Ile macie oszczędności? - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-05-19, 19:31   #301
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
A mozna prosze kwoty? "12krotnosc miesiecznej wyplaty" /nic mi nie mowi, bo to zakres od 15 tys do srednio 100 000 tys
Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Serio moje pytanie nie jest jakies nadzwyczajnie skomplikowane i je powtorze:

Ile musiałybyście mieć odłożone na koncie żebyście zasypiały komfortowo?

PO PROSTU I TYLKO TYLE.
Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Dobra, to serio cie przerasta


ale dziekuje za twoj wielki wklad

Ale czego nie rozumiesz? Przemnożyć nie potrafisz?

Odpowiedź na Twoje pytanie ile = 12x miesięczne wydatki.



Mogę napisać 50 tys. zł, mogę napisać 10 tys. zł, a nawet 100 tys.
Prawdziwe odniesienie będziesz miała wtedy, kiedy się dowiesz ile wydaję. Jeżeli ktoś wydaje 1,5 tys zł/mc to oszczędności w wysokości 100 tys. zł, aby czuć się bezpiecznie wydają się bardzo wysokie, ale jeśli przy oszczędnościach 100 tys. zł, miesięczne wydatki wynoszą 30 tys. zł, to ledwo na 3 miesiące życia wystarczy.


Inaczej też jeżeli ktoś napisze 50 tys. zł, a mieszka w Warszawie (duże koszty utrzymania), a inaczej jeśli mieszka w Pcimiu (to co Timon i Pumba pisała).



Dla mnie sama kwota bezpieczeństwa rośnie, kiedyś 12x moich wydatków było kwotą kilkukrotnie mniejszą niż dzisiaj >> 12krotnośc dalej się nie zmieniła, a kwota jednak dużo wyższa. Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie, bez względu na to ile wydaje (a jednak wydaje coraz więcej wraz z wzrostem wynagrodzenia) zawsze bezpiecznie się będę czuć, jeśli będę mieć "12x miesięczne wydatki".

---------- Dopisano o 19:31 ---------- Poprzedni post napisano o 19:27 ----------

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Dla mnie odłożenie rocznych zarobków to spora część kredytu hipotecznego, nie widziałabym sensu trzymania tego, tylko wolałabym go nadpłacic, a w końcu spłacić. Ale nie wiem ile lat musiałabym odkładać, żeby tyle uzbierać, żyć za coś trzeba
Nie mam kredytu. Myślę, że gdybym miała, to może bym zweryfikowała te oszczędności, bo też wychodzę z założenia, ze lepiej jest nadpłacać (zachowując niższa poduszkę bezpieczeństwa), niż tracić przez odsetki.
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-19, 19:46   #302
ViLLeMkA
Zakorzenienie
 
Avatar ViLLeMkA
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 9 813
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Serio moje pytanie nie jest jakies nadzwyczajnie skomplikowane i je powtorze:

Ile musiałybyście mieć odłożone na koncie żebyście zasypiały komfortowo?

PO PROSTU I TYLKO TYLE.
Ja zasypiałabym komfortowo bez znaczenia ile miałabym odłożone na koncie (no chyba że byłabym w trakcie bankructwa, to może nie).

Ale tak do jakiej kwoty dążę, nominalnie, tak jak prosiłaś, to myślę, że do takiej, która pasywnie pokrywała mi wszystkie stałe koszty. Wiec ponad 1mln zł. Niekoniecznie na koncie wtedy będę czuła się wolna finansowo.

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;86828635]Jesteś wyjątkiem widziałaś milionera żyjącego w kawalerce na obrzeżach miasta jeżdżącego do pracy autobusem?
Może gdzieś taki istnieje, ale to jakiś promil promili przypadków.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zdefiniuj milionera czy 1mln wystarczy wliczając w to wszystkie aktywa czy jednak więcej milionów
__________________
nazywaj mnie Vill

ViLLeMkA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-19, 20:23   #303
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez ViLLeMkA Pokaż wiadomość
Ja zasypiałabym komfortowo bez znaczenia ile miałabym odłożone na koncie (no chyba że byłabym w trakcie bankructwa, to może nie).

Ale tak do jakiej kwoty dążę, nominalnie, tak jak prosiłaś, to myślę, że do takiej, która pasywnie pokrywała mi wszystkie stałe koszty. Wiec ponad 1mln zł. Niekoniecznie na koncie wtedy będę czuła się wolna finansowo.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zdefiniuj milionera czy 1mln wystarczy wliczając w to wszystkie aktywa czy jednak więcej milionów
A nie wiem tak mi się rzuciło i chciałam dać jakiś skrajny przykład. Może to być i człowiek który zarabia 100 tys miesięcznie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-19, 21:08   #304
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Ile macie oszczędności?

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-19, 21:13   #305
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Nie no, jasne, z tym się nie kłócę, ale jakbym miała mieć na koncie 100 tys zł, a mieć dalej kredyt za 200, to dla mnie mijałoby się to z celem.

Ogólnie staram się mieć kilka, kilkanaście tysięcy, w razie niespodziewanych sytuacji losowych, razem z TŻ mamy też dodatkowe ubezpieczenia w razie różnych wypadków. Póki co się sprawdza.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-05-31, 19:59   #306
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Ile macie oszczędności?

Ja jestem wściekła. Im więcej oszczędzam i dokładam, tym i tak wcale nie czuję się bezpieczniej. Wszystko tak drożeje, oprocentowania oszczędności są kiepskie (jeszcze teraz poraz trzeci obniżyli stopy procentowe, więc już będzie totalne dno na bezpiecznych oszczędnościach). To jest jak syzyfową praca, z której w dodatku nie ma przyjemności, bo trzeba sobie wiele odmawiać.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-05-31, 20:55   #307
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez beatiska Pokaż wiadomość
Ja jestem wściekła. Im więcej oszczędzam i dokładam, tym i tak wcale nie czuję się bezpieczniej. Wszystko tak drożeje, oprocentowania oszczędności są kiepskie (jeszcze teraz poraz trzeci obniżyli stopy procentowe, więc już będzie totalne dno na bezpiecznych oszczędnościach). To jest jak syzyfową praca, z której w dodatku nie ma przyjemności, bo trzeba sobie wiele odmawiać.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
O matko, tam bardzo się z tobą zgadzam.
Kiedyś myślałam, że zbieram na mieszkanie. Ale na to nie ma szans, ceny rosną, wkład własny też rośnie. I już dana kwota nie ma za wielkiego znaczenie.
Mam ochotę to olać. Za mało zarabiam, żeby te oszczędności miały sens. Trzeba by było odkładać po kilka tysięcy miesięcznie.
Od 2 miesięcy szalalam i nie odłożyłam ani grosza. I jakoś mi z tym...lepiej?


Właśnie mi uświadomiłas, że ja nie mam już 2,7 procent na oszczędnościowym. Millennium miało ta promocje od zawsze.
A teraz mają 0,5% WTF? Kiedy tak źle było? :00
Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Czas edycji: 2020-05-31 o 20:59
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-05-31, 21:21   #308
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Ile macie oszczędności?

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;87896910]O matko, tam bardzo się z tobą zgadzam.
Kiedyś myślałam, że zbieram na mieszkanie. Ale na to nie ma szans, ceny rosną, wkład własny też rośnie. I już dana kwota nie ma za wielkiego znaczenie.
Mam ochotę to olać. Za mało zarabiam, żeby te oszczędności miały sens. Trzeba by było odkładać po kilka tysięcy miesięcznie.
Od 2 miesięcy szalalam i nie odłożyłam ani grosza. I jakoś mi z tym...lepiej?


Właśnie mi uświadomiłas, że ja nie mam już 2,7 procent na oszczędnościowym. Millennium miało ta promocje od zawsze.
A teraz mają 0,5% WTF? Kiedy tak źle było? :00
Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]Też trochę więcej ostatnio wydałam, choć uważam że dalej w ramach rozsądku. I też mi jakoś lepiej. Coś w końcu z tej pracy mam.

Tak jak piszesz, żeby to miało sens, to z parę tysięcy trzeba odkładać. To jest jak gonienie króliczka. Szybciej to się człowiek zajedzie do grobowej deski, niż złapie króliczka.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-05-31, 22:38   #309
Monia284
Zakorzenienie
 
Avatar Monia284
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 7 843
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
No pewnie ze tak. Ja dopiero od niedawna zaczelam oszczedzac ale to sie przyda. Moj tata raczej wychodzi z zalozenia ze mam byc samodzielna i ok pomoglby mi gdyby mogl alw gdyby to bylo spowodowane tym ze nie oszczedzam to nie bylby taki chetny do pozyczania. No i bogaty nie jest wiec gdyby bylo potrzebne pare tysiecy to raczej by tyle nie pozyczyl bo sam by nie mogl a jak bedzie sie oszczedzac to samemu mozna taka kwote uzbierac. Dlatego ja licze sama na siebie i tak jest najlepiej jestem dorosla i sobie poradze.

No i macie racje ze moze wiekszy sens mialoby odkladanie pieniedzy w tysiacach ale rowniez nie mam takiej mozliwosci bo wtedy nie mialabym kasy na jedzenie i ubrania :-D No a sama sobie za wszystko place. Takze odkladam ile moge w setkach raczej czasem 100 zl nawet to wyczyn i niby wydaje sie malo ale moze pozniej wyskoczy wydatek i nawet te 100 zl jakos pomoze a czasem wiecej.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Monia284
Czas edycji: 2020-05-31 o 22:43
Monia284 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-05-31, 22:55   #310
cocolocco
Raczkowanie
 
Avatar cocolocco
 
Zarejestrowany: 2017-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 377
Dot.: Ile macie oszczędności?

Hej, bardzo ciekawy wątek jezeli chodzi o mnie to udalo mi się odłożyć póki co 6 moich pensji, docelowo chcialabym 12, utrzymuje sie sama, mieszkam w dużym mieście, oczywiście mieszkanie na wynajem, za miesiąc będzie 24 lata, więc myślę, ze jest calkiem niezle dodam tylko, ze z zawodu i wykształcenia zajmuje sie finansami, dlatego pogłębianie dotyczącej finansów osobistych rowniez traktuje jak pasję

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
cocolocco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 10:13   #311
Sheena_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 860
GG do Sheena_
Dot.: Ile macie oszczędności?

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;87896910]


Właśnie mi uświadomiłas, że ja nie mam już 2,7 procent na oszczędnościowym. Millennium miało ta promocje od zawsze.
A teraz mają 0,5% WTF? Kiedy tak źle było? :00
Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Ostatnio sprawdzałam oferty kont oszczędnościowych i widzę że banki oferują wyższe oprocentowanie tylko na określony okres czasu, np. 2 miesiące. Po tym czasie dostajesz właśnie ok 0,5% albo nawet mniej

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Sheena_
Czas edycji: 2020-06-01 o 10:15
Sheena_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-06-01, 12:45   #312
Sabrinasab
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 345
Dot.: Ile macie oszczędności?

Znacie jakiś bank, który od lipca nie będzie miał na OKO 0,5%?
Powiem szczerze, że trochę mnie to już denerwuje, bo jestem z bankiem wiele lat, a tak na prawdę warunki coraz gorsze. Dużą część pieniędzy inwestuję, ale mam też oszczędności na OKu, w razie gdyby nagle potrzebna była większa gotówka i chętnie zmieniłabym bank (obecnie jestem w ING).

Jak przeglądam te zestawienia banków to zazwyczaj te strony biorą tylko te ofert promocyjne typy 2% na 4 miesiące, nie znalazłam zestawienia jak to później wygląda.
Sabrinasab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 15:23   #313
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez Sheena_ Pokaż wiadomość
Ostatnio sprawdzałam oferty kont oszczędnościowych i widzę że banki oferują wyższe oprocentowanie tylko na określony okres czasu, np. 2 miesiące. Po tym czasie dostajesz właśnie ok 0,5% albo nawet mniej

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz


Cytat:
Napisane przez Sabrinasab Pokaż wiadomość
Znacie jakiś bank, który od lipca nie będzie miał na OKO 0,5%?
Powiem szczerze, że trochę mnie to już denerwuje, bo jestem z bankiem wiele lat, a tak na prawdę warunki coraz gorsze. Dużą część pieniędzy inwestuję, ale mam też oszczędności na OKu, w razie gdyby nagle potrzebna była większa gotówka i chętnie zmieniłabym bank (obecnie jestem w ING).

Jak przeglądam te zestawienia banków to zazwyczaj te strony biorą tylko te ofert promocyjne typy 2% na 4 miesiące, nie znalazłam zestawienia jak to później wygląda.
Raczej teraz 2% jest dla nowych klientów na krótki okres i na małą kwotę, niestety... Ja na szczęście mam jeszcze dla większych oszczędności konto do sierpnia na 3,5%. Nie wiem co dalej. :/
Zobacz bankobranie ranking lokat i kont.

Wszystko przez to że obniżyli stopy procentowe. Naprawdę mnie denerwuje, że zawsze jak coś się dzieje, to za strata dla mnie. No po prostu zawsze.
I generalnie będzie tylko gorzej z tym.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Czas edycji: 2020-06-01 o 15:28
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 16:38   #314
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Ile macie oszczędności?

Nie ma co szukać. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła już 3 raz w ciągu 3 miesięcy stopy procentowe, więc nje ma co liczyć na wysokie oprocentowanie lokat. Tutaj raczej nie chodzi o lojalność i jak długo się jest klientem.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 17:39   #315
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Ile macie oszczędności?

Bo z tymi oszczędnościami jest tak, że warto mieć oszczędności na ok 6 miesięcy życia bez pracy (tzw. poduszka finansowa)
Resztę trzeba inwestować, żeby po prostu nie tracić. Pamiętajmy, że pieniądze zawsze traciły na wartości z biegiem czasu.
Nie bez kozery, pierwsza i podstawowa zasada finansów brzmi : 'Dolar dzisiaj jest wart mniej niż dolar wczoraj'
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 17:57   #316
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Bo z tymi oszczędnościami jest tak, że warto mieć oszczędności na ok 6 miesięcy życia bez pracy (tzw. poduszka finansowa)
Resztę trzeba inwestować, żeby po prostu nie tracić. Pamiętajmy, że pieniądze zawsze traciły na wartości z biegiem czasu.
Nie bez kozery, pierwsza i podstawowa zasada finansów brzmi : 'Dolar dzisiaj jest wart mniej niż dolar wczoraj'
Tylko żeby inwestowac to albo trzeba albo się dobrze znać albo mieć większą gotówkę ( i wtedy pchać się w nieruchomości).

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 18:07   #317
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Ile macie oszczędności?

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;87898718]Tylko żeby inwestowac to albo trzeba albo się dobrze znać albo mieć większą gotówkę ( i wtedy pchać się w nieruchomości).

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Oj, nieruchomości to tylko jeden sposób inwestowanie i często wcale nie z najwyższą stopą zwrotu.
Można inwestować w chodliwy na dany moment biznes, papiery wartościowe, obce waluty, złoto, akcje spółek, dzieła sztuki jak się na tym znasz i wiele wiele innych
Inwestować można każde sumy, wcale nie wiadomo jak wysokie kwoty. Ja wiem, że to nie hop siup, ja wiem, że to wymaga czasu, aby czytać i się dokształcać, żeby się na tym 'znać'. Ja to wszystko wiem.
Ale gdzieś przeczytałam piękne zdanie: 'Powinieneś tyle samo czasu spędzać ucząc się jak inwestować swoje pieniądze ile czasu spędzasz zarabiając je'
Można narzekać, że oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Można. Ale ja uważam, że lepiej się poduczyć co z tymi pieniędzmi zrobić, żeby nie topniały. Ja wiem, że to wymaga czasu. Ale coś za coś.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 18:18   #318
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Oj, nieruchomości to tylko jeden sposób inwestowanie i często wcale nie z najwyższą stopą zwrotu.
Można inwestować w chodliwy na dany moment biznes, papiery wartościowe, obce waluty, złoto, akcje spółek, dzieła sztuki jak się na tym znasz i wiele wiele innych
Inwestować można każde sumy, wcale nie wiadomo jak wysokie kwoty. Ja wiem, że to nie hop siup, ja wiem, że to wymaga czasu, aby czytać i się dokształcać, żeby się na tym 'znać'. Ja to wszystko wiem.
Ale gdzieś przeczytałam piękne zdanie: 'Powinieneś tyle samo czasu spędzać ucząc się jak inwestować swoje pieniądze ile czasu spędzasz zarabiając je'
Można narzekać, że oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Można. Ale ja uważam, że lepiej się poduczyć co z tymi pieniędzmi zrobić, żeby nie topniały. Ja wiem, że to wymaga czasu. Ale coś za coś.
Mozesz cos polecic? Jak sie doksztalcac? Jakies blogi, ksiazki?...
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 19:39   #319
cocolocco
Raczkowanie
 
Avatar cocolocco
 
Zarejestrowany: 2017-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 377
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Mozesz cos polecic? Jak sie doksztalcac? Jakies blogi, ksiazki?...
pytanie co prawda nie do mnie, ale mogę polecić się zapoznanie się z treścią poniższych blogów
1/ marciniwuc.com -> Finanse Bardzo Osobiste,
2/ jakoszczedzacpieniadze.pl Michała Szafrańskiego

Myślę, że treści na tych stronach są przystępne dla osób nie obeznanych z tematyką finansów.

__

A i jeszcze dodam, że żeby inwestować wcale nie trzeba mieć dużego kapitału. Przy małych oszczędnościach można zacząć od inwestycji w siebie (np. idąc na jakiś kurs, można zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, a tym samym zwiększyć swoje wynagrodzenie)
__________________

Edytowane przez cocolocco
Czas edycji: 2020-06-01 o 19:41
cocolocco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-06-01, 20:43   #320
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez cocolocco Pokaż wiadomość
pytanie co prawda nie do mnie, ale mogę polecić się zapoznanie się z treścią poniższych blogów
1/ marciniwuc.com -> Finanse Bardzo Osobiste,
2/ jakoszczedzacpieniadze.pl Michała Szafrańskiego

Myślę, że treści na tych stronach są przystępne dla osób nie obeznanych z tematyką finansów.

__

A i jeszcze dodam, że żeby inwestować wcale nie trzeba mieć dużego kapitału. Przy małych oszczędnościach można zacząć od inwestycji w siebie (np. idąc na jakiś kurs, można zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, a tym samym zwiększyć swoje wynagrodzenie)
Dzieki! Zaczne od tych stron.

To wlasnie ja.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 21:19   #321
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez cocolocco Pokaż wiadomość
pytanie co prawda nie do mnie, ale mogę polecić się zapoznanie się z treścią poniższych blogów
1/ marciniwuc.com -> Finanse Bardzo Osobiste,
2/ jakoszczedzacpieniadze.pl Michała Szafrańskiego

Myślę, że treści na tych stronach są przystępne dla osób nie obeznanych z tematyką finansów.

__

A i jeszcze dodam, że żeby inwestować wcale nie trzeba mieć dużego kapitału. Przy małych oszczędnościach można zacząć od inwestycji w siebie (np. idąc na jakiś kurs, można zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, a tym samym zwiększyć swoje wynagrodzenie)
Dokładnie tak - na początku, jak się nawet nie za bardzo ma z czego oszczędzać i/lub nie wie się, w co inwestować, to najlepszą inwestycją będzie inwestycja w siebie - tego nam nikt nie zabierze!

Równolegle należy się edukować. Niestety jest coraz trudniej i mnie też nieziemsko to wkurza... Nie dlatego, że nie jestem w stanie oszczędzać, lecz dlatego, że jest to takie chamskie okradanie obywateli w białych rękawiczkach, którego większość ludzi z braku wiedzy nawet nie zauważa :/

Ok. 10 lat temu było dużo łatwiej. Nie pamiętam, jaka była inflacja, ale pamiętam lokaty z dzienną kapitalizacją, jeszcze nie zaorane podatkiem Belki - opłacało się trzymać pieniądze w banku i oszczędzać.
Teraz nawet jak chcesz oszczędzać, to masz wszędzie beznadziejne warunki... Jedyna opcja to inwestować... I ryzykować, a są takie elementy portfela oszczędnościowego, którego nie powinniśmy wystawiać na żadne ryzyko - jak poduszka finansowa...

Bardzo nie podoba mi się, w jaką stronę to wszystko idzie - no ale nic nie mogę na to poradzić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-01, 22:11   #322
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Dokładnie tak - na początku, jak się nawet nie za bardzo ma z czego oszczędzać i/lub nie wie się, w co inwestować, to najlepszą inwestycją będzie inwestycja w siebie - tego nam nikt nie zabierze!

Równolegle należy się edukować. Niestety jest coraz trudniej i mnie też nieziemsko to wkurza... Nie dlatego, że nie jestem w stanie oszczędzać, lecz dlatego, że jest to takie chamskie okradanie obywateli w białych rękawiczkach, którego większość ludzi z braku wiedzy nawet nie zauważa :/

Ok. 10 lat temu było dużo łatwiej. Nie pamiętam, jaka była inflacja, ale pamiętam lokaty z dzienną kapitalizacją, jeszcze nie zaorane podatkiem Belki - opłacało się trzymać pieniądze w banku i oszczędzać.
Teraz nawet jak chcesz oszczędzać, to masz wszędzie beznadziejne warunki... Jedyna opcja to inwestować... I ryzykować, a są takie elementy portfela oszczędnościowego, którego nie powinniśmy wystawiać na żadne ryzyko - jak poduszka finansowa...

Bardzo nie podoba mi się, w jaką stronę to wszystko idzie - no ale nic nie mogę na to poradzić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Z tym, że niektórzy przesadzają. Poduszka finansowa ma być nie na poziomie 100 czy 200 tysięcy jak niektórzy myślą tylko około 6 miesięcy bez pracy. Trzeba sobie policzyć ile to będzie dla każdego. A resztę pomnażać. I tyle. Nawet w staroświeckiej Biblii było napisane, że pieniędzy nie można w ziemi trzymać tylko pomnażać i inwestować.
Typ Inwestycji powinien być zależny od charakteru danej osoby. Jak ktoś jest z natury ryzykantem i lubi ryzykować to wiadomo, że będzie inwestować w inne aktywa niż ten co się boi jakiegokolwiek ryzyka. Trzeba poznać siebie. Nie chodzi o to, że ktoś ma nie spać po nocach bo inwestuje w przedsięwzięcia niedopasowane do swojego charakteru.
A jak ktoś jest na początku drogi to zgadzam się z przedmówcami - trzeba inwestować w edukacje, umiejętności i …. wiedzę jak negocjować. Jak potrafisz negocjować to i wyższą pensję wynegocjujesz, i tańsze mieszkanie kupisz, i zrobisz pewne rzeczy po kosztach.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 11:03   #323
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Ile macie oszczędności?

U mnie póki co żadnych inwestycji po za kontami oszczędnościowymi.

Mam te szczęście, ze kilka lat temu założyłam konto oszczędnościowe na wtedy chyba 1,6%. I ono do dzisiaj funkcjonuje. Smutek tylko, że można tam trzymać do 10 000 zł. Kiedyś tych kont można był założyć nawet 5, niestety nie pomyślałam i nadal mam jedno. Rreszta oszczędności już na znacznie gorszych warunkach, niemniej nawet nie przenoszę tego na żadna lokatę, bo to tez się nie opłaca.

Jestem finansowo w takiej sytuacji, że mogę odkładać miesięcznie 4-cyfrową kwotę, ale na odłożenia na wkład własny nadal mnie nie stać więc moje oszczędzanie jest właściwie dla zasady, tym bardziej, że poduszke finansową już osiągnęłam.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 12:26   #324
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 053
Dot.: Ile macie oszczędności?

Ostatnio czytałam o czasach regencji w kontekście liczenia majątku różnych postaci literackich tego okresu.

I oni mieli wtedy jakieś 5%. Zapłakałam w duchu, bo niestety zaczęłam być doroślejsza, mieć więcej pieniędzy i oszczędzać stosunkowo niedawno, więc procenty, do których jestem przyzwyczajona są dużo gorsze...

Tak siedzę i myślę, co ja zrobię, jak moje oszczędności przekroczą magiczny próg życia bez pracy 6 miesięcy i będę musiała z nimi zrobić COŚ.

Będę się musiała dokształcać w tym temacie.

Odkładałam sporo w poprzednich miesiącach, ale koszty życia mi dramatycznie skoczyły z dnia na dzień, więc trochę się to spowolni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 12:58   #325
amillia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 2 364
Dot.: Ile macie oszczędności?

My z obecnymi oszczędnościami moglibyśmy przeżyć kilka lat bez pracy, więc ten próg niby dawno temu minął, a dalej nie wiemy jak to rozsądnie zainwestować. Co się próbuję zainteresować to albo inni też nie wiedzą albo rzucają "dokształć się", no dzięki

Mąż cośtam inwestuje w jakiejś krypto, no ale wiadomo jak z tym jest. Chyba zaczniemy rozważać obligacje albo złoto, bo nic innego nie wymyślę. Rozważałam zatrudnienie doradcy finansowego, ale póki co nie znalazłam takich specjalizujących się w osobach prywatnych.
amillia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 15:19   #326
Midziak
Rozeznanie
 
Avatar Midziak
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 849
Dot.: Ile macie oszczędności?

Ostatnio zasoby mi sie lekko uszczuplily, ale staram sie nie zejsć ze swojego "pakietu antykryzysowego", ktory zapewnia mi minimum pol roku zycia bez pracy na normalnym poziomie, włącznie ze wszystkimi opłatami za mieszkanie itd. Teraz bede starala sie zwiekszyc ten okres
Midziak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 16:00   #327
Monia284
Zakorzenienie
 
Avatar Monia284
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 7 843
Dot.: Ile macie oszczędności?

Mam kolezanke ktora ma sporo oszczednosci ale mieszkajac z mama i nie musiac kupowac jedzenia. Ja mieszkam z tata ale normalnie place czynsz, kupuje sobie jedzenie. Dla mnie to normalne moj tata tez nie zarabia tyle duzo zeby kupowac mi jedzenie a nie oszukujmy sie dla jednej osoby to wydatek 500-600 zl minimum na miesiac, a to nie sa grosze (oczywiscie jak ja mam czegos wiecej z jedzenia lub tata to podzielimy sie ale ogolnie kupuje sobie sama i wlasnie minimum 600 zl na to mi idzie z wyplaty a czasem wiecej). Do tego jestem dorosla wiec nawet mieszkajac z tata nie musi mnie on utrzymywac, a wrecz lepiej, ze tego nie robi, bo ja bede samodzielna, a taka osoba, ktora wszystko ma pod nos i to w wieku 30 lat juz niekoniecznie. Kolezanka stracila prace ale mama i tak ja utrzymuje (ja niw wyobrazam sobie tego w swoim wykonaniu, po prostu zylabym z oszczednosci, bo z jakiej racji tata ma mnie utrzymywac i to calkiem). Po to ma sie oszczednosci. No ok mama chce ja utrzymywac, ale moim zdaniem w dluzszej perspektywie dziewczynie w wieku 30 lat robi tym krzywde i ta dziewczyna sobie nawet nie zdaje sprawy ile co kosztuje. To nie zazdrosc to rzeczywistosc. No i ja bym szukala jak najszybciej pracy bo ani ja nie chcialabym byc na czyims mieszkaniu ani moj tata by nie chcial skoro jestem mloda, zdrowa. Jej mama tez niby denerwuje sie ze ona nadal nie ma nowej pracy, ale takie to bardziej gadanie. Chyba ona przyzwyczaila sie do czegos takiego, ja akurat doceniam co daje niezaleznosc nie trzeba sie nikomu tlumaczyc z wydatkow i mozna uczyc sie zarzadzania pieniedzmi

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Monia284
Czas edycji: 2020-06-03 o 16:02
Monia284 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 16:19   #328
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez amillia Pokaż wiadomość
My z obecnymi oszczędnościami moglibyśmy przeżyć kilka lat bez pracy, więc ten próg niby dawno temu minął, a dalej nie wiemy jak to rozsądnie zainwestować. Co się próbuję zainteresować to albo inni też nie wiedzą albo rzucają "dokształć się", no dzięki

Mąż cośtam inwestuje w jakiejś krypto, no ale wiadomo jak z tym jest. Chyba zaczniemy rozważać obligacje albo złoto, bo nic innego nie wymyślę. Rozważałam zatrudnienie doradcy finansowego, ale póki co nie znalazłam takich specjalizujących się w osobach prywatnych.
Z inwestycjami jest ten problem, że nigdy nie ma gwarancji zysku, jest za to ryzyko straty - głupio jest więc doradzić komuś coś jako "świetną inwestycję", a potem się okaże, że ktoś na tej "świetnej inwestycji" stracił pieniądze... I chyba dlatego ludzie, którzy mają jakieś swoje sposoby na inwestowanie, ale są świadomi ryzyka, nie chcą się tym dzielić.

Inna sprawa jest taka, że chyba stosunkowo niewielu ludzi w PL się tym tematem interesuje, a z tych, którzy się interesują, niewielu ma na tyle dużo oszczędności, że "nie wiedzą, co z nimi zrobić"...
Uogólniając - starsze pokolenie oszczędza, ale nie inwestuje i często po prostu "trzymają w skarpecie", a młodsze często żyje od 1 do 1, nawet jak zarabiają nieźle, lub jeśli już oszczędzają, to wolą nadpłacić kredyt hipoteczny, a że ludzie biorą na ogół duże kredyty hipoteczne, to też mało kto ma zamknięty ten temat i po prostu duże oszczędności wolne od długu.

Będąc zupełnie szczerą, to ja nie mam z kim na takie tematy rozmawiać i nie znam absolutnie nikogo, kto mógłby doradzić, w co inwestować, poza może jedną parą znajomych, którzy mają dobrze funkcjonującą firmę i mogliby może doradzić, jak rozkręcić własny biznes, ale mi na razie brakuje jaj, by inwestować w ten sposób...
Większość moich znajomych w ogóle nie ma nawet poduszki w postaci kilku miesięcznych zarobków... A Ci, co jakąś większą kasę zbiorą, to od razu wydają ją na mieszkanie lub dom w kredycie, ewentualnie na inne rzeczy jak samochód czy wakacje. Nie znam nikogo, kto w wieku ok. 30 lat myślałby o oszczędzaniu na emeryturę czy o ochronie oszczędności.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 16:19 ---------- Poprzedni post napisano o 16:07 ----------

Cytat:
Napisane przez amillia Pokaż wiadomość
My z obecnymi oszczędnościami moglibyśmy przeżyć kilka lat bez pracy, więc ten próg niby dawno temu minął, a dalej nie wiemy jak to rozsądnie zainwestować. Co się próbuję zainteresować to albo inni też nie wiedzą albo rzucają "dokształć się", no dzięki

Mąż cośtam inwestuje w jakiejś krypto, no ale wiadomo jak z tym jest. Chyba zaczniemy rozważać obligacje albo złoto, bo nic innego nie wymyślę. Rozważałam zatrudnienie doradcy finansowego, ale póki co nie znalazłam takich specjalizujących się w osobach prywatnych.
I też niedawno (po wybuchu pandemii) jak zapytałam o to znajomego, to najpierw zaczął rzucać ogólnikami "no, są różne opcje - akcje, obligacje, złoto, krypto", a dopiero po dłuższej chwili się przyznał, że on to nie ma żadnych oszczędności, by nimi jakieś ruchy robić (zarabia kilka tysięcy więcej niż ja, a ja też źle nie zarabiam, więc dla mnie oczywistym było założenie, że ma jakiś hajs)...

Nie rozumiem, czemu zamiast udawać eksperta nie powiedział od razu, że nie ma w tym doświadczenia (nie musiał nawet mówić, że nie ma kasy - mógł po prostu powiedzieć, że on w nic nie inwestuje więc nie może doradzić, co jest najlepsze)... Tak na pusto gadać to każdy mądry, a w praktyce ludzi, którzy umieją zarabiać na kapitale jakoś brak

Osobiście chciałabym mieć jakieś źródło przychodu pasywnego, ale poza mieszkaniem na wynajem niewiele mam pomysłów, a i z mieszkaniami uważam, że rynek jest teraz zapchany, bo każdy chce takie mieszkanie na wynajem mieć. Oprócz tego część poduszki finansowej trzymanej w złocie + zdam się na rady Iwucia, ale to jeszcze długa droga przede mną.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 16:30   #329
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Ile macie oszczędności?

Mnie też niesamowicie frustruje obecna sytuacja z oprocentowaniem kont i lokat. Do niedawna zawsze udawało mi się coś znaleźć, ale teraz to już chyba nie możliwe... Przez parę miesięcy mam jeszcze 2,5% na jednym koncie a później to nie wiem :/ Z tego względu 2/3 moich oszczędności jest obecnie poza kontami bankowymi, ale co z tego wyjdzie na dłuższą metę to nie wiem
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-03, 16:48   #330
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Ile macie oszczędności?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość


Większość moich znajomych w ogóle nie ma nawet poduszki w postaci kilku miesięcznych zarobków... A Ci, co jakąś większą kasę zbiorą, to od razu wydają ją na mieszkanie lub dom w kredycie, ewentualnie na inne rzeczy jak samochód czy wakacje. Nie znam nikogo, kto w wieku ok. 30 lat myślałby o oszczędzaniu na emeryturę czy o ochronie oszczędności.
To się zmieni teraz po pandemii. Ludzie nauczą się oszczędzać, nie przewalać na głupoty, nie pozbywać się całej gotówki. Czas pandemii zweryfikował myślenie wielu ludzi.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-12-24 05:42:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:35.