Wizyta u ginekologa (brak miesiączki) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-03, 22:52   #1
thinkofme
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 1

Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)


Witam.
Mam 14 lat i za tydzień jestem umówiona na moją pierwszą wizytę u ginekologa. Może wyjaśnię sprawę dość szczegółowo...
Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 10 lat (czyli miesiączkuję od 4 lat). Ostatnio byłam po skierowanie na badanie z powodu przemęczenia itp. u lekarza pediatry (wspomniałam o braku miesiączki) i ten powiedział mi, że regularną miesiączkę powinnam mieć od dwóch lat. W 2010 r. miałam zaburzenia odżywiania i przez to nie miałam miesiączki przez 6 miesięcy. Gdy 'wyleczyłam się z niejedzenia' (a było to w lutym) dostałam miesiączkę 28 lutego. W marcu też krwawiłam, w kwietniu podobnie (z tym że nie miałam regularnch cykli). I na tym się skończyło... W maju i czerwcu już nie miałam miesiączki (dzisiaj mamy 3 lipca)... (jadam regularnie i wszystko co trzeba, prowadzę zdrowy tryb życia)
Dodam również, że mam problemy z cerą - trądzik na twarzy i plecach (nikt z rodziny nie miał takich problemów), z czym byłam u dermatologa i już jest lepiej (dostałam maści), ale czytałam gdzieś, że brak miesiączki lub niergularne cykle, trądzik, tycie mogą być objawem choroby jajników...
I w końcu dojdę do sedna sprawy
Czy u ginekologa będę musiała się rozebrać, czy tylko zrobi usg? Czy muszę podać datę mojej ostatniej miesiączki? (z tym będzie problem, bo z powodu zaniku okresu lub jego niereglarności nic nie zapisywałam...) Czego mam się spodziewać na takiej wizycie? Mama nie potrafi odpowiedzieć mi na niektóre pytania, więc specjalnie założyłam tutaj konto i mam nadzieję,że ktoś odpowie mi na te pytania.
Dziękuję za przeczytanie
thinkofme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 12:38   #2
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Znając życie to wszystko zależy od lekarza. Ja byłam u ginekologa pierwszy raz w wieku 12 lat, badała mi piersi i zajrzała w dół (dziewic się nie bada ). Może, ale nie musi zrobić USG (raczej wykona, skoro nie może wsadzić wziernika).

Tak, będziesz musiała podać datę ostatniej miesiączki i ile średnio trwa. Myślę, że skoro miałaś ją dawno, istotne są przerwy/odstępy czasowe w jakich następowały. Podaj lekarzowi daty chociaż orientacyjnie, żeby wiedział na czym stoi.

Najlepiej udaj się do lekarza z mamą. Lekarz przeprowadzi wywiad zdrowotny, a mama jest pewnie bardziej obeznana z rodzinnymi chorobami itp.

Wiadomo, że pierwsze wizyty są stresujące, ale każda kobieta to w swoim życiu przechodzi. To tylko lekarz, nie jego sprawa ocenianie czyjegoś wyglądu - każdy jest inny. Tak więc nie miej zbytnich powodów do wstydu czy obaw, że będzie się krzywo patrzył.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 22:46   #3
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Znając życie to wszystko zależy od lekarza. Ja byłam u ginekologa pierwszy raz w wieku 12 lat, badała mi piersi i zajrzała w dół (dziewic się nie bada ). Może, ale nie musi zrobić USG (raczej wykona, skoro nie może wsadzić wziernika).

Tak, będziesz musiała podać datę ostatniej miesiączki i ile średnio trwa. Myślę, że skoro miałaś ją dawno, istotne są przerwy/odstępy czasowe w jakich następowały. Podaj lekarzowi daty chociaż orientacyjnie, żeby wiedział na czym stoi.

Najlepiej udaj się do lekarza z mamą. Lekarz przeprowadzi wywiad zdrowotny, a mama jest pewnie bardziej obeznana z rodzinnymi chorobami itp.

Wiadomo, że pierwsze wizyty są stresujące, ale każda kobieta to w swoim życiu przechodzi. To tylko lekarz, nie jego sprawa ocenianie czyjegoś wyglądu - każdy jest inny. Tak więc nie miej zbytnich powodów do wstydu czy obaw, że będzie się krzywo patrzył.
ależ owszem, bada się; to że nie zbadała Ciebie mogło wynikać z tego, że nie miała wskazań, ewentualnie nie chciała dostarczać Ci dodatkowego stresu.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 08:58   #4
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Byłam u 6 ginekologów i ŻADEN mnie nie badał. Co najwyżej przez odbyt.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 12:11   #5
pranknature
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 225
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Byłam u różnych ginekologów. Po kilka razy. Moja pierwsza wizyta polegała na tym, iż pani ginekolog zapytała mnie, czy jestem dziewicą, w wieku 15 lat, a mimo to, zrobiła mi badania. Także nie wiem czy to prawda, że dziewicom nie robi się badań. być może to zależy, jak napisała to klempaa od powagi wizyty i schorzeń.
pranknature jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 12:52   #6
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Przecież są specjalne wzierniki (małe, plastikowe) dla dziewic. Ja byłam badana jak byłam dziewicą, mimo że nie miałam żadnych chorób, schorzeń problemów ani żadnych podejrzeń co do tego, że coś jest nie tak.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 13:29   #7
deskaska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawka
Wiadomości: 33
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Pewnie, że dziewicom robi się badania. Jajniki zresztą bada się dopochwowo, ale to badanie zdecydowanie nie będzie zrobione u dziewicy, bo sonda badająca jajniki dopochwowo jest duża i naruszyłaby błonę. Dziewicom bada się narządy płciowe zazwyczaj przez odbyt, jednak stosuje się także małe wzierniki, gdy błona jest rozciagliwa.
__________________
Przedłużanie rzęs to mój sposób na zniewalające spojrzenie. A co tam... matka natura też się czasem myli
deskaska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-05, 13:44   #8
michachacha
Wtajemniczenie
 
Avatar michachacha
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 2 660
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Cytat:
Napisane przez thinkofme Pokaż wiadomość
Witam.
Mam 14 lat i za tydzień jestem umówiona na moją pierwszą wizytę u ginekologa. Może wyjaśnię sprawę dość szczegółowo...
Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 10 lat (czyli miesiączkuję od 4 lat). Ostatnio byłam po skierowanie na badanie z powodu przemęczenia itp. u lekarza pediatry (wspomniałam o braku miesiączki) i ten powiedział mi, że regularną miesiączkę powinnam mieć od dwóch lat. W 2010 r. miałam zaburzenia odżywiania i przez to nie miałam miesiączki przez 6 miesięcy. Gdy 'wyleczyłam się z niejedzenia' (a było to w lutym) dostałam miesiączkę 28 lutego. W marcu też krwawiłam, w kwietniu podobnie (z tym że nie miałam regularnch cykli). I na tym się skończyło... W maju i czerwcu już nie miałam miesiączki (dzisiaj mamy 3 lipca)... (jadam regularnie i wszystko co trzeba, prowadzę zdrowy tryb życia)
Dodam również, że mam problemy z cerą - trądzik na twarzy i plecach (nikt z rodziny nie miał takich problemów), z czym byłam u dermatologa i już jest lepiej (dostałam maści), ale czytałam gdzieś, że brak miesiączki lub niergularne cykle, trądzik, tycie mogą być objawem choroby jajników...
I w końcu dojdę do sedna sprawy
Czy u ginekologa będę musiała się rozebrać, czy tylko zrobi usg? Czy muszę podać datę mojej ostatniej miesiączki? (z tym będzie problem, bo z powodu zaniku okresu lub jego niereglarności nic nie zapisywałam...) Czego mam się spodziewać na takiej wizycie? Mama nie potrafi odpowiedzieć mi na niektóre pytania, więc specjalnie założyłam tutaj konto i mam nadzieję,że ktoś odpowie mi na te pytania.
Dziękuję za przeczytanie
Sprawa wygląda na poważną, więc raczej będzie musiała się rozebrać żeby mógł cię zbadać lekarz. Dziewice bada się przez odbyt. Nie jest to bolesne. Musisz się dobrze zrelaksować i nie napinać się
Co do daty ostatniej miesiączki to będziesz musiała ją podać choćby orientacyjnie. Jeżeli ostatnią miałaś w kwietniu to przypomnij sobie chociaż czy to było na początku czy przed Wielkanocą i powiedz to ginekologowi.

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Byłam u 6 ginekologów i ŻADEN mnie nie badał. Co najwyżej przez odbyt.
A przez odbyt to nie badanie.
michachacha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 14:48   #9
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

To, czy dziewicę zbada się przez pochwę czy odbyt uzależnione jest od budowy i rozciągliwości błony dziewiczej. U jednej spokojnie można zbadać przez pochwę przy użyciu wziernika, u drugiej niekoniecznie.

Ja zawsze byłam badana przez pochwę, zawsze z wziernikiem - a dziewicą byłam.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-08, 19:19   #10
platekrozy
Zakorzenienie
 
Avatar platekrozy
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: II piętro
Wiadomości: 8 496
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Cytat:
Napisane przez thinkofme Pokaż wiadomość
Czy u ginekologa będę musiała się rozebrać, czy tylko zrobi usg? Czy muszę podać datę mojej ostatniej miesiączki? (z tym będzie problem, bo z powodu zaniku okresu lub jego niereglarności nic nie zapisywałam...) Czego mam się spodziewać na takiej wizycie? Mama nie potrafi odpowiedzieć mi na niektóre pytania, więc specjalnie założyłam tutaj konto i mam nadzieję,że ktoś odpowie mi na te pytania.
Dziękuję za przeczytanie
1.Hmmm byłam na usg kiedyś we wtorek u pani doktor i w piątek miałam u Niej wizytę i musiałam się rozebrać,więc myślę,że będzie Ci kazał/kazała i tak.
2.Powiesz o swojej nieregularności,jak to wyglądało i że nie wiesz.
Hmm czego możesz się spodziewać?Nie bardzo rozumiem?Inaczej wygląda badanie dziewicy i niedziewicy Jednak mnie zawsze po badaniu ginekolog bada i piersi.

Ale nie rozumiem o co chodzi?Dziewicę bada się przez odbyt,jak jest ciężko podejśc.To samo jeśli chodzi o usg.
__________________




Edytowane przez platekrozy
Czas edycji: 2011-07-08 o 19:21
platekrozy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 16:46   #11
Rossanella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1
Dot.: Wizyta u ginekologa (brak miesiączki)

Hej Dziewczyny!
Mam 23 lata od 45 dni nie mam okresu, brzuch mhie boli tak jak pidczas okresu. DODATKOWO doszły mdłości i zawroty glowy.
Rossanella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-07 17:46:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:39.