Dzieci dwujęzyczne- są tu takie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Odchowalnia - jestem mamą

Notka

Odchowalnia - jestem mamą Forum dla rodziców. Tutaj porozmawiasz o połogu, karmieniu, wychowaniu dziecka. Wejdź i podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-17, 12:30   #1
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona

Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?


Zastanawiam sie, czy są tu jakies mamusie dzieci dwujezycznych? Przeczytalam niedawno, ze dzieci dwujezyczne duzo pozniej ucza sie mowic. Moj KUbuś ma dopiero 14 miesięcy, gada narazie po swojemu, ale my staramy sie mowic do niego zarowno po polsku jak i po rosyjsku. Narazie podstawowe wyrazy mowi w jezyku polskim, ale to tez dlatego, ze my z TZ do siebie najczesciej jednak tez po polsku mowimy i maly czesciej slyszy polski... czy ktos sie podzieli swoimi doswiadczeniami i uwagami? Bylabym wdzieczna
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 13:01   #2
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Moje dzieci mówią dwoma językami, po polsku i po niemiecku. Mieszkamy w Niemczech, kiedy tu przyjechaliśmy syn poszedł do szkoły i tam nauczył się języka a córka miała rok i własciwie uczyła sie dwu języków na raz . Nie zaczeła mówić przez to później niż inne dzieci, nawet wcześniej niż kiedyś brat. Ale w domu mówimy tylko i wyłącznie w jednym języku i to był język w którym przede wszystkim uczyła sie mówić. Nauka języka niemieckiego zaczeła się dla niej intensywnie dopiero w wieku 4 lat, kiedy poszła do przedszkola. My mamy taka zasadę, że miedzy sobą mówimy tylko i wyłącznie po polsku, nawet na ulicy, bo wbrew temu co sądzą niektórzy nie ma się czego wstydzić. Po niemiecku mówimy wtedy gdy rozmawiamy z Niemcami, gdy ktoś nas odwiedza itd. W przypadku moich dzieci metoda sie sprawdziła, mówią, czytaja i piszą biegle w dwu językach. Mamy tu znajomych Chorwatów, postępują tak samo, podstawą jest nauka języka ojczystego, a potem wprowadzali niemiecki.
Podobno rodzice którzy mówią innymi językami powinni w swoich jezykach mówić do dzieci i wtedy dziecko bez problemu uczy sie obu jezykow. Faktycznie moja kolezanka mówiła do swoich dzieci po polsku, jej mąż tylko po niemiecku i dzieci równoczesnie nauczyły sie mówić dwoma językami. Ja uważam, że znajomość jezyków to cos najlepszego co mozemy dac dzieciom i jeśli masz mozliwość nauczenia dziecka rosyjskiego to trzeba próbować. Nawet po to, żeby mógł się porozumieć z rodziną taty (bo dobrze zrozumiałam, że Twój mąż jest Rosjaninem?)
Chętnie Ci pomogę jeśli masz jeszcze jakies pytania.
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 13:17   #3
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Dziekuje serdecznie za odzew Moj maz jest Ukraincem urodzonym w Polsce, ale nie mowi po ukrainsku, najblizsza rodzina mowi po polsku i rosyjsku, po ukrainsku tylko babcia i troche tesciowa. Dalsza rodzinka znow tylko po ukrainsku. My coraz czesciej myslimy o wyjezdzie na Wschod na stale, dlatego chcialabym zeby synek znal dobrze rosyjski. Czyli jakby moj maz teraz mowil do niego ciagle po rosyjsku, a ja ciagle po polsku to byloby lepiej? Czy narazie ten rosyjski sobie darowac i zaczacgo uczyc, jak pojdzie do przedszkola? A czy Twoje dzieci mialy problem z mieszaniem jezykow? Tzn. czy mowily zdania zbudowane ze slow w roznych jezykach?
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 13:46   #4
Renata77
Przyczajenie
 
Avatar Renata77
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Italia / Bielsko-Biala
Wiadomości: 17
Wyślij wiadomość przez ICQ do Renata77 GG do Renata77
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Hej
To i ja sie przylacze do rozmowy bo moj maluch tez jest dzieckiem dwujezycznym. Teraz ma 3 latka, urodzil sie we Wloszech. Ja do Niego mowie w obu jezykach, zarowno po polsku jak i po wlosku, chociaz jak jestem z Nim sama to wiecej mowimy po polsku. Chcialabym zeby mowil dobrze w obu jezykach bo przeciez musi umiec sie porozumiec z dziadkami w Polsce
Moj maz (Wloch)natomiast rozmawia z synkiem oczywiscie tylko po wlosku
Mysle, ze mozecie mowic do dziecka w dwoche jezykach to sie lepiej oslucha, nie ma sensu czekac az pojdzie do przedszkola, takie jest moje zdanie
A male dzieci ucza sie blyskawicznie
Pozdrawiam
Renata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 13:48   #5
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez Impersona
Dziekuje serdecznie za odzew Moj maz jest Ukraincem urodzonym w Polsce, ale nie mowi po ukrainsku, najblizsza rodzina mowi po polsku i rosyjsku, po ukrainsku tylko babcia i troche tesciowa. Dalsza rodzinka znow tylko po ukrainsku. My coraz czesciej myslimy o wyjezdzie na Wschod na stale, dlatego chcialabym zeby synek znal dobrze rosyjski. Czyli jakby moj maz teraz mowil do niego ciagle po rosyjsku, a ja ciagle po polsku to byloby lepiej? Czy narazie ten rosyjski sobie darowac i zaczacgo uczyc, jak pojdzie do przedszkola? A czy Twoje dzieci mialy problem z mieszaniem jezykow? Tzn. czy mowily zdania zbudowane ze slow w roznych jezykach?
Nie, dzieci nie mieszały słow, teraz czasami im się to zdarza, bo czasami nie znaja polskiego słowa (jesli chodzi o słownictwo szkolne). Do ludzi którzy mówili do nich po polsku mówią po polsku a do Niemców po niemiecku. Syn uczy sie dodatkowo angielskiego i z tego co słyszałam podczas wakacji radzi sobie dobrze.
Myślę, że jesli Twój mąż może mówic do dziecka w swoim ojczystym języku to bedzie bardzo dobrze. Dziecko naturalnie nauczy sie dwu jezyków i nie bedzie ich mieszać. Tym bardziej małemu sie to przyda jesli chcecie wyjechać. Mam tu znajome mieszane pary i z ich doświadczen widze, ż edzieci dobrze uczą sie jezyka każdego z rodziców i jest to dla nich normalne,że tata mówi innym językiem niż mama. A poza tym podobno (Niemcy robili takie badania) człowiek najlepiej wyraża dziecku swoje uczucia w swoim ojczystym języku. Te wszystie nasze: koteczku, skarbeczu mamusi itd, najlepiej mówic w swoim jezyku.
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 14:56   #6
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

zdecydowanie popieram mowienie do dzieci w 2 jezykach jesli ktores z rodzicow jest innej narodowosci ,natomiast jestem stanowczo przeciwna aby 2 polaków mówiło inaczej niz po polsku ,to takie nienaturalne i snobistyczne.
no chyba ze mieszkaja nie w polsce to wtedy jezyk rodziców i kraju jest oczywisty.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 15:09   #7
sky1980
Rozeznanie
 
Avatar sky1980
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 724
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

mieszkam obecnie z narzeczonym w Holandii,oboje jestesmy na obczyznie ,za jakis rok planujemy dzidziusia i tu moje pytanie: jestem polka i pragne zeby moje dziecko uczylo sie po polsku mowic,moj narzeczony natomiast mowi po arabsku i rowniez zalezy nam zeby dziecko poznalo jego jezyk,ale z chwila pojscia do przedszkola uslyszy ono trzeci jezyk-czy to nie bedzie za duzo jak na takiego malucha?czy powinnismy poczekac z jednym z naszych ojczystych jezykow,az dziecko podrosnie i wtedy go zaczac uczyc?dodam ze w domu porozumiewamy sie po niderlandzku.
sky1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-17, 15:22   #8
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez sky1980
mieszkam obecnie z narzeczonym w Holandii,oboje jestesmy na obczyznie ,za jakis rok planujemy dzidziusia i tu moje pytanie: jestem polka i pragne zeby moje dziecko uczylo sie po polsku mowic,moj narzeczony natomiast mowi po arabsku i rowniez zalezy nam zeby dziecko poznalo jego jezyk,ale z chwila pojscia do przedszkola uslyszy ono trzeci jezyk-czy to nie bedzie za duzo jak na takiego malucha?czy powinnismy poczekac z jednym z naszych ojczystych jezykow,az dziecko podrosnie i wtedy go zaczac uczyc?dodam ze w domu porozumiewamy sie po niderlandzku.
Mam wielu znajomych obcokrajowcow, dlatego pozwalam sobie odpowiedziec na Twoje pytanie.
Moja kolezanka (Polka) wyszla za maz za Niemca i mieszkaja we Francji. Ona mowi do dzieci po polsku, on po niemiecku, spotykaja sie z rodzinami (polska i niemiecka) i wtedy tez mowia w odpowiednim dla danej rodziny jezyku. Francuski tez byl w zyciu dzieci obecny przez znajomych, telewizje, potem przedszkole i w rezultacie dzieci (tearaz juz 10 i 8 letnie) mowia bardzo dobrze trzema jezykami. Chociaz teraz coraz bardziej do kazdego z tych jezykow wkrada sie francuski akcent ale co to komu szkodzi? Dodam jeszcze, ze moja kolezanka nauczyla sie mowic po niemiecku a jej maz bardzo ladnie mowi po polsku
Kazdy zrobi jak uwaza, ale mysle, ze to super dla dzieci kiedy moga nauczyc sie jezykow swoich rodzicow, nie wiadomo co sie kiedy moze w zyciu przydac.
Pozdrawiam
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 15:29   #9
sky1980
Rozeznanie
 
Avatar sky1980
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 724
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

dziekuje za rade- odetchnelam z ulga.
obojgu nam zalezy zeby nasze dzieci poznaly nasze ojczyste jezyki (beda sie bez wiekszego problemu komunikowaly z naszymi rodzinami i mysle ze to wspaniala umiejetnosc tak rozniace sie od siebie jezyki znac).
Mam teraz tylko nadzieje ze ono bedzie sie chcialo ich uczyc
sky1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 16:05   #10
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

sky pytanie z czystej ciekawosci:jestes blondynka a twoj mąz arabem?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-17, 16:15   #11
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez sky1980
dziekuje za rade- odetchnelam z ulga.
obojgu nam zalezy zeby nasze dzieci poznaly nasze ojczyste jezyki (beda sie bez wiekszego problemu komunikowaly z naszymi rodzinami i mysle ze to wspaniala umiejetnosc tak rozniace sie od siebie jezyki znac).
Mam teraz tylko nadzieje ze ono bedzie sie chcialo ich uczyc
Jesli od samego poczatku, od urodzenia, bedzecie do dziecka mowic kazde w swoim jezyku, to raczej ono nie bedzie tego przyjmowalo jako nauke. Bedzie to dla niego naturalne, ze mama mowi w innym jezyku niz tata a inni ludzie mowia jeszcze inaczej. I naturalnie nuczy sie mowic w jezyku mamy i taty, bez specjalnej nauki. Tak wynika z moich obserwacji.
Ale spotykam tu tez rodzicow, ktorzy nie ucza dziecka swojego jezyka, bo uwazaja, ze np to wstyd mowic po polsku. Przeraza mnie to i bardzo zal mi tych dzieci, ktore nie moga potem porozumiec sie ze swoja rodzina w Polsce. A poza tym jak juz napislam kazdy dodatkowy jezyk to skarb i nie ma lepszych i gorszych jezykow.
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-18, 14:41   #12
serafina
Raczkowanie
 
Avatar serafina
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 99
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Moja córka ma 9 lat i mówi bardzo dobrze zarówno po polsku jak i po hiszpańsku.Oboje z mezem jestesmy polakami,ale postanowilismy ze bedziemy mowic do niej w dwoch jezykach.W szkole troche ciazko jej jest z angielskim bo zawsze porownuje go do jezyka hiszpanskiego i zamienia szyk w zdaniu,ale jest ok dzieci jej w szkole zazdroszczą ze umie mowic po hiszpansku
serafina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-18, 15:34   #13
agniecha17
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 352
Red face Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Witam wszystkich, jestem nowa na tej stronce, dopiero od tygodnia mam internet w domu, kiedys zagladalam tu, ale wtedy raczej wszystkie watki dotyczyly kosmetykow, a teraz taka niespodzianka... Mieszkam od roku w Hiszpanii z mezem (tez polakiem) i synkiem Dawidem, ktory teraz juz ma 20 mscy. Wlasnie zaczyna mowic wiec ucieszylam sie jak zobaczylam ten watek. Wczoraj powiedzial pierwsze dluzsze slowo i o dziwo po hiszpansku "papilla", ale pewnie dlatego, ze jest podobne do "papa"...ha,ha
agniecha17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 11:50   #14
nusia275
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 13
Thumbs up Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Witam Wszystkie Mamy.Moje dzieciaczki (a mam dwóch wspaniałych synków 4,5 i prawie 6 latek)mieszkają od dwóch lat w hiszpani gdzie chodzą do szkoły i uczą się języka.Przez te dwa lata nauczyli się mówić lepiej od nas i świetnie potrafią odgraniczać polski od hiszpańskiego.W domu rozmawiamy tylko po polsku choć czasem brakuje im słowa i zastępują go hiszpańskim.(chodzi osłowa nie używane na codzień)Bardzo się cieszę,że dzieci znają dwa języki.Jest to coś czego im nikt nigdy nie odbieze i na pewno będzie imłatwiej w życiu.W tym roku postaramy sie wysłać starszego do polskiej zerówki i zobaczymy czy nie będzie to za dużo szkoły dla 6-latka. Jestem jak najbardziej za mówieniem do dzieci w dwóch językach gdyż czym młodsze tym szybciej się uczą.
nusia275 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 14:40   #15
agniecha17
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 352
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

U mnie jest troche gorzej, bo mieszkam kolo Barcelony, a tutaj obowiazuja dwa jezyki: castyliano (hiszpanski) i katalunski...w dodatku trwa kampania, zeby Katalunia byla uznana za oddzielna narodowosc, oczywiscie z katalunskim jako glownym jezykiem. Rozmawiam z maluchem w domu po polsku i na placu zabaw po hiszpansku (i wszyscy nasi znajomi Hiszpanie tez), ale od wrzesnia zamierzam isc do pracy i Dawid pojdzie do przedszkola (bedzie mial 2lata) a tam niestety obowiazuje katalunski. Az strach myslec co bedzie w szkole jak dojdzie angielski. Ale to nie tylko problem obokrajowcow, moi znajomi, ktorzy sie urodzili w innych regionach Hiszpani tez maja ten problem. Ja wlasnie zaczelam kurs katalunskiego, zeby chociaz wiedziec co bedzie mowil do mnie synek...hi,hi
agniecha17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 16:27   #16
NiUśKa_
Rozeznanie
 
Avatar NiUśKa_
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Warszawa/Słupsk
Wiadomości: 711
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

mi znajoma opowiadala o siostrze, ktora mieszka wraz z mezem Niemcem we Francji. ona mowi do synka po polsku, on po niemiecku, a w przedszkolu fracuski oczywiscie. i mowi maly w tych 3 jezykach, tyl ze jest taki smieszny podzial, ktory znajoma zauwazyla bedac u nich: normalnie mowil do cioci(mojej znajomej) po polsku, ale kiedy opowiadal o przedszkolu to mowil po francusku bo tak mu latwiej, jak opowiadal o pracy swojego taty(pracuje w budownictwie) to po niemiecku. taki podzial tematyczny jakby byl...

ale z czasem pewnie to sie wyrowna
NiUśKa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-20, 18:00   #17
nusia275
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 13
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez agniecha17
U mnie jest troche gorzej, bo mieszkam kolo Barcelony, a tutaj obowiazuja dwa jezyki: castyliano (hiszpanski) i katalunski...w dodatku trwa kampania, zeby Katalunia byla uznana za oddzielna narodowosc, oczywiscie z katalunskim jako glownym jezykiem. Rozmawiam z maluchem w domu po polsku i na placu zabaw po hiszpansku (i wszyscy nasi znajomi Hiszpanie tez), ale od wrzesnia zamierzam isc do pracy i Dawid pojdzie do przedszkola (bedzie mial 2lata) a tam niestety obowiazuje katalunski. Az strach myslec co bedzie w szkole jak dojdzie angielski. Ale to nie tylko problem obokrajowcow, moi znajomi, ktorzy sie urodzili w innych regionach Hiszpani tez maja ten problem. Ja wlasnie zaczelam kurs katalunskiego, zeby chociaz wiedziec co bedzie mowil do mnie synek...hi,hi
Biedaczko czeka cię ogrom pracy.Ten kataluńsk to chyba całkowicie odrębny od hiszpańskiego?A angielskim się nie przejmuj bo w szkole to totalna zabawa i dzieci są zadowolone i powiem,Ci że moje znają dużo słów i piosenek po angielsku,a starszy syn (ten 6letni)ostatnio jak rozmawiałam z jego profesorą to się chwalił,że już zna dwa języki i uczy się trzeciego.Był bardzo dumny.(i ja też oczywiście.)Myślę,że Twój synek też będzie taki dumny a nawet bardziej bo będzie znał aż cztery.Buziaczki.
nusia275 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-23, 19:28   #18
sky1980
Rozeznanie
 
Avatar sky1980
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 724
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez paula78
sky pytanie z czystej ciekawosci:jestes blondynka a twoj mąz arabem?
co ci do tego??
sky1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-23, 19:32   #19
sky1980
Rozeznanie
 
Avatar sky1980
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 724
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez Luba
Jesli od samego poczatku, od urodzenia, bedzecie do dziecka mowic kazde w swoim jezyku, to raczej ono nie bedzie tego przyjmowalo jako nauke. Bedzie to dla niego naturalne, ze mama mowi w innym jezyku niz tata a inni ludzie mowia jeszcze inaczej. I naturalnie nuczy sie mowic w jezyku mamy i taty, bez specjalnej nauki. Tak wynika z moich obserwacji.
Ale spotykam tu tez rodzicow, ktorzy nie ucza dziecka swojego jezyka, bo uwazaja, ze np to wstyd mowic po polsku. Przeraza mnie to i bardzo zal mi tych dzieci, ktore nie moga potem porozumiec sie ze swoja rodzina w Polsce. A poza tym jak juz napislam kazdy dodatkowy jezyk to skarb i nie ma lepszych i gorszych jezykow.
nie wstydze sie tego skad pochodze i w jakim jezyku mowie, nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko nie znalo mojego ojczystego jezyka,albo kultury?!

paula78 nie wstydze sie rowniez tego w jakim jezyku i z jakiej kultury pochodzi moj narzeczony!!!
sky1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-23, 19:53   #20
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez sky1980
nie wstydze sie tego skad pochodze i w jakim jezyku mowie, nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko nie znalo mojego ojczystego jezyka,albo kultury
Mam nadzieje, ze tego co napisalam nie odebralas osobiscie. Nie taki byl moj zamiar! Wyraznie napisalam, ze tu (czyli tu gdzie mieszkam) spotykam takich rodzicow, ktorzy wstydza sie mowic do dziecka po polsku.
Odpowiedzialm Ci na Twoje pytanie najlepiej jak umialam a druga czesc mojej wypowiedzi byla juz bardziej ogolna i nie skierowana do Ciebie osobiscie.
Pozdrawiam
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-23, 20:03   #21
sky1980
Rozeznanie
 
Avatar sky1980
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 724
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

jasne ze nie wszystko jest OK
ja rowniez nie rozumie dlaczego niektorzy wstydza sie wlasnego pochodzenia
sky1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-23, 20:09   #22
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez sky1980

paula78 nie wstydze sie rowniez tego w jakim jezyku i z jakiej kultury pochodzi moj narzeczony!!!
zupelnie nie o to chodzi ,nie mialm nic zlego na mysli ,absolutnie.w zaden sposb nie chcialam cie urazic.

pytam z czystej ciekawosci byc moze i twój przykład potwierdzil moje wieloetnie obserwacje na temat holandii.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-23, 22:52   #23
danka0912
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 31
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

moja corka urodzila sie w niemczech i ma teraz 2 latka i 5 mies. rozmawiamy
z mezem tylko po polsku z racji tego, ze ja sama nie znam niemieckiego, ale wiekszosc znajomych podziela tutaj twoje stanowisko, ze nalezy mowic w jezyku ojczystym, bo tego ,,drugiego'' to sie szybko nauczy.
danka0912 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-24, 09:07   #24
Koziołek Matołek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 9
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Aloa!
Jestem dojrzewającą mamusią, ok 28 września przyjdzie na świat moje pierworodne maleństwo, ale na tem temat mogę powiedzieć dość dużo z własnego doświadczenia.

Moja mama jest Rosjanką, tata- Polak, kiedy byłam mała, nie rozróżniałam obu języków- automatycznie przestawiałam się z jednego na drugi (pół roku spędzaliśmy tu, a pół w Petersburgu; dojeżdzała do nas do PL babcia- tylko rosyjski). Więc uważam, że dla dzieci kilka języków to żaden problem (od przedszkola doszedł mi jeszcze angielski)

Teraz jestem mężatką, mój mąż ma obywatelstwo Słowackie, mama z Bratysławy, tata- Warszawiak. I Marek tak jak ja biegle mówi w obu jężykach (zresztą pracuje w PL dla słowackiej firmy...)

Mam nadzieję że nasze dzieci będą znaly i polski i słowacki i rosyjski, angielski chyba też- teraz to chyba podstawa.
I wiem że to nie jest tak naprawdę żaden problem i żaden wysiłek (nauka języków- każdego następnego przychodzi bardzo łatwo)

pozdrawiam Aga
Koziołek Matołek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-24, 09:30   #25
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Bardzo się cieszę, że swoimi doświadczeniami potwierdzasz to co ja tylko obserwuję.
A tak na marginesie, to patrze na te dwu- a czasami trzyjęzyczne maluchy i strasznie, strasznie im zazdroszczę. Chciałabym tak jak one "od zawsze" znac parę jezyków a nie uczyć się ich w pocie czoła.
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-24, 21:50   #26
Ejva
Zadomowienie
 
Avatar Ejva
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 417
GG do Ejva
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Cytat:
Napisane przez Renata77
Hej
Mysle, ze mozecie mowic do dziecka w dwoche jezykach to sie lepiej oslucha, nie ma sensu czekac az pojdzie do przedszkola, takie jest moje zdanie
A male dzieci ucza sie blyskawicznie
Pozdrawiam
Dwujezyczni rodzice to inna sprawa ale co do rodzicow Polakow mieszkajacych w innym kraju to ja zgadzam sie z opinia ze do dziecka nalezy mowic w ojczystym jezyku - drgiego nauczy sie miedzy innymi dziecmi, w przedzkolu i szkole.
__________________
A+E=JKD

Heal my heart and make it clean
Open up my eyes to the things unseen
Show me how to love like you have loved me
Ejva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-25, 06:34   #27
kasia191273
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 3 342
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

ja tylko napiszę, co na ten temat mówią fachowcy od dwu/ wielojęzyczności. Jest jedna złota zasada- JEDNA OSOBA- JEDEN JĘZYK. Dziecko bez trudu uczy się dwóch lub więcej języków, jeśli spotyka się z osobami, które konsekwentnie mówią do niego w jednym tylko języku. Mama po polsku, tata po arabsku na przykład, a w przedszkolu po niderlandzku. Nie powinno się natomiast mieszać języków mówiąc do dziecka. No i podzasada: mówi się do dziecka w tym języku, który zna się perfekcyjnie. Kaleczenie obcego języka tylko w imię 'szybszej edukacji' dziecka nie przynosi zamierzonych efektów.
kasia191273 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-25, 07:40   #28
Renata77
Przyczajenie
 
Avatar Renata77
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Italia / Bielsko-Biala
Wiadomości: 17
Wyślij wiadomość przez ICQ do Renata77 GG do Renata77
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

Ejva masz racje, rodzice Polacy powinni mowic do dziecka w ojczystym jezyku. Innego jezyka dzieci naucza sie w przedszkolu, szkole. Ja pisalam o przypadku gdy jedno z rodzicow nie jest Polakiem.
A wiecie z czym sie spotkalam? Z sytuacja gdy Polka za granica wyszla na maz za obywatela temtego kraju, mieli dwoje dzieci i ona wcale nie mowila do nich po polsku...tylko w obcym jezyku..wiecie jakcie to bylo dla mnie smutne..bo te dzieci maja teraz po kilkanascie lat i zaluja, ze nie znaja polskiego..
Podobnie jak Luba strasznie zazdroszcze dwu- , trzyjezycznym maluchom, one nawet nie wiedza kiedy sie ucza jezykow i przychodzi to im niezwykle latwo, nawet w formie zabawy.
Pozdrawiam
Renata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-25, 10:22   #29
Ejva
Zadomowienie
 
Avatar Ejva
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 417
GG do Ejva
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

No wlasnie ja z kolei znam taki przypadek - znajomi rodzicow wyemigrowali kiedys do Niemiec z wowczas 5-letnim synkiem ktory mowil oczywiscie tylko po polsku. W tej chwili chlopak ma ponad 20 lat - i po polsku owszem rozumie ale trzeba do niego wolno mowic a sam nie mowi w ogole. Stalo sie tak dlatego ze rodzice nie byli zbyt konsekwentni. Dziecko ze szkoly przynosilo inny jezyk i rodzice po niemiecku mu odpowiadali - potem to juz weszlo w krew.... WIec uniknijcie tez tego bledu. Tak mnie znajomy Polak urodzony w Anglii poucza - nawet jak nasz przyszly potomek bedzie do nas mowil po ang. mamy odpowidac po polsku

Ja tez zazdroszcze dzieciom dwujezycznym - ja juz zawsze bede mowic po angielsku z polskim akcentem. Ale za to moje pociechy to nadrobia
__________________
A+E=JKD

Heal my heart and make it clean
Open up my eyes to the things unseen
Show me how to love like you have loved me
Ejva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-25, 15:38   #30
kasia191273
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 3 342
Dot.: Dzieci dwujęzyczne- są tu takie?

mam w Holandii koleżankę- Chinkę- która ma męża Holendra i małą córeczkę. Ojciec mówi do dziecka po niderlandzku, ale mama- zamiast po chińsku, swoim łamanym niderlandzkim! Kompletny nonsens. Nie dość, że odbiera dziecku niepowtarzalną szansę prostego opanowania tak trudnego języka jak chiński, to jeszcze kaleczy inny język. Rozmawiałam z nią, ale zdaje się nie rozumieć probemu. Mamy Polki- uczcie dzieci polskiego! Wcale nie tylko z patriotycznych pobudek, ale po prostu to kolejny język, który dziecku poszerza horyzonty i może w życiu pomóc, a w dzieciństwie nauka przychodzi naprawdę bardzo łatwo. 12 rok życia uważa się za wiek krytyczny, więc im wcześniej, tym lepiej!!!!
kasia191273 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Odchowalnia - jestem mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-09-29 23:31:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:10.