Przelicznik dań na osobę w Wigilię - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-11-27, 11:36   #1
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968

Przelicznik dań na osobę w Wigilię


Kiedyś na stronie niemarnuje.pl był piękny kalkulator do przeliczenia ile czego ugotować, jeśli goujemy dla tylu a tylu osób.

Niestety strona nie działa a zagraniczne odpowiedniki stron jakie znalazłam mają gotowe, typowe dania dla kuchni amerykańskiej które zupełnie nie pasują do naszych. Mowa tu o daniach wigilijnych.

Czy spotkałyście się z ciekawymi kalkulatorami liczącymi ile czego na osobę przygotować na święta lub przyjęcie, biorący też pod uwagę liczbę dzieci poniżej 12 roku życia?

Ewentualnie jak Wy przeliczacie menu wigilijne? Ile czego gotujecie i ile porcji na osobę dorosłą/dziecko?
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-28, 12:45   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Przelicznik dań na osobę w Wigilię

Zależy jak duże masz talerze i apetyty tych dorosłych.
U mnie się przyjęło max 500g pierogów mrożonych na 2 osoby, max 0,5 l zupy na osobę, 1 kg ziemniaków na 2 osoby ( jak codziennie ), po 2 kawałki ryby na osobę, 200ml kompotu z suszu itd. Wiadomo, że nie każdy je wszystko.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-28, 13:07   #3
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Przelicznik dań na osobę w Wigilię

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Zależy jak duże masz talerze i apetyty tych dorosłych.
U mnie się przyjęło max 500g pierogów mrożonych na 2 osoby, max 0,5 l zupy na osobę, 1 kg ziemniaków na 2 osoby ( jak codziennie ), po 2 kawałki ryby na osobę, 200ml kompotu z suszu itd. Wiadomo, że nie każdy je wszystko.
Brzmi rozsądnie (no może ilość ziemniaków nieco zaskakuje, z drugiej strony to tani produkt i lepiej mieć zapas, niż żeby się okazało, że brakuje, bo gotowanie nieco trwa; za to przewidziałabym nieco więcej kompotu, oczywiście o ile nie ma innych napojów, a zapewne będą). I dokładnie: nie każdy je wszystko. Czasami może nieoczekiwanie "zejść" bardzo dużo jednej potrawy, a druga nieruszona. Święta i tak najczęściej oznaczają zapas jedzenia, więc nie ma się co aż tak przejmować - oczywiście podejść do tematu, rozsądnie, ale część potraw można potem przechować.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-28, 13:50   #4
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Przelicznik dań na osobę w Wigilię

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
Brzmi rozsądnie (no może ilość ziemniaków nieco zaskakuje, z drugiej strony to tani produkt i lepiej mieć zapas, niż żeby się okazało, że brakuje, bo gotowanie nieco trwa; za to przewidziałabym nieco więcej kompotu, oczywiście o ile nie ma innych napojów, a zapewne będą). I dokładnie: nie każdy je wszystko. Czasami może nieoczekiwanie "zejść" bardzo dużo jednej potrawy, a druga nieruszona. Święta i tak najczęściej oznaczają zapas jedzenia, więc nie ma się co aż tak przejmować - oczywiście podejść do tematu, rozsądnie, ale część potraw można potem przechować.
Ziemniaki są, ale w święta jest tyle jedzenia, że nie są spożywane w dużych ilościach.

Pisałam o Wigilii, na kolejne dni są inne dania.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-29, 09:29   #5
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Przelicznik dań na osobę w Wigilię

A jak to rozplanować?
13 osób w tym 5 dzieci, jedno 13l. Wszyscy lubią jeść poza jedną osobą dorosłą, więc ją można liczyć jako dziecko

A więc 6 dzieci, 7 dorosłych.

Dania:

-zupa,
-II danie do wyboru: pierogi, gołąbki, ryba
-deser: dwa ciasta do wyboru
-przekąski: sałatki, ryby

kawa, herbata i soki mogą być i w nadmiarze, zejdą później.

No i trzeba mieć na uwadze, że potem są dwa dni wolne, więc wypada zrobić przynajmniej jeden inny obiad na te dwa dni, kupić rzeczy na kanapki, wpadają z wizytą wujki/ciotki, każdy niby przejedzony, ale stół też pusty stać nie będzie.

Co roku jest problem z przekąskami i ciastami głównie, bo zupa schodzi, dania można pomrozić.

Jak to przeliczyć?
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-30, 06:33   #6
kaktuska16
Raczkowanie
 
Avatar kaktuska16
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 386
Dot.: Przelicznik dań na osobę w Wigilię

Wg mnie spokojnie 6-7 litrów zupy (chyba że to barszcz wtedy spokojnie 10l ),
Ryba - nie wiem jaka ale zrobiłabym tak +/- 2kg (dorosły zje max 200g filetu, dzieciak <150g). Gołąbki 20szt, Pierogi 80-100szt.
Sernik można mrozić! Więc możesz spokojnie upiec z 2 kg sera. Makowiec- dwie rolady powinny starczyć.
Co do przekąsek -nie mam pojęcia.
kaktuska16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-11-30 07:33:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:09.