Podział wydatków wesele - niewygodny temat - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-10-30, 11:59   #1
Cukinia2017
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 49

Podział wydatków wesele - niewygodny temat


Hej

Chciałabym was zapytać o opinię dot. podziału kosztów wesela.

Moja siostra bierze ślub w 2021 ( oby, bo pandemia), nasi rodzice chcąc dać jej kasę na to wesele,
wesele będzie kosztować ok 45-50 000 zł
Rodzice chcą dać ok 20.000, jego rodzice się nie dołożą bo mają mało kasy, więc dadzą max 4000-5000

Ostatnio wynikla awantura między nimi, siostra mi się żaliła. Bo on uważa, że skoro jej rodzice dają prawie połowę, to drugą połowę oni powinni razem na pół podzielić między sobą

Siostra uważa że on powinien dać w tej sytuacji więcej niż ona, bo ona daję na stół fundusze od rodziców

Co myślicie? jak to wygląda u wiekszosci par?

Ja nie wiem co jej doradzić no ale trochę racji chyba ma
Cukinia2017 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-30, 19:18   #2
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 3 395
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

a ile jest gości z jej strony, a ile z jego?

ja bym to od tego uzależniła
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-31, 10:46   #3
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Rozumiem, że po ślubie nie będą mieć wspólnych pieniędzy? Bo jeśli będą, to takie rozkminy są bez sensu.
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-31, 11:05   #4
Unless
Rozeznanie
 
Avatar Unless
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 693
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

[1=bb410bd1fbb42d2edea92b1 ada01ce79bf3cfb02_603add0 278cd5;88247494]a ile jest gości z jej strony, a ile z jego?

ja bym to od tego uzależniła[/QUOTE]To też należy wziąć pod uwagę. I to, czy faktycznie chlopaka stać aż tyle dołożyć ile siostra oczekuje. Bo być może nie ma na tyle oszczędności.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Unless jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-31, 12:16   #5
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Cytat:
Napisane przez Cukinia2017 Pokaż wiadomość
Siostra uważa że on powinien dać w tej sytuacji więcej niż ona, bo ona daję na stół fundusze od rodziców
To nie ona daje fundusze od rodziców, tylko rodzice. To ich gest, a nie jej i nie stanowi darowizny, a poniesienie części opłat. W takiej konfiguracji te pieniędze nigdy nie należą tak naprawdę do niej, tylko ułatwiają narzeczonym poradzenie sobie z resztą wydatków.
Dużo też zależy od planów finansowych twojej siostry i jej narzeczonego. Jeśli nie zamierzają mieć intercyzy, to ten dylemat jest sztuką dla sztuki.
Cytat:
Co myślicie? jak to wygląda u wiekszosci par?
A co to ma za znaczenie?
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-31, 19:30   #6
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

skoro jego rodziców nie stać to skąd on ma wziąć tą drugą połowę? Dla mnie to bez sennsu sobie wyliczać w związku bo koleżanka też sama nie odłożyła kasy tylko dostała. Jeśli chce ona mieć wszystko na pół to niech zorganizują dużo skromniejszą imprezę aby facet mógł dołożyć połowę.
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-31, 21:44   #7
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Według mnie wesele to impreza młodych. Rodzice mogą, ale nie muszą pomagać im w organizacji. Czy to finansowo czy to radą lub pomocą w organizacji. I niezależnie od formy - jest to dobrowolny gest.


Gdy młodzi decydują się na wesele to nie powinni z założenia polegać na swoich środkach finansowych.

Prezenty finansowe otrzymane na organizację ślubu i wesela powinny według mnie być traktowane jako szybciej otrzymany prezent weselny, a te są przecież wspólne. W końcu to wspólna impreza, która ma na celu uczczenie wspólnego życia. Rodzice nie dają pieniędzy jej żeby sobie z nimi zrobiła co chce, a ona decyduje się wyłożyć na wesele. Nie. Oni dają te pieniądze IM z konkretnym przeznaczeniem na co mają iść.

Jeśli siostra chce się rozliczać z narzeczonym kosztami po równo to według mnie powinna to liczyć w inny sposób:
koszt wesela to powiedzmy 50 000, wasi rodzice dołożyli się 20 000, rodzice narzeczonego powiedzmy 5000. Zostaje 25 000, które młodzi muszą dołożyć. I niech tą kwotę rozdzielają na równo. Jeśli jest duża dysproporcja w ilości gości z każdej ze stron to powinna też to uwzględnić w wyliczeniach.

No chyba, że uznaje pełną rozdzielność majątkową i np prezentów ślubnych też nie uważa za coś wspólnego i ma na przykład zamiar liczyć np kto ile dostał w kopertach i potem to rozdzielać. Ale w takiej sytuacji już dawno powinni mieć przedyskutowane podejście do finansów i ustaloną rozdzielność majątkową.
A jeśli jest po prostu tym typem, że "co twoje to nasze, a co moje to moje" i ma zamiar w związku dążyć do tego żeby to jej się opłacało to cóż, szkoda mi faceta.


Cytat:
Napisane przez Cukinia2017 Pokaż wiadomość
Co myślicie? jak to wygląda u wiekszosci par?
U nas też była spora dysproporcja w możliwościach finansowych rodziców. Zdecydowaliśmy się na późniejszy termin ślubu żeby móc wspólnie odłożyć na tyle środków żeby nie musieć bazować na rodzicach i na jednej stronie wywierać presji, że dają mniej. Odkładamy pieniądze na wspólne konto proporcjonalnie do zarobków - nie rozdzielamy się po równo. A środki, które wstępnie proponowali nam rodzice prawdopodobnie otrzymamy jako prezent ślubny.
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-11-08, 09:06   #8
Niezapominajka09
Rozeznanie
 
Avatar Niezapominajka09
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 725
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Szczerze? Jak dla mnie to rodzice mogą dać prezent w kopercie a nie organizować pół wesela. I uważam, że Twoja siostra jest bezczelna i roszczeniowa, wymagając pieniędzy od przyszłych teściów lub większej kwoty od narzeczonego, którego może nie być na to stać. To, że Wasi rodzice mają oszczędności i chcą je dać młodym to wcale nie znaczy, że teściowie mają taką samą możliwość. Jak byś się czuła wiedząc, że zadłużyli się w providencie, żeby spełnić marzenia i oczekiwania PM? Sorry, słabe strasznie...w dodatku jak z mężem będą potem żyć i rozliczać się z każdej złotówki? Jak teraz nie umieją rozmawiać o pieniądzach to średnio to widzę. Ps. Pomijam, że dla mnie jest proste i oczywiste że jak nas nie stać na coś to tego nie robię. Nie mamy kasy na wesele? Odkładamy w czasie i oszczędzamy albo robimy skromniej, tak jak nas stać. A wymagania, że rodzice jedni czy drudzy będą spełniać marzenia starych koni o weselu, żeby ten jedem dzień być księżniczka są po prostu śmieszne.

Edytowane przez Niezapominajka09
Czas edycji: 2020-11-08 o 09:16
Niezapominajka09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-11-10, 18:16   #9
vilka1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 659
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby młodzi za całość wesela zapłacili sami a pieniądze, które dostaną od jednych i drugich rodziców potraktowali jak prezent na start na wspólne życie.

---------- Dopisano o 19:16 ---------- Poprzedni post napisano o 19:16 ----------

Cytat:
Napisane przez Niezapominajka09 Pokaż wiadomość
Szczerze? Jak dla mnie to rodzice mogą dać prezent w kopercie a nie organizować pół wesela. I uważam, że Twoja siostra jest bezczelna i roszczeniowa, wymagając pieniędzy od przyszłych teściów lub większej kwoty od narzeczonego, którego może nie być na to stać. To, że Wasi rodzice mają oszczędności i chcą je dać młodym to wcale nie znaczy, że teściowie mają taką samą możliwość. Jak byś się czuła wiedząc, że zadłużyli się w providencie, żeby spełnić marzenia i oczekiwania PM? Sorry, słabe strasznie...w dodatku jak z mężem będą potem żyć i rozliczać się z każdej złotówki? Jak teraz nie umieją rozmawiać o pieniądzach to średnio to widzę. Ps. Pomijam, że dla mnie jest proste i oczywiste że jak nas nie stać na coś to tego nie robię. Nie mamy kasy na wesele? Odkładamy w czasie i oszczędzamy albo robimy skromniej, tak jak nas stać. A wymagania, że rodzice jedni czy drudzy będą spełniać marzenia starych koni o weselu, żeby ten jedem dzień być księżniczka są po prostu śmieszne.
vilka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-11-17, 16:24   #10
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Cytat:
Napisane przez Cukinia2017 Pokaż wiadomość
Hej
Chciałabym was zapytać o opinię dot. podziału kosztów wesela.
Moja siostra bierze ślub w 2021 ( oby, bo pandemia), nasi rodzice chcąc dać jej kasę na to wesele,
wesele będzie kosztować ok 45-50 000 zł
Rodzice chcą dać ok 20.000, jego rodzice się nie dołożą bo mają mało kasy, więc dadzą max 4000-5000
Ostatnio wynikla awantura między nimi, siostra mi się żaliła. Bo on uważa, że skoro jej rodzice dają prawie połowę, to drugą połowę oni powinni razem na pół podzielić między sobą
Siostra uważa że on powinien dać w tej sytuacji więcej niż ona, bo ona daję na stół fundusze od rodziców
Co myślicie? jak to wygląda u wiekszosci par?
Ja nie wiem co jej doradzić no ale trochę racji chyba ma
sami sfinansowaliśmy nasze wesele, po połowie mimo dysproporcji w liczbie gości (moich było więcej). Wydatki odrębne (ubrania, makijaż, zabiegi kosmetyczne, fryzury) zapłaciliśmy każdy własne. Uważam, że to najlepsze rozwiązanie.
Ile Twoja siostra ma lat,że chce żeby jej wesele było finansowane przez rodziców? Niech sama zarobi lub zorganizuje skromniejszą imprezę.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-11-18, 09:56   #11
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji. Wesele na ok 45 tysięcy, moi rodzice dają 20, rodzice narzeczonego nic. Brakujące 25 tysięcy zbieramy wspólnie, nie wyobrażam sobie w ogóle powiedzieć mu że skoro moi rodzice dali a jego nie to ma teraz sam wyłożyć kasę a ja sobie będę leżeć i pachnieć, albo przeliczać gości i robić jakieś proporcje ile dokładnie kto ma zapłacić.
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-11-18, 10:18   #12
Personal_Jesus
Zakorzenienie
 
Avatar Personal_Jesus
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 38 005
Dot.: Podział wydatków wesele - niewygodny temat

My mamy wspólne konto i zakładamy,że wszystko sfinansujemy sami, a jak rodzice coś dołożą, będzie miło, ale to tylko dodatek.
__________________
Every siren often my lullaby Every heartbeat functioning thrown to the night I'm quenched in your light And see the floor rising through a dream Forgotten thoughts lost in a memorable theme And soaked to the skin


Mój kulinarny kącik
Personal_Jesus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-11-18 11:18:02


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:27.