Olimpiada Języka Polskiego i Literatury - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-29, 16:16   #31
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez anuscha Pokaż wiadomość
Dziewczyny, co prawda ja nie jestem taka zdolna jak Wy , ale mój TŻ brał udział w olimpiadzie w zeszłym roku i został laureatem, także przebrnął przez wszystkie etapy. Teraz pomaga naszej koleżance, która w tym roku bierze udział, także jakbyście miały jakiekolwiek pytania to mogę mu pokazać, na pewno z chęcią odpisze tutaj czy na priv. Powodzenia Wam wszystkim!
To ja bym prosiła o wszelakie wskazówki, dotyczące tego, jak pisać analizę, by zaspokoić komisję.
I opowieść o tym, jak wygląda etap ustny, na ile jest to obrona pracy i z czego mogą pytać
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 19:39   #32
Coccinella1
Przyczajenie
 
Avatar Coccinella1
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Pisze któraś z Was pracę o rodzinie?
Coccinella1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 19:59   #33
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Coccinella1 Pokaż wiadomość
Pisze któraś z Was pracę o rodzinie?
Ja się długo nad nim zastanawiałam, ale wygrała groteska.
Z ciekawości, jakie kwestie poruszyłaś w pracy?
Pierwszy raz bierzesz udział?

Asia, powiem, że utwierdziłaś mnie w przekonaniach. Z tych właśnie powodów wstrzymywała (i wstrzymuje nadal) mnie rozprawka. Szkoda też, że zrobili nam nią niespodziankę... Gdyby raczyli zawczasu poinformować, że mają zamiar je umieścić, pewnie bym przećwiczyła.
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 22:58   #34
anuscha
Rozeznanie
 
Avatar anuscha
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 512
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Cogito_Pani Pokaż wiadomość
To ja bym prosiła o wszelakie wskazówki, dotyczące tego, jak pisać analizę, by zaspokoić komisję.
I opowieść o tym, jak wygląda etap ustny, na ile jest to obrona pracy i z czego mogą pytać
O wskazówki odnośnie analizy zapytałam, napisze coś na pewno, natomiast o etapie ustnym mogę sama opowiedzieć, bo pamiętam jak to wyglądało, ten stres i czekanie aż wyjdzie, jakby to było wczoraj. Mój TŻ pisał pracę o koncepcie w baroku. Etap ustny wyglądał tak, że były trzy osoby w komisji, wchodziło się po kolei według listy, jedna osoba na ok. 15-30 min., zależy pewnie jak dużo miała dana osoba do powiedzenia. Każda osoba z komisji pytała o co innego, a raczej rozmawiała na jakiś temat, bo to nie było na zasadzie pytanie-odpowiedź, ale właśnie bardziej rozmowy. Z pierwszą osobą rozmawiał konkretnie o pracy, pytała go jak się coś nazywa, jakie zna inne typy konceptu itp. Druga osoba może spytać o cokolwiek z całej literatury, nie musi być to związane z pracą, jemu zadała pytanie o figury wzniosłości w poezji Norwida. Trzecia pyta z typowo językowych rzeczy, TŻ dostał pytanie o figury retoryczne i jak nazywa się połączenie anafory i epifory (symploka). Tak to mniej więcej wyglądało i ten schemat pytań każdej osoby z komisji (1.- obrona pracy, 2.- literatura, 3.- język) powtarzał się u innych osób, przynajmniej w Warszawie, nie wiem jak to wyglądało w innych okręgach.

Odnośnie analizy, mój TŻ napisał:
1. Przy pisaniu interpretacji trzeba zachowywać przejrzystość kompozycji. Schemat maturalny nie jest tu taki zły, przynajmniej w tym sensie, że wypowiedź powinna być uporządkowana: musi być wstęp, interpretacja, analiza budowy tekstu i zakończenie. Rzecz jasna części interpretacji i analizy budowy mogą się ze sobą mieszać.
2. Warto uważnie przeczytać temat. Ja na etapie centralnym dostałem taki: „Przeanalizuj wiersz Hortus Conclusus Jacka Dehnela pod kątem zawartej w nim topiki”. Miałem narzuconą ścieżkę interpretacji, musiałem zwracać uwagę głównie na motywy literackie, omawiać je, uwypuklać w tekście. Nie trzeba się niewolniczo trzymać tematu, ale pod żadnym pozorem nie można od niego znacznie odbiegać – choćby dlatego, że zawsze jest wskazówką, co należy zawrzeć w pracy.
3. Bardzo ważne są konteksty. To coś, co na maturze jest skąpo punktowane w rubryczce „walory”, a na olimpiadzie gra znaczną rolę. Chodzi o to, żeby podczas pisania błyszczeć obeznaniem – pokazywać inne teksty, które odnoszą się w podobny lub kompletnie inny sposób do danego tematu, przywoływać inne lub takie same sposoby wykorzystania danego motywu, podobne style różnych autorów. Trzeba wpisać tekst lub autora w tło epoki, posługiwać się fachowymi terminami, swobodnie wykorzystywać pojęcia. Bez tego praca nie zostanie zauważona.
4. Nie można zapominać o budowie interpretowanego tekstu. Warto się uczyć nazw środków stylistycznych, strof, zwracać uwagę na sylabotonizm, rozkład akcentów, układ kompozycyjny. Oczywiście nie wszystko się przyda przy jednym wierszu, ale a nuż okaże się, że policzymy akcenty w tekście i zobaczymy, że to utwór sylabotoniczny. I można czymś takim zrobić wrażenie.
5. Trzeba dbać o płynność frazy, żeby praca nie zmęczyła czytelnika. Olimpiada polonistyczna to jedna z tych niewielu, w których niezwykle liczy się jakość języka. Osoba pisząca musi pamiętać o tym, że tekst ma być po prostu poprawnie (pod względem językowym) napisany. Ale oprócz tego powinien też dobrze brzmieć. Warto sobie kilkakrotnie przeczytać swoją pracę, jest na to wystarczająca ilość czasu.

Edytowane przez anuscha
Czas edycji: 2012-12-31 o 12:12 Powód: dodanie informacji
anuscha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-01, 15:31   #35
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dzięki śliczne
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 21:58   #36
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja również dziękuję
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 12:21   #37
kaka128
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 11
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Mnie interesuje natomiast test językowy. Co trzeba umieć? Jak się do niego uczycie?
kaka128 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-07, 13:46   #38
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez kaka128 Pokaż wiadomość
Mnie interesuje natomiast test językowy. Co trzeba umieć? Jak się do niego uczycie?
Przede wszystkim fleksja, składnia, słowotwórstwo. Dobrze jest też zapoznać się ze związkami frazeologicznymi i analizą formalną utworu pod kątem środków stylistycznych etc. Ja polecam kompedium Zofii Czarneckiej- Rodzik "Gramatyka języka polskiego w ćwiczeniach dla gimnazjalistów i licealistów". Tam autorka omawia bardzo przejrzyście i wyczerpująco poszczególne działy gramatyki. Z tego podręcznika uczyłam się będąc w gimnazjum i odgrzebałam go na potrzeby olimpiady- zdaje egzamin. Poza tym przerób wszystkie testy językowe z lat ubiegłych- każdy, który rozwiążesz nie idzie na marne. Ja się w ten sposób wyćwiczyłam na 22pkt/30 , więc wystarczająco. Test językowy to naprawdę nie jest zmartwienie, to da się wyćwiczyć, to schemat.
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-07, 21:12   #39
fantasmagoria_22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 25
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Szczerze mówiąc rok temu test językowy był prosty, dlatego w tym roku spodziewam się wyższego poziomu trudności Ja rok temu przypominałam i uzupełniałam moją wiedzę językową z gimnazjum i rozwiązywałam różne testy (nie tylko te olimpijskie)
Pozdrawiam
fantasmagoria_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 15:22   #40
himart
Przyczajenie
 
Avatar himart
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 2
GG do himart
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

wybrał Ktoś może temat teatrologiczny? o obcych, outsiderach w teatrze?
btw. wiecie kiedy będą wyniki, co do drugiego etapu?
himart jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 16:48   #41
Mairae
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Bardzo się cieszę, że znalazłam ten temat. anuscha - bardzo dziękuję.
Ja pisałam temat o fantastyce i w moim okręgu (Bydgoszcz) wyniki są już od poniedziałku. Przeszłam i teraz zaczynam się mocno stresować II etapem...
Pozdrawiam

Edytowane przez Mairae
Czas edycji: 2013-01-09 o 17:57
Mairae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-09, 20:01   #42
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

A w jaki sposób się będziesz uczyć?
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 22:21   #43
Mairae
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Zaczęłam powtarzać sobie epoki, autorów i utwory oraz gramatykę - na razie składnię. Przeglądam też testy i tematy na stronie olimpiady. Korzystam głownie z podręczników do liceum oraz internetu. Mam książkę pt. "Zarys teorii literatury", w której czytam rozdziały o liryce, bo nastawiam się raczej na interpretację, a nie rozprawkę. Mam też bardzo zaangażowaną polonistkę, która chce zorganizować dla olimpijczyków kilka zajęć, na których powtórzymy najważniejsze rzeczy (przygotowywała wiele osób, część z sukcesami, więc wie na czym się skupić).
Szczęśliwie mam od piątku ferie, więc będę miała więcej czasu na naukę.
A Wy jak się przygotowujecie?

PS. Wie ktoś na czym polegają konsultacje w komitetach okręgowych?
Mairae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 17:02   #44
fantasmagoria_22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 25
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

W Toruniu wyniki też są już znane U mnie w szkole wygląda to tak, że spotykamy się na 2-3 godziny 2-3 razy w tygodniu z naszą polonistką i ona mówi nam co na dane spotkanie przygotować, np. fonetykę, pracujemy sami, a później konsultujemy to razem, rozwiązujemy testy, pani profesor zwraca uwagę na istotne kwestie. My musimy wszystko przygotować i poświęcić na to mnóstwo czasu, ale jesteśmy świetnie prowadzeni Mi też się zaczynają ferie i bardzo się z tego cieszę, bo to jest czas, który można poświęcić tylko na naukę do olimpiady, w ubiegłym roku drugi etap wypadł niestety w środku ferii :|
fantasmagoria_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 17:57   #45
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Mairae Pokaż wiadomość
Zaczęłam powtarzać sobie epoki, autorów i utwory oraz gramatykę - na razie składnię. Przeglądam też testy i tematy na stronie olimpiady. Korzystam głownie z podręczników do liceum oraz internetu. Mam książkę pt. "Zarys teorii literatury", w której czytam rozdziały o liryce, bo nastawiam się raczej na interpretację, a nie rozprawkę. Mam też bardzo zaangażowaną polonistkę, która chce zorganizować dla olimpijczyków kilka zajęć, na których powtórzymy najważniejsze rzeczy (przygotowywała wiele osób, część z sukcesami, więc wie na czym się skupić).
Szczęśliwie mam od piątku ferie, więc będę miała więcej czasu na naukę.
A Wy jak się przygotowujecie?

PS. Wie ktoś na czym polegają konsultacje w komitetach okręgowych?
Mówisz o książce Głowińskiego?
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 18:28   #46
Mairae
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Tak.
Mairae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 20:13   #47
fantasmagoria_22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 25
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Zarys jest bardzo obszerną książką i jest w niej wiele kwestii, które na pewno nie pojawią się na olimpiadzie. Oczywiście książka jest bardzo rozwijająca, ale czy potrzebna na tym etapie olimpiady? Zastanawiałabym się... przede wszystkim jest mało czasu, a dużo rzeczy do powtórzenia - radzę raczej traktować tę pozycję "wspomagająco", podobnie jak Gramatykę języka polskiego Bąka
Co do wyników, w Toruniu również są już znane
fantasmagoria_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-13, 23:11   #48
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Nie wiecie kiedy wyniki w pozostałych okręgach?
I jeszcze jedno: czy znajomość biografii autorów jest potrzebna czy raczej zbędna, jeśli chodzi o etap okręgowy?
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-14, 05:02   #49
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Asia0001 Pokaż wiadomość
Nie wiecie kiedy wyniki w pozostałych okręgach?
I jeszcze jedno: czy znajomość biografii autorów jest potrzebna czy raczej zbędna, jeśli chodzi o etap okręgowy?
To zależy jak na to spojrzeć. Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że tak- po przeczytaniu recenzji mojej pracy z ubiegłego roku, był to istotny aspekt, wysoko punktowany. To też nie jest rzecz w tym, by wydeklamować dzieje życia autora, ale wydarzenia, które miały wpływ na ukształtowanie konwencji, w jakiej tworzył i umiejętność jej sprecyzowania jest bardzo ważna. Z innej zaś strony- pytanie na co się nastawiasz? Jeżeli na interpretację poezji współczesnej, to przed nami nie lada wyzwanie, bo to istna ruletka na kogo się trafi. Co umiałabyś powiedzieć o biografii Marcinkiewicza, czy Dehnela? Bo ja w ubiegłym roku, poza tym, co mogłam wywnioskować z podanych informacji, to niewiele.
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna

Edytowane przez Cogito_Pani
Czas edycji: 2013-01-14 o 05:04
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-14, 17:02   #50
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

No właśnie... W takim razie po co publikują listę lektur, która i tak jest bardzo obszerna, skoro wybierają poetów spoza niej? Kompletny zamęt, nie wiadomo czego się w końcu uczyć. Wychodzi na to, że wszystkiego.
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-14, 23:19   #51
fantasmagoria_22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 25
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Z tego co się orientuję, jeśli wybiera się interpretację wiersza współczesnego, to gdy poeta jest mało znany (a często tak się zdarza), znajomość jego biografii nie jest konieczna. Dużą rolę odgrywa wtedy właściwe odczytanie motywu oraz konteksty, których wypada zawrzeć jak najwięcej.
fantasmagoria_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-15, 18:34   #52
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Wszystko zależy od tego, na kogo trafisz. Julia Hartwig, to poetka współczesna, której twórczości nie omawia się w szkole i w porównaniu- młodziutki Dehnel to poeta współczesny, którego nie ma w kanonie lektur (nie ma się czemu dziwić). Przykład banalny. Nieznajomość el. biograficznych tejże poetki dla wielu może okazać się faktem ujmującym pracy, tak samo jak i Dehnela... Więc czego się uczyć? Ruletka, do takiego doszłam wniosku. Ja sobie opracowałam taką prywatną listę poetów współczesnych, o których nie mówi się w szkole- może trafię...?
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-15, 23:02   #53
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Trochę dołująca jest świadomość, że pracujesz nad biografiami i odwalasz kawał solidnej roboty, a ślepy traf pokaże, czy twoja praca pójdzie na marne czy nie.
Tak samo dołująca jest sytuacja, gdy ktoś podchodzi do OLiJP na luzie, a trafi mu się akurat twórca, o którym ma coś do powiedzenia i daje radę na okręgowym. No cóż, wychodzi na to, że to w dużej mierze szczęście - a nie wiedza - decyduje o przejściu dalej...
Ale to nie znaczy, że nie można próbować

@fantasmagoria_22: nie wiesz w takim razie za co konkretnie oceniają interpretację? Bo dokładnie sprecyzowanego klucza podobno nie ma. Już sama nie wiem. Czy opłaca się robić podtytuły i wydzielać jakieś kompozycyjne części w pracy, czy lepiej pisać tekstem ciągłym?
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-16, 11:35   #54
fantasmagoria_22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 25
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Zgadzam się, że dominuje szczęście. W tamtym roku na ustnym, mimo iż pisałam pracę z zakresu liryki romantycznej, nie dostałam na etapie ustnym ani jednego pytania odwołującego się do mojej ukochanej epoki, a będąc w II klasie otrzymałam pytania dotyczące współczesności... gdzie inne osoby będące w III klasie odpowiadały na pytania typu "Jak postrzega rolę poety Słowacki, Mickiewicz i Krasiński?", co było pytaniem, które równie dobrze mogłoby zostać zadane na lekcji języka polskiego w klasie drugiej. Nie wiem w takim razie, na ile można w ogóle (w moim przypadku) nazwać etap ustny obroną pracy z etapu szkolnego

@Asia0001 to prawda, że nie ma klucza i akurat nie jest mi szczególnie smutno z tego powodu. Nie musisz się w nic wpasowywać, a Twoja praca nie musi być szczególnie schematyczna. Ja radziłabym budować pracę na kontekstach do motywu zawartego w utworze, ważny jest też język i styl, jeśli chodzi o biografię autora to jest faktycznie kwestia przypadku na kogo się trafi, dlatego ja nigdy nie nastawiam się na coś konkretnego, bo można się na tym solidnie przejechać. Czasami jeśli skupisz się tylko na współczesności, to możesz przegapić inną sympatyczną rozprawkę/interpretację, z której mogłabyś uzyskać większą ilość punktów.
fantasmagoria_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-16, 14:01   #55
Endegeneska
Raczkowanie
 
Avatar Endegeneska
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 56
GG do Endegeneska Send a message via Skype™ to Endegeneska
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Przy rozprawce trzeba jedynie pamiętać o dobrej strukturze językowej, tezie i argumentach... Ja miałam ten temat jak wyżej ("Życie autora jako temat jego twórczości"), pisałam o Kochanowskim, Goethe i Mickiewiczu. Wystarczyła znajomość biografii z ogólnymi wnioskami co do ważniejszych utworów żeby mieć 48/60, czyli i tak dużo za dużo żeby przejść (najlepszy w okręgu). Poczytać o rozprawce i można trzaskać jak się tylko temat trafi... Ja ostatni raz rozprawki przecież pisałam w gimnazjum.
Endegeneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 14:32   #56
Gaba95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 19
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Mi też się udało, pisałam 'Italiam, Italiam...' Teraz jestem w drugiej klasie. W zeszłym roku przeszłam do okręgowych, test językowy napisałam na wystarczającą ilość punktów, no ale analiza i interpretacja - totalna kompromitacja Także jeżeli mam coś doradzić, to piszcie, piszcie i jeszcze raz piszcie, żeby wyćwiczyć schemat. W moim przypadku może to być też kwestia nauczyciela - ani razu nie pisaliśmy interpretacji na polski, w II klasie nie zadał nam żadnego (!) wypracowania. Na szczęście druga polonistka przygotowuje mnie i pozostałe osoby, i to mnie ratuje. Testy językowe są ważne, ale nie ma co im poświęcać większości przygotowań, praca pisemna jest znacznie ważniejsza.
Gaba95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 16:13   #57
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

@Gaba95 jaki schemat masz na myśli? maturalny?

A poza tym, nie wiecie kiedy będą wyniki w pozostałych okręgach? Interesuje mnie okręg katowicki
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 20:00   #58
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Asia0001 Pokaż wiadomość
Trochę dołująca jest świadomość, że pracujesz nad biografiami i odwalasz kawał solidnej roboty, a ślepy traf pokaże, czy twoja praca pójdzie na marne czy nie.
Tak samo dołująca jest sytuacja, gdy ktoś podchodzi do OLiJP na luzie, a trafi mu się akurat twórca, o którym ma coś do powiedzenia i daje radę na okręgowym. No cóż, wychodzi na to, że to w dużej mierze szczęście - a nie wiedza - decyduje o przejściu dalej...
Ale to nie znaczy, że nie można próbować

@fantasmagoria_22: nie wiesz w takim razie za co konkretnie oceniają interpretację? Bo dokładnie sprecyzowanego klucza podobno nie ma. Już sama nie wiem. Czy opłaca się robić podtytuły i wydzielać jakieś kompozycyjne części w pracy, czy lepiej pisać tekstem ciągłym?
Zawsze też można zasiąść i założyć ręce... Nie mam pomysłu, jak pomóc sobie inaczej. Jeżeli nie trafię (co wielce prawdopodobne), to być może przyda się coś do nawiązań.
Ja mam takie pytanie- jak wam wychodzą interpretacje/rozprawki objętościowo?
Fantasmagoria, powiesz coś więcej o etapie ustnym?

Swoją drogą- gratuluję tym, którzy znają już wyniki
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 20:30   #59
Olimpijczyk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 8
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dzień dobry,

jestem chyba pierwszym facetem w tej zażartej dyskusji. Wyskoczył mi link do tego forum w wyszukiwarce i przeczytałem dużo pomocnych opinii. Postanowiłem więc zarejestrować się i dorzucić swoje trzy grosze, mimo że damską modą nigdy się specjalnie nie interesowałem

Już rok temu udało mi się przejść do etapu okręgowego. Nie zaliczę go jednak do udanych. Plusem były darmowe drożdżówki, a minusem dość trudne tematy interpretacyjne. Ważne - nie bójcie się zbytnio gramatyki. Ja, który szedłem na nią jak na ścięcie, nic nie umiejąc, dostałem całkiem niezły wynik. Większość zadań jest na prostą logikę.

Natomiast rozprawki są trudne. Zacząłem robić dokładne notatki z historii literatury. Bardzo polecam "Historię literatury polskiej" Miłosza (najlepiej najnowsze wydanie z 2010, bo obejmuje literaturę aż do końca XX w.). Jest przejrzysta, dosyć szczegółowa, co istotne - każda epoka zawiera wyczerpujące tło historyczne i bardzo dokładne omówienie twórczości najważniejszych pisarzy. Przydają się także opracowania Henryka Markiewicza (szczególnie cegła "Pozytywizm") oraz Marii Janion, jeśli chodzi o wiek XIX oraz Błońskiego, Jarzębskiego czy Sandauera z wieku XX. To taka historycznoliteracka Liga Mistrzów

To powtarzanie epok jest ważne, bo - z tego, co mówiono nam na spotkaniach przygotowujących do etapu okręgowego - liczą się przede wszystkim, wspominane już tu przez kogoś, konteksty, czyli odwołania do dzieł twórców z innych epok, niż ta, o której piszecie rozprawkę.

W tym roku pisałem o grotesce. W Warszawie nie ma jeszcze wyników. Przy oddawaniu prac mówili, że będą ok. 20 stycznia, a 22. zostaną wywieszone wyniki punktowe we Władku IV.

Życzę powodzenia.
Olimpijczyk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 23:16   #60
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dostałam się! 59/60 pkt.
Popieram pytanie Pani Cogito o objętość prac i mam jeszcze jedno pytanko do znawczyń: czy styl bardzo eseistyczny może być minusem na okręgowym? Chodzi mi o to, czy jakiekolwiek językowe ekstrawagancje są przyjmowane przychylnie, czy raczej bezpieczniej jest pisać formalnie? Nie chcę za bardzo "popłynąć", wiecie o co chodzi
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-06 11:49:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:00.