Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa

Notka

Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa Na Wasze pytania odpowiada Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

 
 
Narzędzia
Stary 2013-04-10, 22:54   #1
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177

Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?


Witam . Mam pytanie byłam dziś u dentystki na przeglądzie ząbków . Dentystka powiedziała że mam bardzo ładne białe i twarde zęby . Bardzo się ucieszyłam . Przyszłam do niej z ukruszoną delikatnie 1 i 4 . Dentystka powiedziała że ukruszenie 4 jest większe więc zaczniemy od niej . Dostałam znieczulenie zaczeła czyścić zęba po czym powiedziała że jest maleńka kropeczka i że gdybym przyszła tydzień wcześniej nie trzeba by było leczyć kanałowo Czy to prawda ? Mój stary dentysta mówił że jak ząb nie boli, nie ma próchnicy to leczyć kanałowo nie trzeba do tego nie miałam wykonanego żadnego zdjęcia - pani złożyła mi fleczer i umówiła na wizytę - o zgrozo- za 1,5 miesiąca Stweirdziłam że może lepiej zatruć zęba ale nie zgodziła się Bardzo się boję nie tylko tego że będzie bolało , ale że ząb mi zciemnieje Proszę . Błagam o pomoc choć wiem że jak nie widac zęba to cięzko coś powiedzieć
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-10, 23:22   #2
esteve
Raczkowanie
 
Avatar esteve
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 47
GG do esteve
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Jeśli ząb był żywy i podjęła decyzję o leczeniu kanałowym powinna go zatruć, wizyta byłaby za 10-14 dni. Jeśli tak nie zrobiła, pewnie założyła opatrunek (tlenek cynku), który ma za zadanie nieco pobudzić ząb do utworzenia zębiny wtórnej, co spowoduje odsunięcie komory od tego miejsca, gdzie mogłoby dojść do obnażenia miazgi podczas dalszego 'wiercenia'. Taki właśnie opatrunek zakłada się na maks 2-3 miesiące, dlatego pewnie wizyta dopiero za 1,5 miesiąca. Tak na prawdę teraz to tylko pozostaje czekać. Wiesz, z leczeniem kanałowym zawsze się zdąży, a tym sposobem może uda się go uniknąć.
Co do tego czy zęby bez próchnicy się leczy kanałowo - może się tak zdarzyć, bo ząb może obumrzeć sam, z różnych przyczyn, czasem nawet nie bardzo wiadomo jakich. Poza tym czasem są inne przyczyny, ale to nie tak często.

Póki co, nie ma się czego bać, trzeba być dobrej myśli ! Trzymam kciuki, żeby się udało !
esteve jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 07:33   #3
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Droga esteve - czyli jest cień nadzieji że nie będę musiała leczyć go kanałowo ? Tyle naczytałam się na forach że to bardzo boli nawet ze znieczuleniem i że lepiej zęba wyrwać niż leczyc kanałowo - że jak myślę o tym co będzie za miesiąc to cierpnę .

Wiem że pytań typu czy leczenie kanałowe ze znieczuleniem boli ??? - jest tysiące ... ale 50% pisze tak - 50 % pisze tak . Jak jest naprawdę - faktycznie mniej boli usunięcie zęba czy leczenie kanałowe ?
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 08:32   #4
Julka_morgi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 34
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Nic się nie bój. Leczenie kanałowe nie boli.

Może wypisują to osoby, które leczyły w ten posób zeby 20 lat temu...

Miałam kanałowe leczenie w tamtym roku i zero bólu.
__________________
Julka_morgi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 13:01   #5
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

A wiecie co jest najgorsze - że dziś zaczyna boleć mnie ucho - tak dziwnie pulsuje - i przenosi do tego zęba - tzn.ten ząb nie boli - ale nie jest to zbyt przyjemne uczucie
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 14:15   #6
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Cytat:
Napisane przez izzzunia Pokaż wiadomość
Droga esteve - czyli jest cień nadzieji że nie będę musiała leczyć go kanałowo ? Tyle naczytałam się na forach że to bardzo boli nawet ze znieczuleniem i że lepiej zęba wyrwać niż leczyc kanałowo - że jak myślę o tym co będzie za miesiąc to cierpnę .

Wiem że pytań typu czy leczenie kanałowe ze znieczuleniem boli ??? - jest tysiące ... ale 50% pisze tak - 50 % pisze tak . Jak jest naprawdę - faktycznie mniej boli usunięcie zęba czy leczenie kanałowe ?
nie boli, a nawet jakby to co? chyba lepij miec zęba niz nie miec
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 15:24   #7
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

dzięki wielkie .. bardzo mnie pocieszyłaś . Powiedzcie mi po co włożyła mo dentystka jakieś małe druciki i zalepiła lekarstwem ? może od tego tak boli ?
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-11, 15:59   #8
esteve
Raczkowanie
 
Avatar esteve
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 47
GG do esteve
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Male druciki? Szczerze mowiac nie mam za bardzo pomyslu co to moze byc... jesli faktycznie masz zalozony tlenek cynku to szansa jest ze nie bedzie leczenia kanalowego. Sama nie mialam leczenia kanalowego, czasem moze cos pobolec ale wolalabym to niz wyrywac. Wyrwanie tez boli. A bez zeba co? Implant? Proteza? Za mlode jestesmy na to!
esteve jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 16:18   #9
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Hmmm... raczej nie myślę o wyrywaniu - miałam wyrywane już 3 zęby . Sama nie wiem co to za drucik - po prostu wkręciła jakiś drut i nakładała coś białego jak plombę - mówiła mi że to lekarstwo - kila razy utwardzała pod lampą - ale nie tlenek cynku tylko coś na ,,T" timotin ? nie wiem dokładnie . A na dodatek dziś zaczęło boleć - nie jakoś mocno - ale jest to dość dokuczliwe . Zwłaszcza że nie wiem czy to ucho czy faktycznie ząb
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 18:10   #10
Anastazja :-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 64
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Nie mam pojęcia co to za drucik , ale wiem że ,, to coś na t" to po prostu nazwa firmowa dla fleczera. Jeżeli nie masz pewności co do tego dentysty to znajdź innego, powinnaś mieć do niego zaufanie
Anastazja :-) jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 21:55   #11
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Exclamation Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Nawet nie wiecie jak bardzo żałuję pójścia do dentysty , że poszłam do tej właśnie kobiety , że nie uciekłam z tamtąd , że dałam sobie zrobić zęba który nic nie bolał - na którym jadłam normalnie .... którym gryzłam i odkręcałam zakrętki nie wiem dlaczego wczoraj nie leczyła zęba kanałowo - skoro i tak mnie to nie minie ? Po co mi to lekarstwo . dziś cały dzień czuję tego zęba jak w nim pulsuje - w efekcie cały czas leżę ... żeby to była trucizna ... pomyślałabym chociaż że boli bo musi ...bo ząb umiera, ale przestanie ... gdyby to był ten tlenek cynku pomyslałabym oj tam ... boli ale może uda się nie leczyć kanałowo ... a tak nic nie wiem ... po co dlaczego boli .... nic po prostu . Kazali mi jutro przyjść na wizytę kontrolną .... skoro tak narzekam ...ale czegoś tu nie kumam .. biały ukruszony ząb , nie bolał teraz boli .... 150 zł jestem do tyłu za fleczer czy coś tam ... teraz kontrola pewnie ze 100 zł, chyba że coś zmieni to pewnie następne 150 zł, a potem leczenie kanałowe ze 300 ? i niech sie okaże że ząb będzie bolał albo pęknie korzeń jak każdy leczony ząb mojej mamy .... i jestem 800 zł do tyłu , ucierpię się a na dotadek będę szczerbata i pozbędę się ładnego i białego zęba ...wiecie co ... jak to piszę to wyje jak dziecko ! Bo nie dość że boje się dentysty , to naprawde szanuję zęby i perspektywa straty przeraża mnie !!!! zwłaszcza że nie mam 5 i 6 po prawej stronie oraz 5 po lewej ( efekt leczena zębów w szkole - w podstawówce ) . Naprawdę boję sie pozbyć 4 ..... matko jak ja żałuję ....
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-15, 00:58   #12
absol1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy :)
Wiadomości: 13
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Nie płacz ,może nie jest do stracenia Tak szybko zęba się nie usuwa
absol1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-15, 17:47   #13
just_me
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 101
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Cytat:
Napisane przez esteve Pokaż wiadomość
Male druciki? Szczerze mowiac nie mam za bardzo pomyslu co to moze byc... jesli faktycznie masz zalozony tlenek cynku to szansa jest ze nie bedzie leczenia kanalowego. Sama nie mialam leczenia kanalowego, czasem moze cos pobolec ale wolalabym to niz wyrywac. Wyrwanie tez boli. A bez zeba co? Implant? Proteza? Za mlode jestesmy na to!
mnie się kojarzy, żę te małe druciki to piny okołomiazgowe. Zakłada się je, zeby wypełnienie lepiej się trzymało (kiedyś sie zakladalo, teraz już się od tego odchodzi). Ale zeby zakladac do fleczera no to troche dziwna sprawa... Ale moze co szkola to obyczaj. Jak CI sie ukruszyla 4 sama z siebie to najprawdopodobniej musiala tam być mega próchnica. Zęby same z siebie się nie kruszą uwierz mi. Chyba, żę byś jakiś metal ugryzła, albo ktoś by Cie uderzył/ sama byś sie uderzyla czyms metalowym. U młodych osob często tak jest, ze jest mała plamka (mała, ale bardzo głęboka), a potem sie okazuje ze ząb do kanałowego leczenia. Nieraz sie już spotkalam z czyms takim.

---------- Dopisano o 17:45 ---------- Poprzedni post napisano o 17:43 ----------

Cytat:
Napisane przez izzzunia Pokaż wiadomość
Nawet nie wiecie jak bardzo żałuję pójścia do dentysty , że poszłam do tej właśnie kobiety , że nie uciekłam z tamtąd , że dałam sobie zrobić zęba który nic nie bolał - na którym jadłam normalnie .... którym gryzłam i odkręcałam zakrętki nie wiem dlaczego wczoraj nie leczyła zęba kanałowo - skoro i tak mnie to nie minie ? Po co mi to lekarstwo . dziś cały dzień czuję tego zęba jak w nim pulsuje - w efekcie cały czas leżę ... żeby to była trucizna ... pomyślałabym chociaż że boli bo musi ...bo ząb umiera, ale przestanie ... gdyby to był ten tlenek cynku pomyslałabym oj tam ... boli ale może uda się nie leczyć kanałowo ... a tak nic nie wiem ... po co dlaczego boli .... nic po prostu . Kazali mi jutro przyjść na wizytę kontrolną .... skoro tak narzekam ...ale czegoś tu nie kumam .. biały ukruszony ząb , nie bolał teraz boli .... 150 zł jestem do tyłu za fleczer czy coś tam ... teraz kontrola pewnie ze 100 zł, chyba że coś zmieni to pewnie następne 150 zł, a potem leczenie kanałowe ze 300 ? i niech sie okaże że ząb będzie bolał albo pęknie korzeń jak każdy leczony ząb mojej mamy .... i jestem 800 zł do tyłu , ucierpię się a na dotadek będę szczerbata i pozbędę się ładnego i białego zęba ...wiecie co ... jak to piszę to wyje jak dziecko ! Bo nie dość że boje się dentysty , to naprawde szanuję zęby i perspektywa straty przeraża mnie !!!! zwłaszcza że nie mam 5 i 6 po prawej stronie oraz 5 po lewej ( efekt leczena zębów w szkole - w podstawówce ) . Naprawdę boję sie pozbyć 4 ..... matko jak ja żałuję ....
a czemu własciwie nie zapytalas co Ci tam wsadza, dlaczego i jak to będzie później wyglądało? najprościej narzekać, ale buzie chyba od czegoś masz? Nie tragizuj, nic CI nie będzie. Przeleczy się kanałowo i jeszcze długo długo Ci ten ząb posłuzy.

---------- Dopisano o 17:47 ---------- Poprzedni post napisano o 17:45 ----------

Cytat:
Napisane przez izzzunia Pokaż wiadomość
zwłaszcza że nie mam 5 i 6 po prawej stronie oraz 5 po lewej ( efekt leczena zębów w szkole - w podstawówce ) . Naprawdę boję sie pozbyć 4 ..... matko jak ja żałuję ....
nie efekt leczenia zębow w podstawówce, tylko efekt ich nie mycia i zbyt późnego zgłoszenia się do dentysty. No to już wiele wyjaśnia jaki mógł być stan tej 4ki, że nadaje się do kanałowego.
__________________
"Mężczyźni są jak alkohol:
wyrzekanie się ich jest ascezą, która niesie ze sobą rozgoryczenie,
rozkoszowanie się nimi jest sposobem na życie, który rozjaśnia dzień powszedni,
uzależnianie się od nich jest... głupotą."


co Cię ujęło/ujmuje w TŻ?
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=497112
just_me jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-16, 07:02   #14
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Nie jestem do końca przekonana że źle myję zęby - w końcu gdyby tak było to raczej nie były by białe ... A co do przybicia że dopuściłam do takiego stanu - również się z tym nie zgadzam .... Wczoraj byłam w klinice implantologii i stomatologi estetycznej - poradzić się innego bardzo dobrego stomatologa - i wiecie co .... dmuchał cipłym i zimnym , na tego zęba , coś pukał i stukał .... robił kolorowy tomograf w 3D ... i powiedział że nie wie co zrobić z tym zębem - bo czy faktycznie był do leczenia kanałowego, to on nie wie - podobno bardzo głęboko mam założony opatrunek - również nie wie po co , i mówił mi że mam 2 wyjścia - albo leczyć kanałowo 4 ale .... może pęknąc korzeń bo 4 leczy się źle bo mają wąskie kanały .... albo narazie zęba zostawić z opatrunkiem .... i teraz to już sama nie wiem .....


A co do mojej dentystki ze szkoły .... to tak niestety było .... pamiętam ze w podstawówce bolał mnie ząb .... więc poszłam do higienistki a ona wysłała mnie do szkolnej dentystki .... i pani wyrwała mi 2 zęby - bo nie wiedziała który boli .... po tym był w szkole dym jak mama po mnie przyszła że źle się czuję .... z naszej szkoły dużo osób nie ma zębów Teraz o zęby bardzo sie dba - i nie wyrywa - kiedyś tak nie było ... i nikt mi tego nie powie !
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-16, 14:21   #15
absol1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy :)
Wiadomości: 13
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Zdjęcie 3D ładnie pokazuje anatomie zeba i co wokół niego sie dzieje ale nie co w nim ,najwyzej próchnicę ale ona nie boli.Jesli ząb dalej obolały to nalezałoby wyciagnac z niego to ,,coś,, i sprawdzic stan zęba dokładniea z tym złamaniem korzenia to trzeba tak opracowac kanały aby nie przesadzic,po takich wywodach estetycznego implantologa tez bym miała juz mętlik w głowie.
absol1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-16, 19:35   #16
izzzunia
Raczkowanie
 
Avatar izzzunia
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Bielsko Biała/ Birmingham Uk
Wiadomości: 177
Dot.: Czy zęba bez próchnicy trzeba leczyć kanałowo ?

Hah ... ja właśnie mam mętlik ... Bogu dzięki już nie boli - a termin mam na 15 maja ...zobaczymy co z tego wyniknie ..... Wiecie .... doradzają mi korony , leczenia kanałowe , lekarstwa, druty , jakieś licówki bo ząb może zciemnieć .... a wogóle może pęknąć .... jak tego słucham to jestem przerażona co się dzieje ..... !!!!! Nie dość że to tyle kosztuje , to czlowiek może zostać szczerbaty - mimo że robi wszystko co może żeby tak nie było
izzzunia jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:28.