Jestem druhną - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-01-02, 23:02   #1
lallorona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 55

Jestem druhną


Cześć! Proszę o poradę w kilki kwestiach drużbowych.
Zostałam poproszona o zostanie druhną (wraz z siostrą) przez koleżankę siostry, z którą ostatni raz się widziałam 1,5 roku temu. Panna młoda nie ma zbyt wielu koleżanek. Byłam zaskoczona i się zgodziłam, tym bardziej, że się zgodziła moja siostra, ale teraz żałuję :/

Moje pytania to:
1. Czy muszę organizować wieczór panieński? - nie znam w ogóle otoczenia panny młodej...Czy tym się zajmuje świadkowa?
2. Panna młoda dała mi i reszcie dziewczyn, które mają być druhnami tkaninę na sukienki- za każdą dziewczynę dała 28 zł za materiał, z tego materiału mamy uszyć sukienki i krawaty dla drużbów.
Wydaje mi się, że uszycie sukienki ( do tego w kontrowersyjnym kolorze) powinno być w większej mierze sfinansowane przez Pannę Młodą- czy mam rację? Niestety nie znam zwyczajów w tym temacie.
3. Czy druhny są zwyczajowo zobowiązane do większej "koperty"? Jestem studentką i już samo szycie sukienki mnie zrujnuje.
4. Czym jako druhna powinnam się zająć? W czym pomóc Pannie Młodej? Mam wrażenie, że zostałam wybrana druhną jako stojak na sukienkę, żeby było parzyście, nie znam jej nawet dobrze, nie wiem, czy mam uczestniczyć w zwyczajowej pomocy ze strony druhny w takim wypadku.
5. Mój partner nie został poproszony o zostanie drużbą, Panna Mloda rozumiała samo przez się, że będzie stał w tym zielonym krawacie i pozował do zdjęć, natomiast mój chłopak nie należy do showmanów i stresują go bardzo takie sytuacje. Czy to też należy do tradycji, że drużbą jest partner druhny? Pan młody jest bardzo specyficzny i raczej nie ma kolegów, ale ma dużo kuzynów... czy nie powinni oni być o to poproszeni i sobie sami szyć te krawaty?

Dziękuję za pomoc.
lallorona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-04, 00:14   #2
Nancy_M
Wtajemniczenie
 
Avatar Nancy_M
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 2 341
Dot.: Jestem druhną

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
Cześć! Proszę o poradę w kilki kwestiach drużbowych.

Zostałam poproszona o zostanie druhną (wraz z siostrą) przez koleżankę siostry, z którą ostatni raz się widziałam 1,5 roku temu. Panna młoda nie ma zbyt wielu koleżanek. Byłam zaskoczona i się zgodziłam, tym bardziej, że się zgodziła moja siostra, ale teraz żałuję :/



Moje pytania to:

1. Czy muszę organizować wieczór panieński? - nie znam w ogóle otoczenia panny młodej...Czy tym się zajmuje świadkowa?

2. Panna młoda dała mi i reszcie dziewczyn, które mają być druhnami tkaninę na sukienki- za każdą dziewczynę dała 28 zł za materiał, z tego materiału mamy uszyć sukienki i krawaty dla drużbów.

Wydaje mi się, że uszycie sukienki ( do tego w kontrowersyjnym kolorze) powinno być w większej mierze sfinansowane przez Pannę Młodą- czy mam rację? Niestety nie znam zwyczajów w tym temacie.

3. Czy druhny są zwyczajowo zobowiązane do większej "koperty"? Jestem studentką i już samo szycie sukienki mnie zrujnuje.

4. Czym jako druhna powinnam się zająć? W czym pomóc Pannie Młodej? Mam wrażenie, że zostałam wybrana druhną jako stojak na sukienkę, żeby było parzyście, nie znam jej nawet dobrze, nie wiem, czy mam uczestniczyć w zwyczajowej pomocy ze strony druhny w takim wypadku.

5. Mój partner nie został poproszony o zostanie drużbą, Panna Mloda rozumiała samo przez się, że będzie stał w tym zielonym krawacie i pozował do zdjęć, natomiast mój chłopak nie należy do showmanów i stresują go bardzo takie sytuacje. Czy to też należy do tradycji, że drużbą jest partner druhny? Pan młody jest bardzo specyficzny i raczej nie ma kolegów, ale ma dużo kuzynów... czy nie powinni oni być o to poproszeni i sobie sami szyć te krawaty?



Dziękuję za pomoc.

Każda panna młoda wymaga czegoś innego, najlepiej wprost spytać, czy masz tylko stać/siedzieć w jej pobliżu i ładnie wyglądać, czy może oczekuje od Ciebie pełnego zaangażowania już od samych przygotowań. Tak samo najlepiej spytać o Twojego partnera, żeby w dzień ślubu uniknąć niespodzianek. Jeżeli panna młoda nie jest Ci na tyle bliska, żeby móc swobodnie porozmawiać z nią na takie tematy, to chyba nie ma sensu angażować się w rolę druhny? Tym bardziej jeśli miałoby to oznaczać dla Ciebie problem z szyciem sukienki, grubszą kopertą i organizacją wieczoru panieńskiego dla kogoś, kogo ledwo znasz.
Nancy_M jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-04, 14:22   #3
WeddingLover
Raczkowanie
 
Avatar WeddingLover
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 266
Dot.: Jestem druhną

hmm... najlepiej bedzie jesli szczerze pogadasz z PM. Myślę, że większość poruszonych przez Ciebie kwestii nie będzie stanowić problemu
WeddingLover jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 17:28   #4
_Ariel_
Raczkowanie
 
Avatar _Ariel_
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 452
Dot.: Jestem druhną

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
1. Czy muszę organizować wieczór panieński? - nie znam w ogóle otoczenia panny młodej...Czy tym się zajmuje świadkowa
Byłam świadkiem na ślubie, ale wieczór panieński zorganizowałyśmy wspólnie z panną młodą. Wiem ze panuje też zwyczaj że to własnie drużki/świadkowe organizują panieński. Myślę z w Twoim przypadku skoro nie jesteś dla niej bliską osobą tą kwestią powinny zając się pozostałe drużki.

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
2. Panna młoda dała mi i reszcie dziewczyn, które mają być druhnami tkaninę na sukienki- za każdą dziewczynę dała 28 zł za materiał, z tego materiału mamy uszyć sukienki i krawaty dla drużbów.
Wydaje mi się, że uszycie sukienki ( do tego w kontrowersyjnym kolorze) powinno być w większej mierze sfinansowane przez Pannę Młodą- czy mam rację? Niestety nie znam zwyczajów w tym temacie.
To już zależy od tego jak się dogadacie. Ja wraz z drużkami same kupowałyśmy sukienki,które miały być takie same na własny koszt .Ogólnie dla mnie to pomyłka z tego względu że kompletnie nie pasował mi fason a cieżko było się dogadać. Ja nie zamierzam sprawiać takiego problemu swim dziewczynom na moim ślubie :P

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
3. Czy druhny są zwyczajowo zobowiązane do większej "koperty"? Jestem studentką i już samo szycie sukienki mnie zrujnuje.
Nie. Dajesz tyle na ile Cię stać, choć zwyczajowo wypada dać tyle ile się płaci za talerzyk.


Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
4. Czym jako druhna powinnam się zająć? W czym pomóc Pannie Młodej? Mam wrażenie, że zostałam wybrana druhną jako stojak na sukienkę, żeby było parzyście, nie znam jej nawet dobrze, nie wiem, czy mam uczestniczyć w zwyczajowej pomocy ze strony druhny w takim wypadku.
Najlepiej zapytaj PM czego od was jak drużek oczekuje. Ja pomagałam przy ubieraniu się + jakiaś drobna pomoc na sali w trakcie wesela.

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
5. Mój partner nie został poproszony o zostanie drużbą, Panna Młoda rozumiała samo przez się, że będzie stał w tym zielonym krawacie i pozował do zdjęć, natomiast mój chłopak nie należy do showmanów i stresują go bardzo takie sytuacje. Czy to też należy do tradycji, że drużbą jest partner druhny? Pan młody jest bardzo specyficzny i raczej nie ma kolegów, ale ma dużo kuzynów... czy nie powinni oni być o to poproszeni i sobie sami szyć te krawaty?

Dziękuję za pomoc.
Nie - drużbą nie musi być partner drużki. Drużki wybiera sobie panna młoda, drużbów pan młody. Chyba że para jest blisko z młodymi i Pan młody wybierze partnera drużki na swojego drużbę.
Dla mnie to dziwne że wy musicie sponsorować krawaty drużbom.
Skoro wy macie na własny koszt szyć sukienki - oni niech płaca za krawaty. Nie zgodziłabym się na takie coś tym bardziej że jak piszesz jesteś studentką i to bardzo nadszarpnie Twój budżet
__________________
31.12.2014
25.12.2017
11.08.2018
_Ariel_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-13, 17:39   #5
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Jestem druhną

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
Cześć! Proszę o poradę w kilki kwestiach drużbowych.
Zostałam poproszona o zostanie druhną (wraz z siostrą) przez koleżankę siostry, z którą ostatni raz się widziałam 1,5 roku temu. Panna młoda nie ma zbyt wielu koleżanek. Byłam zaskoczona i się zgodziłam, tym bardziej, że się zgodziła moja siostra, ale teraz żałuję :/

Moje pytania to:
1. Czy muszę organizować wieczór panieński? - nie znam w ogóle otoczenia panny młodej...Czy tym się zajmuje świadkowa?
2. Panna młoda dała mi i reszcie dziewczyn, które mają być druhnami tkaninę na sukienki- za każdą dziewczynę dała 28 zł za materiał, z tego materiału mamy uszyć sukienki i krawaty dla drużbów.
Wydaje mi się, że uszycie sukienki ( do tego w kontrowersyjnym kolorze) powinno być w większej mierze sfinansowane przez Pannę Młodą- czy mam rację? Niestety nie znam zwyczajów w tym temacie.
3. Czy druhny są zwyczajowo zobowiązane do większej "koperty"? Jestem studentką i już samo szycie sukienki mnie zrujnuje.
4. Czym jako druhna powinnam się zająć? W czym pomóc Pannie Młodej? Mam wrażenie, że zostałam wybrana druhną jako stojak na sukienkę, żeby było parzyście, nie znam jej nawet dobrze, nie wiem, czy mam uczestniczyć w zwyczajowej pomocy ze strony druhny w takim wypadku.
5. Mój partner nie został poproszony o zostanie drużbą, Panna Mloda rozumiała samo przez się, że będzie stał w tym zielonym krawacie i pozował do zdjęć, natomiast mój chłopak nie należy do showmanów i stresują go bardzo takie sytuacje. Czy to też należy do tradycji, że drużbą jest partner druhny? Pan młody jest bardzo specyficzny i raczej nie ma kolegów, ale ma dużo kuzynów... czy nie powinni oni być o to poproszeni i sobie sami szyć te krawaty?

Dziękuję za pomoc.
Na wszystkie pytania odpowie Ci najlepiej sama zainteresowana U nas wyglądało to tak:
1. Faktycznie druhna zorganizowała mi wieczór panieński, ale nie był wieczorem, a raczej możliwością spędzenia czasu w towarzystwie jej i jeszcze jednej koleżanki na aktywności, która nas interesowała i relaksowała. Dogadaj się z PM.
2. Druhna kupiła taką sukienkę, która nieco pasowała do koloru przewodniego na weselu, a przy tym była wielofunkcyjna i jej fason jej pasował W innym przypadku, gdybym miała wizję, sponsorowałabym zakup/szycie, tak jak płaciłam za fryzjera i kosmetyczkę.
3. Nie są zobowiązane, ja jasno powiedziałam, że w związku z zaangażowaniem świadkowej i jej odpowiedzialnością w ogóle nie oczekuję od niej koperty.
4. Znów - zapytaj. A najlepiej niech zapyta siostra i podzielcie się obowiązkami.
5. Partner druhny jest... jej partnerem. Drużba to drużba, ze swoją partnerką
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-15, 20:52   #6
lallorona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 55
Dot.: Jestem druhną

Dziękuję za odpowiedzi
dostałam informację od panny młodej, że mam uszyć dokładnie taki fason jak na zdjęciu i załączyła zdjęcie. Trochę mnie tym poirytowała, bo nie dość, że kolor naprawdę jest okropny, materiał bardzo kiepskiej jakości, to jeszcze muszę szyć tak, jak dokładnie ona chce i do tego ten krawat :/ coraz bardziej żałuję tego drużbowania.
lallorona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-15, 21:21   #7
150f22149d232a15625e38a732d46b6c6e220cbb_63e043022f3b0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 2 792
Dot.: Jestem druhną

Dlaczego nie możesz jej odmówić?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
150f22149d232a15625e38a732d46b6c6e220cbb_63e043022f3b0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-01-16, 18:57   #8
lallorona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 55
Dot.: Jestem druhną

[1=150f22149d232a15625e38a 732d46b6c6e220cbb_63e0430 22f3b0;80537736]Dlaczego nie możesz jej odmówić?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Niestety, już dwie druhny zrezygnowały- nie chcę tego robić pannie młodej, że ja też zrezygnuję, tym bardziej, że do ślubu już niedaleko.
lallorona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-17, 18:18   #9
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jestem druhną

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedzi
dostałam informację od panny młodej, że mam uszyć dokładnie taki fason jak na zdjęciu i załączyła zdjęcie. Trochę mnie tym poirytowała, bo nie dość, że kolor naprawdę jest okropny, materiał bardzo kiepskiej jakości, to jeszcze muszę szyć tak, jak dokładnie ona chce i do tego ten krawat :/ coraz bardziej żałuję tego drużbowania.
zrezygnowałabym

---------- Dopisano o 19:18 ---------- Poprzedni post napisano o 19:17 ----------

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
Niestety, już dwie druhny zrezygnowały- nie chcę tego robić pannie młodej, że ja też zrezygnuję, tym bardziej, że do ślubu już niedaleko.
dziewczyny sa asertywne, nie bez powodu zrezygnowały
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-21, 12:22   #10
zakalec
Zadomowienie
 
Avatar zakalec
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 936
Dot.: Jestem druhną

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;80593411]zrezygnowałabym

---------- Dopisano o 19:18 ---------- Poprzedni post napisano o 19:17 ----------



dziewczyny sa asertywne, nie bez powodu zrezygnowały[/QUOTE]
Dokładnie! Nigdy bym się nie zgodziła na bycie druhną na takich warunkach. Super sprawa iść w sukience, która mi nie pasuje, jest brzydka, muszę za nią zapłacić i jeszcze zostanie to uwiecznione na zdjęciach, filmach po moim trupie! Na szczęście jestem dość asertywna i nie mam problemu z odmawianiem w tego typu sytuacjach.
Swoją drogą to zupełnie nie rozumiem PM, które tego wymagają, to bardzo egoistyczne według mnie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
zakalec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-24, 12:03   #11
lallorona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 55
Dot.: Jestem druhną

Macie racje dziewczyny, niestety zostałam "ugotowana powoli"... Zaczęlo się po prostu od prośby o drużbowanie, na poczatku miałam stać z kwiatkami przy ołtarzu i tyle :p a potem doszły nowe wiadomości i coraz głupiej było mi odmawiać, bo do slubu tuż- tuż...
I jeszcze dostałam wiadomość, że musimy ustalić jeden kolor butów.
Jestem za beżowym, bo takie buty mam- ale inne druhny znów nie mają beżowych butów. Problem za problemem...
lallorona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-25, 18:30   #12
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jestem druhną

Cytat:
Napisane przez lallorona Pokaż wiadomość
Macie racje dziewczyny, niestety zostałam "ugotowana powoli"... Zaczęlo się po prostu od prośby o drużbowanie, na poczatku miałam stać z kwiatkami przy ołtarzu i tyle :p a potem doszły nowe wiadomości i coraz głupiej było mi odmawiać, bo do slubu tuż- tuż...
I jeszcze dostałam wiadomość, że musimy ustalić jeden kolor butów.
Jestem za beżowym, bo takie buty mam- ale inne druhny znów nie mają beżowych butów. Problem za problemem...
żabę gotuje sie powoli.
Nie zostawiasz jej samej - bo są inne druhny. Po prostu musisz asertywnie powiedziedzeć że nie dasz rady spełnić oczekiwań Panny Młodej i wycofujesz się z drużbowania.

Inne dziewczyny nie odmówiły bo były wredne tylko dlatego że są asertywne.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-29, 15:21   #13
moniamarzec85
Raczkowanie
 
Avatar moniamarzec85
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 210
Dot.: Jestem druhną

jesli to druzbowanie sprawia ci tyle kłoptu to odmów i nie zwlekaj z tym dłużej, zachowywanie pozorów mija się z celem skoro az tyle rzeczy jest Ci nie na rękę, a na kompromis brak szans
moniamarzec85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-29, 21:23   #14
Nancy_M
Wtajemniczenie
 
Avatar Nancy_M
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 2 341
Dot.: Jestem druhną

Miło, ze przejmujesz się panną młodą i nie chcesz jej robić problemu. Ale pamiętaj o tym, że ona już nie przejmowała się tym, że wsadza Was w kiecki które podobają się jej, a nie dziewczynom, które będą je nosić i jeszcze każe Wam za to płacić.
Nancy_M jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-03, 08:05   #15
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jestem druhną

Autorko, co postanowiłaś?

Mam nadzieję że znalazłaś w sobie siłę żeby po porostu odmówić. Pamiętaj - nie zostawiasz jej samej, ma inne druhny.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 21:39   #16
pim_pam
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 11
Dot.: Jestem druhną

Autorko zaglądasz tu jeszcze czasem? Mogłabyś dać znać jak rozwiązała się twoja sytuacja? Jestem w podobnej sytuacji i zastanawiam się jak to się rozwiązało u Ciebie
pim_pam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-28 22:39:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:52.