Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:) - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-14, 12:57   #121
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Masz rację

Większość popularnych w Polsce imion nie pochodzi z naszego języka lecz z greki lub łaciny. Rdzennie słowiańskie imiona dawno już wyszły z mody. Jak mówiłam, że dam córce na imię Mścisława to się cała moja rodzina burzyła (chociaż to był żart, bo akurat to imię mi się nie podobało).

Chociaż teraz trochę wracają te imiona, ale to raczej chwilowa moda na Rocha, Dobrawę, Bożydara itd. A imiona takie jak Władysław, Sławomir, Bogusława, Bogumiła, Wiesława uważane są za obciach dla dziecka w dalszym ciągu...
I jeszcze z hebrajskiego (imiona biblijne).
Co do staropolskich imion - rzeczywiście wyszły z mody, w moim pokoleniu jeszcze spotykało się Przemysławów czy Radosławów, ale teraz już coraz rzadziej.

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Mój mąż do każdego imienia jak wymyślaliśmy przezwisko wymyślał i sporo imion mi obrzydził:
Denis - penis
Teofil - pedofil
Kajtek - bez majtek
Jagoda - robi ... (nieprzyzwoite, nie wiem czy tu można wpisać? chodzi o seks oralny)
Natan - satan

A co do polskich imion typu Cebula czy Burak, to jednak lepiej już brzmi Anna Cebula niż Dżesika Cebula
Ja spotkałam się kiedyś z dzieckiem, który ma na imię Denis, a na drugie Melvin
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:16   #122
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Wszystko zależy od podejścia jak widać. Mnie tylko rażą zarzuty, że no jak to tak można Berenika dać na imię albo Salomea. Normalnie można. A nietolerancja dzieci wynika widać z ograniczeń dorosłych. Typu: no co ona ma za śmieszne nazwisko, ja bym zmieniła od razu, panna z dwoma nazwiskami? dziwne..., jakie durnowate imię, rodzice chyba mieli nie po kolei pod sufitem, nie wzięła nazwiska męża? dziwadło.

Czym skorupka w domu nasiąknie...
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:21   #123
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Mój mąż do każdego imienia jak wymyślaliśmy przezwisko wymyślał i sporo imion mi obrzydził:
Denis - penis
Teofil - pedofil
Kajtek - bez majtek
Jagoda - robi ... (nieprzyzwoite, nie wiem czy tu można wpisać? chodzi o seks oralny)
Natan - satan
Bo do każdego imienia można coś wymyśleć. Moja chrześnica to jest Diablisia zamiast Gabrysia

Cytat:
A co do polskich imion typu Cebula czy Burak, to jednak lepiej już brzmi Anna Cebula niż Dżesika Cebula
Zgadzam się . Imię powinno pasować do nazwiska. Poposlite nazwiska z niepospolitymi imionami źle wyglądają. Nie umiem wytłumaczyć dlaczego, ale ja mam takie odczucia.

Cytat:
Ad.1. Dlaczego nie Stella? To akurat jakoś mi się nie wydaje ani strasznie obcojęzyczne ani jakoś oryginalne.

Ad.2. Imiona dzieci Wiśniewskiego są straszne Nie wiem jak te jego kobiety zgodziły się na to?????????????

Prawda, jak nie wyśmieją z imienia to z czegoś innego. Ale ja i tak wolałabym chociaż tego jednego ominąć i skoro już ma jakieś "śmieszne" nazwisko to bez dziwacznego imienia
No M. Wiśniewski to zaszalał, nie ma co. Ja nie lubię takich skrajności. Nie uważam, że imię Stella czy Lilla to złe imiona, ale Xavier czy Fabienne to lekkie przegięcie w połączeniu z nazwiskiem... Chociaż to też się zmienia - jest coraz więcej par mieszanych i coraz to ciekawsze są połączenia z tego

Cytat:
A jeszcze co do Twojego wykładowcy, to się zastanawiam jakby było jakby nazywał się np. Denis Fiut (wybaczcie ale nie mogę się nie roześmiać) jakoś do takiego nazwiska MUSI być bardziej tradycyjne imię Aleksander Fiut jakoś bardziej normalnie brzmi
Ja myślę, że jemu by było to obojętne Ja też tak mam zresztą. Moja koleżanka nazywała się Ucipowska i zmieniła nazwisko na panieńskie matki. Mnie się to jej nazwisko jakoś nigdy nie wydawało straszne, ale ona miała z tego powodu kompleksy całą szkołę podstawową.

Cytat:
Napisane przez ukrycior Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że to jest SEDNO (mam na myśli pogrubione). Mnie rodzice uczyli tolerancji dla inności: wyznań, imion i nazwisk, poglądów, zachowań. Żadne dziecko nie było przeze mnie wyszydzane w ten sposób. Co więcej, nie przypominam sobie drastycznego najazdu na osoby z oryginalnymi imionami czy nazwiskami. U mnie w liceum była Malina Anna. I rodzice bardzo prosili, by nauczyciele się do niej zwracali Aniu. A dla nas była Malinką. I co? I okazało się, że to cudne imię, nie ma co robić zamieszania. Poważnie, nie wiem o co te gromy.
Zgadzam się. I faktycznie, pewnie w tym tkwi problem - im mniej tolerancyjni rodzice tym i mniej tolerancyjne dzieci.

Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
Z moim mężem pracował kiedyś babka o nazwisku Pochujka jak na imię miała nie wiem, ale mam nadzieję że jakoś 'normalnie' (normalnie, w sensie mniej seksownie)

Nie nazwisko kobiety mnie ubawiło, tylko twoje określenie to pogrubione

Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
Taaa, jazda

Jak dla mnie to nazwisko odgrywa rolę ważniejszą niż to, czy się imię rodzicom podoba, tyle.
Chociaż w przypadku kobiet to też się zmienia po ślubie, najczęściej.
I czasem też jest problem - bo np. mąż nosi nazwisko w odczuciu żony "obciachowe". Moja śp. babcia nie chciała nazwiska męża bo uważała je właśnie za takie i do końca życia narzekała. A ja z tego samego nazwiska zawsze byłam dumna To też chyba kwestia tego, że co innego nosić jakieś nazwisko od urodzenia, a co innego dostać "gratis" Druga moja babka nie lubiła nazwiska po mężu bo było takie "pospolite" w jej przekonaniu i jako wdowa wróciła do swojego nazwiska panieńskiego po ponad 50 latach. Jak jej się chciało wymieniać dokumenty to nie pojmuję. Mnie by się już nie chciało...
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:24   #124
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez ukrycior Pokaż wiadomość
Wszystko zależy od podejścia jak widać. Mnie tylko rażą zarzuty, że no jak to tak można Berenika dać na imię albo Salomea. Normalnie można. A nietolerancja dzieci wynika widać z ograniczeń dorosłych. Typu: no co ona ma za śmieszne nazwisko, ja bym zmieniła od razu, panna z dwoma nazwiskami? dziwne..., jakie durnowate imię, rodzice chyba mieli nie po kolei pod sufitem, nie wzięła nazwiska męża? dziwadło.

Czym skorupka w domu nasiąknie...
całą prawda

tak na marginesie,ide ulicą przedemną tak na oko 8 latek i 10 latek starszy do młodszego ty f..cie bratu pedale j..ny nie chcesz pomóc???
i to mnie bardziej razi niż imie Bonawentura czy Dżesika u dziecka...
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:24   #125
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez shiava Pokaż wiadomość

I moje pytanie: czy matka/ojciec dzieci ktorym nadano ww imiona chcialoby sie tak nazywac?
Otóż to-i wyjdzie szydło z worka

Ja nie jestem może typową tradycjonalistką, jeśli chodzi o nadawanie imion (że maja być czysto-polskie), ale po kiego grzyba mamy nazywać dzieci tak, jak np. w Stanach?? Bo taka jest moda najczęściej.Chyba wciąż panuje przekonanie u niektórych,że Ameryka,to jakiś raj na ziemi.

I na pewno nie zgodzę się z tym,że nie ważne, jakie się ma imię, czy nazwisko-dzieci i tak będą przezywać. Owszem, może się zdarzyć,że taka Ania Kowalska, która jest normalnej budowy i w dodatku nie ma piegów też jest przezywana.Ale to na krótką metę, bo np.jakieś dziecko ją na chwilę znielubiło.Natomiast Dżesika Łokieć będzie przezywana w każdej grupie przedszkola, w każdej klasie itd...

Po prostu chodzi o to,że po co dawac dziecku na start 100% pewności,że inne dzieci będą mu dokuczały??

I nie zgodzę się jeszcze z jednym:że dzieci uczą się dokuczania/przezywania od dorosłych. Czyli, że rodzice Adama przy nim kiedyś naśmiewali się z Kunegundy i on zaobserwował,że to fajnie się naśmiewać z kogoś o oryginalnym imieniu??
Dzieci, które przezywają inne nie są jakieś złe, po prostu zachowują się jak większość-żeby się zsolidaryzować, żeby nie odstawać właśnie.I założę się,że takie dziecko dziękuje Bogu,że rodzice dali mu na imię Monika, czy Tomek...

No i naprawdę jest MNÓSTWO imion, które nie powodują takich negatywnych skojarzeń u innych dzieci.Nie trzeba przecież wszsytkich chłopców nazywać Kubą, a dziewczynek Julkami, żeby dziecko czuło się komfortowo.
A zresztą-zapytajcie swojej np. córki Fabienne, kiedy by miała jakieś 6 lat, czy nie chciałaby tego imienia zmienić? I nie chodzi tu o pewność siebie, bo dzieci są wrażliwe i już i każde przyjdzie do domu z płaczem, bo je dzieci przezywają...
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:30   #126
Martinixxx
Zadomowienie
 
Avatar Martinixxx
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: O^^o
Wiadomości: 1 777
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość
Ja niedlugo bede miala Natalke Nie podobało mi sie to imie kiedyś ale jakos sie spodobało. Jakby był syn bylby prawdopodobnie Sebastian i do nazwiska tez pasuja obydwa te imiona

Tylko kurcze na moim osiedlu miesiac temu tez sie urodziła Natalia, ale kurcze nie zmienie juz imiona ze wzgledu ze ktos mnie uprzedził...
No troche przesadzasz.To, że jedna Natalia sie urodziła na osiedlu to nie powód, żeby nie dawać tak na imię córce. Sama bardzo chciałabym Natalię, ale mąż sie upiera, ze nie. Póki co jestem na etapie Martyny, też kręcił nosem, ale z tym sobie juz poradzę Mam kuzynke Martyne i wcale mi to nie przeszkadza.

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Luba, wątek taki jak tysiące innych na forum, aby pogadać o Maryni

Mój mąż do każdego imienia jak wymyślaliśmy przezwisko wymyślał i sporo imion mi obrzydził:
Denis - penis
Teofil - pedofil
Kajtek - bez majtek
Jagoda - robi ... (nieprzyzwoite, nie wiem czy tu można wpisać? chodzi o seks oralny)
Natan - satan
Do wszystkiego idzie wymyślić przezwisko. Na kazdą z nas mieli "wierszyk"
Dominika w gacie sika
Alicja policja (co ją do szału doprowadzało)
Paulina co d.pe wypina

Imiona bardzo ładne no, ale przecież sie nie powiesimy
__________________
"Chwyć mnie i nieś, niech niebo bliżej będzie,
Tak bardzo chcę w ramionach skryć się Twych."



Martinixxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:31   #127
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

reasumując moje dziecko nie będzie sie czuło komfortowo bo miałam czelność 2 lata temu dac jej na imię Julia??matko
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-14, 13:38   #128
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Nie bardzo mam czas na dłuższą odpowiedź... ale
trzeba mieć swiadomość że niektóre zestawienia wyglądają po prostu dziwnie, przy całej tolerancji.

Sama mam po mężu dość dziwne nazwisko kojarzace sie z pedofilem, a pracuję w szkole do tego (w gimnazjum gdzie poziom szyderstw i złośliwości osiąga sufit). Pisze wiec nowym klasom jak sie nazywam na tablicy, zeby nie widziec usmieszkow u niektorych uczniow, a potem odwracam sie i z pelna powaga przedstawiam - nikt sie nie smieje

ale taki uczen jak ma 6 godzin codziennie odczytywana liste obecnosci, i kiedy 6 razy dziennie ktos mu z tego powodu dogryza to naprawde robi sie trauma. a ze rodzic byl tolerancyjny to nie znaczy ze i dzieciaki beda, nie ma sie co ludzic;

ja jestem tolerancyjna (do tego mam dystans jak sie okazuje) ale do poziomu sporej czesci dzieciakow w wieku szkolnym trzeba po prostu... zejsc.
__________________
10 lat z Wizażem

Druga

Edytowane przez Carya
Czas edycji: 2010-07-14 o 13:42
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:43   #129
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Bo do każdego imienia można coś wymyśleć. Moja chrześnica to jest Diablisia zamiast Gabrysia

Zgadzam się . Imię powinno pasować do nazwiska. Poposlite nazwiska z niepospolitymi imionami źle wyglądają. Nie umiem wytłumaczyć dlaczego, ale ja mam takie odczucia.

No M. Wiśniewski to zaszalał, nie ma co. Ja nie lubię takich skrajności. Nie uważam, że imię Stella czy Lilla to złe imiona, ale Xavier czy Fabienne to lekkie przegięcie w połączeniu z nazwiskiem... Chociaż to też się zmienia - jest coraz więcej par mieszanych i coraz to ciekawsze są połączenia z tego

Ja myślę, że jemu by było to obojętne Ja też tak mam zresztą. Moja koleżanka nazywała się Ucipowska i zmieniła nazwisko na panieńskie matki. Mnie się to jej nazwisko jakoś nigdy nie wydawało straszne, ale ona miała z tego powodu kompleksy całą szkołę podstawową.

Zgadzam się. I faktycznie, pewnie w tym tkwi problem - im mniej tolerancyjni rodzice tym i mniej tolerancyjne dzieci.



Nie nazwisko kobiety mnie ubawiło, tylko twoje określenie to pogrubione

I czasem też jest problem - bo np. mąż nosi nazwisko w odczuciu żony "obciachowe". Moja śp. babcia nie chciała nazwiska męża bo uważała je właśnie za takie i do końca życia narzekała. A ja z tego samego nazwiska zawsze byłam dumna To też chyba kwestia tego, że co innego nosić jakieś nazwisko od urodzenia, a co innego dostać "gratis" Druga moja babka nie lubiła nazwiska po mężu bo było takie "pospolite" w jej przekonaniu i jako wdowa wróciła do swojego nazwiska panieńskiego po ponad 50 latach. Jak jej się chciało wymieniać dokumenty to nie pojmuję. Mnie by się już nie chciało...
Masz rację Klarisso z nazwiskiem. A naprawdę bywa różnie. Moje rodowe jest mało popularne, nie ma końcówki ska ani cka, dla wielu nic nie znaczy. Drugi człon, nazwisko mężowskie jest od zawodu, brzmienie polskie, choć bez ska i cka. I co? I najczęściej moje dziwne własne jest wymawiane poprawnie, a mężowskie łatwe i wpadające w ucho jest wydziwiane, przekręcane i mylone. Za ludźmi nie nadążysz.

I śmieszy mnie bulwers wielu osób, w tym pani urzędnik w USC, że wpisaliśmy dzieciom podwójne nazwisko. Tak, jakby to była ich sprawa.

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
całą prawda

tak na marginesie,ide ulicą przedemną tak na oko 8 latek i 10 latek starszy do młodszego ty f..cie bratu pedale j..ny nie chcesz pomóc???
i to mnie bardziej razi niż imie Bonawentura czy Dżesika u dziecka...
Otóż to.

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
reasumując moje dziecko nie będzie sie czuło komfortowo bo miałam czelność 2 lata temu dac jej na imię Julia??matko
Nie przejmujmy się i róbmy swoje. Córka na pewno będzie dumną Julką.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:44   #130
OYE
Zakorzenienie
 
Avatar OYE
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 3 073
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

A ja sie zastanawiam jak dzieci w szkole maja byc tolerancyjni jak popatrzmy na rodzicow i jacy oni sa nie wiem co wam do tego jak dzieci maja na imie a niech maja nawet i gruszka
__________________

Haters Gonna Hate
OYE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:46   #131
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
ale jak mama zagraniczna to może być nazwisko Baranowska(no chyba ze sie mylę)

jak tata zagraniczny to też może być W końcu nie zawsze nazwisko dziedziczy się w linii męskiej.
Wiem, wiem- to już totalne zdziczenie ale ja tak mam- nazwisko ładne i bardzo polskie- nie ważne kto do rodziny wchodzi- nazwisko przyjmuje.
Tradycja. Dla mojego Tż-a przez ponad 7lat to był temat do kłótni...
Dziadek ponad pół wieku temu nie miał z tym problemów i po mojej babci, czyli swojej żonie nazwisko przyjął, choć wtedy to musiało być dopiero dziwaczne zjawisko.
Mój ojciec- po mojej mamie- też przyjął nazwisko
mój mąż- też z niemałymi oporami ale w końcu zadeklarował, ze przyjmie. Tak więc mój syn, czy też córka- będzie nosić nazwisko "po mamie" chociaz ślub będzie i co więcej mój ślubny- też nazwisko zmieni na moje, ewentualnie ma sobie zostawić swoje jako pierwszy człon i pisać się przez myślnik.
I żeby rozwiać wątpliwości- nazwiska brzydkiego nie ma, po prostu rozumie co to tradycja w rodzinie.
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-14, 13:50   #132
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
reasumując moje dziecko nie będzie sie czuło komfortowo bo miałam czelność 2 lata temu dac jej na imię Julia??matko
To chyba odnośnie mojej wypowiedzi, więc Cię poprawię, że właśnie Julki czują sie komfortowo.Bo mają niewyróżniające si ę imię.

Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość

ale taki uczen jak ma 6 godzin codziennie odczytywana liste obecnosci, i kiedy 6 razy dziennie ktos mu z tego powodu dogryza to naprawde robi sie trauma. a ze rodzic byl tolerancyjny to nie znaczy ze i dzieciaki beda, nie ma sie co ludzic;
.
O właśnie.Nie ma co się łudzić.Jak to mówiła moja starsza córka :"dzieci są okrutne"
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 13:58   #133
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
jak tata zagraniczny to też może być W końcu nie zawsze nazwisko dziedziczy się w linii męskiej.
Wiem, wiem- to już totalne zdziczenie ale ja tak mam- nazwisko ładne i bardzo polskie- nie ważne kto do rodziny wchodzi- nazwisko przyjmuje.
Tradycja. Dla mojego Tż-a przez ponad 7lat to był temat do kłótni...
Dziadek ponad pół wieku temu nie miał z tym problemów i po mojej babci, czyli swojej żonie nazwisko przyjął, choć wtedy to musiało być dopiero dziwaczne zjawisko.
Mój ojciec- po mojej mamie- też przyjął nazwisko
mój mąż- też z niemałymi oporami ale w końcu zadeklarował, ze przyjmie. Tak więc mój syn, czy też córka- będzie nosić nazwisko "po mamie" chociaz ślub będzie i co więcej mój ślubny- też nazwisko zmieni na moje, ewentualnie ma sobie zostawić swoje jako pierwszy człon i pisać się przez myślnik.
I żeby rozwiać wątpliwości- nazwiska brzydkiego nie ma, po prostu rozumie co to tradycja w rodzinie.


Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
To chyba odnośnie mojej wypowiedzi, więc Cię poprawię, że właśnie Julki czują sie komfortowo.Bo mają niewyróżniające si ę imię.


O właśnie.Nie ma co się łudzić.Jak to mówiła moja starsza córka :"dzieci są okrutne"
W związku z tym, trzeba równać w dół, dostosowywać się do bezmyślnego, okrutnego tłumu... co za świat. Ja osobiście nie gwarantuję przystąpienia do unifikacji. Być może dlatego, że obracam się w środowisku, gdzie wśród małych dzieci jest i Lilka, i Karol, i Amelka, i Olga, i Tymoteusz, Olaf, Tytus oraz Dagny. I dzieci nigdy nic złego nie usłyszały na temat swoich imion. Są mądre, wesołe i normalne.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:03   #134
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

dokładnie- dzieci są okrutne i zawsze, w każdej grupie trafi się typ o zaniżonym poczuciu własnej wartości, który będzie się dowartościowywać właśnie poprzez wyszydzanie innych- tak już jest i raczej nie ma sensu się łudzić, ze nadanie dziecku takiego czy innego imienia to zmieni- może troche zminimalizować ataki, chociaż, jak obserwuję grupę rówieśniczą moich braci (podstawówka i gimnazjum) to widzę, ze jednak dużo zależy od poziomu intelektualnego rodziców- im bardziej oczytani, czy po prostu wykształceni ludzie- tym mniejszą wagę przywiązują do dziwnych imion, tradycji, nazwisk- są po prostu bardziej tolerancyjni, tak wiec chyba receptą na większa tolerancję w środowisku naszych dzieci jest po prostu edukowanie ich w tym zakresie
Wtedy nie będą przeszkadzać ani Basie, Kasie, ani Julki, ani nawet Fabienne
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...

Edytowane przez la'Mbria
Czas edycji: 2010-07-14 o 14:04
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:08   #135
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Mnie osobiscie nie razi nadawanie imion polskich czy staropolskich ale imion zagranicznych typu Denis czy Dżesika.
Nie mam wpływu na nadawanieimion co nie znaczy ,że nie można wyrazić swojej opini

Moja córka ma znajomych Gustawa-Gucio a jego brat to Filip= Bajka o pszczółce Mai
śmiejemy się ztego z córka ale w żadnym razie nie przyszloby mi do glowy wyśmiewac się z tego a to różnica.

W końcu co dziecko winne ?nic,ew. jak dorosnie moze przedstawiac się inaczej.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:11   #136
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

ukrycior, to znaczy że jak?
ja nie bedę mówić w domu ze ktoś jest głupi = moje dzieci też nie będą?
czyżby wychowanie było aż tak proste a ja tego nie zauważyłam?
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:12   #137
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Paulo, oczywiście dziwne jest nadawanie imion anglosaskich, bez ugruntowania w kulturze i tradycji naszego kraju, wtedy, kiedy rodzice nie są związani w żaden sposób z krajem, w którym takiego imienia się używa. A spolszczenia wyglądają dziwnie. Natomiast atak na Zygmunta czy Salomeę mnie dziwi bardzo. I żadne imię, nawet najdziwniejsze, nie powinno być przedmiotem drwin.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:13   #138
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

co do przedstawiania sie inaczej znam 2 przypadki
jeden to Maciej Piotr ,który uznał ze Maciej to imie"obciachowe" i od podstawówki funkcjonuje jako Piotrek
drugi to Marek Maciej który z tego samego powodu też od podstawówki jest Maciejem
i bądz tu człowieku mądry
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:14   #139
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
ukrycior, to znaczy że jak?
ja nie bedę mówić w domu ze ktoś jest głupi = moje dzieci też nie będą?
czyżby wychowanie było aż tak proste a ja tego nie zauważyłam?
Wiele wynosi się z domu. Jeśli w nim będzie panowała tolerancja i szacunek dla innych to dziecko ma skąd czerpać wzorce, prawda? A na innych nie mamy wpływu, co nie znaczy, że należy równać do ich poziomu.

---------- Dopisano o 15:14 ---------- Poprzedni post napisano o 15:13 ----------

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
co do przedstawiania sie inaczej znam 2 przypadki
jeden to Maciej Piotr ,który uznał ze Maciej to imie"obciachowe" i od podstawówki funkcjonuje jako Piotrek
drugi to Marek Maciej który z tego samego powodu też od podstawówki jest Maciejem
i bądz tu człowieku mądry
O mamo moja, a ja, jeśli dane mi będzie być mamą chłopca, chciałam go nazwać Maciusiem właśnie.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-14, 14:19   #140
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

ukrycior u mnie Maciej by nie przeszedł nie dlatego ze obciachowy tylko że teściowa ma kota o tym imieniu(synek miałby być Michał Jan)
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:20   #141
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

ukrycior, z tym zejściem do poziomu to chodziło mi o przewidywanie że dzieci mogą się naśmiewać z kogoś, komu rodzice nadali takie a nie inne imię. a nie o to zeby też się posmiać

jeżeli rodzic zachowuje się jak powinien to dziecko ma duze szanse wyrosnąć na przyzwoitego człowieka... ale niestety jeszcze wieksze szanse ma na spotkanie dziecka, które na takie nie wyrosło.
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:24   #142
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
ukrycior u mnie Maciej by nie przeszedł nie dlatego ze obciachowy tylko że teściowa ma kota o tym imieniu(synek miałby być Michał Jan)
Moi teściowie mają suczkę Majkę, a rodzicę kotkę Kubę, więc wiem, o czym piszesz.

Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
ukrycior, z tym zejściem do poziomu to chodziło mi o przewidywanie że dzieci mogą się naśmiewać z kogoś, komu rodzice nadali takie a nie inne imię. a nie o to zeby też się posmiać

jeżeli rodzic zachowuje się jak powinien to dziecko ma duze szanse wyrosnąć na przyzwoitego człowieka... ale niestety jeszcze wieksze szanse ma na spotkanie dziecka, które na takie nie wyrosło.
Wybacz, bym jako kryterium wyboru imienia dla dziecka brała pod uwagę hipotetyczne dzieci w szkole. Przecież to absurd.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:34   #143
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Po prostu polskie społeczeństwo jest jeszcze nieprzyzwyczajone, bo jest monokulturowe.
Moja córka ma koleżankę Aylin i Verenę czy Svenję, kolegę Moritza, Wiktora, Jensa itd. I to wszytsko w jednej klasie. Nikogo nie dziwi żadne imię, chętnie uczą się prawidłowej wymowy. Mam syna Michała i każdy mówi na niego Michał (nie zniemcza wymowy)
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 14:42   #144
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Lubo, masz rację. W wyniku II Wojny Światowej i późniejszych rozmaitych represji staliśmy się społeczeństwem jednonarodowym i mocno zamkniętym na inność. Mam nadzieję, że czas na zmiany.

A tu jeszcze a propos: http://wiadomosci.onet.pl/2197680,12...mion,item.html
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:17   #145
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez ukrycior Pokaż wiadomość


W związku z tym, trzeba równać w dół, dostosowywać się do bezmyślnego, okrutnego tłumu... co za świat..
Dlaczego w dół? Dlaczego miliony Polaków, którzy nazwali swoje dzieci "normalnie"(zaraz ktoś się przyczei do tego określenia,ale na rfazie nie znalazłam lepszego) są bezmyślnym tłumem? I dlaczego olkrutnym??
Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
ukrycior, to znaczy że jak?
ja nie bedę mówić w domu ze ktoś jest głupi = moje dzieci też nie będą?
czyżby wychowanie było aż tak proste a ja tego nie zauważyłam?
Cytat:
Napisane przez ukrycior Pokaż wiadomość
Wiele wynosi się z domu. Jeśli w nim będzie panowała tolerancja i szacunek dla innych to dziecko ma skąd czerpać wzorce, prawda? A na innych nie mamy wpływu, co nie znaczy, że należy równać do ich poziomu.

.
Carya ma rację-wg mnie.Owszem, dziecko czerpie wzorce ze środowiska, w którym przebywa,ale przebywa również w przedszkolu/szkole, prawda??

Wychowywanie jednak nie jest takie proste, że wystarczy przy dziecku nie używać brzydkich słów lub dobrze traktować ludzi-i wtedy ma się gwarancje,że ono też wyjdzie na ludzi.To by było zbyt proste
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:20   #146
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Równać w dół to dostosowywać się do czyiś oczekiwań wbrew własnym przekonaniom. Dla mnie Berenika, Sara czy Tytus to normalne imiona, nic w nich nienormalnego. Opanujcie się, błagam.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:31   #147
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Ale dla kazdego inne imiona będą 'normalne'!
Przecież mówi się 'to imię mi się podoba/nie podoba'... to jest kwestia gustu. Nie widzę sensu ekscytować się tym że komuś nie podoba się Marta czy Berenika.

Ja mam pulę imion damskich które uważam za ciut zamtuzowe że tak to nazwę a mój mąż z kolei nie lubi TTtek czyli Wioletty, Anetty, Żanetty u niego nie przejdą za nic (w sensie nadania swojej córce).

no i w końcu co chcialam napisać na początku - dając dziecku imię chyba mozna wziąć pod uwagę różne kwestie, w tym te absurdalne też (choć w procencie!) i nie iść w zaparte w stylu na złość mamie i tacie narobię dziecku w gacie, ze tak sparafrazuję
ale to i tak wszystko subiektywne jest...
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:34   #148
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

widzisz i ja ci nie powiem dlaczego berenika jest dziwna dla mnie. bo sara i tytus juz nie
nie to, co ladne, tylko co sie komu podoba wychodzi na to

tylko takiemu rodzicowi co daje denis malvin kowalski polecam sie zastanowic czy sam chcialby sie tak nazywac
bo jak mi jeden z moich wspolpracownikow sie przedstawil jako hipolit rozwalko to myslalm ze wbije sie w stolek.
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:35   #149
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Jakie kwestie można wziąć pod uwagę, skoro sama stwierdzasz, że gusta bywają różne, a dziewczyny napisały, że wyśmiać można równo każde imię?
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-14, 15:41   #150
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Zatrzęsienie oklepanych imion - drogie mamy czas się troszkę wysilić:)

Cytat:
Napisane przez katakumba Pokaż wiadomość
hipolit rozwalko to myslalm ze wbije sie w stolek.
poważnie Hipolit? ja też bym się w duchu pośmiała bo moja córka ma od 3 lat ulubioną przytulankę - niebieskiego misia Hipolita... jak on wygląda to pożal się boże... chodząca epidemia dżumy choć prany regularnie....
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:05.