: Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Brak tłumaczenia się jest podstawą w takim przypadku, dobrze dziewczyny radzą.
"U mnie nie, możemy pójść do pubu" i na tekst "ale ja wolę u ciebie" jak katarynka należy powtarzać "U mnie nie, to co z tym pubem?".
Na początku może być ciężko ale potem ludzie załapią, że nie oznacza nie i koniec. Może być chwilowy foch, na bank się zdziwią ale konsekwencja i się nauczą

---------- Dopisano o 16:38 ---------- Poprzedni post napisano o 16:36 ----------

Ach i jeszcze na "ale dlaczego nie?" trzeba odpowiadać "po prostu".
201604191001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 15:47   #18
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 123
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
'To co, nie widzimy się jednak dzisiaj?'
Ogólnie ciężko mi doradzać tak teoretycznie. Nie wiem jak można się tak przerzucać zdaniami, co to w ogóle za teksty, że on woli u niej

Ja bym się po prostu nie tłumaczyła, moim zdaniem to jest główny problem w rozmowach.

I też mi się wydaje, że autorka za wszelką cenę chce być lubiana.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Wiesz dla mnie to też żenada, ale niektórzy ludzie są żenujący- i tyle.

I w chęci bycia lubianym też nic dziwnego nie ma. Każdy chce być lubiany. Nawet jak ktoś mówi, że ma to w nosie- to pieprzy.

Nic się nie da zrobić. Pracę domową musi odrobić autorka wątku. Najwyżej niektórzy się obrażą. Ale co to za znajomość, jak nie szanuje się drugiej osoby i dba tylko o swoje "widzimisię".
DariaKom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 16:36   #19
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Odp: Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez DariaKom Pokaż wiadomość
I w chęci bycia lubianym też nic dziwnego nie ma. Każdy chce być lubiany. Nawet jak ktoś mówi, że ma to w nosie- to pieprzy.
Wiesz, to nie tak, że ja na przykład nie chcę być lubiana. Oczywiście, że chcę, ale nie za wszelką cenę. Nie wchodzę ludziom w dupę, żeby mnie lubili. No nie można tak, bo przecież to się właśnie tak kończy, że ci bardziej bezczelni wejdą ci na głowę.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-17, 16:38   #20
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 123
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
Wiesz, to nie tak, że ja na przykład nie chcę być lubiana. Oczywiście, że chcę, ale nie za wszelką cenę. Nie wchodzę ludziom w dupę, żeby mnie lubili. No nie można tak, bo przecież to się właśnie tak kończy, że ci bardziej bezczelni wejdą ci na głowę.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Brak asertywności nie jest "włażeniem w dupę" tylko nieumiejętnością radzenia sobie z odmawianiem. Włażenie w dupę by było, jakby autorka mimo swoich wątpliwości sama zapraszała do domu- by być lubianą.
Brak asertywności to cecha charakteru, ale często wpływ na nią ma wychowanie przez rodziców, mylone przez nich z kulturą osobistą.
DariaKom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 17:48   #21
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Cytat:
Napisane przez _lena20 Pokaż wiadomość
Pytanie jak w tytule czyli jak być asertywnym, nauczyć się odmawiać ludziom i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, bo ktoś się obrazi?

Jestem osobą otwartą, wesołą i zauważyłam że przez to znajomi wchodzą mi na głowę.

Ciągle ktoś chce się do mnie wpraszać nawet jeśli ja tej osoby nie zapraszałam.

Przykład: znajomy chce ze mną porozmawiać bo ma problem, proponuje spotkanie i pyta o której ma u mnie być. Podczas gdy ja niczego takiego nie proponowałam.

Nie pomagają żadne wymówki czyli jestem zmęczona ("Nie zajmę ci dużo czasu"), muszę sprzątać, więc u mnie nie da rady się spotkać ("Pomogę ci posprzątać"), chcę wyjść z domu i umówić się w miejscu publicznym ("Wolę spotkać się u ciebie, bo jest lepsza atmosfera").

Może miałyście podobną sytuację z natrętnymi osobami i sobie kulturalnie z tym poradziłyście, bo ja już nie mam pomysłu co mam mówić.

Ps. Jestem osobą gościnną i chętnie zapraszam do siebie przyjaciół, nie ma problemu także, by ktoś u mnie nocował, z tym że muszę sama tego chcieć. A nienawidzę, gdy ZNAJOMY proponuje spotkanie, ja się zgadzam a za chwilę słyszę pytanie o której ma u mnie być. Generalnie ze zwykłymi znajomymi od piwa czy ze szkoły wolę spotykać się na neutralnym gruncie, a potem niech każdy wraca w swoją stronę.

Nie wiem, jak z tego wybrnąć, a podejrzewam, że wyżej wspomniany kolega się na mnie obrazi, bo po godzinnej smsowej wymianie zdań, że nie spotkamy się u mnie, bo wolę wyjść z domu i po jego naciskach, że u mnie jest lepsza atmosfera, po prostu wyłączyłam telefon.

Pomożecie?
na moj gust chce sie wprosic na seks, tacy sa faceci. Dlugo spotykacie tylko we dwoje? Zeby go splawic wystarczy, ze mu powiesz ze Twoja mama tez wpadnie wieczorem do Ciebie (po zelazko, przepis na ciasto cokolwiek) ale oczywiscie zapraszasz i posiedzicie w 3 ... hahaha... po takiej wystawce nie wiadomo czy w ogole zadzwoni drugi raz.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 17:55   #22
marta_1234
Raczkowanie
 
Avatar marta_1234
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 83
Dot.: Jak być asertywnym czyli natrętni znajomi...

Asertywność jest bardzo potrzebna. Szczególnie gdy się ... studiuje. Do osoby, która ma najlepsze notatki zawsze są kolejki, żeby ona pożyczyła bo zbliża się egzamin. Wtedy to taka nie odmówi, bo chce pomóc, leserom, którzy nie chodzą, a zjawiają sie dopiero w okresie sesji.

Odmawiania trzeba się po prostu nauczyć.
marta_1234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:32.