Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-04-15, 19:11   #1
dominika152
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 302

Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?


Kryzys spowodował, że wyszły na jaw braki w umiejętnościach zarządzania pieniędzmi. Znam facetów i kobiety, osoby które zarabiają niemało. Stać ich na samochód, kawalerkę lub wygodne mieszkanie, wakacje kilka razy w roku, ciuchy, gadżety. Potracili pracę, ledwo mija miesiąc od epidemii i już zaczynają mieć powoli długi, biorą pożyczki, liczą na pomoc od państwa.

Zero poduszki finansowej? Mnie rodzice od liceum tłukli do głowy jak ważne jest oszczędzanie, nie ważne ile się zarabia ale żeby zawsze coś na koniec miesiąca zostawało, no i jak na jakiś luksus nie stać to nie ma sensu brać kredytu, leasingu itd. Wiele razy od koleżanek słyszałam, że jak ja tak mogę żyć, gdy jeszcze pracowałam w niezbyt dobrze płatnej pracy wynajmowałam pokoik i pozbyłam się auta, wszyscy mi się dziwili bo przecież stać było mnie na kawalerkę i samochód, a oszczędzanie to głupota bo trzeba korzystać z życia ile się da. W taki sposób żyjąc praktycznie nic bym nie oszczędzała i każdy miesiąc była na zero bo koszty życia by mnie zjadły, a ludzie tego nie rozumieli. Wielu ludzi na różne rzeczy nie stać, a mimo to kupują. Dopóki nie ma kryzysu to jakoś żyją od 10 do 10, no ale właśnie. Wystarczy lekki kryzys i bez oszczędności zaczyna się problem. Tak więc być może koronawirus wpłynie pozytywnie na wielu ludzi i uświadomi im, jak ważne jest oszczędzanie i poduszka finansowa i że czasami droga kawalerka, samochód w mieście czy wakacje co roku to nie konieczność tylko zbędny luksus, na który wielu ludzi nie stać ale i tak muszą za wszelką cenę go mieć.
dominika152 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 19:42   #2
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez dominika152 Pokaż wiadomość
Kryzys spowodował, że wyszły na jaw braki w umiejętnościach zarządzania pieniędzmi. Znam facetów i kobiety, osoby które zarabiają niemało. Stać ich na samochód, kawalerkę lub wygodne mieszkanie, wakacje kilka razy w roku, ciuchy, gadżety. Potracili pracę, ledwo mija miesiąc od epidemii i już zaczynają mieć powoli długi, biorą pożyczki, liczą na pomoc od państwa.

Zero poduszki finansowej? Mnie rodzice od liceum tłukli do głowy jak ważne jest oszczędzanie, nie ważne ile się zarabia ale żeby zawsze coś na koniec miesiąca zostawało, no i jak na jakiś luksus nie stać to nie ma sensu brać kredytu, leasingu itd. Wiele razy od koleżanek słyszałam, że jak ja tak mogę żyć, gdy jeszcze pracowałam w niezbyt dobrze płatnej pracy wynajmowałam pokoik i pozbyłam się auta, wszyscy mi się dziwili bo przecież stać było mnie na kawalerkę i samochód, a oszczędzanie to głupota bo trzeba korzystać z życia ile się da. W taki sposób żyjąc praktycznie nic bym nie oszczędzała i każdy miesiąc była na zero bo koszty życia by mnie zjadły, a ludzie tego nie rozumieli. Wielu ludzi na różne rzeczy nie stać, a mimo to kupują. Dopóki nie ma kryzysu to jakoś żyją od 10 do 10, no ale właśnie. Wystarczy lekki kryzys i bez oszczędności zaczyna się problem. Tak więc być może koronawirus wpłynie pozytywnie na wielu ludzi i uświadomi im, jak ważne jest oszczędzanie i poduszka finansowa i że czasami droga kawalerka, samochód w mieście czy wakacje co roku to nie konieczność tylko zbędny luksus, na który wielu ludzi nie stać ale i tak muszą za wszelką cenę go mieć.
A czemu wlasciwie cie interesuja pieniadze innych? Ciesz sie ze masz z czego zyc i tyle.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 19:47   #3
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez dominika152 Pokaż wiadomość
Kryzys spowodował, że wyszły na jaw braki w umiejętnościach zarządzania pieniędzmi. Znam facetów i kobiety, osoby które zarabiają niemało. Stać ich na samochód, kawalerkę lub wygodne mieszkanie, wakacje kilka razy w roku, ciuchy, gadżety. Potracili pracę, ledwo mija miesiąc od epidemii i już zaczynają mieć powoli długi, biorą pożyczki, liczą na pomoc od państwa.

Zero poduszki finansowej? Mnie rodzice od liceum tłukli do głowy jak ważne jest oszczędzanie, nie ważne ile się zarabia ale żeby zawsze coś na koniec miesiąca zostawało, no i jak na jakiś luksus nie stać to nie ma sensu brać kredytu, leasingu itd. Wiele razy od koleżanek słyszałam, że jak ja tak mogę żyć, gdy jeszcze pracowałam w niezbyt dobrze płatnej pracy wynajmowałam pokoik i pozbyłam się auta, wszyscy mi się dziwili bo przecież stać było mnie na kawalerkę i samochód, a oszczędzanie to głupota bo trzeba korzystać z życia ile się da. W taki sposób żyjąc praktycznie nic bym nie oszczędzała i każdy miesiąc była na zero bo koszty życia by mnie zjadły, a ludzie tego nie rozumieli. Wielu ludzi na różne rzeczy nie stać, a mimo to kupują. Dopóki nie ma kryzysu to jakoś żyją od 10 do 10, no ale właśnie. Wystarczy lekki kryzys i bez oszczędności zaczyna się problem. Tak więc być może koronawirus wpłynie pozytywnie na wielu ludzi i uświadomi im, jak ważne jest oszczędzanie i poduszka finansowa i że czasami droga kawalerka, samochód w mieście czy wakacje co roku to nie konieczność tylko zbędny luksus, na który wielu ludzi nie stać ale i tak muszą za wszelką cenę go mieć.
Może nie potrafią, może nie czują potrzeby. Może nie zdawali sobie sprawy z tego, jakie to istotne? Masz to się ciesz. Inni sobie muszą jakoś poradzić.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 19:50   #4
bfca8d39b0c33d1e642320d525f11dd69d86e6d3_6578f56ebc91f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 1 596
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Ja własnie zdałam sobie sprawę, że musze więcej odkładać... Moi rodzice żyli zawsze od 10 do 10 pewnie ma to jakiś wpływ na moje gospodarowanie pieniedzy. Jak tylko wszystko wróci do normy, to odkladam ile sie da Wcześniej wychodziłam z założenia, że skoro pracuję to jakieś przyjemności mi się należą

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
bfca8d39b0c33d1e642320d525f11dd69d86e6d3_6578f56ebc91f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 19:50   #5
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

No tak chcesz pokazac swoja wyzszosc.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 19:55   #6
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

jasne, jak ważne jest oszczędzanie . Powiedz to ludziom którzy stracili oszczędności życia w trakcie hiperinflacji marki (pradziadkowie), drugiej wojny światowej (dziadkowie), denominacji złotego(rodzice).
Moim zdaniem warto nieźle żyć bo Twoje oszczędności zeżre coś tam co co cię za chwile dopadnie.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 20:04   #7
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez dominika152 Pokaż wiadomość
Kryzys spowodował, że wyszły na jaw braki w umiejętnościach zarządzania pieniędzmi. Znam facetów i kobiety, osoby które zarabiają niemało. Stać ich na samochód, kawalerkę lub wygodne mieszkanie, wakacje kilka razy w roku, ciuchy, gadżety. Potracili pracę, ledwo mija miesiąc od epidemii i już zaczynają mieć powoli długi, biorą pożyczki, liczą na pomoc od państwa.
A Ty nie wiesz, że ludzie którzy najczęściej chwalą się bogactwem tak naprawdę go nie mają, a ci co mają często płaczą, że są biedni?
Na pomoc od Pańśtwa teraz liczy prawie każdy. To jak z 500 +. Dają to biorą.
Ludzie, którzy mają firmy czy mali przedsiębiorcy nie chcą często naruszać własnych lokat oszczędnościowych tylko przejść kryzys z suchą stopą.
A ci co żyją od 1 do 1, nie mają żadnych oszczędności i jeszcze kupuą zbytki, żeby zaimponować innym? Jasne, są tacy. Dla mnie to śmieszne zjawisko najczęściej charakteryzujące ludzi z małych miast z kompleksami niższości. Ale to nie moja sprawa.
Może pandemia coś takim ludziom uświadomi.

[1=bfca8d39b0c33d1e642320d 525f11dd69d86e6d3_6578f56 ebc91f;87754419]Ja własnie zdałam sobie sprawę, że musze więcej odkładać... Moi rodzice żyli zawsze od 10 do 10 pewnie ma to jakiś wpływ na moje gospodarowanie pieniedzy. Jak tylko wszystko wróci do normy, to odkladam ile sie da Wcześniej wychodziłam z założenia, że skoro pracuję to jakieś przyjemności mi się należą

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

No, ja ostatnio czytałam, że nasze Pańśtwo, nasza 'zielona wyspa' po miesiącu kwarantanny nie ma już pieniędzy w kasie. Więc w sumie co się dziwić, że tyle Polaków żyje od 1 do 1. Jak to mówią, ryba psuje się od głowy.
Państwo niemieckie ma ogromną rezerwę oszczędności, wszyscy mali przedsiębiorcy dostali tam ostatnio postojowe w wysokości niecałych 70 tysięcy złotych, więc i nie dziwota, że wśród tamtejszych obywateli nawyk oszczędzania ma prawie każdy.
Mieszkałam kilka miesięcy w Niemczech i nigdy nie poznałam Niemca który by nie oszczędzał nieważne czy mówimy o ekspedientce, sprzątaczce czy dyrektorze. Takie są nawyki które ludzie tam wynoszą z domów.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-04-15, 20:09   #8
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

A ja się zgadzam z autorką, oszczędzanie jest bardzo ważne i nie widzę tutaj żadnego wywyższania się. Dlaczego ludzie tego nie robią? Hm sama się dziwię... myślę, że pewnie brak im po prostu wyobraźni, chwili zastanowienia się nad tym, co może przynieść przyszłość. No i pewnie też braki w wiedzy ekonomiczniej, to akurat jestem w stanie zrozumieć, bo pewnie niektórych nudzi ten temat. Ale wystarczyła by przecież taka zwykła codzienna matematyka... odłożyć choćby te 50zł żeby jakiekolwiek pole do manewru było, można wtedy choćby kupić produkt na promocji 2+1 i już kolejna oszczędność leci, itp. A przed spadkiem wartości oszczędności można próbować się zabezpieczyć jakoś je dywersyfikując, więc to nie jest dla mnie argument.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 20:23   #9
Mija62
uparta chmura
 
Avatar Mija62
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Miasto Portowe
Wiadomości: 8 644
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;87754436]jasne, jak ważne jest oszczędzanie . Powiedz to ludziom którzy stracili oszczędności życia w trakcie hiperinflacji marki (pradziadkowie), drugiej wojny światowej (dziadkowie), denominacji złotego(rodzice).
Moim zdaniem warto nieźle żyć bo twoje oszczędności zeżre coś tam co co cię za chwile dopadnie.[/quote]

👍
__________________
"Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli"
Abraham Lincoln
Mija62 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 20:50   #10
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Wiele razy od koleżanek słyszałam, że jak ja tak mogę żyć, gdy jeszcze pracowałam w niezbyt dobrze płatnej pracy wynajmowałam pokoik i pozbyłam się auta, wszyscy mi się dziwili bo przecież stać było mnie na kawalerkę i samochód, a oszczędzanie to głupota bo trzeba korzystać z życia ile się da.
Jedna kwestia ja bym powiedziała że samodzielne mieszkanie i samochód byle sprawny to raczej powinna być kategoria z podstaw a nie życia z rozmachem. Wybacz ale nie każdy jest w stanie psychicznie siedzieć na kupie z innymi ludźmi tak samo samochód daje ci swobodę czasowo-drogową, jest dużym ułatwieniem. Także na twoim przykładzie, żadna skrajność nie jest dobra, przekonanie że można się kisić ze współlokatorami albo są autobusy (o ile zresztą sensowne są, różnie ludzie mają skomunikowanie) też nie.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 20:51   #11
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;87754436]jasne, jak ważne jest oszczędzanie . Powiedz to ludziom którzy stracili oszczędności życia w trakcie hiperinflacji marki (pradziadkowie), drugiej wojny światowej (dziadkowie), denominacji złotego(rodzice).
Moim zdaniem warto nieźle żyć bo Twoje oszczędności zeżre coś tam co co cię za chwile dopadnie.[/QUOTE]
Dlatego nie sam fakt oszczędzania jest ważny, ale też umiejętne gospodarowanie pieniędzmi. Warto mieć gdzieś tam pieniądze, które w razie jakiegoś kryzysu zawodowego albo zdrowotnego umożliwią przeżycie pół albo całego roku bez dużego uszczerbku na komforcie życia, ale chomikowanie setek tysięcy na koncie przez wiele lat przy zarobkach rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie to taka sama głupota, jak nieoszczędzanie w ogóle. Poza jakimiś zaskórniakami na naprawdę czarną godzinę, pieniądze należy wydawać i inwestować na bieżąco i na miarę swoich możliwości.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-04-15, 21:03   #12
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Państwo niemieckie ma ogromną rezerwę oszczędności, wszyscy mali przedsiębiorcy dostali tam ostatnio postojowe w wysokości niecałych 70 tysięcy złotych, więc i nie dziwota, że wśród tamtejszych obywateli nawyk oszczędzania ma prawie każdy.
Mieszkałam kilka miesięcy w Niemczech i nigdy nie poznałam Niemca który by nie oszczędzał nieważne czy mówimy o ekspedientce, sprzątaczce czy dyrektorze. Takie są nawyki które ludzie tam wynoszą z domów.
Oni mają inną historię ekonomiczną/gospodarczą, do tego inną siłę nabywczą walutą. Dla ciebie sukienka w galerii za 160 zł to dla nich za 40 euro. Nie bez powodu to Polacy wyjeżdżali za pracą do Niemiec a nie Niemcy do Polski. Porównywanie tych 2 krajów to dość abstrakcyjna sprawa.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:09   #13
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

To teraz pomyślmy o tych, co pracują za najniższą.
Mieszkając na przykład we Wrocławiu czy Gdańsku - no drogie miasta.
Faktycznie, nie mają oszczędności bo rozwalili wszystko na hulanki.
Albo - serio, serio - wydali na czynsz, jedzenie i na kartę miejską ledwo im stykło.

Takie to miliony niektórzy mają, wiesz?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:13   #14
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Zgadzam się z autorką i też nie widzę tutaj wywyższania się. W mojej rodzinie zawsze pieniędzy brakowało, życie od 10 do 10, więc tak naprawdę odkąd tylko zaczęłam zarabiać, zaczęłam oszczędzać. Jasne, że nie odmawiam sobie przyjemności, potrafię wydać kupę kasy na bilet na koncert czy na wakacje, ale mimo to nadal część każdej wypłaty odkładam. Właśnie po to, żeby mieć za co żyć w razie jakiegoś kryzysu. Kiedy rzucałam poprzednią pracę to też z taką myślą, że nawet jak przez pół roku nic nie znajdę, to nic się nie stanie, bo będę miała za co żyć.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:13   #15
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
Dlatego nie sam fakt oszczędzania jest ważny, ale też umiejętne gospodarowanie pieniędzmi. Warto mieć gdzieś tam pieniądze, które w razie jakiegoś kryzysu zawodowego albo zdrowotnego umożliwią przeżycie pół albo całego roku bez dużego uszczerbku na komforcie życia, ale chomikowanie setek tysięcy na koncie przez wiele lat przy zarobkach rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie to taka sama głupota, jak nieoszczędzanie w ogóle. Poza jakimiś zaskórniakami na naprawdę czarną godzinę, pieniądze należy wydawać i inwestować na bieżąco i na miarę swoich możliwości.
ludzie oszczędzają zwykle na coś, i gdy już uzbierają, nagle zmienia się sytuacja ekonomiczna. Wiec warto trwonić kasę na przyjemności bo za chwilę inflacja wyniesie 600% i nie można pieniędzy z konta wypłacić bo blokada konta


W co zainwestowałabyś teraz 50 tys, takie zaskórniaczki?

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2020-04-15 o 21:18 Powód: Słownictwo.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:32   #16
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;87754771]To teraz pomyślmy o tych, co pracują za najniższą.
Mieszkając na przykład we Wrocławiu czy Gdańsku - no drogie miasta.
Faktycznie, nie mają oszczędności bo rozwalili wszystko na hulanki.
Albo - serio, serio - wydali na czynsz, jedzenie i na kartę miejską ledwo im stykło.

Takie to miliony niektórzy mają, wiesz?[/QUOTE]No dokladnie ja uwazam, ze oszczedzanie jest wazne i pomnazanie majatku, ale sa rozne sytuacje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:33   #17
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;87754771]To teraz pomyślmy o tych, co pracują za najniższą.
Mieszkając na przykład we Wrocławiu czy Gdańsku - no drogie miasta.
Faktycznie, nie mają oszczędności bo rozwalili wszystko na hulanki.
Albo - serio, serio - wydali na czynsz, jedzenie i na kartę miejską ledwo im stykło.

Takie to miliony niektórzy mają, wiesz?[/QUOTE]

To racja, ale ona pisała o ludziach, którzy mają z czego odkładać.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 21:38   #18
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 362
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Zarabiam od kilku lat i przyznaję, że na początku nie oszczędzałam, bo chciałam sobie odbić czasy, kiedy byłam zależna finansowo od rodziców i zawsze nie było kasy. I nie, nie dlatego, że moi rodzice nie mają pieniędzy- mają, i to sporo (co odkryłam dobrych parę ładnych lat temu, kiedy mama mnie zaprzęgła do płacenia masy rachunków i prawie oczy z orbit mi wyleciały na widok stanu konta moich rodziców). Moi rodzice po prostu mają zwyczaj dziadowania w imię tego, żeby oszczędzać nie wiadomo na co.

Sama idea oszczędzania jest chwalebna, jednak rodzice nigdy nie kupili mi chociażby fajnych, ładnych, porządnych, skórzanych butów na zimię, tylko dziadowałam w jakimś dziadostwie z Deichmanna

Moja mama do tej pory nie kupi sobie chociażby podkładu za 50 zł (w tej cenia da się znaleźć przyzwoity podkład dla cery dojrzałej), tylko dziaduje z podkładem Miss Sporty za 15 złotych i potem narzeka, że makijaż jej się waży na twarzy w ciągu dnia.

Dlatego kiedy zaczęłam zarabiać fajne pieniądze, to sobie odbijałam i kupowałam to, co było jeszcze kilka lat temu poza moim zasięgiem finansowym

Rok temu miałam fatalny okres pod względem zawodowym, moje znikome oszczędności szybko stopniały, a ja się przyzwyczaiłam już do konsumpcjonizmu i faktu, że na wszystkie moje potrzeby pierwszego świata mnie stać, a tu nagle klops i musiałam przez jakiś czas prowadzić dużo skromniejszy tryb życia.

To mnie otrząsnęła zarówno pod względem finansowym, jak i powiedzmy pod kątem rozwoju osobistego- zaczęłam kombinować, w czym mogę się rozwijać, żeby zarabiać więcej pieniędzy

Co do pytania autorki: nie wiem, nie zaglądam ludziom do portfela i uważam to za paskudny zwyczaj
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 22:06   #19
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Przecież nie każdy musi oszczędzać. Posiadanie własnego mieszkania to tez nie mus, mnóstwo osób nie ma nic przeciwko wynajmowaniu przez długi czas. Samochód w dużym, dobrze skomunikowanym mieście nie jest do życia niezbędny. Bardzo dużo ludzi nie lubi gromadzić przedmiotów i sprzętów, bo potem ciężko się z tym wszystkim wyprowadzić, a cenią sobie mobilność albo stawiają podróże na pierwszym miejscu. Dla mnie mówiąc szczerze próby oszczędzania z najniższej krajowej albo pół etatu jest bez sensu, nic nie zostaje z życia jeśli obetnie się wydatki na restauracje, dobre gatunkowo jedzenie, rozrywki itd. Niby można, tylko po co?

Inna sprawa, ze niektórzy nie czuja potrzeby odkładania pieniędzy, bo ktoś inny jest ich poduszka finansowa. 2 miesiące bez pracy zaczyna być kiepsko to zwracają się do partnera czy rodziców. Ktoś, kto wie ze tak czy siak jakoś to będzie nie czuje presji, żeby mieć zaoszczędzone na czarna godzinę.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Ava_
Czas edycji: 2020-04-15 o 22:07
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-04-15, 22:14   #20
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez Ava_ Pokaż wiadomość
Przecież nie każdy musi oszczędzać. Posiadanie własnego mieszkania to tez nie mus, mnóstwo osób nie ma nic przeciwko wynajmowaniu przez długi czas. Samochód w dużym, dobrze skomunikowanym mieście nie jest do życia niezbędny.
Chyba nie zrozumiałam, co wymienione rzeczy mają wspólnego z oszczędzaniem? Ja właśnie jestem taką osobą, która nie kupuje mieszkania. M.in. właśnie dlatego, że nie chciałabym się na jego zakup wyzbyć oszczędności Wizja nieposiadania poduszki finansowej mnie przeraża.


A no i też całkiem inna sprawa nie wspomniana tutaj, że oszczędzać powinno się nie tylko ze względu na ewentualny kryzys, ale też i emeryturę, bo nie zanosi się, żeby z tego co dostaniemy od państwa (o ile dostaniemy) dało się wyżyć.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 22:25   #21
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez Ruwi Pokaż wiadomość
Chyba nie zrozumiałam, co wymienione rzeczy mają wspólnego z oszczędzaniem? Ja właśnie jestem taką osobą, która nie kupuje mieszkania. M.in. właśnie dlatego, że nie chciałabym się na jego zakup wyzbyć oszczędności Wizja nieposiadania poduszki finansowej mnie przeraża.


A no i też całkiem inna sprawa nie wspomniana tutaj, że oszczędzać powinno się nie tylko ze względu na ewentualny kryzys, ale też i emeryturę, bo nie zanosi się, żeby z tego co dostaniemy od państwa (o ile dostaniemy) dało się wyżyć.

Mialam na myśli to, ze zdecydowana większość oszczędzających osób, które znam odkłada pieniądze właśnie na własne mieszkanie. Tak jakby to była życiowa konieczność.

W kraju, gdzie mieszkam prawo nakazuje wybrać sobie dodatkowy fundusz emerytalny i miesięcznie odprowadzać niewielkie kwoty, bo już obliczyli ze za te 30 lat państwo nie będzie w stanie dać każdemu wystarczająco wysoka emeryture. Mysle, ze to bardzo istotne i o ile raczej nie odkładam żadnych pieniędzy tak swoją emerytura się zajęłam wcześnie.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 22:57   #22
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez Ava_ Pokaż wiadomość
Mialam na myśli to, ze zdecydowana większość oszczędzających osób, które znam odkłada pieniądze właśnie na własne mieszkanie. Tak jakby to była życiowa konieczność.

W kraju, gdzie mieszkam prawo nakazuje wybrać sobie dodatkowy fundusz emerytalny i miesięcznie odprowadzać niewielkie kwoty, bo już obliczyli ze za te 30 lat państwo nie będzie w stanie dać każdemu wystarczająco wysoka emeryture. Mysle, ze to bardzo istotne i o ile raczej nie odkładam żadnych pieniędzy tak swoją emerytura się zajęłam wcześnie.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
W Polsce jest to życiowa konieczność i najlepsze zabezpieczenie na emeryturze. Wyobrażasz sobie teraz mieć emeryturę 1300 zł i wynajmować kawalerkę w duzym mieście za 1500 zł? Powodzenia.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 23:07   #23
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;87755094]W Polsce jest to życiowa konieczność i najlepsze zabezpieczenie na emeryturze. Wyobrażasz sobie teraz mieć emeryturę 1300 zł i wynajmować kawalerkę w duzym mieście za 1500 zł? Powodzenia.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]


W Polsce niestety tak. W innych krajach z tego co mi wiadomo państwo pomaga seniorom w takiej sytuacji, a to dając mieszkanie albo płacąc ich rachunki. W mojej rodzinie osoba lekko po 50tce zdecydowała się w tym wieku wyjechać za granice na 5 lat, żeby tylko nabrać praw do emerytury w tym kraju. Inaczej dostanie około 600zl państwowej.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 23:28   #24
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez Ava_ Pokaż wiadomość
W Polsce niestety tak. W innych krajach z tego co mi wiadomo państwo pomaga seniorom w takiej sytuacji, a to dając mieszkanie albo płacąc ich rachunki. W mojej rodzinie osoba lekko po 50tce zdecydowała się w tym wieku wyjechać za granice na 5 lat, żeby tylko nabrać praw do emerytury w tym kraju. Inaczej dostanie około 600zl państwowej.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
A minimalna emerytura w Polsce na 2020 nie wynosi ok 1000 netto?
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 23:35   #25
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
A minimalna emerytura w Polsce na 2020 nie wynosi ok 1000 netto?

Nie jest tak, ze zostaje się tyle po przepracowaniu ilus tam lat, a jeśli mniej to odpowiednio niższa emerytura? Nie mam pojęcia w sumie jak w działa w Polsce. Tyle co mi krewna powiedziała.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-15, 23:40   #26
amillia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 2 364
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

W Polsce generalnie ciężko coś odłożyć przeciętnej osobie z przeciętną pensją, więc mnie jakoś specjalnie nie szokuje, że ludzie nie mają poduszek finansowych. Nie widzę też jakoś wielkiej różnicy między osobą, która nic nie odłożyła a taką, która uciułała oszczędzając na wszystkim kilkanaście tysięcy, ani to nie pomoże na emeryturze, a w przypadku utraty pracy pozwoli odłożyć tylko w krótkim okresie czasu nieunikniony kryzys w przypadku niemożności znalezienia kolejnej.

Sama jestem raczej rozrzutna i wolę inwestować w siebie, swoje zainteresowania, podróże niż odkładać każdy grosik, ale mam komfort nie martwienia się o swoją emeryturę czy utratę pracy.
amillia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-16, 00:13   #27
Monia284
Zakorzenienie
 
Avatar Monia284
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 7 843
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Oszczędności warto mieć, teraz przy epidemii to widzę. Trochę późno, ale zawsze. Doceniam to, że mam prace, przynajmniej jak na razie, bo później nie wiadomo, to jednak handel galeria handlowa u mnie i nie wiadomo jak to będzie, handel stoi, jest u nas sprzedaż internetowa, jest osoba za to odpowiedzialna, ale to nie to samo pewnie. My jesteśmy na postojowym, bo sklep zamknięty, nasza galeria jak i inne zamknięte. Nie oszczędzałam za bardzo. Mam szczęście, że mam pracę i pieniądze. Mieszkam jeszcze z tatą, ale nie chciałabym być na jego utrzymaniu, już jedną osobę ciężko utrzymać, a co dopiero dwie - siebie i córkę. No i skończyłyby się wtedy przyjemności, bo przecież tata nie będzie mi fundował, jak ciężko by było z pieniędzmi, a raczej by było. No i sama bym nigdy tego nie oczekiwała. Tak normalnie opłacam rachunki na pół z tatą, kupuję sobie jedzenie (wiadomo nie wyliczamy do złotówki, czasem tata da mi swoje jedzenie, zrobi coś, mogę brać to co jego, a on co moje, ale w większości kupuję sama jedzenie lub on zrobi zakupy, a ja oddaję, w końcu no za darmo się nie je i nie można oczekiwać, że ktoś dorosłej córce będzie to zapewniać). Spłacam też wszystkie swoje zobowiązania, więc generalnie utrzymuję się sama - no może nie mam tak ciężkiej sytuacji jak osoby na kredytach, bo jeszcze nie mam, ale tak to radzę sobie sama. Ta niezależność jest ważna, więc w końcu zaczynam oszczędzać. Nie powiem kupiłam sobie trochę książek dla przyjemności, czekam na dostawę, ale no coś można, grunt, że resztę będę oszczędzać i wydawać tylko na niezbędne rzeczy. No a tak to wydawałam za dużo przy przecież może nie najniższej krajowej, ale przy średnich zarobkach, ot takich jak ma wielu ludzi w sklepach. Czasem było lepiej bo premie Wydawałam za dużo, bo a to knajpka, a to kosmetyki, a to jakieś zbędne rzeczy. Teraz już tak nie robię i każdy wydatek zaczęłam analizować. Teraz częściej czuję, że coś mi nie jest niezbędne do życia. Teraz już wiem, że nie potrzebna mi kolejna para sportowych butów nawet jak są tanie (są różne strony z tanimi butami, ale teraz nie kupuję), niepotrzebny mi 10 żel do twarzy, bo w promocji i nowość. No a czasem były takie impulsywne zakupy Drobne przyjemności moga być, ale lepiej nie przewalać całej wypłaty.

Teraz wydaje mi się, że nawet jak ktoś ma niskie wypłaty to lepiej zaoszczędzić chociaż 50-100 zł. No chyba, że akurat się nie da, bo pilne wydatki.

Edytowane przez Monia284
Czas edycji: 2020-04-16 o 00:14
Monia284 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-16, 02:24   #28
Mia Donna
Raczkowanie
 
Avatar Mia Donna
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 393
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Ja wiele lat żyłam z małymi oszczednosciami. W koncu zaczelam oszczedzac, ale to nie znaczy, ze odmawiam sobie wszystkiego. Wręcz przeciwnie, dużo podróżuję, w różne zakątki świata... daleka jestem od umartwiania się. Ale mam zasadę, ze kupuję coś jak mnie stać i nie biorę z oszczednosci. Nowa sukienka? Proszę bardzo, wezme dodatkowe zlecenie i będzie. Nieważne ile się zarabia, ważne ile się wydaje. Jeśli ograniczysz wydatki do minimum to odlozysz. Jestem tez przeciwna wszelkim kredytom i uwiązaniom (abonament w tel, zakupy na raty itd.). Zaluję tylko, że zawczasu nie kupiłam jakiejś silniejszej waluty.
Mia Donna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-16, 09:30   #29
Sabrinasab
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 345
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Cytat:
Napisane przez amillia Pokaż wiadomość
W Polsce generalnie ciężko coś odłożyć przeciętnej osobie z przeciętną pensją, więc mnie jakoś specjalnie nie szokuje, że ludzie nie mają poduszek finansowych. Nie widzę też jakoś wielkiej różnicy między osobą, która nic nie odłożyła a taką, która uciułała oszczędzając na wszystkim kilkanaście tysięcy, ani to nie pomoże na emeryturze, a w przypadku utraty pracy pozwoli odłożyć tylko w krótkim okresie czasu nieunikniony kryzys w przypadku niemożności znalezienia kolejnej.

Sama jestem raczej rozrzutna i wolę inwestować w siebie, swoje zainteresowania, podróże niż odkładać każdy grosik, ale mam komfort nie martwienia się o swoją emeryturę czy utratę pracy.
Dokładnie.
Zgadzam się ze wszystkim.
Sabrinasab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-16, 10:08   #30
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Dlaczego ludzie nie oszczędzają pieniędzy?

Tylko autorka nie pisze o osobach zarabiających najniższą pensję, które musiałyby zrezygnować ze wszystkich przyjemności, żeby cokolwiek odłożyć.
Ja widzę po sobie, że im więcej zarabiam, tym więcej wydaję. Ale nadal nie rozwalam całej pensji, tylko coś odkładam, żeby w razie czego mieć jakieś oszczędności, bo różnie się życie układa.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-05-20 13:01:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:50.