Dieta lowFODMAP (IBS) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-05-21, 21:29   #1
Natus276
Zakorzenienie
 
Avatar Natus276
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 3 832

Dieta lowFODMAP (IBS)


W paru wątkach wspomniano o tej diecie, ale myślę, że warto, żeby pojawił się cały wątek.

Dowiedziałam się o diecie eliminacyjnej wykluczającej produkty o dużej zawartości FODMAP szkodzących przy zespole jelita drażliwego od pani gastrolog. Mimo, że internet jest obszerny w jego polskiej części mało jest informacji na ten temat, a być może jest tu ktoś kto stosował i chce się podzielić doświadczeniami, przepisami

Dieta w skrócie ma 2 etapy: 1 to faza eliminacyjna trwające 4-6 tygodni, gdzie eliminuje się wszystkie produkty o dużej zawartości fodmap, 2 etap to wprowadzanie produktów z poszczególnych grup i sprawdzanie co nam szkodzi. Dieta mozolna, ale ponoć przynosi efekty osobom zmagającym się z drażliwym jelitem. ( więcej w artykule na stronie

Jako, że i mi IBS doskiera ostatnio coraz to bardziej postanowiłam spróbować i tak od 6 dni jem produkty bez glutenu, laktozy, fruktozy i wielu innych, i nie jest to takie proste szczególnie jak się ma dwie lewe ręce w kuchni i brak jakichkolwiek pomysłów

Dlatego jak ktoś stosował, coś wie, ma przepisy zapraszam do dyskusji.
__________________
"Reggae jest rzeką miłości i jest dla tych, którzy wiedzą czym naprawdę jest miłość"

6.09.2014 -
Natus276 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-22, 12:02   #2
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Dot.: Dieta lowFODMAP (IBS)

Hej, ja mam nietolerancję fruktozy i glutenu Powiem Ci tak - dieta low FODMAP jest bardzo INDYWIDUALNĄ dietą, nie ma praktycznie identycznych wytycznych dla dwóch osób Jedni tolerują dozwolony szpinak czy 3 truskawki - inni jak ja mają migrenę i problemy... Przede wszystkim - obserwacja! Ja jak się trzymam ściśle diety to jestem innym człowiekiem jak skuszę chociaż odrobinę! są problemy... U mnie główne filary diety to mięso, ryby, jajka, trochę zbóż bezglutenowych, sałata i tego typu zielenina, pomidor i bardzo rzadko ziemniak...
__________________

Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-22, 19:29   #3
Natus276
Zakorzenienie
 
Avatar Natus276
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 3 832
Dot.: Dieta lowFODMAP (IBS)

Na razie jestem na etapie wykluczenia więc mam nadzieję, że połowa rzeczy niedozwolonych będzie dla mnie ok. Na pewno nie toleruję laktozy bo to już wcześniej udało mi się sprawdzić.
Mam największy problem z przygotowywaniem potraw, słaby ze mnie kucharz a nawet i żaden i nie umiem się zorganizować....
jak na razie jedząc wg listy rzeczy dozwolonych jest ok

Dziś w ogóle mam kryzys po 7 dniach i mam tak ogromną ochotę na coś słodkiego, że masakra
__________________
"Reggae jest rzeką miłości i jest dla tych, którzy wiedzą czym naprawdę jest miłość"

6.09.2014 -
Natus276 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-21, 21:24   #4
gosia1977
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 28
Dot.: Dieta lowFODMAP (IBS)

Dieta low fodmap oprócz eliminacji produktów bogatych w fodmap powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana! Jeśli nie będzie, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Polecam: https://akademiazz.com.pl/produkt/zb...ta-low-fodmap/
gosia1977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-22, 23:46   #5
DagusiaaaPl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 90
Dot.: Dieta lowFODMAP (IBS)

Bardzo ciekawy temat. Nigdy o tym nie słyszałam, a widzę, że warto.
DagusiaaaPl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-22, 14:54   #6
ekrystal
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 183
Dot.: Dieta lowFODMAP (IBS)

I jak tam, napisz coś o tej diecie udało ci się znaleźć odpowiednią?
Ja mam ten sam problem z jelitami od długiego czasu, jednak niestety większość zdrowych rzeczy mi szkodzi. Z surowych warzyw dobrze toleruję jedynie pomidory i niektóre sałaty, z owocami mam jeszcze większy problem chyba dodatkowo jakaś alergia/nadwrażliwość szczególnie na te kwaśne. Nic z laktozą, nic kukurydzianego. Nic przyprawionego przez innych, bo mi zazwyczaj szkodzi, żadnej panierki. O dziwo słodkie toleruje bardzo dobrze ( ale nie jakieś cukierki czy inne sklepowe łakocie, tylko gorzką czekoladę, własnoręcznie zrobione ciasta). Na szczęście ratuje mnie nieraz ibesan inaczej nie wiem jak bym funkcjonowała.
Rzeczy które mi nie szkodzą:
- ogórki ze słoiczka własnoręcznie zrobione,
- własne soki/przeciery pomidorowe
- w niewielkiej ilości własne kompoty, musy owocowe z chia
- jajka
- mieso i ryby - bez konserwantów, absolutnie nie sklepowe i tylko bez panierki pieczone / grilowane / gotowane lub smażone
- pieczarki
- niektóre jogurty naturalne bez laktozy i tylko w niewielkich ilościach
- w niewielkiej ilości ryz dziki, basmanti lub biala kasza
- miód
- migdały i niektóre orzechy
- maliny, gotowane / pieczone wiśnie, rabarbar i w niewielkiej ilosci jablka
- z serów tylko mozarella i camembert w nioewielkich ilosciach
ekrystal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-01-22 14:54:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:22.