Terminacja ciąży cz.3 - Strona 142 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2019-10-16, 23:31   #4231
Shadow7919
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 141
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

malinowa44

Amniopunkcja jest tylko jedna. Kladziesz się, a lekarz wbija igłę w brzuch, pobiera płyn i dwie minuty jest po wszystkim.
Po 2-4 tyg masz wynik, czy kariotyp dziecka jest prawidłowy, czy też nie. Nie wiem, jakie masz wskazanie do amnio?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Shadow7919 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 06:24   #4232
Teresa1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 193
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa, możesz poprosić o przyspieszony wynik Fish. Jest to dodatkowo płatne ok. 700 zł. Jednak myślę że warto bo na wynik czeka się kilka dni.
Teresa1985 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 07:05   #4233
GIS
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 174
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa44 jeżeli chodzi o przebieg T. nie wiem czy wcześniejsze CC coś zmienia, ale sama T może faktycznie trochę trwać. Mi gin mówił, że wywoływanie nawet może potrwać do 3 dób, a na pewno mogłaś przeczytać jak niektóre dziewczyny się długo męczyły. U mnie potrwalo to ok 10 h, potem odeszły wody i był szybki poród. Wywoływanie bolało okrutnie. Sam poród już nie był bolesny, bo dzieciątko było maleńkie (17 tydz.). Nie słyszałam go ani nie widziałam. Położna i mój gin doradzili mi, żebym raczej zapamiętała synka tak jak wyglądał na usg. I chyba mieli rację. Jeżeli dalej karmisz pamiętaj dopytać jak będzie z karmieniem po T.,bo po łyżeczkowaniu aby nie doszło do infekcji często przepisują antybiotyk. Poza tym nie wiem jak cytotek (piguły do skracania szyjki i zwiększania rozwarcia) przenika do pokarmu.

Jeżeli będziesz miała oznaczoną płeć możesz zgłosić w szpitalu, że będziesz wnioskować o skrócony urlop macierzyński (8 tyg.). Szpital po wszystkim wystawi kartę martwego urodzenia i zawiadomi urząd stanu cywilnego (musi to zrobić w terminie 1 dnia od porodu). Z USC należy odebrać akt urodzenia i złożyć wniosek do pracodawcy o urlop załączając ten akt. A czy mogę spytać - czy przebywasz teraz na urlopie wychowawczym czy może na rodzicielskim (łączonym z pracą) ?

O tym, czy chcesz pochować sama dzieciątko też musisz poinformować szpital. To twoja decyzja. Szpital nie może uzależniać poinformowania USC od tego czy zdecydowałaś się na pochówek czy nie. Ja nie zdecydowałam się, bo nie dałabym rady.

O amniopunkcji może napiszą inne dziewczyny-ja nie miałam robione, i mnie wszystkie wady dzieciątka były widoczne na usg bardzo dokładnie i lekarze nie widzieli potrzeby wykonywania tego badania.

Trzymaj się mocno...

---------- Dopisano o 07:05 ---------- Poprzedni post napisano o 06:54 ----------

Malinowa44 pytałam o to na jakim jesteś urlopie, bo jeżeli na wychowawczym to urlop macierzyński ci nie przysługuje (u.wychowawczy będzie trwał dalej) ale przysługuje ci zasiłek macierzyński.
GIS jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 08:10   #4234
Campari34
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 42
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa 44

Ty pewno myślisz, że są dwa rodzaje amniopunkcji ponieważ 'biopsja kosmówki' jest podobnym badaniem.

Można je wykonać szybciej bo amniopunkcję dopiero po 15 tygodniu ciąży.

Trzymam kciuki żeby wyniki były dobre.
Campari34 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 08:23   #4235
malinowa44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

dziękuję za odpowiedzi, już jestem mądrzejsza niż po wizycie u 3 lekarzy...



Mam skierowanie ze względu na nieprawidłową przeziernosc karkową, wadę serca AVSD, przepuklinę pepkową oraz ryzyko t21 1:29 a mam 29 lat. lekarz nie pozostawił nam złudzeń i poinformował, że będzie nam przysługiwało prawo do terminacji.

Czy Fish jest wykonywany w każdym miejscu w którym wykonują amniopunkcje? I czy na podstawie tylko tego testu dostanę skierowanie do szpitala?



Byłam na urlopie wychowawczym ale jak dowiedziałam się o ciąży wróciłam do pracy i od razu przeszłam na zwolnienie.
malinowa44 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 08:27   #4236
mala_iskierka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 567
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

malinowa44 ja miałam i biopsje i amniopunkcje pobrana w trakcie jednego badania, to był chyba 13t + 5 dni, ale zależy pewnie od kliniki i lekarza. Amniopunkcje nie bolała, ale biopsja to był koszmar

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mala_iskierka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 08:27   #4237
GIS
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 174
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

To będzie ci przysługiwał skrócony urlop macierzyński na wniosek tak jak wcześniej pisałam.

Przykro mi...myślałam, że może amnio jednak nie potwierdzi diagnozy
GIS jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-10-17, 08:33   #4238
Adamowa82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 283
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa

Przykro mi, że się tu znalazłaś....

Tak jest jak napisała Campari, amniopunkcję zazwyczaj robi się po 16 tyg, a wcześniej można wykonać biobsje kosmowki, wydaje mi się, że ok 12 tyg.



Co do samego przebiegu T... Ja również jestem po pierwszym CC na życzenie, i nie było żadnej innej opcji niż poród naturalny...co dla mnie jest niezrozumiałe. Ale tłumaczyli to tym, że później można szybko zacząć się starać ponownie, po ok 3-6 miesiącach, a taki poród zabiegowy niesie ze sobą podobno duże ryzyko. U mnie trwało to trochę ponad dobę, choć lekarze przewidywali, że będzie dłużej, bo miałam długa i zamknięta szyjke. Ból jak dla mnie niewyobrażalny i akurat mi nie pomagały żadne leki przeciwbólowe. Mogę też napisać, że lekarka zadko mnie badała, właśnie ze względu na to, że nigdy nie rodziłam naturalnie, a szyjka była długa i twarda i jak płakałam, że mam jeden wielki, nieustający skurcz i czuję parcie, to mówiła, że histeryzuje. Jak widać debili i rutyniarzy nie brakuje. Ale to jedna taka była. Położne to anioły. Ja miałam też spotkania z psychologiem. Pytał mnie o moje oczekiwania. Ja nie chciałam nic widzieć, pogrzebu też nie chciałam i oczywiście zostało to uszanowane. Miałam T w 20 tyg. Takie małe dzieci nie płaczą, że względu na niewykształcone organy.



Co do karmienia piersią to nie wiem... Musisz wszystko uzgadniać z lekarzem, bo te wszystkie leki mogą mi miec wpływ na pokarm... Na pewno Ci wszystko wyjaśnia.



Trzymaj się ♥️
Adamowa82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 08:41   #4239
Campari34
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 42
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa

Znam przypadki gdzie zd był 1:4i dziecko zdrowe było.

Poczekaj na wyniki trzymam kciuki.
Campari34 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 10:15   #4240
Olkaa79
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 45
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa



Wynik 1:29 to jeszcze o niczym nie swiadczy, musisz wierzyc ze bedzie dobrze, i jak najszybciej zrobuc amnio ja mialam wynik wysylany do Instytutu Matki i Dziecka i wynik byl po paru dniach (ten szybki) bo uzupelniajacy przyszedl po paru tyg. Mysle ze czym szybciej bedziesz wiedziala na czym stoisz tym lepiej. Moze okazac sie ze dziecko nie ma wady genetycznej tylko jest wada serca (ta wysoka przeziernosc karkowa moze wlasnie na to wskazywac) i jeszcze nic straconego. Wiec jak najszybciej rob amnio i nie czekaj na nic. Zycze Ci zeby ta statystyka u Ciebie jednak sie nie sprawdzila. Trzymaj sie!
Olkaa79 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 10:57   #4241
malinowa44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Ryzyko nie jest strasznie wysokie ale lekarz powiedział, że połączenie tych wszystkich rzeczy wskazuje na to, że dziecko będzie chore. Byłam u przemiłej i bardzo empatycznej Pani doktor i wiem, że gdyby była szansa to by coś powiedziała a ona jasno dała do zrozumienia, że jest źle i dla dobra naszego i naszego dziecka lepiej żebyśmy rozważyli terminacje.

Do genetyka idę właśnie do Instytutu Matki i Dziecka, amniopunkcje mam w innej klinice we wtorek, dopytam czy jest możliwość zrobienia testu fish, jeśli nie umowie się na amniopunkcje w Instytucie bo taką też mam możliwość.



Czy na podstawie testu fish i wizyty u genetyka mój lekarz będzie mógł wypisać skierowanie do szpitala czy i tak będę musiała czekać na wynik amniopunkcji?
malinowa44 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-10-17, 12:29   #4242
Adamowa82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 283
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa

Nie wszędzie wykonują T na podstawie fischa, u mnie nie, ale dziewczyny czasami pisały, ze fish wystarczył...
Adamowa82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 12:37   #4243
malinowa44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

czyli nie ma żadnej pewności trzeba się dowiadywać w szpitalu w którym mają wykonać terminacje?
malinowa44 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 13:24   #4244
Adamowa82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 283
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa

Tak myślę
Adamowa82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 14:15   #4245
GIS
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 174
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa44 musisz dowiadywać się w konkretnym szpitalu czego wymagają mimo, że powinna im wystarczyć decyzja dwóch specjalistow, bo np. krakowskich szpitalach wymagają orzeczenia dwóch specjalistów potwierdzonego przez koordynatora regionalnego.

Ale może poczekaj na wyniki amnio...
GIS jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 14:50   #4246
mala_iskierka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 567
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

U mnie na Śląsku musiał być wynik amnio/ biopsji. Pomimo, że jak na usg były widoczne wszystkie wady, to nie było to podstawa do T

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mala_iskierka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 15:41   #4247
Olkaa79
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 45
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Jezeli jest wada genetyczna to tylko amnio lub kosmowka (we wczesniejszych tygodniach ciazy).
Olkaa79 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 19:34   #4248
Katarynka19
Zadomowienie
 
Avatar Katarynka19
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 1 643
GG do Katarynka19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Hej dziewczyny.Powiedzcie mi czy na badanie kariotypu potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni genetyczej czy skierowanie na badanie kariotypu ?
Katarynka19 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 21:38   #4249
GIS
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 174
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Z tego co gdzieś czytałam to skierowanie na badanie kariotypu refundowane wystawia lekarz genetyk, a żeby się do niego dostać potrzebne jest skierowanie od rodzinnego. I trzeba spełniać jakieś określone warunki żeby genetyk wystawił skierowanie, ale to już musiałabyś dopytać w poradni genetycznej. Mój gin mi mówił jedynie, że gdybym chciała iść do genetyka na nfz i robić refundowane badania to mam się uzbroić w cierpliwość bo terminy są z kosmosu. I faktycznie - w poradni mi powiedzieli w sierpniu że pierwszy wolny termin mają w lipcu przyszłego roku na pierwszą wizyte🤦☠♀️
GIS jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-10-17, 21:41   #4250
mala_iskierka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 567
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Dla mnie wystawiła skierowanie p. Ginekolog, dla męża rodzinny, to było w 2013 r. Koniec kwietnia miałam zabieg lyzeczkowania (puste jajo plodowe) w lipcu wizytę w Poradni (tam była rozmowa i pobranie krwi) i w sierpniu wyniki (u nas kariotypy były prawidłowe). Ale to było 6 lat temu, więc przypuszczam, że od tego czasu mogło się coś Zmienić

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mala_iskierka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 22:22   #4251
Olkaa79
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 45
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

U mnie tez do poradni genetycznej czeka sie ok. pol roku na wizyte wiec od razu zdecydowalismy ze robimy testy prywatnie bo nie bedziemy tyle czasu czeka. I padlo na firme testdna.pl, na wynik czeka sie od 3 do 4 tyg w zaleznosci od dlugosci hodowli. Nie trzeba zadnego skierowania. Nawet pielegniarka do domu przyjechala i pobrala krew i od razu wyslala. Wynik ostateczny mamy miec najpozniej 6 listopada. Mysle ze to najsensowniejsze rozwiazanie jesli liczy sie czas. Jesli mozesz czekac to jak najbardziej NFZ.
Olkaa79 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 22:24   #4252
Agggg9
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 15
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

U mnie było tak że na badaniu usg było widać przepukline pepkowa i bezczaszkowie. Mój ginekolog wysłał mnie na konsultacje do ultrasonografisty i nie dali mi żadnych złudzeń.. Albo bym poronila w czasie ciąży, albo dziecku przestało by bic serduszko albo urodziło sie i umarło w meczarniach albo T. Zadzwonilam do pewnego lekarza który bardzo mi pomógł, nie miałam żadnych badań, kazał przyjechać. Jego zespół zrobił mi biopsje kosmowki, badanie usg genetyczne i dostałam skierowanie do szpitala. I następnego dnia miałam nastepnego dnia, dostałam leki o 9 rano o 13 było po wszystkim, byłam w 12 tyg. Na wynik biopsji czekam jeszcze tydzień. Także każdy przypadek jest inny.
Agggg9 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 22:35   #4253
Katarynka19
Zadomowienie
 
Avatar Katarynka19
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 1 643
GG do Katarynka19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Dzięki dziewczyny ja dziś dzwoniłam.Na poniedzialek ten juz mam wizyte u genetyka i od razu pobranie krwi na kariotyp.U mnie na koncowych amnio wyszla translokscja,nawet nie chce mi sie pissc takiego mam doła...
Katarynka19 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-17, 22:52   #4254
tygrysekkk100
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 20
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Mi w 19 tygodniu podczas usg polowkowego wykryto wade dziecka(wada smiertelna) . Do t potrzebna byla opinia dwoch lekarzy, nie wysylano mnie do genetyka, ani na amiopunkcje.
tygrysekkk100 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-18, 08:01   #4255
Kaja790
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 135
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

ja wynik amnio dostałam po 3 dniach na maila ale prywatnie robiłam u doktor Dębskiej i terninacje miałam w wawie na podstawie tego wyniku.dok Dębska ogólnie bardzo mi pomogła w tym wszystkim.
Kaja790 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-18, 13:15   #4256
Ada2017
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 26
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

malinowa44

Ja miałam aminio z ryzykiem 1:81 i niestety ZD, samego badania się nie bój, lekkie ukłucie i wszystko trwa nie całą minutę. T miałam 3 tyg temu w Rudzie i cały zabieg zależny od tego w jakim jesteś szpitalu, tutaj podają 2 tabletki co 3h, max 5 dawek, z racji tego że jestem po cc tak jak Ty dostawałam po 1 tabletce i wszystko trwało dłużej ok 15h, też zrzekłam się pochówku i oni mają takie procedury (podpisujesz dokumenty, już wcześniej na forum była o tym dyskusja)że dostajesz tylko wypis ze szpitala i nie dostaniesz urlopu macierzyńskiego, zdecydowanie wolałam tak niż przez wszystko przechodzić, poszłam za to do psychiatry i dostałam zwolnienie na 3 miesiące. W razie pytań pisz na priv na wszystko Ci opowiem.
Ada2017 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-18, 13:37   #4257
Adamowa82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 283
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Trzeba wsztkiego dowiadywać się w szpitalu i walczyć o swoje. Ja również zrzeklam się pochówku i bez problemu dostałam skrocony urlop macierzyński. On się należy
Adamowa82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-18, 19:19   #4258
malinowa44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 19
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi i doświadczenia.



Cała sytuacja jest koszmarem a jeszcze jakby tego było mało to wszystkie procedury z tym związane zapewniają nam drugie tyle nerwów...
malinowa44 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-18, 22:34   #4259
Oligator01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 65
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa 44

Kazda z nas wie przez co przechodzisz.

Ja miałam amnio w instytucie matki i dziecka. Tam robią amnio w każdy poniedziałek. Robiłam Fish za 650 zł i w środę miałam już wynik przez telefon. A cały wynik amnio po 2 tygodniach był. Przy odbiorze wyniku amnio doslalam skierowanie na T. Fakt, że do instytutu matki i dziecka, ale tam niechętnie chcieli mnie przyjąć, więc zdecydowałam się na Bielański i tam mnie przyjęli z tym samym skierowaniem. I ten szpital mogę polecić. W instytucie matki i dziecka są tylko dwie sale, 8 łóżek, ordynator od razu mówił, że nie chcą przyjmować takich pacjentek. A w bielańskim cały oddział ginekologiczny. Na T przyjmują w piątek na weekend, nie ma wielu ludzi jak i personelu. Spokój, cisza. Przynajmniej ja mam takie odczucia. Amnio nie boli, uklucie standardowe, ja czułam jakby ucisk na pęcherz, ale fakt, po minucie już po wszystkim.
Oligator01 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-10-21, 20:49   #4260
Milla22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 299
Dot.: Terminacja ciąży cz.3

Malinowa bardzo mi przykro.

W każdym razie ja akurat kp w terminowanej ciąży i po zabiegu. Bo miałam zabieg w Hollandi i nie było mnie w domu 3 dni i 2 noce. Dostałam, narkoze, leki i antybiotyk (2 tabletki tylko) i po powrócie rano karmiłam, tzn dobę od zabiegu. Najlepiej sprawdzić substancje czynną, np. Na e-lactancia, albo zapytać lekarza. Na pewno po tych tabletkach doustnych nie można karmić. Ale z drugiej strony kobiety po cc też są na lekach i po narkozie i przystawiają dziecko. Mleka pewnie nie będzie dużo... Trochę siary, ale jeśli pozwolisz to na pewno ssak rozkręci laktację na nowo i przynajmniej będziecie w tym trudnym czasie blisko siebie ♥



Ja wtedy skupiłam się na sobie i zadaniu do wykonania, córka została z ciocią i dla dobra nas obu nawet się z nią nie kontaktowałam. Była dzielna. Dzieci nawet jeśli nie rozumieją to wyczuwaja nasz stan i emocje i zadziwiają swoim zachowaniem w takich sytuacjach.

Gdybyś miała jakieś pytania to pisz na priv.
Milla22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-12-19 07:10:37


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:32.