BAI zamiast BMI - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Forum poświęcone tylko i wyłącznie zdrowemu odżywianiu, dietom i suplementacji.
Tutaj dyskutujemy tylko o zdrowym odżywianiu, gdzie wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa omawianych diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal. Diety poniżej 1000 kcal mogą być opisywane jedynie w Krzywym Zwierciadle.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-09-22, 23:34   #1
SorbetMalinowy
Zakorzenienie

BAI zamiast BMI

Ostatnio w Shape natknęłam się na wzmiankę o nowym wskaźniku jakim jest BAI, trochę poszperałam i oto co znalazłam:

"Wskaźnik otłuszczenia ciała BAI wydaje się być lepszym sposobem na opisanie procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie niż dotychczas stosowany wskaźnik masy ciała (BMI) – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Obesity”.
Jak przekonują autorzy pracy, nowy wskaźnik BAI (z ang. BAI – Body Adiposity Index) obliczany na podstawie pomiarów obwodu bioder i wysokości ciała może być szczególnie przydatny w tych regionach świata, gdzie rzetelny i dokładny pomiar masy ciała jest niemożliwy.

Pomimo że wskaźnik BMI był stosowany do określania stopnia otłuszczenia ciała już od 19 wieku, nie pokazuje on faktycznego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie i ciężko go porównywać pomiędzy osobami różnej płci oraz pochodzenia.

Richard Bergman wraz z kolegami z University of Southern California wykazał, że wskaźnik BAI pozwala łatwo zmierzyć procentowe otłuszczenie ciała zarówno u dorosłych mężczyzn jak i kobiet różnych narodowości bez potrzeby normalizacji tej metody.

Naukowcy opracowali ten wskaźnik korzystając z danych z badań populacji Meksykańskiej i Amerykańskiej (projekt BetaGene) oraz badania o nazwie TARA dotyczącego Afroamerykanów.

Jak podkreślają autorzy pracy niezbędne są dalsze badania, które pozwolą potwierdzić skuteczność BAI w przypadku innych grup etnicznych oraz sprawdzą czy na podstawie wskaźnika otłuszczenia ciała można określić stan zdrowia i rokowania pacjentów."

Co o tym sądzicie?
Tutaj można obliczyć swoje BAI:
http://bai.azarbadegan.net/
http://www.intmath.com/functions-and...comparison.php
SorbetMalinowy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 23:50   #2
pozytywna-wariatka
Zadomowienie

Dot.: BAI zamiast BMI

Czytałam o nim już jakiś czas temu w Women's Health.
Fajne, nawet liczyłam, ale zawartość procentowa tłuszczu wyszła mi zupełnie inna /24,5% bodajże a bujam się w okolicach 17-18/ niż rzeczywista (robiona u lekarza sportowego) .
pozytywna-wariatka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-23, 14:25   #3
morphine88
Zadomowienie

mnie wyszło 19%, mniej więcej tyle miałam rok temu jak mierzyłam (z tym, że byłam cięższa o 2-3 kg. no i niższa o 2-3 cm ).

`I like living on the edge
and seeing what's on the other side!
Steven Tyler
morphine88 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-24, 22:45   #4
Czarodziej
Raczkowanie

GG do Czarodziej

Mam pytanie odnośnie BMI. Z góry przepraszam jeśli umieściłem je w złym temacie. Mam problem nie tyle z obliczeniem swojego wskaźnika BMI co z prawidłową jego interpretacją. Mianowicie korzystałem z różnych portali oferujących tego typu obliczenia i często ten sam wskaźnik jest przez nie inaczej interpretowany (np. na jednym portalu wynik jest uznawany za wagę prawidłową, a na drugim ten sam wynik za niedowagę). Czy mógłby mi ktoś pomóc rozwiązać ten problem? Generalnie wskaźnik w większości serwisów wyszedł mi 19. Moje dane przedstawiłem poniżej:
wzrost:167.5
waga:52-53
uwagi: regularnie uprawiam sport - trenuję kolarstwo (czytałem, że dla osób uprawiających sport wynik jest niby interpretowany inaczej niż taki sam dla osób prowadzących nieaktywny tryb życia).
Czarodziej jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-26, 08:05   #5
fioleciasto
Zakorzenienie

19.8% Nie mam pojęcia ile jest naprawdę.

Najszczęśliwsza na świecie podwójna mama

2021 :74
fioleciasto jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-26, 08:26   #6
exoexo
Raczkowanie

Jak dla mnie to ani BMI ani to BAI jest niewiarygodne, bo np. BMI mam 17.6 a BAI 24%
Czyli z jednego niedowaga z innego nadwaga

Edytowane przez exoexo
Czas edycji: 2011-09-26 o 08:30
exoexo jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-26, 16:09   #7
SorbetMalinowy
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez exoexo Pokaż wiadomość
Jak dla mnie to ani BMI ani to BAI jest niewiarygodne, bo np. BMI mam 17.6 a BAI 24%
Czyli z jednego niedowaga z innego nadwaga
Jeśli liczyłaś przez ten drugi kalkulator to prawdopodobnie nie zmieniłaś z 'male' na 'female' Też początkowo robiłam ten błąd
SorbetMalinowy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-26, 19:25   #8
exoexo
Raczkowanie

AA fakt. Zmienilam ale zle odczytalam

Hm ale mimo wszystko kazdy z tych wskaznikow mowi co innego Dla jednego jest to niedowaga i to nawet spora natomiast drugi plasuje mnie w zdrowym przedziale (i to nie najnizszy prog).

Jak tak czasem przegladam forum to dziewczyny o moich wymiarach waza raczej ponad 60 kg Ja natomiast 51-52 ;]
exoexo jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-27, 07:28   #9
jolanp
Raczkowanie

Przeciez to oczywiste, ze z dwoch parametrow nie da sie nic wiarygodnego wyliczyc. Czynnikow jest o wiele wiecej niz dwa.
jolanp jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-27, 22:13   #10
esor
Mamusia Luty 2016

niebardzo mi sie to podoba. Dalam przykladowo moja wage ktora mam w celu czyli 45 kg i w biodrach 88 bo napewno nie bede miec mniej (mam typ wystajacej pupy "kaczuszki") i wyszlo heatly - ok, ale z ciekawosci dalam wage 40 (czyli sporo za malo) i w biodrach 80 (mialabym takie gdybym byla mocno mocno wychudzona bo jak mowie, taka mam cudowe) i wyszlo nadal healthy a napewno zdrowo to by tak nie bylo :/

03.10.2015 żona

22.02.2016 Hania
19.04.2017 Agatka
esor jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-07, 16:39   #11
cyga4
Przyczajenie

Mój wzrost to 155 cm i waga 56 kg, okazuje się, że wg BAI jestem otyła, a noszę rozmiar 36.
cyga4 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-07, 21:30   #12
HarajukuChilli
Zadomowienie

Ćwiczę obecnie pośladki i biodra- a więc poszerzając je zwiększa mi się zawartość tłuszczu w organizmie? Ech ci lekarze
Level 1: 10 /10
HarajukuChilli jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości