Czy niania to normalna praca/zawód? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-08, 22:47   #1
Cande
Raczkowanie
 
Avatar Cande
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 55

Czy niania to normalna praca/zawód?


Jestem nianią od 5 lat. Z początku miało to być zajęcie "tylko na chwilę", aż znajdę coś lepszego, normalnego, na umowę o pracę. Kiedy pierwsze dziecko poszło do przedszkola, szukałam pracy w biurach, supermarketach, ale nigdzie nie było odzewu. Tak trafiłam do kolejnych dzieci. Zajmowałam się nimi 2 lata, po czym znów szukałam czegoś innego. Udało mi się zaczepić w kuchni, ale nie dałam rady i mnie zwolniono. Po dwóch miesiącach w domu znów znalazłam dziecko do opieki. Z tym, że wcześniej zajmowałam się dziećmi od poniedziałku do piątku, a tym nowym tylko 1-2-3 razy w tygodniu. Przyrzekłam sobie, że to już naprawdę na chwilę, że mając 25 lat i będąc wciąż żółtodziobem bez doświadczenia jak świeżo upieczony absolwent szkoły, dłużej być nie mogę. I tak zajmuję się małą już ponad rok W międzyczasie miałam wiele rozmów o pracę, ale zawsze to ja byłam tą, którą odrzucano, mimo zapewnień, że brak doświadczenia to nic, że i tak wolą sami wszystkiego nauczyć.

No ale o co mi tak naprawdę chodzi: przez cały ten okres, kiedy wykonuję ten zawód [niani], mówiono mi, że "co to za praca", "znalazłabyś coś normalnego", "weź się do normalnej pracy, a nie cały dzień tylko z dziećmi siedzisz i klockami się bawisz". Z początku poniekąd podzielałam to przekonanie, że bycie nianią to nie praca, to coś pomiędzy siedzeniem bezczynnie w domu a pracowaniem, to tylko takie zajęcie. Jednak bywały takie dni, że ledwo patrzyłam na oczy wracając do domu zmęczona, albo kończyły mi się zapasy cierpliwości, kiedy to po raz setny musiałam rozdzielać kopiących się po głowach bliźniaków... I przede wszystkim: nikt nie bierze pod uwagi tego, jaką odpowiedzialność biorę na siebie opiekując się czyimś dzieckiem.

Więc, czy bycie nianią można traktować jako normalną pracę, zawód? Lubię to robić, bardzo dobrze dogaduję się z dziećmi. Nie widzę siebie nigdzie indziej, z wyjątkiem przedszkola może. Czy rzeczywiście powinnam wziąć się w garść i znaleźć normalną pracę? Czy może bycie nianią nie jest aż tak pobłażliwie postrzegane przez społeczeństwo?
Znam opinię moich bliskich, znajomych, a jaka jest Wasza? Jak wy postrzegacie to zajęcie?
Cande jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 22:56   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Jak dla mnie to praca i do tego bardzo ciężka, zajmująca,bo musisz mieć oczy dookoła głowy przy dziecku.
Tylko co z ubezpieczeniem i umową ? Sama dzieci lubię,ale bałam się podejmować pracy jako opiekunka właśnie z racji braku umowy,a jak zachoruję to za leczenie będę musiała płacić,o składkach innych nie wspomnę.
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 23:11   #3
Tutli
Zadomowienie
 
Avatar Tutli
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 777
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Jeśli robisz, to co lubisz, to w czym problem? Że ktoś, kto ma nudną, frustrującą pracę, ale "8 h. przesiedziane w biurze albo na kasie" Ci zazdrości i próbuje zdeprecjonować wartość Twojej pracy?
Daj spokój i ciesz się tym, co masz! Co jest NORMALNEGO w chodzeniu codziennie w to samo miejsce i odbębnianiu tych samych czynności przez x godzin (niestety, smutna prawda jest taka, że zdecydowana większość ludzi nie ma pracy pełnej wyzwań, niezwykłych problemów, wymagającej kreatywności etc. - większość ludzi wykonuje prostą pracę, która dzień w dzień wygląda tak samo)? Tylko osoba niezadowolona ze swojego losu może określać w taki sposób ("znajdź sobie coś normalnego" itp.) pracę innych ludzi, więc się nie przejmuj, bo nie ma czym

---------- Dopisano o 00:11 ---------- Poprzedni post napisano o 00:09 ----------

Co do składek, to w wypadku dzieci do lat 3 chyba cały czas działa opłacanie składek przez państwo?

http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=1839
__________________
http://oleosa.blogspot.com

Kobiety
-statystyka spojrzenie na makijaż, kuchnię i co-do-głowy-przyjdzie.

Obiecuję, że nie będzie statystyki.
Tutli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 23:15   #4
panna mati_
Zakorzenienie
 
Avatar panna mati_
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Płońsk
Wiadomości: 7 831
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Niania to bardzo odpowiedzialna i ciężka praca. I ktoś powierza niani swoje dziecko, a nie stertę dokumentów czy szklanki do mycia. Praca powinna być odpowiednio wynagradzana, a nianie powinny być zatrudniane na umowę ze składkami ubezpieczeniowymi. Takie jest moje zdanie.
__________________
Każdego dnia, z każdą godziną rośnie liczba osób, które mogą pocałować mnie w d...
panna mati_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 00:14   #5
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Ponoć wraca moda na profesjonalne guwernantki. W radiu słyszałam, że kilka uczelni nawet wprowadziło specjalne studia dla takich osób. jeśli masz do tego dryg to może warto. A może załóż własną agencję oferującą takie usługi?
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 09:05   #6
lazada
Zadomowienie
 
Avatar lazada
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Miasto Krasnali :)
Wiadomości: 1 147
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Uważam, że to normalna praca i jeśli lubisz to co robisz to nie słuchaj innych ludzi, sama na pewno najlepiej wiesz co jest dla Ciebie dobre Nie każdy marzy o pracy w korporacji itd. Warto by było się postarać o umowę o pracę, wiem, że to trudne w tym zawodzie, ale nie niemożliwe.
a z ciekawości jakie studia skończyłaś? jeśli pedagogikę czy coś podobne to tym bardziej nie rozumiem reakcji Twoich bliskich. Dla nich jakbyś pracowała jako przedszkolanka na etacie to już by było ok?
__________________
"Kiedy nie dostajesz tego, co chcesz, dostajesz coś lepszego - doświadczenie"
lazada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 15:11   #7
Cande
Raczkowanie
 
Avatar Cande
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 55
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez lazada Pokaż wiadomość
a z ciekawości jakie studia skończyłaś? jeśli pedagogikę czy coś podobne to tym bardziej nie rozumiem reakcji Twoich bliskich. Dla nich jakbyś pracowała jako przedszkolanka na etacie to już by było ok?
Jestem tylko po średniej o kierunku gastronomicznym i dla bliskich i znajomych powinnam zasuwać po 10 godzin w jakiejś kuchni albo za kasą w KFC czy innym Makdonaldzie A najlepiej przy taśmie przy obróbce ryb, bo w moich stronach to najczęstsza profesja ludzi ze wsi...

Mogłabym założyć firmę, myślę że UP nawet by mi w tym pomógł, ale niestety tylko wtedy, kiedy miałabym wykształcenie pedagogiczne. Z gastronomicznym to ja się mogę schować.
A na studia póki co nie mogę iść, bo na dziennych nie miałabym z czego żyć, a na zaoczne mnie nie stać, bo jestem po części odpowiedzialna za utrzymanie domu. I tak źle i tak niedobrze

Edytowane przez Cande
Czas edycji: 2014-01-09 o 15:17
Cande jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-10, 16:12   #8
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Oczywiście, że praca i to odpowiedzialna
Zwłaszcza, że po wejściu ostatniej ustawy masz ułatwioną procedurę opłacania składek.

Masz doświadczenie więc poszukaj teraz jakiejś rodziny chętnej zatrudnić Cie na umowę o pracę
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 09:49   #9
lazada
Zadomowienie
 
Avatar lazada
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Miasto Krasnali :)
Wiadomości: 1 147
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez Cande Pokaż wiadomość
Jestem tylko po średniej o kierunku gastronomicznym i dla bliskich i znajomych powinnam zasuwać po 10 godzin w jakiejś kuchni albo za kasą w KFC czy innym Makdonaldzie A najlepiej przy taśmie przy obróbce ryb, bo w moich stronach to najczęstsza profesja ludzi ze wsi...

Mogłabym założyć firmę, myślę że UP nawet by mi w tym pomógł, ale niestety tylko wtedy, kiedy miałabym wykształcenie pedagogiczne. Z gastronomicznym to ja się mogę schować.
A na studia póki co nie mogę iść, bo na dziennych nie miałabym z czego żyć, a na zaoczne mnie nie stać, bo jestem po części odpowiedzialna za utrzymanie domu. I tak źle i tak niedobrze
Tym bardziej uważam, że dobrze robisz. Koniecznie proś o referencje od rodziców każdego dziecka. Za jakiś czas pewnie będziesz miała pieniądze żeby pójść na zaoczną pedagogikę, a papier może się kiedyś przydać. Szukaj zajęcia na umowę o pracę i będzie dobrze
__________________
"Kiedy nie dostajesz tego, co chcesz, dostajesz coś lepszego - doświadczenie"
lazada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 09:49   #10
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Normalna praca, na dodatek można nawet założyć działalność gospodarczą i działać jako niania w firmie Jakiś czas temu zaktualizowano PKD i pojawiły się odpowiednie kody opisujące wykonywanie takiej właśnie pracy.
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 13:46   #11
Monisia86
Zadomowienie
 
Avatar Monisia86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1 039
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Może poszukaj zatrudnienia w agencji dla niań/opiekunek?
Monisia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-12, 13:48   #12
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez Monisia86 Pokaż wiadomość
Może poszukaj zatrudnienia w agencji dla niań/opiekunek?
Tam przeważnie wymagają pedagogiki i/lub rzadkich umiejętności
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 18:48   #13
Monisia86
Zadomowienie
 
Avatar Monisia86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1 039
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
Tam przeważnie wymagają pedagogiki i/lub rzadkich umiejętności
weszłam na pierwszą lepszą stronę która wyświetla się po wpisaniu w google "agencja niania" i w zakładce praca w wymaganiach jest "wykształcenie minimum średnie". Ale być może jest to wyjątek od reguły - nie jest to moja dziedzina wiec nie będę się upierać, że jest inaczej niż mówisz.
Monisia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 20:03   #14
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez Monisia86 Pokaż wiadomość
weszłam na pierwszą lepszą stronę która wyświetla się po wpisaniu w google "agencja niania" i w zakładce praca w wymaganiach jest "wykształcenie minimum średnie". Ale być może jest to wyjątek od reguły - nie jest to moja dziedzina wiec nie będę się upierać, że jest inaczej niż mówisz.
Tak jest napisane często bo nie zamykają sobie wtedy drogi do niań - studentek pedagogiki jeszcze bez dyplomu, a mogących mieć nietypowe umiejętności jak biegły chiński np.

Poszerzają sobie w ten sposób bazę CV, a klientom, którzy nie wymagają cudów i tak przeważnie podstawiają kandydatki po pedagogice bo to "lepiej wygląda".
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 20:29   #15
anna_wawa
Rozeznanie
 
Avatar anna_wawa
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 537
GG do anna_wawa
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Myślę, że źle zrozumiałaś bliskich Ci ludzi. Normalna praca, czyli nie na czarno tylko legalna, z ZUS-em, składkami, podatkami, płatnym urlopem itd.
anna_wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-15, 22:09   #16
joyeuxe
Wtajemniczenie
 
Avatar joyeuxe
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 862
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Oczywiście, że jest to praca jak każda inna, nawet bym powiedziała, że dużo cięższa!

Niestety Nas niań bardzo często inne osoby nie rozumieją. Może opieka nad dziećmi nie należy do ciężkich zadań, ale tylko jeżeli dziecko jest nasze.

Sama jestem nianią i to, że na mnie spoczywa obowiązek dbania o te dzieci, o to, żeby nic im się nie stało obciąża mnie bardziej psychicznie niż jak sobie siedziałam za biurkiem w agencji reklamowej. Jak ktoś mi mówi, że ja to prawie wcale nie "pracuję" to mam ochotę go trzepnąć w łeb.

Nie przejmuj się opiniami innych tylko rób to co Ci sprawia frajdę. Jeżeli niańczenie dzieci sprawia Ci przyjemność to rób to jak najdłużej i pomyśl o rozwiniecu tego w coś poważniejszego (ja jestem właśnie na takim etapie myślenia co by tu zrobić aby nianiom i tym dzieciom było lepiej Ja jako niania zarabiam dwa razy więcej niż zarabiałam siedząc za biurkiem. Mam o kilka stów więcej od osób, które pracują w tej samej firmie od kilku lat. I oni jeszcze śmią się ze mnie wyśmiewać, że siedzę w kupach młodszej.

Nianie są potrzebne tak jak informatycy, budowlańcy, sprzedawcy itp. W naszych przypadkach problemem jest umowa, ale teraz wszystko tak się rozwija, że to my za te 3 lata będzie górąk laski:

Głowa do góry, a jak będziesz mieć jakieś problemy uderzaj do mnie Nikt cię lepiej nie zrozumie jak druga opiekunka ;d
joyeuxe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-16, 14:45   #17
Cande
Raczkowanie
 
Avatar Cande
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 55
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Dziękuję joyeuxe, nie ma to jak słowa wsparcia od kogoś z tej samej profesji
Cande jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-16, 16:02   #18
Priesta
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 350
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Szkoda tylko, że najwięcej niań pracuje na czarno ...
Priesta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-16, 16:11   #19
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez Priesta Pokaż wiadomość
Szkoda tylko, że najwięcej niań pracuje na czarno ...
Akurat w tym przypadku państwo robi co może - tym razem to wina rodziców, którzy nie chcą się bawić w formalności
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-17, 08:49   #20
kasprzyk
Raczkowanie
 
Avatar kasprzyk
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 162
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Cytat:
Napisane przez Priesta Pokaż wiadomość
Szkoda tylko, że najwięcej niań pracuje na czarno ...
No szkoda, ale to pewnie kwestia niedoinformowania, że istnieją lepsze metody zarabiania pieniędzy w tym zawodzie.
kasprzyk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-18, 14:32   #21
Olimpiaxxx1609
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 6
Thumbs up Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Niania to oczywiście, że normalna praca. Każdy ma predyspozycje do czegoś innego. xxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2021-01-05 o 08:10 Powód: link
Olimpiaxxx1609 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-16, 12:20   #22
KingaWas
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 6
Dot.: Czy niania to normalna praca/zawód?

Jak dla mnie to praca, to całkiem normalna praca, jak i każda inna praca...
KingaWas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-07-16 13:20:17


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:59.