Aparat dla początkującej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-01-26, 11:40   #1
Hope97
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 69

Aparat dla początkującej


Cześć piszę tu, aby poradzić się w sprawie kupna aparatu. Otóż od niedawna zaczęłam interesować się fotografią i chcę rozwijać tę pasję. Dotąd robiłam zdjęcia tylko telefonem komórkowym (ma wyjątkowo dobry aparat, bo kilka osób pytało mnie jakim aparatem wykonuje zdjęcia). Zaczęłam rozważać zakup aparatu (lustrzanki oczywiście) i tu moje pytanie: jaki aparat polecacie dla fotografa-amatora? Planuję założenie swojej strony internetowej np. na Insta i tam wrzucać swoje zdjęcia; zależy mi aby to był aparat nie jakiś bardzo skomplikowany w obsłudze i po prostu robiący dobre zdjęcia... polecano mi Canona eos 200 d a jakie są wasze opinie? Pozdrawiam.
Hope97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 11:49   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Aparat dla początkującej

Zaczęłam rozważać zakup aparatu
Dobry pomysł

(lustrzanki oczywiście)
Dlaczego lustrzanki, a nie bezlusterkowca?

i tu moje pytanie: jaki aparat polecacie dla fotografa-amatora?
Amatorski

zależy mi aby to był aparat nie jakiś bardzo skomplikowany w obsłudze
Każdy amatorski ma program "zielony", działający jak aparat w telefonie, tzn. wyceluj, nie myśl i naciśnij, ale jeśli interesujesz się fotografią, to chyba nie będziesz się do tego ograniczać?

i po prostu robiący dobre zdjęcia...
Żeby zdjęcia były "dobre" musi się postarać fotograf, sam sprzęt nie wystarczy.
Zaczynasz w temacie foto, dlatego nie jestem pewien, czy wiesz, że w lustrzankach jakość (techniczna) zdjęć mocno zależy od jakości obiektywu, jaki jest podpięty do aparatu. W zestawie z aparatem najczęściej jest dodawany najprostszy, najtańszy jaki udało się wyprodukować, więc z założenia nie może robić zdjęć o super jakości, bo wtedy nikt nie kupowałby tych dodatkowych, lepszych, i znacznie droższych obiektywów.


polecano mi Canona eos 200 d a jakie są wasze opinie?
Dobry, jak praktycznie każdy inny (z wyjątkiem 2000d, 4000d, 250d, które stwarzają problemy przy współpracy z lampami błyskowymi, ogólnie mówiąc). Jest dość mały, dla jednych osób to duża zaleta, dla innych duża wada (gorzej się trzyma, zwłaszcza z większymi, cięższymi obiektywami).
Ja na podobne pytania początkujących osób odpowiadam zawsze "coś używanego, taniego". Może się okazać, że jednak telefon jest wygodniejszy, zawsze jest pod ręką. Lustrzanka zajmuje dość dużo miejsca (nawet ta mała), żeby uzyskać fajne efekty trzeba więcej "dać od siebie" (w nowoczesnych telefonach aparaty są wspierane przez mocno zaawansowane oprogramowanie, które może znacznie poprawiać zdjęcia, nawet "w ukryciu" przed fotografem, tzn. na ekranie jest wyświetlane już poprawione, fotograf nie ma kontaktu z rzeczywistym zdjęciem odczytanym z przetwornika, w lustrzankach najczęściej jest odwrotnie), z tego powodu czasem zdarzają się rozczarowania po przejściu na lustrzanki (bezlusterkowce). Pytasz o aparat wartości ok. 2500zł, więc sugerowałbym uwierzenie w swoją szczęśliwą gwiazdę, i poszukanie ładnego, niezajechanego (z wyglądu i z "przebiegu", tzn. liczby zrobionych zdjęć) aparatu w granicach 600-800zł (z podstawowym obiektywem, w przypadku Canona to Canon EF-S 18-55 IS lub lepiej IS STM).
W porównaniu do 200d prawdopodobnie będzie miał mniej Mpix, będzie gorzej się sprawował podczas filmowania, i będzie miał większe szumy przy użyciu wysokich czułości, cała reszta praktycznie jest taka sama. Nie chodzi o to, żeby to był aparat "docelowy", ale żeby tanim kosztem spróbować co to jest ta fotografia lustrzanką, żeby nauczyć się korzystania z aparatu, i po pół roku-roku, żeby świadomie wybrać taki aparat, jak będzie lepiej spełniał Twoje potrzeby.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-30, 15:43   #3
Pani_Niedoskonala
Przyczajenie
 
Avatar Pani_Niedoskonala
 
Zarejestrowany: 2019-12
Lokalizacja: Strefa 51
Wiadomości: 21
Dot.: Aparat dla początkującej

@Hope97: Popieram magrad.

Lustrzanka nie powinna być oczywistym wyborem, bo warto również zastanowić się nad bezlusterkowcem. Ja z telefonu przesiadłam się na lusterkowca i przyznam szczerze, że nie jest to takie hop siup - jeśli zależy Ci na robieniu zdjęć ustawiając parametry, a nie na auto.

O Canonie się nie wypowiem, bo nie testowałam. Od kilku lat mam Nikona D7100 z kit'owym obiektywem 18-105 i nie narzekam. Obiektyw jest akurat dosyć jasny, więc wg mnie ma w miarę szerokie zastosowanie. Oczywiście mówimy o fotografii amatorskiej, bo prawdziwy fotograf zapewne by mnie wyśmiał

Zanim ktokolwiek poleci Ci coś to warto żebyś napisała, jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup i co najczęściej fotografujesz, bo od tego również zależy jaki obiektyw kupić do body.
__________________
Pani Niedoskonała - mistrzyni w podejmowaniu prób zorganizowania swojego życia - oczywiście bezskutecznych.
Pani_Niedoskonala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-31, 10:58   #4
Hope97
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 69
Dot.: Aparat dla początkującej

Dzięki za odpowiedzi! Mam zamiar najczęściej fotografować przyrodę, widoki, naturę - takie zdjęcia najczęściej robiłam telefonem i stąd przyszła chęć aby rozwijać się fotograficzne bardziej myślicie że bezlusterkowiec byłby lepszy dla mnie?
Hope97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-31, 12:36   #5
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Aparat dla początkującej

To było zwrócenie uwagi, że nie tylko lustrzanki są na rynku
Jednak jak na razie obiektywy do lustrzanek są tańsze, niż do bezlusterkowców.
Gdybym miał proponować maksymalny zestaw na początek, sugerowałbym (używane):
- Canon EF-S 18-55 IS STM (najlepszy z obiektywów "kitowych", pojawił się w zestawach z 700d, 100d i nowszymi), lub tylko "IS II" (trochę gorszy)
- Canon EF-S 10-18 IS STM (superszerokokątny, daje świetne efekty przy zdjęciach krajobrazu, patrząc na stosunek jakości do ceny jest bezkonkurencyjny, używane od 600zł)
- jeśli będziesz potrzebować coś "do przybliżania", to Canon EF-S 55-250 IS STM (poprzednie wersje, bez "STM", są gorsze).
Za "resztę kasy" kupiłbym aparat. Przy czym te obiektywy będą pracować zarówno na 350d o wartości 100-150zł, jak i na najnowszym 90d za 5000zł (na 200d też), więc możesz zacząć od starszego aparatu, a potem zmienić go na nowszy, i jeszcze nowszy, a obiektywy nadal będą "dobre".
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-23, 08:42   #6
olgawit12345
Przyczajenie
 
Avatar olgawit12345
 
Zarejestrowany: 2020-04
Wiadomości: 9
Dot.: Aparat dla początkującej

Kiedy zaczęłam bardziej interesować się fotografią, sięgnęłam po tzw. hybrydę, czyli cyfrówkę z dużym zoomem (obiektyw był niewymienny). Z perspektywy czasu ten aparat pozwolił mi na zrobienie dużo ciekawych zdjęć i plusem była też cena. Czułam jednak, że stoję w miejscu i dopiero lustrzanka spełniła moje oczekiwania i spełnia do dzisiaj Teraz też widzę, że większe znaczenie mają tu obiektywy niż sam aparat.

Myślę, że to w dużej mierze zależy od budżetu. Jeśli to nie jest chwilowe zainteresowanie, to pewnie będziesz zmieniać sprzęt zgodnie z potrzebami
olgawit12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-08-06, 09:03   #7
NataliaKos85
Przyczajenie
 
Avatar NataliaKos85
 
Zarejestrowany: 2020-08
Wiadomości: 6
Dot.: Aparat dla początkującej

Obecnie produkowane telefony mają tak świetne aparaty, że śmiało można nimi na co dzień robić zdjęcia.

Oczywiście jeśli chcesz zająć się profesjonalną fotografią, to dobry aparat będzie niezbędny. Osobiście mam aparat Nikon D530, ale uważam, że ważny jest nie tyle co aparat, tylko dobry obiektyw! To jest niestety kolejna inwestycja.
NataliaKos85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-09-04, 19:22   #8
butiques
Przyczajenie
 
Avatar butiques
 
Zarejestrowany: 2020-09
Wiadomości: 3
Dot.: Aparat dla początkującej

Ja odradzam canona, dla mnie to jest przereklamowana firma.
butiques jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-20, 08:46   #9
polcia1284
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 10
Dot.: Aparat dla początkującej

u mnie na początek bardzo dobrze sprawdzał się nikon 5300, ale to było już kilka ładnych lat temu. Choć już mam kilka nowszych modeli, to nadal czasem wracam do mojej pierwszej lustrzanki
polcia1284 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-12-18, 18:56   #10
dorota881
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-12
Wiadomości: 2
Dot.: Aparat dla początkującej

A jaki budżet?
dorota881 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-01-21, 15:59   #11
Dzikibil
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-01
Wiadomości: 1
Dot.: Aparat dla początkującej

Nikt raczej nie udzieli ci odpowiedzi na takie pytanie

Przede wszystkim nie wiemy jakie posiadasz umiejętności, doświadczenie, predyspozycje, jaki konkretny rodzaj zdjęć cię interesuje jednocześnie na czym ci najbardziej zależy. Przedział cenowy oraz doświadczenie w pracy z aparatem

Pozdrawiam

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2024-01-22 o 07:43 Powód: link
Dzikibil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-01-21 16:59:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:51.