Moja koleżanka chyba ma anoreksję ? Jak jej pomóc ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-05, 15:50   #1
sara345
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2

Moja koleżanka chyba ma anoreksję ? Jak jej pomóc ?


Cześć dziewczyny !

Zaczynam podejrzewać, że moja koleżanka ma anoreksję. Zaczęło się od tego, że przed wakacjami zaczęła się odchudzać, żeby lepiej wygladać w lato. Przestała jeść słodycze i inne kaloryczne rzeczy, zaczęła biegać, jeździć na rowerze. Generalnie wszystko to wyglądało na zdrowe i rozsądne podejście. Udało jej się schudnąć i wyglądała całkiem fajnie. Wcześniej nie była gruba, ale jak modelka nie wyglądała. Miała troszkę więcej ciała, ale wygląda jak normalna zdrowa dziewczyna, raczej bez nadwagi. Jakiś czas się nie widziałyśmy. Zobaczyłam ją ponownie po jakimś miesiącu i byłam w niezłym szoku. Była jeszcze chudsza niż wcześniej, a nawet chudsza niż ja (a ja zawsze byłam chudziną). Niby wyglądała ok, ale wystawały jej kości, a ramionka miała takie wątłe ..Powiedziała mi wtedy, że schudła ok 25 kg. Nie wyglądała dobrze , ale tak na granicy więc nic nie mówiłam bo stwierdziłam, że być może przesadzam. Ale ostatnio znowu nie widziałyśmy się jakiś czas. Gdy ja zobaczyłam po prostu się przeraziłam. Wyglądała jakby schudła kolejne 5-10 kg. Przy 175 cm wzrostu wygląda jakby ważyła 40-45 kg. Na pytanie czy dalej się odchudza powiedziała, że nie.. ale widzę jak wygląda . Tak nie wygląda zdrowa dziewczyna. Dodam, że przez te całe jej odchudzanie zaniedbała obowiązki związane ze szkołą. Niektórzy tak mają, że zajadają stres i ona chyba do nich należy. Boi się ,że przytyje jeśli będzie musiała zająć się czymś stresującym . Doszło do tego, że jeszcze chwila i zawali szkołę. Poszła z tym do psychologa . Bardzo dobrze, ale ja mam wrażenie , że problem tkwi głębiej. Nie wiem co powinnam zrobić ? Powiedzieć jej wprost , że źle wygląda ? Czy jakoś inaczej , delikatniej ?A może tylko mi się wydaję ?Pomocy!
sara345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 11:24   #2
Venaa
Raczkowanie
 
Avatar Venaa
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 33
Dot.: Moja koleżanka chyba ma anoreksję ? Jak jej pomóc ?

No na pewno nie powinnaś tego ignorować. Z tego co piszesz wychodzi na to że koleżanka może mieć jakieś zaburzenia dotyczące odżywiania. Tak to już bywa, że jak ktoś jest grubszy i zacznie się odchudzać to ludzie zaczynają dostrzegać, że się gubi kilogramy i chwalą twój nowy wygląd. U mnie było tak, że właśnie te komplementy innych jeszcze bardziej motywowały mnie żeby jeszcze więcej kilogramów zrzucić. Potem z kolei zaczynały się komentarze, że jestem już za chuda i przesadzam, ale one też mnie o dziwo motywowały, przynajmniej już nikt nie mówił, że jestem gruba. Możliwe, że u Twojej koleżanki jest podobnie, powinnaś z nią szczerze porozmawiać/spróbować jej jakoś pomóc. Powiedz jej, że się o nią martwisz i że nie wygląda zdrowo. Poradź jej, że nie można tak i powinna wziąć się w garść, powiedz jej, że zdajesz sobie sprawę, że to trudne, ale niech pamięta, że zawsze może na Ciebie liczyć/Twoje wsparcie. Skoro poszła do psychologa to już dobry początek, miejmy nadzieję, że się w porę opamięta. Na pewno nie może z tym wszystkim zostać sama.

Jeżeli chodzi o mnie to niewątpliwie miałam duże zaburzenia odżywiania, ale czy anoreksję to nie wiem (nigdy nie wylądowałam w szpitalu, ale pewnie niewiele brakowało). Często oszukiwałam samą siebie, wmawiałam sobie, że nie jestem głodna, chowałam jedzenie po szufladach lub wyrzucałam z obawą, że przytyję.


Powodzenia

Edytowane przez Venaa
Czas edycji: 2014-09-06 o 11:26
Venaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-08, 12:03   #3
sara345
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2
Dot.: Moja koleżanka chyba ma anoreksję ? Jak jej pomóc ?

Cytat:
Napisane przez Venaa Pokaż wiadomość
No na pewno nie powinnaś tego ignorować. Z tego co piszesz wychodzi na to że koleżanka może mieć jakieś zaburzenia dotyczące odżywiania. Tak to już bywa, że jak ktoś jest grubszy i zacznie się odchudzać to ludzie zaczynają dostrzegać, że się gubi kilogramy i chwalą twój nowy wygląd. U mnie było tak, że właśnie te komplementy innych jeszcze bardziej motywowały mnie żeby jeszcze więcej kilogramów zrzucić. Potem z kolei zaczynały się komentarze, że jestem już za chuda i przesadzam, ale one też mnie o dziwo motywowały, przynajmniej już nikt nie mówił, że jestem gruba. Możliwe, że u Twojej koleżanki jest podobnie, powinnaś z nią szczerze porozmawiać/spróbować jej jakoś pomóc. Powiedz jej, że się o nią martwisz i że nie wygląda zdrowo. Poradź jej, że nie można tak i powinna wziąć się w garść, powiedz jej, że zdajesz sobie sprawę, że to trudne, ale niech pamięta, że zawsze może na Ciebie liczyć/Twoje wsparcie. Skoro poszła do psychologa to już dobry początek, miejmy nadzieję, że się w porę opamięta. Na pewno nie może z tym wszystkim zostać sama.

Jeżeli chodzi o mnie to niewątpliwie miałam duże zaburzenia odżywiania, ale czy anoreksję to nie wiem (nigdy nie wylądowałam w szpitalu, ale pewnie niewiele brakowało). Często oszukiwałam samą siebie, wmawiałam sobie, że nie jestem głodna, chowałam jedzenie po szufladach lub wyrzucałam z obawą, że przytyję.


Powodzenia
Chyba masz racje. Może to nie anoreksja, ale na pewno jakieś zaburzenia odżywiania. Faktycznie strasznie "podniecała" się , że może zmieścić się w mniejszy rozmiar albo ze Pani w sklepie jej powiedziała, że ona na 38 to na pewno nie wygląda. Martwię się bo mam wrażenie, że może mi wszystkiego nie mówić. Jesteśmy ze sobą blisko, ale o swoim problemie powiedziała mi dopiero po jakimś czasie. Bała się , że nie zrozumiem..wstydziła się po prostu. Dziękuję Ci za radę . Na pewno skorzystam , choć mam nadzieję, że nie jest to na tyle poważne jak mi się wydaje. Całe szczęście, że przynajmniej poszła do psychologa. To i tak sukces bo z moich obserwacji wynika , że uświadomienie sobie tego problemu zajęło kilka miesięcy.
sara345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-08 12:03:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:50.