Problem z doborem szkieł okularów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-05-16, 17:49   #1
Sidhe82
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 10

Problem z doborem szkieł okularów


Cześć,

Mam problem ze zbadaniem jaką mam wadę wzroku.

Wybrałam się do optyka i tam okazało się, że mam rozchwianą akomodację i nie udało się wykonać prawidłowo badania wzroku. W wynikach mniej więcej wyszło mi na lewym +2,75 a na prawym +0,5.
Dostałam polecenie, żeby wybrać się do okulisty, który na Atropinie powinien mi wykonać badanie. Z tego badania (na razie wstepnego), wyszło mi, że mam na lewym +3,5 a na prawym +1,5.

Tymczasem okulista wykonał mi badanie dna oka na Atropinie oraz podstawowe badanie automatem, ale nie wykonał mi badania pod kątem doboru szkieł i diagnostyki mojej wady wzroku. Kiedy go o to dopytywałam, stwierdził, że muszę się umówić na następne badanie, na którym zostanie zbadana dokłądnie moja wada wzroku. Jednak stwierdził, że niepotrzeba do tego zakraplania oczu, że to będzie zwykłe badanie mimo, że mam rozchwianą akomodację.

Reasumując, u optyka nie udało się wykonać dokładnego badania z powodu rozchwianej akomodacji i zalecił takie samo badanie tylko u okulisty na atropinie. Tymczasem, kiedy dotarłam do okulisty, stwierdził, że na Atropinie to tylko badanie dna oka i że rozchwiana akomodacja nie wpłynie negatywnie na badanie mojej wady i nic nie trzeba wkraplać.

Więc mam już umówioną kolejną wizytę na badanie, ale u optyka słyszę co innego niż u okulisty. W dodatku dotychczasowe wyniki wskazują na konkretną wadę, podczas gdy na codzień poza megamaleńkimi rzeczami widzę normalnie.

Może ktoś miał podobne doświadczenia i może mi coś doradzić. Nie wiem kto tutaj ma rację optyk czy okulista, komu brakuje kompetencji i że finalnie z tego może wyjść taka sytuacja, że dobiiorą mi złe szkła i bedę miała pieniądze wyrzucone w błoto.

Będę wdzięczna za rady.

Edytowane przez Sidhe82
Czas edycji: 2022-05-17 o 11:10
Sidhe82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-24, 12:41   #2
pixelova
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1 251
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Cytat:
Napisane przez Sidhe82 Pokaż wiadomość
Cześć,

Mam problem ze zbadaniem jaką mam wadę wzroku.

Wybrałam się do optyka i tam okazało się, że mam rozchwianą akomodację i nie udało się wykonać prawidłowo badania wzroku. W wynikach mniej więcej wyszło mi na lewym +2,75 a na prawym +0,5.
Dostałam polecenie, żeby wybrać się do okulisty, który na Atropinie powinien mi wykonać badanie. Z tego badania (na razie wstepnego), wyszło mi, że mam na lewym +3,5 a na prawym +1,5.

Tymczasem okulista wykonał mi badanie dna oka na Atropinie oraz podstawowe badanie automatem, ale nie wykonał mi badania pod kątem doboru szkieł i diagnostyki mojej wady wzroku. Kiedy go o to dopytywałam, stwierdził, że muszę się umówić na następne badanie, na którym zostanie zbadana dokłądnie moja wada wzroku. Jednak stwierdził, że niepotrzeba do tego zakraplania oczu, że to będzie zwykłe badanie mimo, że mam rozchwianą akomodację.

Reasumując, u optyka nie udało się wykonać dokładnego badania z powodu rozchwianej akomodacji i zalecił takie samo badanie tylko u okulisty na atropinie. Tymczasem, kiedy dotarłam do okulisty, stwierdził, że na Atropinie to tylko badanie dna oka i że rozchwiana akomodacja nie wpłynie negatywnie na badanie mojej wady i nic nie trzeba wkraplać.

Więc mam już umówioną kolejną wizytę na badanie, ale u optyka słyszę co innego niż u okulisty. W dodatku dotychczasowe wyniki wskazują na konkretną wadę, podczas gdy na codzień poza megamaleńkimi rzeczami widzę normalnie.

Może ktoś miał podobne doświadczenia i może mi coś doradzić. Nie wiem kto tutaj ma rację optyk czy okulista, komu brakuje kompetencji i że finalnie z tego może wyjść taka sytuacja, że dobiiorą mi złe szkła i bedę miała pieniądze wyrzucone w błoto.

Będę wdzięczna za rady.

Zmień lekarza. Po pierwszej (i jedynej) wizycie z atropiną wyszłam z receptą na szkła.
pixelova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 08:38   #3
Sidhe82
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 10
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Cytat:
Napisane przez pixelova Pokaż wiadomość
Zmień lekarza. Po pierwszej (i jedynej) wizycie z atropiną wyszłam z receptą na szkła.
Dzięki serdeczne za odpowiedź! Dokłądnie dziś mam kolejną wizytę i właśnie się zastanawiałam jak to będzie jeśli mi zapowiedzieli, że to będzie badanie bez atropiny (u innego lekarza w moim pakiecie medycznym).
Sidhe82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 15:11   #4
motylek_na_ramieniu
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 101
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Zmień lekarza. Pierwsze slysze, żeby do badania dna oka i wystawienia recepty na szkła trzeba bylo dwóch oddzielnych wizyt z badaniami.
motylek_na_ramieniu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 17:30   #5
Sidhe82
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 10
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Jestem już po badaniu. Okazało się, że mam małą wadę +1,5 na lewym i 0 na prawym. Do badania jednak nie była potrzebna Atropina i optometrysta wykonał je bez problemu (optometrysta ze sklepu długo badał mi wzrok - bezowocnie).
Mam ubezpieczenie w Luxmedzie, więc wybierałam lekarza (okulistę za pierwszym razem i optometrystę za drugim) patrząc się na dostępne terminy, ponieważ było ich niewiele.

Nie wiem z czego wynikały te wszystkie dziwne problemy, ponieważ nie znam się na tym temacie. Jednak jak słusznie zauważył dziś optometrysta - jeśli miałabym tak mocne wady na jednym i na drugim oku jak wynikało z poprzednich badań, to bym nie była w stanie przeczytać normalnie żadnego tekstu a nie mam z tym problemu.
Zrobił bardzo prostą rzecz na tym badaniu - dał mi do ręki kartkę z tekstem w różnych rozmiarach czcionki i sprawdzał na jakiej odległości od oczu najmniejszy tekst zaczyna mi sie rozmazywać, ze szkłami i bez.

Poza tym zalecił mi ćwiczenie mięsni oczu, które polega na trzymaniu kartki z tekstem w odległości ok. 50cm od oczu (albo np. białego długopisu z czarnym punktem na nim) i przybliżanie tego powoli aż do punktu w którym tekst się rozmywa. Mam to robić w okularach i podobno jest spora szansa, że dobrze wyćwiczona akomodacja mięśni oczu będzie w stanie dobrze kontrować moją wadę wzroku a tym samym zapobiegac jej pogłębianiu.

Dodam, że mam mieć osobne okulary do pracy (patrzenie na małe obiekty z bliska) i drugą parę okularów na codzień do używania poza pracą, kiedy mam np. cały dzien przerwy, albo parę dni. Zaznaczył też, że dobrze jest czasem nie nosić żadnych okularów, co tez trenuje wzrok, ale to jest na zasadzie odpuszczenia na parę h, a nie parę dni.

Nadmienię, że o wiele więcej osób jest krotkowidzami a nie dalekowidzami i optometrysta ze sklepu przy pierwszym badaniu opisywał mi metody na odpoczynek czy też ćwiczenie oczu dla krótkowidzów mimo, że ja jestem dalekowidzem.

Opisuję to wszystko ponieważ być może ktoś będzie miał podobny problem i mój opis mu pomoże
Sidhe82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 19:47   #6
57d469676eb95e4afe06d5c46bd77df5270daf8d_6584d1a317847
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 3 214
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Cytat:
Napisane przez Sidhe82 Pokaż wiadomość
Jestem już po badaniu. Okazało się, że mam małą wadę +1,5 na lewym i 0 na prawym. Do badania jednak nie była potrzebna Atropina i optometrysta wykonał je bez problemu (optometrysta ze sklepu długo badał mi wzrok - bezowocnie).
Mam ubezpieczenie w Luxmedzie, więc wybierałam lekarza (okulistę za pierwszym razem i optometrystę za drugim) patrząc się na dostępne terminy, ponieważ było ich niewiele.

Nie wiem z czego wynikały te wszystkie dziwne problemy, ponieważ nie znam się na tym temacie. Jednak jak słusznie zauważył dziś optometrysta - jeśli miałabym tak mocne wady na jednym i na drugim oku jak wynikało z poprzednich badań, to bym nie była w stanie przeczytać normalnie żadnego tekstu a nie mam z tym problemu.
Zrobił bardzo prostą rzecz na tym badaniu - dał mi do ręki kartkę z tekstem w różnych rozmiarach czcionki i sprawdzał na jakiej odległości od oczu najmniejszy tekst zaczyna mi sie rozmazywać, ze szkłami i bez.

Poza tym zalecił mi ćwiczenie mięsni oczu, które polega na trzymaniu kartki z tekstem w odległości ok. 50cm od oczu (albo np. białego długopisu z czarnym punktem na nim) i przybliżanie tego powoli aż do punktu w którym tekst się rozmywa. Mam to robić w okularach i podobno jest spora szansa, że dobrze wyćwiczona akomodacja mięśni oczu będzie w stanie dobrze kontrować moją wadę wzroku a tym samym zapobiegac jej pogłębianiu.

Dodam, że mam mieć osobne okulary do pracy (patrzenie na małe obiekty z bliska) i drugą parę okularów na codzień do używania poza pracą, kiedy mam np. cały dzien przerwy, albo parę dni. Zaznaczył też, że dobrze jest czasem nie nosić żadnych okularów, co tez trenuje wzrok, ale to jest na zasadzie odpuszczenia na parę h, a nie parę dni.

Nadmienię, że o wiele więcej osób jest krotkowidzami a nie dalekowidzami i optometrysta ze sklepu przy pierwszym badaniu opisywał mi metody na odpoczynek czy też ćwiczenie oczu dla krótkowidzów mimo, że ja jestem dalekowidzem.

Opisuję to wszystko ponieważ być może ktoś będzie miał podobny problem i mój opis mu pomoże
Akurat nie w kwestii okulistycznej, ale z moich doświadczeń z luxmedem - robią na wizycie wyłącznie to, na co jesteś zapisana. Na badania ginekologiczne musiałam się zapisać osobno na USG, osobno na cytologię, a po receptę na anty musiałam umówić się jeszcze na konsultację online, bo mi lekarz powiedział, że nie może mi wystawić recepty, skoro byłam zapisana tylko na badanie... Zajęłam terminy u 3 lekarzy na coś, co można było załatwić na jednej wizycie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
57d469676eb95e4afe06d5c46bd77df5270daf8d_6584d1a317847 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 22:53   #7
Sidhe82
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 10
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

[1=57d469676eb95e4afe06d5c 46bd77df5270daf8d_6584d1a 317847;89233954]Akurat nie w kwestii okulistycznej, ale z moich doświadczeń z luxmedem - robią na wizycie wyłącznie to, na co jesteś zapisana. Na badania ginekologiczne musiałam się zapisać osobno na USG, osobno na cytologię, a po receptę na anty musiałam umówić się jeszcze na konsultację online, bo mi lekarz powiedział, że nie może mi wystawić recepty, skoro byłam zapisana tylko na badanie... Zajęłam terminy u 3 lekarzy na coś, co można było załatwić na jednej wizycie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Ha! Ciekawe, nie wiedziałam. Mam od roku ubezpieczenie w Luxmedzie, nadziałam się już na parę niezbyt fajnych sytuacji z nimi w związku z czym raczej go nie przedłużę. Niemniej nie korzystałam z niego za dużo, także to co opisujesz wyjaśnia, czemu miałam te dwie wizyty wspomniane wyżej osobno.
Faktycznie niezły absurd
Sidhe82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2024-01-05, 09:58   #8
olaoptyka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 2
Dot.: Problem z doborem szkieł okularów

Cytat:
Napisane przez pixelova Pokaż wiadomość
Zmień lekarza. Po pierwszej (i jedynej) wizycie z atropiną wyszłam z receptą na szkła.
Najgorsze jest to, że takich "pseudo optyków" których interesuje wyłącznie kasa jest sporo i trzeba dobrze sie naszukać by znaleźć dobrego.
olaoptyka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-01-05 10:58:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:54.