Wymówienie umowy w pracy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-26, 19:48   #1
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251

Wymówienie umowy w pracy


Hej dziewczyny,
Mam pytanie o hipotetyczną sytuację, opiszę ją jak najbardziej obrazowo, żeby wiadomo było o co chodzi.

Powiedzmy, że mam umowę w pracy A na czas określony 5lat, z zastrzeżeniem, że okres wymówienia to 2tyg. Przepracowałam tam 3 lata ale teraz znalazłam lepszą pracę w firmie B jednak przy podpisaniu umowy w firmie B musiałabym zacząć u nich pracę od razu. I teraz pytanie:
1)Czy mogę wymówić pracę w firmie A tak po prostu i nie pracować już przez te dwa tyg wypowiedzenia, tylko normalnie ją opuścić czy są z tego jakieś konsekwencje?
2) Nie wykorzystałam urlopu więc - czy ew. mogę zrobić tak, że wymówię pracę w firmie A i od razu powiem, że biorę urlop na 2tyg tego okresu wypowiedzenia (żebym mogła już pracować w firmie B) ?
3) Czy wymawiając pracę w firmie A mogę powiedzieć, że chcę urlop bezpłatny na te dwa tyg?

Rozumiecie, chodzi mi o to, żeby ominąć ten okres wypowiedzenia, bo nie mam tyle czasu, żeby pracować jeszcze dwa tyg w firmie A po podpisaniu umowy w firmie B... i nie wiem czy biorąc urlop po wypowiedzeniu on się wliczy w ten okres wypowiedzenia czy jednak nie i po urlopie będę musiała jeszcze te dwa tyg przepracować?

Pomocy
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-26, 20:05   #2
Shira Yuki
Zakorzenienie
 
Avatar Shira Yuki
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 634
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny,
Mam pytanie o hipotetyczną sytuację, opiszę ją jak najbardziej obrazowo, żeby wiadomo było o co chodzi.

Powiedzmy, że mam umowę w pracy A na czas określony 5lat, z zastrzeżeniem, że okres wymówienia to 2tyg. Przepracowałam tam 3 lata ale teraz znalazłam lepszą pracę w firmie B jednak przy podpisaniu umowy w firmie B musiałabym zacząć u nich pracę od razu. I teraz pytanie:
1)Czy mogę wymówić pracę w firmie A tak po prostu i nie pracować już przez te dwa tyg wypowiedzenia, tylko normalnie ją opuścić czy są z tego jakieś konsekwencje?
2) Nie wykorzystałam urlopu więc - czy ew. mogę zrobić tak, że wymówię pracę w firmie A i od razu powiem, że biorę urlop na 2tyg tego okresu wypowiedzenia (żebym mogła już pracować w firmie B) ?
3) Czy wymawiając pracę w firmie A mogę powiedzieć, że chcę urlop bezpłatny na te dwa tyg?

Rozumiecie, chodzi mi o to, żeby ominąć ten okres wypowiedzenia, bo nie mam tyle czasu, żeby pracować jeszcze dwa tyg w firmie A po podpisaniu umowy w firmie B... i nie wiem czy biorąc urlop po wypowiedzeniu on się wliczy w ten okres wypowiedzenia czy jednak nie i po urlopie będę musiała jeszcze te dwa tyg przepracować?

Pomocy
uważam,że można się dogadać.
możesz spróbowac opcję nr .2,ale z urlopami w ostatniej chwili to różnie bywa .

a co powiedzieli w nowej firmie o 2 tyg poślizgu?
__________________
Twierdzisz,że to co mówię jest chamskie?
Ciesz się,że nie słyszysz co myślę
***
Opowiadając obcym ludziom o swoich problemie ,musisz liczyc sie z tym,że 20% ma gdzieś twój problem,a 80 % cieszy się z twojego kłopotu.
***
Jestem jak dziki Mustang.
Jesli mnie oswoisz ,na zawsze będę Twoja
.
Shira Yuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-26, 20:19   #3
1986rybka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: okolice stolicy :)
Wiadomości: 586
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

wersja 2.
jeśli złożysz wymówienie - to musisz wykorzystać zaległy urlop - no chyba, że firma woli Tobie za niego zapłacić - ale to rzadkość
__________________
- ogarniam się
--------
2,5 roku z aparacikiem i piękny uśmiech jest
1986rybka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-26, 20:36   #4
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Cytat:
Napisane przez Shira Yuki Pokaż wiadomość
uważam,że można się dogadać.
możesz spróbowac opcję nr .2,ale z urlopami w ostatniej chwili to różnie bywa .

a co powiedzieli w nowej firmie o 2 tyg poślizgu?
W nowej firmie nie ma opcji o tym poślizgu, trzeba zacząć od zaraz. Umowy miały bić w tej firmie B wcześniej ale wystąpiły nieoczekiwane sytuacje i dopiero teraz mogą być podpisane, a 2tyg temu nie chciałam składać wymówienia w firmie A nie mając umowy z firmą B, żeby na lodzie nie zostać...

Właśnie nie wiedziałam czy urlop wlicza się po prostu do okresu wymówienia, aloe jeśli tak to fajnie.
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 10:26   #5
kolorowatecza
Zakorzenienie
 
Avatar kolorowatecza
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 244
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Dogadaj się, żebyś miała wypowiedzenie za porozumieniem stron - wówczas okres wypowiedzenia nie obowiązuje.
A jeśli nie to tak jak było mówione - wyślą Cię na przymusowy urlop, bo jeśli by tego nie zrobili muszą Ci za niego zapłacić 100 % - oczywiście w przypadku umowy na cały etat
__________________
Jesteś architektem moich snów, projektantem uśmiechu, wynalazcą szczęścia


cel na ten rok - rzucić palenie. Raz na zawsze!
kolorowatecza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 11:03   #6
Clemence
Zakorzenienie
 
Avatar Clemence
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Thessaloniki! Greece
Wiadomości: 5 383
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

ciekawy wątek
chyba musisz wyk urlop,jak piszą dziewczyny
__________________
>
and I'm like... and I'm like... and I'm like...


'But know this...I'm only judged by one Power, and I serve HIM.. !

<3
Clemence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 11:12   #7
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny,
Mam pytanie o hipotetyczną sytuację, opiszę ją jak najbardziej obrazowo, żeby wiadomo było o co chodzi.

Powiedzmy, że mam umowę w pracy A na czas określony 5lat, z zastrzeżeniem, że okres wymówienia to 2tyg. Przepracowałam tam 3 lata ale teraz znalazłam lepszą pracę w firmie B jednak przy podpisaniu umowy w firmie B musiałabym zacząć u nich pracę od razu. I teraz pytanie:
1)Czy mogę wymówić pracę w firmie A tak po prostu i nie pracować już przez te dwa tyg wypowiedzenia, tylko normalnie ją opuścić czy są z tego jakieś konsekwencje?
2) Nie wykorzystałam urlopu więc - czy ew. mogę zrobić tak, że wymówię pracę w firmie A i od razu powiem, że biorę urlop na 2tyg tego okresu wypowiedzenia (żebym mogła już pracować w firmie B) ?
3) Czy wymawiając pracę w firmie A mogę powiedzieć, że chcę urlop bezpłatny na te dwa tyg?

Rozumiecie, chodzi mi o to, żeby ominąć ten okres wypowiedzenia, bo nie mam tyle czasu, żeby pracować jeszcze dwa tyg w firmie A po podpisaniu umowy w firmie B... i nie wiem czy biorąc urlop po wypowiedzeniu on się wliczy w ten okres wypowiedzenia czy jednak nie i po urlopie będę musiała jeszcze te dwa tyg przepracować?

Pomocy
Jeśli złożysz wypowiedzenie najbliższy poniedziałek to będziesz zobowiązana świadczyć pracę do 17 sierpnia, tylko od dobrej woli pracodawcy zależy czy zgodzi się na wykorzystanie urlopu w naturze lub na rozwiązanie w trybie porozumienia stron.
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-27, 19:14   #8
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Cytat:
Napisane przez paczanga Pokaż wiadomość
Jeśli złożysz wypowiedzenie najbliższy poniedziałek to będziesz zobowiązana świadczyć pracę do 17 sierpnia, tylko od dobrej woli pracodawcy zależy czy zgodzi się na wykorzystanie urlopu w naturze lub na rozwiązanie w trybie porozumienia stron.
a czemu TYLKO od woli pracodawcy zależy czy da mi urlop czy nie? Skoro do tej pory nie było okazji go wykorzystać? A jeśli powiem, że biorę urlop na żądanie ? jest coś takiego ? (bezpłatny)
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 19:29   #9
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
a czemu TYLKO od woli pracodawcy zależy czy da mi urlop czy nie? Skoro do tej pory nie było okazji go wykorzystać? A jeśli powiem, że biorę urlop na żądanie ? jest coś takiego ? (bezpłatny)
Tak jest skontrowany kodeks pracy, pracodawca decyduje czy wniosek pracownika może zostać uwzględniony zważając na potrzeby firmy w danym okresie. Jeśli chodzi o urlop na żądanie (4 dni) Sąd Najwyższy wypowiedział się w taki sposób:

- wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2008 r. (II PK 26/08)
1. Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, wobec czego ma identyczny z urlopem wypoczynkowym charakter prawny i poza wyjątkami przewidzianymi wyraźnie w ustawie (art. 168 in fine k.p., art. 163 § 1 zdanie trzecie k.p.), jak również wynikającymi z charakteru tego uprawnienia (np. możliwość dzielenia tego urlopu na części czy obowiązek udzielenia urlopu w terminie wskazanym przez pracownika), stosują się do niego wynikające z kodeksu pracy regulacje urlopowe.
2. Zawarte w art. 1672 k.p. sformułowanie o obowiązku udzielenia urlopu przez pracodawcę ma takie samo znaczenie normatywne, jakie przypisuje się takiemu pojęciu w innych przepisach dotyczących reguł wykorzystywania przez pracownika urlopu wypoczynkowego, którego część stanowi urlop na żądanie.
Racjonalny ustawodawca nie odwołałby się w omawianym przepisie do mającego określone znaczenie prawne pojęcia „udzielania urlopu przez pracodawcę", gdyby miałoby to być bezcelowe.
3. Nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla uzasadnienia stanowiska, że zawartemu w art. 1672 k.p. pojęciu „udzielić urlopu" należy nadawać jakieś inne znaczenie normatywne, a w szczególności, że do wykorzystania tego urlopu uprawnia pracownika samo złożenie wniosku będącego żądaniem w rozumieniu art. 1672 k.p. Pracownik nie może zatem rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu.
- wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2009 r. (II PK 123/09)
1. Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.

Musisz się dogadać.

Edytowane przez paczanga
Czas edycji: 2013-07-27 o 19:31
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 19:49   #10
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Rozumiem, dziękuję. W takim razie co grozi za niezachowanie okresu wypowiedzenia pracownikowi ?
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-27, 20:11   #11
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: Wymówienie umowy w pracy

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu porzucenia pracy (ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych) i niekorzystny zapis na świadectwie pracy. Pracodawca też człowiek, porozmawiaj, może mogłabyś przyjść południami lub w weekend, żeby zakończyć najistotniejsze sprawy.
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:25.