Paraliz senny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-07-29, 16:15   #1
AgnPep11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 1

Paraliz senny


Cztery miesiace temu wprowadzilam sie do nowego mieszkania i po raz pierwszy mialam paraliz senny. W przeciagu tych 4m-cy mialam paraliz mniej wiecej 10 razy i za kazdym razem snie w ten sam sposob. Przed pojsciem spac zawsze zamykam pokoj na klucz, kiedy dochodzi do paralizu, panikuje i staram sie poruszyc glowa lub obrucic sie na drugi bok kiedy w koncu udaje mi sie to zrobic i jestem w stanie rozejrzec sie po pokoju widze ze moje drzwi sa otwarte na osciez (zawsze) i slysze halasy dochodzace w kuchni. To zawsze ten sam sen. Tylko raz podczas tego snu wyszlam z pokoju zeby sprawdzic skad dochodza halasy i wtedy poczulam i widzialam czarna postac stojaca za mna ktora uderzyla mnie mocno w glowe i stracilam przytomnosc. Dlaczego zawsze mam ten sam sen? Nigdy nic nie pokojacego poza paralizem nie dzieje sie w moim pokoju, ale zawsze za tymi otwartymi drzwiami. Paraliz, slysze halasy, udaje mi sie poruszyc, patrze na otwarte drzwi, jestem przerazona nie chce tam isc bo wiem ze ktos tam jest i budze sie. Czasami chwytam za telefon zeby zadzwonic do chlopaka, ale nie moge moj telefon nie dziala, jest rozbity, albo nic nie widze na ekranie. Czy ktoś mial podobne doswiadczenia z powtarzajacymi sie halucynacjami podczas paralizu?
AgnPep11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-29, 18:00   #2
Piotrek_86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 12
Dot.: Paraliz senny

Bardzo ciekawy przypadek, mam nadzieję że wiele osób się wypowie. Sam chyba nigdy nie doświadczyłem paraliżu sennego, oczywiście w sensie takim że budzę się i nie mogę się ruszyć, ciało zapewne jest zawsze podczas snu sparaliżowane.
Miewam tez czasami sny o "nawiedzeniu", tylko że z reguły podświadomie zawsze wiem że jest to sen, albo może inaczej bo rozkmin "sen-rzeczywistość" nie mam ale zawsze wiem że to nie jest ta rzeczywistość i zazwyczaj prowokuje "zjawę" krzykiem, podmuch gorącego powietrza rzuca mną o ścianę i się budzę. Ale tego typu snu nigdy nie miałem powtarzanego.


Otwarte drzwi do mieszkania, śniły mi się kilka razy, zawsze był to sen o "nawiedzeniu", nagle drzwi otwarte, niepokój.

Edytowane przez Piotrek_86
Czas edycji: 2019-07-29 o 19:32
Piotrek_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-30, 07:55   #3
Hupcia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 10
Dot.: Paraliz senny

Myślę, że powinnaś się z ty udać do lekarza.
Hupcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-05, 13:57   #4
Paulla80
Raczkowanie
 
Avatar Paulla80
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 46
Dot.: Paraliz senny

Mojej koleżance wróżka poleciła by odmawiać mantry przed snem.
Paulla80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-07, 06:31   #5
Eluvtus
Zakorzenienie
 
Avatar Eluvtus
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 045
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez Paulla80 Pokaż wiadomość
Mojej koleżance wróżka poleciła by odmawiać mantry przed snem.
Jasne, na pewno.


Autorko, do neurologa.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Out here I'm judge, jury and executioner.
Eluvtus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-13, 09:55   #6
topolka01
Raczkowanie
 
Avatar topolka01
 
Zarejestrowany: 2019-05
Lokalizacja: zewsząd
Wiadomości: 55
Dot.: Paraliz senny

Serio, to może mieć jakieś powiązania z neurologią? Sama miałam paraliże senne, ale nigdy nie wydawało mi się, zeby to był tego typu problem. ^. -
topolka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-15, 18:39   #7
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez topolka01 Pokaż wiadomość
Serio, to może mieć jakieś powiązania z neurologią? Sama miałam paraliże senne, ale nigdy nie wydawało mi się, zeby to był tego typu problem. ^. -
Bo nie jest. To sen, koszmar.

Jeśli masz jakąś kontrolę nad sobą podczas paraliżu to po prostu przeczekaj. Paraliż przysenny jest przykrym doświadczeniem, ale da się z nim oswoić i gdy się przydarzy to po prostu przeczekać i spać dalej.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-09-17, 00:20   #8
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 521
Dot.: Paraliz senny

Ja miałam kiedyś coś takiego, lata temu, ale to było tak straszne doświadczenie, że od tej pory trzymam się stale tych zasad:

1. śpię równo, zawsze na wygodnym łóżku, w wygodnej pozycji. Paraliż senny zdarzył mi się w okresie, w którym sypiałam na złożonej kanapie, taka cała powyginana i ściśnięta, więc teraz rozkładam się wygodnie, żeby jak najswobodniej oddychać

2. nie jem przed snem mięsa, ciężkich dań. Zwłaszcza mięsa. Serio, niby banał, ale to podstawa

3. Pokój, w którym śpię, jest normalnie wywietrzony

4. Nie zasypiam o 5/6 nad ranem ani w dzień. Wtedy, kilka lat temu, zdarzały mi się właśnie takie dziwne godziny snu, i wtedy to były koszmary

5. ogólnie przestałam też oglądać jakiekolwiek straszne filmy i mieć styczność z takimi rzeczami. Tu nie ma bezpośredniego związku, ale jednak moja wyobraźnia może produkuje m.in. dzięki temu mniej strachów?

6. ogólnie lepiej żyję. Wtedy, gdy miałam kilka razy paraliż senny, byłam bardzo w dołku, po rozstaniu, nieudanych egzaminach, ogólnie prawie depresja. Także trzymanie się radości, szczęścia i dobrego życia na co dzień to podstawa.
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-26, 11:12   #9
Tokami_
Raczkowanie
 
Avatar Tokami_
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 35
Dot.: Paraliz senny

Często mi się zdarzało mieć paraliże senne w gimnazjum. Z tym, że u mnie to było tak, że kompletnie nie mogłam się ruszyć, a nade mną stała postać, która potem siadała na łóżku i zaczynała mnie dusić do tego stopnia, że się budziłam i musiałam wyjść biegiem na dwór, bo brakowało mi tchu. Wydaje mi się, że miało to związek z moją ówczesną sytuacją. W tamtym czasie doświadczałam bardzo dużo stresu związanych z dręczeniem w szkole, a co za tym idzie osłabieniem w nauce i problemami w domu z najbliższymi. Paraliże ustały, gdy zdecydowałam się na terapię. Nie sugeruję, że tak musi być i u ciebie, ale może miałaś niedawno stresujące sytuacje w życiu? Fakt, że mimo wszystko to paraliż senny jest dość obszernym i niepoznanym tematem, do tego ciekawym.
Tokami_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-26, 12:55   #10
Dorotka_z_krainy_Oz
Przyczajenie
 
Avatar Dorotka_z_krainy_Oz
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 24
Dot.: Paraliz senny

No własnie wszystko chyba zależy od stanu psychicznego też. W sumie są jakieś konkretne badania skąd to się bierze? Kiedyś szukałam i niczego nie znalazłam co by było takim 100% czynnikiem u wszystkich osób cierpiących na to. Zastanawiam się, bo kiedyś też miałam coś takiego i faktycznie jak miałam mniej stresujący okres w życiu to samoistnie się skończyło, ale czy to zawsze tak musi być przy marze to niestety ale nie wiem a @Tokami_ ma rację, to jest strasznie ciekawy temat
Dorotka_z_krainy_Oz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-27, 11:42   #11
kurka_ziemna
Raczkowanie
 
Avatar kurka_ziemna
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 329
Dot.: Paraliz senny

To w koncu autorka miala paraliz senny czy sen? Bo istota paralizu sennego jest to, że mózg, w przeciwienstwie do ciala sie wybudza i to powoduje halucynacje, głównie dźwiękowe. Wiem co mowie bo mialam paraliże regularnie jako dziecko i zawsze slyszalam kroki jakiejs istoty po swoim pokoju i otwieranie szuflad.
kurka_ziemna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-30, 07:16   #12
Fraczka88
Raczkowanie
 
Avatar Fraczka88
 
Zarejestrowany: 2019-05
Lokalizacja: Miłobądź
Wiadomości: 72
Dot.: Paraliz senny

I to jest własnie to co ja myślę czym jest paraliż... czyli masz halucynacje.. Jakoś nie wydaje mi się, żeby to było coś groźniejszego. Jeżeli jednak sie boisz do idz do lekarza.
Fraczka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-01, 07:31   #13
kruczoczarna11
Raczkowanie
 
Avatar kruczoczarna11
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 43
Dot.: Paraliz senny

Najpierw bym się skierowała do lekarza rodzinnego, bo może wiedzieć jak poradzić sobie z problemami snu. Ewentualnie w dalszych krokach psychiatra lub psychoterapeuta. Mimo że rozmawiamy o przypadłości fizycznej to często problemy mogą być w psychice.
kruczoczarna11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 05:30   #14
Eluvtus
Zakorzenienie
 
Avatar Eluvtus
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 045
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez kurka_ziemna Pokaż wiadomość
To w koncu autorka miala paraliz senny czy sen? Bo istota paralizu sennego jest to, że mózg, w przeciwienstwie do ciala sie wybudza i to powoduje halucynacje, głównie dźwiękowe. Wiem co mowie bo mialam paraliże regularnie jako dziecko i zawsze slyszalam kroki jakiejs istoty po swoim pokoju i otwieranie szuflad.
Albo sytuacje, gdzie osoba jest WYBUDZONA - slyszy otoczenie, a nie moze sie ruszyc, moze zaniknac osrodek oddechu! Bardzo kiepska sprawa i nie polecam nikomu
To juz problem, ktory musi byc skonsultowany z lekarzem(chocby dla wpisu w karte pacjenta), jesli pojawia sie cyklicznie, a jesli wynika ze stresu - psychoterapia, stymuloeanie fal mozgowych tetha (w przewleklym stresie zanika stymulacja tych fal i komplikuje to zycie - ciekawy temat swoja droga, u osob zyjacych e takich warunkach eeg mozgu nie wykazujestymulacji tych fal).


I tu dochodzimy do punktu, gdzie kazdy ma racje, bo wszystko sie ze soba laczy



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Out here I'm judge, jury and executioner.
Eluvtus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 08:41   #15
Adorenka
Raczkowanie
 
Avatar Adorenka
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 76
Dot.: Paraliz senny

Zawwsze jak czytam o paraliżach to sie boje, że pewnego dnia po prostu znienacka takie cos dopadnie tez mnie i az mnie ciary przechodzą Zwlaszcza, ze nigdy nie mialam, a opisy sa przerazajace i wez odroznij realnosc od halucynacji
Adorenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 13:21   #16
toczena
Raczkowanie
 
Avatar toczena
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 36
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez Adorenka Pokaż wiadomość
Zawwsze jak czytam o paraliżach to sie boje, że pewnego dnia po prostu znienacka takie cos dopadnie tez mnie i az mnie ciary przechodzą Zwlaszcza, ze nigdy nie mialam, a opisy sa przerazajace i wez odroznij realnosc od halucynacji

Jezu ja mam to samo, to jest jakaś masakra i bardzo współczuję każdemu kto musi coś takiego przeżywać. Może są jacyś specjaliści od snu - jest taka specjalizacja medyczna?
toczena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 13:35   #17
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez kurka_ziemna Pokaż wiadomość
To w koncu autorka miala paraliz senny czy sen? Bo istota paralizu sennego jest to, że mózg, w przeciwienstwie do ciala sie wybudza i to powoduje halucynacje, głównie dźwiękowe. Wiem co mowie bo mialam paraliże regularnie jako dziecko i zawsze slyszalam kroki jakiejs istoty po swoim pokoju i otwieranie szuflad.
Mózg niby się wybudza, ale jeszcze nie jest wybudzony tak do końca. A może nie jest w ogóle wybudzony, tylko to jakiś rodzaj, poziom świadomego snu?

Dla mnie paraliż to coś z pogranicza spania a niespania, bo co to tak właściwie jest to ciężko stwierdzić.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 13:53   #18
kurka_ziemna
Raczkowanie
 
Avatar kurka_ziemna
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 329
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
Mózg niby się wybudza, ale jeszcze nie jest wybudzony tak do końca. A może nie jest w ogóle wybudzony, tylko to jakiś rodzaj, poziom świadomego snu?

Dla mnie paraliż to coś z pogranicza spania a niespania, bo co to tak właściwie jest to ciężko stwierdzić.
Na jakiej zasadzie paraliż senny mialby byc swiadomym snem? Bo raczej i ze swiadomoscia i jego kontrolowaniem jest raczej slabo.
kurka_ziemna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 14:58   #19
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez kurka_ziemna Pokaż wiadomość
Na jakiej zasadzie paraliż senny mialby byc swiadomym snem? Bo raczej i ze swiadomoscia i jego kontrolowaniem jest raczej slabo.
W świadomym śnie też różnie bywa. Czasami wiem tylko, że śnię, a na otoczenie wpływać mogę tyle, co w rzeczywistości, czasami mogę sobie kreować świat snu jak chcę. Więc tak właściwie w paraliżu świadomość też może być rozbudzona w różnym stopniu - jedni mają bardzo intensywne omamy, inni nie mają.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-10-03, 15:37   #20
kurka_ziemna
Raczkowanie
 
Avatar kurka_ziemna
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 329
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
W świadomym śnie też różnie bywa. Czasami wiem tylko, że śnię, a na otoczenie wpływać mogę tyle, co w rzeczywistości, czasami mogę sobie kreować świat snu jak chcę. Więc tak właściwie w paraliżu świadomość też może być rozbudzona w różnym stopniu - jedni mają bardzo intensywne omamy, inni nie mają.
No spoko, tylko że te omamy nadal nie są świadome i kontrolowane wiec nie maja nic wspolnego ze świadomym snem na jakimkolwiek poziomie.
kurka_ziemna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 15:44   #21
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez kurka_ziemna Pokaż wiadomość
No spoko, tylko że te omamy nadal nie są świadome i kontrolowane wiec nie maja nic wspolnego ze świadomym snem na jakimkolwiek poziomie.
Ale gdy masz paraliż to wiesz, że śpisz, tak samo jak w świadomym śnie.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-03, 16:06   #22
Eluvtus
Zakorzenienie
 
Avatar Eluvtus
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 045
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez toczena Pokaż wiadomość
Jezu ja mam to samo, to jest jakaś masakra i bardzo współczuję każdemu kto musi coś takiego przeżywać. Może są jacyś specjaliści od snu - jest taka specjalizacja medyczna?
Sa lekarze z ta specjalizacja, ale jest ich niezwyke malo, sama sie nie spotkalam w praktyce, a pracuje w srodowisku medycznym


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Out here I'm judge, jury and executioner.
Eluvtus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-05, 16:25   #23
Szewane
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6
Dot.: Paraliz senny

Opowieści o snach i śnieniu cd.



„…Dawniej uważano, że w fazie NREM nie pojawiają się marzenia senne.

Obecnie wiadomo, że takie marzenia się pojawiają, choć nie w postaci konkretnych obrazów, ale raczej odczuć (np. spadanie) ."

Sen jest głosem naszej nieświadomości. Pewnie przyglądając sie szerszemu kontekstowi ( wewnetrznych odczuć zwiazanych z zakupem mieszkania, sytuacjo życiowej, leków obaw itp. ) znaczenie tego snu wydawałoby by sie w jakis sposób racjonalne😊 nasza nieświadomość jest naszym sojusznikiem, doradcą i przyjacielem
Szewane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-07, 05:04   #24
Eluvtus
Zakorzenienie
 
Avatar Eluvtus
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 045
Dot.: Paraliz senny

Cytat:
Napisane przez Szewane Pokaż wiadomość
Opowieści o snach i śnieniu cd.



„…Dawniej uważano, że w fazie NREM nie pojawiają się marzenia senne.

Obecnie wiadomo, że takie marzenia się pojawiają, choć nie w postaci konkretnych obrazów, ale raczej odczuć (np. spadanie) ."

Sen jest głosem naszej nieświadomości. Pewnie przyglądając sie szerszemu kontekstowi ( wewnetrznych odczuć zwiazanych z zakupem mieszkania, sytuacjo życiowej, leków obaw itp. ) znaczenie tego snu wydawałoby by sie w jakis sposób racjonalne nasza nieświadomość jest naszym sojusznikiem, doradcą i przyjacielem
Nie w tym rzecz

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Out here I'm judge, jury and executioner.
Eluvtus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-25, 22:27   #25
martuchna32
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 5
Dot.: Paraliz senny

Spróboj zacząć stosować olejek konopny, bardzo ułatwia zasypiania i całkowicie przestałam sie budzic w ciagu nocy, moze Tobie tez pomoce
martuchna32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-26, 10:18   #26
sylaa_cz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 9
Dot.: Paraliz senny

Dwie moje znajome zaczeły doświadczać paralizu sennego po śmierci osób z rodzinny...
sylaa_cz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-26, 14:07   #27
hanixx
Raczkowanie
 
Avatar hanixx
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 53
Dot.: Paraliz senny

Po śmierci rodziny paraliż?? Serio? ;/ Myślałam, ze to jest po prostu taki a nie inny stan snu.
hanixx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-26, 16:58   #28
9dc9f077b88e2e6074b7e6b2ea51cb621a80eea0_6418f3a67e28c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 411
Dot.: Paraliz senny

Paraliż miałam, ale chyba nigdy razem z koszmarem. Owszem, zdarzały mi się koszmary (i do tej pory zdarzają), gdzie często śniło mi się kropka w kropkę to samo.
Jeśli o sam paraliż chodzi, to u mnie wyglądało to w ten sposób, że budziłam się leżąc prościutko na łóżku, ręce wzdłuż ciała. Nic nie widziałam (noc, do tego bardzo lubię zasypiać w kompletnych ciemnościach i całkowitej ciszy), słyszałam tylko multum szeptów, które z każdą chwilą były coraz głośniejsze, jakby coraz bliżej mnie ktoś to mówił. No i ucisk, ale głównie na nogach/udach. Co zawsze wydawało mi się trochę dziwne, bo słyszy się zazwyczaj o ucisku na klatce piersiowej?
Czy to od stresu? Ciężko powiedzieć. Teraz mam więcej stresu niż te kilka lat temu, a już mi się paraliżu dostawać nie zdarza.

Może dziewczyny mają rację, idź do lekarza.
Poza tym, mieszkasz sama? Może podświadomie boisz się w nowym mieszkaniu zostawać sama?
9dc9f077b88e2e6074b7e6b2ea51cb621a80eea0_6418f3a67e28c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-10-26 17:58:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:32.