Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-04-05, 11:31   #1
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715

Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?


Cześć, prosiłabym was o radę /opinie/burze mózgów. Zastanawiamy się z tż czy zmienić dotychczasowe miejsce zamieszkania czy zostać tu, gdzie jesteśmy. Może przedstawię pokrótce sytuację:

Mamy małe dziecko, drugie w drodze. Więcej dzieci nie planujemy. Mieszkamy w dużym mieście, Śląsk, wprawdzie nie wojewódzkim, ale ma 200tys mieszkańców. Oboje pracujemy w innych miastach, ja 25km od mieszkania w mieście wojewódzkim (gdzie z moim zawodem jest I zawsze będzie więcej perspektyw niż tu gdzie mieszkamy) a tż 7km od mieszkania. Do pracy oboje dojeżdżamy samochodami więc to też kosztuje (paliwo ok 1000-1200zl miesięcznie)

Aktualnie mieszkamy w mieszkaniu 58m2, 3 pokoje, mamy możliwość zrobienia ścianki w jednym dużym pokoju by powstały dwa mniejsze czyli byłyby 4 pokoje: sypialnia, 2 pokoje dla dzieci i salon z aneksem kuchennym.
Plusy jakie widzimy : Dzielnica w miarę spokojna, blisko sklepy, poczta, siłownia, park, szkoła i przedszkole dosłownie obok bloku, główne trasy wylotowe też bardzo blisko. Mamy zamykany korytarzyk gdzie można zostawić buty, wózek, rowery, korytarzyk jest na spole z jednymi sąsiadami. Blok jest ciepły, ocieplony. Place zabaw są też blisko.

Minusy : blok z wielkiej płyty, ściany pękają mimo że już były konserwowane 2 razy, blok 10 piętrowy, tż źle się tu czuje, nie ma garażu, ogródka, przestrzeni dla siebie, z dwójką dzieci będzie mimo wszystko większy ścisk ale oczywiscie dałoby się przeżyć. W bloku często niestety pojawiają się menele, mimo że jest domofon i z reguły zamknięte drzwi. Później sa zarzygane schody, odchody na klatkach, wszędzie czuć alkohol. Chcielibyśmy też, by dzieci mogły sobie wyjść na dwór bez potrzeby ciągłego pilnowania ich. Ryczałt za ogrzewanie - my prawie w ogóle nie grzejemy, blok jest bardzo ciepły, już bez ogrzewania utrzymuje się temperatura 22 stopnie, więc praktycznie grzalismy tylko w łazience. Zaliczka co miesiąc na ogrzewanie to ok 300zl. Zwykle przychodzą zwroty za ogrzewanie rzędu 300zl, a teraz dostaliśmy tylko 80zl. I to jest dość wkurzające. Podzielnikow jak narazie spółdzielnia wprowadzać nie planuje.

Ja generalnie czuję się tutaj dobrze, ale tż wolałby mieć swoją przestrzeń żeby porobić przy samochodzie, odpocząć na ogródku, etc. Garaż. Ja też wolałabym mieć swój ogródek, więcej spokoju.

No więc stoimy przed wyborem czy zmienić to mieszkanie na coś innego czy nie. Mamy takie możliwości:
- zostać tutaj
- kupić dom szeregowy w tym samym mieście lub w mieście wojewódzkim, których ostatnio sporo się buduje
- wybudować dom na szczerej wsi obok działki moich rodziców. Do miasta wojewódzkiego do pracy miałabym 60km, tż 30km, pracy tam na miejscu nie ma, dzieci musielibyśmy wozić do szkoły na basen korepetycje etc 15 km do najbliższego miasteczka - na razie ten pomysł odpada (miałoby to sens gdyby dzieci były dorosłe i samodzielne). Poza tym ja bym się źle czula na takiej wsi zabitej dechami.
- wybudować dom na działce obok domu rodziców tzta, w małym miasteczku, gdzie mimo wszystko wszędzie trzebaby dojeżdżać samochodem. Do miasta wojewódzkiego 30km. Ten pomysł też narazie odpada, bo moja teściowa jest dość apodyktyczna i szczerze mówiąc wolałabym uniknąć zbyt częstych kontaktów z nią. Tż popiera.

Ogólnie wolelibyśmy kupić dom zamiast go budować od zera, budowanie od zera to wg mnie taka skarbonka bez dna i wyższe koszty utrzymania niż np domu szeregowego (tak mi się wydaje,np samo ogrzewanie). Jeśli się mylę, oswieccie mnie

Ostatnio właśnie często myślimy o zakupie domku szeregowego (w stanie deweloperskim), max 130-150m2,z garażem i małym ogródkiem, w tym mieście gdzie mieszkamy bądź w miastach ościennych, przy czym ja chciałabym, bysmy w przyszłości mieszkali trochę bliżej miasta wojewódzkiego - wiadomo, większe możliwości zarówno dla nas, zawodowe jak i dla dzieci pod kątem szkół.
Minus takiego domku to na pewno konieczność mimo wszystko dojeżdżania w wiele miejsc samochodami. Chyba, że najlepiej byłoby znaleźć osiedle domków szeregowych /bliźniak też oczywiście wchodzi w grę, które byłoby zlokalizowane blisko centrum miasta /dzielnicy?

Co o tym myślicie? Byłabym wdzięczna za każdą odpowiedź.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 20:50   #2
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Na waszym miejscu opcję 3 i 4 skreśliłabym od razu. 1 też

A duże mieszkanie (80-100m) nie wchodzi w grę? Pewnie bylibyscie w stanie je w stanie kupic za podobna cene co trochę większa szeregówka, tyle że w duzo lepszej lokalizacji. Z tego co widzę po ludziach ode mnie z pracy to dosc popularne rozwiązanie, jesli ktos nie chce sie tluc samochodem spod miasta i nie ma czasu na grzebanie w ogrodzie

Edytowane przez nelciak
Czas edycji: 2018-04-05 o 20:51
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 21:59   #3
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Dzięki za odpowiedź! Spoko, tylko tż koniecznie chce mieć garaż. Możnaby znaleźć większe mieszkanie ale z chociażby małym ogródkiem I byłby wilk syty i owca cała... Ale ten garaż

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 22:15   #4
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

A parking podziemny wchodzi w grę? Albo garaż wykupiony w ciągu garaży na osiedlu? Wiele szeregówek jest bez garażu, tylko z miejscem przy chodniku...
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-07, 13:38   #5
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Z tym garażem to tż chciałby mieć swój mały warsztat by mógł coś z samochodem porobić więc parking podziemny odpada.

Taki blaszany raczej też, potrzebowałby tam prądu i wody, żeby móc sobie samochód wypolerowac. Tylko czy w szeregowym czy bliźniaku można umyć sobie auto w garażu? Musiałby być odpływ, tylko czy na to mają prawo nie zgodzić się inni mieszkańcy?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-08, 15:29   #6
daydreaming_
Zakorzenienie
 
Avatar daydreaming_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 4 808
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
Z tym garażem to tż chciałby mieć swój mały warsztat by mógł coś z samochodem porobić więc parking podziemny odpada.

Taki blaszany raczej też, potrzebowałby tam prądu i wody, żeby móc sobie samochód wypolerowac. Tylko czy w szeregowym czy bliźniaku można umyć sobie auto w garażu? Musiałby być odpływ, tylko czy na to mają prawo nie zgodzić się inni mieszkańcy?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Szukajcie wiec bloków gdzie garaże jednostanowiskowe są na poziomie parteru.
__________________
beauty begins the moment you decide to be yourself

daydreaming_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-08, 18:53   #7
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez daydreaming_ Pokaż wiadomość
Szukajcie wiec bloków gdzie garaże jednostanowiskowe są na poziomie parteru.
I kurcze, chyba nigdy się nie spotkałam z takim czymś (!), o ogródkach to wiem, że można kupić mieszkanie z malym ogródkiem, ale mieszkania z garażem nie widziałam...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-04-09, 18:29   #8
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Może jeszcze ktoś się wypowie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-10, 11:11   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
Może jeszcze ktoś się wypowie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Mieszkam w szeregówce około 140 m2 powierzchni uzytkowej (+ piwnica i garaż) w obrębie miasta. 4 osoby.
Poprzednio mieszkaliśmy w mieszkaniu 64 m2 w dośc nowym bloku.
Do centrum mam z 10 km, ale w ogóle bywam tam sporadycznie bo po co? Wszytko: przedszkola, szkoły, baseny, zajęcia dodatkowe, klub fitnes, podstawowe sklepy mam w pobliżu- w mieście jest wszystko wszędzie równo rozłozone a nie tylko "w centrum".

Przeprowadziliśmy się z mieszkania do szeregówki, bo było nam za ciasno + bardzo nam zalezało na duzej powierzchni garazowo-piwnicznej oraz przede wszytkim dobrym dojezdzie do "oferty miasta" czyli szkół, zajęć dodatkowych dla dzieci, sklepów, klubu fitness itp.
Oraz na NIE spędzaniu czasu za kierownicą!!!!
Owszem, pobudowanie się za miastem było prawie o 1/3 tańsze, ale wolałam ten koszt wrzucić w cenę domu w mieście niż wydawać wiecznie za dojazdy i wiecznie byc za kierowce dzieciom i spędzac cały wolny czas za kierownicą.

Nie kierujcie się tez ogródkiem "dla dzieci" dzieci z ogródka wyrosną piorunem i to co się dla nich liczy w dłuższej perspektywie to mozliwośc _samodzielnego_!!!! poruszania się po miescie w którym sie uczą i mają kolegów. Nie patrzcie na dzieci jak na malutkie dzieci którymi sa teraz, planujcie życie z NASTOLATKAMI.


jest bardzo wygodnie, komfort mieszkania zwiazany z duża powierzchnią magazynową domu (garaz + podpiwniczony cały dom) jest olbrzymi.
Osiedle szeregóek zapewnia tez dośc duży spokój, menele sie w ogóle nie pojawiają bo... po co? Ani piwa tu nie kupia, ani na klatce schodowej nie przekimaja. (na osiedlu to się zdarzało) + Sąsiedzi okiem łypią- dla mnie to akurat zaleta dająca mi komfort czucia się bezpieczną.
Przy czym my podwórka zasadniczo nie mamy. Mamy skrawek przed domem, a za domem wielki taras i półtora m do płotu sąsiadów. Za to z 50 m od domu mamy las. A około 150 m od domu- pętle autobusową - to wazne dla dzieciaków.


Koszty sa mniej więcej takie za rok 2017, w przeliczeniu rocznym średnio:
- gaz ziemny (grzejemy dom i wodę. Nie gotuje na gazie): 342 zł miesięcznie - duzo wody ciepłej zużywamy, nas jest 3 baby wiecznie się kąpiące.
- woda zimna dostawa i odbiór ścieków: 163 zł miesięcznie
- prad: 130 zł miesięcznie (na prądzie gotuję i mam piekarnik tez na prad)
- wynajem pojemników na odpady: 50 zł rocznie
- odbiór smieci (segregowanych czyli taniej)- 37 zł miesięcznie

+ podatek od gruntu (tu chyba każde miasto nalicza swoje stawki, ale przykąłdowo u nas to jest około 200 zł roczne)
+ ubezpieczenie domu ( tu tez każdy sam sobie okresla wysokość, myślę że w 1500 mozna się zmieścić z sensowna polisa za dom tego metrazu)
+ koszty typu 30 zł co 2-3 miesiace wymiana filtra w instalacji wodnej,
+konserwacja pieca chyba 160 zł rocznie,
+ przetykanie komina chyba około 150 zł rocznie (jak samemu się to robi, to w razie spalenia nie otrzyma się wypłaty ubezpieczenia, trezba mieć fakturę od zawodowego kominiarza!)
+ zawsze coś do remontu wpadnie, nie ma że boli.
+ mamy kominek czasami palimy dla "atmosfery", ale rzadko bo jestesmy leniwi ) mysle że ze 200-300 zł rocznie

Osbiscie, w zyciu bym się ze szkolnymi dziecmi z miasta nie wyprowadziła, a już na pewno nie na odległość 60 km od pracy. Niby kiedy masz plan w takim układzie wozić dzieci w tą i z powrotem do szkoły, na zajęcia, języki, do kolezanek, cos tam?
Zapomnij.

Moje dzieci dostały bilety miesięczne na ZKM pod koniec podstawówki jakoś i... tyle je widziałam. Skończyło się wieczne : mamo zawieź.

---------- Dopisano o 12:11 ---------- Poprzedni post napisano o 12:04 ----------

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
Z tym garażem to tż chciałby mieć swój mały warsztat by mógł coś z samochodem porobić więc parking podziemny odpada.

Taki blaszany raczej też, potrzebowałby tam prądu i wody, żeby móc sobie samochód wypolerowac. Tylko czy w szeregowym czy bliźniaku można umyć sobie auto w garażu? Musiałby być odpływ, tylko czy na to mają prawo nie zgodzić się inni mieszkańcy?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
U nas ludzie myją samochody po prostu na podjazdach pod garaże. Woda normalnie ścieka do kratek odpływowych na ulicy/pod podjazdami (garaże sa w podpiwniczeniu, każdy ma kratki ściekowe na deszczówkę żeby nie pozalewało piwnic)
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2018-04-10 o 11:16
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-10, 20:34   #10
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Koszty sa mniej więcej takie za rok 2017, w przeliczeniu rocznym średnio:
- gaz ziemny (grzejemy dom i wodę. Nie gotuje na gazie): 342 zł miesięcznie - duzo wody ciepłej zużywamy, nas jest 3 baby wiecznie się kąpiące.
- woda zimna dostawa i odbiór ścieków: 163 zł miesięcznie
- prad: 130 zł miesięcznie (na prądzie gotuję i mam piekarnik tez na prad)
- wynajem pojemników na odpady: 50 zł rocznie
- odbiór smieci (segregowanych czyli taniej)- 37 zł miesięcznie

+ podatek od gruntu (tu chyba każde miasto nalicza swoje stawki, ale przykąłdowo u nas to jest około 200 zł roczne)
+ ubezpieczenie domu ( tu tez każdy sam sobie okresla wysokość, myślę że w 1500 mozna się zmieścić z sensowna polisa za dom tego metrazu)
+ koszty typu 30 zł co 2-3 miesiace wymiana filtra w instalacji wodnej,
+konserwacja pieca chyba 160 zł rocznie,
+ przetykanie komina chyba około 150 zł rocznie (jak samemu się to robi, to w razie spalenia nie otrzyma się wypłaty ubezpieczenia, trezba mieć fakturę od zawodowego kominiarza!)
+ zawsze coś do remontu wpadnie, nie ma że boli.
+ mamy kominek czasami palimy dla "atmosfery", ale rzadko bo jestesmy leniwi ) mysle że ze 200-300 zł rocznie

Osbiscie, w zyciu bym się ze szkolnymi dziecmi z miasta nie wyprowadziła, a już na pewno nie na odległość 60 km od pracy. Niby kiedy masz plan w takim układzie wozić dzieci w tą i z powrotem do szkoły, na zajęcia, języki, do kolezanek, cos tam?
Zapomnij.

Moje dzieci dostały bilety miesięczne na ZKM pod koniec podstawówki jakoś i... tyle je widziałam. Skończyło się wieczne : mamo zawieź.
Wow, strasznie mało was woda wychodzi. W Trójmiescie tak tanio w wodociągach?
Do cyklicznych przeglądów dopisałabym przegląd instalacji elektrycznej - z tego co kojarzę raz na 5 lat.


Tak jeszcze z perspektywy nastolatka - dzieciom może być wygodniej mieszkać blisko centrum średniego miasta (typu nie wiem - Gliwice? Bytom? nie znam dokładnie realiów śląskich ), niż na przedmieściu Katowic. Warto wziąć pod uwagę, gdybyscie się wahali pomiędzy szeregówką w dobrej lokalizacji mniejszego miasta, a szeregówką niby w Katowicach, ale 15km od centrum.
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-11, 08:03   #11
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez nelciak Pokaż wiadomość
Wow, strasznie mało was woda wychodzi. W Trójmiescie tak tanio w wodociągach?
Do cyklicznych przeglądów dopisałabym przegląd instalacji elektrycznej - z tego co kojarzę raz na 5 lat.

Eee, nie wiem jak w innych rejonach, u nas teraz 3,64 zł za 1 m3 dostarczonej wody i 4,99 za odbiór 1m3 ścieków.

Zużywamy "średnio/dużo" wg mojej wiedzy, bo około 17 m3 miesięcznie. Nie mam ogródka do podlewania(!)

Może koszt wydaje się niski w porównaniu z rachunkami za wodę blokowymi, gdzie płaci się za dostawę wody zimnej i ciepłej (!)

Ja w szeregówce płace tylko za dostawę i odbiór zimnej.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-04-13, 10:39   #12
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez nelciak Pokaż wiadomość
Wow, strasznie mało was woda wychodzi. W Trójmiescie tak tanio w wodociągach?
.
woda mało ?

To my chyba jakies "brudasy", bo mamy co 2 miesiące po ok.120 zł, i zawsze nam wychodzi zużycie te 9 m^3 ( 3 osoby )

I mi sie wydaje, ze normalnie sie myjemy, kąpiemy, piorę, mycie naczyń, wlosy czesto dodatkowo mycie


---------- Dopisano o 11:34 ---------- Poprzedni post napisano o 11:33 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Eee, nie wiem jak w innych rejonach, u nas teraz 3,64 zł za 1 m3 dostarczonej wody i 4,99 za odbiór 1m3 ścieków.

Zużywamy "średnio/dużo" wg mojej wiedzy, bo około 17 m3 miesięcznie. Nie mam ogródka do podlewania(!)

Może koszt wydaje się niski w porównaniu z rachunkami za wodę blokowymi, gdzie płaci się za dostawę wody zimnej i ciepłej (!)

Ja w szeregówce płace tylko za dostawę i odbiór zimnej.
to u nas jest za wode 4,49 a ścieki 6,56 i wychodzi nam miesiecznie okolo 5 metrow

---------- Dopisano o 11:39 ---------- Poprzedni post napisano o 11:34 ----------

A co do Autorki, to za budowę domu bym sie w życiu nie brala, wiec pozozstaje ten szeregowiec, z wieżowca z płyty na pewno bym uciekla, jak mieszkanie to tylko w malych blokach z dobrą lokalizacja i milymi ludźmi dookola, wiem, marzenie

Ogrodek chociaz kawalek to fajna rzecz, nawet teraz widze, jak ludzim z dziećmi sie nie chce wychodzic, a nasza kolo domu moze caly dzien robic i jest na tym powietrzu. A ja sama w ogole lubie, wiec nie pod dziecko to było, jesc na powietrzu, spedzac dnie na powietrzu, to jest najfajniejsza sprawa z mieszkania nie w bloku

No i blisko wszedzie to tez podstawa dla mnie, moj maz tez lubi soebie tam dłubać cos, ale tez sam stawia sobie garaze, wiaty, wiec u nas nie ma tego problemu.

Tylko my mamy wolnostojacy dom, stary, remontowany pod nas i tak jakby dzielnica miasta na obrzeżach, a juz wieś , do centrum mamy z 10 minut i wszedzie blisko
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-13, 17:44   #13
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Eee, nie wiem jak w innych rejonach, u nas teraz 3,64 zł za 1 m3 dostarczonej wody i 4,99 za odbiór 1m3 ścieków.

Zużywamy "średnio/dużo" wg mojej wiedzy, bo około 17 m3 miesięcznie. Nie mam ogródka do podlewania(!)

Może koszt wydaje się niski w porównaniu z rachunkami za wodę blokowymi, gdzie płaci się za dostawę wody zimnej i ciepłej (!)

Ja w szeregówce płace tylko za dostawę i odbiór zimnej.
Wiem, że płacenie za ciepłą wodę z rur jest drogie. (Dlatego marzy mi się mieszkanie w bloku z własnym piecem do grzania...) Ale i tak u mnie metr zimnej wody + ścieków to 11,3zł, czyli już na wstępie o 30% drożej.

Edytowane przez nelciak
Czas edycji: 2018-04-13 o 18:10
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-19, 12:06   #14
dominika6733
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 15
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Szeregówka to dużo większy komfort życia niż mieszkanie, ale pamiętaj że dojdą wam także dodatkowe obowiązki. Mieszkając w bloku macie spółdzielnię/zarząd, który dba o sporą część rzeczy. W domku jednorodzinnym lub szeregowym musicie sami zadbać o przestrzeń wokół domu ale w zamian masz komfort zrobienia grilla na swoim własnym podwórku. Ja wybrałabym zamianę na szeregówkę jeśli macie wolne zasoby finansowe.
__________________
I love Wizaż ♥♥♥ Praca: https://www.artbrick.pl ♥ Lokalizacja: Żary ♥
dominika6733 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-10, 09:21   #15
AltisOdszkodowania
altis Odszkodowania
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 3
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

dom szeregowy
__________________
https://wizaz.pl/Mikroreklama
AltisOdszkodowania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-15, 11:45   #16
lifeofaneta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 216
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Zdecydowanie szeregowiec. Mniej przy nim pracy niż przy wolnostojącym, a zdecydowanie większy komfort niż w bloku.
lifeofaneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-08, 12:48   #17
olimpiachmaj
Przyczajenie
 
Avatar olimpiachmaj
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 11
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

ja zdecydowałam się na mieszkanie z ogródkiem, szeregowce były dla mnie zbyt drogie i zbyt angażujące, poza tym powierzchnia też zdecydowanie za duża jak dla jednej osoby z psem Ale marzy mi się dom wolnostojący z ogródeczkiem... moi rodzice są na etapie wynoszenia sie z miasta i raczej nie podoba im się to co mi.. ja jestem zakochana w tym:XXX ale na pewno też znajdą coś dla siebie. Więc może warto pomyśleć jednak o wolnostojącej chałupce?

Edytowane przez Corii
Czas edycji: 2018-06-29 o 17:05 Powód: link
olimpiachmaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-29, 14:09   #18
melisaa34
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 1
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Ja decydowanie wybrałabym dom szeregowy z ogródkiem - to niesamowity komfort i wygoda, bez porównania z mieszkaniem. Sama ostatnio planuję zakup czegoś w tym stylu we Wrocławiu. Podoba mi się xxx - inteligentne domy w skandynawskim stylu, mają świetną lokalizację i przystępną cenę.

Edytowane przez Corii
Czas edycji: 2018-06-29 o 17:04 Powód: link
melisaa34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-29, 14:38   #19
agamielczarek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 3
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Mając takie opcje do wyboru wybrałabym dom szeregowy ze względu na ogród.
agamielczarek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-06-29, 23:52   #20
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 3 474
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Mieszkam w szeregówce około 140 m2 powierzchni uzytkowej (+ piwnica i garaż) w obrębie miasta. 4 osoby.
Poprzednio mieszkaliśmy w mieszkaniu 64 m2 w dośc nowym bloku.
Do centrum mam z 10 km, ale w ogóle bywam tam sporadycznie bo po co? Wszytko: przedszkola, szkoły, baseny, zajęcia dodatkowe, klub fitnes, podstawowe sklepy mam w pobliżu- w mieście jest wszystko wszędzie równo rozłozone a nie tylko "w centrum".

Przeprowadziliśmy się z mieszkania do szeregówki, bo było nam za ciasno + bardzo nam zalezało na duzej powierzchni garazowo-piwnicznej oraz przede wszytkim dobrym dojezdzie do "oferty miasta" czyli szkół, zajęć dodatkowych dla dzieci, sklepów, klubu fitness itp.
Oraz na NIE spędzaniu czasu za kierownicą!!!!
Owszem, pobudowanie się za miastem było prawie o 1/3 tańsze, ale wolałam ten koszt wrzucić w cenę domu w mieście niż wydawać wiecznie za dojazdy i wiecznie byc za kierowce dzieciom i spędzac cały wolny czas za kierownicą.

Nie kierujcie się tez ogródkiem "dla dzieci" dzieci z ogródka wyrosną piorunem i to co się dla nich liczy w dłuższej perspektywie to mozliwośc _samodzielnego_!!!! poruszania się po miescie w którym sie uczą i mają kolegów. Nie patrzcie na dzieci jak na malutkie dzieci którymi sa teraz, planujcie życie z NASTOLATKAMI.


jest bardzo wygodnie, komfort mieszkania zwiazany z duża powierzchnią magazynową domu (garaz + podpiwniczony cały dom) jest olbrzymi.
Osiedle szeregóek zapewnia tez dośc duży spokój, menele sie w ogóle nie pojawiają bo... po co? Ani piwa tu nie kupia, ani na klatce schodowej nie przekimaja. (na osiedlu to się zdarzało) + Sąsiedzi okiem łypią- dla mnie to akurat zaleta dająca mi komfort czucia się bezpieczną.
Przy czym my podwórka zasadniczo nie mamy. Mamy skrawek przed domem, a za domem wielki taras i półtora m do płotu sąsiadów. Za to z 50 m od domu mamy las. A około 150 m od domu- pętle autobusową - to wazne dla dzieciaków.


Koszty sa mniej więcej takie za rok 2017, w przeliczeniu rocznym średnio:
- gaz ziemny (grzejemy dom i wodę. Nie gotuje na gazie): 342 zł miesięcznie - duzo wody ciepłej zużywamy, nas jest 3 baby wiecznie się kąpiące.
- woda zimna dostawa i odbiór ścieków: 163 zł miesięcznie
- prad: 130 zł miesięcznie (na prądzie gotuję i mam piekarnik tez na prad)
- wynajem pojemników na odpady: 50 zł rocznie
- odbiór smieci (segregowanych czyli taniej)- 37 zł miesięcznie

+ podatek od gruntu (tu chyba każde miasto nalicza swoje stawki, ale przykąłdowo u nas to jest około 200 zł roczne)
+ ubezpieczenie domu ( tu tez każdy sam sobie okresla wysokość, myślę że w 1500 mozna się zmieścić z sensowna polisa za dom tego metrazu)
+ koszty typu 30 zł co 2-3 miesiace wymiana filtra w instalacji wodnej,
+konserwacja pieca chyba 160 zł rocznie,
+ przetykanie komina chyba około 150 zł rocznie (jak samemu się to robi, to w razie spalenia nie otrzyma się wypłaty ubezpieczenia, trezba mieć fakturę od zawodowego kominiarza!)
+ zawsze coś do remontu wpadnie, nie ma że boli.
+ mamy kominek czasami palimy dla "atmosfery", ale rzadko bo jestesmy leniwi ) mysle że ze 200-300 zł rocznie

Osbiscie, w zyciu bym się ze szkolnymi dziecmi z miasta nie wyprowadziła, a już na pewno nie na odległość 60 km od pracy. Niby kiedy masz plan w takim układzie wozić dzieci w tą i z powrotem do szkoły, na zajęcia, języki, do kolezanek, cos tam?
Zapomnij.

Moje dzieci dostały bilety miesięczne na ZKM pod koniec podstawówki jakoś i... tyle je widziałam. Skończyło się wieczne : mamo zawieź.

---------- Dopisano o 12:11 ---------- Poprzedni post napisano o 12:04 ----------



U nas ludzie myją samochody po prostu na podjazdach pod garaże. Woda normalnie ścieka do kratek odpływowych na ulicy/pod podjazdami (garaże sa w podpiwniczeniu, każdy ma kratki ściekowe na deszczówkę żeby nie pozalewało piwnic)
U mnie ogródek jest warunkiem koniecznym nie dla dziecka (bo do parku 5 minut), ale dla psa tzn. dla psa, o którym marzy dziecko.
Teraz mieszkam w centrum i prawie nie tracę czasu na dojazdy (szkoła 1 km, praca 3km), ale chcę zmienić na dom w centrum z powodu braku ogródka i schodów- mam dość targania zakupów na 2-gie piętro w kamienicy bez windy- dom ma kuchnię na parterze

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
woda mało ?

To my chyba jakies "brudasy", bo mamy co 2 miesiące po ok.120 zł, i zawsze nam wychodzi zużycie te 9 m^3 ( 3 osoby )

I mi sie wydaje, ze normalnie sie myjemy, kąpiemy, piorę, mycie naczyń, wlosy czesto dodatkowo mycie


---------- Dopisano o 11:34 ---------- Poprzedni post napisano o 11:33 ----------


to u nas jest za wode 4,49 a ścieki 6,56 i wychodzi nam miesiecznie okolo 5 metrow

---------- Dopisano o 11:39 ---------- Poprzedni post napisano o 11:34 ----------

A co do Autorki, to za budowę domu bym sie w życiu nie brala, wiec pozozstaje ten szeregowiec, z wieżowca z płyty na pewno bym uciekla, jak mieszkanie to tylko w malych blokach z dobrą lokalizacja i milymi ludźmi dookola, wiem, marzenie

Ogrodek chociaz kawalek to fajna rzecz, nawet teraz widze, jak ludzim z dziećmi sie nie chce wychodzic, a nasza kolo domu moze caly dzien robic i jest na tym powietrzu. A ja sama w ogole lubie, wiec nie pod dziecko to było, jesc na powietrzu, spedzac dnie na powietrzu, to jest najfajniejsza sprawa z mieszkania nie w bloku

No i blisko wszedzie to tez podstawa dla mnie, moj maz tez lubi soebie tam dłubać cos, ale tez sam stawia sobie garaze, wiaty, wiec u nas nie ma tego problemu.

Tylko my mamy wolnostojacy dom, stary, remontowany pod nas i tak jakby dzielnica miasta na obrzeżach, a juz wieś , do centrum mamy z 10 minut i wszedzie blisko

Wolnostojący dom to wolność- można odkurzać o północy czy robić ciasto robotem kuchennym/mikserem, nie wspominając o głośniejszych spotkaniach towarzyskich (oczywiście nie na zewnątrz), w bliźniaku czy szeregowcu to odpada, bo nadal sąsiedzi za ścianą.

Ale oczywiście dom w mieście.

A w sytuacji: szeregowiec w mieście czy dom na wsi- szeregowiec w mieście, bo lokalizacja to podstawa.

Edytowane przez 95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Czas edycji: 2018-06-29 o 23:54
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-20, 15:35   #21
Julia2231
Przyczajenie
 
Avatar Julia2231
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 21
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

W moim odczuciu szeregówki zdecydowanie wygrywają. Mają jakiś swój specyficzny urok.
__________________
Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi.
Julia2231 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-13, 18:38   #22
1c93dd6cdec304dac0bf7ce8831117b00c8f8e25_5f9b57825f544
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 9
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Szeregówki, bliźniaki odradzam. Po pierwsze, "dom" szeregowy to nie jest dom. To jest dwu lub trzypoziomowe mieszkanie z ogródkiem, z tym że nie wygodne, bez prywatności i daleko.
Nie wygodne, zwłaszcza przy małych dzieciach, bo bez przerwy trzeba ze wszystkim latać po schodach, w mieszkaniu wszystko mamy na jednym poziomie.
Bez prywatności, bo szerokość takiego lokalu to 6-7 m. Z każdej strony, przy każdym pokoju, tuż za bocznymi ścianami jest sąsiad. Deweloperzy nie idą w koszty, tylko wstawiają pojedynczą ścianę i ściemniają ludziom, że styropianem wygłuszyli. W mieszkaniu sąsiada masz zwykle w jednym pokoju za ścianą, a stropami aż tak się nie nosi jak przez ściany boczne. Ten brak prywatności dotyczy także ogródka. Jakieś 6-7m szerokości i z dwóch stron sąsiad. Zapomnij o grillu, rozmowach na ogródku, krzykach dzieci. Sąsiad będzie u siebie słyszał każde słowo. Skrępowanie nie pozwoli czuć się swobodnie.
Daleko - bo mieszkanie zawsze można kupić gdzieś bliżej, nie trzeba się wyprowadzać na obrzeża. Także wybór m.zd. jest pomiędzy wygodnym mieszkaniem a domem wolnostojącym, jeżeli jest kasa na dobrą działkę.
1c93dd6cdec304dac0bf7ce8831117b00c8f8e25_5f9b57825f544 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-16, 14:30   #23
Midziak
Rozeznanie
 
Avatar Midziak
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 849
Dot.: Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku?

Ja bym brała w ciemno opcje z domem szeregowym jezeli was stać.
Midziak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-09-16 15:30:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:45.