Kalenistyka - czy warto? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-02-11, 22:39   #1
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019

Kalenistyka - czy warto?


Hej, dziewczyny, jak myślicie - czy kalistenika dla dziewczyny to dobry wybór? Chciałabym mieć ładnie, ale delikatnie zarysowane mięśnie, broń Panie Boże jakiś kulturystyczny sześciopak i te rzeczy

I tak mam mezomorficzny typ budowy, bardzo łatwo jak na dziewczynę buduję muskulaturę, więc dodatkowy sport na powiększenie mięśni nie jest mi potrzebny... Kilka pytań dla obytych w temacie:

1. Podobno u dziewczyn w ogóle nie jest tak łatwo o zbudowanie muskulatury (jak u facetów), dlatego te "kulturystki" o bardzo wyraźnie zarysowanych mięśniach to na bank jadą na suplementach. Czy to prawda?

2. Podobno kalistenika (trening z własną masą) jest takim typowym treningiem nie na masę, ale na siłę i wytrzymałość - stąd wydaje się być idealny dla kobiety, która chciałaby poprawić swoją kondycję, krzepę oraz proporcje Co o tym sądzicie?

3. Czy ćwiczenia na klatę (nie znam się, ale raczej podciąganie na drążku do takich należy) robi jakieś brzydkie rzeczy z biustem? Podobno kulturystki mają brzydkie piersi od ćwiczeń, czy to prawda czy raczej głupoty powtarzam?

4. Lepsza kalistenika czy trening z Chodakowską?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

PS. Szukajki użyłam, pokrewnych tematów nie znalazłam. Jeśli ktoś umie szukać lepiej, nie mam nic przeciwko linkom

Edytowane przez Pantegram
Czas edycji: 2014-02-13 o 12:56
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-12, 09:15   #2
Kuningatar
Raczkowanie
 
Avatar Kuningatar
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Fennia
Wiadomości: 459
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Hej, dziewczyny, jak myślicie - czy kalenistyka dla dziewczyny to dobry wybór? Chciałabym mieć ładnie, ale delikatnie zarysowane mięśnie, broń Panie Boże jakiś kulturystyczny sześciopak i te rzeczy

I tak mam mezomorficzny typ budowy, bardzo łatwo jak na dziewczynę buduję muskulaturę, więc dodatkowy sport na powiększenie mięśni nie jest mi potrzebny... Kilka pytań dla obytych w temacie:

1. Podobno u dziewczyn w ogóle nie jest tak łatwo o zbudowanie muskulatury (jak u facetów), dlatego te "kulturystki" o bardzo wyraźnie zarysowanych mięśniach to na bank jadą na suplementach. Czy to prawda?

2. Podobno kalenistyka (trening z własną masą) jest takim typowym treningiem nie na masę, ale na siłę i wytrzymałość - stąd wydaje się być idealny dla kobiety, która chciałaby poprawić swoją kondycję, krzepę oraz proporcje Co o tym sądzicie?

3. Czy ćwiczenia na klatę (nie znam się, ale raczej podciąganie na drążku do takich należy) robi jakieś brzydkie rzeczy z biustem? Podobno kulturystki mają brzydkie piersi od ćwiczeń, czy to prawda czy raczej głupoty powtarzam?

4. Lepsza kalenistyka czy trening z Chodakowską?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

PS. Szukajki użyłam, pokrewnych tematów nie znalazłam. Jeśli ktoś umie szukać lepiej, nie mam nic przeciwko linkom

To o czym piszesz, to kalistenika. Btw, kulturystyka i kalistenika to nie to samo.

1. Prawda. A czy wszystkie kulturystki "na bank" jadą na suplach? Nie wiem, nie interesuję się tematem.
2. Żeby zbudować masę, to po pierwsze trzeba dobrze jeść. Paul Wade twierdzi, że budowanie masy jako cel sam w sobie jest poniekąd sprzeczne z ideą kalisteniki. A co do poprawy proporcji, to wszystko zależy od treningu. Jak będziesz tylko trzaskać pompki i dipy, to nie spodziewaj sie efektów na pośladkach
3. No raczej nie A przynajmniej nie bezpośrednio na klatę. Ćwiczenia na klatę same w sobie z biustem niewiele robią, bo biust to nie mięśnie. To, co się stanie z okolicami biustu zależy od tego, jak na wstępie wyglądają mięśnie klaty, ile na klacie jest tłuszczu, co i jak się je oraz jak się tą klatę trenuje. Trudno przewidzieć, czy biust się zrobi "brzydki"
4. Kalistenika daje praktycznie nieskończone możliwości progresu, modyfikacji treningu, budowania siły i poznawania własnego ciała. Co daje trening z Chodakowską? Nie mam pojęcia. Chodakowska nie oferuje nic, co by mnie interesowało.

Jeśli interesuje Cię kalistenika, to zobacz, co robi Al Kavadlo. Popatrz, poczytaj, pomyśl i zdecyduj, czy to dla Ciebie.

No i na koniec jeszcze jedna uwaga: żaden trening nie zadziała bez odpowiedniego odżywiania i regeneracji.
__________________
You say I'm getting older. I say I'm getting better.
Kuningatar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-12, 12:53   #3
psychobunny
Raczkowanie
 
Avatar psychobunny
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 252
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Cytat:
Napisane przez Kuningatar Pokaż wiadomość
To o czym piszesz, to kalistenika. Btw, kulturystyka i kalistenika to nie to samo.

1. Prawda. A czy wszystkie kulturystki "na bank" jadą na suplach? Nie wiem, nie interesuję się tematem.
2. Żeby zbudować masę, to po pierwsze trzeba dobrze jeść. Paul Wade twierdzi, że budowanie masy jako cel sam w sobie jest poniekąd sprzeczne z ideą kalisteniki. A co do poprawy proporcji, to wszystko zależy od treningu. Jak będziesz tylko trzaskać pompki i dipy, to nie spodziewaj sie efektów na pośladkach
3. No raczej nie A przynajmniej nie bezpośrednio na klatę. Ćwiczenia na klatę same w sobie z biustem niewiele robią, bo biust to nie mięśnie. To, co się stanie z okolicami biustu zależy od tego, jak na wstępie wyglądają mięśnie klaty, ile na klacie jest tłuszczu, co i jak się je oraz jak się tą klatę trenuje. Trudno przewidzieć, czy biust się zrobi "brzydki"
4. Kalistenika daje praktycznie nieskończone możliwości progresu, modyfikacji treningu, budowania siły i poznawania własnego ciała. Co daje trening z Chodakowską? Nie mam pojęcia. Chodakowska nie oferuje nic, co by mnie interesowało.

Jeśli interesuje Cię kalistenika, to zobacz, co robi Al Kavadlo. Popatrz, poczytaj, pomyśl i zdecyduj, czy to dla Ciebie.

No i na koniec jeszcze jedna uwaga: żaden trening nie zadziała bez odpowiedniego odżywiania i regeneracji.
Mega rzeczowy, mądry komentarz

Kalistenika to piękna rzecz, choć myślę, że wymaga naprawdę DUŻO pracy, cierpliwości i samozaparcia.
psychobunny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 12:55   #4
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Cytat:
Napisane przez Kuningatar Pokaż wiadomość
To o czym piszesz, to kalistenika. Btw, kulturystyka i kalistenika to nie to samo.

1. Prawda. A czy wszystkie kulturystki "na bank" jadą na suplach? Nie wiem, nie interesuję się tematem.
2. Żeby zbudować masę, to po pierwsze trzeba dobrze jeść. Paul Wade twierdzi, że budowanie masy jako cel sam w sobie jest poniekąd sprzeczne z ideą kalisteniki. A co do poprawy proporcji, to wszystko zależy od treningu. Jak będziesz tylko trzaskać pompki i dipy, to nie spodziewaj sie efektów na pośladkach
3. No raczej nie A przynajmniej nie bezpośrednio na klatę. Ćwiczenia na klatę same w sobie z biustem niewiele robią, bo biust to nie mięśnie. To, co się stanie z okolicami biustu zależy od tego, jak na wstępie wyglądają mięśnie klaty, ile na klacie jest tłuszczu, co i jak się je oraz jak się tą klatę trenuje. Trudno przewidzieć, czy biust się zrobi "brzydki"
4. Kalistenika daje praktycznie nieskończone możliwości progresu, modyfikacji treningu, budowania siły i poznawania własnego ciała. Co daje trening z Chodakowską? Nie mam pojęcia. Chodakowska nie oferuje nic, co by mnie interesowało.

Jeśli interesuje Cię kalistenika, to zobacz, co robi Al Kavadlo. Popatrz, poczytaj, pomyśl i zdecyduj, czy to dla Ciebie.

No i na koniec jeszcze jedna uwaga: żaden trening nie zadziała bez odpowiedniego odżywiania i regeneracji.
Oj, sorry za głupią literówkę Nie wiem, dlaczego tak głupio mi się pochachmęciło, chyba po prostu jeszcze w głowie nie uleżał mi się dobrze ten termin
Czy to nie wynika jasno z mojego posta? Ja o tym wiem, właśnie chodzi mi o porównanie treningu z własną masą (kalistenicznego) z takim z zewnętrznym obciążeniem, na siłowni (kulturystycznym)

Ad 1. Chodziło mi o kobiety wyglądające mniej więcej tak:
http://swietokrzyskie.info/wiadomosc...strzostwa1.jpg
http://kif.pl/www/wp-content/uploads.../olympia_7.jpg
Czyli takie mało kobiece, którym daleko do figury miss przez nadmiar mięśni właśnie. Zastanawiam się, czy tylko ciężką pracą ze sztangą itd. kobieta może uzyskać tak nienaturalne umięśnienie...
Ad 2. Wiem o tym, widziałam też zdjęcia z efektami treningu kalistenicznego Generalnie Ci faceci, co mieli niedowagę, nadal wyglądali jak chucherka, tylko umięśnione chucherka Właśnie trening z książki Wade'a mam zamiar stosować. Najbardziej boję się czegoś takiego, że wskutek większej aktywności fizycznej zacznę więcej jeść i sobie wyrobię większe mięśnie niż uznam za estetyczne...
Ad 3. Jestem szczupła, mój obwód pod biustem to 68 cm, więc raczej tłuszczu tam dużo nie mam. Odżywiam się raczej zdrowo i nie sądzę, by groziły mi jakieś nagłe skoki wagi, o których wiem, że mogą biustowi zaszkodzić... Czy trening z książki Wade'a może sprawić, że biust stanie się np. mniej jędrny, bardziej obwisły? Czy w ogóle jakieś ćwiczenia mogą tak same z siebie zaszkodzić czy to tylko kwestia zmiany poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie? I co ze stanikiem sportowym? Mam jeden wygodny, ale nie kupowany w sklepie bieliźniarskim pod moje wymiary... Czy powinnam się przejść do bieliźniarskiego po nowy stanik i czy w ogóle podczas treningu ma to znaczenie?
Ad 4. Dzięki Wydawało mi się, że trening z Chodakowską jest taki typowo na figurę, uwzględniający szczególnie wszystkie problematyczne partie mięśni (np. uda, pośladki, brzuch, ramiona), ale skoro twierdzisz, że kalistenika lepsza...

O kalistenice już czytałam bardzo dużo i wiem, że mnie interesuje, chodzi mi bardziej o wypowiedzi praktykujących kobiet i tego, jak kalistenika wpływa na proporcje kobiece. Z kobiecego punktu widzenia na kalistenikę jest już dużo mniej informacji no i zdjęć

PS. Gdzie i jak mogłabym zmienić tytuł tematu? Bo nawet źle topic otagowałam
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-15, 21:30   #5
Kuningatar
Raczkowanie
 
Avatar Kuningatar
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Fennia
Wiadomości: 459
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Cytat:
Napisane przez psychobunny Pokaż wiadomość
Mega rzeczowy, mądry komentarz
Dzięki

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Oj, sorry za głupią literówkę Nie wiem, dlaczego tak głupio mi się pochachmęciło, chyba po prostu jeszcze w głowie nie uleżał mi się dobrze ten termin
Czy to nie wynika jasno z mojego posta? Ja o tym wiem, właśnie chodzi mi o porównanie treningu z własną masą (kalistenicznego) z takim z zewnętrznym obciążeniem, na siłowni (kulturystycznym)
No sweat Zauważyłam, że to słowo z jakiegoś powodu się przyjęło w języku polskim. Tytułu wątku chyba się nie da zmienić, chociaż mogę się mylić, bo jestem kiepska w te klocki
Wynika, wynika. To tylko ogólny komentarz, żeby ktoś przypadkiem czytający nie pomyslał, że od przysiadów i pompek urosną pudzianowe mięśnie.

Co do Twojego pytania, to mądrzy ludzie po obu stronach twierdzą, że opór to opór i nieważne czy to sztanga czy własne ciało. Oczywiście słowo "mądrzy" jest tu kluczowe Myślę, że różnice w wyglądzie wynikają głównie z innego sposobu odżywiania. W kalistenice idea robienia masy nie ma sensu głównie dlatego, że "masa" to zbędny balast utrudniający panowanie nad własnym ciałem. Czyli po raz kolejny wszystko sprowadza się do diety. Zresztą Wade pisze o tym dość obszernie i dosadnie Anyway, niezależnie od tego, czy złapałabyś za sztangę czy za drążek, szanse na nadmierny rozrost mięśni są znikome. Fotki z zawodów są zawsze przekłamane, a te dziewczyny przez większą część roku tak nie wyglądają. Tzn. te z pierwszej fotki. Tą drugą zostawiam bez komentarza
Co do biustu - ja nie zauważyłam, żeby stracił na jędrności czy obwisł od jakichkolwiek ćwiczeń, a poza kali zdarzało mi się złapać za sztangę albo pobiegać. Fakt, utrata tkanki tłuszczowej zawsze wpłynie na wygląd biustu, a kondycja skóry też jest tu znaczącym czynnikiem. Z tym, że to są sprawy bardzo indywidualne i dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Ja bym sie nie martwiła na zapas
Co do zmian w proporcjach to właściwie trudno powiedzieć. Każdy ma jakieś predyspozycje i jakby nie było do pewnego stopnia ogranicza nas nasz typ sylwetki. Ja nigdy nie będę wyglądać jak grecka bogini bo mam 10 cm więcej w ramionach niż w biodrach i kiepskie nogi. Myślę, że jeśli będziesz robić całą wielką szóstkę i kontrolować progresje, to wypracujesz sobie najbardziej optymalną dla Ciebie sylwetkę. Pewnie nie jest to odpowiedź jakiej oczekiwałaś, ale tu naprawdę nie ma reguły. Każdy z nas jest inny i nikt nie będzie miał dokładnie takich samych rezultatów.
Co do szkodliwości ćwiczeń, to na pewno szkodzi zła technika i naprawdę warto poświęcić czas na nauke poprawnej formy, nawet kosztem progresowania. Ja do dziś pamiętam ten ból pleców po kroku 2 mostu
Stanik sportowy moim zdaniem warto zakładać zawsze, nawet do jogi Jak masz wygodny i dobrze trzymający to nie widzę potrzeby od razu kupowania nowego.

Jeśli mogę coś od siebie doradzić, to powiem tak: nie zastanawiaj się co lepsze, nie rób przygotowań, nie rozmyślaj o możliwych efektach, tylko zacznij już. Daj Wade'owi szansę. No i zawsze jest Al, Al to mistrz A jeśli zechcesz odmiany, to polecam zajrzeć tu: http://www.youtube.com/user/TheF0rtress
Good luck!
__________________
You say I'm getting older. I say I'm getting better.
Kuningatar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-16, 02:43   #6
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Dziękuję bardzo za porady
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-19, 22:40   #7
91584e3a0ddee98d7bf35013566e27d0b839b1c7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 511
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Czy sa moze tutaj jakies dziewczyny, ktore trenują kalistenike we Wroclawiu?
91584e3a0ddee98d7bf35013566e27d0b839b1c7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-07-22, 22:06   #8
azzis
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 4 725
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

A Ty już długo trenujesz?
__________________


Edytowane przez azzis
Czas edycji: 2023-05-10 o 07:45
azzis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-19, 23:51   #9
ArekRymanowskiTrener
Przyczajenie
 
Avatar ArekRymanowskiTrener
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 18
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Jako trener kalisteniki, mogę powiedzieć Ci, że brzydko po tych treningach nie będziesz wyglądać, wręcz przeciwnie Jeśli już porównywać kalistenikę do siłowni, to ćwiczenia kalisteniczne ćwiczą więcej mięśni na raz (grupy mięśniowe ze sobą współpracują), a na siłowni dominuje wciąż trening holistyczny oparty na izolowaniu grup mięśni.

Druga rzecz: drążek jest na plecy nie klatę (choć mięśnie klatki piersiowej też uczestniczą). Na zachętę, dodaję dwa filmy dla osób zaczynających zabawę z kalisteniką: pompki dla początkujących oraz drążek dla początkujących <Nieopłacona reklama>

Edytowane przez AnnaVanDort
Czas edycji: 2015-09-20 o 01:33 Powód: Nieopłacona reklama
ArekRymanowskiTrener jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-24, 22:23   #10
91584e3a0ddee98d7bf35013566e27d0b839b1c7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 511
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Cytat:
Napisane przez azzis Pokaż wiadomość
Hej Magda
Ja planuję rozpocząć treningi od początku miesiąca
Mam już wstępnie ułożony trening. Ale czy dam radę to druga sprawa ;-)
A Ty już długo trenujesz?
Hej, ja w zasadzie też dopiero zaczynam przygodę. A gdzie ćwiczysz czy też zamierzasz ćwiczyć?
91584e3a0ddee98d7bf35013566e27d0b839b1c7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 11:53   #11
Madzia1213
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 13
Dot.: Kalenistyka - czy warto?

Mam ogromny problem z koordynacją bo w dzieciństwie przez astmę miałam zwolnienia z WFu. Mój chłopak zabiera mnie na siłownię do Saturn Fitness na Bielanach i trenujemy pod okiem instruktora żeby nie robić błędów w technice bo w sumie w Kalenistyce i na siłowni technika jest najważniejsza.
Madzia1213 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-10-12 11:53:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:53.