proszę o pomoc nietylko prawną - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-06, 08:48   #1
martusia205
Zakorzenienie
 
Avatar martusia205
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: z krzesła :)
Wiadomości: 11 764

proszę o pomoc nietylko prawną


Witam serdecznie. Szybko opiszę na czym polega problem. Chodzi o mojego tatę. W okresie od 30 Października do ok 25 listopada pracował w pewnej firmie budowlanej na rusztowaniu bez umowy. Pracodawca nie dał mu tego własnie dokumentu mimo jego nalegań. W tym czasie mój ojciec pracował od 8 do 9 godzin dziennie, plus soboty, jak już wspominałam na wysokości, bez kasku innych tego typu zabezpieczeń. Jednego dnia zjawi się nawet u nas w domu ze swoim szefem. Facet zgrywał bardzo miłego, daliśmy mu obiad, jak i deser. Mineło parę tygodni praca się skończyła. Człowiek ten nie wypłacił mojemu tacie wynagrodzenia. Jeźdzliśmy do jego miejsca zamieszkania ponad 30 km, nie otwierał drzwi, nie odbierał telefonów. Po jednej z interwencji wypłacił marne 200 zł. Dowiedzieliśmy się od jego zony, że nie dostaniemy ani grosza. Tak po prostu, bo ma taki kaprys. Tata pracował dobrze, byli z niego zadowoleni. Idą święta, pieniądze są nam bardzo potrzebne.
Co mamy zrobić w tej sytuacji? Myślę, że znajdziemy osoby które potwierdzą że mój ojciec pracował tam codziennie. Ale czy to nie za mało dowodów? co robić krok po kroku, i czy warto się szarpać dla tych pieniędzy?
__________________
Wiesz co?... Nawet gdyby został Ci tylko uśmiech i mały palec,to i tak byłbyś mężczyzną mojego życia 



http://suwaczki.slub-wesele.pl/201007032438.html
martusia205 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 09:05   #2
f36f09c64670dbbf8506d7b7195631196fb4f2ce_65c2c8198d77a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 16 387
Dot.: proszę o pomoc nietylko prawną

Cytat:
Napisane przez martusia205 Pokaż wiadomość
Witam serdecznie. Szybko opiszę na czym polega problem. Chodzi o mojego tatę. W okresie od 30 Października do ok 25 listopada pracował w pewnej firmie budowlanej na rusztowaniu bez umowy. Pracodawca nie dał mu tego własnie dokumentu mimo jego nalegań. W tym czasie mój ojciec pracował od 8 do 9 godzin dziennie, plus soboty, jak już wspominałam na wysokości, bez kasku innych tego typu zabezpieczeń. Jednego dnia zjawi się nawet u nas w domu ze swoim szefem. Facet zgrywał bardzo miłego, daliśmy mu obiad, jak i deser. Mineło parę tygodni praca się skończyła. Człowiek ten nie wypłacił mojemu tacie wynagrodzenia. Jeźdzliśmy do jego miejsca zamieszkania ponad 30 km, nie otwierał drzwi, nie odbierał telefonów. Po jednej z interwencji wypłacił marne 200 zł. Dowiedzieliśmy się od jego zony, że nie dostaniemy ani grosza. Tak po prostu, bo ma taki kaprys. Tata pracował dobrze, byli z niego zadowoleni. Idą święta, pieniądze są nam bardzo potrzebne.
Co mamy zrobić w tej sytuacji? Myślę, że znajdziemy osoby które potwierdzą że mój ojciec pracował tam codziennie. Ale czy to nie za mało dowodów? co robić krok po kroku, i czy warto się szarpać dla tych pieniędzy?
dowody+swiadkowie do i PIP i być może coś się da, ale bez papierów nie wieszczę.
f36f09c64670dbbf8506d7b7195631196fb4f2ce_65c2c8198d77a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 18:12   #3
ujagny_blog
Raczkowanie
 
Avatar ujagny_blog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 164
Dot.: proszę o pomoc nietylko prawną

Oznajmij szefowi, że zamierzacie złożyć skargę. Być może samo widmo przyszłych problemów prawnych przestraszy delikwenta i zmieni jego nastawienie do sprawy. Jeśli nie - zgłosić.

Podaję przydatny link:
http://forumprawne.org/prawo-pracy/2...na-czarno.html
__________________
<ciach_reklama>
ujagny_blog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-12, 13:02   #4
kamilaza
Rozeznanie
 
Avatar kamilaza
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 695
Dot.: proszę o pomoc nietylko prawną

do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy! umowa mogła zostać zawarta ustnie ( jest ważna, chociaż sprzeczna z prawem, bo warunki muszą być na piśmie).
najpierw skierować do niedoszłego pracodawcy wezwanie do zapłaty, pod rygorem skierowania sprawy do sądu - koniecznie z potwierdzeniem odbioru, potem jeśli dalej nie zapłaci to można złożyć pozew do sądu o zapłatę/ ew. o ustalenie w/w stosunku.
Najlepiej zgromadzić jakiekolwiek dowody typu zeznania świadków - wasze też się liczą/ jakiekolwiek podpisy taty na dokumentach. Nie wierze, że nikt go nie widział jak robił na tej budowie.
Polecam skorzystanie z pomocy prawnika, bo trzeba się sporo nagimnastykować, ale z drugiej strony czemu odpuścić.
A i najważniejsze!! Facet zapłacił chociaż część, więc z punktu widzenia prawa uznał ( chociaż niewłaściwie...) wasze roszczenie przynajmniej częściowo.

Trzymam kciuki, że uda wam się coś ugrać albo bezpośrednio w sądzie, a jak nie, to może ugoda?
Trzeba próbować!
__________________
"Nie zależy mi na pieniądzach i na sławie, chcę być tylko doskonała."

MM.


Pomóż! http://www.pmiska.pl/

Edytowane przez kamilaza
Czas edycji: 2013-12-12 o 13:04
kamilaza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:49.