Miłośnicy A.Christie - Strona 8 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-04-18, 16:00   #211
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

[1=749d3470e67da5a340716cf 11c99d98c9d41692a_5eab587 331573;18660556]W książkach A.CH. bardziej interesuje mnie sama Anglia niż intryga i morderca: herbatki, ploteczki, rogaliki, zjazdy rodzinne, zakupy z katalogu ..itd.
Ktoś jeszcze w ten sposób czyta kryminały ?[/QUOTE]

Ja (ale intryga i dojście do prawdy interesuje mnie swoją drogą). Uwielbiam klimat Anglii na początku XX wieku
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-18, 18:15   #212
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Czy ktoś wie, jak można interpretowac tytul "Nemezis"?
Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Nemezis to w mitologii greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia.
Polski tytuł to właśnie Przeznaczenie.
Chodziło o to, że panna Marple miała zostać wcieleniem Nemezis tzn. dotrzeć do prawdy i uczynić, żeby sprawiedliwości stało się zadość, dostała zlecenie, aby wykryć ewentualnego mordercę po latach- ja bym położyła nacisk na słowo sprawiedliwość.
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-19, 16:47   #213
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Miłośnicy A.Christie

[1=749d3470e67da5a340716cf 11c99d98c9d41692a_5eab587 331573;18660556]W książkach A.CH. bardziej interesuje mnie sama Anglia niż intryga i morderca: herbatki, ploteczki, rogaliki, zjazdy rodzinne, zakupy z katalogu ..itd.
Ktoś jeszcze w ten sposób czyta kryminały ?[/QUOTE]
Ja Bardzo lubię ten klimat
I wolę książki z Poirotem i Panna Marple Nie przepadam za tymi, które dotyczą trochę spraw szpiegowskich np. z Tuppence

Teraz czytam "Pięć małych świnek"- mam nadzieję, że sie nie zawiode

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Nemezis to w mitologii greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia.
Polski tytuł to właśnie Przeznaczenie.

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Chodziło o to, że panna Marple miała zostać wcieleniem Nemezis tzn. dotrzeć do prawdy i uczynić, żeby sprawiedliwości stało się zadość, dostała zlecenie, aby wykryć ewentualnego mordercę po latach- ja bym położyła nacisk na słowo sprawiedliwość.
Bardzo dziękuję za interpretację
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-19, 21:12   #214
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Ja teraz czytam blekitny ekspres.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-02, 13:34   #215
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Witam serdecznie wszystkie miłośniczki Christie!

O wątku tym dowiedziałam się dzięki Karolince86 - serdeczne dzięki

Nie jestem pewna, ale chyba dzięki cioci zaczęłam czytać książki Chritie. Pierwsze obejrzałam ekranizację "Morderstwa w Orient Expressie" (przez co jestem na siebie bardzo zła ). Później była książka, ale wiadomo, że to nie to samo.
Agatha Christie zawsze będzie dla mnie Mistrzynią. Uwielbiam Jej książki! Ależ trzeba mieć łeb, żeby wymyślić takie fabuły, rozwiązania.

Te książki Agathy Christie mam na półce:
- Nemezis,
- Morderstwo na polu golfowym,
- Pasażer do Frankfurtu,
- Pani McGinty nie żyje,
- Po pogrzebie,
- Trzynaście zagadek,

- Śmierć na Nilu,
- Pułapka na myszy,
- Niespodziewany gość,

- Morderstwo to nic trudnego,
- Pięć małych świnek,
- Poirot prowadzi śledztwo,

- Zerwane zaręczyny,
- Entliczek pentliczek,

- Dom zbrodni,
- Kot wśród gołębi,
- Śmierć lorda Edgware'a,
- Morderstwo w Mezopotamii,
- Śmiertelna klątwa,
- Tajemnicza historia w Styles,
- Zabójstwo Rogera Ackroyda,
- Morderstwo w Boże Narodzenie,
- Zwierciadło pęka w odłamków stos,
- Niedziela na wsi,
- Rendez-vous ze śmiercią,
- Czarna kawa,
- Tajemnica Wawrzynów,
- Samotny dom,
- Zagadka Błękitnego Ekspresu,
- Kieszeń pełna żyta,
- N czy M?

- Noc i ciemność,
- Morderstwo odbędzie się...
- Godzina zero,
- Tajemnica Sittaford
,
- Dziesięciu Murzynków,

Pogrubione - przeczytane.
Poza ww książkami przeczytałam jeszcze "4.50 z Paddington" i "Morderstwo w Orient Expressie".

Wiem - niewiele mam przeczytanych książek Christie na koncie, ale powoli nadrabiam moje braki.
Nie ukrywam, że moim marzenie jest zebranie wszystkich książek Królowej Kryminałów.
Na półce mam też "Autobiografię", ale jeszcze nie przeczytaną.

Najbardziej spodobały mi się:
- "Morderstwo odbędzie się.." - po prostu mistrzowskie! Po przeczytaniu książki siedziałam jak skamieniała przez kilka minut. Niesamowite.
- opowiadanie "Pułapka na myszy" - podczas czytania tego opowiadania towarzyszył mi dreszczyk emocji. Ogromnie mi się podobało.
To taka moja "żelazna dwójka"

Najmniej chyba spodobało mi się "4.50 z Paddington". Nie podeszła mi ta książka i strasznie dłużyło mi się czytanie.

Czytając "Niespodziewanego gościa" spodziewałam się troszkę pod koniec, kto się okaże mordercą. Ale książka jest naprawdę fajna.

Ale nie przepadam za opowiadaniami Christie. "Pułapka na myszy" nawet mi się podobała, ale "Poirot prowadzi śledztwo" i "Trzynaście zagadek" było naprawdę słabe. W prawie każdym opowiadaniu zgadywałam, kto okaże się mordercą/złodziejem. Chyba opowiadania nie były mocną stroną Christie (poza "Pułapką na myszy", rzecz jasna ).

A za co kocham książki Christie? Za to, że nie ma w nich wątków pobocznych, uwaga czytelnika skupiona jest na głównej sprawie, że nie ma krwi, nie ma psycholi (czasem się zdarzają, ale bardzo "delikatni" ).
Dzieła Christie są najlepszym przykładem na to, że można być mistrzem w pisaniu kryminałów nie pisząc przy tym o agresji, seksie, przekleństwach, narkotykach. Bo czasem odnoszę takie wrażenie, że wg dzisiejszych pisarzy nie ma książki bez przemocy :/
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 10:09   #216
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Miłośnicy A.Christie

A mnie jest miło, gdy ktoś odwiedza ten wątek
Ja książki Christie zaczęłam czytać pod koniec 1 klasy liceum czyli 7 lat temu A zaczęło się od tego, że gdzieś przeczytałam fragment opowiadania z Poirotem i to mnie zainteresowało Od tej pory przeczytałam ponad 50 ksiązek Christie- sporo, ale jeszcze trochę zostało
Nie lubię zbytnio tych dotyczących polityki, wywiadu itp
I wolę powieści niż opowiadania...
Poza tym jedne podobają mi się bardziej inne mniej...Ale generalnie to taka klasyka kryminału
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-16, 09:31   #217
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Karaluszysko Pokaż wiadomość
A za co kocham książki Christie? Za to, że nie ma w nich wątków pobocznych, uwaga czytelnika skupiona jest na głównej sprawie, że nie ma krwi, nie ma psycholi (czasem się zdarzają, ale bardzo "delikatni" ).
Dzieła Christie są najlepszym przykładem na to, że można być mistrzem w pisaniu kryminałów nie pisząc przy tym o agresji, seksie, przekleństwach, narkotykach. Bo czasem odnoszę takie wrażenie, że wg dzisiejszych pisarzy nie ma książki bez przemocy :/
Dokładnie tak, mój mąż żartuje, że ja najbardziej się uspokajam czytając o morderstwach

Jestem teraz uziemiona w domu na dobre pół roku leczenia- leżenie i minimum stresów, więc zaczęłam znów czytać- tym razem Poirot chronologicznie- od lat 20-tych i pierwszej sprawy w Styles. Obecnie 1938 i morderstwo w Petrze (Rendez-vous ze śmiercią).

Zauważyłam, że bardzo często wspomniana jest poprzednia sprawa, np. w morderstwie na statku naNilu Poirot spotyka Race'a, poznanego przy wcześniejszym morderstwie Shaitany (Karty na stół), a następnie jako znajomy pułkownika trafia do jego kolegi, który prosi go o pomoc w sprawie śmierci pani Boynton.
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-10-16, 10:27   #218
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Wczoraj zaczęłam czytać "Tajemniczą historię w Styles". Jestem w połowie i bardzo mi się podoba! Mam pewne podejrzenia do tego, kto może być mordercą. Ciekawe, czy się sprawdzą
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-16, 10:53   #219
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Karaluszysko Pokaż wiadomość
Wczoraj zaczęłam czytać "Tajemniczą historię w Styles". Jestem w połowie i bardzo mi się podoba! Mam pewne podejrzenia do tego, kto może być mordercą. Ciekawe, czy się sprawdzą
No ciekawe czy zgadniesz Koniecznie daj znać.
Mój tż kilka dni temu skończył ją czytać i gdzieś od połowy był przekonany, że to X, a potem okazało się, że Y A taki był pewien, że zgadł.

To mi się właśnie podoba u Christie, że czasem jestem pewna rozwiązania, a ono na końcu i tak mnie zaskakuje

A teraz jestem akurat w połowie "Tajemnicy Sittaford". Czytam ją już co najmniej trzeci raz...
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-16, 11:15   #220
Ishikawa
Crazy turtle lady
 
Avatar Ishikawa
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Wiadomości: 8 911
GG do Ishikawa
Dot.: Miłośnicy A.Christie

O, że tez nie zauważyłam wcześniej tego wątku

Mój mały zbiorek

- tajemnica gwiazdkowego pudingu
-tajemnica Bladego Konia
-niedziela na wsi
-karaibska tajemnica
-śledztwo na 4 ręce
-karty na stół
-zło czai się wszędzie
-słonie mają dobrą pamięć
-tragedia w 3ch aktach
-zakończeniem jest śmierć
-wigilia wszystkich świętych
-pora przypływu
-12 prac Herkulesa
-morderstwo w zaułku-wczesne sprawy Poirota
- hotel "Bertram"
- 10 murzynków
-śmierć Lorda Edgwarea
-entliczek pentliczek
-czarna kawa
-zbrodnia na festynie
-randevouz ze śmiercią
-5 małych świnek


Filmów na DVD też mam kilka
-kot wśród gołębi
-tragedia w 3ch aktach
-morderstw w orient expresie
-morderstw na balu zwyciestwa
-żółty irys
-śmierć w chmurach
-gniazdo os
-zabójstwo Rogera Acroyda
-Boże Narodzenie Herkulesa Poirota
-Pani McGinty nie żyje


uff, na razie tyle, ale mam nadzieję, że będzie więcej

Przeczytanych nie zliczę, ale najsmutniejsza to Kurtyna...
__________________
Instagram
Ishikawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-16, 20:21   #221
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
No ciekawe czy zgadniesz Koniecznie daj znać.
Mój tż kilka dni temu skończył ją czytać i gdzieś od połowy był przekonany, że to X, a potem okazało się, że Y A taki był pewien, że zgadł.
Nie zgadłam Akurat o takim rozwiązaniu nie pomyślałam. Napisałabym więcej, ale boję się, że mogłabym za dużo zdradzić.
Książka bardzo udana - jak na debiut jest genialna. Na pewno to najlepsza z książek Christie, jakie czytałam ostatnio.

Rozbawiły mnie niektóre zdania. A to najbardziej:

"Wyjrzałem przez okno. Istotnie, mały Belg cwałował środkiem jezdni. Był bez kapelusza, mówił coś do siebie, zawzięcie gestykulował."


Wyobrażenie cwałującego Herkulesa bardzo mnie rozbawiło

I chyba wolę Poirota od Panny Marple.

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
A teraz jestem akurat w połowie "Tajemnicy Sittaford". Czytam ją już co najmniej trzeci raz...
Czytałam to i bardzo spodobał mi się klimat tego miasteczka. Ta zima, mgła... Bardzo się wczułam w tą fabułę.

Edytowane przez Karaluszysko
Czas edycji: 2010-10-16 o 20:22
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-10-17, 14:23   #222
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Karaluszysko Pokaż wiadomość
Czytałam to i bardzo spodobał mi się klimat tego miasteczka. Ta zima, mgła... Bardzo się wczułam w tą fabułę.

"Tajemnica Sittaford"- uwielbiam to czytać, kiedy już pada śnieg i u nas też są zaspy, a że zima ma być ciężka, to pewnie znów przeczytam

Aktualnie-"Zerwane zaręczyny" (a potem kilkudniowa przerwa na "Ofiarę losu" Lackberg i następnie "Zło czai się wszędzie").
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-18, 16:21   #223
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Karaluszysko Pokaż wiadomość
Wczoraj zaczęłam czytać "Tajemniczą historię w Styles". Jestem w połowie i bardzo mi się podoba! Mam pewne podejrzenia do tego, kto może być mordercą. Ciekawe, czy się sprawdzą
To była chyba druga książka Christie, którą czytałam i pamiętam że bardzo mi się podobała Kto zabił już nie pamiętam (czytałam 7 lat temu) ale wiem, ze zaskoczona byłam

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
A teraz jestem akurat w połowie "Tajemnicy Sittaford". Czytam ją już co najmniej trzeci raz...
Takie fajne?Do tej pory tego nie czytałam To przypadkiem nie jest coś o duchach?

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Aktualnie-"Zerwane zaręczyny" (a potem kilkudniowa przerwa na "Ofiarę losu" Lackberg i następnie "Zło czai się wszędzie").
"Zerwane..." podobały mi się akurat tak sobie...

A po "Ofiarę losu" mam zamiar sięgnąć- podobno ta autorka dobrze pisze A czy drastyczne są jej książki?
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-18, 22:16   #224
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Takie fajne?Do tej pory tego nie czytałam To przypadkiem nie jest coś o duchach?
Fajne PrzeczytaŁam prawie wszystkie jej powieści kryminalne (zostały mi cztery szpiegowskie), w swojej kolekcji mam 2/3 i siłą rzeczy często wracam do tego, co już przeczytałam

Tak, jest tam motyw duchów, a inny tytuł tej powieści to "Tajemnica wirującego stolika".
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 07:43   #225
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Miałam napisać o ekranizacjach i jakoś wyleciało mi to z głowy.

Oglądałam "Morderstwo na Nilu" i "Zwierciadło pęka w odłamków stos". Niestety obejrzałam te filmy, ale książek nie przeczytałam i żałuję, że to zrobiłam W każdym razie filmy te bardzo mi się spodobały i jak na kryminał są genialne!
Mam w domu kilka płyt DVD z ekranizacjami Christie, które można kupić w kiosku. One już mi się mniej podobają - są strasznie króciutkie, pomija się w nich wiele wątków i oglądając je można już wiedzieć, kto jest mordercą. Dlaczego? Otóż jak pokazują jakąś osobę w kadrze, to natychmiast zmienia się muzyka, światło itp.
Oglądałam z mamą ostatnio "Przygodę Johnnie'ego Waverly'ego". Ja "Pułapkę na myszy" (tam jest to opowiadanie) czytałam, mama nie. I co? W parę minut po rozpoczęciu filmu moja mama wiedziała już, kto jest "sprawcą"

Ale wbrew wszystkiemu mam zamiar zgromadzić u siebie w domu kolekcję ekranizacji książek Christie
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 10:33   #226
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Fajne PrzeczytaŁam prawie wszystkie jej powieści kryminalne (zostały mi cztery szpiegowskie), w swojej kolekcji mam 2/3 i siłą rzeczy często wracam do tego, co już przeczytałam

Tak, jest tam motyw duchów, a inny tytuł tej powieści to "Tajemnica wirującego stolika".
A ja przeczytałam niewiele ponad 50 powieści Christie - niby przygodę z jej książkami zaczęłam ponad 7 lat temu, ale miałam przerwy Muszę wrócić do tych kryminałów- może uda sie wszystkie przeczytać...
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 10:46   #227
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
A po "Ofiarę losu" mam zamiar sięgnąć- podobno ta autorka dobrze pisze A czy drastyczne są jej książki?
Pisze nieźle, ale rzeczywiście opisy są raczej drastyczne, jak zresztą we wszystkich skandynawskich kryminałach (w innych nawet bardziej)- dużo przygnębiających tematów, szczególnie patologii rodzinnych, przemocy,braków emocjonalnych; natomiast fajnie się poznaje sam styl życia w tamtym regionie- te szwedzkie miasteczka nad morzem, piękno jezior, lasów.

Cytat:
Napisane przez Ishikawa Pokaż wiadomość
O, że tez nie zauważyłam wcześniej tego wątku

Filmów na DVD też mam kilka
-kot wśród gołębi
-tragedia w 3ch aktach
-morderstw w orient expresie
-morderstw na balu zwyciestwa
-żółty irys
-śmierć w chmurach
-gniazdo os
-zabójstwo Rogera Acroyda
-Boże Narodzenie Herkulesa Poirota
-Pani McGinty nie żyje
uff, na razie tyle, ale mam nadzieję, że będzie więcej

Przeczytanych nie zliczę, ale najsmutniejsza to Kurtyna...
Ostatnio widziałam na c+ ten film (oczywiście z Davidem Suchet), a kilka tygodni temu "Przyjdź i zgiń"- to najnowsza seria ekranizacji z 2010.
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 11:04   #228
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Pisze nieźle, ale rzeczywiście opisy są raczej drastyczne, jak zresztą we wszystkich skandynawskich kryminałach (w innych nawet bardziej)- dużo przygnębiających tematów, szczególnie patologii rodzinnych, przemocy,braków emocjonalnych; natomiast fajnie się poznaje sam styl życia w tamtym regionie- te szwedzkie miasteczka nad morzem, piękno jezior, lasów.
Hmm...właśnie wiem, ze literatura skandynawska jest ostatnio popularna, ale ja jeszcze nie miałam okazji jej czytać
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 11:07   #229
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Ja po przeczytaniu chyba wszystkich powieści Christie (oprócz romansów i chyba jakiego typowo szpiegowskiego dziełka) obejrzałam prawie wszystkie filmy, wydane przez Amercom. Te z Davidem Suchet sa najlepsze, jeśli chodzi o aktora - pan Suchet do JEST Poirot. Porażką był natomiast Peter Ustinov, który jest świetnym aktorem, ale przecież nawet nie wygląda jak Poirot (co z tego, żę świetnie zagrał w ekranizacji "Śmierci na Nilu"?).

W filmach denerwują mnie dzikie pomysły zmian typu - brak jakiegoś bohatera, wprowadzanie kogoś innego, zmiana wątków, itp. Szczytem wszystkiego była zmiana mordercy, a w zasadzie jednego z dwóch mordercow w pewnej ekranizacji Kilku filmów Amercomu nie udało mi się kupić, więc znalazłam je na YouTube, wprawdzie w oryginale, ale mi to nie przeszkadza. No i załamałam się przy filmie "Morderstwo to nic trudnego" z Julią Mckenzie. Tu na szczęście mordercą była ta sama osoba, co w książce, ale dodawanie kolejnej zbrodni, robienie z Bridget Conway nie brytyjskiej sekretarki lorda, a Amerykanki, która przyjechala tu nie wiadomo po co... porażka. No i w ekranizacjach na siłe wpychają seks - gwałty, kazirodztwo, związki homoseksualne, których u Christie nie było i które do fabuły niczego nie wnoszą.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-10-19, 12:35   #230
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Ja po przeczytaniu chyba wszystkich powieści Christie (oprócz romansów i chyba jakiego typowo szpiegowskiego dziełka) obejrzałam prawie wszystkie filmy, wydane przez Amercom. Te z Davidem Suchet sa najlepsze, jeśli chodzi o aktora - pan Suchet do JEST Poirot. Porażką był natomiast Peter Ustinov, który jest świetnym aktorem, ale przecież nawet nie wygląda jak Poirot (co z tego, żę świetnie zagrał w ekranizacji "Śmierci na Nilu"?).

W filmach denerwują mnie dzikie pomysły zmian typu - brak jakiegoś bohatera, wprowadzanie kogoś innego, zmiana wątków, itp. Szczytem wszystkiego była zmiana mordercy, a w zasadzie jednego z dwóch mordercow w pewnej ekranizacji Kilku filmów Amercomu nie udało mi się kupić, więc znalazłam je na YouTube, wprawdzie w oryginale, ale mi to nie przeszkadza. No i załamałam się przy filmie "Morderstwo to nic trudnego" z Julią Mckenzie. Tu na szczęście mordercą była ta sama osoba, co w książce, ale dodawanie kolejnej zbrodni, robienie z Bridget Conway nie brytyjskiej sekretarki lorda, a Amerykanki, która przyjechala tu nie wiadomo po co... porażka. No i w ekranizacjach na siłe wpychają seks - gwałty, kazirodztwo, związki homoseksualne, których u Christie nie było i które do fabuły niczego nie wnoszą.
Masz rację-David Suchet to JEST Poirot Jak kilkanaście lat temu przeczytałam pierwszą książkę Christie-"Zerwane zaręczyny" to właśnie tak go sobie wyobraziłam.
Ustinova jeszcze jestem w stanie przeżyć, gorzej z aktorem grającym Poirot w ekranizacji "Morderstwa w Orient Expressie" z 1974

W tych nowych ekranizacjach za dużo jest zmian, niepotrzebnych wątków, seksu etc. Najgorsze jest to, że jak ktoś widział tylko film to mu się wydaje że książka też jest taka, a to przecież nieprawda.

Ale z aktorek grających pannę Marple żadna nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażam
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 12:52   #231
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Ustinova jeszcze jestem w stanie przeżyć, gorzej z aktorem grającym Poirot w ekranizacji "Morderstwa w Orient Expressie" z 1974
Właśnie, zapomniałam o tym napisać!
Ten aktor grający Poirota (Albert Finney) to jedna wielka PORAŻKA. Poza wyglądem nie miał NIC wspólnego z Poirotem. Herkules ma zabawne powiedzonka, jest szalenie miłym człowiekiem. A Finney przez cały film spięty jak agrafka, kamienna twarz... Chyba scenarzyści nigdy nie czytali żadnej książki Agathy Christie
Chociaż film ogólnie jest dobry.

Według mnie najlepszym aktorem grającym Poirota jest David Suchet. On jest wprost idealny! Za każdym razem gdy czytam książki Christie właśnie tak sobie wyobrażam detektywa.

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Ale z aktorek grających pannę Marple żadna nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażam
Mam tak samo.
Jedynie Geraldine McEwan może jest troszkę taka jak panna Marple, ale za to jest bardziej irytująca.
A najgorszą aktorką jest chyba Margaret Rutherford. Wprawdzie żadnej ekranizacji z jej udziałem nie widziałam, ale moim zdaniem wyglądem różni się od tej książkowej panny Marple.
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 16:17   #232
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Miłośnicy A.Christie

W "Orient Expressie" grał bodajże Alfred Molina. Świetny aktor, ale kurka wodna, gdzie mu do Piorota?
Nie jestem na 100% pewna, czy mówisz o tej samej ekranizacji, o której ja myślę, ale w tym filmie herkules Poirot korzystał z... laptopa. Jak to zobaczylam... nie byłam w stanie kontynuować. To już było przegięcie...

A co do Miss Marple, to żądna z aktorek moim zdaniem nie jest tą idealną. Ze współczesnych:

- Geraldine McEwan - fajna, sympatyczna babeczka, ale troszkę zbyt żywiołowa jak na pannę Marple.
- Julia Mckenzie - podobnie, choć jest bardziej stonowana.
- Joan Hikson - tutaj nie czepiam się zachowania, ona gra bardzo stonowaną i spokojną pannę marple. Ale... wydaje się niesympatyczna. Nie ma w sobie tego ciepłą, które posiadał książkowy pierwowzór.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 17:58   #233
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Nie jestem na 100% pewna, czy mówisz o tej samej ekranizacji, o której ja myślę, ale w tym filmie herkules Poirot korzystał z... laptopa.
Chyba żartujesz!
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 18:08   #234
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
W "Orient Expressie" grał bodajże Alfred Molina. Świetny aktor, ale kurka wodna, gdzie mu do Piorota?
Nie jestem na 100% pewna, czy mówisz o tej samej ekranizacji, o której ja myślę, ale w tym filmie herkules Poirot korzystał z... laptopa. Jak to zobaczylam... nie byłam w stanie kontynuować. To już było przegięcie...
Alfred Molina grał Poirot w ekranizacji z 2001. My pisałyśmy o wersji wcześniejszej z 1974 (grali tam m.in. Sean Connery i Ingrid Bergman). Jest też chyba wersja z Suchetem, ale jej nie widziałam jeszcze

Edytowane przez hanjah
Czas edycji: 2010-10-19 o 18:11
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 09:42   #235
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Karaluszysko Pokaż wiadomość
Chyba żartujesz!
Niestety nie... Polecam miłośnikom mocnych wrażeń. Jesli lubisz zbierać szczękę z podłogi...

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Alfred Molina grał Poirot w ekranizacji z 2001. My pisałyśmy o wersji wcześniejszej z 1974 (grali tam m.in. Sean Connery i Ingrid Bergman). Jest też chyba wersja z Suchetem, ale jej nie widziałam jeszcze
Racja, laptopy to nie w latach 70-tych. Wersji z Connerym i Bergman mogłam nie oglądać. Czy tam przypadkiem Poirota nie grał Albert Finney? Patrząc latami, to by się mogło zgadzać. A wersję Orient Expressu z Suchetem widziałam. Dość nudna ekranizacja, nie wiem czemu. I nie dlatego, że znałam zakończenie. Do niektorych filmow z Suchetem wracam po kilka, kilkanaście razy, choćby do "Śmierci na Nilu" czy "Zerwanych zaręczyn".
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 10:33   #236
Ishikawa
Crazy turtle lady
 
Avatar Ishikawa
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Wiadomości: 8 911
GG do Ishikawa
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Wczoraj oglądałam Lustro Nieboszczyka a dzisiaj z rana Trzecia Lokatorka. Ten drugi film polecam, Lustro też jest ok - ale takie typowe, natomiast w Lokatorce są wątki choroby psychicznej itp

Chciałam jeszcze dopisac, że starsznie lubię tego aktora który gra Hastingsa - i to jego powiedzonko zawsze z wielkim patosem "Mój Boże" - niczym ta babcia z Klanu która mówi "Bożesz Ty mój" hehe. Zawsze mnie to rozbraja :P
__________________
Instagram

Edytowane przez Ishikawa
Czas edycji: 2010-10-20 o 10:45
Ishikawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 10:53   #237
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Ekranizacja "Trzeciej lokatorki" to jakieś nieporozumienie Wiele, wiele rzeczy się nie zgadza z książką.
Jak komuś nie podoba się książka na podstawie której pisze scenariusz, to niech sam sobie coś wymyśli, a nie przerabia coś co jest dobre.
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 11:12   #238
Ishikawa
Crazy turtle lady
 
Avatar Ishikawa
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Wiadomości: 8 911
GG do Ishikawa
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Ekranizacja "Trzeciej lokatorki" to jakieś nieporozumienie Wiele, wiele rzeczy się nie zgadza z książką.
Jak komuś nie podoba się książka na podstawie której pisze scenariusz, to niech sam sobie coś wymyśli, a nie przerabia coś co jest dobre.
nie wiem, nie czytałam.
__________________
Instagram
Ishikawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 11:18   #239
BunnyMoon
Raczkowanie
 
Avatar BunnyMoon
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 411
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Witam, mi do pelnej kolekcji brakuje:
Zakonczeniem jest smierc
Pani McGinty nie zyje
Noc i ciemnosc
Pulapka na myszy
i nie mam pojecia skad wziac te ksiazki, zadne wydawnictwo nie ma ich obecnie w ofercie wszystkie pozostale czytalam kilka razy, procz Kurtyny, ktorej juz nigdy nie rusze...
BunnyMoon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-20, 11:22   #240
Karaluszysko
Wtajemniczenie
 
Avatar Karaluszysko
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 060
Dot.: Miłośnicy A.Christie

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Niestety nie... Polecam miłośnikom mocnych wrażeń. Jesli lubisz zbierać szczękę z podłogi...


Racja, laptopy to nie w latach 70-tych. Wersji z Connerym i Bergman mogłam nie oglądać. Czy tam przypadkiem Poirota nie grał Albert Finney? Patrząc latami, to by się mogło zgadzać. A wersję Orient Expressu z Suchetem widziałam. Dość nudna ekranizacja, nie wiem czemu. I nie dlatego, że znałam zakończenie. Do niektorych filmow z Suchetem wracam po kilka, kilkanaście razy, choćby do "Śmierci na Nilu" czy "Zerwanych zaręczyn".
Tak, to ten aktor - Albert Finney.
A "Śmierć na Nilu" jest genialna! Książki wprawdzie nie czytałam, ale ekranizacja bardzo mi się spodobała.

---------- Dopisano o 12:22 ---------- Poprzedni post napisano o 12:21 ----------

Aha, a tak właściwie to ile książek napisała Agatha Christie? Różne źródła różnie podają - 97, 98, 96, 100. Bo z tego co mi wiadomo, to kilka książek nie zostało przetłumaczonych na polski.
Czy ta lista jest wiarygodna?

Edytowane przez Karaluszysko
Czas edycji: 2010-10-20 o 11:23
Karaluszysko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-25 12:29:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:57.