matura rozszerzona z historii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-15, 15:12   #1
me9so3horny
Zakorzenienie
 
Avatar me9so3horny
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: dalej niż 8mila.
Wiadomości: 16 062

matura rozszerzona z historii


czy któraś z was ją zdawała?
__________________
people always leave.
me9so3horny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-15, 21:53   #2
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: matura rozszerzona z historii

ja, 4 lata temu i co w związku z tym?:P
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 16:18   #3
me9so3horny
Zakorzenienie
 
Avatar me9so3horny
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: dalej niż 8mila.
Wiadomości: 16 062
Dot.: matura rozszerzona z historii

masz jakieś cenne wskazówki? ; >.
z czego najlepiej się uczyć, ile poświęcać temu czasu, czy do poszczególnych epok przykładać się bardziej (i jakich), czy może to będzie misz masz.. itp ; >.
__________________
people always leave.
me9so3horny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 17:00   #4
myslenieszkodzi
Raczkowanie
 
Avatar myslenieszkodzi
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 151
Dot.: matura rozszerzona z historii

dziwne, że zdajesz maturę rozszerzoną z historii, a zadajesz takie pytania nauczyciel przedmiotowy nie mówił wam, jak wygląda egzamin, nie robiliście przykładowych testów?

zacznij od obejrzenia arkuszy z ubiegłych lat, a zobaczysz, że jest tam wszystko

od siebie tylko dodam, że warto robić wszystkie ćwiczenia z tekstami źródłowymi, jakie znajdziesz w podręczniku, zeszycie ćwiczeń czy innych pomocach naukowych - moim zdaniem matura na poziomie rozszerzonym jest bardziej przyjazna właśnie dzięki licznym zadaniom, gdzie pracuje się na tekście źródłowym
myslenieszkodzi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 18:25   #5
me9so3horny
Zakorzenienie
 
Avatar me9so3horny
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: dalej niż 8mila.
Wiadomości: 16 062
Dot.: matura rozszerzona z historii

ja jestem w drugiej klasie i maturę zdaję za rok dopiero.
chciałam się wcześniej trochę zorientować ;>.
__________________
people always leave.
me9so3horny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-17, 13:13   #6
anlaya
Zakorzenienie
 
Avatar anlaya
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 146
Dot.: matura rozszerzona z historii

Ja zdawałam jakiś czas temu, moja siostra w tym roku :P Ponadto udzielałam przez 2 lata korepetycji z historii i wosu.
Jedyne, co mogę poradzić, to przejrzenie poprzednich arkuszy egzaminacyjnych, również tych próbnych. Na edulandii.pl lub na stronach OKE. Najwięcej problemów sprawia maturzystom napisanie dobrego wypracowania i ważne jest, by nauczyciel przeprowadzał klasówki również w formie wypracowań. Najważniejsze jest, by dobrze zrozumieć temat i słowa klucze w nim zawarte: oceń, scharakteryzuj, porównaj itp. Mój nauczyciel zawsze podkreślał, że kluczem sukcesu jest dobry plan wypracowania, który można zapisać chociażby w brudnopisie.
A jeśli chodzi o epoki, które się najczęściej pojawiają, to nie ma gotowej recepty. Zależy to od tendencji ogólnych, czy nawet sytuacji politycznej i polityki prowadzonej przez CKE. Przeglądając testy z ubiegłych lat, zorientujesz się, jakiego typu zadania pojawiały się najczęściej. Nie bagatelizuj zagadnienia historii sztuki i zaopatrz się w dobry atlas historyczny i np. ćwiczenia na mapach konturowych, a także w zeszyt z tekstami źródłowymi i pytaniami do nich. Najfajniejsze podręczniki do historii to stare, wsipowskie "czarne grzbiety" - z nich nauka to sama przyjemność. Nowe wydania operonowskie lub PWNowskie nie dorastają im do pięt. Elementy historii ustroju, przydatne np. w wypracowaniach, można znaleźć w publikacji J. Bardacha "Historia ustroju i prawa polskiego", jest to podręcznik akademicki, ale ja już w liceum się z niego uczyłam. Dobrze mieć też słownik historyczny...Jak masz jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
anlaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-19, 21:01   #7
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: matura rozszerzona z historii

Dziewczyny mają rację - trening czyni mistrza - wypełniaj arkusze w poprzednich lat, nowa matura w dużej mierze opiera się właśnie na sztuce wypełniania takich arkuszy.
Moja nauczycielka, kiedy nas przygotowywała do matury postawiła zwłaszcza na pisanie wypracowań (pisałyśmy ich naprawdę dużo), na interpretację źródeł i na mapy konturowe. Miałam wtedy taki zestaw mapek konturowych, na podstawie których robiło się ćwiczenia.
verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:10.