Prawo czy medycyna? Profile licealne. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-12-25, 19:07   #1
cha_mi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 1

Prawo czy medycyna? Profile licealne.


Sprawa ma się tak. Mam 16 lat i jestem obecnie w 1. klasie lo (po gimnazjum) na profilu biologiczno-chemicznym. Przedmioty rozszerzone (biologia i chemia) idą mi całkiem dobrze, dlatego pojawił się pomysł pójścia w kierunku medycyny - dobre zarobki, status społeczny, bardzo 'międzynarodowy' zawód.

Jednak jest jeden problem. Całkowicie mnie to nie kręci. Starałam się przekonać i do biologii, i do chemii już od gimnazjum, ale po prostu mnie to nie interesuje. Teraz w liceum trafiłam na świetne nauczycielki obu przedmiotów, a to i tak nie pomogło. Mogę wkuć te przedmioty, zdać dobrze, ale jest to dla mnie i tak w pewien sposób katorga i czuję, że się marnuję. Praca lekarza wydaje się być dla mnie w pewien sposób degradująca, a większość specjalizacji mnie brzydzi (a jak wiadomo, większości nie uda się trafić na tę wymarzoną) Za to odkąd pamiętam zawsze bardziej ciągnęło mnie w kierunku przedmiotów humanistycznych, uwielbiam literaturę, sztukę i historię, a wymarzonym kierunkiem zawsze było prawo. Oboje rodzice są prawnikami (co nie oznacza, że mam jakiekolwiek 'plecy', sytuacja rodzinna prędzej utrudni mi drogę w tym kierunku, niż wspomoże), więc coś tam o ciemnych stronach tego zawodu też wiem. Główny problem jest taki, że po prawie (i nawet aplikacji) o stałe zatrudnienie jest dość trudno, a wyjechać za granicę nie ma jak. Jednak po humanie wciąż widzę więcej perspektyw, nawet jak nie to prawo - jakieś stosunki międzynarodowe, zarządzanie, może ekonomia. Po biol-chemie nie ma dla mnie nic, oprócz medycyny.

Jestem teraz trochę w kropce. Rodzice woleliby medycynę, ale widząc moją sytuację, już nawet nie naciskają. Nie wiem, czy zostać na profilu na którym teraz jestem i nawet sobie radzę, czy jednak zaryzykować i pójść w kierunku, który na serio mnie kręci. Dodam, że w przyszłości bardzo chciałabym się spełniać głównie zawodowo i skupić się raczej na karierze, dlatego tak bardzo boli mnie ta medycyna. Proszę o jakieś rady, historie z życia, może akurat ktoś miał podobną sytuację i jakoś z tego zgrabnie wyszedł. Chętnie posłucham wszystkich
cha_mi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-27, 21:35   #2
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 9 276
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

Zarobki lekarzy są dobre pod warunkiem, że prowadzisz własną praktykę i jesteś dobra w tym co robisz. Nie bedziesz dobrym lekarzem, jeśli twoja praca będzie cię brzydzić. Rodzice za ciebie życia nie przeżyją, więc to, co oni wolą, możesz pominąć w tym procesie decyzyjnym. Skoro uważasz, że w prawie się odnajdziesz, to idź w tym kierunku - chociaż też nie jest to najbardziej opłacalny zawód na świecie w tym kraju. Generalnie do matury masz jeszcze sporo czasu, a profil w liceum naprawdę nie przesądza o studiach. Ja byłam w humanie, a skończyłam politechnikę, znajomi z matfizów szli na medycynę. Skończ może chociaż semestr, a w ferie przemyśl sobie jeszcze raz, co będziesz chciała robić przez jakieś 40 lat swojego życia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-27, 23:10   #3
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

Strasznie masz wąskie myślenie. Nie wiem czy na to studia pomogą, ale zapewniam cię, że nie istnieją tylko dwa kierunki. Poza tym spokojnie po klasie biologiczno-chemicznej możesz pisać rozszerzenie z języka polskiego i angielskiego, a to otwiera ci drogę na większość kierunków humanistycznych. Matematyki do rozszerzenia też ci nie zabroni uczyć się we własnym zakresie, gdybyś myślała o bardziej ekonomicznych kierunkach, więc może zamiast oglądać się na rodziców, na prestiż i pieniądze po prostu usiądź na tylniej części ciała i poważnie się zastanów co ty byś chciała robić i co ciebie interesuje, a potem to realizuj. Poza tym pamiętaj, że studia zawsze można zmienić w trakcie, maturę powtarzać, a nawet pracować w innym zawodzie niż wyuczony.

Uważam, że przez ogrom ludzi studiujących prawo ten kierunek nie jest w tym momencie ani elitarny, ani perspektywiczny. Nawet jakbyś wybrała jedną z lepszych uczelni w kraju, więc jak cię nie kręcą jakieś mocno pożądane specjalizacje związane z tym tematem typu prawo podatkowe, to ja bym sobie odpuściła.
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-27, 23:30   #4
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

A skoro planujesz karierę międzynarodową to czemu nie celujesz już w studia za granicą?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-30, 15:27   #5
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

Jakie przedpotopowe myślenie. Jakbym słyszałam moją babcie świętej pamięci, że najlepiej to prawnik albo lekarz. Kij tam, że świat się zmienił przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Leany już w zasadzie większość napisała, ale mnie rozwala jeszcze jedno. Co ma zacięcie humanistyczne i zamiłowanie do literatury i sztuki do studiowania prawa, stosunków międzynarodowych, zarządzania albo ekonomii!? Żaden z tych kierunków nie jest nawet humanistyczny. Prawo i stosunki to kierunku społeczne, a zarządzanie i ekonomia ekonomiczne (jak sama nazwa wskazuje). No ok, społeczne i humanistyczne są jeszcze jakoś tam powiązane (głownie przez to, że na prawo tradycyjnie biorą pod uwagę maturę z historii), ale pójście do klasy humanistycznej, żeby iść na ekonomię, to już pomysł bardziej niż egzotyczny.

Może zorientuj się najpierw o czym są te kierunki i na czym polega wykonywanie poszczególnych zawodów? Albo może zorientuj się w ogóle, jakie zawody występują obecnie na rynku i czy któryś by Ci pasował? Bo kiedy rzucasz tylko prawem i medycyną, to mam wrażenie, że nawet nie słyszałaś o większości profesji, które są dziś chodliwe. Czasem wystarczy poprzeglądać portale z ogłoszeniami o pracę, żeby zobaczyć czego jest dużo i za co dobrze płacą.

Bo naprawdę świat od czasów mojej babci jednak trochę się zmienił, nawet jeśli Twoi rodzice jeszcze tego nie zauważyli.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-19, 00:29   #6
Schuttenbach
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 2
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

Masz jeszcze czas na wybór studiów. Na Twoim miejscu mimo wszystko skupiłabym się na dobrych wynikach z chemii i biologii, gdyż maturę z polskiego, wosu, geografii jest łatwo zdać z dobrym wynikiem - szczególnie w takich przypadkach jak Twój, gdy czujesz do nich smykałkę i powołanie.
Lekarski to bardzo pewny kierunek, mamy niedobory specjalistów, a zagranica wita z otwartymi ramionami, choćby i pielęgniarki.
Prawo z kolei też nie jest bajką na studiach. Niby kierunek prestiżowy i niby tyle się trzeba nasiedzieć w książkach czy ustawach, ale prawda jest inna. Czytanie ustaw bywa męczące, a i tak nigdy wszystkiego nie zapamiętasz. Jednego dnia coś wiesz, drugiego już nie. Ciągle musisz klepać to prawo w praktyce, by je utrwalić w pamięci.
Moim zdaniem masz jeszcze czas na wybór kierunku studiów. Znam przypadki, że ktoś studiował jednocześnie dwa kierunki - nawet medyczny i prawo. Może to też jest wyjście? Jak nie podołasz jednemu lub drugiemu, zawsze możesz zrezygnować na rzecz drugiego.
Schuttenbach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-19, 06:03   #7
Quarantine
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-04
Wiadomości: 465
Dot.: Prawo czy medycyna? Profile licealne.

"Prawo"jest w Polsce takie, że bez koneksji rodzinnych na studia może się i dostaniesz ale radcą, adwokatem, komornikiem, prokuratorem a już w szczególności notariuszem - nie zostaniesz. Jednak koneksje rodzinne można nabyć zapoznawszy na studiach przyszłego męża z koneksjami rodzinnymi, ot co.
Quarantine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-04-19 07:03:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:19.