Endometrioza - wątek zbiorczy! - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-03-30, 22:39   #121
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza

do Anka_85 dziękuję Ci za słowa otuchy, to już jutro.....dopiero jak odżyję, usiądę przy komputerku i coś naskrobię, jak było itd TEraz szczerze powiem, ze się spakowałam i czekam na jutro rano.....;( BOJĘ SIĘ STRASZNIE , ale mam nadzieje,ze juz nieługo bedzie po wsyztskim


POZDRAWIAM WSZYTSKIE WIZAZANKI buziooolki
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-30, 22:42   #122
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Jejku aneczka idź spać jutro tyle wrażeń... pamiętaj jeśli sie obudzisz i będziesz Cie coś bolało krzycz o coś przeciwbólowego. W szpitalu podaja w strzykawce mocne środki żebys czuła sie komfortowo
Ja na droge po wypisie poprosiłam tez o coś przeciwbólowego tak na wszelki wypadek bo czekała mnie długa podróż. Czułam się bardzo błogo
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-30, 22:48   #123
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

nie taki diabel strasznt
ja tez sie stresowalam,ale predzej cz ypozniej bedzie juz po wszystkim
postaraj sie wyspac
trzytmam kciuki
odezwij sie jak wrocisz do domu
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 07:06   #124
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

no nic za godzinkę jadę....pozdrowionka i do zobaczenia jak wróce
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 09:59   #125
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!


czy ktoś może ma taki problem jak ja?
miałam zabieg 30 stycznia...do dzis minelo w sumie niewiele czasu,a mnie boli brzuch,mam te bóle przedmiesiączkowe,obecnie jestem w polowie opakowania tabletek,do krwawienia daleko.
pojawilo mi sie za to plamienie
do lekarza zanim się dostane w poznaniu to chyba wieki miną
czy możliwe jest to ze ta nieszczęsna,przeklęta endometrioza mogła znów mi się zrobic?
dodam że bóle są dosyć silne,ale przechodzą po jakiś 30 minutach
odczywam je kilka razy dziennie,ostatnio coraz częsciej
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 10:10   #126
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Idź jak najszybciej do lekarza...
Krwawienia mogą byc oznaką że tabletki sa dla Ciebie za słabe. Chociaż do 3 opakowania plamnienia sa normalne.
Mnie od czasu do czasu trochę kłują jajniki.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 10:13   #127
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

właśnie szukam jakiegoś gina z Poznania,marze już o tym żeby zrobili mi usg,powiedzieli z kąd te bóle i krwawienia.
mnie od cilestu jajniki trochę pobolewają.
a może być tak że tabletki anty są za słabe ?
weź nawet tak nie mów
bo się zaczynam martwic

ten cilest silnie na mnie działa.tak mi się wydaję.usypia mnie,cera jest w porzadku,libido niewielkie,czasem zerowe,smaki mam straszne po nim.
wczesniej go nie bralam.
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani


Edytowane przez anka_85
Czas edycji: 2008-03-31 o 10:16 Powód: dopiska
anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-03-31, 10:26   #128
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cilest nie należą do słabszych tabletek także nie wiem skąd te plamienia o ile nie jest to 3 opakowanie.
Bardziej dziwne są te bóle. Jesli wystepuja kilka razy dziennie to coś dziwnego się dzieje...
Poznań to spore miasto musi sie jakiś lekarz znaleźć
Jeśli Twój nie ma terminów to może zadzwoń że masz awaryjną sytuację... może Cię przyjmie.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 10:48   #129
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

już mam gabinecik
tylko muszę dzwonić po 13 bo póki co nie czynny...
powiem że mam dziwna sytuację...może uda mi się dostać a jak nie to prywatnie,chociaż teraz to u mnie krucho z pieniedzmi
przekopałam temat "jakiego ginekologa nie polecamy" i wiem gdzie nie warto iść w Poznaniu.
także jestem troche spokojniejsza,boje się że na jakiegoś "przypała" trafie.

zaufanie mam tylko do gina z mojego rodzinnego miasta...ale nie mam ochoty jechac 400 km zeby iśc na badanie

obecnie jestem w połowie drugiego opakowania cilestu,więc może dlatego te plamienie mam?
ale i tak te bóle strasznie mnie niepokoją.i jestem prawie na 100% pewna że coś jest nie tak.
martwię się,poczytałam tutaj że ktoś miał 5 zabiegów laparoskopowych w ciągu 3 lat
ja już naprawde nie chce przechodzic przez to wszystko drugi raz
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 22:27   #130
taka00ja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 31
GG do taka00ja
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

czy któraś z was miała podobny przypadek : odkąd pamiętam zawsze plamiłam praktycznie cały miesiąc z przerwą na miesiączke a w tym miesiącu ani odrobinki plamienia nie brałam żadnych leków oprócz escapelle :/ (levonorgestrelum gr progestagenów )wcześniej martwiłam się że plamienie jest nie normalne ale teraz jego brak też mnie dziwi czy escapelle mogło na to mnieć wpływ po nim miałam już @ i teraz jest 22 dni po niej...? wczoraj za późno wzięłam ketonal ból nie do wytrzymania drugi ketonal + nospa forte + godz męczarni ...pomogło czym to leczyć błagam pomocy !!!
taka00ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-31, 22:45   #131
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez taka00ja Pokaż wiadomość
czy któraś z was miała podobny przypadek : odkąd pamiętam zawsze plamiłam praktycznie cały miesiąc z przerwą na miesiączke a w tym miesiącu ani odrobinki plamienia nie brałam żadnych leków oprócz escapelle :/ (levonorgestrelum gr progestagenów )wcześniej martwiłam się że plamienie jest nie normalne ale teraz jego brak też mnie dziwi czy escapelle mogło na to mnieć wpływ po nim miałam już @ i teraz jest 22 dni po niej...? wczoraj za późno wzięłam ketonal ból nie do wytrzymania drugi ketonal + nospa forte + godz męczarni ...pomogło czym to leczyć błagam pomocy !!!
Ale co leczyć brak plamień bóle endometrioze?? idź kobieto do lekarza.
Escapelle to lek o działaniu jak postionor i powoduje ogromne zawirowania w organiźmie. Jak będziesz brała tyle ketonalu to zjedziesz sobie wątrobe.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-01, 08:39   #132
taka00ja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 31
GG do taka00ja
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

mój lekarz postanowł mnie leczyć prverom :/ chyba żadna z was nie miała takiej propozycji pojechałam do kliniki zrobiłam dodatkowe badanie które i tak nadal są nie jasne czekam jeszcze na wyniki hsc i opis badania hsg bo na usg dodatkowo zauważone że albo mam podwójną macice albo mam mięśniaka :/ ....po tym chciałam iść do innego lekarza. mam jeszcze jedno pytanie czy można ewentualnie na endometrioze brać "jakieś" tabletki antykoncepcyjne np. przez pół roku BEZ PRZERWY ??? bo ponoć o to właśnie chodzi czy to miało by jakiś sens i czy tak sie wogóle...da??? nie stać mnie na drogie leki a nawet na prywatne leczenie
taka00ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-01, 08:47   #133
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Ja zaczęłam od leczenia endo od tabletek anty. Każde tabletki są do tego dobre. Między opakowaniami nalezy robić przerwy. Jak wyczytałam gdzieś na stronie chyba na resmedice odchodzi sie od wywoływania sztucznej menopauzy szczególnie tabletkami.
Jak tabletki przestana działać pewnie będzie czekało mnie leczenie czymś mocniejszym
Ale sama nie wiem czy to dobra metoda w sumie lekarz narazie innej nie zaproponował...
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-01, 09:12   #134
cristi
Raczkowanie
 
Avatar cristi
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 47
GG do cristi
Dot.: endometrioza

..mnie cewnikowali już po znieczuleniu a odpieli po 1 dniu na moje życzenie.
cristi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-01, 11:40   #135
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez aneczka8 Pokaż wiadomość
Ja zaczęłam od leczenia endo od tabletek anty. Każde tabletki są do tego dobre. Między opakowaniami nalezy robić przerwy. Jak wyczytałam gdzieś na stronie chyba na resmedice odchodzi sie od wywoływania sztucznej menopauzy szczególnie tabletkami.
Jak tabletki przestana działać pewnie będzie czekało mnie leczenie czymś mocniejszym
Ale sama nie wiem czy to dobra metoda w sumie lekarz narazie innej nie zaproponował...
tak przerwe trzeba robic.
co do tej sztucznej menopazy ja miałam wywołane danazolem.
dodatkowo brałam diane 35
nie pomogło.
mialam zabieg.
taka00ja idz do lekarza.
wcale nie trzeba leczyc tego prywatnie.
moj lekarz przyjmowal mnie państwowo,ale czasami NA WłASNE życzenie chodziłam do niego prywatnie.
bo. np nie chiało mi się w szpitalu od rana stać w kolejce.
zabieg miałam refundowany w prywatnej klinice.
idz do lekarza koniecznie
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-01, 21:05   #136
taka00ja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 31
GG do taka00ja
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

u lekarza byłam milon razy miesiąc temu leżałam w klinice niestety tam nie leczą endometriozy ( tabletki antykoncepcyjne brałąm od 16 roku zycia przez przez 6 lat owszem pomogły na ten czas ale nie wyleczyły endo moją całą historie możecie poczytyać na 3 stronie tego wątku http://www.wizaz.pl/forum/showthread...=245111&page=3
taka00ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 12:39   #137
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

witajcie!!!!! Wczoraj wyszłam ze szpitala po laparoskopii ZYJĘ , okazało się, ze endometrioza mi nei zagraza, na razie przecięli mi naczynia krwionośne, które nie wiadomo czemu zlączyły się między jajnikiem a macica.....Ogolnie pobyt w szpitalu wspominam bardzo dobrze, jesli chodzi o opieke i brak bólu, bo ciągle faszerowana byłam zastrzykami na życzenie

MAm jednak do Was pytanko, czy ból klatki piersiowej a szczegolnie pleców jest normlany????? MNie plecy bardziej bollą niż brzusio Dziewczynki czy to normalne???? POZDRAWIAM WAS CIEPLUTKO IDĘ SIĘ POLOZYC papapapappa
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 12:54   #138
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez aneczkaK.W Pokaż wiadomość
witajcie!!!!! Wczoraj wyszłam ze szpitala po laparoskopii ZYJĘ , okazało się, ze endometrioza mi nei zagraza, na razie przecięli mi naczynia krwionośne, które nie wiadomo czemu zlączyły się między jajnikiem a macica.....Ogolnie pobyt w szpitalu wspominam bardzo dobrze, jesli chodzi o opieke i brak bólu, bo ciągle faszerowana byłam zastrzykami na życzenie

MAm jednak do Was pytanko, czy ból klatki piersiowej a szczegolnie pleców jest normlany????? MNie plecy bardziej bollą niż brzusio Dziewczynki czy to normalne???? POZDRAWIAM WAS CIEPLUTKO IDĘ SIĘ POLOZYC papapapappa
hej hej
nie martw się bólem pleców-to po intubacji
minie za kilka dni.ja też odczuwałam dyskomfort.
jak przygoda z cewnikiem?

ja też miło wspominam pobyt w szpitalu,też miałam w porządku opieke
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 13:06   #139
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Smile Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez anka_85 Pokaż wiadomość
hej hej
nie martw się bólem pleców-to po intubacji
minie za kilka dni.ja też odczuwałam dyskomfort.
jak przygoda z cewnikiem?

ja też miło wspominam pobyt w szpitalu,też miałam w porządku opieke


DZIĘKI ZA SZYBKĄ ODPOWIEDŹ mnie boli po tej intubacji widocznie jejuś cewnika nie miałam tylko w czasie operacji mialam wsadzony ponoć taki pół cewnik tylko w czasie operacji a pozniej mialam zrobic siusiu do baseniku, ale niestety nie dąłam rady , więc Pani pielęgniarka pomogła mi wstac, zwymiotowac, przebrac sie w normalną piżamkę i zaprowadzić mnie do kibelka


Mam 2 dziurki i goi się powoli A czym można przemywac te n pępek i rankę? bo ja myję tylko mydełkiem i wodą, ale szybciutko DZIĘKUJĘ Ci za wsparcie i za kontakt Buziaczki
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-03, 13:24   #140
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

ja uniknęłam wymiotowania.
to przez narkozie miałaś mdłości i wymiotowałaś?

ranki przemywaj wodą i mydłem,dokładnie opłukuj mydło,nie używaj alkoholu bo bedzie szczypac
z tego co czytałam w necie lekarze coś wkładają do pochwy żeby sprawdzic drożność jajowodów.ale nie pamiętam jak to coś się nazywa.
cewnik pewnie też jest.
czytałam w necie że po cewnikach jest możliwa większa ilość zapaleń pęcherza,ale ja do dzisiaj nie miałam żadnych zapaleń
ja wstałam z łóżka po operacji,poszłam do ubikacji i nawet fajke zapaliłam (pózniej ledwo co doszlam do łożka )
to było naprawdę męczące myśłałam że skonam po drodze

p.s
nie dziękuj,nie ma za co
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 13:38   #141
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

hehehhe no ja te jak wstałam to zakręcilo mi się w głowie i zwymiotowałam, ale w sumei nie mialam czym nie ma co, dobrze wspominam pobyt w szpitalu i nie ma co narzekac, dziewcyzny leżace razem ze mna czy nawte obok w pokojach przezywały dopiero dramaty, operacja z cakowitym cięciem bardziej boli a tu przy laparoskopii nei ma się czym prejmowac, w ogole mam nadzieje,ze mnie te plecki przestaną bolec i bedzie wsyztsko w porzadku. A co do wymiotów to jest taki odruch po narkozie,,,,pozdrawiam i do usłyyszenia na Wizazu
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 14:00   #142
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

ja jak sie obudziłam z narkozy myśłałam że zwymiotuje....ale. nie miałam gdzie i jak.
po prostu nie miałam sił otworzyć paszczy żeby ktoś dał mi jakąś miske czy cóś
ja nawet ręki nie mogłam podnieść
nie miałam jak powiedziec "dajcie mi coś przeciwwymiotnego" :P
koszmar.
boało mnie wszystko i naprawde NIE WYOBRAżAM sobie wymiotować z bólem brzucha i bolącym gardłem
Aneczka leć wypoczywać pozdrawiam
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 17:34   #143
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Anusia widzisz a mnie te plecy bolą masakrycznie robie okłady z goroacej wody (TEROMOFOR) ale ból jest nie od wytrzymania , gorszy od bólu brzuchaaaaa;( Co na to poradzic , od czego to jest ????? jak Wy odczuwałyscie jakis ból w plecach i klatce???? bo gardl jzu mnie nie boli pozdrowionka pa
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 22:21   #144
taka00ja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 31
GG do taka00ja
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

no to jutro wyniki z histo-pat z HSC i opis badania HSG aż się boje co oni tam znów znajdą ...? Anka_85 drożność jajowodów sprawdza się właśnie przez HSG to taki rentgen macicy i przydatków z kontrasem a na marginesie troszke ...bolało
taka00ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 22:32   #145
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Drozność jajowodów sprawdzają również podczas laparoskopii. To jest dokładny opis HSG?? Jest to popostu częścią laparoskopii????

A tu jest coś na temat tego co wkładają do pochwy podczas laparoskopii.
Przebieg badania
W zabiegu bierze udział zazwyczaj dwóch lekarzy ginekologów (operator i asystent), lekarz anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna oraz instrumentariuszka. Po znieczuleniu pacjentki lekarz dokładnie myje pole operacyjne, czyli brzuch, od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego mostka. Następnie jeden z lekarzy zakłada do szyjki macicy przez pochwę aparat Shultzego. Jest to urządzenie składające się z kulociągu (chwytaka przymocowanego do szyjki macicy) oraz połączonej z nim metalowej rurki wprowadzanej do kanału szyjki. Dzięki temu urządzeniu w czasie laparoskopii do jamy macicy możemy podać kontrast (płyn o niebieskim zabarwieniu) i sprawdzić, czy przechodzi on do jamy brzusznej przez ujścia brzuszne jajowodów. Stwierdza się w ten sposób drożność jajowodów.

W dalszej kolejności operator wykonuje niewielkie (ok. 5 mm) nacięcie w pępku pacjentki i wkłuwa przez nie grubą igłę połączoną z aparatem, który pod ciśnieniem wpompowuje do jamy brzusznej dwutlenek węgla. Normalnie narządy jamy brzusznej ściśle przylegają do siebie, a pętle jelit wciskają się we wszystkie wolne zakamarki. Z tego powodu zarówno oglądanie, jak i próba wykonania jakiegokolwiek zabiegu skończyłaby się niepowodzeniem lub uszkodzeniem jelit. Gaz w jamie brzusznej ma zadanie unieść powłoki i rozepchnąć jelita. Gdy ciśnienie w jamie brzusznej osiągnie odpowiednią wartość, igłę wyjmuje się i na jej miejsce wkłuwa laparoskop. Jest to sztywna metalowa tuleja, wewnątrz której znajdują się: układ optyczny, umożliwiający oglądanie narządów jamy brzusznej w powiększeniu, źródło światła oraz przewód, przez który w czasie zabiegu jest uzupełniany gaz.

Sam laparoskop wprowadzony do jamy brzusznej umożliwia obejrzenie organów wewnętrznych, nie daje natomiast możliwości wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Do tego potrzebne są dwa dodatkowe narzędzia. Mniej więcej 5 cm powyżej spojenia łonowego, w odległości około 20 cm od siebie, wykonuje się dwa niewielkie nacięcia, a następnie wprowadza przez nie ostro zakończone rurki nazywane troakarami. Po przebiciu powłok jamy brzusznej środkowa, ostra część troakaru zostaje usunięta, pozostaje jedynie osłona stanowiąca rodzaj tunelu dla wprowadzanych narzędzi, które przypominają zminiaturyzowane zwykłe narzędzia chirurgiczne. Dzięki różnorodnym narzędziom operator ma możliwość zarówno przecinania, jak i zszywania tkanek. Krwawiące miejsca można przyżegać (skoagulować), można również podać do jamy brzusznej płyn lub go odessać. Przez laparoskop można po prostu patrzeć jak przez mikroskop, ale dużo wygodniej jest przymocować do niego małą kamerę, a obraz z jamy brzusznej obserwować na monitorze.

Po zakończeniu zabiegu z jamy brzusznej wyjmuje się narzędzia, troakary i laparoskop. Niewielkie nacięcia na skórze zaszywa się szwami pojedynczymi, które zdejmuje się po 5 dniach. Nie szyje się głębszych tkanek przebitych przez laparoskop, gdyż otwór w nich jest na tyle mały, że zasklepia się sam. W dalszej kolejności zdejmuje się z szyjki macicy aparat Shultzego, a anestezjolog wybudza pacjentkę ze znieczulenia. Po laparoskopii, podobnie jak po innych zabiegach chirurgicznych, pacjentka przebywa przez dobę na oddziale pooperacyjnym pod baczną kontrolą anestezjologów, gdyż nawet jeśli sam zabieg był niewielki, to mogą zdarzyć się komplikacje po znieczuleniu. Po laparoskopii pacjentka może się poruszać, nie może natomiast jeść ani pić, ponieważ tego wymaga stan po znieczuleniu ogólnym.

resmedica
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 22:56   #146
taka00ja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 31
GG do taka00ja
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

tylko że laparoskopia to otwarcie brzucha jak dla mnie ...kolejne .zrobiono mi hsc i hsg a wyniki i tak nadal dla lekarzy są nie jasne rozstrzygnięciem (czy mam mięśniaka czy macice z przegrodą ) była by dla mnie laparoskopia ale niestety przy wypisie dowiedziałam się że jest to dla mnie już nie wskazane ,brzuch otwierano mi już 4 razy przez endometrioze ,więcej nie chcą tego robić może wycinek pobrany przy hsc cos pomoże, jutro będe mieć wynik ... a dziś boli brzuch zaczął w 21 d.c. @ ani śladu a tak bardzo boli brak mi sił ;(
taka00ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-04, 06:30   #147
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez aneczkaK.W Pokaż wiadomość
Anusia widzisz a mnie te plecy bolą masakrycznie robie okłady z goroacej wody (TEROMOFOR) ale ból jest nie od wytrzymania , gorszy od bólu brzuchaaaaa;( Co na to poradzic , od czego to jest ????? jak Wy odczuwałyscie jakis ból w plecach i klatce???? bo gardl jzu mnie nie boli pozdrowionka pa
ja miałam dośc bólu pleców.a bolały, bo po zabiegu leżałam cały czas na plecach.
nie wiem czy to był efekt uboczny jeszcze czegoś ale 2,3 dni to po prostu miałam wrażenie że raził mnie piorun.
prostowałam się i to przynosiło mi ulge.
nie robiłam nic specjalnego,żadnych okladów.
leżałam sobie na twardej stronie łózka,albo siedziałam baaaardzo wyprostowana-wtedy czułam sie ok

czytałam ten artykuł na resmedice po zabiegu.
i ciesze się że po,bo ..... nie chciałabym wiedziec przed zabiegiem wielu rzeczy :P
a opis jest dokładny ...
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-04, 11:53   #148
aneczkaK.W
Raczkowanie
 
Avatar aneczkaK.W
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 38
GG do aneczkaK.W
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

a ja przeczytałam przed hehehehhe no i wszystko wiedziałam, co bedzie NA SZCZCZESCIE JUZ JEST PO WSZYSTKIM
__________________
ANUSIA
aneczkaK.W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-04, 12:00   #149
201704051255
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 276
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

No to ja przeczytam po, choć niechcący już coś przeczytałam w necie... ale ja się jakoś nie boję, gorsze rzeczy przezyłam

edit: nie, czytałam dokładnie to, no trudno i tak z niecierpliwością czekam na zabieg.
201704051255 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-04, 12:21   #150
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: Endometrioza - wątek zbiorczy!

ja do wrażliwych należe i z bujną wyobrażnią.
i nie chciałam tego wrzucać na wizaż
ja miałam nadzieję że do mojego zabiegu czas będzie się dłużył.
na sama myśl o zabiegu ....
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-09-30 07:47:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:11.