Dżemy domowej roboty, przetwory - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-07-04, 08:35   #1
muszynianka26
Wtajemniczenie
 
Avatar muszynianka26
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 049

Dżemy domowej roboty, przetwory


Cześć dziewczyny, robicie przetwory?

Moja pierwsza skromna próba była rok temu - 3 słoiczki dżemu truskawkowego robionego sposobem babcinym.

W tym roku kupiłam pektynę, ale trochę zgłupiałam bo wszędzie podają proporcje 1kg owoców : 1 kg cukru. Wczoraj przerobiłam 2 kg truskawek i dałam do nich 400g cukru, a i tak wydaje mi się, że wyszedł za słodki - dziś sprawdzę.

Co do pytania
1. Cukier to konserwant. O ile zmniejsza mi się czas przydatności do spożycia gdy zmniejszam ilość cukru?
2. Czy ktoś się orientuje w jakich proporcjach dawać pektynę w stosunku do cukru?
3. Czy to prawda, że do owoców zawierających dużo pektyny, tej proszkowanej nie trzeba dawać?
4. Myślę o zastąpieniu cukru ksylitolem. Wiem, że jego sypie się mniej niż cukru buraczanego, ale czy zna ktoś proporcje? w sensie takim, ile trzeba ksylitolu aby osiągnąć 'zasłodzenie' odpowiadające 100g cukru?

Zapraszam do dyskusji o przetworach wszelkiej maści, sprawdzonych przepisach
__________________
2020: 41/52
WWCz: 25/25






Za rok będziesz żałowała, że nie zaczęłaś dzisiaj
Zapisz
muszynianka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-04, 21:30   #2
kaktuska16
Raczkowanie
 
Avatar kaktuska16
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 386
Dot.: Dżemy domowej roboty, przetwory

Mogę jedynie powiedzieć, odnośnie pkt 3, że dżem bez dodawania pektyny na pewno wychodzi genialnie ze śliwek i moreli, obie konfitury robiłam. Moja ciocia robiła też z wiśni, ale z tym niestety nie mam własnych doświadczeń.
Co do truskawek - robiłam dwa lata temu z konfiturexem 3:1 (wiem syf kiła i mogiła) używając tej proporcji dzem wyszedł bardzo słodki, więc nie wydaje mi się by produkt 1:1 z tych owoców był w ogóle zjadliwy.

Edytowane przez kaktuska16
Czas edycji: 2017-07-04 o 21:35
kaktuska16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-04, 22:01   #3
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Dżemy domowej roboty, przetwory

dzem z mniejszą ilościa cukru, puki jest zakręcony, może stać długo - do następnego sezonu
problem jest po otwarciu, szybko pleśnieje - lepszy mały słoiczek, na raz, na dwa razy

z truskawek robiłam jednocześnie sok i dżem: sok odlewałam, z pozostałości robiłam dżem, z dżemiksem albo mąką ziemniaczaną

teraz nie robię, z truskawek wolę kompot

soki,dżemy robię z malin i czarnych porzeczek

mus z papierówek bez cukru
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-05, 09:34   #4
Personal_Jesus
Zakorzenienie
 
Avatar Personal_Jesus
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 38 005
Dot.: Dżemy domowej roboty, przetwory

Dużo pektyn mają jagody, porzeczki, agrest czy śliwki i pigwa. Tutaj nie musisz dawać dodatkowo żelfiksów. Ja osobiście nie daję cukru żelującego. Zasypuję owoce cukrem, zostawiam aż puszczą sok i gotuję przez 2 dni= to znaczy pierwszego dnia 10 minut, i drugiego 10 ( na przykład wieczorem i rano)Wtedy naturalnie gęstnieją.
Ja zawsze daję mało cukru, konfitury stoją naprawdę długo nic nie pleśnieje. Rekord to trzy lata, to znaczy po takim czasie znalazłam słoik i zero pleśni. Najważniejsze by dobrze wyparzyć słoiki, potem zapasteryzować odpowiednio - ja zawsze gotuję słoiki.
Robiłam rok temu truskawki z ksylitolem, dałam mniej niż normalnego cukru. ale szczerze, to jakoś wolę na zwykłym cukrze chyba. Przy ksylitolu doświadczenia nie mam i były za słodkie jak dla mnie, a dałam go mniej niż zwykłego.
__________________
Every siren often my lullaby Every heartbeat functioning thrown to the night I'm quenched in your light And see the floor rising through a dream Forgotten thoughts lost in a memorable theme And soaked to the skin


Mój kulinarny kącik
Personal_Jesus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-07-05 10:34:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:51.