Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże - Strona 19 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-09-08, 19:15   #541
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 087
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Racjonalizm jest powszechny jak powszechne są bary szybkiej obsługi i kultura konsumpcyjna, która (zdaniem niektórych teoretyków kultury czy socjologów, takich jak George Ritzer) wzięła się z racjonalizmu. (mówił jeszcze, że nastawienie na efektywność, kalkulacyjność, przewidywalność dehumanizuje człowieka). Już Max Weber przewidywał, że zracjonalizowaniu zostaną poddane coraz to nowe obszary życia społecznego, aż zostaniemy opętani siecią zracjonalizowanych instytucji. Piszę to, aby pokazać, że racjonalizm jest bardziej powszechny niż myślimy.
Tylko że to nie ma nic wspólnego z podejściem do wiary ani z racjonalnym myśleniem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.

Edytowane przez 61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Czas edycji: 2019-09-11 o 21:00
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-08, 19:23   #542
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Tylko że to nie ma nic wspólnego z podejściem do wiary ani z racjonalnym myśleniem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 20:15 ---------- Poprzedni post napisano o 20:07 ----------

Tylko że to nie ma nic wspólnego z podejściem do wiary ani z racjonalnym myśleniem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Z racjonalnym myśleniem ma. Wywodzi się z niego.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-08, 20:08   #543
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
A tak z ciekawości, czemu akurat katolicyzm, spośród tyłu odłamow chrzescijanstwa, że nie wspomnę o innych wyzwaniach , tak Cię ujął?

Jak sądzisz, czy mając takie skłonności, czy też umiejętność wierzenia, gdybyś się wychowała w innej kulturze, byłabyś gorliwą wyznawczynią innego kultu? Gorliwą żydówką, mahometanką? Prawosławną? Protestantką?Że nie wspomnę i wielu politeizmach krolujacych na ogromnych obszarach naszego globu?

Ja myślę, że to taki typ osobowości, czy też psychiki, i że osoby o skłonnosciach do myślenia o zjawiskach nadprzyrodzonych i wiary w niesprawdzalne, są skłonne do silnej wiary, w zależności od kręgu kulturowego wchodząc w dany kult.
Co o tym sądzisz?
I co sądzą inni rozmówcy?
ja myślę, że do silnej , wręcz fanatycznej wiary skłonne są osoby niepewne siebie, nie umiejące wziąć same odpowiedzialności za swoje życie, nie potrafiące przyjąć do świadomości faktu , że świat jest jaki jest (czyli przeważnie syfiasty), obawiające się wszelkiej odmienności wybiegającej poza ustalone obyczajowo i tradycyjnie schematy - i dlatego poszukujące silnego autorytetu , który wskazując jedyną słuszną drogę postępowania zdejmuje z nich odpowiedzialność za wszelkie czyny ("No bo przecież tak głosi nasza religia, to tak trzeba") . Podkreślam, że mówię o czasach obecnych , nie historycznej przeszłości .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-08, 22:57   #544
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 087
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Z racjonalnym myśleniem ma. Wywodzi się z niego.
Zupełnie nie.

Racjonalna osoba nie daje się kapitalizmowi i nie je fast foodów. Wręcz przeciwnie, kupuje tylko tyle, ile potrzebuje i odżywia się zdrowo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-08, 23:03   #545
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Zupełnie nie.

Racjonalna osoba nie daje się kapitalizmowi i nie je fast foodów. Wręcz przeciwnie, kupuje tylko tyle, ile potrzebuje i odżywia się zdrowo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ale chodziło mi o np. system pracy pracy McDonald's. Racjonalizm ma dobre jak i złe strony, ty podałaś dobre a ja złe.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 05:54   #546
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
ja myślę, że do silnej , wręcz fanatycznej wiary skłonne są osoby niepewne siebie, nie umiejące wziąć same odpowiedzialności za swoje życie, nie potrafiące przyjąć do świadomości faktu , że świat jest jaki jest (czyli przeważnie syfiasty), obawiające się wszelkiej odmienności wybiegającej poza ustalone obyczajowo i tradycyjnie schematy - i dlatego poszukujące silnego autorytetu , który wskazując jedyną słuszną drogę postępowania zdejmuje z nich odpowiedzialność za wszelkie czyny ("No bo przecież tak głosi nasza religia, to tak trzeba") . Podkreślam, że mówię o czasach obecnych , nie historycznej przeszłości .

Wg mnie jest wiele racji w tym, co napisałaś. Jak i w poście @mariamalarii, na który Twój post jest odpowiedzią. To, w co wierzymy jak i to, że w ogóle wierzymy zależy od wielu czynników, które jeśli się bliżej przyjrzeć, zasadniczo od nas nie zależą. Nie zależy od nas ani to, w jakim regionie się urodziliśmy, nie zależy co jest nam wpajane przez otoczenie, przez tradycję, przez rodziców. Nie zależy też nawet to, na ile czujemy się szczęśliwi obecnie, będąc pod wpływem najróżniejszych okoliczności, na które nauczono nas reagować takimi a nie innymi myślami i emocjami. Czy zależy od nas to, że czujemy się pewni siebie? Albo że spotyka nas takie a nie inne cierpienie?

Wydaje mi się jednak, że stawianie na szalach z jednej strony racjonalności a z drugiej strony wiary nie do końca może przynieść odpowiedź na to, o czym pisze tutaj Autorka.
Tak jak napisałaś: świat jest jaki jest. Po prostu. Ale niezależnie od tego, czy wierzy się w takiego czy innego Boga, albo się nie wierzy w nic, czego się nie da udowodnić naukowo, można odbierać go jako "syfiasty" albo "najlepszy z możliwych". Kluczem do odpowiedzi jest poziom zaufania albo inaczej, poddania się. I nie jest nawet istotne czemu się poddajemy i jaką nazwę temu nadamy. (I czy będziemy się potem spierać, czy to istnieje czy nie.)

Einstein zapytany jaką jego zdaniem najważniejszą decyzję w życiu musi podjąć każdy z nas odpowiedział:
„Najważniejsze pytanie, jakie każdy z nas stawia, jest to, czy wierzymy, że żyjemy w przyjaznym czy wrogim wszechświecie?"
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 08:49   #547
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 087
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ale chodziło mi o np. system pracy pracy McDonald's. Racjonalizm ma dobre jak i złe strony, ty podałaś dobre a ja złe.
W McDonald's nie powinno się często jeść. Gdyby myślenie racjonalne było takie częste, to ta firma by splajtowala, a lokale pękają w szwach, Wielki Piątek, świątek, czy niedziela niehandlowa o 3 w nocy.

Mylisz krytyczne, racjonalne myślenie z kapitalizmem i konsumpcjonizmem, który właśnie liczy na to, że ludzie racjonalnie nie myślą i podświadomie im się wciśnie frytki i napój powiększony, jeśli sprzedawca odpowiednio sformułuje pytanie.

System pracy w McDonald's układa jakąś garstka ludzi w USA. I oni żerują na braku racjonalnego myślenia i pochopnych decyzjach. Których w społeczeństwie Nie brakuje.

Żyjemy w czasach popularności MLM-ów, przekrętów na garnki, a w naszych szkołach wiszą krzyże. Nie wiem, gdzie ta mainstreamowa racjonalność, bo na pewno nie u mnie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-09-09, 09:06   #548
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
ja myślę, że do silnej , wręcz fanatycznej wiary skłonne są osoby niepewne siebie, nie umiejące wziąć same odpowiedzialności za swoje życie, nie potrafiące przyjąć do świadomości faktu , że świat jest jaki jest (czyli przeważnie syfiasty), obawiające się wszelkiej odmienności wybiegającej poza ustalone obyczajowo i tradycyjnie schematy - i dlatego poszukujące silnego autorytetu , który wskazując jedyną słuszną drogę postępowania zdejmuje z nich odpowiedzialność za wszelkie czyny ("No bo przecież tak głosi nasza religia, to tak trzeba") . Podkreślam, że mówię o czasach obecnych , nie historycznej przeszłości .
Mam takie samo zdanie.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 12:50   #549
Aqua_Wro
Raczkowanie
 
Avatar Aqua_Wro
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 88
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Racjonalizm jest powszechny jak powszechne są bary szybkiej obsługi i kultura konsumpcyjna, która (zdaniem niektórych teoretyków kultury czy socjologów, takich jak George Ritzer) wzięła się z racjonalizmu. (mówił jeszcze, że nastawienie na efektywność, kalkulacyjność, przewidywalność dehumanizuje człowieka). Już Max Weber przewidywał, że zracjonalizowaniu zostaną poddane coraz to nowe obszary życia społecznego, aż zostaniemy opętani siecią zracjonalizowanych instytucji. Piszę to, aby pokazać, że racjonalizm jest bardziej powszechny niż myślimy.
Jak juz zauwazono, kultura konsumpcyjna nie ma nic wspolnego z racjonalizmem i wrecz żeruje na irracjonalizmie społęczenstwa przez grupkę osób ze zdolnoscia do cynicznej i racjonalnej kalkulacji. Jak mawial klasyk, wydajemy pieniadze których nie mamy na rzeczy ktorych nie potrzebujemy zeby zaimponowac ludziom, ktorych nie lubimy.
Aqua_Wro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 13:03   #550
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Aqua_Wro Pokaż wiadomość
Jak juz zauwazono, kultura konsumpcyjna nie ma nic wspolnego z racjonalizmem i wrecz żeruje na irracjonalizmie społęczenstwa przez grupkę osób ze zdolnoscia do cynicznej i racjonalnej kalkulacji. Jak mawial klasyk, wydajemy pieniadze których nie mamy na rzeczy ktorych nie potrzebujemy zeby zaimponowac ludziom, ktorych nie lubimy.

To prawda. Pytanie jednak, czy może być inaczej, skoro podstawową pobudką wszystkich naszych działań nie jest żaden racjonalizm ale pragnienie aby było nam lepiej. Nawet racjonalizm jest przecież tylko narzędziem do osiągnięcia tego celu.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 13:27   #551
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Aqua_Wro Pokaż wiadomość
Jak juz zauwazono, kultura konsumpcyjna nie ma nic wspolnego z racjonalizmem i wrecz żeruje na irracjonalizmie społęczenstwa przez grupkę osób ze zdolnoscia do cynicznej i racjonalnej kalkulacji. Jak mawial klasyk, wydajemy pieniadze których nie mamy na rzeczy ktorych nie potrzebujemy zeby zaimponowac ludziom, ktorych nie lubimy.
Owszem, ma, jak zresztą sama zauważyłaś. Bo kultura konsumpcyjna to nie tylko irracjonalni kupujący ale i zracjonalizowani sprzedający. (zresztą to, że racjonalizm prowadzi do irracjonalizmu to właśnie jest to błędne koło racjonalizmu (tzw. żelazna klatka racjonalności).

Czyli krótko mówiąc - jak zauważają teoretycy kultury - systemy racjonalne prowadzą do nieracjonalności, tzw. nieracjonalność racjonalności, czego przykładem jest: (mimo oczywiście zalet racjonalności w konsumpcji, np. dostępność towarów i usług w różnych miejscach)

- np. zły wpływ na środowisko naturalne (np. do jednakowych frytek w McDonald's potrzebne są ziemniaki jednakowej wielkości)

- traktowanie pracowników podmiotowo, nie wykorzystywanie ich potencjału, przez np. zasadę trzech ruchów.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2019-09-09 o 13:29
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-09, 13:35   #552
Aqua_Wro
Raczkowanie
 
Avatar Aqua_Wro
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 88
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Owszem, ma, jak zresztą sama zauważyłaś. Bo kultura konsumpcyjna to nie tylko irracjonalni kupujący ale i zracjonalizowani sprzedający.
Teza była taka, że w spoleczenstwie panuje kult racjonalizmu. Co jest oczywista bzdurą. Architekci kreujący konsumpcjonizm (którzy swiadomie wykorzystuja nieracjonalnosc mas) to promil w morzu w porównaniu do nieracjonalnych konsumentów. Poparcie zyskują partie oparte nie na racjonalnych argumentach tylko kreujący odpowiednie emocje i bezrefleksyjne hasła oraz obietnice opierajace sie na snach o wielkości. I tak dalej. Pesymistycznie rzecz ujmując, jesteśmy gatunkiem który wraz z inteligencją przejął też klątwę w postaci populacyjnej dominacji idiotów.

Edytowane przez Aqua_Wro
Czas edycji: 2019-09-09 o 13:37
Aqua_Wro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-09, 13:40   #553
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Aqua_Wro Pokaż wiadomość
Teza była taka, że w spoleczenstwie panuje kult racjonalizmu. Co jest oczywista bzdurą. Architekci kreujący konsumpcjonizm to promil w morzu w porównaniu do konsumentów którzy nie maja wiele wspolnego z racjonalizmem. Poparcie zyskują partie oparte nie na racjonalnych argumentach tylko kreujący odpowiednie emocje i bezrefleksyjne hasła oraz obietnice opierajace sie na snach o wielkości. I tak dalej. Pesymistycznie rzecz ujmując, jesteśmy gatunkiem który wraz z inteligencją przejął też klątwę w postaci dominacji idiotów.
Z nieracjonalnym racjonalizmem mamy do czynienia na co dzień, wystarczy przejść się do urzędu albo zadzwonić na infolinię.


Edycja - Poza tym tzw. racjonalność formalna, czyli wszechobecność przepisów ułatwiających podjęcie decyzji, jak postąpić w danych okolicznościach. Narzucanie sposobów postępowania przez struktury. Czyli ludzie nie muszą już sami odkrywać środków do osiągnięcia celu, gdyż odkryto to już za nich i zinstytucjonalizowano w prawach, przepisach, strukturach, ograniczających swobodę.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2019-09-09 o 13:55
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-10, 16:07   #554
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Wg mnie jest wiele racji w tym, co napisałaś. Jak i w poście @mariamalarii, na który Twój post jest odpowiedzią. To, w co wierzymy jak i to, że w ogóle wierzymy zależy od wielu czynników, które jeśli się bliżej przyjrzeć, zasadniczo od nas nie zależą. Nie zależy od nas ani to, w jakim regionie się urodziliśmy, nie zależy co jest nam wpajane przez otoczenie, przez tradycję, przez rodziców. Nie zależy też nawet to, na ile czujemy się szczęśliwi obecnie, będąc pod wpływem najróżniejszych okoliczności, na które nauczono nas reagować takimi a nie innymi myślami i emocjami. Czy zależy od nas to, że czujemy się pewni siebie? Albo że spotyka nas takie a nie inne cierpienie?

Wydaje mi się jednak, że stawianie na szalach z jednej strony racjonalności a z drugiej strony wiary nie do końca może przynieść odpowiedź na to, o czym pisze tutaj Autorka.
Tak jak napisałaś: świat jest jaki jest. Po prostu. Ale niezależnie od tego, czy wierzy się w takiego czy innego Boga, albo się nie wierzy w nic, czego się nie da udowodnić naukowo, można odbierać go jako "syfiasty" albo "najlepszy z możliwych". Kluczem do odpowiedzi jest poziom zaufania albo inaczej, poddania się. I nie jest nawet istotne czemu się poddajemy i jaką nazwę temu nadamy. (I czy będziemy się potem spierać, czy to istnieje czy nie.)

Einstein zapytany jaką jego zdaniem najważniejszą decyzję w życiu musi podjąć każdy z nas odpowiedział:
„Najważniejsze pytanie, jakie każdy z nas stawia, jest to, czy wierzymy, że żyjemy w przyjaznym czy wrogim wszechświecie?"
kluczem jest to , że Wszechświat jest kompletnie, całkowicie i totalnie obojętny . A wiara to przyjmowanie na pałę czegoś , o czym nie wiadomo czy istnieje , pomijając że to może być całkowicie pozbawione sensu, logiki a nawet szkodliwe .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 08:47   #555
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
kluczem jest to , że Wszechświat jest kompletnie, całkowicie i totalnie obojętny . A wiara to przyjmowanie na pałę czegoś , o czym nie wiadomo czy istnieje , pomijając że to może być całkowicie pozbawione sensu, logiki a nawet szkodliwe .

Wydaje mi się, że mówienie o Wszechświecie, że jest obojętny to już nawet odrobinę za dużo. To, co można o nim powiedzieć to to, że po prostu jest. A czy obojętny? Aby to ocenić trzeba byłoby to skonfrontować z jakąś nieobojętnością. A jedyną nieobojętność jaką dysponujemy są nasze wewnętrzne przeżycia/emocje/uczucia. I co ciekawe, ta nasza nieobojętność jest - chcesz czy nie - stworzona w ramach tego obojętnego Wszechświata. Przecież nie jesteśmy w żaden sposób ze Wszechświata wydzieleni. Można więc powiedzieć, że nasza nieobojętność jest doskonale obojętna. I tu pojawia się ciekawa sprawa. W każdym z nas istnieje owa "obojętna" (używam tego słowa, chociaż to za dużo - tak jak wyżej, wobec Wszechświata) cząstka. Nasze postrzeganie, fakt doświadczania jest obojętny/neutralny/nieosobowy. Nie chciałbym aby mylić to z treścią doświadczania, w której często z automatu pojawia się ocena i nieobojętność. Wszak owa nieobojętność jest również przedmiotem doświadczenia. Na najbardziej podstawowym poziomie nasza neutralność jest tym samym, czym neutralność Całości. Zwracanie na nią uwagi przybliża do stanu, w którym chęć lgnięcia do różnych "nieobojętności" staje się mniej intensywna. A to z kolei odbierane jest jako zaufanie, poddanie się temu, co jest. Czego, sądząc z opisów, doświadcza nasza Autorka.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 13:00   #556
Nioska93
Raczkowanie
 
Avatar Nioska93
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 104
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość


Edycja - Poza tym tzw. racjonalność formalna, czyli wszechobecność przepisów ułatwiających podjęcie decyzji, jak postąpić w danych okolicznościach. Narzucanie sposobów postępowania przez struktury. Czyli ludzie nie muszą już sami odkrywać środków do osiągnięcia celu, gdyż odkryto to już za nich i zinstytucjonalizowano w prawach, przepisach, strukturach, ograniczających swobodę.
Patrząc na skutecznosc wykonywania tego typu procedur, zwłaszcza w naszym kraju tym bardziej przeczymy kultowi racjonalności.
Nioska93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 20:10   #557
Lidoczka
Raczkowanie
 
Avatar Lidoczka
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 71
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
A tak z ciekawości, czemu akurat katolicyzm, spośród tyłu odłamow chrzescijanstwa, że nie wspomnę o innych wyzwaniach , tak Cię ujął?

Jak sądzisz, czy mając takie skłonności, czy też umiejętność wierzenia, gdybyś się wychowała w innej kulturze, byłabyś gorliwą wyznawczynią innego kultu? Gorliwą żydówką, mahometanką? Prawosławną? Protestantką?Że nie wspomnę i wielu politeizmach krolujacych na ogromnych obszarach naszego globu?

Ja myślę, że to taki typ osobowości, czy też psychiki, i że osoby o skłonnosciach do myślenia o zjawiskach nadprzyrodzonych i wiary w niesprawdzalne, są skłonne do silnej wiary, w zależności od kręgu kulturowego wchodząc w dany kult.
Co o tym sądzisz?
I co sądzą inni rozmówcy?
Gdy Pan Jezus mnie do siebie zaprowadził, do kościoła to nie wiedziałam nawet czym się te wyznania różnią. Nie była to kwestia wyboru, która wiara lepsza.
To się zaczęło pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Dzięki tej ufności zaczynałam kochać Boga, nie zastanawiając się nad tym, co to za obraz, jaką ma historię.
To nie powszechność katolicyzmu mnie przyciągnęła, nie tradycja.
Ale dopiero, kiedy zaczęłam przychodzić do kościoła ten żal do siebie, poczucie winy odeszło i ja wiedziałam, czułam całym sercem jak Bóg mnie kocha i chce przebaczyć.
Nikt mnie tego nie uczył. Nie rozumiałam nawet o co chodzi na tej Mszy i co się wokół mnie dzieje. Ale byłam pewna, że Bóg czeka na mnie, że pragnie mi w spowiedzi wszystko odpuścić, że nigdy mnie nie zostawi.
Lidoczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 20:29   #558
stewardesa
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: ostatni bastion obiektywizmu
Wiadomości: 9 515
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Lidoczka Pokaż wiadomość
Gdy Pan Jezus mnie do siebie zaprowadził, do kościoła to nie wiedziałam nawet czym się te wyznania różnią. Nie była to kwestia wyboru, która wiara lepsza.
To się zaczęło pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Dzięki tej ufności zaczynałam kochać Boga, nie zastanawiając się nad tym, co to za obraz, jaką ma historię.
To nie powszechność katolicyzmu mnie przyciągnęła, nie tradycja.
Ale dopiero, kiedy zaczęłam przychodzić do kościoła ten żal do siebie, poczucie winy odeszło i ja wiedziałam, czułam całym sercem jak Bóg mnie kocha i chce przebaczyć.
Nikt mnie tego nie uczył. Nie rozumiałam nawet o co chodzi na tej Mszy i co się wokół mnie dzieje. Ale byłam pewna, że Bóg czeka na mnie, że pragnie mi w spowiedzi wszystko odpuścić, że nigdy mnie nie zostawi.
no pacz, co za zbieg okoliczności, że akurat zaprowadził Cię do najpopularniejszej świątyni
stewardesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-11, 20:33   #559
motyla
Zakorzenienie
 
Avatar motyla
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 5 934
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Lidoczka Pokaż wiadomość
Gdy Pan Jezus mnie do siebie zaprowadził (...)

a gdybyś się urodziła w przykładowo Pakistanie, to prowadzałabyś się z allahem.
motyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-09-12, 07:05   #560
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Lidoczka Pokaż wiadomość
Gdy Pan Jezus mnie do siebie zaprowadził, do kościoła to nie wiedziałam nawet czym się te wyznania różnią. Nie była to kwestia wyboru, która wiara lepsza.
To się zaczęło pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Dzięki tej ufności zaczynałam kochać Boga, nie zastanawiając się nad tym, co to za obraz, jaką ma historię.
To nie powszechność katolicyzmu mnie przyciągnęła, nie tradycja.
Ale dopiero, kiedy zaczęłam przychodzić do kościoła ten żal do siebie, poczucie winy odeszło i ja wiedziałam, czułam całym sercem jak Bóg mnie kocha i chce przebaczyć.
Nikt mnie tego nie uczył. Nie rozumiałam nawet o co chodzi na tej Mszy i co się wokół mnie dzieje. Ale byłam pewna, że Bóg czeka na mnie, że pragnie mi w spowiedzi wszystko odpuścić, że nigdy mnie nie zostawi.
Ja generalnie nigdy nie zrozumiem (jako osoba wierząca) tego łamania drugiego przykazania i modlitw przed "obrazami", "figurami". Mamy Boga kochać i nie wolno czynić podobizn Boga i oddawać im czci. To jest bałwochwalstwo i tyle.

Spowiedzi usznej też nie akceptuję. Grzechy odpuszcza Bóg- jeśli je przed nim wyznamy, żałujemy i staramy się zadośćuczynić pokrzywdzonym. Nie ma w Biblii precedensu ani przypadku usznej spowiedzi.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 09:03   #561
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Jako, że jest to chyba jedyny żywy wątek religijny pozwolę sobie tu zadać pytanie.

Co byście zrobiły będąc ateistką/agnostyczką gdyby bardzo bliska osoba, mocno wierząca, stojąca nad grobem poprosiła Was o to, by co roku dawać na mszę w jej intencji po jej śmierci. Osoba ta twierdzi, że na inne osoby nie ma co liczyć.
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 09:07   #562
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 087
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez wlosomaniaczkaaa Pokaż wiadomość
Jako, że jest to chyba jedyny żywy wątek religijny pozwolę sobie tu zadać pytanie.

Co byście zrobiły będąc ateistką/agnostyczką gdyby bardzo bliska osoba, mocno wierząca, stojąca nad grobem poprosiła Was o to, by co roku dawać na mszę w jej intencji po jej śmierci. Osoba ta twierdzi, że na inne osoby nie ma co liczyć.
Nie zgodziłabym się.

Nie na kościół katolicki.

To już się pomodlę sama, jeśli tej osobie zależy, to się chyba liczy lepiej niż iluśtam wiernych, bo syn marnotrawny.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 11:35   #563
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez wlosomaniaczkaaa Pokaż wiadomość
Jako, że jest to chyba jedyny żywy wątek religijny pozwolę sobie tu zadać pytanie.

Co byście zrobiły będąc ateistką/agnostyczką gdyby bardzo bliska osoba, mocno wierząca, stojąca nad grobem poprosiła Was o to, by co roku dawać na mszę w jej intencji po jej śmierci. Osoba ta twierdzi, że na inne osoby nie ma co liczyć.
Ja bym skłamała, że to zrobię, tak dla jej spokoju ducha.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 11:47   #564
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Ja bym skłamała, że to zrobię, tak dla jej spokoju ducha.

"Spokój ducha" brzmi tu cokolwiek dwuznacznie



A wracając do tematu, nie wiem czy zdobyłbym się na powiedzenie prawdy, że dawał nie będę, bo nie widzę takiej potrzeby. Tyle, że jeśli bym skłamał, to raczej chodziłoby o moje samopoczucie a nie czyjeś. To jak ja bym się czuł odmawiając komuś czegoś na jego łożu śmierci, sprawiając mu zawód, którego nie da się nijak naprawić. Ciężka sprawa wymagająca sporej odwagi.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 13:29   #565
Nioska93
Raczkowanie
 
Avatar Nioska93
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 104
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez wlosomaniaczkaaa Pokaż wiadomość
Jako, że jest to chyba jedyny żywy wątek religijny pozwolę sobie tu zadać pytanie.

Co byście zrobiły będąc ateistką/agnostyczką gdyby bardzo bliska osoba, mocno wierząca, stojąca nad grobem poprosiła Was o to, by co roku dawać na mszę w jej intencji po jej śmierci. Osoba ta twierdzi, że na inne osoby nie ma co liczyć.
Zalezy od stopnia mojej relacji z taką osobą. Gdyby była mi naprawde bliska to pewnie bym dawała, ale nie miala zamiaru w niej uczestniczyć.
Nioska93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 15:47   #566
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Nioska93 Pokaż wiadomość
Zalezy od stopnia mojej relacji z taką osobą. Gdyby była mi naprawde bliska to pewnie bym dawała, ale nie miala zamiaru w niej uczestniczyć.
Postąpiłabym podobnie. Jeśli taka obietnica przed śmiercią byłaby dla kogoś ważna, obiecałabym i wypełniłabym obietnicę. Jednak sama nie uczestniczyłabym w tej mszy.

A ja też mam powiązane pytanie:
czy za "wykupienie mszy" ( uooo, jak to fatalnie brzmi) jest jakis taryfikator opłat? Czy co łaska? Na przykład, gdybym chciała dać 20 zł (zakładając, że albo bym nie miała kasy, albo uważałabym, że skoro msza i tak będzie odprawiana o określonej godzinie to ta kwota jest wystarczajaca za powiedzenie, że za duszę Jana Kowalskiego) to co?
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 17:02   #567
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez wlosomaniaczkaaa Pokaż wiadomość
Jako, że jest to chyba jedyny żywy wątek religijny pozwolę sobie tu zadać pytanie.

Co byście zrobiły będąc ateistką/agnostyczką gdyby bardzo bliska osoba, mocno wierząca, stojąca nad grobem poprosiła Was o to, by co roku dawać na mszę w jej intencji po jej śmierci. Osoba ta twierdzi, że na inne osoby nie ma co liczyć.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy ta osoba w odwrotnej sytuacji zgodziłaby się rok w rok dawać pieniądze dla organizacji wspierającej wolność od religii.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 17:09   #568
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
Postąpiłabym podobnie. Jeśli taka obietnica przed śmiercią byłaby dla kogoś ważna, obiecałabym i wypełniłabym obietnicę. Jednak sama nie uczestniczyłabym w tej mszy.



A ja też mam powiązane pytanie:

czy za "wykupienie mszy" ( uooo, jak to fatalnie brzmi) jest jakis taryfikator opłat? Czy co łaska? Na przykład, gdybym chciała dać 20 zł (zakładając, że albo bym nie miała kasy, albo uważałabym, że skoro msza i tak będzie odprawiana o określonej godzinie to ta kwota jest wystarczajaca za powiedzenie, że za duszę Jana Kowalskiego) to co?
U mnie msza za kogoś kosztuje 150 zł. I na każdej z takich mszy jest wymienione kilka osob zmarłych, czyli np. Zostało zapłacone 5x150 i tak codziennie...

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 18:22   #569
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
U mnie msza za kogoś kosztuje 150 zł. I na każdej z takich mszy jest wymienione kilka osob zmarłych, czyli np. Zostało zapłacone 5x150 i tak codziennie...

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
Mi to przypomina średniowieczny handel odpustami.
Ludzie serio wierzą w to, że czyjąś duszę można wykupić wykupując mszę?
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-12, 19:40   #570
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Anoreksja bulimiczna i Miłosierdzie Boże

Z tego co się orientuję nie chodzi o kwotę, którą się zapłaci ani o to, że po prostu wyczytają na początku, że msza jest za daną osobę, ale o to, że jeden z kapłanów modli się w tej konkretnej intencji. Jak jest więcej kapłanów to i za więcej osób można odprawiać jedną mszę.
Wszystko powinno być co łaska, a cenniki nie powinny mieć prawa bytu. Ale cóż, z tym jest różnie
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-16 15:27:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:56.