Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-03-31, 15:44   #31
asia95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 83
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

witajcie
byłabym wdzięczna gdybyście podliczyły mi kalorie z dzisiaj, ponieważ sama zbytnio nie orientuję się co ile ma.

- szklanka ice tea
- kanapka z jednej dużej kromki chleba razowego, z 3 plasterkami polędwicy sopockiej, 2 małe świeże ogórki, rzodkiewka.
- kanapka jak wyżej, tym razem z dwóch złożonych kromek chleba razowego, 3 plasterki polędwicy sopockiej, 3 rzodkiewki.
- mała drożdżówka sucha, z ciasta drożdżowego z kruszonką.
- butelka soku kubuś (podaje w tym wypadku. - 144 kcal)
- miska zupy pomidorowej z ryżem
- naleśnik z twarogiem 0% tłuszczu.
- mała kanapka z połowy kajzerki, 3 pomidorki koktailowe, 2 małe ogórki świeże,
- jogurt (150 kcal)

będę bardzo, bardzo wdzięczna.
I jeszcze jakby ktoś mógł powiedzieć mi na jaką dietę to wygląda R/U/P ? ;]

dzieki z góry
asia95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 21:40   #32
Smooth Di
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 76
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Mam pytanie co do panierki: mam rybę w panierce (zamrożona). Czy jeśli ją usmażę na teflonie, to będzie miała dużo kcal? Dalej będzie to posiłek białkowy, bo chyba panierka nie przytłoczy ryby węglami ?
Smooth Di jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 23:11   #33
Marzeniatko
Zakorzenienie
 
Avatar Marzeniatko
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 11 650
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

mircia14 szybkowchłanialne białko przed treningiem, a wolnochłanialne po treningu jest zalecane na diecie na masę.. a jestem pewna, że Tobie na masie nie zależy. Na redukcji zrezygnowałabym z białka wolnochłanialnego jako posiłek potreningowy.

uciekająca_marchewka nie jestem przychylna takim dniu oczyszczania, ze względu na to, że to zaburza metabolizmu. Będąc na diecie uczysz organizm regularnych posiłków, ze wszystkich składnikami odżywczymi (na czele z białkiem) - to podkręca Ci metabolizm, takie dni oczyszczania mogą go tylko niepotrzebnie rozwalić Jednak jeżeli czujesz, że musisz to zadbaj, aby to był naprawdę tylko jeden dzień, aby dostarczyć organizmowi sporo wody, a ilość warzyw nie będzie mała - ale dość duża, w stałych odstępach czasu.

Eyo przy bólach migrenowych warto wyeliminować ze swojej diety takie produkty, które zawierają azotany, glutaminian sodu, aspartam czy produkty pochodne od octu. Mówiąc bardziej po polsku wszelkie konserwy, zupki w proszku, kostki rosołowe, chipsy, miksy przypraw, słodziki, żywność typu light (tą która jest przez producenta uznawana za "dietetyczną"). Niestety, ale głód może wzmożyć bóle migrenowe. Powinnaś dbać o to, żeby mieć jakąś pełnowartościową przekąskę przy sobie, ale unikaj jedzenia na pusty żółądek słodyczy, czy owoców.

Smooth Di ta ryba będzie nadal posiłkiem białkowym.

asia95 ok. 1500 kcal - czyli typowe R
__________________
fragment mojego makijażowego świata

B L O G


Marzeniatko wystarczy Marzena
Marzeniatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-05, 20:55   #34
Szzymek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Witam. Mieszkam na wsi i mam taką dróżkę polną która w jedną stronę ma kilometr. Codziennie biegnę 2km ścigając się ze sobą tak, abym miał jak najlepszy czas. Czy to dobrze, czy lepiej biec truchcikiem?
Szzymek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 11:32   #35
mart989
Wtajemniczenie
 
Avatar mart989
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 680
GG do mart989
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Witam, nie wiem czy w odpowiednim wątku zadaje pytanie.
Wciągu ostatniego tygodnia przytyłam 2,5kg, jest to dla mnie niepokojące gdyż nigdy nie miałam problemu z wagą, zawsze byłam szczupła osobą, mogłam jeść do woli i nic nie było. Teraz natomiast przy jedzeniu ilości takiej samej jak zawsze nagle przytyłam 2-5 kg. OD jakiś 2 tyg jestem przemęczona, mogłabym spać, leżeć w łóżku i nic nie robić. Mam wrażenie, że mój brzuch jest napięty, napuchnięty. A nawet jeść nie ma zbytniej ochoty. Jakoś tak dziwnie się czuje. Czy macie jakieś pomysły co to może być? Do lekarza się wybieram al pod koniec tygodnia bo wcześniej nie mam możliwości.
Bardzo dziękuje za odpowiedź.
mart989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 12:02   #36
mircia14
Zakorzenienie
 
Avatar mircia14
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk ;)
Wiadomości: 8 817
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem pojęcie ujemnego bilansu kalorycznego.
Chodzi o to, że organizmowi dostarczane jest mniej, niż potrzebuje, tak? Przykładowo, mam zapotrzebowanie 2200 a jem 1600 i to jest uj. bilans kaloryczny? Czy wtedy jak się spali więcej niż zje?
mircia14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 14:30   #37
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Jak to jest z obliczaniem zapotrzebowania? Obliczamy je na mase beztluszczowa, calkowita czy beztluszczowa + norma tluszczu?
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-06, 16:01   #38
liquefy
Wtajemniczenie
 
Avatar liquefy
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 726
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Mnie tez zastanawia zapotrzebowanie. Wydawalo mi sie, ze na utrzymaniu powinnam jesc okolo 2000 kcal a np dziennik posilkow vitalmaxa mi wylicza 1200
__________________
Tonight
We are young
So let’s set the world on fire
We can burn brighter than the sun
liquefy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:37   #39
Marzeniatko
Zakorzenienie
 
Avatar Marzeniatko
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 11 650
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Szzymek Pokaż wiadomość
Witam. Mieszkam na wsi i mam taką dróżkę polną która w jedną stronę ma kilometr. Codziennie biegnę 2km ścigając się ze sobą tak, abym miał jak najlepszy czas. Czy to dobrze, czy lepiej biec truchcikiem?
Najlepiej jeżeli bardzo szybki bieg będziesz przekładać z truchtem.

---------- Dopisano o 20:25 ---------- Poprzedni post napisano o 20:24 ----------

Cytat:
Napisane przez mart989 Pokaż wiadomość
Witam, nie wiem czy w odpowiednim wątku zadaje pytanie.
Wciągu ostatniego tygodnia przytyłam 2,5kg, jest to dla mnie niepokojące gdyż nigdy nie miałam problemu z wagą, zawsze byłam szczupła osobą, mogłam jeść do woli i nic nie było. Teraz natomiast przy jedzeniu ilości takiej samej jak zawsze nagle przytyłam 2-5 kg. OD jakiś 2 tyg jestem przemęczona, mogłabym spać, leżeć w łóżku i nic nie robić. Mam wrażenie, że mój brzuch jest napięty, napuchnięty. A nawet jeść nie ma zbytniej ochoty. Jakoś tak dziwnie się czuje. Czy macie jakieś pomysły co to może być? Do lekarza się wybieram al pod koniec tygodnia bo wcześniej nie mam możliwości.
Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Czy może spodziewasz się okresu? Przed okresem waga może wzrosnąć nawet do 3 kg, co jest spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie, a co za tym idzie czujesz się napuchnięta. Jeżeli nie, mogą to też być problemy z tarczycą.

---------- Dopisano o 20:32 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

Cytat:
Napisane przez mircia14 Pokaż wiadomość
Chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem pojęcie ujemnego bilansu kalorycznego.
Chodzi o to, że organizmowi dostarczane jest mniej, niż potrzebuje, tak? Przykładowo, mam zapotrzebowanie 2200 a jem 1600 i to jest uj. bilans kaloryczny? Czy wtedy jak się spali więcej niż zje?
Tak, to jest ujemny bilans. Po prostu dostarczamy organizmowi mniej kalorii, anieżeli potrzebuje i wtedy on jest zmuszony do korzystania z rezerw zapasowych.

---------- Dopisano o 20:37 ---------- Poprzedni post napisano o 20:32 ----------

Cytat:
Napisane przez SzpiegZKrainyDeszczowców Pokaż wiadomość
Jak to jest z obliczaniem zapotrzebowania? Obliczamy je na mase beztluszczowa, calkowita czy beztluszczowa + norma tluszczu?
SzpiegZKrainyDeszczowców, Liquefy
jeżeli chodzi o wyliczanie zapotrzebowania energetycznego to są to jedyne zwykłe wzory/kalkulatory i ich wyniki należy traktować z przybliżeniem, a przede wszystkim obserwować swój organizm.
Polecam Wam ten kalkulator, jest on dość dokładny i pozwala wyliczyć dość dobrze zapotrzebowanie.
__________________
fragment mojego makijażowego świata

B L O G


Marzeniatko wystarczy Marzena
Marzeniatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:43   #40
mircia14
Zakorzenienie
 
Avatar mircia14
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk ;)
Wiadomości: 8 817
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

dzięki
mircia14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 22:47   #41
liquefy
Wtajemniczenie
 
Avatar liquefy
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 726
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Marzeniatko Pokaż wiadomość
SzpiegZKrainyDeszczowców, Liquefy
jeżeli chodzi o wyliczanie zapotrzebowania energetycznego to są to jedyne zwykłe wzory/kalkulatory i ich wyniki należy traktować z przybliżeniem, a przede wszystkim obserwować swój organizm.
Polecam Wam ten kalkulator, jest on dość dokładny i pozwala wyliczyć dość dobrze zapotrzebowanie.
ja wiem, ze to tylko tak orientacyjnie oblicza, ale troche duzy rozrzut jest pomiedzy wynikami,a przeceiz ma znaczenie czy jem 1200 czy 2000 kcal

ten od Ciebie mi nie dziala niestety wpisuje wszystko a wyswietla sie, ze 'brak wystarczajacych danych'
__________________
Tonight
We are young
So let’s set the world on fire
We can burn brighter than the sun
liquefy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-09, 14:51   #42
zjedzmniebejbe
Zakorzenienie
 
Avatar zjedzmniebejbe
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 3 180
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Nie wiem gdzie zapytać, więc walę tutaj.
Słyszałam (czytałam), że podczas diety (w moim przypadku już po diecie) 'polecane' są tzw. ładowania (jak dobrze zrozumiałam można sobie zrobić jeden dzień totalnej rozpusty). Prawda/fałsz?
Jeśli już prawda, to jak to powinno wyglądać? tylko węgle?
__________________


plecaczkiem: 7250 km
zjedzmniebejbe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-09, 15:36   #43
liquefy
Wtajemniczenie
 
Avatar liquefy
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 726
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez zjedzmniebejbe Pokaż wiadomość
Nie wiem gdzie zapytać, więc walę tutaj.
Słyszałam (czytałam), że podczas diety (w moim przypadku już po diecie) 'polecane' są tzw. ładowania (jak dobrze zrozumiałam można sobie zrobić jeden dzień totalnej rozpusty). Prawda/fałsz?
Jeśli już prawda, to jak to powinno wyglądać? tylko węgle?
http://www.sfd.pl/%5Bart%5D_Jak_najł....-t547151.html

tu jest troche o tym
__________________
Tonight
We are young
So let’s set the world on fire
We can burn brighter than the sun
liquefy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-14, 09:47   #44
milabeata86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 162
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Witam ,
mam byt. mam wagę 63kg przy wzroście 170 cm

Chciałabym schudnąć ,ale nie umiem opanować słodyczy w pracy, nie wiem czy dobrze robię ale śniadanie jem od wstania gdzieś po 1h dopiero, pracuję od 8-16 w biurze-praca siedząca. Później dojazd do domu 40min i dopiero jem obiad, w granicach godz. 14 pomimo że gdzieś o 8 później 12 jem śniadania jakieś to o 14 jestem potwornie głodna, a w takiej pracy na słodycze mam co chwilę ochotę i ciągle czuję się głodna + nerwy to efekt daje że ciągle bym jadła.
Ograniczma jedzenie i troszkę zamieniam je na zdrowsze ale jeszcze widzę po wadze że tyje,
Zaczełam chodzić na basen 2 x w tyg., troszkę ruchu dołożyłam i brzuszki

Czy mogłabym poprosić żeby ktoś mi pomógł z ułożeniem jakiego planu żywieniowego ?
Proszę o pomoc bo chcę schudnąć 6kg
mało tego myślę nad kupnem błonnika i L-Karnityny ,ale nie wiem jakiej firmy i czy to coś da i jak zażywać.

Proszę o pomoc.
Z pozdrowieniami dla wszystkich
milabeata86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-15, 22:16   #45
nikiii
Zadomowienie
 
Avatar nikiii
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 534
GG do nikiii
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Witajcie Piszę z takim głupim zapytaniem Pomyślałam, że może warto byłoby kupić sobie książkę z tablicami kalorycznymi, nie chciałam zakładać nowego wątku, a nigdzie nie znalazłam na wizażu podobnego tematu. Czy macie jakąś wartą polecenia pozycję?

Zależy mi na tym żeby były w miarę dokładne, zawierały dużo produktów, ale takich dostępnych dla zwykłych śmiertelników

Wpadła mi w oko taka: "Tabele kalorii" Sven-David Muller-Nothmann'a. Ciekawe jest to, że nie ma tam podanych poszczególnych zawartości B,W, T, tylko jest albo zielona, żółta lub czerwona kropka, co oznacza że "Zebrane w tabeli produkty zostały oznaczone kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym w kolumnach zawartości tłuszczu, cholesterolu, czynnika sycenia i czynnika zdrowia na podstawie zawartości substancji odżywczych w poszczególnych produktach. Ale nie wiem czy to nie jest zbyt "lekkie" podejście do tematu. Mój TŻ wyszukał też taką w Empiku, gdzie podają wartości odżywcze w produktach typu Hot Wings'y z KFC, nawet osobny dział jest pt. "Jedzenie z Mc'donald's", "Jedzenie z KFC"
Bardzo proszę o radę, pozdrawiam
nikiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-17, 17:07   #46
liliputkaABC
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 161
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

witam. on niedawna zmieniam nawyki zywieniowe, w tym chleb- z jasnego na ciemny. tylko jaki ma byc ten ciemny? obojetne to jest?- ze jak ciemny, to na 100% zdrowszy od jasnego, czy liczy sie sklad? powiedzcie mi, czy taki sklad jest dobry :"chleb ziarnisty. skład: mieszanka ciemnozytnia 50%, maka pszenna, maka zytnia, woda, drozdze." czy to jest chleb razowy? jesli nie, to jaki chleb jest razowy?(nie chodzi o producenta, tylko o sklad)
liliputkaABC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-20, 13:33   #47
nurse90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 50
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

jakie mogą być skutki uboczne spozywania nadmienej ilosci bialka? mowie o jogurtach naturalnych, serkach, mleku itp
nurse90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-20, 19:26   #48
Smooth Di
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 76
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Mam pytanie, bo ostatnio gdzieś przeczytałam (i to nie pierwszy raz) o tym, że jakaś dziewczyna/anorektyczka wychodząca z głodowych diet, chociaż stara się przytyć, je bardzo dużo, to nie może przytyć. Jak to możliwe? Nie powinna mieć rozwalonego metabolzimu i jojo jak stad do Marsa? Dlaczego tak jest?
Smooth Di jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 07:33   #49
Zelka_07
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 424
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

a ja mam takie może głupiutkie pytanko ale już zabardzo nie wiem co robić
otóż od połowy stycznia odżywiam sie na wzór eRek z wątku NCJ oczywiście zdarzają sie odstępstwa od diety ale wszystko w granicach rozsądku.
ćwicze od 1-1,5 godz dziennie i dużo spaceruje raczej cały dzień jestem w ruchu. dotąd waga spadała 0,5kg na tydzień zdarzały sie krótkie przestoje i później szło dalej. teraz mam zastój już tak długi że nie pamietam nawet od kiedy . moje pytanko co mam wiec robić aby to ruszyło?
zmniejszyć ilość kcal? wiecej sportu? ręce mi już opadają.
narazie sobie przeszłam na takie coś pomiedzy R a U w ramach odpoczynku psyhicznego od diety ale nie wiem czy to dobry pomysł?
może coś poradzicie? zastanawiam sie nad dietą dukana choć niezbyt mi sie ona podoba...
__________________
MNIEJ GADAĆ WIĘCEJ ROBIĆ
Zelka_07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-24, 19:43   #50
venomik
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 351
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

1. Napisałabyś jak się żywisz, zamiast na wzór eRek z wątku NCJ bo tam jadłospisy są bardzo różnej jakości.
2. W redukcji co 2-3 tygodnie robi się ładowanie - czyli dzień w którym swoje zapotrzebowanie dostarczasz w duzej mierze węglowodanami. To pozwala oddalić widmo zatrzymania.
3. Zmień ćwiczenia na siłowe (np. trening obwodowy 3/tydzień), a w wolnych dniach ćwicz interwały. Nie ma sensu truchtać 1,5h.
venomik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-24, 22:01   #51
MakoMary
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 4
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

milabeata86
Nie chcę Cię martwić, ale jeżeli chcesz schudnąć musisz zrezygnować ze słodyczy. Każda tabliczka czekolady dostarcza ponad 500 kcal (podczas, gdy przeciętne zapotrzebowanie kobiety wynosi jakieś 2000-2500 kcal), przy czym są to tzw. "puste" kalorie, czyli oprócz nich nie dostarcza żadnych innych składników odżywczych w wystarczającej ilości. Zawiera duże ilości cukrów prostych, które obciążają trzustkę i powodują nagły skok poziomu cukru we krwi. Niestety cukier we krwi równie szybko spada co objawia się spadkiem energii, sennością a niekiedy nawet zawrotami głowy. Dotyczy to wszystkich słodyczy, które gwarantują tylko tymczasowy kop energii. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie kanapki z chleba razowego i np. sera białego.

Jeżeli chcesz schudnąć to najlepiej postaraj się na początek zastosować do podstawowych zasad prawidłowego żywienia:
- jedz 3 główne posiłki i 2 przekąski pomiędzy nimi
- postaraj się aby najważniejszy posiłek dnia składał się z węglowodanów (np. chleb razowy), białka zwierzęcego (np.ser biały chudy, chuda wędlina) i warzyw
- pij dużo - minimum 2 litry. Najlepiej wody mineralnej. Uważaj na soki dostępne w sklepach. Zawierają one dużo cukru. Polecam picie zielonej lub czerwonej herbaty.
- odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4-5 godzin
- zrezygnuj ze smażenia
- w doborze owoców postaraj się wybierać te o małej zawartości kalorii (np. jabłka)
- warzywa w zasadzie możesz jeść bez większych ograniczeń. Mają zdecydowanie mniej kalorii niż owoce
- zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz razowego
- produkty mleczne wybieraj o niskiej zawartości tłuszczu, to samo tyczy się mięs (możesz spożywać drób, ale z wieprzowiny radzę zrezygnować)

Jestem dietetykiem klinicznym. Postaram się regularnie odwiedzać forum i odpowiadać na pytania.

---------- Dopisano o 21:53 ---------- Poprzedni post napisano o 21:48 ----------

nikiii
Ja podczas studiów korzystałam z całkiem niezłych tabel - "Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw" Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna, Krystyna Iwanow, Beata Przygoda. Kosztuje coś koło 40 zł jeśli cena się nie zmieniła.

---------- Dopisano o 22:01 ---------- Poprzedni post napisano o 21:53 ----------

liliputkaABC
Powinnaś jeść chleb razowy, który jest wyprodukowany z mąki razowej. Musisz to sprawdzać w składzie. Ciemne pieczywo może być barwione karmelem, więc niekoniecznie każdy ciemny chleb jest razowy. Korzystne jest spożywanie pieczywa razowego ponieważ zawiera ono dużo błonnika (który wspomaga perystaltykę jelit), składników mineralnych i witamin z grupy B.
MakoMary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-25, 08:24   #52
Zelka_07
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 424
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez venomik Pokaż wiadomość
1. Napisałabyś jak się żywisz, zamiast na wzór eRek z wątku NCJ bo tam jadłospisy są bardzo różnej jakości.
2. W redukcji co 2-3 tygodnie robi się ładowanie - czyli dzień w którym swoje zapotrzebowanie dostarczasz w duzej mierze węglowodanami. To pozwala oddalić widmo zatrzymania.
3. Zmień ćwiczenia na siłowe (np. trening obwodowy 3/tydzień), a w wolnych dniach ćwicz interwały. Nie ma sensu truchtać 1,5h.
już precyzuje bo widze że napisałam mało dokładnie
na wzóR to miałam na myśli te które zostały ocenione jako poprawne
z grubsza wygląda to tak:
ś zawsze owsianka i owoc
przed treningiem jajo lub ze 2 plastry polędwicy
tu ćwicze od 1 do 1,5h przeważnie od pn do piątku w tym siłowe co drugi dzień (raz wypadają2 raz3 siłowe trwają po 40-60min ,a na orbim to 50-60min macham max czyli jest zestaw siłowe + orbi lub orbi+twister
2śn= po ćw: 2 kromki razowe z szynka ew. jajo , tuńczyk +owoc
obiad: tu ostatnio wywaliłam wegle może to jest błąd? i jem warzywa z miesem lub jajkami sadzonymi na szynce lub ryba przyznam sie że czasem wleci coś w panierce
p:jogurt nat z jakimiś orzechami czasem plaster szynki do tego
k: wieśniak z warzywkami czesto wkrajam do niego też szynke
chodze późno spać wiec czasem zdarza sie druga kolacja białkowa jajko czy cuś odrobina orzeszków (nie wiem czy wieczorem można)

no to chyba wsio mam nadzieje że jest to czytelne
wczesniej pozwalałam sobie jakoś na wiecej luzu i małe grzeszki np kanapka o 18 a chudłam te o,5kg na tydzień.
i dziękuje za odpowiedź
__________________
MNIEJ GADAĆ WIĘCEJ ROBIĆ
Zelka_07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-25, 10:50   #53
giovinezza
Zadomowienie
 
Avatar giovinezza
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 1 107
GG do giovinezza
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

A ja mam pytanie dotyczące kacl

Więc jeśli np. kawa rozpuszczalna ma 100kacl na 30g produktu to jak zaleje ją np 500ml wody to będzie różnica jak np. zaleje 200ml wody Czy kcal zostaje bez zmian ?

Tu dokładniej:

Akurat przy sobie mam kacl kisielu i:
Wartość odżywcza w 100g produktu po przyrządzeniu jest 53 kacl; na opakowaniu pisze, że zalewamy kubek 175ml wody; i tu moje pytanie a co z kacl jak zaleję ją 300ml wody kaloryczność się zmieni ?

I jaka powinna być proporcja kaloryczna do każdego rodzaju W/T/ B aby produkt można było uznać za dietetyczny ?

Oraz sama proporcja W/T/B ? Jak ją obliczyć ?
A także jaki wybór produktu będzie bardziej stosowny np. więcej węgli w stosunku do tłuszczu na czy odwrotnie ? A może do białek Przy redukcji.
Proszę o pomoc
__________________
!



giovinezza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-25, 12:18   #54
MakoMary
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 4
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

giovinezza
Woda nie ma kalorii, wiec nie jest ważne czy wlejesz 100 ml wody do kawy czy 200 ml. Wartość kaloryczna kawy w wyniku dodania wody nie zmieni się. Zmieni się jeśli zamiast 1 łyżeczki kawy dasz dwie. Co do kisielu to na opakowaniu podaje się ilość wody, żeby nikt nie zrobił go zbyt płynnego (no chyba, że lubi).

W diecie odchudzającej nie jest ważny sam stosunek W/T/B w produktach, tylko stosunek tych składników odżywczych w diecie. 20-25% energii (na dobę) powinno pochodzić z białek, 25-30% z tłuszczu, a reszta z węglowodanów. Aby obliczyć ile gram poszczególnych składników powinnaś spożywać musisz najpierw obliczyć jakie masz zapotrzebowanie na energię.

1. Podstawowa Przemiana Materii= (10*masa ciała w kilogramach)+(6,25*wzrost w cm)-(5*wiek)-161
Następnie PPM(Podstawowa Przemiana Materii) mnożysz przez współczynnik aktywności:
mała aktywność fizyczna - 1,4-1,5
umiarkowana - 1,7
duża - 2

2. Wyjdzie Ci zapotrzebowanie energetyczne, od którego musisz odjąć maksymalnie 1000 kcal(jeśli chcesz schudnąć). Do dalszych obliczeń przyjmujesz tą wartość zredukowaną.

3. Zapotrzebowanie na białko. (Podam na przykładzie dla diety prawidłowej jak powinno wyglądać obliczanie zapotrzebowania na składniki odżywcze)
Przyjęłam zapotrzebowanie na białko 12%. Zapotrzebowanie na kalorie 2450 kcal na dobę.
Układam proporcję:
2450 kcal ----------100%
x kcal --------------12%
x= 294 kcal (ma pochodzić ze spalenia białka)
Ze spalenia 1 grama białka powstaje 4 kcal więc:
1g----------4 kcal
x g---------294 kcal
x= 73,5 g białka na dobę

4 Zapotrzebowanie na tłuszcze. Przyjęłam 25%.
2450 kcal--------------100%
x kcal----------------25%
x= 612,5 kcal (ma pochodzić ze spalenia tłuszczy)
Ze spalenia 1 grama tłuszczu powstaje 9 kcal więc:
1 g----------- 9 kcal
x g----------612 kcal
x= 68g tłuszczu na dobę

5. Zapotrzebowanie na węglowodany. Węglowodany stanowią resztę z tego co nam zostanie po spaleniu białek i tłuszczy.
2450 kcal- (612,5 kcal + 294 kcal)= 1543,5 kcal
Ze spalenia 1 grama węglowodanów powstaje 4 kcal więc:
1g---------- 4 kcal
x g ---------1543,5 kcal
x= 385,9 kcal
MakoMary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-25, 21:09   #55
Hela28
Raczkowanie
 
Avatar Hela28
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Daleko nad jeziorem
Wiadomości: 240
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Jedna z was pytala o migreny w czasie diety i jedyne co przychodzi mi do glowy to zapytanie Czy duzo pijesz wody w trakcie diety , bo brak wody rowniez powoduje bole migrenowe.
Hela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-26, 22:13   #56
MakoMary
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 4
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

nurse90
Nadmiar białka w diecie przede wszystkim obciąża wątrobę i nerki. Z niego powstaje mocznik, który jeśli nie zostanie wydalony (np.w przebiegu chorób nerek) powoduje zakwaszenie organizmu. Zwykle wzrost spożycia białka wiąże się ze wzrostem spożycia tłuszczów. Dieta staje się nie tylko wysokobiałkowa, ale i wysokokaloryczna, co powoduje powstanie otyłości i chorób cywilizacyjnych z nią związanych. Stwierdzono również, że w przypadku niedoboru witamin z grupy B i stosowania diety wysokobiałkowej dochodzi do zaburzenia przekształcania aminokwasów i powstają duże ilości homocysteiny, która może powodować miażdżycę.
MakoMary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-27, 21:48   #57
nurse90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 50
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez MakoMary Pokaż wiadomość
nurse90
Nadmiar białka w diecie przede wszystkim obciąża wątrobę i nerki. Z niego powstaje mocznik, który jeśli nie zostanie wydalony (np.w przebiegu chorób nerek) powoduje zakwaszenie organizmu. Zwykle wzrost spożycia białka wiąże się ze wzrostem spożycia tłuszczów. Dieta staje się nie tylko wysokobiałkowa, ale i wysokokaloryczna, co powoduje powstanie otyłości i chorób cywilizacyjnych z nią związanych. Stwierdzono również, że w przypadku niedoboru witamin z grupy B i stosowania diety wysokobiałkowej dochodzi do zaburzenia przekształcania aminokwasów i powstają duże ilości homocysteiny, która może powodować miażdżycę.

dziekuje Ci bardzo
to musze ograniczyc.. bo zauwazylam ze ostatnio za duzo jem bialka... ciagle siegam albo po jogurt albo pije samo mleko jem serki grani .... dziennie na pewno przekraczam zalecaną dawke.
no i jakos łatwo przybieram na wadze. i teraz wszystko jasne

a orientujesz sie moze czy biale pieczywo jest rowniez wysokokaloryczne a nawet niezdrowe??
nurse90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-27, 22:12   #58
liquefy
Wtajemniczenie
 
Avatar liquefy
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 726
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez nurse90 Pokaż wiadomość
dziekuje Ci bardzo
to musze ograniczyc.. bo zauwazylam ze ostatnio za duzo jem bialka... ciagle siegam albo po jogurt albo pije samo mleko jem serki grani .... dziennie na pewno przekraczam zalecaną dawke.
no i jakos łatwo przybieram na wadze. i teraz wszystko jasne

a orientujesz sie moze czy biale pieczywo jest rowniez wysokokaloryczne a nawet niezdrowe??
akurat w jogurtach czy mleku białka nie ma tak dużo. raczej węgle proste, więc mogą się odkładać nie tak łatwo przekroczyć zalecaną dawkę białka, a skoro wspominasz o takich jego źródłach to jestem pewna, że w Twoich jadłospisach jest go raczej za mało

ciemne pieczywo jest o wiele lepszym wyborem. białe jest wysoko przetworzone.
__________________
Tonight
We are young
So let’s set the world on fire
We can burn brighter than the sun

Edytowane przez liquefy
Czas edycji: 2010-04-27 o 22:13
liquefy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-28, 12:36   #59
201703061224
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 783
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

--

Edytowane przez 201703061224
Czas edycji: 2013-12-13 o 13:46
201703061224 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-28, 15:24   #60
nurse90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 50
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez liquefy Pokaż wiadomość
akurat w jogurtach czy mleku białka nie ma tak dużo. raczej węgle proste, więc mogą się odkładać nie tak łatwo przekroczyć zalecaną dawkę białka, a skoro wspominasz o takich jego źródłach to jestem pewna, że w Twoich jadłospisach jest go raczej za mało

ciemne pieczywo jest o wiele lepszym wyborem. białe jest wysoko przetworzone.

no ok
a pieczywo ciemne i tak wole od bialego ale czasem mam dni ze mam ochote tylko na biale pieczywo

dzieki za rady
nurse90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-08-05 14:20:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:45.