Co kupić na chrzciny?:) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-09-23, 09:54   #31
tiaara
Wtajemniczenie
 
Avatar tiaara
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 2 211
GG do tiaara
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

tak szczerze to nie ma jakichs wielkich obowiazkow. po pierwsze musisz z parafii swojej wziasc zaswiadczenie o braku przeciwskazan abys chrzestna zostala. w parafii gdzie dziecko bedzie chrzczone niekiedy wymagaja aby rodzice dziecka i chrzestni wzieli udzial w spotkaniu przed chrztem i w spowiedzi. wiem tez ze w niektorych regionach chrzestna kupuje szatke biala lub swiece. dokladnie to juz nalezy ustalic z chrzestnym kto co kupuje. a podczas ceremonii stoisz i tylko masz ladnie wygladac. to tyle.
__________________
Panie! Daj mi siłę
-do akceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
-odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
-i mądrość, abym ukrył ciała tych, którzy mnie dzisiaj wkurzyli.



http://www.suwaczek.pl/cache/2310a7ec99.png
tiaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 10:06   #32
madzia7
Raczkowanie
 
Avatar madzia7
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 288
GG do madzia7
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

moja Emilka była chrzczona tydzień temu i od matki chrzestnej dostała album pamiątkowy,złoty łańcuszek (swoją drogą nie wiem po co chyba żebym ja go nosiła) a od ojca chrzestnego pieniądze i sama mam jej coś kupić więc kupiłam karuzelę na łóżeczko i mam zamiar jeszcze matę edukacyjną!
Ale to naprawde indywidualna sprawa! Są w sprzedaży piękne albumy,w których można upamiętnić szczególne chwile w życiu dziecka(moja córcia ma taki)!
Opisuje się tam np narodziny dziecka i wkleja zdjęcia,życzenia od najbliższych,pamiątki! Jest specjalna koperta na kosmyk włosów,odbicie stópek i rączek dziecka itp!
Ja jestem bardzo zadowolona z takiego prezentu a maleńka jak dorośnie będzie mogła poczytać jak wyglądała i kiedy pierwszy raz świadomie się uśmiechneła i powiedziała pierwsze słowo

co do ceremoni w kościele to matka chrzestna trzyma na początku dziecko i odpowiada wraz z ojcem chrzestnym na kilka pytań zadanych przez kapłana a potem dziecko oddaje ojcu chrzestnemu,nic stresującego
madzia7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 10:11   #33
madzia7
Raczkowanie
 
Avatar madzia7
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 288
GG do madzia7
Talking Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

co do szatki to powinna kupić matka chrzestna a świecę ojciec chrzestny(przynajmniej tak jest u nas) ale ja to kupiłam sama bo matka chrzestna nie miała o tym pojęcia i przyjechała bez szatki
madzia7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 13:07   #34
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Proponuję dogadać się z rodzicami, bo może juz kupili sami.
Ja byłam chrzestną jakies 10 lat temu i powiedziano mi (ale nie rodzice) że mam kupić koszulkę dziecku, bo inaczej to będzie nago chodziło całę zycie i nie kupować krzyżyka na łańcuszku, bo będzie krzyż dźwigało całe zycie
I osobiście nie kupowałam nic, bo siostra dostała całą wyprawkę do chrztu od kogoś tam, łącznie z szatką, czyli białą chusteczką. Dokupli świecę.
A album o jakim mówi madzia, można bardzo fajny kupić w dobrych księgarniach lub Empiku a mianowicie Anne Geddes "My first fife years", jest przecudowny, tu można zobaczyć i kupić polskie wydanie http://www.edycja.pl/index.php?mod=ksiegarnia&item=712
ale też podpytałabym czy przypadkiem nie mają juz takiego, bo ja kupiłam siostrzeńcowi zaraz po narodzinach.
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 13:34   #35
hania024
Zadomowienie
 
Avatar hania024
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Sulejówek
Wiadomości: 1 031
GG do hania024
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Najlepiej porozmawiaj z rodzicami dziecka, u mnie było tak że chrzestna ubierła dziecko i kupuje szatke a chrzestny gromnice.Ale najlepiej to ustalcie między sobą. No i oczywiscie jakis prezent ale to zależy od sytuacji finansowej zwłaszcza ze ubranie troche kosztuje. Co do ceremoni to napoczatku odpowiada sie na pytania księdza a pózniej tylko chrzestna kładzie szatke na dziecko a chrzestny zapala gromnice. Co do trzymania dziecka to obojętne kto bedzie trzymał.
hania024 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 14:54   #36
kasia_mw
Zadomowienie
 
Avatar kasia_mw
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 1 758
GG do kasia_mw Send a message via Skype™ to kasia_mw
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Ja byłam chrzestną rok temu. I u nas jest podobnie jak u Hani. Kupiłam dziecku całe ubranko i szatkę. Dorzuciłam jeszcze kopertę z małym co nieco. Trzymać nie musiałam jej (bo to była dziewczynka) w kościele tylko jak już była ceremonia to położyłam szatkę na dziecku (ksiądz powie kiedy). A i to ja ubierałam małą do chrztu. Powiedziano mi żebym zaczęła od prawej rączki, żeby dziecko nie było leworęczne.
kasia_mw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 20:16   #37
Enid an Gleanna
Przyczajenie
 
Avatar Enid an Gleanna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Dziekuje za objasnienia . Wywęszyłam, ze jest tam tradycja dawania tej szatki. czy mozecie jeszcze wyjasnic czy to jest jakas specjalna szatka? Gdzie ja kupic? Mysle poki co zeby wlasnie te szatke kupic i jakis prezencik - albo taki albumik, albo bardziej praktycznie - komplet poscieli do lozeczka (takie ladne sa, z misiami ), bo wiem, ze tego brakuje dzidziusiowi. ale chyba albumik bedzie lepszy - bardziej ponadczasowy...
Enid an Gleanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-09-23, 20:36   #38
madzia7
Raczkowanie
 
Avatar madzia7
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 288
GG do madzia7
Talking Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Ela właśnie ten albumik moja córcia dostała,jest naprawde przecudowny
madzia7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 21:02   #39
Brewka :)
sophisticated
 
Avatar Brewka :)
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 7 952
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Cytat:
Napisane przez Enid an Gleanna Pokaż wiadomość
Dziekuje za objasnienia . Wywęszyłam, ze jest tam tradycja dawania tej szatki. czy mozecie jeszcze wyjasnic czy to jest jakas specjalna szatka? Gdzie ja kupic? Mysle poki co zeby wlasnie te szatke kupic i jakis prezencik - albo taki albumik, albo bardziej praktycznie - komplet poscieli do lozeczka (takie ladne sa, z misiami ), bo wiem, ze tego brakuje dzidziusiowi. ale chyba albumik bedzie lepszy - bardziej ponadczasowy...
szatkę dostaniesz w sklepie z dewocjonaliami, pamiątka chrztu lepiej żeby była ponadczasowa, moim zdaniem byłoby miło jakby miała związek z religią, ale rozumiem, że to mało popularny pogląd (nie mam nic do Anne Geddes absolutnie )
pościel kup raczej z innej okazji (jako mama chrzestna, będziesz ich troszkę miała )
__________________
elementarz reaktywacja
przepisy
Brewka :) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 07:30   #40
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Ja chrzestną nie miałam okazji zostać ale pamietam sporo z tej uroczystości bo sama chrzciłam swoją córeczkę jeszcze nie tak dawno

A wiec ta szatka czyli krzyżmo i swiece gromnice (z przybraniem) powinna kupić chrzestna, dodatkowo nalezy zakupic wstązeczke, zaleznie od regionu u nas kolor niebieski na chłopczyka a rózowy na dziewczynke. Wstązeczką przewiązuje się krzyżmo.
Ale rodzice wychodzac z założenia, że chrzestna może nie wiedziec o obowiązku czy tradycji kupienia to czesto kupują sami.
Czasami jest zwyczaj kupowania ubranka do chrztu przez rodziców chrzestnych.

Jako chrzestna musisz otrzymać od księdza karteczkę o braku przeciwskazań do zostania matką chrzestną, czyli, że ty musiałas byc ochszczona. Dodatkowo przystepujesz do spowiedzi i bierzesz udziałw spotkaniu dla rodziców i chrzestnych (u nas spotkanie nie było obowiazkowe)

Tego musisz się dowiedziec od rodziców dokladnie, zawsze mozna zapytać co trzeba kupic.

Co do mszy w Kosciele.
Ja słyszałam, ze jest taka tradycja, ze chrzestna matka powinna trzymac dziecko do chrztu jesli to dziewczynka.
Ale to tez zaleznie od tradycji.

Na poczatku mszy ksiadz do was podejdzie i pyta o imie dziecka i o co prosicie czyli, ze o chrzest. Potem wykonuje znak krzyza a po nim rodzicie i chrzestni.
Potem w trakcie mszy podchodzicie do chrzcielnicy i ksiadz powie kiedy chrzestna ma połozyć na dzidziusiu krzyzmo i kiedy chrzestny ma zapalić gromnice.

U nas po mszy szło się do zachrystii podpisywać papiery.

Rozpisałam się ale mam nadzieje, ze cos wyjasniłam
__________________

-------------------------------------------------------------------
11.09.2008 - spotkanie z Katesią

Edytowane przez Alien
Czas edycji: 2006-09-24 o 07:57
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 08:01   #41
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

A co do prezentu, to ja jako młoda mamusia stałam się bardziej praktyczna w kwestii prezentów.

Jako chrzestna radze coś kupić dla dziecka, zeby była pamiątka.
Ja polecam jako pamiątke album taki specjalny dla dzidziusia i jesli chciałabys dac pieniadze to dodatkowo do takiego prezentu w koperte.
Mozesz tez kupić jedną duzą przydatną rzecz. My dostalismy od chrzestnej stolik do jedzenia i zabawy i bardzo nas ten prezent ucieszył a co najwazniejsze jest przydatny.
Łancuszek dziecku się nie przyda, taki prezent chociaz ladny to chyba lepszą okazją jest komunia.

Najlepszy prezent to taki z którego rodzicie bedą zadowoleni bo dziecko skorzysta
__________________

-------------------------------------------------------------------
11.09.2008 - spotkanie z Katesią
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-09-24, 10:06   #42
Enid an Gleanna
Przyczajenie
 
Avatar Enid an Gleanna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

bardzo, bardzo dziekuje. Mam jeszcze troszke czasu, bo chrzest dopiero 4 listopada, wiec pobiegam po roznych sklepach i poogladam te albumiki, bo skad inąd wiem, ze jeszcze Kruszynka takiego nie ma . Zagladalam tez na stronke podaną przez Ele i sprawdzilam cene albumu anne Geddes - niewygórowana jak na taka jakość. Sprobuje jeszcze odszukac ten album w jakims empiku, cożby zobaczyć, jak się przedstawia w środku, ale nawet jak nie znajde, to chyba wlasnie jego kupie, ufając Waszemu entuzjazmowi .
Dziekuje za wszelkie Wasze opisy. Dziki nim sie zorientowalam, ze istnieja roznice w przebiegu ceremonii. Poki co udalo mi sie ustalic, ze nie ma spotkania z rodzicami i chrzestnymi i Matka chrzestna nie trzyma dzidzi, tylko ta prawdziwa mama. W przyszla niedziele jade znowu odwiedzic Kruszynke, wiec postaram sie zdobyc jakies nowe informacje. Przynajmniej juz wiem na co zwracac uwage . Jeszcze raz Wam dziekuje. I jesli sie cos Wam jeszcze przypomni, albo bedziecie mialy jakies sugestie co do prezentu to czekam na wiesci!
Enid an Gleanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 11:39   #43
WioletaM
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 214
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

i musisz być bierzmowana
WioletaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 15:59   #44
Joasiaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Joasiaa
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 2 150
GG do Joasiaa
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Jestem na świeżo po chrzcie mojej córki więc może podpowiem coś z prezentem. Julka dostała komplet sztućcy z wygrawerowanymi postaciami z Kubusia Puchatka i do tego talerz, miseczke i kubeczek z takimi motywami. Uważam że to też fajny pomysł. Pamiątka i jednoczesnie coś użytecznego.
__________________
Zapraszam na mój blog turystyczny:
http://blog.palcem-po-mapie.pl/


"Ludzie nie zdają sobie sprawy jak mało istnieją" Leo Lipski
Joasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 16:06   #45
sylwia622
Rozeznanie
 
Avatar sylwia622
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 888
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

dodam że u mnie w rodzinie jest taka tradycja że matka chrzestna kupuje biala szatke i wyszywa na niej imiona, nazwisko i date chrztu dziecka a ojciec chrzestny kupuje gromnice.
__________________
Gdzie są wszyscy ...
... przyjaciele ??
sylwia622 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 20:54   #46
Enid an Gleanna
Przyczajenie
 
Avatar Enid an Gleanna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

W szczególności do Joasi - moja chrzesniaczka jest kaliszanka i tam tez odbedzie sie chcrzest takze dziekuje za sugestie. Jrsli moglabys udzielic mi jeszcze jakis wskazowek to bede wdzieczna - nie wiem czy istnieja jeszcze jakies, moze ściśle wielkopolskie tradycje sotyczace chrztu? cóżbym nie popelnila jakiegos faux pas .
WioletoM - bierzmowana jestem, takze z tym nie bedzie problemu .
Pomysl Sylwii622 jest swietny, ale chyba nie dla mnie ta tradycja - mam dwie lewe rece, wiec raczej nic sama nie dam rady wyszyć . atak zanosić do jakiegos punktu to nie to samo.... chyba ze powiem ze to ja wyszylam
Enid an Gleanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 21:04   #47
mimbi
Zakorzenienie
 
Avatar mimbi
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 5 109
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Cytat:
Napisane przez kasia_mw Pokaż wiadomość
Powiedziano mi żebym zaczęła od prawej rączki, żeby dziecko nie było leworęczne.
Ale bzdura. Czy to znaczy, ze dzieci leworeczne sa gorsze czy co? Sama jestem praworeczna i jakos mnie to osobiscie nie dotyczy, ale mnostwo ludzi mogloby sie obrazic za taki zabobon.
mimbi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 21:57   #48
Joasiaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Joasiaa
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 2 150
GG do Joasiaa
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Cytat:
Napisane przez Enid an Gleanna Pokaż wiadomość
W szczególności do Joasi - moja chrzesniaczka jest kaliszanka i tam tez odbedzie sie chcrzest takze dziekuje za sugestie. Jrsli moglabys udzielic mi jeszcze jakis wskazowek to bede wdzieczna - nie wiem czy istnieja jeszcze jakies, moze ściśle wielkopolskie tradycje sotyczace chrztu? cóżbym nie popelnila jakiegos faux pas .
O jak miło!!! U nas jest tradycyjnie (jeśli oczywiście ktoś pielęgnuje takie tradycje), chrzestna kupuje białą szatkę i jeśli życzą sobie rodzice to strój dla dziecka. W czasie chrztu zakładasz dziecku szatkę i na tym Twoja rola się kończy. Najlepiej zapytać się rodziców dziecka bo ja np. chciałam żeby Julka odziedziczyła szatkę po mnie a potem dała ją swojemu dziecku.
Jest też u nas moda na kupowanie srebrnych łyżeczek ( ) niby ma to zapewnić dostatek dziecku. Moim zdaniem trzeba też wyczuć sytuację jesli chodzi o prezent - czy rodzina jest tradycyjna, czy bardziej "ekstrawagancka". Od dziadków Julka dostala też aniołka - rzeźbę. To znowu taka nasza wewnętrzna umowa że obdarowujemy się aniołami.
A w jakim kościele będzie uroczystość? jeśli możesz zdradzić
__________________
Zapraszam na mój blog turystyczny:
http://blog.palcem-po-mapie.pl/


"Ludzie nie zdają sobie sprawy jak mało istnieją" Leo Lipski
Joasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-25, 10:48   #49
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

szatka
http://allegro.pl/item128041259_chrz...on_i_daty.html
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-09-25, 12:19   #50
Enid an Gleanna
Przyczajenie
 
Avatar Enid an Gleanna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

To jest parafia Narodzenia N. Maryi Panny. Taki malutki kosciółek na zagórzynku, ul. Beskidzka o ile dobrze pamietam . spodobaly mi sie te szatki z Allegro, do którego link podała Ela, bo sama wyszywać nie umiem , a tam - jak na ubranka kościelne- całkiem całkiem to wyglada. wiem ze rodzice już mają ubranko do chrztu, wiec jeszcze tylko te szatke musze dokupić. I az tak tradycyjni na pewno nie sa, żeby trzymac szatki z pokolenia na pokolenie, ale jeszcze sie upewnie.
Łyzeczek kupowac nie bede bo są moim zdaniem ciekawsze prezenty :p, a tej (brytyjskiej zdaje sie) łyżeczkowej mode nie rozumiem :/. Czyli poki co jestem za opcja szatka + albumik, ale jeszcze mam miesiąc na myślenie
Enid an Gleanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-25, 13:25   #51
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

Enid, kiedy te łyżeczki sa bardzo fajne! na allegro tez takowe znajdziesz i w normalnych sklepach jubilerskich albo ze srebrnymi naczyniami. Mozna wygrawerować date itp. Pamiatka super! Ja bym taka chciała
A osobiście moja jedyna pamiatka z chrztu to taki obrazek ze św Józefem na różowym tle, gąbka w środku chyba ... bo miekki jest. Od chrzestnego. Data chrztu 25 grudzień 1975
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-26, 14:34   #52
Enid an Gleanna
Przyczajenie
 
Avatar Enid an Gleanna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

pomyśle, pomyśle nad tymi łyżeczkami, ale naprawde, ja bym chyba wolala albumik. Zwlaszcza ze na tej szatce mozna wyhaftowac imie dziecka i date chrztu.

Teraz wyjezdzam na pare dni - Nie bede miec dostepu do Neta, ale jak tylko wroce to sie podlacze pod Wizaz, wiec jesli cos jeszcze Wam wpadnie do glowy to piszcie!
Enid an Gleanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-29, 20:24   #53
andzia2121
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 22
Dot.: Chrzest - jestem chrzestną, jaka jest tradycja???

W moich stronach jest także przekonanie, że rodzice chrzestni powinni zadbać o "dobrą przyszłość" dziecka. Dlatego oprócz tego, że chrzestna kupuje ubranko do chrztu a chrzestny świecę to jest też tradycja aby dziecko podczas chrztu miało przy sobie kilka rzeczy:
pieniądze- żeby nigdy nie było biedne
wzory matematyczne- żeby się dobrze uczyło
wierszyk- na dobrą pamięć
przepis kulinarny- aby nigdy nie chodziło głodne i umiało gotować
kawałek nitki- żeby nie chodziło w podartej koszuli
Rzeczy te wkładają rodzice chrzestni dziecku do pieluchy (a właściwie pomiędzy pieluchę a zakładane na nią majteczki - z wiadomych względów) i powinny tam zostać do chwili powrotu z kościoła po mszy. Nie jestem pewna czy wypisałam wszystkie rzeczy bo podawałam dziecko do chrztu ponad 4 lata temu. Jakbym jeszcze sobie coś przypomnieła to dam znać.
Czy w waszych stronach też są podobne tradycje?
andzia2121 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-22, 09:38   #54
katalinka17
Zadomowienie
 
Avatar katalinka17
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 1 772
Smile Co kupić chrześniaczkowi na jego własne chrzciny?:)

dziewczyny moze macie pomysl na jakis prezent dla malucha,ktorego mam byc chrzestnabo ja wlasciwie nie mam pojecia co sie kupuje z takiej okazji,pierwszy raz dostapie takiego zaszczytucoz,mam dopiero 19 latpomozcie.
katalinka17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-22, 09:44   #55
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

katalinko, połączyłam Cię z innymi wątkami w tym temacie.
Dodatkowo polecam wpisać "chrzciny" w wyszukiwarkę forum Mamy z klasą, znajdziesz jeszcze więcej porad
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-22, 14:57   #56
_dAria86
Rozeznanie
 
Avatar _dAria86
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Tuam Ireland
Wiadomości: 728
GG do _dAria86 Send a message via Skype™ to _dAria86
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

katalinka,
z linii kubusia puchtka -
1. ciekawy,srebny kalejdoskop do którego sie wkłada akt urodzenia maleństka,
2. dwa małe pojemniczki, jeden na ząbki drugi na pierwszy ściety pukiel włosów,
3. srebna bąz złota bransoletka na której możesz cos wygrawerowac (dzidzia może ją nosic po skończeniu roczku (pisze o uniwersalnym rozmiarze) )
4. złoty łańcuszek na rączke,
5. kolczyki,
6. łyżeczka, widelczyk,
7. glina na której mozna odbić stópke i dłoń dziecka.

a więc czy i dla chłopca coś i dla dziewczynki
_dAria86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-23, 00:01   #57
Wisienki
Zakorzenienie
 
Avatar Wisienki
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: raz stąd, raz stamtąd ;)
Wiadomości: 3 944
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

Cytat:
Napisane przez cincin Pokaż wiadomość
Chodzi o prezent oryginalny ale uroczy, jakąś charakterystyczną pamiątke chrztu....
Ale nie chciała bym żeby to był łańcuszek.... bo tak dają prawie wszyscy
Doradźcie prosze co dostawały wasze coreczki albo o czym słyszałyście .....

w moich stronach dziewczynki dostają z okazji chrzcin jakąś ładną biżuterie ( nie łańcuszek)- w myśl zasady dziecko teraz nie doceni, ale przyda sie mu na przyszłość.
__________________
Wisienki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-24, 11:54   #58
kkasiaaa
Zadomowienie
 
Avatar kkasiaaa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 697
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

według mnie mogłabyś dać soś co będzie pamiątką do końca życia + jakiś prezencik na teraz np jakąś zabaweczkę lub ciuszek. Moja Oliwia na chrzciny od chrzestnej dostała piękną rzeżbioną chyba z mosiądzu (no jakoś tak) dłoń a na niej malutką dzidzię z wygrawerowanym wierszykiem. Jest to pamiątka do końca życia + do tego dostała 100 zł bo ciocia stwierdziła że mama będzie lepiej wiedziała co Oliwka będzie chciała
Natomiast jak mój tż był chrzestnym u syna mojego brata to zrobiliśmy na zamówienie piękną srebrną łyżeczkę do tego taki grawerowany obrazek + 100 zł
__________________
Kasia z dziećmi :
Julia 11 lat
Oliwia 7 lat
Lena 5 lat
kkasiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-24, 16:00   #59
akira
Raczkowanie
 
Avatar akira
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 403
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

rzeźba/obrazek do zawieszenia nad łóżeczkiem z aniołem prowadzącym dziecko za rękę plus ładne kompletne wydanie baśni Andersena lub baśni z 1001 nocy..zakup biżuterii typu kolczyki zostawiłabym jako prezent z okazji ukończenia 18 lat zaś łańcuszka z medalikiem do uroczystości komunii świętej
akira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-26, 21:30   #60
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: Co kupić na chrzciny?:)

Szczerze mówiąc czytając ten wątek stwierdzam że chyba najlepiej jednak podpytać rodziców maleństwa. Niektóre mamy były zachwycone prezentami które mi mniej przypadły do gustu. Może lepiej zrezygnować z niespodzianki a trafić w gusta obdarowanym rodzicom.
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-02-23 23:25:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:52.