Niszczenie dokumentów w świetle prawa? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-11, 13:24   #1
gabrysiula
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 12

Niszczenie dokumentów w świetle prawa?


Witam serdecznie.

Wd. Polskiego prawa po upływie 5 lat, można już nie trzymać dokumentów jako "dowód". Uzbierało mi się niesamowicie dużo papierów, chcę się ich pozbyć. I teraz moje pytanie, czy są jakieś restrykcje w jaki sposób powinno się takie dokumenty niszczyć?
Pogooglałam i są firmy które się tym zajmują, ba posiadają jakieś certyfikaty:
https://www.google.pl/webhp?sourceid...okument%C3%B3w


Czy trzeba wynająć firmę do niszczenia dokumentów czy mogę te dokumenty spalić w ogródku czy tam piecu i nie martwić się?
gabrysiula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-11, 14:12   #2
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Swoje prywatne możesz spokojnie spalić, firmy zajmujące się profesjonalnym niszczeniem maja zastosowanie głównie dla firm - chodzi o niszczenie dokumentów zawierających np. dane osobowe, których zniszczenie musi być udokumentowane - żeby uniknąć sytuacji, w których np. dane klientów banku czy innej instytucji znajdą się po kilku latach na miejskim wysypisku
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-11, 16:37   #3
anjuta
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 5 462
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Cytat:
Napisane przez gabrysiula Pokaż wiadomość
Witam serdecznie.

Wd. Polskiego prawa po upływie 5 lat, można już nie trzymać dokumentów jako "dowód". Uzbierało mi się niesamowicie dużo papierów, chcę się ich pozbyć. I teraz moje pytanie, czy są jakieś restrykcje w jaki sposób powinno się takie dokumenty niszczyć?
Pogooglałam i są firmy które się tym zajmują, ba posiadają jakieś certyfikaty:
https://www.google.pl/webhp?sourceid...okument%C3%B3w


Czy trzeba wynająć firmę do niszczenia dokumentów czy mogę te dokumenty spalić w ogródku czy tam piecu i nie martwić się?
Dokumentację księgową należy przechowywać - zgodnie z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej - do momentu, w którym upłynął okres przedawnienia. Do takich dowodów zalicza się księgi podatkowe (rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów), ewidencje, rejestry, dowody księgowe (faktury, rachunki itd.), dokumenty inwentaryzacyjne i sprawozdania finansowe. Zgodnie z przepisami, ulegają one przedawnieniu w momencie upłynięcia 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności związanego z nimi podatku.
Dzięki ujednoliceniu terminu podatnik przechowuje dokumenty nie w zależności np. poszczególnych dat wystawienia, ale łącząc je w poszczególne lata podatkowe. Co ważne, deklaracja roczna - jako, że jest składana i regulowana w kolejnym roku podatkowym - powinna być przechowywana przez 5 lat od zakończenia roku, w którym została złożona.

firmy z certyfikatem sa dla firm, które maja dużo dokumentów do zniszczenia (u nas ok. 15 metrów rocznie). Taniej jest dać do firmy niż puszczać przez niszczarkę. firmy niszczą również nośnik z danymi, a nie każda niszczarka "chwyci" płytkę.
anjuta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-11, 21:19   #4
evilcia
Zadomowienie
 
Avatar evilcia
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Z domu
Wiadomości: 1 877
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Tylko uważaj na dokumenty pracownicze, te okres przetrzymywania mają zdecydowanie dłuższy niż 5 lat.. no i środki trwałe też chyba dłużej - jeśli po upływie 5 lat są nadal na stanie firmy
evilcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-12, 07:44   #5
gabrysiula
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 12
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Wszystko się zgadza, mam własną firmę (stąd tak dużo papierów). Właśnie jesteśmy w trakcie przenoszenia siedziby i nadarzyła się okazja zrobić porządek w dokumentach (dane klientów/kontrakty ect.). Wyszły nam niespełna trzy szafy niepotrzebnych papierów.

Zagłębiając się w temat wyczytałam że certyfikowane firmy dają jakiś protokół co zostały zniszczone które później może być dowodem dla skarbówki jak by w razie co się doczepili (chociaż nie powinni bo opłynęło 5 lat..) .

Macie jakieś doświadczenie jak to kosztowo wygląda? Znajomi polecili mi to sawo z pierwszego postu, jednak jak ktoś ma coś zaufanego to proszę o nazwy. Firma znajduje się w Łodzi.
gabrysiula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-08, 15:03   #6
Ula16111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 3
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Jeśli są to dokumenty firmowe, to lepiej wynająć do tego profesjonalną firmę, z tego co pamiętam to płaci się od kg. U mnie w mieście dość bardzo znaną firmą, która zajmuje się niszczeniem dokumentów i działa w wielu miastach to firma Impuls sp. z o. o. (impuls24 pl/oferta/niszczenie-dokumentow/). Ich mogę polecić, bo korzystałam z innych ich usług.


Cytat:
Napisane przez gabrysiula Pokaż wiadomość
Wszystko się zgadza, mam własną firmę (stąd tak dużo papierów). Właśnie jesteśmy w trakcie przenoszenia siedziby i nadarzyła się okazja zrobić porządek w dokumentach (dane klientów/kontrakty ect.). Wyszły nam niespełna trzy szafy niepotrzebnych papierów.

Zagłębiając się w temat wyczytałam że certyfikowane firmy dają jakiś protokół co zostały zniszczone które później może być dowodem dla skarbówki jak by w razie co się doczepili (chociaż nie powinni bo opłynęło 5 lat..) .

Macie jakieś doświadczenie jak to kosztowo wygląda? Znajomi polecili mi to sawo z pierwszego postu, jednak jak ktoś ma coś zaufanego to proszę o nazwy. Firma znajduje się w Łodzi.
Ula16111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 12:31   #7
Tomatos2c
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 6
Dot.: Niszczenie dokumentów w świetle prawa?

Niszczenie dokumentów wiąże się zazwyczaj z zabezpieczaniem przez firmy ochrony danych osobowych. Firmy mają do tego specjalnie urządzenia które niszczą w taki sposób, aby nie dało się ponownie nic odczytać z papierów. Najlepiej, gdy firma której zlecamy niszczenie może pochwalić się z certyfikatami oraz dobrymi opiniami. xxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2018-12-03 o 09:14 Powód: reklama
Tomatos2c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-11-12, 08:58   #8
Erugoth
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 1
Sporo dokumentów co robić?

Witam mam w biurze sporo dokumentów które nie są mi już potrzebne.Poszły by na śmietnik ale z racji RODO nie mogę tego zrobić są nich dane osobowe.Nie mam niszczarki.Mają iść w komin? xd
Erugoth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 09:04   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez Erugoth Pokaż wiadomość
Witam mam w biurze sporo dokumentów które nie są mi już potrzebne.Poszły by na śmietnik ale z racji RODO nie mogę tego zrobić są nich dane osobowe.Nie mam niszczarki.Mają iść w komin? xd
Tak, spal je.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 09:12   #10
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 50 575
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Są firmy zajmujące się profesjonalnie niszczeniem dokumentów. Masz przynajmniej kwit kto jest odpowiedzialny w razie W za wyciek danych.
Nie wiem czy dokumenty można palić
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 09:18   #11
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

[1=b3e038722b79d57d9174818 9c48a0d4b42934a7c_612ac00 51d267;86108546]Są firmy zajmujące się profesjonalnie niszczeniem dokumentów. Masz przynajmniej kwit kto jest odpowiedzialny w razie W za wyciek danych.
Nie wiem czy dokumenty można palić [/QUOTE]

Jest dozwolone, bo czemu by nie?
Wymogiem jest jedynie _ skuteczne_ zniszczenie, a nie sposób w jaki się to robi.

Na pewno dziwnym pomysłem nawet z przed RODo jest wyrzucanie jakichkolwiek dokumentów. Tego nie wolno robić.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-11-12, 09:36   #12
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Niszczarka kosztuje kolo 200zl?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 10:00   #13
Filifjonka
Raczkowanie
 
Avatar Filifjonka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 290
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Jeśli nie są powleczone jakimś plastikiem czy czymś to chyba można ich użyć jako podpałki. Ale lepiej mieć niszczarkę i pozbywać się na bieżąco niepotrzebnych dokumentów.
Filifjonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 10:06   #14
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-12 o 20:14
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 10:32   #15
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

A czy to są dokumenty, które nie muszą być archiwizowane?
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 12:28   #16
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

jakbym się dowiedziała że jakaś firma wyrzuciła na śmietnik dokumenty z moimi danymi bo im już niepotrzebne i szkoda im kasy na niszczarkę to nawet jakby rodo nie było, to odrazu szukałabym innej a i poszukałabym inf czy można gdzieś taki działanie zgłosić ...
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 15:39   #17
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 1 730
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
Niszczarka kosztuje kolo 200zl?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
6 lat temu kupiłam niszczarkę za 50 zł, bo miałam dużo dokumentów do niszczenia i do dziś działa bez zarzutu.
Autorze, kup niszczarkę. Przyda Ci się jeszcze nie raz.
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 16:32   #18
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 951
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Biuro bez niszczarki???
__________________
kiedy się naprawdę kogoś kocha, wierność nie jest żadną zasługą...
GdyKochamy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-12, 18:10   #19
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez Erugoth Pokaż wiadomość
Witam mam w biurze sporo dokumentów które nie są mi już potrzebne.Poszły by na śmietnik ale z racji RODO nie mogę tego zrobić są nich dane osobowe.Nie mam niszczarki.Mają iść w komin? xd
czy Ty mówisz na poważnie? dokumenty z danymi osobowymi na śmietnik????
tak wszyscy narzekają na RODO, ale to jest idealny przykład, że jednak chyba jest potrzebne, skoro niektórym się wydaje, że wcześniej można było dokumenty na śmietnik wyrzucać...
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-11-12, 22:54   #20
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez Erugoth Pokaż wiadomość
Witam mam w biurze sporo dokumentów które nie są mi już potrzebne.Poszły by na śmietnik ale z racji RODO nie mogę tego zrobić są nich dane osobowe.Nie mam niszczarki.Mają iść w komin? xd

Matko i córko.


Gdybym się dowiedziała, że firma coś takiego robi, już nie byłabym jej klientem, a próbowałabym zaskarżyć, nawet bez RODO.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 11:54   #21
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
czy Ty mówisz na poważnie? dokumenty z danymi osobowymi na śmietnik????
tak wszyscy narzekają na RODO, ale to jest idealny przykład, że jednak chyba jest potrzebne, skoro niektórym się wydaje, że wcześniej można było dokumenty na śmietnik wyrzucać...
Dokładnie, jakiś kosmos.
Niszczarki nie są drogie. Sporo prywatnych ludzi bez firmy ma je w domach, bo też się gromadzą dokumenty. A w biurze? Przecież tam to w ogóle podstawa.
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 12:32   #22
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 410
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez MiamiGlow Pokaż wiadomość
Dokładnie, jakiś kosmos.
Niszczarki nie są drogie. Sporo prywatnych ludzi bez firmy ma je w domach, bo też się gromadzą dokumenty. A w biurze? Przecież tam to w ogóle podstawa.
Wlasnie tez sama sobie kupilam niszczarke, bo meczylo mnie juz rozwalanie w drobny mak recznie dokumentow (jak sie tak 100 kartek przerobi to nadgarstki bola jak po szydelkowaniu) i zbieraly sie i zbieraly. Kosztowala ok 200 zlotych ale to juz byla taka drozsza, ze 8 kartek naraz mozna wlozyc, karty kredytowe itd. Najtansza niszczarka sprawdzi sie tak samo dobrze.
ALE jesli mialabym w domu kominek czy piec na wegiel i drewno, to bym sie nie wstydzila spalic starych dokumentow czy kartek w piecu. Dlaczego by nie? Przeciez papier to celuloza, do palenia sie nadaje. Jak jeszcze mielismy w domu normalny piec jak chodzilam do szkoly, to rodzice na koniec roku spalali wszystkie moje niepotrzebne zeszyty, jakies klasowki, ktorych sie zbieraly cale segregatory itd. To bylo najlepsze rozwiazanie, bo wtedy jeszcze nie bylo segregacji papieru.
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 13:19   #23
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

A co robicie z kartami kredytowymi itp plastikami?
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 13:22   #24
otoya
Zadomowienie
 
Avatar otoya
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Waw
Wiadomości: 1 503
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
A co robicie z kartami kredytowymi itp plastikami?
Niszczarka. Ewentualnie tnę na drobne kawałki nożyczkami.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
'Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiła się miłość
Trzeba marzyć
Zamiast dmuchać na zimne
Na gorącym się sparzyć
Z deszczu pobiec pod rynnę
Trzeba marzyć'

otoya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 13:25   #25
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
A co robicie z kartami kredytowymi itp plastikami?

Zwracam do banku który je wydał.
Oni kartę przecinają przy mnie, zatrzymują i potem utylizują już własnymi sposobami.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 17:09   #26
myszka197
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: z nad zachodniej granicy
Wiadomości: 1 032
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

U mnie na osiedlu kiedyś jakiś kretyn wyrzucił na śmietnik kilkadziesiąt CV z danymi ludzi, bezdomni szukający puszek wywalili ja na chodnik i tak fruwało to po osiedlu....
myszka197 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 18:29   #27
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Cytat:
Napisane przez myszka197 Pokaż wiadomość
U mnie na osiedlu kiedyś jakiś kretyn wyrzucił na śmietnik kilkadziesiąt CV z danymi ludzi, bezdomni szukający puszek wywalili ja na chodnik i tak fruwało to po osiedlu....
Super...
Pamiętam jak kiedyś znalazłam kartę płatniczą na ulicy. Pomyślałam, że pewnie ktoś zgubił i nie powinna tak leżeć... Po zaniesieniu do banku okazało się, że to nic takiego. Pani stwierdziła, że nie trzeba było się fatygować, bo karta i tak jest już nieważna. A że dane leżą na ulicy to nic, spoko.
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 18:35   #28
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Można spalić. Ale lepiej przed tym przedrzyj je przynamniej na pół, bo zdarza się, że pół kartki się spali, a reszta potrafi wylecieć kominem w całości.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-20, 13:18   #29
thereaming
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 4
Dot.: Sporo dokumentów co robić?

Zgodnie z obowiązującym obecnie wdrożenie rodo w firmach,wszelkie dokumenty zawierające dane osobowe lub dane firmowe powinny być zniszczone oraz powinno to być w odpowiedni sposób udokumentowane.
W przypadku kontroli firma zobowiązana jest przedstawić system ochrony danych osobowych oraz stosowną dokumentację potwierdzającą bezpieczne zniszczenie dokumentów z poufnymi danymi. Przestrzeganie procedur może zaważyć nie tylko na kondycji finansowej firmy, ale również na jej reputacji i spadku wiarygodności jako partnera biznesowego dla innych podmiotów.

Edytowane przez thereaming
Czas edycji: 2019-03-13 o 13:06
thereaming jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-12-20 14:18:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:48.