Primolut- rozbieżności - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-05-24, 07:47   #1
magduff1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 67
GG do magduff1
Question

Primolut- rozbieżności


Witam drogie forumowiczki!
Mam wątpliwości co do stosowania (lub nie) preparatu "Primolut". Mieszkam w Szwecji i tutaj trudno dostać się do ginekologa (długo trzeba czekać a wszystko uzgadnia się z konsultantami i położnymi), a ja i mój partner staramy się o dzidziusia (już rok!). Z nim jest wszystko ok, a ja mam problemy z miesiączką. Zaczęłam brać ten preparat poł roku temu ale po 3ch mies przestałam nie dawałam rady ze skutkami ubocznymi (mdłości, bóle żołądka, głowy i wątroby). Teraz podejmuję kolejną próbę po konsultacji z lekarzem. Lekarz zalecił primolut i "próbować, próbować, próbować". W szwedzkiej ulotce tego leku w skutkach ubocznych są te dolegliwości wymienione, a co do zajścia w ciążę tylko tyle, że jeśli to będize dziewczynka to będzie bardziej "męska" niż jej koleżanki. A w polskiej ulotce leku"primolut-nor" stoi, że trzeba się bardzo dobrze zabezpieczać i "Ryzyko uszkodzenia płodu. Nie wolno stosować leku podczas ciąży." Co ja mam robić?? Mam 30 lat i nie chcę by moje maleństwo było chore

Edytowane przez magduff1
Czas edycji: 2010-05-24 o 07:51 Powód: uzupełnienie
magduff1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-24, 08:38   #2
azakowana
Zakorzenienie
 
Avatar azakowana
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 9 030
Dot.: Primolut- rozbieżności

A z jakiego powodu nie możesz zajść w ciążę? Masz jakąś diagnozę postawioną? Bo może warto ten lek zamienić na co innego.
__________________
nie ma mnie
azakowana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 05:31   #3
magduff1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 67
GG do magduff1
Dot.: Primolut- rozbieżności

Cytat:
Napisane przez azakowana Pokaż wiadomość
A z jakiego powodu nie możesz zajść w ciążę? Masz jakąś diagnozę postawioną? Bo może warto ten lek zamienić na co innego.
Cześć,
Właśnie o to się rozbija, że jedynymm problemem jest mój nieregularny cykl. Raz jest to 28 dni innym 19 lub 21, 23, itp. Było, że nawet 9 dniowy cykl. Pani doktor powiedziała, ze bez uregulowania tego (oprócz tego nie widzi innych nieprawidłowości po normalnym badaniu ginekologcznym + usg) ni ebędzie mogła wiele zrobić. Jakieś pomysły? Pozdrawiam
magduff1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 08:48   #4
azakowana
Zakorzenienie
 
Avatar azakowana
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 9 030
Dot.: Primolut- rozbieżności

Nie jestem pewna ale w takim przypadku przydałby się zrobić pełne badania hormonalne, żeby sprawdzić co dokładnie się dzieje, ze masz takie cykle krótkie. Ja mam niewydolność ciałka żółtego i dlatego cykle miałam za krótkie (ale regularne), ale stwierdzono to na podstawie badań i monitoringu. W II fazie cyklu biorę luteinę dopochwową na podniesienie poziomu progesteronu.
__________________
nie ma mnie
azakowana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 08:58   #5
efelineczka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 302
Dot.: Primolut- rozbieżności

ja miała krótkie i nieregularne cykle (i prawdopodobnie bezowulacyjne) po odstawieniu tabletek anty i też w "drugiej fazie", brałam progesteron (Duphaston), który akurat na pewno nie szkodzi ewentualnej ciąży!
Radzę zmienić lekarstwo, troszke strach brać i jednocześnie się starać o dzidzię..
efelineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 09:13   #6
flybird
BAN stały
 
Avatar flybird
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 3 039
Dot.: Primolut- rozbieżności

to jest gestagen, czyli przyjmowany odpowiednio, reguluje cykl. jednak nie jest to najlepszy gestagen w ciąży, dlatego bezpieczniejszym wyjściem wydaje się własnie np. duphaston
flybird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 09:33   #7
azakowana
Zakorzenienie
 
Avatar azakowana
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 9 030
Dot.: Primolut- rozbieżności

Ja po duphastonie źle się czułam i przerzuciłam się na luteinę - tańsza i bez efektów ubocznych
__________________
nie ma mnie
azakowana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-05-25, 10:30   #8
magduff1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 67
GG do magduff1
Dot.: Primolut- rozbieżności

Już zrobiłam badanie poziomu hormonów i to akurat było wporządku. Nie mam na razie innego wyjścia jak zaufać pani ginekolog tutaj w Szwecji. Jak tylko będe mieć okazję skonsultuję się z innym. W definicji dla samego progesteronu jest napisane:
"Zastosowanie: W lecznictwie progesteron stosowany jest zapobiegawczo przy ryzyku poronienia, niewydolności ciałka żółtego, zatruciu ciążowym, zaburzeniach miesiączkowania"

Ja chyba świruję po prostu.

Dzięki dziewczyny za odzew.
magduff1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 16:34   #9
efelineczka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 302
Dot.: Primolut- rozbieżności

Cytat:
Napisane przez azakowana Pokaż wiadomość
Ja po duphastonie źle się czułam i przerzuciłam się na luteinę - tańsza i bez efektów ubocznych
u Ciebie bez efektów ubocznych - mi bardziej pasował Duphaston. Dlatego nie polecam ani jednego ani drugiego - to kwestia indywidualna co kto komu pasuje.

magduff - może i to też jakiś syntetyczny progesteron, ale w ulotkach Lut. i Duph. nie ma nic o szkodliwości na płód.. Czy to jest rzeczywiście idealny odpowiednik tego Primolut Nor z Polski? Może skład jest inny?
efelineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-25, 19:04   #10
magduff1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 67
GG do magduff1
Dot.: Primolut- rozbieżności

Cytat:
Napisane przez efelineczka Pokaż wiadomość
u Ciebie bez efektów ubocznych - mi bardziej pasował Duphaston. Dlatego nie polecam ani jednego ani drugiego - to kwestia indywidualna co kto komu pasuje.

magduff - może i to też jakiś syntetyczny progesteron, ale w ulotkach Lut. i Duph. nie ma nic o szkodliwości na płód.. Czy to jest rzeczywiście idealny odpowiednik tego Primolut Nor z Polski? Może skład jest inny?

Dokładnie taki sam skład- pewnie interpretacja inna
magduff1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-05-15 15:51:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:12.